Mens Tennis Forums banner

1 - 18 of 18 Posts

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location : Villa del Dique
Prize : 10k
Surface : Clay - Outdoor

Main Draw


1 Patricio HERAS (ARG) 366 1
2 Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) 385 1
3 Maximiliano ESTEVEZ (ARG) 428 1
4 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) 432 1
5 Caio ZAMPIERI (BRA) 479 1
6 Tiago LOPES (BRA) 503 1
7 Juan Pablo PAZ (ARG) 509 1
8 Nicolas KICKER (ARG) 528 1
9 Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) 607 1
10 Felipe MANTILLA (COL) 640 1
11 Eduardo Agustin TORRE (ARG) 660 1
12 Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) 661 1
13 Juan Ignacio GALARZA (ARG) 686 1
14 Ryusei MAKIGUCHI (JPN) 706 1
15 Rodrigo SANCHEZ (PER) 739 1
16 Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) 741 1
17 Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) 858 1
18 Leandro MIGANI (ARG) 886 1

Qualifying

1 Rodrigo SENATTORE (URU) 986= 1
2 Osni JUNIOR (BRA) 991 1
3 Mateo Facundo CRESSA (ARG) 1060 1
4 Juan Ignacio AMEAL (ARG) 1073 1
5 Tomas BUCHHASS (ARG) 1144= 1
6 Juan Manuel MATUTE (ARG) 1149= 1
7 Mariano URLI (ARG) 1205 1
8 Tomas IRIARTE (ARG) 1208= 1
9 Mauricio PEREZ MOTA (ARG) 1223 1
10 Juan Pablo FICOVICH (ARG) 1261= 1
11 Mariano KESTELBOIM (ARG) 1266= 1
12 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 1308= 1
13 Andres CEPPO (ARG) 1338= 1
14 Franco AGAMENONE (ARG) 1346= 1
15 Luciano DORIA (ARG) 1400= 1
16 Rodrigo ARUS (URU) 1406= 1
17 Franco FEITT (ARG) 1419= 1
18 Hernan CASANOVA (ARG) 1433= 1
19 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) 1444= 1
20 Gustavo VELLBACH (ARG) 1444= 1
21 Matias-Omar TELLO (ARG) 1458= 1
22 Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) 1465= 1
23 Alan KOHEN (ARG) 1467= 1
24 Karim Alejandro MIGNANI (ARG) 1592= 1
25 Facundo JOFRE (ARG) 1601= 1
26 Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) 1601= 1
27 Martin RONDINA (ARG) 1627= 1
28 Brian ORRADRE (ARG) 1627= 1
29 Luis BRITTO (BRA) 1645= 1
30 Manuel BARROS (ARG) 1662= 1
31 Santiago VILLARRUEL (ARG) 1701= 1
32 Matias DESTEFANIS (ARG) 1701= 1
33 Yasin SAMA (ARG) 1807= 1
34 Matias DEL RIO (ARG) 1807= 1
35 Federico Nicolas BERTUCCI (ARG) 1927= 1
36 Marcos MASSONNEAU (ARG) 1927= 1
37 Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG) 1927= 1
38 Julian BUSCH (ARG) 1927= 1
39 Marcos Vinicius AZEVEDO SILVA (BRA) 1927= 1
40 Marcos Peres BERNARDES (BRA) 2069= 1
41 Geronimo ESPIN BUSLEIMAN (ARG) 2118= 1
42 Esteban BRUNA (CHI) 2118= 1
43 Vitor GONCALVES LIMA (BRA) 2118= 1
44 Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) 2173= 1
45 Patricio ESPINOSA (ARG) 106 1
46 Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 107 1
47 Federico GARNIER (ARG) 112 1
48 Esteban Adrian CONTRERAS (ARG) 113 1
49 Felipe D'ANNUNZIO (ARG) 114 1
50 Joel Angel LUCERO (ARG) 115 1
51 Paulo CORONADO (BRA) 80 1
52 Eduardo PALMA (ARG) 117 1
53 Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG) 122 1
54 Luis Federico NANI (ARG) 124 1
55 Renato TEIXEIRA MENDES (BRA) 81 1
56 Fermin CALVO BARCELO (ARG) 125 1
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Argentina F8 [23 June/Villa del Dique/Clay]

Qualifying Draw

Round 1

Mateo Facundo CRESSA (ARG) [1] 6-1 7-6(10) Leonardo RACCA (ARG)
Julian BUSCH (ARG) 7-6(3) 2-6 6-1 Fermin CALVO BARCELO (ARG)
Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) 7-6(4) 6-1 Gustavo VELLBACH (ARG)
Brian ORRADRE (ARG) 7-5 3-6 6-2 Rodrigo ARUS (URU) [14]
Juan Ignacio AMEAL (ARG) [2] 6-2 6-3 Luiz SGARBI (BRA)
Vitor GONCALVES LIMA (BRA) 6-4 6-3 Federico GARNIER (ARG)
Santiago VILLARRUEL (ARG) 6-2 6-1 Eduardo PALMA (ARG)
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) 6-3 6-1 Andres CEPPO (ARG) [11]
Tomas BUCHHASS (ARG) [3] 6-2 6-2 Alan KOHEN (ARG)
Matias-Omar TELLO (ARG) 6-2 6-2 Facundo Ezequiel NOGUEIRAS (ARG)
Yasin SAMA (ARG) 6-2 6-3 Karim Alejandro MIGNANI (ARG)
Franco AGAMENONE (ARG) [12] 6-1 6-3 Esteban BRUNA (CHI)
Juan Manuel MATUTE (ARG) [4] 6-4 4-6 6-0 Manuel BARROS (ARG)
Luis BRITTO (BRA) 7-6(5) 6-3 Esteban Adrian CONTRERAS (ARG)
Fernando Agustin ORDONEZ (ARG) 2-6 6-3 6-2 Matias DEL RIO (ARG)
Mariano URLI (ARG) [13] 6-4 6-3 Nicolas FERRANDO (ARG)
Tomas IRIARTE (ARG) [5] 3-6 7-5 7-5 Paulo CORONADO (BRA)
Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 6-2 6-3 Martin Facundo CARRIZO (ARG)
Martin RONDINA (ARG) 6-0 6-1 Renato TEIXEIRA MENDES (BRA)
Franco FEITT (ARG) [15] 6-2 6-3 Luis Federico NANI (ARG)
Mariano KESTELBOIM (ARG) [6] 6-2 6-2 Matias DESTEFANIS (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) 6-1 7-5 Franco Emanuel EGEA (ARG)
Patricio ESPINOSA (ARG) 6-0 6-3 Elio JOSE RIBEIRO LAGO (BRA)
Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) [10] 6-4 6-3 Alejo VILARO (ARG)
Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [7] 4-6 7-6(3) 7-5 Felipe MELIGENI RODRIGUES ALVES (BRA)
Felipe D'ANNUNZIO (ARG) 4-6 6-4 6-1 Facundo JOFRE (ARG)
Marcos Peres BERNARDES (BRA) 6-2 7-5 Asdrubal GOBERNATE (BRA)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [16] 6-2 7-5 Joel Angel LUCERO (ARG)
Juan Pablo FICOVICH (ARG) [8] 6-0 6-1 Marcos Vinicius AZEVEDO SILVA (BRA)
Gonzalo Agustin RIBERA (ARG) 4-6 7-6(4) 7-5 Marcos MASSONNEAU (ARG)
Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG) 6-2 6-2 Mauricio VELASCO (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) [9] 6-2 6-2 Federico Nicolas BERTUCCI (ARG)

Round 2

Julian BUSCH (ARG) 6-2 6-3 Mateo Facundo CRESSA (ARG) [1]
Brian ORRADRE (ARG) 2-6 6-4 7-5 Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG)
Juan Ignacio AMEAL (ARG) [2] 4-6 6-3 6-2 Vitor GONCALVES LIMA (BRA)
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) 6-2 6-4 Santiago VILLARRUEL (ARG)
Tomas BUCHHASS (ARG) [3] 7-5 2-6 6-3 Matias-Omar TELLO (ARG)
Yasin SAMA (ARG) 6-4 6-1 Franco AGAMENONE (ARG) [12]
Juan Manuel MATUTE (ARG) [4] 6-3 7-6(2) Luis BRITTO (BRA)
Mariano URLI (ARG) [13] 6-2 6-2 Fernando Agustin ORDONEZ (ARG)
Tomas IRIARTE (ARG) [5] 6-1 6-1 Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG)
Franco FEITT (ARG) [15] 7-6(2) 6-3 Martin RONDINA (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) 6-4 6-3 Mariano KESTELBOIM (ARG) [6]
Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) [10] 6-4 6-1 Patricio ESPINOSA (ARG)
Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [7] 6-4 6-3 Felipe D'ANNUNZIO (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [16] 6-2 6-1 Marcos Peres BERNARDES (BRA)
Juan Pablo FICOVICH (ARG) [8] 6-3 6-3 Gonzalo Agustin RIBERA (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) [9] 6-2 6-0 Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG)

Round 3

Brian ORRADRE (ARG) 6-3 2-6 6-3 Julian BUSCH (ARG)
Juan Ignacio AMEAL (ARG) [2] 7-5 6-2 Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG)
Tomas BUCHHASS (ARG) [3] 6-0 7-6(5) Yasin SAMA (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) [4] 6-1 6-3 Mariano URLI (ARG) [13]
Franco FEITT (ARG) [15] 6-1 3-6 6-3 Tomas IRIARTE (ARG) [5]
Hernan CASANOVA (ARG) 7-5 6-1 Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) [10]
Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [7] 6-4 6-4 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [16]
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) [9] 3-6 6-4 6-3 Juan Pablo FICOVICH (ARG) [8]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Argentina F8 [23 June/Villa del Dique/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Patricio HERAS (ARG) [1] 6-3 5-7 6-4 Eduardo Agustin TORRE (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) 3-6 6-2 6-2 Juan Ignacio AMEAL (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) 6-2 6-4 Franco FEITT (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) 6-2 6-4 Tiago LOPES (BRA) [6]
Maximiliano ESTEVEZ (ARG) [4] 6-2 6-4 Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG)
Osni JUNIOR (BRA) 7-6(5) 7-6(6) Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL)
Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG) 2-6 6-4 6-4 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG)
Juan Pablo PAZ (ARG) [8] 6-1 6-2 Felipe MANTILLA (COL)
Nicolas KICKER (ARG) [7] 2-6 6-3 6-1 Ryusei MAKIGUCHI (JPN)
Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) 4-6 6-4 7-5 Rodrigo SENATTORE (URU)
Federico HERRERA DURAN (ARG) 6-3 2-6 7-5 Tomas BUCHHASS (ARG)
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3] 4-6 6-1 6-1 Brian ORRADRE (ARG)
Caio ZAMPIERI (BRA) [5] 6-4 6-4 Ignacio CALDERON (ARG)
Rodrigo SANCHEZ (PER) 6-3 6-1 Leandro MIGANI (ARG)
Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) 6-3 5-1 Retired Franco CAPALBO (ARG)
Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 6-2 6-1 Mauricio PEREZ MOTA (ARG)

2nd Round

Patricio HERAS (ARG) [1] 6-1 6-2 Juan Manuel MATUTE (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) 6-3 6-4 Juan Ignacio GALARZA (ARG)
Maximiliano ESTEVEZ (ARG) [4] 6-4 6-3 Osni JUNIOR (BRA)
Juan Pablo PAZ (ARG) [8] 6-4 6-4 Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG)
Nicolas KICKER (ARG) [7] 6-1 6-0 Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG)
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3] 6-4 6-2 Federico HERRERA DURAN (ARG)
Caio ZAMPIERI (BRA) [5] 6-2 6-4 Rodrigo SANCHEZ (PER)
Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 6-0 6-4 Carlos Eduardo SEVERINO (BRA)

Quarterfinal

Patricio HERAS (ARG) [1] 1-6 6-2 7-5 Hernan CASANOVA (ARG)
Juan Pablo PAZ (ARG) [8] 3-0 Retired Maximiliano ESTEVEZ (ARG) [4]
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3] 0-6 7-6(3) 6-1 Nicolas KICKER (ARG) [7]
Caio ZAMPIERI (BRA) [5] 1-6 6-1 6-1 Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2]

Semifinal

Patricio HERAS (ARG) [1] 6-2 6-2 Juan Pablo PAZ (ARG) [8]
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3] 7-5 6-4 Caio ZAMPIERI (BRA) [5]

Final

Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3] 6-4 2-6 7-6(7) Patricio HERAS (ARG) [1]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Argentina F8 [23 June/Villa del Dique/Clay]

DOUBLES

1st Round

Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG) 3-6 2-0 Retired Maximiliano ESTEVEZ (ARG) / Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [1]
Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) / Juan Pablo PAZ (ARG) 6-3 6-4 Andres CEPPO (ARG) / Mateo Facundo CRESSA (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Nicolas KICKER (ARG) [3] 6-2 6-3 Tiago LOPES (BRA) / Caio ZAMPIERI (BRA)
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) / Mariano URLI (ARG) 6-3 3-6 [10-0] Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) / Osni JUNIOR (BRA)
Ryusei MAKIGUCHI (JPN) / Juan Manuel MATUTE (ARG) 6-2 6-2 Felipe D'ANNUNZIO (ARG) / Elio JOSE RIBEIRO LAGO (BRA)
Tomas IRIARTE (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU) 6-2 6-3 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) [4]
Franco Emanuel EGEA (ARG) / Luis Federico NANI (ARG) 6-4 6-2 Hernan CASANOVA (ARG) / Rodrigo SANCHEZ (PER)
Patricio HERAS (ARG) / Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 6-2 6-1 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) / Martin RONDINA (ARG)

Quarterfinal

Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) / Juan Pablo PAZ (ARG) 6-3 6-4 Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Nicolas KICKER (ARG) [3] 7-5 4-6 [10-2] Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) / Mariano URLI (ARG)
Tomas IRIARTE (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU) 7-5 4-6 [10-6] Ryusei MAKIGUCHI (JPN) / Juan Manuel MATUTE (ARG)
Patricio HERAS (ARG) / Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 6-2 3-6 [10-4] Franco Emanuel EGEA (ARG) / Luis Federico NANI (ARG)

Semifinal

Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Nicolas KICKER (ARG) [3] 6-1 6-1 Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) / Juan Pablo PAZ (ARG)
Patricio HERAS (ARG) / Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 6-3 6-4 Tomas IRIARTE (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU)

Final

Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Nicolas KICKER (ARG) [3] 7-6(7) 6-3 Patricio HERAS (ARG) / Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #5
Re: Argentina F8 [23 June/Villa del Dique/Clay]

Qualy

Round 1

Mateo Facundo CRESSA (ARG) [1] 6-1 7-6(10) Leonardo RACCA (ARG)
Julian BUSCH (ARG) 7-6(3) 2-6 6-1 Fermin CALVO BARCELO (ARG)
Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) 7-6(4) 6-1 Gustavo VELLBACH (ARG)
Brian ORRADRE (ARG) 7-5 3-6 6-2 Rodrigo ARUS (URU) [14]
Juan Ignacio AMEAL (ARG) [2] 6-2 6-3 Luiz SGARBI (BRA)
Vitor GONCALVES LIMA (BRA) 6-4 6-3 Federico GARNIER (ARG)
Santiago VILLARRUEL (ARG) 6-2 6-1 Eduardo PALMA (ARG)
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) 6-3 6-1 Andres CEPPO (ARG) [11]
Tomas BUCHHASS (ARG) [3] 6-2 6-2 Alan KOHEN (ARG)
Matias-Omar TELLO (ARG) 6-2 6-2 Facundo Ezequiel NOGUEIRAS (ARG)
Yasin SAMA (ARG) 6-2 6-3 Karim Alejandro MIGNANI (ARG)
Franco AGAMENONE (ARG) [12] 6-1 6-3 Esteban BRUNA (CHI)
Juan Manuel MATUTE (ARG) [4] 6-4 4-6 6-0 Manuel BARROS (ARG)
Luis BRITTO (BRA) 7-6(5) 6-3 Esteban Adrian CONTRERAS (ARG)
Fernando Agustin ORDONEZ (ARG) 2-6 6-3 6-2 Matias DEL RIO (ARG)
Mariano URLI (ARG) [13] 6-4 6-3 Nicolas FERRANDO (ARG)
Tomas IRIARTE (ARG) [5] 3-6 7-5 7-5 Paulo CORONADO (BRA)
Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 6-2 6-3 Martin Facundo CARRIZO (ARG)
Martin RONDINA (ARG) 6-0 6-1 Renato TEIXEIRA MENDES (BRA)
Franco FEITT (ARG) [15] 6-2 6-3 Luis Federico NANI (ARG)
Mariano KESTELBOIM (ARG) [6] 6-2 6-2 Matias DESTEFANIS (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) 6-1 7-5 Franco Emanuel EGEA (ARG)
Patricio ESPINOSA (ARG) 6-0 6-3 Elio JOSE RIBEIRO LAGO (BRA)
Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) [10] 6-4 6-3 Alejo VILARO (ARG)
Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [7] 4-6 7-6(3) 7-5 Felipe MELIGENI RODRIGUES ALVES (BRA)
Felipe D'ANNUNZIO (ARG) 4-6 6-4 6-1 Facundo JOFRE (ARG)
Marcos Peres BERNARDES (BRA) 6-2 7-5 Asdrubal GOBERNATE (BRA)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [16] 6-2 7-5 Joel Angel LUCERO (ARG)
Juan Pablo FICOVICH (ARG) [8] 6-0 6-1 Marcos Vinicius AZEVEDO SILVA (BRA)
Gonzalo Agustin RIBERA (ARG) 4-6 7-6(4) 7-5 Marcos MASSONNEAU (ARG)
Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG) 6-2 6-2 Mauricio VELASCO (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) [9] 6-2 6-2 Federico Nicolas BERTUCCI (ARG)

Round 2

Julian BUSCH (ARG) 6-2 6-3 Mateo Facundo CRESSA (ARG) [1]
Brian ORRADRE (ARG) 2-6 6-4 7-5 Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG)
Juan Ignacio AMEAL (ARG) [2] 4-6 6-3 6-2 Vitor GONCALVES LIMA (BRA)
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) 6-2 6-4 Santiago VILLARRUEL (ARG)
Tomas BUCHHASS (ARG) [3] 7-5 2-6 6-3 Matias-Omar TELLO (ARG)
Yasin SAMA (ARG) 6-4 6-1 Franco AGAMENONE (ARG) [12]
Juan Manuel MATUTE (ARG) [4] 6-3 7-6(2) Luis BRITTO (BRA)
Mariano URLI (ARG) [13] 6-2 6-2 Fernando Agustin ORDONEZ (ARG)
Tomas IRIARTE (ARG) [5] 6-1 6-1 Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG)
Franco FEITT (ARG) [15] 7-6(2) 6-3 Martin RONDINA (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) 6-4 6-3 Mariano KESTELBOIM (ARG) [6]
Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) [10] 6-4 6-1 Patricio ESPINOSA (ARG)
Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [7] 6-4 6-3 Felipe D'ANNUNZIO (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [16] 6-2 6-1 Marcos Peres BERNARDES (BRA)
Juan Pablo FICOVICH (ARG) [8] 6-3 6-3 Gonzalo Agustin RIBERA (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) [9] 6-2 6-0 Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #6
Re: Argentina F8 [23 June/Villa del Dique/Clay]

Qualy

Round 3

Brian ORRADRE (ARG) 6-3 2-6 6-3 Julian BUSCH (ARG)
Juan Ignacio AMEAL (ARG) [2] 7-5 6-2 Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG)
Tomas BUCHHASS (ARG) [3] 6-0 7-6(5) Yasin SAMA (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) [4] 6-1 6-3 Mariano URLI (ARG) [13]
Franco FEITT (ARG) [15] 6-1 3-6 6-3 Tomas IRIARTE (ARG) [5]
Hernan CASANOVA (ARG) 7-5 6-1 Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) [10]
Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [7] 6-4 6-4 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [16]
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) [9] 3-6 6-4 6-3 Juan Pablo FICOVICH (ARG) [8]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #7
Re: Argentina F8 [23 June/Villa del Dique/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Patricio HERAS (ARG) [1] 6-3 5-7 6-4 Eduardo Agustin TORRE (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) 6-2 6-4 Tiago LOPES (BRA) [6]
Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) 4-6 6-4 7-5 Rodrigo SENATTORE (URU)
Caio ZAMPIERI (BRA) [5] 6-4 6-4 Ignacio CALDERON (ARG)
Rodrigo SANCHEZ (PER) 6-3 6-1 Leandro MIGANI (ARG)
Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) 6-3 5-1 Retired Franco CAPALBO (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #8
Re: Argentina F8 [23 June/Villa del Dique/Clay]

DOUBLES

1st Round

Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) / Juan Pablo PAZ (ARG) 6-3 6-4 Andres CEPPO (ARG) / Mateo Facundo CRESSA (ARG)
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) / Mariano URLI (ARG) 6-3 3-6 [10-0] Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) / Osni JUNIOR (BRA)
Ryusei MAKIGUCHI (JPN) / Juan Manuel MATUTE (ARG) 6-2 6-2 Felipe D'ANNUNZIO (ARG) / Elio JOSE RIBEIRO LAGO (BRA)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #9
Re: Argentina F8 [23 June/Villa del Dique/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Patricio HERAS (ARG) [1] 6-3 5-7 6-4 Eduardo Agustin TORRE (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) 3-6 6-2 6-2 Juan Ignacio AMEAL (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) 6-2 6-4 Franco FEITT (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) 6-2 6-4 Tiago LOPES (BRA) [6]
Maximiliano ESTEVEZ (ARG) [4] 6-2 6-4 Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG)
Osni JUNIOR (BRA) 7-6(5) 7-6(6) Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL)
Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG) 2-6 6-4 6-4 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG)
Juan Pablo PAZ (ARG) [8] 6-1 6-2 Felipe MANTILLA (COL)
Nicolas KICKER (ARG) [7] 2-6 6-3 6-1 Ryusei MAKIGUCHI (JPN)
Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) 4-6 6-4 7-5 Rodrigo SENATTORE (URU)
Federico HERRERA DURAN (ARG) 6-3 2-6 7-5 Tomas BUCHHASS (ARG)
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3] 4-6 6-1 6-1 Brian ORRADRE (ARG)
Caio ZAMPIERI (BRA) [5] 6-4 6-4 Ignacio CALDERON (ARG)
Rodrigo SANCHEZ (PER) 6-3 6-1 Leandro MIGANI (ARG)
Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) 6-3 5-1 Retired Franco CAPALBO (ARG)
Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 6-2 6-1 Mauricio PEREZ MOTA (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #10
Re: Argentina F8 [23 June/Villa del Dique/Clay]

DOUBLES

1st Round

Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG) 3-6 2-0 Retired Maximiliano ESTEVEZ (ARG) / Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [1]
Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) / Juan Pablo PAZ (ARG) 6-3 6-4 Andres CEPPO (ARG) / Mateo Facundo CRESSA (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Nicolas KICKER (ARG) [3] 6-2 6-3 Tiago LOPES (BRA) / Caio ZAMPIERI (BRA)
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) / Mariano URLI (ARG) 6-3 3-6 [10-0] Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) / Osni JUNIOR (BRA)
Ryusei MAKIGUCHI (JPN) / Juan Manuel MATUTE (ARG) 6-2 6-2 Felipe D'ANNUNZIO (ARG) / Elio JOSE RIBEIRO LAGO (BRA)
Tomas IRIARTE (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU) 6-2 6-3 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) [4]
Franco Emanuel EGEA (ARG) / Luis Federico NANI (ARG) 6-4 6-2 Hernan CASANOVA (ARG) / Rodrigo SANCHEZ (PER)
Patricio HERAS (ARG) / Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 6-2 6-1 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) / Martin RONDINA (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #11
Re: Argentina F8 [23 June/Villa del Dique/Clay]

no matches here too, rain? =S
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #12
Re: Argentina F8 [23 June/Villa del Dique/Clay]

MAIN DRAW

2nd Round

Patricio HERAS (ARG) [1] 6-1 6-2 Juan Manuel MATUTE (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) 6-3 6-4 Juan Ignacio GALARZA (ARG)
Maximiliano ESTEVEZ (ARG) [4] 6-4 6-3 Osni JUNIOR (BRA)
Juan Pablo PAZ (ARG) [8] 6-4 6-4 Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG)
Nicolas KICKER (ARG) [7] 6-1 6-0 Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG)
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3] 6-4 6-2 Federico HERRERA DURAN (ARG)
Caio ZAMPIERI (BRA) [5] 6-2 6-4 Rodrigo SANCHEZ (PER)
Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 6-0 6-4 Carlos Eduardo SEVERINO (BRA)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #13
Re: Argentina F8 [23 June/Villa del Dique/Clay]

DOUBLES

Quarterfinal

Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) / Juan Pablo PAZ (ARG) 6-3 6-4 Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG)
Tomas IRIARTE (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU) 7-5 4-6 [10-6] Ryusei MAKIGUCHI (JPN) / Juan Manuel MATUTE (ARG)
Patricio HERAS (ARG) / Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 6-2 3-6 [10-4] Franco Emanuel EGEA (ARG) / Luis Federico NANI (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #14
Re: Argentina F8 [23 June/Villa del Dique/Clay]

MAIN DRAW

Quarterfinal

Patricio HERAS (ARG) [1] 1-6 6-2 7-5 Hernan CASANOVA (ARG)
Juan Pablo PAZ (ARG) [8] 3-0 Retired Maximiliano ESTEVEZ (ARG) [4]
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3] 0-6 7-6(3) 6-1 Nicolas KICKER (ARG) [7]
Caio ZAMPIERI (BRA) [5] 1-6 6-1 6-1 Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #15
Re: Argentina F8 [23 June/Villa del Dique/Clay]

DOUBLES

Semifinal

Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Nicolas KICKER (ARG) [3] 6-1 6-1 Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) / Juan Pablo PAZ (ARG)
Patricio HERAS (ARG) / Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 6-3 6-4 Tomas IRIARTE (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #16
Re: Argentina F8 [23 June/Villa del Dique/Clay]

MAIN DRAW

Semifinal

Patricio HERAS (ARG) [1] 6-2 6-2 Juan Pablo PAZ (ARG) [8]
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3] 7-5 6-4 Caio ZAMPIERI (BRA) [5]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #17
Re: Argentina F8 [23 June/Villa del Dique/Clay]

DOUBLES

Final

Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Nicolas KICKER (ARG) [3] 7-6(7) 6-3 Patricio HERAS (ARG) / Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #18
Re: Argentina F8 [23 June/Villa del Dique/Clay]

MAIN DRAW

Final

Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3] 6-4 2-6 7-6(7) Patricio HERAS (ARG) [1]
 
1 - 18 of 18 Posts
Top