Mens Tennis Forums banner

1 - 13 of 13 Posts

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location: Villa del Dique
Prize: 10K
Surface: Clay - Outdoor

Main Draw

1 Nicolas KICKER (ARG) 270 1
2 Jorge AGUILAR (CHI) 342 1
3 Federico CORIA (ARG) 406 1
4 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) 410 1
5 Martin CUEVAS (URU) 438 1
6 Ryusei MAKIGUCHI (JPN) 501 2
7 Andre MIELE (BRA) 523 2
8 Juan Ignacio GALARZA (ARG) 561 1
9 Juan Pablo PAZ (ARG) 576 1
10 Juan Ignacio AMEAL (ARG) 630 1
11 Filipe BRANDAO (BRA) 656 1
12 Carlos Eduardo SEVERINO (BRA) 660 2
13 Hernan CASANOVA (ARG) 682 1
14 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 696 2
15 Eduardo Agustin TORRE (ARG) 747 1
16 Matias ZUKAS (ARG) 754 1
17 Sebastian Exequiel PINI (ARG) 781 1
18 Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 782 1

Qualifying

1 Franco AGAMENONE (ARG) 816 1
2 Alan KOHEN (ARG) 821 1
3 Gustavo VELLBACH (ARG) 888 1
4 Dante GENNARO (ARG) 892 1
5 Rodrigo BANZER (BOL) 906 2
6 Gonzalo VILLANUEVA (ARG) 926 1
7 Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) 935 2
8 Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) 942 1
9 Alexandre TSUCHIYA (BRA) 947 2
10 Mariano KESTELBOIM (ARG) 953 1
11 Franco FEITT (ARG) 965= 1
12 Francisco BAHAMONDE (ARG) 990 1
13 Marcos Vinicius da Silva DIAS (BRA) 1025 2
14 Juan Manuel MATUTE (ARG) 1068 1
15 Luciano DORIA (ARG) 1082= 1
16 Rodrigo SENATTORE (URU) 1092 1
17 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) 1131= 1
18 Julian BUSCH (ARG) 1232 1
19 Edmundo ULLOA (PER) 1265= 1
20 Mauricio PEREZ MOTA (ARG) 1407= 1
21 Federico MORENO (ARG) 1468= 1
22 Eduardo LACALLE (CHI) 1481= 1
23 Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG) 1498= 1
24 Rodrigo ARUS (URU) 1522= 1
25 Victor NUNEZ (CHI) 1539 1
26 Tomas BUCHHASS (ARG) 1634= 1
27 Brian ORRADRE (ARG) 1682= 1
28 Facundo JOFRE (ARG) 1709= 1
29 Santiago Fa RODRIGUEZ TAVERNA (ARG) 1733= 1
30 Federico Agustin GOMEZ (ARG) 1733= 1
31 Federico HERRERA DURAN (ARG) 1841= 1
32 Santiago VILLARRUEL (ARG) 1841= 1
33 Gonzalo Agustin RIBERA (ARG) 1841= 1
34 Agustin OZCOIDI (ARG) 1841= 1
35 Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG) 2084= 1
36 Andres CEPPO (ARG) 2121= 1
37 Santiago MARESCA (URU) 2141= 1
38 Eduardo SCHWANK (ARG) 45 1
39 Micael FLOREZ (ARG) 102 1
40 Martin Facundo CARRIZO (ARG) 103 1
41 Gerardo IRARRAZABAL (CHI) 41 1
42 Felipe MARTINEZ SARRASAGUE (ARG) 104 1
43 Agustin SAVARINO (ARG) 105 1
44 Thomas DA SILVA RAMOS (BRA) 80 1
45 Leonardo ABOIAN (ARG) 106 1
46 Asdrubal GOBERNATE (BRA) 82 1
47 Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 107 1
48 Nicolas BIANCHI (ARG) 108 1
49 Andres ZEPEDA (MEX) 80 1
50 Ignacio BIDEGAIN (ARG) 109 1
51 Tomas GERINI (ARG) 110 1
52 Agustin TORREANO (ARG) 111 1
53 Juan Cruz SCOPETTA (ARG) 112 1
54 Mauricio VELASCO (ARG) 115 1
55 Felipe LACALLE (CHI) 43 2
56 Renato TEIXEIRA MENDES (BRA) 86 1
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Argentina F6 [18 May/Villa del Dique/Clay]

Qualifying Draw

Round 1

Alexandre TSUCHIYA (BRA) [1] 6-1 6-4 Alan POSTAY (ARG)
Felipe DERDOY (ARG) 7-6(2) 6-2 Gonzalo PEREDA (ARG)
Juan Cruz SCOPETTA (ARG) 6-2 6-2 Pablo Ignacio MOINE (ARG)
Eduardo LACALLE (CHI) [11] 6-3 6-3 Ignacio BIDEGAIN (ARG)
Franco FEITT (ARG) [2] 6-2 7-6(3) Francisco TAYANA (ARG)
Felipe MARTINEZ SARRASAGUE (ARG) 6-1 6-1 Juan Martin JALIF (ARG)
Gonzalo Agustin RIBERA (ARG) 6-3 6-3 Patricio MERCURI (ARG)
Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [9] 6-4 1-6 6-1 Gerardo IRARRAZABAL (CHI)
Juan Manuel MATUTE (ARG) [3] 7-5 6-1 Micael FLOREZ (ARG)
Santiago VILLARRUEL (ARG) 6-1 6-2 Lucas FARFAN (ARG)
Juan Marcos PELONI (ARG) 7-6(0) 0-6 6-4 Luis Federico NANI (ARG)
Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG) [12] 2-6 7-6(6) 6-4 Francisco VITTAR (ARG)
Luciano DORIA (ARG) [4] 7-6(4) 6-3 Martin Facundo CARRIZO (ARG)
Andres CEPPO (ARG) 6-0 6-1 Giuliano Andres AGAMENONE (ARG)
Federico GARNIER (ARG) 6-2 6-2 Leonardo RACCA (ARG)
Leonardo ABOIAN (ARG) 6-1 6-2 Facundo JOFRE (ARG) [16]
Rodrigo SENATTORE (URU) [5] 6-2 4-6 6-1 Alejo VILARO (ARG)
Nicolas BIANCHI (ARG) 6-3 6-4 Oscar Francisco DOTTI (ARG)
Oscar Gabriel ORTIZ (ARG) 6-4 6-2 Federico Agustin GOMEZ (ARG)
Brian ORRADRE (ARG) [15] 6-2 6-1 Facundo GASPERO (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [6] 6-2 6-1 Santiago Fa RODRIGUEZ TAVERNA (ARG)
Tomas GERINI (ARG) 6-4 6-1 Asdrubal GOBERNATE (BRA)
Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 6-4 4-6 6-0 Agustin OZCOIDI (ARG)
Rodrigo ARUS (URU) [13] 7-5 7-5 Julian CACERES (ARG)
Julian BUSCH (ARG) [7] 6-3 6-0 Felipe LACALLE (CHI)
Mateo JULIO (ARG) 6-0 6-2 Santiago BESADA (ARG)
Agustin SAVARINO (ARG) 6-2 6-2 Franco Agustin MAZZONI (ARG)
Camilo UGO CARABELLI (ARG) 6-1 4-6 6-2 Federico MORENO (ARG) [10]
Edmundo ULLOA (PER) [8] 7-5 6-3 Luciano BASTIAS (ARG)
Santiago MARESCA (URU) 6-3 6-3 Felipe D'ANNUNZIO (ARG)
Facundo JUAREZ (ARG) 6-3 2-6 6-4 Tomas RENGEL SIERRA (ARG)
Facundo ALVO (ARG) 6-2 7-5 Tomas BUCHHASS (ARG) [14]

Round 2

Alexandre TSUCHIYA (BRA) [1] 6-4 6-0 Felipe DERDOY (ARG)
Juan Cruz SCOPETTA (ARG) 2-6 6-2 6-1 Eduardo LACALLE (CHI) [11]
Franco FEITT (ARG) [2] 0-6 6-2 6-4 Felipe MARTINEZ SARRASAGUE (ARG)
Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [9] 6-3 6-2 Gonzalo Agustin RIBERA (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) [3] 6-0 6-2 Santiago VILLARRUEL (ARG)
Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG) [12] 6-3 6-1 Juan Marcos PELONI (ARG)
Luciano DORIA (ARG) [4] 6-3 6-3 Andres CEPPO (ARG)
Leonardo ABOIAN (ARG) 7-5 7-6(3) Federico GARNIER (ARG)
Rodrigo SENATTORE (URU) [5] 6-1 6-3 Nicolas BIANCHI (ARG)
Brian ORRADRE (ARG) [15] 6-2 6-2 Oscar Gabriel ORTIZ (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [6] 6-4 6-1 Tomas GERINI (ARG)
Rodrigo ARUS (URU) [13] 6-4 6-2 Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG)
Julian BUSCH (ARG) [7] 6-3 6-2 Mateo JULIO (ARG)
Agustin SAVARINO (ARG) 6-4 2-6 6-3 Camilo UGO CARABELLI (ARG)
Santiago MARESCA (URU) 6-3 6-2 Edmundo ULLOA (PER) [8]
Facundo ALVO (ARG) 6-2 7-5 Facundo JUAREZ (ARG)

Round 3

Alexandre TSUCHIYA (BRA) [1] 6-1 6-0 Juan Cruz SCOPETTA (ARG)
Franco FEITT (ARG) [2] 4-6 6-3 6-1 Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [9]
Juan Manuel MATUTE (ARG) [3] 6-0 6-2 Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG) [12]
Luciano DORIA (ARG) [4] 6-4 6-2 Leonardo ABOIAN (ARG)
Brian ORRADRE (ARG) [15] 6-1 6-4 Rodrigo SENATTORE (URU) [5]
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [6] 6-4 6-2 Rodrigo ARUS (URU) [13]
Agustin SAVARINO (ARG) 6-3 6-1 Julian BUSCH (ARG) [7]
Santiago MARESCA (URU) 6-4 7-5 Facundo ALVO (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Argentina F6 [18 May/Villa del Dique/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Nicolas KICKER (ARG) [1] 6-3 6-2 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 7-5 1-6 7-5 Hernan CASANOVA (ARG)
Alexandre TSUCHIYA (BRA) 6-2 6-0 Franco FEITT (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [7] 7-5 6-4 Matias ZUKAS (ARG)
Luciano DORIA (ARG) 6-4 7-6(5) Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3]
Alan KOHEN (ARG) 6-4 3-6 7-6(7) Nicolas Alberto ARRECHE (ARG)
Franco Emanuel EGEA (ARG) 6-4 3-6 6-3 Santiago MARESCA (URU)
Mariano KESTELBOIM (ARG) 6-2 6-1 Juan Pablo PAZ (ARG) [8]
Juan Ignacio AMEAL (ARG) 7-6(2) 6-4 Ryusei MAKIGUCHI (JPN) [5]
Franco AGAMENONE (ARG) 7-6(5) 6-2 Mauricio VELASCO (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) 4-6 6-1 6-4 Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
Federico CORIA (ARG) [4] 6-2 7-5 Eduardo Agustin TORRE (ARG)
Andre MIELE (BRA) [6] 6-3 6-4 Rodrigo BANZER (BOL)
Gustavo VELLBACH (ARG) 4-6 6-2 6-0 Dante GENNARO (ARG)
Agustin SAVARINO (ARG) 7-5 6-1 Brian ORRADRE (ARG)
Sebastian Exequiel PINI (ARG) 6-1 3-6 7-6(8) Jorge AGUILAR (CHI) [2]

2nd Round

Nicolas KICKER (ARG) [1] 6-1 6-2 Ricardo URZUA-RIVERA (CHI)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [7] 7-5 6-1 Alexandre TSUCHIYA (BRA)
Alan KOHEN (ARG) 6-3 6-4 Luciano DORIA (ARG)
Franco Emanuel EGEA (ARG) 6-4 5-7 6-2 Mariano KESTELBOIM (ARG)
Juan Ignacio AMEAL (ARG) 7-5 4-6 6-1 Franco AGAMENONE (ARG)
Federico CORIA (ARG) [4] 6-0 6-1 Juan Manuel MATUTE (ARG)
Gustavo VELLBACH (ARG) 7-5 6-3 Andre MIELE (BRA) [6]
Agustin SAVARINO (ARG) 6-4 2-6 6-1 Sebastian Exequiel PINI (ARG)

Quarterfinal

Juan Ignacio GALARZA (ARG) [7] 3-6 6-2 6-1 Nicolas KICKER (ARG) [1]
Franco Emanuel EGEA (ARG) 6-3 3-6 7-5 Alan KOHEN (ARG)
Federico CORIA (ARG) [4] 6-0 6-2 Juan Ignacio AMEAL (ARG)
Gustavo VELLBACH (ARG) 6-1 6-4 Agustin SAVARINO (ARG)

Semifinal

Juan Ignacio GALARZA (ARG) [7] 6-4 6-4 Franco Emanuel EGEA (ARG)
Federico CORIA (ARG) [4] 6-2 6-4 Gustavo VELLBACH (ARG)

Final

Juan Ignacio GALARZA (ARG) [7] 6-4 6-2 Federico CORIA (ARG) [4]
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Argentina F6 [18 May/Villa del Dique/Clay]

DOUBLES

1st Round

Andre MIELE (BRA) / Alexandre TSUCHIYA (BRA) [1] 6-4 6-0 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) / Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG) 6-0 7-5 Juan Ignacio AMEAL (ARG) / Rodrigo ARUS (URU)
Hernan CASANOVA (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) 7-5 6-4 Federico CORIA (ARG) / Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3]
Facundo ALVO (ARG) / Camilo UGO CARABELLI (ARG) 6-4 3-6 [10-5] Julian BUSCH (ARG) / Matias ZUKAS (ARG)
Franco AGAMENONE (ARG) / Franco Emanuel EGEA (ARG) 6-3 6-4 Juan Pablo PAZ (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG)
Alan KOHEN (ARG) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 6-2 6-2 Franco FEITT (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU) [4]
Rodrigo BANZER (BOL) / Ryusei MAKIGUCHI (JPN) 7-5 5-7 [10-7] Dante GENNARO (ARG) / Sebastian Exequiel PINI (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Mariano KESTELBOIM (ARG) [2] 6-4 6-4 Leonardo ABOIAN (ARG) / Facundo JUAREZ (ARG)

Quarterfinal

Juan Manuel MATUTE (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG) 7-6(4) 6-4 Andre MIELE (BRA) / Alexandre TSUCHIYA (BRA) [1]
Hernan CASANOVA (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) 7-6(2) 6-3 Facundo ALVO (ARG) / Camilo UGO CARABELLI (ARG)
Alan KOHEN (ARG) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 6-4 7-5 Franco AGAMENONE (ARG) / Franco Emanuel EGEA (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Mariano KESTELBOIM (ARG) [2] 3-6 6-2 [10-7] Rodrigo BANZER (BOL) / Ryusei MAKIGUCHI (JPN)

Semifinal

Hernan CASANOVA (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) 6-2 6-4 Juan Manuel MATUTE (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Mariano KESTELBOIM (ARG) [2] 6-2 6-1 Alan KOHEN (ARG) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI)

Final

Hernan CASANOVA (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) 6-7(6) 7-6(3) [10-7] Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Mariano KESTELBOIM (ARG) [2]
 

·
Registered
Joined
·
24,789 Posts
Re: Argentina F6 [18 May/Villa del Dique/Clay]

Qualy

Round 1

Alexandre TSUCHIYA (BRA) [1] 6-1 6-4 Alan POSTAY (ARG)
Felipe DERDOY (ARG) 7-6(2) 6-2 Gonzalo PEREDA (ARG)
Juan Cruz SCOPETTA (ARG) 6-2 6-2 Pablo Ignacio MOINE (ARG)
Eduardo LACALLE (CHI) [11] 6-3 6-3 Ignacio BIDEGAIN (ARG)
Franco FEITT (ARG) [2] 6-2 7-6(3) Francisco TAYANA (ARG)
Felipe MARTINEZ SARRASAGUE (ARG) 6-1 6-1 Juan Martin JALIF (ARG)
Gonzalo Agustin RIBERA (ARG) 6-3 6-3 Patricio MERCURI (ARG)
Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [9] 6-4 1-6 6-1 Gerardo IRARRAZABAL (CHI)
Juan Manuel MATUTE (ARG) [3] 7-5 6-1 Micael FLOREZ (ARG)
Santiago VILLARRUEL (ARG) 6-1 6-2 Lucas FARFAN (ARG)
Juan Marcos PELONI (ARG) 7-6(0) 0-6 6-4 Luis Federico NANI (ARG)
Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG) [12] 2-6 7-6(6) 6-4 Francisco VITTAR (ARG)
Luciano DORIA (ARG) [4] 7-6(4) 6-3 Martin Facundo CARRIZO (ARG)
Andres CEPPO (ARG) 6-0 6-1 Giuliano Andres AGAMENONE (ARG)
Federico GARNIER (ARG) 6-2 6-2 Leonardo RACCA (ARG)
Leonardo ABOIAN (ARG) 6-1 6-2 Facundo JOFRE (ARG) [16]
Rodrigo SENATTORE (URU) [5] 6-2 4-6 6-1 Alejo VILARO (ARG)
Nicolas BIANCHI (ARG) 6-3 6-4 Oscar Francisco DOTTI (ARG)
Oscar Gabriel ORTIZ (ARG) 6-4 6-2 Federico Agustin GOMEZ (ARG)
Brian ORRADRE (ARG) [15] 6-2 6-1 Facundo GASPERO (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [6] 6-2 6-1 Santiago Fa RODRIGUEZ TAVERNA (ARG)
Tomas GERINI (ARG) 6-4 6-1 Asdrubal GOBERNATE (BRA)
Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 6-4 4-6 6-0 Agustin OZCOIDI (ARG)
Rodrigo ARUS (URU) [13] 7-5 7-5 Julian CACERES (ARG)
Julian BUSCH (ARG) [7] 6-3 6-0 Felipe LACALLE (CHI)
Mateo JULIO (ARG) 6-0 6-2 Santiago BESADA (ARG)
Agustin SAVARINO (ARG) 6-2 6-2 Franco Agustin MAZZONI (ARG)
Camilo UGO CARABELLI (ARG) 6-1 4-6 6-2 Federico MORENO (ARG) [10]
Edmundo ULLOA (PER) [8] 7-5 6-3 Luciano BASTIAS (ARG)
Santiago MARESCA (URU) 6-3 6-3 Felipe D'ANNUNZIO (ARG)
Facundo JUAREZ (ARG) 6-3 2-6 6-4 Tomas RENGEL SIERRA (ARG)
Facundo ALVO (ARG) 6-2 7-5 Tomas BUCHHASS (ARG) [14]

Round 2

Alexandre TSUCHIYA (BRA) [1] 6-4 6-0 Felipe DERDOY (ARG)
Juan Cruz SCOPETTA (ARG) 2-6 6-2 6-1 Eduardo LACALLE (CHI) [11]
Franco FEITT (ARG) [2] 0-6 6-2 6-4 Felipe MARTINEZ SARRASAGUE (ARG)
Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [9] 6-3 6-2 Gonzalo Agustin RIBERA (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) [3] 6-0 6-2 Santiago VILLARRUEL (ARG)
Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG) [12] 6-3 6-1 Juan Marcos PELONI (ARG)
Luciano DORIA (ARG) [4] 6-3 6-3 Andres CEPPO (ARG)
Leonardo ABOIAN (ARG) 7-5 7-6(3) Federico GARNIER (ARG)
Rodrigo SENATTORE (URU) [5] 6-1 6-3 Nicolas BIANCHI (ARG)
Brian ORRADRE (ARG) [15] 6-2 6-2 Oscar Gabriel ORTIZ (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [6] 6-4 6-1 Tomas GERINI (ARG)
Rodrigo ARUS (URU) [13] 6-4 6-2 Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG)
Julian BUSCH (ARG) [7] 6-3 6-2 Mateo JULIO (ARG)
Agustin SAVARINO (ARG) 6-4 2-6 6-3 Camilo UGO CARABELLI (ARG)
Santiago MARESCA (URU) 6-3 6-2 Edmundo ULLOA (PER) [8]
Facundo ALVO (ARG) 6-2 7-5 Facundo JUAREZ (ARG)

Round 3

Alexandre TSUCHIYA (BRA) [1] 6-1 6-0 Juan Cruz SCOPETTA (ARG)
Franco FEITT (ARG) [2] 4-6 6-3 6-1 Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [9]
Juan Manuel MATUTE (ARG) [3] 6-0 6-2 Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG) [12]
Luciano DORIA (ARG) [4] 6-4 6-2 Leonardo ABOIAN (ARG)
Brian ORRADRE (ARG) [15] 6-1 6-4 Rodrigo SENATTORE (URU) [5]
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [6] 6-4 6-2 Rodrigo ARUS (URU) [13]
Agustin SAVARINO (ARG) 6-3 6-1 Julian BUSCH (ARG) [7]
Santiago MARESCA (URU) 6-4 7-5 Facundo ALVO (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
24,789 Posts
Re: Argentina F6 [18 May/Villa del Dique/Clay]

DOUBLES

1st Round

Andre MIELE (BRA) / Alexandre TSUCHIYA (BRA) [1] 6-4 6-0 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) / Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG) 6-0 7-5 Juan Ignacio AMEAL (ARG) / Rodrigo ARUS (URU)
Hernan CASANOVA (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) 7-5 6-4 Federico CORIA (ARG) / Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3]
Facundo ALVO (ARG) / Camilo UGO CARABELLI (ARG) 6-4 3-6 [10-5] Julian BUSCH (ARG) / Matias ZUKAS (ARG)
Franco AGAMENONE (ARG) / Franco Emanuel EGEA (ARG) 6-3 6-4 Juan Pablo PAZ (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG)
Alan KOHEN (ARG) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 6-2 6-2 Franco FEITT (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU) [4]
Rodrigo BANZER (BOL) / Ryusei MAKIGUCHI (JPN) 7-5 5-7 [10-7] Dante GENNARO (ARG) / Sebastian Exequiel PINI (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Mariano KESTELBOIM (ARG) [2] 6-4 6-4 Leonardo ABOIAN (ARG) / Facundo JUAREZ (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #8 (Edited)
Re: Argentina F6 [18 May/Villa del Dique/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Nicolas KICKER (ARG) [1] 6-3 6-2 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 7-5 1-6 7-5 Hernan CASANOVA (ARG)
Alexandre TSUCHIYA (BRA) 6-2 6-0 Franco FEITT (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [7] 7-5 6-4 Matias ZUKAS (ARG)
Luciano DORIA (ARG) 6-4 7-6(5) Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3]
Alan KOHEN (ARG) 6-4 3-6 7-6(7) Nicolas Alberto ARRECHE (ARG)
Franco Emanuel EGEA (ARG) 6-4 3-6 6-3 Santiago MARESCA (URU)
Mariano KESTELBOIM (ARG) 6-2 6-1 Juan Pablo PAZ (ARG) [8]
Juan Ignacio AMEAL (ARG) 7-6(2) 6-4 Ryusei MAKIGUCHI (JPN) [5]
Franco AGAMENONE (ARG) 7-6(5) 6-2 Mauricio VELASCO (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) 4-6 6-1 6-4 Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
Federico CORIA (ARG) [4] 6-2 7-5 Eduardo Agustin TORRE (ARG)
Andre MIELE (BRA) [6] 6-3 6-4 Rodrigo BANZER (BOL)
Gustavo VELLBACH (ARG) 4-6 6-2 6-0 Dante GENNARO (ARG)
Agustin SAVARINO (ARG) 7-5 6-1 Brian ORRADRE (ARG)
Sebastian Exequiel PINI (ARG) 6-1 3-6 7-6(8) Jorge AGUILAR (CHI) [2]

2nd Round

Nicolas KICKER (ARG) [1] 6-1 6-2 Ricardo URZUA-RIVERA (CHI)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [7] 7-5 6-1 Alexandre TSUCHIYA (BRA)
Alan KOHEN (ARG) 6-3 6-4 Luciano DORIA (ARG)
Franco Emanuel EGEA (ARG) 6-4 5-7 6-2 Mariano KESTELBOIM (ARG)
Juan Ignacio AMEAL (ARG) 7-5 4-6 6-1 Franco AGAMENONE (ARG)
Federico CORIA (ARG) [4] 6-0 6-1 Juan Manuel MATUTE (ARG)
Gustavo VELLBACH (ARG) 7-5 6-3 Andre MIELE (BRA) [6]
Agustin SAVARINO (ARG) 6-4 2-6 6-1 Sebastian Exequiel PINI (ARG)

Quarterfinal

Juan Ignacio GALARZA (ARG) [7] 3-6 6-2 6-1 Nicolas KICKER (ARG) [1]
Franco Emanuel EGEA (ARG) 6-3 3-6 7-5 Alan KOHEN (ARG)
Federico CORIA (ARG) [4] 6-0 6-2 Juan Ignacio AMEAL (ARG)
Gustavo VELLBACH (ARG) 6-1 6-4 Agustin SAVARINO (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #9
Re: Argentina F6 [18 May/Villa del Dique/Clay]

DOUBLES

1st Round

Andre MIELE (BRA) / Alexandre TSUCHIYA (BRA) [1] 6-4 6-0 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) / Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG) 6-0 7-5 Juan Ignacio AMEAL (ARG) / Rodrigo ARUS (URU)
Hernan CASANOVA (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) 7-5 6-4 Federico CORIA (ARG) / Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3]
Facundo ALVO (ARG) / Camilo UGO CARABELLI (ARG) 6-4 3-6 [10-5] Julian BUSCH (ARG) / Matias ZUKAS (ARG)
Franco AGAMENONE (ARG) / Franco Emanuel EGEA (ARG) 6-3 6-4 Juan Pablo PAZ (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG)
Alan KOHEN (ARG) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 6-2 6-2 Franco FEITT (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU) [4]
Rodrigo BANZER (BOL) / Ryusei MAKIGUCHI (JPN) 7-5 5-7 [10-7] Dante GENNARO (ARG) / Sebastian Exequiel PINI (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Mariano KESTELBOIM (ARG) [2] 6-4 6-4 Leonardo ABOIAN (ARG) / Facundo JUAREZ (ARG)

Quarterfinal

Juan Manuel MATUTE (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG) 7-6(4) 6-4 Andre MIELE (BRA) / Alexandre TSUCHIYA (BRA) [1]
Hernan CASANOVA (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) 7-6(2) 6-3 Facundo ALVO (ARG) / Camilo UGO CARABELLI (ARG)
Alan KOHEN (ARG) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 6-4 7-5 Franco AGAMENONE (ARG) / Franco Emanuel EGEA (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Mariano KESTELBOIM (ARG) [2] 3-6 6-2 [10-7] Rodrigo BANZER (BOL) / Ryusei MAKIGUCHI (JPN)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #10
Re: Argentina F6 [18 May/Villa del Dique/Clay]

Qualy

Round 1

Alexandre TSUCHIYA (BRA) [1] 6-1 6-4 Alan POSTAY (ARG)
Felipe DERDOY (ARG) 7-6(2) 6-2 Gonzalo PEREDA (ARG)
Juan Cruz SCOPETTA (ARG) 6-2 6-2 Pablo Ignacio MOINE (ARG)
Eduardo LACALLE (CHI) [11] 6-3 6-3 Ignacio BIDEGAIN (ARG)
Franco FEITT (ARG) [2] 6-2 7-6(3) Francisco TAYANA (ARG)
Felipe MARTINEZ SARRASAGUE (ARG) 6-1 6-1 Juan Martin JALIF (ARG)
Gonzalo Agustin RIBERA (ARG) 6-3 6-3 Patricio MERCURI (ARG)
Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [9] 6-4 1-6 6-1 Gerardo IRARRAZABAL (CHI)
Juan Manuel MATUTE (ARG) [3] 7-5 6-1 Micael FLOREZ (ARG)
Santiago VILLARRUEL (ARG) 6-1 6-2 Lucas FARFAN (ARG)
Juan Marcos PELONI (ARG) 7-6(0) 0-6 6-4 Luis Federico NANI (ARG)
Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG) [12] 2-6 7-6(6) 6-4 Francisco VITTAR (ARG)
Luciano DORIA (ARG) [4] 7-6(4) 6-3 Martin Facundo CARRIZO (ARG)
Andres CEPPO (ARG) 6-0 6-1 Giuliano Andres AGAMENONE (ARG)
Federico GARNIER (ARG) 6-2 6-2 Leonardo RACCA (ARG)
Leonardo ABOIAN (ARG) 6-1 6-2 Facundo JOFRE (ARG) [16]
Rodrigo SENATTORE (URU) [5] 6-2 4-6 6-1 Alejo VILARO (ARG)
Nicolas BIANCHI (ARG) 6-3 6-4 Oscar Francisco DOTTI (ARG)
Oscar Gabriel ORTIZ (ARG) 6-4 6-2 Federico Agustin GOMEZ (ARG)
Brian ORRADRE (ARG) [15] 6-2 6-1 Facundo GASPERO (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [6] 6-2 6-1 Santiago Fa RODRIGUEZ TAVERNA (ARG)
Tomas GERINI (ARG) 6-4 6-1 Asdrubal GOBERNATE (BRA)
Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 6-4 4-6 6-0 Agustin OZCOIDI (ARG)
Rodrigo ARUS (URU) [13] 7-5 7-5 Julian CACERES (ARG)
Julian BUSCH (ARG) [7] 6-3 6-0 Felipe LACALLE (CHI)
Mateo JULIO (ARG) 6-0 6-2 Santiago BESADA (ARG)
Agustin SAVARINO (ARG) 6-2 6-2 Franco Agustin MAZZONI (ARG)
Camilo UGO CARABELLI (ARG) 6-1 4-6 6-2 Federico MORENO (ARG) [10]
Edmundo ULLOA (PER) [8] 7-5 6-3 Luciano BASTIAS (ARG)
Santiago MARESCA (URU) 6-3 6-3 Felipe D'ANNUNZIO (ARG)
Facundo JUAREZ (ARG) 6-3 2-6 6-4 Tomas RENGEL SIERRA (ARG)
Facundo ALVO (ARG) 6-2 7-5 Tomas BUCHHASS (ARG) [14]

Round 2

Alexandre TSUCHIYA (BRA) [1] 6-4 6-0 Felipe DERDOY (ARG)
Juan Cruz SCOPETTA (ARG) 2-6 6-2 6-1 Eduardo LACALLE (CHI) [11]
Franco FEITT (ARG) [2] 0-6 6-2 6-4 Felipe MARTINEZ SARRASAGUE (ARG)
Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [9] 6-3 6-2 Gonzalo Agustin RIBERA (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) [3] 6-0 6-2 Santiago VILLARRUEL (ARG)
Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG) [12] 6-3 6-1 Juan Marcos PELONI (ARG)
Luciano DORIA (ARG) [4] 6-3 6-3 Andres CEPPO (ARG)
Leonardo ABOIAN (ARG) 7-5 7-6(3) Federico GARNIER (ARG)
Rodrigo SENATTORE (URU) [5] 6-1 6-3 Nicolas BIANCHI (ARG)
Brian ORRADRE (ARG) [15] 6-2 6-2 Oscar Gabriel ORTIZ (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [6] 6-4 6-1 Tomas GERINI (ARG)
Rodrigo ARUS (URU) [13] 6-4 6-2 Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG)
Julian BUSCH (ARG) [7] 6-3 6-2 Mateo JULIO (ARG)
Agustin SAVARINO (ARG) 6-4 2-6 6-3 Camilo UGO CARABELLI (ARG)
Santiago MARESCA (URU) 6-3 6-2 Edmundo ULLOA (PER) [8]
Facundo ALVO (ARG) 6-2 7-5 Facundo JUAREZ (ARG)

Round 3

Alexandre TSUCHIYA (BRA) [1] 6-1 6-0 Juan Cruz SCOPETTA (ARG)
Franco FEITT (ARG) [2] 4-6 6-3 6-1 Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [9]
Juan Manuel MATUTE (ARG) [3] 6-0 6-2 Inaki GIMENEZ PILUTIK (ARG) [12]
Luciano DORIA (ARG) [4] 6-4 6-2 Leonardo ABOIAN (ARG)
Brian ORRADRE (ARG) [15] 6-1 6-4 Rodrigo SENATTORE (URU) [5]
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [6] 6-4 6-2 Rodrigo ARUS (URU) [13]
Agustin SAVARINO (ARG) 6-3 6-1 Julian BUSCH (ARG) [7]
Santiago MARESCA (URU) 6-4 7-5 Facundo ALVO (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #11
Re: Argentina F6 [18 May/Villa del Dique/Clay]

MAIN DRAW

Semifinal

Juan Ignacio GALARZA (ARG) [7] 6-4 6-4 Franco Emanuel EGEA (ARG)
Federico CORIA (ARG) [4] 6-4 6-4 Gustavo VELLBACH (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #12
Re: Argentina F6 [18 May/Villa del Dique/Clay]

DOUBLES

Semifinal

Hernan CASANOVA (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) 6-2 6-4 Juan Manuel MATUTE (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Mariano KESTELBOIM (ARG) [2] 6-2 6-1 Alan KOHEN (ARG) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI)

Final

Hernan CASANOVA (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) 6-7(6) 7-6(3) [10-7] Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Mariano KESTELBOIM (ARG) [2]
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #13
Re: Argentina F6 [18 May/Villa del Dique/Clay]

MAIN DRAW

Final

Juan Ignacio GALARZA (ARG) [7] 6-4 6-2 Federico CORIA (ARG) [4]

=(
 
1 - 13 of 13 Posts
Top