Mens Tennis Forums banner

1 - 17 of 17 Posts

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location : Villa Maria
Prize : 10k
Surface : Clay - Outdoor

Main Draw

1 Patricio HERAS (ARG) 366 1
2 Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) 385 1
3 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) 432 1
4 Caio ZAMPIERI (BRA) 479 1
5 Tiago LOPES (BRA) 503 1
6 Juan Pablo PAZ (ARG) 509 1
7 Nicolas KICKER (ARG) 528 1
8 Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) 607 1
9 Felipe MANTILLA (COL) 640 1
10 Eduardo Agustin TORRE (ARG) 660 1
11 Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) 661 1
12 Juan Ignacio GALARZA (ARG) 686 1
13 Rodrigo SANCHEZ (PER) 739 1
14 Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) 741 1
15 Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) 858 1
16 Leandro MIGANI (ARG) 886 1
17 Juan-Pablo AMADO (ARG) 955 1
18 Gonzalo VILLANUEVA (ARG) 972 1
19 Rodrigo SENATTORE (URU) 986= 1
20 Osni JUNIOR (BRA) 991 1

Qualifying

1 Mateo Facundo CRESSA (ARG) 1060 1
2 Juan Ignacio AMEAL (ARG) 1073 1
3 Tomas BUCHHASS (ARG) 1144= 1
4 Juan Manuel MATUTE (ARG) 1149= 1
5 Mariano URLI (ARG) 1205 1
6 Tomas IRIARTE (ARG) 1208= 1
7 Mauricio PEREZ MOTA (ARG) 1223 1
8 Juan Pablo FICOVICH (ARG) 1261= 1
9 Mariano KESTELBOIM (ARG) 1266= 1
10 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 1308= 3
11 Andres CEPPO (ARG) 1338= 1
12 Franco AGAMENONE (ARG) 1346= 1
13 Franco FEITT (ARG) 1419= 1
14 Hernan CASANOVA (ARG) 1433= 1
15 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) 1444= 1
16 Gustavo VELLBACH (ARG) 1444= 1
17 Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) 1465= 1
18 Alan KOHEN (ARG) 1467= 1
19 Karim Alejandro MIGNANI (ARG) 1592= 1
20 Facundo JOFRE (ARG) 1601= 1
21 Martin RONDINA (ARG) 1627= 1
22 Luis BRITTO (BRA) 1645= 1
23 Manuel BARROS (ARG) 1662= 1
24 Juan Ignacio ILIEV (ARG) 1675= 1
25 Michel VERNIER (CHI) 1675= 1
26 Santiago VILLARRUEL (ARG) 1701= 1
27 Matias DEL RIO (ARG) 1807= 1
28 Yasin SAMA (ARG) 1807= 1
29 Marcos MASSONNEAU (ARG) 1927= 1
30 Fernando GUARDIA (BOL) 1927= 1
31 Marcos Vinicius AZEVEDO SILVA (BRA) 1927= 1
32 Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG) 1927= 1
33 Julian BUSCH (ARG) 1927= 1
34 Federico Nicolas BERTUCCI (ARG) 1927= 1
35 Marcos Peres BERNARDES (BRA) 2069= 1
36 Vitor GONCALVES LIMA (BRA) 2118= 1
37 Geronimo ESPIN BUSLEIMAN (ARG) 2118= 1
38 Esteban BRUNA (CHI) 2118= 1
39 Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) 2173= 1
40 Wilver ETCHEBARNE (ARG) 104 1
41 Patricio ESPINOSA (ARG) 106 1
42 Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 107 1
43 Federico GARNIER (ARG) 112 1
44 Esteban Adrian CONTRERAS (ARG) 113 1
45 Paulo CORONADO (BRA) 80 1
46 Felipe D'ANNUNZIO (ARG) 114 1
47 Joel Angel LUCERO (ARG) 115 1
48 Eduardo PALMA (ARG) 117 1
49 Renato TEIXEIRA MENDES (BRA) 81 1
50 Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG) 122 1
51 Luis Federico NANI (ARG) 124 1
52 Fermin CALVO BARCELO (ARG) 125 1
53 Fernando Agustin ORDONEZ (ARG) 127 1
54 Rodrigo BANZER (BOL) 9 1
55 Alejo VILARO (ARG) 131 1
56 Matias CALLARAMI (ARG) 133 1
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Argentina F7 [16 June/Villa Maria/Clay]

Qualifying Draw

Round 1

Ignacio CALDERON (ARG) 6-7(2) 6-2 6-3 Mateo Facundo CRESSA (ARG) [1]
Hernan CASANOVA (ARG) 6-2 6-0 Mauricio VELASCO (ARG)
Matias Alejandro HATEM (ARG) 6-2 6-3 Matias CALLARAMI (ARG)
Franco FEITT (ARG) [11] 6-1 4-6 6-4 Oscar Gabriel ORTIZ (ARG)
Juan Ignacio AMEAL (ARG) [2] 6-2 6-1 Matias DEL RIO (ARG)
Yasin SAMA (ARG) 6-3 6-2 Wilver ETCHEBARNE (ARG)
Alejo VILARO (ARG) 7-6(4) 6-4 Nicolas FERRANDO (ARG)
Mariano URLI (ARG) [9] 3-6 6-0 7-5 Santiago VILLARRUEL (ARG)
Tomas BUCHHASS (ARG) [3] 7-6(4) 6-2 Martin RONDINA (ARG)
Gonzalo Agustin RIBERA (ARG) 7-6(4) 6-0 Federico GARNIER (ARG)
Paulo CORONADO (BRA) 6-4 7-6(1) Joel Angel LUCERO (ARG)
Alan KOHEN (ARG) [15] 4-6 7-5 6-1 Facundo JOFRE (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) [4] 6-1 6-2 Agustin SACCO (ARG)
Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 6-1 Retired Luis BRITTO (BRA)
Marcos MASSONNEAU (ARG) 6-0 6-4 Juan Ignacio ILIEV (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [13] 7-5 6-3 Franco Emanuel EGEA (ARG)
Tomas IRIARTE (ARG) [5] 4-6 7-5 6-0 Fermin CALVO BARCELO (ARG)
Felipe MELIGENI RODRIGUES ALVES (BRA) 6-1 1-6 6-4 Esteban Adrian CONTRERAS (ARG)
Julian BUSCH (ARG) 6-2 3-6 7-6(5) Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG)
Franco AGAMENONE (ARG) [10] 7-5 6-2 Felipe D'ANNUNZIO (ARG)
Federico HERRERA DURAN (ARG) 7-6(5) 2-6 6-4 Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [6]
Federico Nicolas BERTUCCI (ARG) 6-2 4-6 6-4 Esteban BRUNA (CHI)
Marcos Peres BERNARDES (BRA) 6-2 2-6 6-3 Vitor GONCALVES LIMA (BRA)
Gustavo VELLBACH (ARG) [12] 6-0 6-0 Renato TEIXEIRA MENDES (BRA)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) [7] 6-3 6-4 Geronimo ESPIN BUSLEIMAN (ARG)
Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG) 6-2 6-1 Eduardo PALMA (ARG)
Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG) 6-2 6-3 Luis Federico NANI (ARG)
Karim Alejandro MIGNANI (ARG) [16] 6-3 6-4 Gaston TABORDA (ARG)
Andres CEPPO (ARG) [8] 7-5 3-6 6-1 Manuel BARROS (ARG)
Michel VERNIER (CHI) 6-2 6-3 Fernando GUARDIA (BOL)
Patricio ESPINOSA (ARG) 6-1 6-2 Marcos Vinicius AZEVEDO SILVA (BRA)
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) [14] 5-7 7-5 7-5 Fernando Agustin ORDONEZ (ARG)

Round 2

Hernan CASANOVA (ARG) 6-1 6-3 Ignacio CALDERON (ARG)
Franco FEITT (ARG) [11] 6-4 6-0 Matias Alejandro HATEM (ARG)
Juan Ignacio AMEAL (ARG) [2] 6-3 4-6 6-4 Yasin SAMA (ARG)
Mariano URLI (ARG) [9] 6-1 6-3 Alejo VILARO (ARG)
Tomas BUCHHASS (ARG) [3] 7-6(4) 6-3 Gonzalo Agustin RIBERA (ARG)
Alan KOHEN (ARG) [15] 6-2 6-2 Paulo CORONADO (BRA)
Juan Manuel MATUTE (ARG) [4] 5-7 6-4 4-0 Retired Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [13] 6-3 6-3 Marcos MASSONNEAU (ARG)
Tomas IRIARTE (ARG) [5] 7-5 6-2 Felipe MELIGENI RODRIGUES ALVES (BRA)
Franco AGAMENONE (ARG) [10] 6-1 6-1 Julian BUSCH (ARG)
Federico Nicolas BERTUCCI (ARG) 6-1 4-6 6-4 Federico HERRERA DURAN (ARG)
Gustavo VELLBACH (ARG) [12] 6-0 6-1 Marcos Peres BERNARDES (BRA)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) [7] 6-4 6-4 Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG)
Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG) 7-5 7-5 Karim Alejandro MIGNANI (ARG) [16]
Michel VERNIER (CHI) 6-3 3-6 6-2 Andres CEPPO (ARG) [8]
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) [14] 6-0 6-0 Patricio ESPINOSA (ARG)

Round 3

Hernan CASANOVA (ARG) 6-1 6-2 Franco FEITT (ARG) [11]
Mariano URLI (ARG) [9] 6-4 7-6(5) Juan Ignacio AMEAL (ARG) [2]
Alan KOHEN (ARG) [15] 4-6 6-2 6-3 Tomas BUCHHASS (ARG) [3]
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [13] 6-2 6-2 Juan Manuel MATUTE (ARG) [4]
Franco AGAMENONE (ARG) [10] 6-1 7-6(5) Tomas IRIARTE (ARG) [5]
Gustavo VELLBACH (ARG) [12] 4-6 6-2 6-1 Federico Nicolas BERTUCCI (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) [7] 6-2 6-4 Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG)
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) [14] 6-4 6-4 Michel VERNIER (CHI)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Argentina F7 [16 June/Villa Maria/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Patricio HERAS (ARG) [1] 6-2 6-4 Rodrigo SENATTORE (URU)
Hernan CASANOVA (ARG) 6-3 7-5 Rodrigo SANCHEZ (PER)
Gustavo VELLBACH (ARG) 6-4 4-6 6-4 Juan Manuel MATUTE (ARG)
Nicolas KICKER (ARG) [7] 6-4 6-3 Juan Ignacio GALARZA (ARG)
Caio ZAMPIERI (BRA) [4] 6-1 6-1 Gaston BAZZONI (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) 6-7(3) 6-1 6-0 Mariano URLI (ARG)
Eduardo Agustin TORRE (ARG) 6-4 6-1 Osni JUNIOR (BRA)
Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) 6-4 1-6 7-5 Juan Pablo PAZ (ARG) [6]
Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [8] 7-6(10) 3-6 6-2 Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG)
Leandro MIGANI (ARG) 1-6 6-3 6-4 Alan KOHEN (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 5-7 7-5 Retired Felipe MANTILLA (COL)
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3] 6-2 6-4 Juan Pablo FICOVICH (ARG)
Tiago LOPES (BRA) [5] 6-3 7-5 Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG)
Franco AGAMENONE (ARG) 6-7(0) 7-6(0) 6-4 Carlos Eduardo SEVERINO (BRA)
Mariano KESTELBOIM (ARG) 7-6(7) 6-7(5) 6-2 Juan-Pablo AMADO (ARG)
Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 6-2 6-1 Severiano ASTRADA (ARG)

2nd Round

Hernan CASANOVA (ARG) 6-4 6-2 Patricio HERAS (ARG) [1]
Nicolas KICKER (ARG) [7] 0-6 6-2 6-3 Gustavo VELLBACH (ARG)
Caio ZAMPIERI (BRA) [4] 7-5 6-3 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
Eduardo Agustin TORRE (ARG) 7-5 0-6 7-6(6) Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL)
Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [8] 6-4 6-2 Leandro MIGANI (ARG)
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3] 6-2 6-4 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG)
Tiago LOPES (BRA) [5] 6-7(1) 6-4 6-4 Franco AGAMENONE (ARG)
Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 6-2 6-1 Mariano KESTELBOIM (ARG)

Quarterfinal

Nicolas KICKER (ARG) [7] 6-2 4-6 6-4 Hernan CASANOVA (ARG)
Caio ZAMPIERI (BRA) [4] 7-5 6-4 Eduardo Agustin TORRE (ARG)
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3] 6-2 6-1 Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [8]
Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 6-2 6-1 Tiago LOPES (BRA) [5]

Semifinal

Nicolas KICKER (ARG) [7] 6-4 6-1 Caio ZAMPIERI (BRA) [4]
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3] 6-4 6-4 Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2]

Final

Nicolas KICKER (ARG) [7] 6-4 6-3 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Argentina F7 [16 June/Villa Maria/Clay]

DOUBLES

1st Round

Felipe MANTILLA (COL) / Rodrigo SANCHEZ (PER) [1] 6-4 6-4 Juan Ignacio AMEAL (ARG) / Mariano KESTELBOIM (ARG)
Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) / Juan Pablo PAZ (ARG) 6-2 7-5 Andres CEPPO (ARG) / Nicolas KICKER (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) [4] 6-4 6-4 Mateo Facundo CRESSA (ARG) / Franco FEITT (ARG)
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) / Tomas BUCHHASS (ARG) 6-3 6-3 Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG)
Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) / Martin RONDINA (ARG) 6-4 4-6 [10-6] Nicolas FERRANDO (ARG) / Federico GARNIER (ARG)
Tiago LOPES (BRA) / Caio ZAMPIERI (BRA) [3] 6-4 6-4 Tomas IRIARTE (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU)
Juan Manuel MATUTE (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG) 7-6(6) 6-1 Severiano ASTRADA (ARG) / Ignacio CALDERON (ARG)
Patricio HERAS (ARG) / Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 2-6 6-3 [10-5] Geronimo ESPIN BUSLEIMAN (ARG) / Juan Pablo FICOVICH (ARG)

Quarterfinal

Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) / Juan Pablo PAZ (ARG) Walkover Felipe MANTILLA (COL) / Rodrigo SANCHEZ (PER) [1]
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) [4] 7-6(4) 6-3 Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) / Tomas BUCHHASS (ARG)
Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) / Martin RONDINA (ARG) 7-6(3) 6-4 Tiago LOPES (BRA) / Caio ZAMPIERI (BRA) [3]
Patricio HERAS (ARG) / Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 6-3 6-4 Juan Manuel MATUTE (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG)

Semifinal

Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) [4] 3-6 6-0 [10-7] Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) / Juan Pablo PAZ (ARG)
Patricio HERAS (ARG) / Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 6-2 6-2 Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) / Martin RONDINA (ARG)

Final

Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) [4] 6-4 7-5 Patricio HERAS (ARG) / Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #5
Re: Argentina F7 [16 June/Villa Maria/Clay]

Qualy

Round 1

Ignacio CALDERON (ARG) 6-7(2) 6-2 6-3 Mateo Facundo CRESSA (ARG) [1]
Hernan CASANOVA (ARG) 6-2 6-0 Mauricio VELASCO (ARG)
Matias Alejandro HATEM (ARG) 6-2 6-3 Matias CALLARAMI (ARG)
Franco FEITT (ARG) [11] 6-1 4-6 6-4 Oscar Gabriel ORTIZ (ARG)
Juan Ignacio AMEAL (ARG) [2] 6-2 6-1 Matias DEL RIO (ARG)
Yasin SAMA (ARG) 6-3 6-2 Wilver ETCHEBARNE (ARG)
Alejo VILARO (ARG) 7-6(4) 6-4 Nicolas FERRANDO (ARG)
Mariano URLI (ARG) [9] 3-6 6-0 7-5 Santiago VILLARRUEL (ARG)
Tomas BUCHHASS (ARG) [3] 7-6(4) 6-2 Martin RONDINA (ARG)
Gonzalo Agustin RIBERA (ARG) 7-6(4) 6-0 Federico GARNIER (ARG)
Paulo CORONADO (BRA) 6-4 7-6(1) Joel Angel LUCERO (ARG)
Alan KOHEN (ARG) [15] 4-6 7-5 6-1 Facundo JOFRE (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) [4] 6-1 6-2 Agustin SACCO (ARG)
Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 6-1 Retired Luis BRITTO (BRA)
Marcos MASSONNEAU (ARG) 6-0 6-4 Juan Ignacio ILIEV (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [13] 7-5 6-3 Franco Emanuel EGEA (ARG)
Tomas IRIARTE (ARG) [5] 4-6 7-5 6-0 Fermin CALVO BARCELO (ARG)
Felipe MELIGENI RODRIGUES ALVES (BRA) 6-1 1-6 6-4 Esteban Adrian CONTRERAS (ARG)
Julian BUSCH (ARG) 6-2 3-6 7-6(5) Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG)
Franco AGAMENONE (ARG) [10] 7-5 6-2 Felipe D'ANNUNZIO (ARG)
Federico HERRERA DURAN (ARG) 7-6(5) 2-6 6-4 Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [6]
Federico Nicolas BERTUCCI (ARG) 6-2 4-6 6-4 Esteban BRUNA (CHI)
Marcos Peres BERNARDES (BRA) 6-2 2-6 6-3 Vitor GONCALVES LIMA (BRA)
Gustavo VELLBACH (ARG) [12] 6-0 6-0 Renato TEIXEIRA MENDES (BRA)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) [7] 6-3 6-4 Geronimo ESPIN BUSLEIMAN (ARG)
Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG) 6-2 6-1 Eduardo PALMA (ARG)
Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG) 6-2 6-3 Luis Federico NANI (ARG)
Karim Alejandro MIGNANI (ARG) [16] 6-3 6-4 Gaston TABORDA (ARG)
Andres CEPPO (ARG) [8] 7-5 3-6 6-1 Manuel BARROS (ARG)
Michel VERNIER (CHI) 6-2 6-3 Fernando GUARDIA (BOL)
Patricio ESPINOSA (ARG) 6-1 6-2 Marcos Vinicius AZEVEDO SILVA (BRA)
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) [14] 5-7 7-5 7-5 Fernando Agustin ORDONEZ (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #6
Re: Argentina F7 [16 June/Villa Maria/Clay]

Qualy

Round 2

Hernan CASANOVA (ARG) 6-1 6-3 Ignacio CALDERON (ARG)
Franco FEITT (ARG) [11] 6-4 6-0 Matias Alejandro HATEM (ARG)
Juan Ignacio AMEAL (ARG) [2] 6-3 4-6 6-4 Yasin SAMA (ARG)
Mariano URLI (ARG) [9] 6-1 6-3 Alejo VILARO (ARG)
Tomas BUCHHASS (ARG) [3] 7-6(4) 6-3 Gonzalo Agustin RIBERA (ARG)
Alan KOHEN (ARG) [15] 6-2 6-2 Paulo CORONADO (BRA)
Juan Manuel MATUTE (ARG) [4] 5-7 6-4 4-0 Retired Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [13] 6-3 6-3 Marcos MASSONNEAU (ARG)
Tomas IRIARTE (ARG) [5] 7-5 6-2 Felipe MELIGENI RODRIGUES ALVES (BRA)
Franco AGAMENONE (ARG) [10] 6-1 6-1 Julian BUSCH (ARG)
Federico Nicolas BERTUCCI (ARG) 6-1 4-6 6-4 Federico HERRERA DURAN (ARG)
Gustavo VELLBACH (ARG) [12] 6-0 6-1 Marcos Peres BERNARDES (BRA)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) [7] 6-4 6-4 Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG)
Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG) 7-5 7-5 Karim Alejandro MIGNANI (ARG) [16]
Michel VERNIER (CHI) 6-3 3-6 6-2 Andres CEPPO (ARG) [8]
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) [14] 6-0 6-0 Patricio ESPINOSA (ARG)

Round 3

Hernan CASANOVA (ARG) 6-1 6-2 Franco FEITT (ARG) [11]
Mariano URLI (ARG) [9] 6-4 7-6(5) Juan Ignacio AMEAL (ARG) [2]
Alan KOHEN (ARG) [15] 4-6 6-2 6-3 Tomas BUCHHASS (ARG) [3]
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [13] 6-2 6-2 Juan Manuel MATUTE (ARG) [4]
Franco AGAMENONE (ARG) [10] 6-1 7-6(5) Tomas IRIARTE (ARG) [5]
Gustavo VELLBACH (ARG) [12] 4-6 6-2 6-1 Federico Nicolas BERTUCCI (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) [7] 6-2 6-4 Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG)
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) [14] 6-4 6-4 Michel VERNIER (CHI)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #7
Re: Argentina F7 [16 June/Villa Maria/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Eduardo Agustin TORRE (ARG) 6-4 6-1 Osni JUNIOR (BRA)
Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) 6-4 1-6 7-5 Juan Pablo PAZ (ARG) [6]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #8
Re: Argentina F7 [16 June/Villa Maria/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Patricio HERAS (ARG) [1] 6-2 6-4 Rodrigo SENATTORE (URU)
Gustavo VELLBACH (ARG) 6-4 4-6 6-4 Juan Manuel MATUTE (ARG)
Nicolas KICKER (ARG) [7] 6-4 6-3 Juan Ignacio GALARZA (ARG)
Caio ZAMPIERI (BRA) [4] 6-1 6-1 Gaston BAZZONI (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) 6-7(3) 6-1 6-0 Mariano URLI (ARG)
Eduardo Agustin TORRE (ARG) 6-4 6-1 Osni JUNIOR (BRA)
Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) 6-4 1-6 7-5 Juan Pablo PAZ (ARG) [6]
Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [8] 7-6(10) 3-6 6-2 Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG)
Leandro MIGANI (ARG) 1-6 6-3 6-4 Alan KOHEN (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 5-7 7-5 Retired Felipe MANTILLA (COL)
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3] 6-2 6-4 Juan Pablo FICOVICH (ARG)
Tiago LOPES (BRA) [5] 6-3 7-5 Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG)
Franco AGAMENONE (ARG) 6-7(0) 7-6(0) 6-4 Carlos Eduardo SEVERINO (BRA)
Mariano KESTELBOIM (ARG) 7-6(7) 6-7(5) 6-2 Juan-Pablo AMADO (ARG)
Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 6-2 6-1 Severiano ASTRADA (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #9
Re: Argentina F7 [16 June/Villa Maria/Clay]

DOUBLES

1st Round

Felipe MANTILLA (COL) / Rodrigo SANCHEZ (PER) [1] 6-4 6-4 Juan Ignacio AMEAL (ARG) / Mariano KESTELBOIM (ARG)
Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) / Juan Pablo PAZ (ARG) 6-2 7-5 Andres CEPPO (ARG) / Nicolas KICKER (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) [4] 6-4 6-4 Mateo Facundo CRESSA (ARG) / Franco FEITT (ARG)
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) / Tomas BUCHHASS (ARG) 6-3 6-3 Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG)
Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) / Martin RONDINA (ARG) 6-4 4-6 [10-6] Nicolas FERRANDO (ARG) / Federico GARNIER (ARG)
Tiago LOPES (BRA) / Caio ZAMPIERI (BRA) [3] 6-4 6-4 Tomas IRIARTE (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU)
Juan Manuel MATUTE (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG) 7-6(6) 6-1 Severiano ASTRADA (ARG) / Ignacio CALDERON (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #10
Re: Argentina F7 [16 June/Villa Maria/Clay]

MAIN DRAW

2nd Round

Hernan CASANOVA (ARG) 6-4 6-2 Patricio HERAS (ARG) [1]
Nicolas KICKER (ARG) [7] 0-6 6-2 6-3 Gustavo VELLBACH (ARG)
Caio ZAMPIERI (BRA) [4] 7-5 6-3 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
Eduardo Agustin TORRE (ARG) 7-5 0-6 7-6(6) Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL)
Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [8] 6-4 6-2 Leandro MIGANI (ARG)
Tiago LOPES (BRA) [5] 6-7(1) 6-4 6-4 Franco AGAMENONE (ARG)
Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 6-2 6-1 Mariano KESTELBOIM (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #11
Re: Argentina F7 [16 June/Villa Maria/Clay]

DOUBLES

1st Round

Felipe MANTILLA (COL) / Rodrigo SANCHEZ (PER) [1] 6-4 6-4 Juan Ignacio AMEAL (ARG) / Mariano KESTELBOIM (ARG)
Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) / Juan Pablo PAZ (ARG) 6-2 7-5 Andres CEPPO (ARG) / Nicolas KICKER (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) [4] 6-4 6-4 Mateo Facundo CRESSA (ARG) / Franco FEITT (ARG)
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) / Tomas BUCHHASS (ARG) 6-3 6-3 Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG)
Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) / Martin RONDINA (ARG) 6-4 4-6 [10-6] Nicolas FERRANDO (ARG) / Federico GARNIER (ARG)
Tiago LOPES (BRA) / Caio ZAMPIERI (BRA) [3] 6-4 6-4 Tomas IRIARTE (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU)
Juan Manuel MATUTE (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG) 7-6(6) 6-1 Severiano ASTRADA (ARG) / Ignacio CALDERON (ARG)
Patricio HERAS (ARG) / Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 2-6 6-3 [10-5] Geronimo ESPIN BUSLEIMAN (ARG) / Juan Pablo FICOVICH (ARG)

Quarterfinal

Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) / Juan Pablo PAZ (ARG) Walkover Felipe MANTILLA (COL) / Rodrigo SANCHEZ (PER) [1]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #12
Re: Argentina F7 [16 June/Villa Maria/Clay]

MAIN DRAW

Quarterfinal

Nicolas KICKER (ARG) [7] 6-2 4-6 6-4 Hernan CASANOVA (ARG)
Caio ZAMPIERI (BRA) [4] 7-5 6-4 Eduardo Agustin TORRE (ARG)
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3] 6-2 6-1 Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [8]
Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 6-2 6-1 Tiago LOPES (BRA) [5]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #13
Re: Argentina F7 [16 June/Villa Maria/Clay]

DOUBLES

Quarterfinal

Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) / Juan Pablo PAZ (ARG) Walkover Felipe MANTILLA (COL) / Rodrigo SANCHEZ (PER) [1]
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) [4] 7-6(4) 6-3 Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) / Tomas BUCHHASS (ARG)
Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) / Martin RONDINA (ARG) 7-6(3) 6-4 Tiago LOPES (BRA) / Caio ZAMPIERI (BRA) [3]
Patricio HERAS (ARG) / Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 6-3 6-4 Juan Manuel MATUTE (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG)

Semifinal

Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) [4] 3-6 6-0 [10-7] Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) / Juan Pablo PAZ (ARG)
Patricio HERAS (ARG) / Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2] 6-2 6-2 Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) / Martin RONDINA (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #14
Re: Argentina F7 [16 June/Villa Maria/Clay]

no results yet today? weird! =S
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #15
Re: Argentina F7 [16 June/Villa Maria/Clay]

MAIN DRAW

Semifinal

Nicolas KICKER (ARG) [7] 6-4 6-1 Caio ZAMPIERI (BRA) [4]
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3] 6-4 6-4 Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #16
Re: Argentina F7 [16 June/Villa Maria/Clay]

DOUBLES

Final

Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) [4] 6-4 7-5 Patricio HERAS (ARG) / Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #17
Re: Argentina F7 [16 June/Villa Maria/Clay]

MAIN DRAW

Semifinal

Nicolas KICKER (ARG) [7] 6-4 6-1 Caio ZAMPIERI (BRA) [4]
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3] 6-4 6-4 Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) [2]

Final

Nicolas KICKER (ARG) [7] 6-4 6-3 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3]
 
1 - 17 of 17 Posts
Top