Mens Tennis Forums banner

1 - 17 of 17 Posts

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location : Villa Allende
Prize : 10k
Surface : Clay - Outdoor

Main Draw

1 Patricio HERAS (ARG) 365 2
2 Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) 404 1
3 Maximiliano ESTEVEZ (ARG) 432 1
4 Juan Pablo PAZ (ARG) 510 1
5 Felipe MANTILLA (COL) 641 1
6 Ryusei MAKIGUCHI (JPN) 658 1
7 Rodrigo SANCHEZ (PER) 744 1
8 Juan Ignacio GALARZA (ARG) 751= 1
9 Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) 761 1
10 Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) 854 1
11 Gonzalo VILLANUEVA (ARG) 974 1
12 Rodrigo SENATTORE (URU) 988 1
13 Mateo Facundo CRESSA (ARG) 1061 1
14 Juan Ignacio AMEAL (ARG) 1076 1
15 Tomas IRIARTE (ARG) 1155= 1
16 Juan Manuel MATUTE (ARG) 1155= 1
17 Mariano KESTELBOIM (ARG) 1214= 1

Qualifying


1 Mauricio PEREZ MOTA (ARG) 1224 1
2 Juan Pablo FICOVICH (ARG) 1262= 1
3 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 1314= 1
4 Andres CEPPO (ARG) 1346= 1
5 Mariano URLI (ARG) 1353= 1
6 Franco AGAMENONE (ARG) 1353= 1
7 Luciano DORIA (ARG) 1408= 1
8 Rodrigo ARUS (URU) 1412= 1
9 Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) 1440= 1
10 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) 1451= 1
11 Gustavo VELLBACH (ARG) 1451= 1
12 Matias-Omar TELLO (ARG) 1463= 1
13 Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) 1471= 1
14 Alan KOHEN (ARG) 1475= 1
15 Yuri ANDRADE (BRA) 1588= 1
16 Karim Alejandro MIGNANI (ARG) 1613= 1
17 Facundo JOFRE (ARG) 1620= 1
18 Brian ORRADRE (ARG) 1620= 1
19 Martin RONDINA (ARG) 1651= 1
20 Luis BRITTO (BRA) 1669= 1
21 Juan Ignacio ILIEV (ARG) 1686= 1
22 Michel VERNIER (CHI) 1694= 1
23 Matias DESTEFANIS (ARG) 1722= 1
24 Santiago VILLARRUEL (ARG) 1722= 1
25 Matias DEL RIO (ARG) 1826= 1
26 Yasin SAMA (ARG) 1826= 1
27 Marcos Vinicius AZEVEDO SILVA (BRA) 1947= 1
28 Julian BUSCH (ARG) 1947= 1
29 Hernan CASANOVA (ARG) 2034= 1
30 Agustin VISOKOLSKIS (ARG) 2034= 1
31 Marcos Peres BERNARDES (BRA) 2079= 1
32 Geronimo ESPIN BUSLEIMAN (ARG) 2128= 1
33 Vitor GONCALVES LIMA (BRA) 2128= 1
34 Esteban BRUNA (CHI) 2128= 1
35 Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) 2181= 1
36 Marcos MASSONNEAU (ARG) 94 1
37 Wilver ETCHEBARNE (ARG) 104 1
38 Patricio ESPINOSA (ARG) 106 1
39 Federico GARNIER (ARG) 112 1
40 Esteban Adrian CONTRERAS (ARG) 113 1
41 Felipe D'ANNUNZIO (ARG) 114 1
42 Paulo CORONADO (BRA) 80 1
43 Joel Angel LUCERO (ARG) 115 1
44 Eduardo PALMA (ARG) 117 1
45 Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG) 122 1
46 Luis Federico NANI (ARG) 124 1
47 Fernando Agustin ORDONEZ (ARG) 127 1
48 Agustin AIME (ARG) 130 1
49 Alejo VILARO (ARG) 131 1
50 Matias CALLARAMI (ARG) 133 1
51 Mauricio VELASCO (ARG) 136 1
52 Leonel Esteban GENOBAR (ARG) 138 1
53 Gaston TABORDA (ARG) 139 1
54 Claudio Ignacio ELGUETA (CHI) 41 1
55 Rodrigo BANZER (BOL) 9 1
56 Oscar Gabriel ORTIZ (ARG) 145 1
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Argentina F9 [30 June/Villa Allende/Clay]

Qualifying Draw

Round 1

Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) [1] 6-2 6-0 Leonardo RACCA (ARG)
Federico GARNIER (ARG) 6-3 6-1 Agustin AIME (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) 6-0 6-1 Luiz SGARBI (BRA)
Wilver ETCHEBARNE (ARG) 7-5 6-4 Karim Alejandro MIGNANI (ARG) [12]
Franco AGAMENONE (ARG) [2] 6-4 6-1 Matias CALLARAMI (ARG)
Alejo VILARO (ARG) 6-2 6-3 Matias DESTEFANIS (ARG)
Nicolas FERRANDO (ARG) 6-0 6-2 Nicolas ARDUH (ARG)
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) [11] 6-2 6-3 Esteban BRUNA (CHI)
Mariano URLI (ARG) [3] 6-2 6-1 Paulo CORONADO (BRA)
Juan Ignacio ILIEV (ARG) 6-1 6-1 Oscar Gabriel ORTIZ (ARG)
Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG) 6-7(3) 6-1 6-3 Gaston TABORDA (ARG)
Yasin SAMA (ARG) 6-4 6-2 Martin RONDINA (ARG) [15]
Michel VERNIER (CHI) 6-1 6-4 Luciano DORIA (ARG) [4]
Matias Alejandro HATEM (ARG) 6-3 6-1 Santiago VILLARRUEL (ARG)
Patricio ESPINOSA (ARG) 6-1 6-3 Leonel Esteban GENOBAR (ARG)
Vitor GONCALVES LIMA (BRA) 6-3 6-1 Matias-Omar TELLO (ARG) [10]
Rodrigo ARUS (URU) [5] 6-1 6-2 Marcos Peres BERNARDES (BRA)
Leonardo ALBERTALLI (ARG) 6-1 6-4 Nahum GOMEZ (ARG)
Ignacio CALDERON (ARG) 4-6 6-3 6-3 Felipe D'ANNUNZIO (ARG)
Luis BRITTO (BRA) [16] 6-1 6-1 Matias DEL RIO (ARG)
Yuri ANDRADE (BRA) [6] 6-0 6-0 Marcos Vinicius AZEVEDO SILVA (BRA)
Julian BUSCH (ARG) 6-3 6-1 Agustin MOYANO (ARG)
Eduardo PALMA (ARG) 6-4 6-3 Fernando Agustin ORDONEZ (ARG)
Brian ORRADRE (ARG) [14] 6-1 6-0 Matheus AVALOS (BRA)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [7] 6-2 7-6(5) Esteban Adrian CONTRERAS (ARG)
Rodrigo BANZER (BOL) 4-6 6-2 6-3 Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG)
Franco Emanuel EGEA (ARG) 2-6 6-4 6-1 Marcos MASSONNEAU (ARG)
Alan KOHEN (ARG) [9] 7-5 6-2 Agustin SACCO (ARG)
Gustavo VELLBACH (ARG) [8] 6-2 6-2 Mauricio VELASCO (ARG)
Agustin OZCOIDI (ARG) 6-0 6-0 Renato TEIXEIRA MENDES (BRA)
Luis Federico NANI (ARG) 2-6 6-3 6-1 Joel Angel LUCERO (ARG)
Facundo JOFRE (ARG) [13] 6-0 6-1 Severiano ASTRADA (ARG)

Round 2

Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) [1] 6-1 6-0 Federico GARNIER (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) 6-2 3-6 6-3 Wilver ETCHEBARNE (ARG)
Franco AGAMENONE (ARG) [2] 7-5 6-4 Alejo VILARO (ARG)
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) [11] 6-1 6-4 Nicolas FERRANDO (ARG)
Mariano URLI (ARG) [3] 6-2 6-2 Juan Ignacio ILIEV (ARG)
Yasin SAMA (ARG) 6-2 7-6(4) Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG)
Michel VERNIER (CHI) 6-2 6-0 Matias Alejandro HATEM (ARG)
Vitor GONCALVES LIMA (BRA) 7-6(4) 6-7(3) 6-3 Patricio ESPINOSA (ARG)
Rodrigo ARUS (URU) [5] 6-0 6-0 Leonardo ALBERTALLI (ARG)
Ignacio CALDERON (ARG) 1-6 6-4 6-4 Luis BRITTO (BRA) [16]
Julian BUSCH (ARG) 6-0 2-6 6-2 Yuri ANDRADE (BRA) [6]
Brian ORRADRE (ARG) [14] 6-0 6-0 Eduardo PALMA (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [7] 3-6 6-2 7-6(5) Rodrigo BANZER (BOL)
Alan KOHEN (ARG) [9] 7-6(5) 7-6(2) Franco Emanuel EGEA (ARG)
Gustavo VELLBACH (ARG) [8] 6-0 1-6 6-1 Agustin OZCOIDI (ARG)
Facundo JOFRE (ARG) [13] 7-5 1-6 6-4 Luis Federico NANI (ARG)

Round 3

Hernan CASANOVA (ARG) 6-3 6-2 Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) [1]
Franco AGAMENONE (ARG) [2] 7-5 6-3 Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) [11]
Yasin SAMA (ARG) 6-2 4-6 6-1 Mariano URLI (ARG) [3]
Michel VERNIER (CHI) 6-3 3-6 6-1 Vitor GONCALVES LIMA (BRA)
Ignacio CALDERON (ARG) 7-6(5) 4-6 6-1 Rodrigo ARUS (URU) [5]
Julian BUSCH (ARG) 6-2 6-7(4) 6-2 Brian ORRADRE (ARG) [14]
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [7] 6-4 6-3 Alan KOHEN (ARG) [9]
Gustavo VELLBACH (ARG) [8] 6-1 6-2 Facundo JOFRE (ARG) [13]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Argentina F9 [30 June/Villa Allende/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Facundo JOFRE (ARG) 7-6(5) 6-2 Mateo Facundo CRESSA (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) 1-6 6-4 6-4 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) 7-6(1) 6-3 Franco AGAMENONE (ARG)
Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) [7] 6-1 6-2 Andres DERIU (ARG)
Felipe MANTILLA (COL) [4] 6-4 6-7(4) 6-2 Mariano KESTELBOIM (ARG)
Tomas IRIARTE (ARG) 3-6 7-6(6) 6-4 Mauricio PEREZ MOTA (ARG)
Gustavo VELLBACH (ARG) 6-4 6-3 Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
Rodrigo SANCHEZ (PER) [6] 6-4 7-6(1) Juan Ignacio AMEAL (ARG)
Ryusei MAKIGUCHI (JPN) [5] 7-5 2-6 6-4 Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 6-1 6-1 Federico HERRERA DURAN (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) 6-2 6-2 Ignacio CALDERON (ARG)
Juan Pablo PAZ (ARG) [3] 7-6(6) 6-3 Michel VERNIER (CHI)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [8] 6-3 6-2 Yasin SAMA (ARG)
Julian BUSCH (ARG) 7-6(5) 6-3 Rodrigo SENATTORE (URU)
Juan Pablo FICOVICH (ARG) 6-1 6-1 Andres CEPPO (ARG)
Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 6-1 6-2 Agustin VISOKOLSKIS (ARG)

2nd Round

Juan Manuel MATUTE (ARG) 6-2 6-4 Facundo JOFRE (ARG)
Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) 7-6(2) 6-3 Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) [7]
Felipe MANTILLA (COL) [4] 6-2 6-1 Tomas IRIARTE (ARG)
Gustavo VELLBACH (ARG) 6-4 0-6 6-1 Rodrigo SANCHEZ (PER) [6]
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 6-0 3-6 6-3 Ryusei MAKIGUCHI (JPN) [5]
Hernan CASANOVA (ARG) 7-6(3) 6-4 Juan Pablo PAZ (ARG) [3]
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [8] 6-3 6-1 Julian BUSCH (ARG)
Juan Pablo FICOVICH (ARG) 7-6(5) 6-1 Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2]

Quarterfinal

Juan Manuel MATUTE (ARG) 4-6 6-4 6-4 Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL)
Gustavo VELLBACH (ARG) 4-6 6-2 7-6(3) Felipe MANTILLA (COL) [4]
Hernan CASANOVA (ARG) 6-0 6-2 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [8] 6-3 6-2 Juan Pablo FICOVICH (ARG)

Semifinal

Gustavo VELLBACH (ARG) 6-4 2-6 6-2 Juan Manuel MATUTE (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [8] 7-5 2-6 4-0 Retired Hernan CASANOVA (ARG)

Final

Juan Ignacio GALARZA (ARG) [8] 6-0 6-1 Gustavo VELLBACH (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Argentina F9 [30 June/Villa Allende/Clay]

DOUBLES

1st Round

Juan Ignacio AMEAL (ARG) / Juan Pablo FICOVICH (ARG) 6-3 6-4 Felipe MANTILLA (COL) / Rodrigo SANCHEZ (PER) [1]
Tomas IRIARTE (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU) 6-4 6-4 Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) / Mariano URLI (ARG)
Mariano KESTELBOIM (ARG) / Alejo VILARO (ARG) 7-6(4) 4-6 [10-7] Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [4]
Yuri ANDRADE (BRA) / Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) 7-5 6-3 Andres DERIU (ARG) / Leonardo RACCA (ARG)
Andres CEPPO (ARG) / Mateo Facundo CRESSA (ARG) 7-5 6-3 Juan Manuel MATUTE (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG)
Luciano DORIA (ARG) / Brian ORRADRE (ARG) 7-6(1) 6-3 Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) / Juan Pablo PAZ (ARG) [3]
Hernan CASANOVA (ARG) / Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) 3-6 6-1 [10-7] Franco Emanuel EGEA (ARG) / Luis Federico NANI (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Ryusei MAKIGUCHI (JPN) [2] 6-3 6-3 Franco AGAMENONE (ARG) / Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)

Quarterfinal

Tomas IRIARTE (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU) 6-4 2-6 [10-4] Juan Ignacio AMEAL (ARG) / Juan Pablo FICOVICH (ARG)
Mariano KESTELBOIM (ARG) / Alejo VILARO (ARG) Retired Yuri ANDRADE (BRA) / Juan Cruz ESTEVARENA (ARG)
Andres CEPPO (ARG) / Mateo Facundo CRESSA (ARG) 6-0 6-0 Luciano DORIA (ARG) / Brian ORRADRE (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Ryusei MAKIGUCHI (JPN) [2] 6-1 6-1 Hernan CASANOVA (ARG) / Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG)

Semifinal

Tomas IRIARTE (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU) 6-3 5-7 [10-4] Mariano KESTELBOIM (ARG) / Alejo VILARO (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Ryusei MAKIGUCHI (JPN) [2] 6-2 6-4 Andres CEPPO (ARG) / Mateo Facundo CRESSA (ARG)

Final

Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Ryusei MAKIGUCHI (JPN) [2] 3-6 6-3 [11-9] Tomas IRIARTE (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #5
Re: Argentina F9 [30 June/Villa Allende/Clay]

Qualy

Round 1

Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) [1] 6-2 6-0 Leonardo RACCA (ARG)
Federico GARNIER (ARG) 6-3 6-1 Agustin AIME (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) 6-0 6-1 Luiz SGARBI (BRA)
Wilver ETCHEBARNE (ARG) 7-5 6-4 Karim Alejandro MIGNANI (ARG) [12]
Franco AGAMENONE (ARG) [2] 6-4 6-1 Matias CALLARAMI (ARG)
Alejo VILARO (ARG) 6-2 6-3 Matias DESTEFANIS (ARG)
Nicolas FERRANDO (ARG) 6-0 6-2 Nicolas ARDUH (ARG)
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) [11] 6-2 6-3 Esteban BRUNA (CHI)
Mariano URLI (ARG) [3] 6-2 6-1 Paulo CORONADO (BRA)
Juan Ignacio ILIEV (ARG) 6-1 6-1 Oscar Gabriel ORTIZ (ARG)
Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG) 6-7(3) 6-1 6-3 Gaston TABORDA (ARG)
Yasin SAMA (ARG) 6-4 6-2 Martin RONDINA (ARG) [15]
Michel VERNIER (CHI) 6-1 6-4 Luciano DORIA (ARG) [4]
Matias Alejandro HATEM (ARG) 6-3 6-1 Santiago VILLARRUEL (ARG)
Patricio ESPINOSA (ARG) 6-1 6-3 Leonel Esteban GENOBAR (ARG)
Vitor GONCALVES LIMA (BRA) 6-3 6-1 Matias-Omar TELLO (ARG) [10]
Rodrigo ARUS (URU) [5] 6-1 6-2 Marcos Peres BERNARDES (BRA)
Leonardo ALBERTALLI (ARG) 6-1 6-4 Nahum GOMEZ (ARG)
Ignacio CALDERON (ARG) 4-6 6-3 6-3 Felipe D'ANNUNZIO (ARG)
Luis BRITTO (BRA) [16] 6-1 6-1 Matias DEL RIO (ARG)
Yuri ANDRADE (BRA) [6] 6-0 6-0 Marcos Vinicius AZEVEDO SILVA (BRA)
Julian BUSCH (ARG) 6-3 6-1 Agustin MOYANO (ARG)
Eduardo PALMA (ARG) 6-4 6-3 Fernando Agustin ORDONEZ (ARG)
Brian ORRADRE (ARG) [14] 6-1 6-0 Matheus AVALOS (BRA)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [7] 6-2 7-6(5) Esteban Adrian CONTRERAS (ARG)
Rodrigo BANZER (BOL) 4-6 6-2 6-3 Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG)
Franco Emanuel EGEA (ARG) 2-6 6-4 6-1 Marcos MASSONNEAU (ARG)
Alan KOHEN (ARG) [9] 7-5 6-2 Agustin SACCO (ARG)
Gustavo VELLBACH (ARG) [8] 6-2 6-2 Mauricio VELASCO (ARG)
Agustin OZCOIDI (ARG) 6-0 6-0 Renato TEIXEIRA MENDES (BRA)
Luis Federico NANI (ARG) 2-6 6-3 6-1 Joel Angel LUCERO (ARG)
Facundo JOFRE (ARG) [13] 6-0 6-1 Severiano ASTRADA (ARG)

Round 2

Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) [1] 6-1 6-0 Federico GARNIER (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) 6-2 3-6 6-3 Wilver ETCHEBARNE (ARG)
Franco AGAMENONE (ARG) [2] 7-5 6-4 Alejo VILARO (ARG)
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) [11] 6-1 6-4 Nicolas FERRANDO (ARG)
Mariano URLI (ARG) [3] 6-2 6-2 Juan Ignacio ILIEV (ARG)
Yasin SAMA (ARG) 6-2 7-6(4) Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG)
Michel VERNIER (CHI) 6-2 6-0 Matias Alejandro HATEM (ARG)
Vitor GONCALVES LIMA (BRA) 7-6(4) 6-7(3) 6-3 Patricio ESPINOSA (ARG)
Rodrigo ARUS (URU) [5] 6-0 6-0 Leonardo ALBERTALLI (ARG)
Ignacio CALDERON (ARG) 1-6 6-4 6-4 Luis BRITTO (BRA) [16]
Julian BUSCH (ARG) 6-0 2-6 6-2 Yuri ANDRADE (BRA) [6]
Brian ORRADRE (ARG) [14] 6-0 6-0 Eduardo PALMA (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [7] 3-6 6-2 7-6(5) Rodrigo BANZER (BOL)
Alan KOHEN (ARG) [9] 7-6(5) 7-6(2) Franco Emanuel EGEA (ARG)
Gustavo VELLBACH (ARG) [8] 6-0 1-6 6-1 Agustin OZCOIDI (ARG)
Facundo JOFRE (ARG) [13] 7-5 1-6 6-4 Luis Federico NANI (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #6
Re: Argentina F9 [30 June/Villa Allende/Clay]

Qualy

Round 2

Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) [1] 6-1 6-0 Federico GARNIER (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) 6-2 3-6 6-3 Wilver ETCHEBARNE (ARG)
Franco AGAMENONE (ARG) [2] 7-5 6-4 Alejo VILARO (ARG)
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) [11] 6-1 6-4 Nicolas FERRANDO (ARG)
Mariano URLI (ARG) [3] 6-2 6-2 Juan Ignacio ILIEV (ARG)
Yasin SAMA (ARG) 6-2 7-6(4) Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG)
Michel VERNIER (CHI) 6-2 6-0 Matias Alejandro HATEM (ARG)
Vitor GONCALVES LIMA (BRA) 7-6(4) 6-7(3) 6-3 Patricio ESPINOSA (ARG)
Rodrigo ARUS (URU) [5] 6-0 6-0 Leonardo ALBERTALLI (ARG)
Ignacio CALDERON (ARG) 1-6 6-4 6-4 Luis BRITTO (BRA) [16]
Julian BUSCH (ARG) 6-0 2-6 6-2 Yuri ANDRADE (BRA) [6]
Brian ORRADRE (ARG) [14] 6-0 6-0 Eduardo PALMA (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [7] 3-6 6-2 7-6(5) Rodrigo BANZER (BOL)
Alan KOHEN (ARG) [9] 7-6(5) 7-6(2) Franco Emanuel EGEA (ARG)
Gustavo VELLBACH (ARG) [8] 6-0 1-6 6-1 Agustin OZCOIDI (ARG)
Facundo JOFRE (ARG) [13] 7-5 1-6 6-4 Luis Federico NANI (ARG)

Round 3

Hernan CASANOVA (ARG) 6-3 6-2 Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) [1]
Franco AGAMENONE (ARG) [2] 7-5 6-3 Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) [11]
Yasin SAMA (ARG) 6-2 4-6 6-1 Mariano URLI (ARG) [3]
Michel VERNIER (CHI) 6-3 3-6 6-1 Vitor GONCALVES LIMA (BRA)
Ignacio CALDERON (ARG) 7-6(5) 4-6 6-1 Rodrigo ARUS (URU) [5]
Julian BUSCH (ARG) 6-2 6-7(4) 6-2 Brian ORRADRE (ARG) [14]
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [7] 6-4 6-3 Alan KOHEN (ARG) [9]
Gustavo VELLBACH (ARG) [8] 6-1 6-2 Facundo JOFRE (ARG) [13]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #7
Re: Argentina F9 [30 June/Villa Allende/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Felipe MANTILLA (COL) [4] 6-4 6-7(4) 6-2 Mariano KESTELBOIM (ARG)
Tomas IRIARTE (ARG) 3-6 7-6(6) 6-4 Mauricio PEREZ MOTA (ARG)
Ryusei MAKIGUCHI (JPN) [5] 7-5 2-6 6-4 Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 6-1 6-1 Federico HERRERA DURAN (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #8
Re: Argentina F9 [30 June/Villa Allende/Clay]

DOUBLES

1st Round

Juan Ignacio AMEAL (ARG) / Juan Pablo FICOVICH (ARG) 6-3 6-4 Felipe MANTILLA (COL) / Rodrigo SANCHEZ (PER) [1]
Tomas IRIARTE (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU) 6-4 6-4 Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) / Mariano URLI (ARG)
Mariano KESTELBOIM (ARG) / Alejo VILARO (ARG) 7-6(4) 4-6 [10-7] Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [4]
Yuri ANDRADE (BRA) / Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) 7-5 6-3 Andres DERIU (ARG) / Leonardo RACCA (ARG)
Andres CEPPO (ARG) / Mateo Facundo CRESSA (ARG) 7-5 6-3 Juan Manuel MATUTE (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG)
Luciano DORIA (ARG) / Brian ORRADRE (ARG) 7-6(1) 6-3 Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) / Juan Pablo PAZ (ARG) [3]
Hernan CASANOVA (ARG) / Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) 3-6 6-1 [10-7] Franco Emanuel EGEA (ARG) / Luis Federico NANI (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Ryusei MAKIGUCHI (JPN) [2] 6-3 6-3 Franco AGAMENONE (ARG) / Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)

Quarterfinal

Mariano KESTELBOIM (ARG) / Alejo VILARO (ARG) Retired Yuri ANDRADE (BRA) / Juan Cruz ESTEVARENA (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #9
Re: Argentina F9 [30 June/Villa Allende/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Facundo JOFRE (ARG) 7-6(5) 6-2 Mateo Facundo CRESSA (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) 1-6 6-4 6-4 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) 7-6(1) 6-3 Franco AGAMENONE (ARG)
Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) [7] 6-1 6-2 Andres DERIU (ARG)
Felipe MANTILLA (COL) [4] 6-4 6-7(4) 6-2 Mariano KESTELBOIM (ARG)
Tomas IRIARTE (ARG) 3-6 7-6(6) 6-4 Mauricio PEREZ MOTA (ARG)
Gustavo VELLBACH (ARG) 6-4 6-3 Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
Rodrigo SANCHEZ (PER) [6] 6-4 7-6(1) Juan Ignacio AMEAL (ARG)
Ryusei MAKIGUCHI (JPN) [5] 7-5 2-6 6-4 Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 6-1 6-1 Federico HERRERA DURAN (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) 6-2 6-2 Ignacio CALDERON (ARG)
Juan Pablo PAZ (ARG) [3] 7-6(6) 6-3 Michel VERNIER (CHI)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [8] 6-3 6-2 Yasin SAMA (ARG)
Julian BUSCH (ARG) 7-6(5) 6-3 Rodrigo SENATTORE (URU)
Juan Pablo FICOVICH (ARG) 6-1 6-1 Andres CEPPO (ARG)
Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 6-1 6-2 Agustin VISOKOLSKIS (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #10
Re: Argentina F9 [30 June/Villa Allende/Clay]

DOUBLES

Quarterfinal

Mariano KESTELBOIM (ARG) / Alejo VILARO (ARG) Retired Yuri ANDRADE (BRA) / Juan Cruz ESTEVARENA (ARG)
Andres CEPPO (ARG) / Mateo Facundo CRESSA (ARG) 6-0 6-0 Luciano DORIA (ARG) / Brian ORRADRE (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #11
Re: Argentina F9 [30 June/Villa Allende/Clay]

MAIN DRAW

2nd Round

Juan Manuel MATUTE (ARG) 6-2 6-4 Facundo JOFRE (ARG)
Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) 7-6(2) 6-3 Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) [7]
Felipe MANTILLA (COL) [4] 6-2 6-1 Tomas IRIARTE (ARG)
Gustavo VELLBACH (ARG) 6-4 0-6 6-1 Rodrigo SANCHEZ (PER) [6]
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 6-0 3-6 6-3 Ryusei MAKIGUCHI (JPN) [5]
Hernan CASANOVA (ARG) 7-6(3) 6-4 Juan Pablo PAZ (ARG) [3]
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [8] 6-3 6-1 Julian BUSCH (ARG)
Juan Pablo FICOVICH (ARG) 7-6(5) 6-1 Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #12
Re: Argentina F9 [30 June/Villa Allende/Clay]

DOUBLES

Quarterfinal

Tomas IRIARTE (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU) 6-4 2-6 [10-4] Juan Ignacio AMEAL (ARG) / Juan Pablo FICOVICH (ARG)
Mariano KESTELBOIM (ARG) / Alejo VILARO (ARG) Retired Yuri ANDRADE (BRA) / Juan Cruz ESTEVARENA (ARG)
Andres CEPPO (ARG) / Mateo Facundo CRESSA (ARG) 6-0 6-0 Luciano DORIA (ARG) / Brian ORRADRE (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Ryusei MAKIGUCHI (JPN) [2] 6-1 6-1 Hernan CASANOVA (ARG) / Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #13
Re: Argentina F9 [30 June/Villa Allende/Clay]

MAIN DRAW

Quarterfinal

Juan Manuel MATUTE (ARG) 4-6 6-4 6-4 Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL)
Gustavo VELLBACH (ARG) 4-6 6-2 7-6(3) Felipe MANTILLA (COL) [4]
Hernan CASANOVA (ARG) 6-0 6-2 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [8] 6-3 6-2 Juan Pablo FICOVICH (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #14
Re: Argentina F9 [30 June/Villa Allende/Clay]

DOUBLES

Semifinal

Tomas IRIARTE (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU) 6-3 5-7 [10-4] Mariano KESTELBOIM (ARG) / Alejo VILARO (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Ryusei MAKIGUCHI (JPN) [2] 6-2 6-4 Andres CEPPO (ARG) / Mateo Facundo CRESSA (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #15
Re: Argentina F9 [30 June/Villa Allende/Clay]

MAIN DRAW

Semifinal

Gustavo VELLBACH (ARG) 6-4 2-6 6-2 Juan Manuel MATUTE (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [8] 7-5 2-6 4-0 Retired Hernan CASANOVA (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #16
Re: Argentina F9 [30 June/Villa Allende/Clay]

MAIN DRAW

Final

Juan Ignacio GALARZA (ARG) [8] 6-0 6-1 Gustavo VELLBACH (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #17
DOUBLES

Final

Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Ryusei MAKIGUCHI (JPN) [2] 3-6 6-3 [11-9] Tomas IRIARTE (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU)
 
1 - 17 of 17 Posts
Top