Mens Tennis Forums banner

1 - 6 of 6 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,235 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
ARGENTINA F9

City : Resistencia, Province of Chaco, Argentina
Date : 17 - 23 August 2015
Prize Money : 10.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Valentin Florez (ARG)

Entry List

1 Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) 403
2 Patricio HERAS (ARG) 486
3 Andrea COLLARINI (ARG) 506
4 Kaichi UCHIDA (JPN) 536
5 Martin CUEVAS (URU) 543
6 Ryusei MAKIGUCHI (JPN) 550
7 Juan Ignacio AMEAL (ARG) 552
8 Juan Ignacio GALARZA (ARG) 573
9 Hernan CASANOVA (ARG) 620
10 Franco AGAMENONE (ARG) 634
11 Filipe BRANDAO (BRA) 677
12 Mariano KESTELBOIM (ARG) 694
13 Juan Pablo FICOVICH (ARG) 706
14 Gonzalo VILLANUEVA (ARG) 725
15 Sebastian Exequiel PINI (ARG) 781
16 Gustavo VELLBACH (ARG) 816
17 Leandro PORTMANN (ARG) 860
18 Franco Emanuel EGEA (ARG) 972
19 Luciano DORIA (ARG) 1007
20 Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) 1049

21 (Q) Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) 1085
22 (Q) Juan Manuel MATUTE (ARG) 1303
23 (Q) Federico MORENO (ARG) 1471
24 (Q) Genaro Alberto OLIVIERI (ARG) 1746
25 (Q) Santiago VILLARRUEL (ARG) 1991
26 (Q) Andres CEPPO (ARG) 2187
27 (Q) Leonardo ABOIAN (ARG)
28 (Q) Felipe MARTINEZ SARRASAGUE (ARG)

29 (wc) Tomas Martin ETCHEVERRY (ARG)
30 (wc) Juan Cruz MONCADA (ARG)
31 (wc) Ignacio MONZON (ARG)
32 (wc) Manuel PENA LOPEZ (ARG)
 

·
Moderator
Joined
·
16,235 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Argentina F9 [August 17 | Chaco | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Oscar Jose Gutierrez (BRA/1) vs. Bye
Facundo Juarez (ARG) d. Marco Pairetti (ARG) 6-3 6-0
Nicolas Bianchi (ARG) d. Oscar Francisco Dotti (ARG/wc) 6-2 7-5
Andreas Ignacio Pasutti (ARG/16) d. Ariel Ilarslan Russo (PAN/wc) 6-2 6-3

Juan Manuel Matute (ARG/2) vs. Bye
Gaston Tonello (ARG/wc) d. Martin Pablo Aon (ARG) 6-3 6-4
Ignacio Carou (ARG/wc) d. Leonardo Sprovieri (ARG/wc) 6-3 6-2
Tomas Gerini (ARG/13) d. Agustin Adrian Madrid Rocca (ARG) 6-1 6-1

Gaston Ciuccio (ARG/wc) d. Emiliano Franco Vecchia (ARG/3) 6-3 6-3
Felipe Martinez Sarrasague (ARG) d. Eugenio Gaston Gastien (ARG) 6-3 6-0
Cristian Luciano Pastore (ARG) d. Nicolas Ezequiel Natalicchio (ARG) 6-1 6-3
Gonzalo Agustin Ribera (ARG/11) d. Matheus Macedo Ribeiro (BRA) 6-0 6-0

Federico Moreno (ARG/4) d. Alejandro Orihuela (ARG) 6-1 6-0
Luis Federico Nani (ARG) d. Tomas Rengel Sierra (ARG/wc) 6-4 7-5
Felipe Derdoy (ARG) d. Felipe Lacalle (CHI) 6-2 6-3
Facundo Jofre (ARG/15) d. Alejo Michaux (ARG) 6-1 6-3

Luciano Betella (ARG/5) d. Lautaro Hardoy (ARG) 6-2 6-3
Agustin Suarez Gonzalez (ARG) d. Federico Herrera Duran (ARG) 7-5 7-5
Tomas Reche (ARG) d. Emanuel Gil Fernandez (ARG) 7-5 7-5
Santiago Villarruel (ARG/12) d. Lucas Aranguren (ARG) 6-2 6-4

Oscar Gabriel Ortiz (ARG) d. Mauricio Cassimiro (BRA/6) 6-2 6-2
Jeff Guerrero (MEX) d. Gonzalo Achondo (CHI) 7-6(5) 6-2
Fermin Peralta Martinez (ARG) d. Felipe D'Annunzio (ARG) 5-7 7-6(3) 6-0
Andres Ceppo (ARG/14) d. Gerardo Irarrazabal (CHI) 6-2 6-2

Eduardo Lacalle (CHI/7) d. Gabriel Perez (ARG) 6-0 6-1
Juan Ignacio Alcalde (ARG/wc) d. Thiago Moreira (BRA) 6-3 6-0
Leonardo Aboian (ARG) d. Alan Postay (ARG) 6-2 6-4
Federico Garnier (ARG) d. Franco Viu (ARG/10) 6-1 6-3

Gonzalo Lavaselli (ARG) d. Esteban Bruna (CHI/8) 7-6(4) 6-4
Gonzalo Bancalari (URU) d. Gonzalo Pereda (ARG) 6-3 6-2
Mateo Julio (ARG) d. Bruno Avila (ARG) 3-6 6-4 6-1
Genaro Alberto Olivieri (ARG/9) d. Federico Nicolas Bertucci (ARG) 6-4 6-3


2nd Round

Oscar Jose Gutierrez (BRA/1) d. Facundo Juarez (ARG) w.o
Andreas Ignacio Pasutti (ARG/16) d. Nicolas Bianchi (ARG) 7-6(5) 6-1

Juan Manuel Matute (ARG/2) d. Gaston Tonello (ARG/wc) 6-3 6-4
Ignacio Carou (ARG/wc) d. Tomas Gerini (ARG/13) 2-4 ret.

Felipe Martinez Sarrasague (ARG) d. Gaston Ciuccio (ARG/wc) 6-2 7-6(6)
Gonzalo Agustin Ribera (ARG/11) d. Cristian Luciano Pastore (ARG) 6-3 6-2

Federico Moreno (ARG/4) d. Luis Federico Nani (ARG) 7-6(5) 6-3
Facundo Jofre (ARG/15) d. Felipe Derdoy (ARG) 6-0 3-6 6-1

Luciano Betella (ARG/5) d. Agustin Suarez Gonzalez (ARG) 6-2 6-1
Santiago Villarruel (ARG/12) d. Tomas Reche (ARG) 6-2 6-3

Oscar Gabriel Ortiz (ARG) d. Jeff Guerrero (MEX) 7-6(1) 6-1
Andres Ceppo (ARG/14) d. Fermin Peralta Martinez (ARG) 6-3 6-2

Eduardo Lacalle (CHI/7) d. Juan Ignacio Alcalde (ARG/wc) 4-6 6-4 6-4
Leonardo Aboian (ARG) d. Federico Garnier (ARG) 6-2 6-2

Gonzalo Lavaselli (ARG) d. Gonzalo Bancalari (URU) 6-2 6-4
Genaro Alberto Olivieri (ARG/9) d. Mateo Julio (ARG) 6-2 6-4


Final Round

Oscar Jose Gutierrez (BRA/1) d. Andreas Ignacio Pasutti (ARG/16) 6-2 6-4
Juan Manuel Matute (ARG/2) d. Ignacio Carou (ARG/wc) 6-1 6-1
Felipe Martinez Sarrasague (ARG) d. Gonzalo Agustin Ribera (ARG/11) 6-1 6-1
Federico Moreno (ARG/4) d. Facundo Jofre (ARG/15) 6-7(5) 6-0 10-8
Santiago Villarruel (ARG/12) d. Luciano Betella (ARG/5) 6-4 6-1
Andres Ceppo (ARG/14) d. Oscar Gabriel Ortiz (ARG) 7-5 0-6 10-7
Leonardo Aboian (ARG) d. Eduardo Lacalle (CHI/7) 6-4 6-4
Genaro Alberto Olivieri (ARG/9) d. Gonzalo Lavaselli (ARG) 6-4 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
16,235 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Argentina F9 [August 17 | Chaco | Clay]

Doubles

1st Round

A.Collarini / M.Cuevas (ARG/URU/1) d. F.Egea / G.Villanueva (ARG) 6-4 6-4
L.Doria / F.Moreno (ARG) d. L.Betella / E.Vecchia (ARG) 6-4 6-0
J.Matute / G.Vellbach (ARG) d. J.Moncada / I.Monzon (ARG/wc) 6-4 6-4
H.Casanova / J.Ficovich (ARG/4) d. G.Olivieri / M.Pena Lopez (ARG/wc) 6-3 6-2

M.Kestelboim / L.Portmann (ARG/3) d. I.Carou / A.Pasutti (ARG/wc) 6-4 6-4
E.Lacalle / F.Lacalle (CHI) d. F.Brandao / M.Cassimiro (BRA) 4-6 7-5 10-5
F.Agamenone / P.Heras (ARG) d. O.Gutierrez / G.Hidalgo (BRA/ARG) 6-1 7-5
C.Diaz-Figueroa / J.I.Galarza (GUA/ARG/2) d. J.Ameal / S.Pini (ARG) 6-4 3-6 10-7


Quarterfinal

A.Collarini / M.Cuevas (ARG/URU/1) d. L.Doria / F.Moreno (ARG) 6-2 6-1
H.Casanova / J.Ficovich (ARG/4) d. J.Matute / G.Vellbach (ARG) 6-1 6-1
M.Kestelboim / L.Portmann (ARG/3) d. E.Lacalle / F.Lacalle (CHI) 6-1 6-0
F.Agamenone / P.Heras (ARG) d. C.Diaz-Figueroa / J.I.Galarza (GUA/ARG/2) 6-0 7-5


Semifinal

H.Casanova / J.Ficovich (ARG/4) d. A.Collarini / M.Cuevas (ARG/URU/1) 7-6(5) 4-6 10-7
F.Agamenone / P.Heras (ARG) d. M.Kestelboim / L.Portmann (ARG/3) 6-4 4-6 10-8


FINAL

F.Agamenone / P.Heras (ARG) d. H.Casanova / J.Ficovich (ARG/4) 6-4 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
16,235 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Argentina F9 [August 17 | Chaco | Clay]

Main Draw

1st Round

Franco Agamenone (ARG) d. Christopher Diaz-Figueroa (GUA/1) 2-6 6-2 6-3
Federico Moreno (ARG/Q) d. Oscar Jose Gutierrez (BRA/Q) 6-4 6-4
Gonzalo Villanueva (ARG) d. Santiago Villarruel (ARG/Q) 6-7(3) 6-2 6-0
Juan Ignacio Ameal (ARG/7) d. Tomas Martin Etcheverry (ARG/wc) 6-1 6-1

Martin Cuevas (URU) d. Kaichi Uchida (JPN/3) 7-5 6-2
Manuel Pena Lopez (ARG/wc) d. Genaro Alberto Olivieri (ARG/Q) 7-6(5) 6-2
Filipe Brandao (BRA) d. Juan Cruz Moncada (ARG/wc) 6-3 6-4
Juan Ignacio Galarza (ARG/5) d. Mariano Kestelboim (ARG) 6-3 6-2

Hernan Casanova (ARG/8) d. Luciano Doria (ARG) 6-4 6-4
Leonardo Aboian (ARG/Q) d. Gustavo Vellbach (ARG) 7-6(5) 7-5
Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG) d. Franco Emanuel Egea (ARG) 4-6 6-2 7-6(7)
Ryusei Makiguchi (JPN/4) d. Ignacio Monzon (ARG/wc) 6-0 6-1

Andrea Collarini (ARG/6) d. Juan Pablo Ficovich (ARG) 6-4 6-2
Andres Ceppo (ARG/Q) d. Felipe Martinez Sarrasague (ARG/Q) 7-6(4) 6-2
Juan Manuel Matute (ARG/Q) d. Sebastian Exequiel Pini (ARG) 6-1 2-6 6-3
Patricio Heras (ARG/2) d. Leandro Portmann (ARG) 6-1 6-2


2nd Round

Franco Agamenone (ARG) d. Federico Moreno (ARG/Q) 6-2 6-3
Gonzalo Villanueva (ARG) d. Juan Ignacio Ameal (ARG/7) 2-6 6-1 6-1
Martin Cuevas (URU) d. Manuel Pena Lopez (ARG/wc) 3-6 6-3 6-2
Juan Ignacio Galarza (ARG/5) d. Filipe Brandao (BRA) 7-5 6-2

Hernan Casanova (ARG/8) d. Leonardo Aboian (ARG/Q) 7-5 2-6 6-1
Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG) d. Ryusei Makiguchi (JPN/4) 6-3 6-7(4) 6-1
Andrea Collarini (ARG/6) d. Andres Ceppo (ARG/Q) 6-1 6-0
Patricio Heras (ARG/2) d. Juan Manuel Matute (ARG/Q) 6-4 6-1


Quarterfinal

Gonzalo Villanueva (ARG) d. Franco Agamenone (ARG) 6-2 6-2
Juan Ignacio Galarza (ARG/5) d. Martin Cuevas (URU) 6-4 6-1
Hernan Casanova (ARG/8) d. Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG) 6-2 4-6 6-3
Patricio Heras (ARG/2) d. Andrea Collarini (ARG/6) 6-3 3-6 6-1


Semifinal

Juan Ignacio Galarza (ARG/5) d. Gonzalo Villanueva (ARG) 4-6 6-1 6-0
Patricio Heras (ARG/2) d. Hernan Casanova (ARG/8) 3-6 7-5 6-2


FINAL

Juan Ignacio Galarza (ARG/5) d. Patricio Heras (ARG/2) 6-4 3-6 6-4
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Re: Argentina F9 [August 17 | Chaco | Clay]

wow so much rain huh?
 
1 - 6 of 6 Posts
Top