Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
ARGENTINA F4

City : Rosario, Argentina
Date : 03-09 September 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Hernan Casanova (ARG)

Entry List

1 Juan Ignacio GALARZA (ARG) 362
2 Camilo UGO CARABELLI (ARG) 401
3 Matias ZUKAS (ARG) 461
4 Rafael MATOS (BRA) 492
5 Genaro Alberto OLIVIERI (ARG) 522
6 Gonzalo VILLANUEVA (ARG) 577
7 Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) 586
8 Geronimo ESPIN BUSLEIMAN (ARG) 714
9 Santiago Fa RODRIGUEZ TAVERNA (ARG) 730
10 Eduardo Agustin TORRE (ARG) 756
11 Facundo JUAREZ (ARG) 822
12 Franco AGAMENONE (ARG) 866
13 Arklon HUERTAS DEL PINO (PER) 892
14 Daniil ZARICHANSKYY (UKR) 938
15 Ignacio CAROU (ARG) 990
16 Federico MORENO (ARG) 995
17 Alejo VILARO (ARG) 1031
18 Guido Ivan JUSTO (ARG) 1074
19 Lorenzo GAGLIARDO (ARG) 1231
20 Francisco CERUNDOLO (ARG) 1262

21 (Q) Maximiliano ESTEVEZ (ARG) 1293
22 (Q) Tomas FARJAT (ARG) 1338
23 (Q) Ezequiel Agustin SANTALLA (ARG) 1356
24 (Q) Leonardo ABOIAN (ARG) 1376
25 (Q) Santiago BESADA (ARG) 1395
26 (Q) Francisco COMESANA (ARG) 1418
27 (Q) Esteban BRUNA (CHI) 1964
28 (Q) Mateo GALDON (ARG)

29 (wc) Valentin FLOREZ (ARG) 1351
30 (wc) Ignacio NOVO (ARG)
31 (wc) Agustin RIQUELME COPPARI (ARG)
32 (wc) Luciano TACCHI (ARG)
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Argentina F4 [September 03 | Rosario | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Mateo Galdon (ARG) d. Fermin Tenti (ARG/1) 7-6(4) 2-6 6-3
Oscar Gabriel Ortiz (ARG) d. Tomas Paciaroni (ARG/wc) 7-6(5) 6-3
Benjamin L. Ambrosio (ARG) d. Matias Riva (ARG) 6-1 6-1
Alan Postay (ARG) d. Nicolas Agustin Lema (ARG/wc) 6-4 6-2

Maximiliano Estevez (ARG/2) d. Yoel Milsztejn (ARG/wc) 6-2 6-0
Cristopher Kohl (CHI) d. Mateo Berne (ARG) 6-4 6-2
Juan Ignacio Alcalde (ARG) d. Facundo Arias Bisso (ARG) 6-3 ret.
Mariano Navone (ARG) d. Ivan Chernopoloff (ARG) 6-2 6-3

Tomas Farjat (ARG/3) d. Benjamin Denis Alarcon (ARG) 6-4 6-1
Juan Pablo Becker (ARG) d. Pedro Ortega (BRA) 6-2 6-2
Emilio Juan Benitez (ARG) d. Jeremias Rocco (ARG) 1-6 6-1 6-2
Federico Juan Aguilar (ARG) d. Santiago Pedro Franchini (ARG) 6-3 6-2

Ezequiel Agustin Santalla (ARG/4) d. Alan Ferreyra (ARG) 6-3 5-7 6-1
Lautaro Agustin Falabella (ARG) d. Nicolas Bruna (CHI) 7-6(5) 5-7 6-1
Conner Huertas Del Pino (PER/wc) d. Manuel Fernandez (ARG/wc) 6-1 6-2
Javier Naser (CHI) d. André Ku Meza (PER) 6-2 7-6(4)

Leonardo Aboian (ARG/5) d. Martin Groppo (ARG) 6-0 6-1
Ramiro Pioli Tizon (ARG/wc) d. Tiago Seweryniak (ARG) 6-2 7-5
Juan Pablo Cenoz (ARG) d. Francisco Aranguren (ARG) 6-4 3-6 6-1
Marco Pairetti (ARG) d. Alfonso Laureano Gagiotti (ARG) 6-4 6-4

Santiago Besada (ARG/6) d. Gaston Erhardt (ARG) 6-2 6-2
Gaston Ezequiel Cantero (ARG) d. Nicolas Fernandez Vina (ARG) 7-5 6-1
Luciano Carraro (ARG) d. Marcos Castares (ARG) 6-2 7-5
Santiago Bramajo (ARG/10) d. Cristian Luciano Pastore (ARG) 6-0 6-2

Francisco Comesana (ARG/7) d. Tomas Descarrega (ARG/wc) 6-2 6-4
Santiago De La Fuente (ARG/wc) d. Fernando Sierra (ARG) 6-4 6-2
Nicolas De Marco (ARG) d. Valerio Aboian (ARG) 6-1 6-4
Manuel Barros (ARG/9) d. Joaquin Ledesma (ARG) 6-2 6-1

Julian Gimenez (ARG/8) d. Astur Martinez Irigoyen (ARG) 6-0 6-2
Gian Matias Di Natale (ARG) d. Esteban Djinbachian (ARG) 6-2 6-2
Lucas Luini (ARG) d. Matias Ezequiel Vitola (ARG) 6-2 6-0
Esteban Bruna (CHI/11) d. Boruch Skierkier (ARG) 6-0 7-6(5)


2nd Round

Mateo Galdon (ARG) d. Oscar Gabriel Ortiz (ARG) 6-3 6-1
Alan Postay (ARG) d. Benjamin L. Ambrosio (ARG) 2-6 6-0 6-4

Maximiliano Estevez (ARG/2) d. Cristopher Kohl (CHI) 6-3 6-4
Mariano Navone (ARG) d. Juan Ignacio Alcalde (ARG) 4-6 6-3 6-2

Tomas Farjat (ARG/3) d. Juan Pablo Becker (ARG) 6-1 6-4
Emilio Juan Benitez (ARG) d. Federico Juan Aguilar (ARG) 6-1 6-2

Ezequiel Agustin Santalla (ARG/4) d. Lautaro Agustin Falabella (ARG) 6-3 6-1
Conner Huertas Del Pino (PER/wc) d. Javier Naser (CHI) 6-2 6-4

Leonardo Aboian (ARG/5) d. Ramiro Pioli Tizon (ARG/wc) 6-4 6-1
Juan Pablo Cenoz (ARG) d. Marco Pairetti (ARG) 7-5 6-3

Santiago Besada (ARG/6) d. Gaston Ezequiel Cantero (ARG) 6-4 2-6 6-0
Santiago Bramajo (ARG/10) d. Luciano Carraro (ARG) 6-2 6-0

Francisco Comesana (ARG/7) d. Santiago De La Fuente (ARG/wc) 6-1 6-4
Nicolas De Marco (ARG) d. Manuel Barros (ARG/9) 7-5 6-4

Julian Gimenez (ARG/8) d. Gian Matias Di Natale (ARG) 6-4 6-0
Esteban Bruna (CHI/11) d. Lucas Luini (ARG) 6-3 6-2


Final Round

Mateo Galdon (ARG) d. Alan Postay (ARG) 6-4 7-5
Maximiliano Estevez (ARG/2) d. Mariano Navone (ARG) 6-0 6-2
Tomas Farjat (ARG/3) d. Emilio Juan Benitez (ARG) 6-4 7-5
Ezequiel Agustin Santalla (ARG/4) d. Conner Huertas Del Pino (PER/wc) 6-2 4-6 6-3
Leonardo Aboian (ARG/5) d. Juan Pablo Cenoz (ARG) 6-3 6-4
Santiago Besada (ARG/6) d. Santiago Bramajo (ARG/10) 4-6 6-3 6-3
Francisco Comesana (ARG/7) d. Nicolas De Marco (ARG) 7-5 6-3
Esteban Bruna (CHI/11) d. Julian Gimenez (ARG/8) 6-3 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Argentina F4 [September 03 | Rosario | Clay]

Doubles

1st Round

F.Agamenone / M.Zukas (ARG/1) d. T.Descarrega / J.Rocco (ARG/wc) 7-5 6-3
V.Florez / R.Makiguchi (ARG/JPN) d. S.Besada / G.Olivieri (ARG) 7-6(4) 6-4
L.Aboian / S.Rodriguez Taverna (ARG) d. F.Comesana / A.Vilaro (ARG) 7-6(0) 6-2
M.Martinez / F.Moreno (ARG/3) d. E.Bruna / E.Torre (CHI/ARG) 6-3 6-2

I.Carou / J.Galarza (ARG/4) d. L.Gagliardo / G.Justo (ARG) 7-6(4) 2-6 11-9
F.Cerundolo / A.Riquelme Coppari (ARG/wc) d. Ga.Villanueva / G.Villanueva (ARG) 1-6 6-1 10-5
T.Farjat / A.Huertas Del Pino (ARG/PER) d. G.Espin Busleiman / F.Juarez (ARG) 7-5 6-4
M.Estevez / R.Matos (ARG/BRA/2) d. B.Ambrosio / L.Tacchi (ARG/wc) 7-5 6-0


Quarterfinal

F.Agamenone / M.Zukas (ARG/1) d. V.Florez / R.Makiguchi (ARG/JPN) 6-1 6-1
L.Aboian / S.Rodriguez Taverna (ARG) d. M.Martinez / F.Moreno (ARG/3) w.o
I.Carou / J.Galarza (ARG/4) d. F.Cerundolo / A.Riquelme Coppari (ARG/wc) 7-5 6-2
M.Estevez / R.Matos (ARG/BRA/2) d. T.Farjat / A.Huertas Del Pino (ARG/PER) 6-1 1-6 10-7


Semifinal

F.Agamenone / M.Zukas (ARG/1) d. L.Aboian / S.Rodriguez Taverna (ARG) 6-3 4-6 10-7
M.Estevez / R.Matos (ARG/BRA/2) d. I.Carou / J.Galarza (ARG/4) 7-6(3) 6-1


FINAL

F.Agamenone / M.Zukas (ARG/1) d. M.Estevez / R.Matos (ARG/BRA/2) 6-3 7-6(5)
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Argentina F4 [September 03 | Rosario | Clay]

Main Draw

1st Round

Juan Ignacio Galarza (ARG/1) d. Agustin Riquelme Coppari (ARG/wc) 6-0 6-2
Arklon Huertas Del Pino (PER) d. Facundo Juarez (ARG) 7-5 3-6 7-5
Maximiliano Estevez (ARG/Q) d. Eduardo Agustin Torre (ARG) 6-0 6-4
Gonzalo Villanueva (ARG/6) d. Daniil Zarichanskyy (UKR) 6-1 3-2 ret.

Rafael Matos (BRA/4) d. Alejo Vilaro (ARG) 6-2 6-1
Lorenzo Gagliardo (ARG) d. Ignacio Carou (ARG) 7-6(3) 6-1
Guido Ivan Justo (ARG) d. Esteban Bruna (CHI/Q) 6-4 6-4
Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG) d. Mateo Nicolas Martinez (ARG/7) 2-6 7-5 7-5

Genaro Alberto Olivieri (ARG/5) d. Leonardo Aboian (ARG/Q) 6-2 6-3
Tomas Farjat (ARG/Q) d. Federico Moreno (ARG) 6-2 0-1 ret.
Francisco Comesana (ARG/Q) d. Mateo Galdon (ARG/Q) 6-4 6-4
Matias Zukas (ARG/3) d. Ignacio Novo (ARG/wc) 6-3 6-2

Geronimo Espin Busleiman (ARG/8) d. Santiago Besada (ARG/Q) 6-2 6-0
Francisco Cerundolo (ARG) d. Ezequiel Agustin Santalla (ARG/Q) 6-1 6-2
Valentin Florez (ARG/wc) d. Luciano Tacchi (ARG/wc) 6-0 6-3
Franco Agamenone (ARG) d. Camilo Ugo Carabelli (ARG/2) 2-6 6-3 6-3


2nd Round

Juan Ignacio Galarza (ARG/1) d. Arklon Huertas Del Pino (PER) 7-5 6-4
Gonzalo Villanueva (ARG/6) d. Maximiliano Estevez (ARG/Q) 0-6 7-5 6-1
Rafael Matos (BRA/4) d. Lorenzo Gagliardo (ARG) 6-1 6-1
Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG) d. Guido Ivan Justo (ARG) 6-1 0-6 6-3

Genaro Alberto Olivieri (ARG/5) d. Tomas Farjat (ARG/Q) 7-6(2) 6-0
Matias Zukas (ARG/3) d. Francisco Comesana (ARG/Q) 7-6(0) 7-6(5)
Geronimo Espin Busleiman (ARG/8) d. Francisco Cerundolo (ARG) 0-6 7-6(3) 6-4
Valentin Florez (ARG/wc) d. Franco Agamenone (ARG) 6-1 6-3


Quarterfinal

Juan Ignacio Galarza (ARG/1) d. Gonzalo Villanueva (ARG/6) 6-3 7-5
Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG) d. Rafael Matos (BRA/4) 5-7 6-0 6-0
Matias Zukas (ARG/3) d. Genaro Alberto Olivieri (ARG/5) 6-7(5) 6-3 6-2
Valentin Florez (ARG/wc) d. Geronimo Espin Busleiman (ARG/8) 7-6(4) 6-4


Semifinal

Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG) d. Juan Ignacio Galarza (ARG/1) 6-2 6-4
Matias Zukas (ARG/3) d. Valentin Florez (ARG/wc) 4-6 6-3 6-4


FINAL

Matias Zukas (ARG/3) d. Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG) 7-6(3) 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top