Mens Tennis Forums banner

1 - 18 of 18 Posts

·
Registered
Joined
·
68,568 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location: Cordoba
Prize: 10K
Surface: Clay - Outdoor

Main Draw


1 Nicolas KICKER (ARG) 275 1
2 Jorge AGUILAR (CHI) 339 1
3 Federico CORIA (ARG) 402 1
4 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) 407 1
5 Juan Ignacio GALARZA (ARG) 568 1
6 Juan Pablo PAZ (ARG) 575 1
7 Juan Ignacio AMEAL (ARG) 624 1
8 Hernan CASANOVA (ARG) 676 1
9 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 705 1
10 Matias ZUKAS (ARG) 750 1
11 Eduardo Agustin TORRE (ARG) 755 1
12 Sebastian Exequiel PINI (ARG) 778 1
13 Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 804 1
14 Alan KOHEN (ARG) 818 1
15 Franco AGAMENONE (ARG) 862 1
16 Gustavo VELLBACH (ARG) 890 1
17 Dante GENNARO (ARG) 893 1

Qualifying


1 Rodrigo BANZER (BOL) 909 1
2 Mariano KESTELBOIM (ARG) 925 1
3 Gonzalo VILLANUEVA (ARG) 929 1
4 Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) 940 1
5 Franco FEITT (ARG) 966= 1
6 Francisco BAHAMONDE (ARG) 992 1
7 Juan Manuel MATUTE (ARG) 1066 1
8 Luciano DORIA (ARG) 1082 1
9 Rodrigo SENATTORE (URU) 1091 1
10 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) 1135= 1
11 Julian BUSCH (ARG) 1238 1
12 Edmundo ULLOA (PER) 1275= 1
13 Rodrigo ARUS (URU) 1399= 1
14 Mauricio PEREZ MOTA (ARG) 1405= 1
15 Federico MORENO (ARG) 1467= 1
16 Eduardo LACALLE (CHI) 1482= 1
17 Tomas BUCHHASS (ARG) 1482= 1
18 Victor NUNEZ (CHI) 1539 1
19 Emiliano Franco VECCHIA (ARG) 1608= 1
20 Franco Emanuel EGEA (ARG) 1632= 1
21 Facundo JOFRE (ARG) 1710= 1
22 Federico Agustin GOMEZ (ARG) 1736= 1
23 Santiago Fa RODRIGUEZ TAVERNA (ARG) 1736= 1
24 Javier NASER (CHI) 1841= 1
25 Federico HERRERA DURAN (ARG) 1841= 1
26 Santiago VILLARRUEL (ARG) 1841= 1
27 Agustin OZCOIDI (ARG) 1841= 1
28 Agustin MOYANO (ARG) 1841= 1
29 Gonzalo Agustin RIBERA (ARG) 1841= 1
30 Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG) 2092= 1
31 Andres CEPPO (ARG) 2128= 1
32 Santiago MARESCA (URU) 2147= 1
33 Eduardo SCHWANK (ARG) 45 1
34 Thomas DA SILVA RAMOS (BRA) 80 1
35 Micael FLOREZ (ARG) 102 1
36 Martin Facundo CARRIZO (ARG) 103 1
37 Felipe MARTINEZ SARRASAGUE (ARG) 104 1
38 Agustin SAVARINO (ARG) 105 1
39 Asdrubal GOBERNATE (BRA) 82 1
40 Leonardo ABOIAN (ARG) 106 1
41 Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 107 1
42 Gerardo IRARRAZABAL (CHI) 41 1
43 Nicolas BIANCHI (ARG) 108 1
44 Felipe LACALLE (CHI) 43 2
45 Ignacio BIDEGAIN (ARG) 109 1
46 Tomas GERINI (ARG) 110 1
47 Andres ZEPEDA (MEX) 80 1
48 Renato TEIXEIRA MENDES (BRA) 86 1
49 Agustin TORREANO (ARG) 111 1
50 Mauricio VELASCO (ARG) 115 1
51 Gonzalo LAVASELLI (ARG) 116 1
52 Franco Agustin MAZZONI (ARG) 117 1
53 Oscar Gabriel ORTIZ (ARG) 120 1
54 Alan POSTAY (ARG) 130 1
55 Luis CROCCO (ARG) 131 1
56 Nicolas DE MARCO (ARG) 133 1
 

·
Registered
Joined
·
68,568 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Argentina F5 [11 May/Cordoba/Clay]

Qualifying Draw

Round 1

Santiago MARESCA (URU) 7-5 6-4 Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) [1]
Gerardo IRARRAZABAL (CHI) 6-4 3-6 6-2 Federico Agustin GOMEZ (ARG)
Luis Federico NANI (ARG) 4-6 7-5 6-3 Gonzalo LAVASELLI (ARG)
Emiliano Franco VECCHIA (ARG) [15] 6-7(5) 6-4 6-4 Leonardo ABOIAN (ARG)
Franco FEITT (ARG) [2] 6-4 6-2 Agustin OZCOIDI (ARG)
Juan Martin JALIF (ARG) 6-2 6-2 Nicolas BIANCHI (ARG)
Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG) 6-4 7-5 Bruno PAIBER (ARG)
Martin Facundo CARRIZO (ARG) 7-5 6-1 Federico MORENO (ARG) [11]
Francisco BAHAMONDE (ARG) [3] 6-2 6-7(5) 6-1 Fabricio Emanuel TARTER (ARG)
Asdrubal GOBERNATE (BRA) 6-2 6-2 Luis CROCCO (ARG)
Franco Agustin MAZZONI (ARG) 2-6 6-4 7-6(5) Micael FLOREZ (ARG)
Victor NUNEZ (CHI) [14] 6-3 6-3 Facundo JOFRE (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) [4] 6-3 6-0 Andres ZEPEDA (MEX)
Francisco VITTAR (ARG) 6-4 6-3 Alan POSTAY (ARG)
Tomas GERINI (ARG) 6-3 6-2 Federico GARNIER (ARG)
Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [10] 6-3 6-2 Federico HERRERA DURAN (ARG)
Luciano DORIA (ARG) [5] 6-3 3-6 6-4 Andres CEPPO (ARG)
Agustin SAVARINO (ARG) 6-2 6-2 Santiago SARUDIANSKY (ARG)
Facundo ALVO (ARG) 6-1 6-2 Franco RIBERO (ARG)
Edmundo ULLOA (PER) [9] 6-3 6-2 Carlos Javier RES (ARG)
Rodrigo SENATTORE (URU) [6] 6-2 5-7 7-5 Javier NASER (CHI)
Felipe LACALLE (CHI) 7-5 6-4 Oscar Gabriel ORTIZ (ARG)
Santiago VILLARRUEL (ARG) 6-0 6-0 Alejo VILARO (ARG)
Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 6-1 6-2 Eduardo LACALLE (CHI) [12]
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [7] 6-4 6-4 Santiago Fa RODRIGUEZ TAVERNA (ARG)
Agustin MOYANO (ARG) 6-2 7-6(3) Gonzalo Agustin RIBERA (ARG)
Agustin TORREANO (ARG) 6-4 6-4 Lucas FARFAN (ARG)
Tomas BUCHHASS (ARG) [16] 6-1 6-0 Matias Ezequiel VITOLA (ARG)
Julian BUSCH (ARG) [8] 6-3 6-1 Felipe MARTINEZ SARRASAGUE (ARG)
Nicolas DE MARCO (ARG) 6-0 6-4 Thomas DA SILVA RAMOS (BRA)
Mauricio VELASCO (ARG) 5-7 6-4 6-3 Tomas RECHE (ARG)
Rodrigo ARUS (URU) [13] 7-5 7-5 Fermin PERALTA MARTINEZ (ARG)

Round 2

Santiago MARESCA (URU) 6-2 6-4 Gerardo IRARRAZABAL (CHI)
Luis Federico NANI (ARG) 6-2 6-2 Emiliano Franco VECCHIA (ARG) [15]
Franco FEITT (ARG) [2] 6-3 6-2 Juan Martin JALIF (ARG)
Martin Facundo CARRIZO (ARG) 6-2 7-5 Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG)
Francisco BAHAMONDE (ARG) [3] 6-1 6-2 Asdrubal GOBERNATE (BRA)
Victor NUNEZ (CHI) [14] 6-4 6-1 Franco Agustin MAZZONI (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) [4] 6-2 6-2 Francisco VITTAR (ARG)
Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [10] 6-2 6-1 Tomas GERINI (ARG)
Luciano DORIA (ARG) [5] 6-4 3-6 6-1 Agustin SAVARINO (ARG)
Facundo ALVO (ARG) 6-1 7-6(3) Edmundo ULLOA (PER) [9]
Rodrigo SENATTORE (URU) [6] 6-1 6-2 Felipe LACALLE (CHI)
Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 2-6 6-2 7-5 Santiago VILLARRUEL (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [7] 6-0 6-0 Agustin MOYANO (ARG)
Agustin TORREANO (ARG) 3-6 6-2 6-2 Tomas BUCHHASS (ARG) [16]
Julian BUSCH (ARG) [8] 7-6(4) 6-4 Nicolas DE MARCO (ARG)
Rodrigo ARUS (URU) [13] 3-6 6-4 6-1 Mauricio VELASCO (ARG)

Round 3

Santiago MARESCA (URU) 6-3 6-3 Luis Federico NANI (ARG)
Franco FEITT (ARG) [2] 6-3 6-3 Martin Facundo CARRIZO (ARG)
Francisco BAHAMONDE (ARG) [3] 6-3 6-1 Victor NUNEZ (CHI) [14]
Juan Manuel MATUTE (ARG) [4] 7-6(3) 3-6 6-2 Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [10]
Luciano DORIA (ARG) [5] 7-6(5) 7-5 Facundo ALVO (ARG)
Rodrigo SENATTORE (URU) [6] 7-5 6-1 Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [7] 6-2 6-3 Agustin TORREANO (ARG)
Rodrigo ARUS (URU) [13] 6-2 6-2 Julian BUSCH (ARG) [8]
 

·
Registered
Joined
·
68,568 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Argentina F5 [11 May/Cordoba/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Nicolas KICKER (ARG) [1] 6-3 6-1 Alan KOHEN (ARG)
Matias ZUKAS (ARG) 6-4 7-6(7) Eduardo SCHWANK (ARG)
Eduardo Agustin TORRE (ARG) 7-6(5) 4-6 6-3 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
Hernan CASANOVA (ARG) [8] 6-4 6-2 Santiago MARESCA (URU)
Federico CORIA (ARG) [4] 6-2 6-3 Camilo UGO CARABELLI (ARG)
Franco AGAMENONE (ARG) 6-3 6-4 Juan Manuel MATUTE (ARG)
Gustavo VELLBACH (ARG) 6-0 6-2 Rodrigo ARUS (URU)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [5] 6-4 7-5 Dante GENNARO (ARG)
Francisco BAHAMONDE (ARG) 6-4 6-4 Juan Ignacio AMEAL (ARG) [7]
Franco FEITT (ARG) 6-4 6-3 Franco Emanuel EGEA (ARG)
Sebastian Exequiel PINI (ARG) 6-3 6-0 Rodrigo SENATTORE (URU)
Gonzalo VILLANUEVA (ARG) 6-3 6-1 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3]
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 6-4 5-7 6-1 Juan Pablo PAZ (ARG) [6]
Mariano KESTELBOIM (ARG) 6-1 6-3 Luciano DORIA (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 6-1 6-1 Agustin VISOKOLSKIS (ARG)
Jorge AGUILAR (CHI) [2] 6-4 6-1 Rodrigo BANZER (BOL)

2nd Round

Nicolas KICKER (ARG) [1] 6-1 6-1 Matias ZUKAS (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) [8] 6-4 6-1 Eduardo Agustin TORRE (ARG)
Federico CORIA (ARG) [4] 6-3 6-2 Franco AGAMENONE (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [5] 6-2 6-7(2) 6-2 Gustavo VELLBACH (ARG)
Francisco BAHAMONDE (ARG) 6-2 6-4 Franco FEITT (ARG)
Gonzalo VILLANUEVA (ARG) 0-6 7-6(5) 6-0 Sebastian Exequiel PINI (ARG)
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 6-3 3-6 7-6(3) Mariano KESTELBOIM (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 7-6(5) 4-3 Retired Jorge AGUILAR (CHI) [2]

Quarterfinal

Nicolas KICKER (ARG) [1] 6-7(6) 6-4 6-1 Hernan CASANOVA (ARG) [8]
Federico CORIA (ARG) [4] 3-6 6-1 6-4 Juan Ignacio GALARZA (ARG) [5]
Francisco BAHAMONDE (ARG) 3-6 7-6(3) 6-1 Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 6-4 2-6 6-1 Ricardo URZUA-RIVERA (CHI)

Semifinal

Nicolas KICKER (ARG) [1] 6-2 6-2 Federico CORIA (ARG) [4]
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 6-4 6-2 Francisco BAHAMONDE (ARG)

Final

Nicolas KICKER (ARG) [1] 6-2 6-0 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
68,568 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Argentina F5 [11 May/Cordoba/Clay]

DOUBLES

1st Round

Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Mariano KESTELBOIM (ARG) [1] 6-2 6-7(5) [10-7] Alan KOHEN (ARG) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI)
Juan Martin JALIF (ARG) / Camilo UGO CARABELLI (ARG) 4-6 7-6(6) [10-7] Francisco BAHAMONDE (ARG) / Sebastian Exequiel PINI (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) / Franco FEITT (ARG) [4] 1-6 6-3 [10-8] Julian BUSCH (ARG) / Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
Nicolas KICKER (ARG) / Matias ZUKAS (ARG) 7-6(4) 3-6 [10-7] Franco AGAMENONE (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG) 5-7 6-2 [10-8] Juan Ignacio AMEAL (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU)
Jorge AGUILAR (CHI) / Victor NUNEZ (CHI) [3] 6-0 7-6(3) Andres CEPPO (ARG) / Agustin MOYANO (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) / Rodrigo ARUS (URU) 6-3 1-6 [10-7] Franco Emanuel EGEA (ARG) / Eduardo SCHWANK (ARG)
Juan Pablo PAZ (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG) 6-2 6-2 Federico CORIA (ARG) / Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [2]

Quarterfinal

Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Mariano KESTELBOIM (ARG) [1] 7-5 6-0 Juan Martin JALIF (ARG) / Camilo UGO CARABELLI (ARG)
Nicolas KICKER (ARG) / Matias ZUKAS (ARG) 6-0 6-1 Hernan CASANOVA (ARG) / Franco FEITT (ARG) [4]
Jorge AGUILAR (CHI) / Victor NUNEZ (CHI) [3] 7-6(4) 6-2 Juan Manuel MATUTE (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG)
Juan Pablo PAZ (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG) 6-3 6-7(6) [10-5] Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) / Rodrigo ARUS (URU)

Semifinal

Nicolas KICKER (ARG) / Matias ZUKAS (ARG) 4-6 6-4 [10-8] Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Mariano KESTELBOIM (ARG) [1]
Juan Pablo PAZ (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG) Walkover Jorge AGUILAR (CHI) / Victor NUNEZ (CHI) [3]

Final

Nicolas KICKER (ARG) / Matias ZUKAS (ARG) 6-0 6-3 Juan Pablo PAZ (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
68,568 Posts
Discussion Starter #5
Re: Argentina F5 [11 May/Cordoba/Clay]

Qualy

Round 1

Santiago MARESCA (URU) 7-5 6-4 Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) [1]
Gerardo IRARRAZABAL (CHI) 6-4 3-6 6-2 Federico Agustin GOMEZ (ARG)
Luis Federico NANI (ARG) 4-6 7-5 6-3 Gonzalo LAVASELLI (ARG)
Emiliano Franco VECCHIA (ARG) [15] 6-7(5) 6-4 6-4 Leonardo ABOIAN (ARG)
Franco FEITT (ARG) [2] 6-4 6-2 Agustin OZCOIDI (ARG)
Juan Martin JALIF (ARG) 6-2 6-2 Nicolas BIANCHI (ARG)
Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG) 6-4 7-5 Bruno PAIBER (ARG)
Martin Facundo CARRIZO (ARG) 7-5 6-1 Federico MORENO (ARG) [11]
Francisco BAHAMONDE (ARG) [3] 6-2 6-7(5) 6-1 Fabricio Emanuel TARTER (ARG)
Asdrubal GOBERNATE (BRA) 6-2 6-2 Luis CROCCO (ARG)
Franco Agustin MAZZONI (ARG) 2-6 6-4 7-6(5) Micael FLOREZ (ARG)
Victor NUNEZ (CHI) [14] 6-3 6-3 Facundo JOFRE (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) [4] 6-3 6-0 Andres ZEPEDA (MEX)
Francisco VITTAR (ARG) 6-4 6-3 Alan POSTAY (ARG)
Tomas GERINI (ARG) 6-3 6-2 Federico GARNIER (ARG)
Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [10] 6-3 6-2 Federico HERRERA DURAN (ARG)
Luciano DORIA (ARG) [5] 6-3 3-6 6-4 Andres CEPPO (ARG)
Agustin SAVARINO (ARG) 6-2 6-2 Santiago SARUDIANSKY (ARG)
Facundo ALVO (ARG) 6-1 6-2 Franco RIBERO (ARG)
Edmundo ULLOA (PER) [9] 6-3 6-2 Carlos Javier RES (ARG)
Rodrigo SENATTORE (URU) [6] 6-2 5-7 7-5 Javier NASER (CHI)
Felipe LACALLE (CHI) 7-5 6-4 Oscar Gabriel ORTIZ (ARG)
Santiago VILLARRUEL (ARG) 6-0 6-0 Alejo VILARO (ARG)
Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 6-1 6-2 Eduardo LACALLE (CHI) [12]
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [7] 6-4 6-4 Santiago Fa RODRIGUEZ TAVERNA (ARG)
Agustin MOYANO (ARG) 6-2 7-6(3) Gonzalo Agustin RIBERA (ARG)
Agustin TORREANO (ARG) 6-4 6-4 Lucas FARFAN (ARG)
Tomas BUCHHASS (ARG) [16] 6-1 6-0 Matias Ezequiel VITOLA (ARG)
Julian BUSCH (ARG) [8] 6-3 6-1 Felipe MARTINEZ SARRASAGUE (ARG)
Nicolas DE MARCO (ARG) 6-0 6-4 Thomas DA SILVA RAMOS (BRA)
Mauricio VELASCO (ARG) 5-7 6-4 6-3 Tomas RECHE (ARG)
Rodrigo ARUS (URU) [13] 7-5 7-5 Fermin PERALTA MARTINEZ (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
68,568 Posts
Discussion Starter #6
Re: Argentina F5 [11 May/Cordoba/Clay]

Qualy

Round 2

Santiago MARESCA (URU) 6-2 6-4 Gerardo IRARRAZABAL (CHI)
Luis Federico NANI (ARG) 6-2 6-2 Emiliano Franco VECCHIA (ARG) [15]
Franco FEITT (ARG) [2] 6-3 6-2 Juan Martin JALIF (ARG)
Martin Facundo CARRIZO (ARG) 6-2 7-5 Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG)
Francisco BAHAMONDE (ARG) [3] 6-1 6-2 Asdrubal GOBERNATE (BRA)
Victor NUNEZ (CHI) [14] 6-4 6-1 Franco Agustin MAZZONI (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) [4] 6-2 6-2 Francisco VITTAR (ARG)
Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [10] 6-2 6-1 Tomas GERINI (ARG)
Luciano DORIA (ARG) [5] 6-4 3-6 6-1 Agustin SAVARINO (ARG)
Facundo ALVO (ARG) 6-1 7-6(3) Edmundo ULLOA (PER) [9]
Rodrigo SENATTORE (URU) [6] 6-1 6-2 Felipe LACALLE (CHI)
Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 2-6 6-2 7-5 Santiago VILLARRUEL (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [7] 6-0 6-0 Agustin MOYANO (ARG)
Agustin TORREANO (ARG) 3-6 6-2 6-2 Tomas BUCHHASS (ARG) [16]
Julian BUSCH (ARG) [8] 7-6(4) 6-4 Nicolas DE MARCO (ARG)
Rodrigo ARUS (URU) [13] 3-6 6-4 6-1 Mauricio VELASCO (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
68,568 Posts
Discussion Starter #7
Re: Argentina F5 [11 May/Cordoba/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Federico CORIA (ARG) [4] 6-2 6-3 Camilo UGO CARABELLI (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [5] 6-4 7-5 Dante GENNARO (ARG)
Gonzalo VILLANUEVA (ARG) 6-3 6-1 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3]
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 6-1 6-1 Agustin VISOKOLSKIS (ARG)

yeah fede!
 

·
Registered
Joined
·
68,568 Posts
Discussion Starter #8
Re: Argentina F5 [11 May/Cordoba/Clay]

DOUBLES

1st Round

Juan Pablo PAZ (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG) 6-2 6-2 Federico CORIA (ARG) / Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [2]
 

·
Registered
Joined
·
68,568 Posts
Discussion Starter #9
Re: Argentina F5 [11 May/Cordoba/Clay]

Qualy

Round 3

Santiago MARESCA (URU) 6-3 6-3 Luis Federico NANI (ARG)
Franco FEITT (ARG) [2] 6-3 6-3 Martin Facundo CARRIZO (ARG)
Francisco BAHAMONDE (ARG) [3] 6-3 6-1 Victor NUNEZ (CHI) [14]
Juan Manuel MATUTE (ARG) [4] 7-6(3) 3-6 6-2 Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [10]
Luciano DORIA (ARG) [5] 7-6(5) 7-5 Facundo ALVO (ARG)
Rodrigo SENATTORE (URU) [6] 7-5 6-1 Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [7] 6-2 6-3 Agustin TORREANO (ARG)
Rodrigo ARUS (URU) [13] 6-2 6-2 Julian BUSCH (ARG) [8]
 

·
Registered
Joined
·
68,568 Posts
Discussion Starter #10
Re: Argentina F5 [11 May/Cordoba/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Eduardo Agustin TORRE (ARG) 7-6(5) 4-6 6-3 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
Hernan CASANOVA (ARG) [8] 6-4 6-2 Santiago MARESCA (URU)
Federico CORIA (ARG) [4] 6-2 6-3 Camilo UGO CARABELLI (ARG)
Franco AGAMENONE (ARG) 6-3 6-4 Juan Manuel MATUTE (ARG)
Gustavo VELLBACH (ARG) 6-0 6-2 Rodrigo ARUS (URU)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [5] 6-4 7-5 Dante GENNARO (ARG)
Francisco BAHAMONDE (ARG) 6-4 6-4 Juan Ignacio AMEAL (ARG) [7]
Franco FEITT (ARG) 6-4 6-3 Franco Emanuel EGEA (ARG)
Sebastian Exequiel PINI (ARG) 6-3 6-0 Rodrigo SENATTORE (URU)
Gonzalo VILLANUEVA (ARG) 6-3 6-1 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3]
Mariano KESTELBOIM (ARG) 6-1 6-3 Luciano DORIA (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 6-1 6-1 Agustin VISOKOLSKIS (ARG)
Jorge AGUILAR (CHI) [2] 6-4 6-1 Rodrigo BANZER (BOL)
 

·
Registered
Joined
·
68,568 Posts
Discussion Starter #11
Re: Argentina F5 [11 May/Cordoba/Clay]

DOUBLES

1st Round

Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Mariano KESTELBOIM (ARG) [1] 6-2 6-7(5) [10-7] Alan KOHEN (ARG) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI)
Juan Martin JALIF (ARG) / Camilo UGO CARABELLI (ARG) 4-6 7-6(6) [10-7] Francisco BAHAMONDE (ARG) / Sebastian Exequiel PINI (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) / Franco FEITT (ARG) [4] 1-6 6-3 [10-8] Julian BUSCH (ARG) / Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
Nicolas KICKER (ARG) / Matias ZUKAS (ARG) 7-6(4) 3-6 [10-7] Franco AGAMENONE (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG) 5-7 6-2 [10-8] Juan Ignacio AMEAL (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU)
Jorge AGUILAR (CHI) / Victor NUNEZ (CHI) [3] 6-0 7-6(3) Andres CEPPO (ARG) / Agustin MOYANO (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) / Rodrigo ARUS (URU) 6-3 1-6 [10-7] Franco Emanuel EGEA (ARG) / Eduardo SCHWANK (ARG)
Juan Pablo PAZ (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG) 6-2 6-2 Federico CORIA (ARG) / Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [2]
 

·
Registered
Joined
·
68,568 Posts
Discussion Starter #12
Re: Argentina F5 [11 May/Cordoba/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Nicolas KICKER (ARG) [1] 6-3 6-1 Alan KOHEN (ARG)
Matias ZUKAS (ARG) 6-4 7-6(7) Eduardo SCHWANK (ARG)
Eduardo Agustin TORRE (ARG) 7-6(5) 4-6 6-3 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
Hernan CASANOVA (ARG) [8] 6-4 6-2 Santiago MARESCA (URU)
Federico CORIA (ARG) [4] 6-2 6-3 Camilo UGO CARABELLI (ARG)
Franco AGAMENONE (ARG) 6-3 6-4 Juan Manuel MATUTE (ARG)
Gustavo VELLBACH (ARG) 6-0 6-2 Rodrigo ARUS (URU)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [5] 6-4 7-5 Dante GENNARO (ARG)
Francisco BAHAMONDE (ARG) 6-4 6-4 Juan Ignacio AMEAL (ARG) [7]
Franco FEITT (ARG) 6-4 6-3 Franco Emanuel EGEA (ARG)
Sebastian Exequiel PINI (ARG) 6-3 6-0 Rodrigo SENATTORE (URU)
Gonzalo VILLANUEVA (ARG) 6-3 6-1 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [3]
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 6-4 5-7 6-1 Juan Pablo PAZ (ARG) [6]
Mariano KESTELBOIM (ARG) 6-1 6-3 Luciano DORIA (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 6-1 6-1 Agustin VISOKOLSKIS (ARG)
Jorge AGUILAR (CHI) [2] 6-4 6-1 Rodrigo BANZER (BOL)

2nd Round

Juan Ignacio GALARZA (ARG) [5] 6-2 6-7(2) 6-2 Gustavo VELLBACH (ARG)
Francisco BAHAMONDE (ARG) 6-2 6-4 Franco FEITT (ARG)
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 6-3 3-6 7-6(3) Mariano KESTELBOIM (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 7-6(5) 4-3 Retired Jorge AGUILAR (CHI) [2]
 

·
Registered
Joined
·
68,568 Posts
Discussion Starter #13
Re: Argentina F5 [11 May/Cordoba/Clay]

DOUBLES

1st Round

Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Mariano KESTELBOIM (ARG) [1] 6-2 6-7(5) [10-7] Alan KOHEN (ARG) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI)
Juan Martin JALIF (ARG) / Camilo UGO CARABELLI (ARG) 4-6 7-6(6) [10-7] Francisco BAHAMONDE (ARG) / Sebastian Exequiel PINI (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) / Franco FEITT (ARG) [4] 1-6 6-3 [10-8] Julian BUSCH (ARG) / Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
Nicolas KICKER (ARG) / Matias ZUKAS (ARG) 7-6(4) 3-6 [10-7] Franco AGAMENONE (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG) 5-7 6-2 [10-8] Juan Ignacio AMEAL (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU)
Jorge AGUILAR (CHI) / Victor NUNEZ (CHI) [3] 6-0 7-6(3) Andres CEPPO (ARG) / Agustin MOYANO (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) / Rodrigo ARUS (URU) 6-3 1-6 [10-7] Franco Emanuel EGEA (ARG) / Eduardo SCHWANK (ARG)
Juan Pablo PAZ (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG) 6-2 6-2 Federico CORIA (ARG) / Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [2]
 

·
Registered
Joined
·
68,568 Posts
Discussion Starter #14
Re: Argentina F5 [11 May/Cordoba/Clay]

MAIN DRAW

Quarterfinal

Nicolas KICKER (ARG) [1] 6-7(6) 6-4 6-1 Hernan CASANOVA (ARG) [8]
Federico CORIA (ARG) [4] 3-6 6-1 6-4 Juan Ignacio GALARZA (ARG) [5]
Francisco BAHAMONDE (ARG) 3-6 7-6(3) 6-1 Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 6-4 2-6 6-1 Ricardo URZUA-RIVERA (CHI)

fede =D
 

·
Registered
Joined
·
68,568 Posts
Discussion Starter #15
Re: Argentina F5 [11 May/Cordoba/Clay]

DOUBLES

Quarterfinal

Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Mariano KESTELBOIM (ARG) [1] 7-5 6-0 Juan Martin JALIF (ARG) / Camilo UGO CARABELLI (ARG)
Nicolas KICKER (ARG) / Matias ZUKAS (ARG) 6-0 6-1 Hernan CASANOVA (ARG) / Franco FEITT (ARG) [4]
Jorge AGUILAR (CHI) / Victor NUNEZ (CHI) [3] 7-6(4) 6-2 Juan Manuel MATUTE (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG)
Juan Pablo PAZ (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG) 6-3 6-7(6) [10-5] Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) / Rodrigo ARUS (URU)

Semifinal

Nicolas KICKER (ARG) / Matias ZUKAS (ARG) 4-6 6-4 [10-8] Juan Ignacio GALARZA (ARG) / Mariano KESTELBOIM (ARG) [1]
Juan Pablo PAZ (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG) Walkover Jorge AGUILAR (CHI) / Victor NUNEZ (CHI) [3]
 

·
Registered
Joined
·
3,007 Posts
Re: Argentina F5 [11 May/Cordoba/Clay]

DOUBLES
Final
Nicolas KICKER (ARG) / Matias ZUKAS (ARG) 6-0 6-3 Juan Pablo PAZ (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG)

MAIN DRAW SINGLES

Semifinal
Nicolas KICKER (ARG) [1] 6-2 6-2 Federico CORIA (ARG) [4]
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 6-4 6-2 Francisco BAHAMONDE (ARG)

Final
Nicolas KICKER (ARG) [1] 6-2 6-0 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
68,568 Posts
Discussion Starter #17
Re: Argentina F5 [11 May/Cordoba/Clay]

DOUBLES

Final

Nicolas KICKER (ARG) / Matias ZUKAS (ARG) 6-0 6-3 Juan Pablo PAZ (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
68,568 Posts
Discussion Starter #18
Re: Argentina F5 [11 May/Cordoba/Clay]

MAIN DRAW

Semifinal

Nicolas KICKER (ARG) [1] 6-2 6-2 Federico CORIA (ARG) [4]
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 6-4 6-2 Francisco BAHAMONDE (ARG)

Final

Nicolas KICKER (ARG) [1] 6-2 6-0 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG)
 
1 - 18 of 18 Posts
Top