Mens Tennis Forums banner

1 - 18 of 18 Posts

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location: Villa Maria
Prize: 10K
Surface: Clay - Outdoor

Main Draw

1 Jorge AGUILAR (CHI) 342 1
2 Federico CORIA (ARG) 372 1
3 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) 409 1
4 Martin CUEVAS (URU) 420 1
5 Juan Pablo PAZ (ARG) 569 1
6 Juan Ignacio GALARZA (ARG) 571 1
7 Juan Ignacio AMEAL (ARG) 626 1
8 Filipe BRANDAO (BRA) 654 1
9 Hernan CASANOVA (ARG) 689 1
10 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 708 1
11 Matias ZUKAS (ARG) 747 1
12 Eduardo Agustin TORRE (ARG) 754 1
13 Sebastian Exequiel PINI (ARG) 804 1
14 Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 807 1
15 Alan KOHEN (ARG) 820 1
16 Franco AGAMENONE (ARG) 865 1
17 Gustavo VELLBACH (ARG) 891 1
18 Dante GENNARO (ARG) 895 1

Qualifying


1 Eduardo SCHWANK (ARG) 904 1
2 Mariano KESTELBOIM (ARG) 930 1
3 Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) 940 1
4 Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) 943 1
5 Gonzalo VILLANUEVA (ARG) 956 1
6 Franco FEITT (ARG) 966= 1
7 Francisco BAHAMONDE (ARG) 1021 1
8 Juan Manuel MATUTE (ARG) 1065 1
9 Luciano DORIA (ARG) 1083 1
10 Rodrigo SENATTORE (URU) 1094 1
11 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) 1132= 1
12 Julian BUSCH (ARG) 1231 1
13 Tomas IRIARTE (ARG) 1246 1
14 Edmundo ULLOA (PER) 1266= 1
15 Michel VERNIER (CHI) 1297 1
16 Rodrigo ARUS (URU) 1394= 1
17 Mauricio PEREZ MOTA (ARG) 1401= 1
18 Federico MORENO (ARG) 1464= 1
19 Eduardo LACALLE (CHI) 1481= 1
20 Tomas BUCHHASS (ARG) 1481= 1
21 Emiliano Franco VECCHIA (ARG) 1607= 1
22 Franco Emanuel EGEA (ARG) 1630= 1
23 Brian ORRADRE (ARG) 1678= 1
24 Andreas Ignacio PASUTTI (ARG) 1678= 1
25 Facundo JOFRE (ARG) 1709= 1
26 Santiago Fa RODRIGUEZ TAVERNA (ARG) 1735= 1
27 Federico Agustin GOMEZ (ARG) 1735= 1
28 Javier NASER (CHI) 1846= 1
29 Agustin OZCOIDI (ARG) 1846= 1
30 Federico HERRERA DURAN (ARG) 1846= 1
31 Agustin MOYANO (ARG) 1846= 1
32 Santiago VILLARRUEL (ARG) 1846= 1
33 Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG) 2090= 1
34 Andres CEPPO (ARG) 2119= 1
35 Santiago MARESCA (URU) 2144= 1
36 Asdrubal GOBERNATE (BRA) 82 1
37 Micael FLOREZ (ARG) 102 1
38 Martin Facundo CARRIZO (ARG) 103 1
39 Gerardo IRARRAZABAL (CHI) 41 1
40 Felipe MARTINEZ SARRASAGUE (ARG) 104 1
41 Andres ZEPEDA (MEX) 80 1
42 Agustin SAVARINO (ARG) 105 1
43 Felipe LACALLE (CHI) 43 1
44 Leonardo ABOIAN (ARG) 106 1
45 Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 107 1
46 Nicolas BIANCHI (ARG) 108 1
47 Renato TEIXEIRA MENDES (BRA) 86 1
48 Ignacio BIDEGAIN (ARG) 109 1
49 Tomas GERINI (ARG) 110 1
50 Agustin TORREANO (ARG) 111 1
51 Antonin Scaff HADDAD BARTOS (BRA) 103 1
52 Mauricio VELASCO (ARG) 115 1
53 Gonzalo LAVASELLI (ARG) 116 1
54 Franco Agustin MAZZONI (ARG) 117 1
55 Federico Nicolas BERTUCCI (ARG) 119 1
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Argentina F4 [4 May/Villa Maria/Clay]

Qualifying Draw

Round 1

Francisco BAHAMONDE (ARG) [1] 6-1 6-0 Luis Federico NANI (ARG)
Enzo DO PORTO (ARG) 6-2 6-4 Javier NASER (CHI)
Gaston BAZZONI (ARG) 6-1 2-6 6-3 Felipe LACALLE (CHI)
Eduardo LACALLE (CHI) [11] 6-3 6-2 Agustin MOYANO (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) [2] 6-4 6-1 Bruno PAIBER (ARG)
Mauricio VELASCO (ARG) 6-3 6-3 Franco Agustin MAZZONI (ARG)
Tomas RENGEL SIERRA (ARG) 6-3 6-3 Federico GARNIER (ARG)
Andreas Ignacio PASUTTI (ARG) [16] 6-1 6-1 Joaquin GONZALEZ GOYTIA (ARG)
Luciano DORIA (ARG) [3] 3-6 6-0 7-5 Santiago SARUDIANSKY (ARG)
Martin Facundo CARRIZO (ARG) 3-0 Retired Carlos Javier RES (ARG)
Bernardo BARZOLA (ARG) 6-2 6-3 Fabricio Emanuel TARTER (ARG)
Federico MORENO (ARG) [10] 6-1 6-2 Matias Ezequiel VITOLA (ARG)
Facundo JOFRE (ARG) 6-4 6-4 Rodrigo SENATTORE (URU) [4]
Nicolas BIANCHI (ARG) 3-6 6-4 7-5 Felipe DERDOY (ARG)
Tomas RECHE (ARG) 7-5 6-2 Federico HERRERA DURAN (ARG)
Rodrigo ARUS (URU) [12] 6-4 6-4 Lucas FARFAN (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [5] 6-4 6-1 Andres ZEPEDA (MEX)
Santiago MARESCA (URU) 3-6 6-3 6-2 Micael FLOREZ (ARG)
Agustin SAVARINO (ARG) 4-6 6-2 6-3 Ignacio CAROU (ARG)
Emiliano Franco VECCHIA (ARG) [13] 3-6 6-3 6-3 Ignacio BIDEGAIN (ARG)
Michel VERNIER (CHI) [6] 7-5 6-0 Alejo VILARO (ARG)
Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 6-4 6-0 Alan POSTAY (ARG)
Asdrubal GOBERNATE (BRA) 6-2 6-2 Federico Agustin GOMEZ (ARG)
Franco Emanuel EGEA (ARG) [15] 3-6 6-2 6-1 Felipe MARTINEZ SARRASAGUE (ARG)
Tomas GERINI (ARG) 6-4 6-2 Julian BUSCH (ARG) [7]
Gonzalo LAVASELLI (ARG) 2-6 6-1 6-2 Leonardo ABOIAN (ARG)
German GAICH (ARG) 7-5 6-1 Agustin OZCOIDI (ARG)
Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [9] 6-3 6-2 Gonzalo PEREDA (ARG)
Mateo JULIO (ARG) 6-3 6-2 Edmundo ULLOA (PER) [8]
Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG) 6-2 6-3 Oscar Francisco DOTTI (ARG)
Santiago VILLARRUEL (ARG) 6-0 6-1 Federico RULLO (ARG)
Gerardo IRARRAZABAL (CHI) 7-5 3-6 7-5 Tomas BUCHHASS (ARG) [14]

Round 2

Francisco BAHAMONDE (ARG) [1] 6-2 6-1 Enzo DO PORTO (ARG)
Eduardo LACALLE (CHI) [11] 1-6 7-5 6-4 Gaston BAZZONI (ARG)
Mauricio VELASCO (ARG) 7-5 6-4 Juan Manuel MATUTE (ARG) [2]
Tomas RENGEL SIERRA (ARG) 6-4 6-4 Andreas Ignacio PASUTTI (ARG) [16]
Luciano DORIA (ARG) [3] 6-4 3-6 6-4 Martin Facundo CARRIZO (ARG)
Federico MORENO (ARG) [10] 6-2 6-3 Bernardo BARZOLA (ARG)
Facundo JOFRE (ARG) 6-3 6-3 Nicolas BIANCHI (ARG)
Tomas RECHE (ARG) 6-2 6-2 Rodrigo ARUS (URU) [12]
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [5] 6-0 6-2 Santiago MARESCA (URU)
Agustin SAVARINO (ARG) 7-5 7-5 Emiliano Franco VECCHIA (ARG) [13]
Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 6-0 6-3 Michel VERNIER (CHI) [6]
Franco Emanuel EGEA (ARG) [15] 6-2 6-3 Asdrubal GOBERNATE (BRA)
Gonzalo LAVASELLI (ARG) 6-3 6-4 Tomas GERINI (ARG)
German GAICH (ARG) 7-6(4) 6-3 Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [9]
Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG) 6-4 6-4 Mateo JULIO (ARG)
Santiago VILLARRUEL (ARG) 6-2 6-7(6) 6-4 Gerardo IRARRAZABAL (CHI)

Round 3

Francisco BAHAMONDE (ARG) [1] 6-1 6-0 Eduardo LACALLE (CHI) [11]
Tomas RENGEL SIERRA (ARG) 6-2 6-2 Mauricio VELASCO (ARG)
Luciano DORIA (ARG) [3] 7-6(4) 6-1 Federico MORENO (ARG) [10]
Tomas RECHE (ARG) 6-3 1-6 7-5 Facundo JOFRE (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [5] 6-2 7-5 Agustin SAVARINO (ARG)
Franco Emanuel EGEA (ARG) [15] 6-2 6-3 Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG)
German GAICH (ARG) 6-2 7-6(3) Gonzalo LAVASELLI (ARG)
Santiago VILLARRUEL (ARG) 6-1 3-6 7-6(5) Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG)
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Argentina F4 [4 May/Villa Maria/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Federico CORIA (ARG) [1] 6-1 2-6 6-4 Santiago Fa RODRIGUEZ TAVERNA (ARG)
Francisco BAHAMONDE (ARG) 3-6 6-4 6-2 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
Franco Emanuel EGEA (ARG) 5-7 6-4 6-1 Valentino Raul CARATINI (ARG)
Luciano DORIA (ARG) 6-3 6-1 Juan Ignacio AMEAL (ARG) [5]
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [3] 1-6 7-5 6-2 Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
Mariano KESTELBOIM (ARG) 6-2 2-6 6-2 Andres CEPPO (ARG)
Franco AGAMENONE (ARG) 6-1 6-4 Tomas RENGEL SIERRA (ARG)
Eduardo Agustin TORRE (ARG) [8] 6-3 6-1 Santiago VILLARRUEL (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) [7] 6-0 6-1 Agustin VISOKOLSKIS (ARG)
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 6-3 6-0 Franco FEITT (ARG)
Gustavo VELLBACH (ARG) 7-6(2) 6-2 German GAICH (ARG)
Juan Pablo PAZ (ARG) [4] 6-4 6-3 Sebastian Exequiel PINI (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) [6] 6-4 6-2 Matias ZUKAS (ARG)
Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) 5-7 6-3 6-2 Dante GENNARO (ARG)
Eduardo SCHWANK (ARG) 6-4 6-0 Tomas RECHE (ARG)
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [2] 4-6 6-3 6-4 Alan KOHEN (ARG)

2nd Round

Francisco BAHAMONDE (ARG) 6-7(4) 6-4 7-6(5) Federico CORIA (ARG) [1]
Franco Emanuel EGEA (ARG) 7-5 2-6 7-5 Luciano DORIA (ARG)
Mariano KESTELBOIM (ARG) 6-2 4-6 6-4 Juan Ignacio GALARZA (ARG) [3]
Franco AGAMENONE (ARG) 6-4 6-1 Eduardo Agustin TORRE (ARG) [8]
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 6-4 6-3 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) [7]
Juan Pablo PAZ (ARG) [4] 6-3 4-6 6-4 Gustavo VELLBACH (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) [6] 6-2 6-0 Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG)
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [2] 7-5 6-2 Eduardo SCHWANK (ARG)

Quarterfinal

Francisco BAHAMONDE (ARG) 6-4 6-2 Franco Emanuel EGEA (ARG)
Franco AGAMENONE (ARG) 6-2 6-3 Mariano KESTELBOIM (ARG)
Juan Pablo PAZ (ARG) [4] 6-4 6-1 Ricardo URZUA-RIVERA (CHI)
Hernan CASANOVA (ARG) [6] 4-6 7-5 6-0 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [2]

Semifinal

Franco AGAMENONE (ARG) 6-4 7-5 Francisco BAHAMONDE (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) [6] 6-3 7-6(5) Juan Pablo PAZ (ARG) [4]

Final

Franco AGAMENONE (ARG) 6-3 7-6(4) Hernan CASANOVA (ARG) [6]
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Argentina F4 [4 May/Villa Maria/Clay]

DOUBLES

1st Round

Federico CORIA (ARG) / Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [1] 6-0 6-2 Luciano DORIA (ARG) / Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
Gaston BAZZONI (ARG) / Franco Emanuel EGEA (ARG) 6-4 6-4 Julian BUSCH (ARG) / Juan Manuel MATUTE (ARG)
Alan KOHEN (ARG) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) [4] 6-4 7-5 Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) / Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
Franco FEITT (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG) 5-7 7-5 [10-5] Valentino Raul CARATINI (ARG) / Santiago Fa RODRIGUEZ TAVERNA (ARG)
Franco AGAMENONE (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) 6-7(5) 7-5 [11-9] Juan Ignacio AMEAL (ARG) / Rodrigo ARUS (URU)
Juan Pablo PAZ (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [3] 7-5 6-2 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU)
Andres CEPPO (ARG) / Dante GENNARO (ARG) 6-4 6-4 Francisco BAHAMONDE (ARG) / Sebastian Exequiel PINI (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) / Juan Ignacio GALARZA (ARG) [2] 6-2 5-7 [10-5] Mariano KESTELBOIM (ARG) / Matias ZUKAS (ARG)

Quarterfinal

Gaston BAZZONI (ARG) / Franco Emanuel EGEA (ARG) 7-6(9) 7-5 Federico CORIA (ARG) / Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [1]
Alan KOHEN (ARG) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) [4] 6-3 6-3 Franco FEITT (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG)
Juan Pablo PAZ (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [3] 7-5 7-5 Franco AGAMENONE (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) / Juan Ignacio GALARZA (ARG) [2] 3-6 7-6(1) [10-8] Andres CEPPO (ARG) / Dante GENNARO (ARG)

Semifinal

Alan KOHEN (ARG) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) [4] 6-1 6-2 Gaston BAZZONI (ARG) / Franco Emanuel EGEA (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) / Juan Ignacio GALARZA (ARG) [2] 6-3 6-0 Juan Pablo PAZ (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [3]

Final

Alan KOHEN (ARG) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) [4] 7-6(5) 6-1 Hernan CASANOVA (ARG) / Juan Ignacio GALARZA (ARG) [2]
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #5
Re: Argentina F4 [4 May/Villa Maria/Clay]

no results yet =(
 

·
Registered
Joined
·
3,015 Posts
Re: Argentina F4 [4 May/Villa Maria/Clay]

Schwank in the MD.
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #7
Re: Argentina F4 [4 May/Villa Maria/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Federico CORIA (ARG) [1] 6-1 2-6 6-4 Santiago Fa RODRIGUEZ TAVERNA (ARG)
Mariano KESTELBOIM (ARG) 6-2 2-6 6-2 Andres CEPPO (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) [7] 6-0 6-1 Agustin VISOKOLSKIS (ARG)
Juan Pablo PAZ (ARG) [4] 6-4 6-3 Sebastian Exequiel PINI (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) [6] 6-4 6-2 Matias ZUKAS (ARG)

fede :unsure: but a win is a win
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #8
Re: Argentina F4 [4 May/Villa Maria/Clay]

DOUBLES

1st Round

Gaston BAZZONI (ARG) / Franco Emanuel EGEA (ARG) 6-4 6-4 Julian BUSCH (ARG) / Juan Manuel MATUTE (ARG)
Alan KOHEN (ARG) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) [4] 6-4 7-5 Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) / Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
Andres CEPPO (ARG) / Dante GENNARO (ARG) 6-4 6-4 Francisco BAHAMONDE (ARG) / Sebastian Exequiel PINI (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) / Juan Ignacio GALARZA (ARG) [2] 6-2 5-7 [10-5] Mariano KESTELBOIM (ARG) / Matias ZUKAS (ARG)
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #9
Re: Argentina F4 [4 May/Villa Maria/Clay]

Qualy

Round 1

Francisco BAHAMONDE (ARG) [1] 6-1 6-0 Luis Federico NANI (ARG)
Enzo DO PORTO (ARG) 6-2 6-4 Javier NASER (CHI)
Gaston BAZZONI (ARG) 6-1 2-6 6-3 Felipe LACALLE (CHI)
Eduardo LACALLE (CHI) [11] 6-3 6-2 Agustin MOYANO (ARG)
Juan Manuel MATUTE (ARG) [2] 6-4 6-1 Bruno PAIBER (ARG)
Mauricio VELASCO (ARG) 6-3 6-3 Franco Agustin MAZZONI (ARG)
Tomas RENGEL SIERRA (ARG) 6-3 6-3 Federico GARNIER (ARG)
Andreas Ignacio PASUTTI (ARG) [16] 6-1 6-1 Joaquin GONZALEZ GOYTIA (ARG)
Luciano DORIA (ARG) [3] 3-6 6-0 7-5 Santiago SARUDIANSKY (ARG)
Martin Facundo CARRIZO (ARG) 3-0 Retired Carlos Javier RES (ARG)
Bernardo BARZOLA (ARG) 6-2 6-3 Fabricio Emanuel TARTER (ARG)
Federico MORENO (ARG) [10] 6-1 6-2 Matias Ezequiel VITOLA (ARG)
Facundo JOFRE (ARG) 6-4 6-4 Rodrigo SENATTORE (URU) [4]
Nicolas BIANCHI (ARG) 3-6 6-4 7-5 Felipe DERDOY (ARG)
Tomas RECHE (ARG) 7-5 6-2 Federico HERRERA DURAN (ARG)
Rodrigo ARUS (URU) [12] 6-4 6-4 Lucas FARFAN (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [5] 6-4 6-1 Andres ZEPEDA (MEX)
Santiago MARESCA (URU) 3-6 6-3 6-2 Micael FLOREZ (ARG)
Agustin SAVARINO (ARG) 4-6 6-2 6-3 Ignacio CAROU (ARG)
Emiliano Franco VECCHIA (ARG) [13] 3-6 6-3 6-3 Ignacio BIDEGAIN (ARG)
Michel VERNIER (CHI) [6] 7-5 6-0 Alejo VILARO (ARG)
Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 6-4 6-0 Alan POSTAY (ARG)
Asdrubal GOBERNATE (BRA) 6-2 6-2 Federico Agustin GOMEZ (ARG)
Franco Emanuel EGEA (ARG) [15] 3-6 6-2 6-1 Felipe MARTINEZ SARRASAGUE (ARG)
Tomas GERINI (ARG) 6-4 6-2 Julian BUSCH (ARG) [7]
Gonzalo LAVASELLI (ARG) 2-6 6-1 6-2 Leonardo ABOIAN (ARG)
German GAICH (ARG) 7-5 6-1 Agustin OZCOIDI (ARG)
Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [9] 6-3 6-2 Gonzalo PEREDA (ARG)
Mateo JULIO (ARG) 6-3 6-2 Edmundo ULLOA (PER) [8]
Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG) 6-2 6-3 Oscar Francisco DOTTI (ARG)
Santiago VILLARRUEL (ARG) 6-0 6-1 Federico RULLO (ARG)
Gerardo IRARRAZABAL (CHI) 7-5 3-6 7-5 Tomas BUCHHASS (ARG) [14]

Round 2

Francisco BAHAMONDE (ARG) [1] 6-2 6-1 Enzo DO PORTO (ARG)
Eduardo LACALLE (CHI) [11] 1-6 7-5 6-4 Gaston BAZZONI (ARG)
Mauricio VELASCO (ARG) 7-5 6-4 Juan Manuel MATUTE (ARG) [2]
Tomas RENGEL SIERRA (ARG) 6-4 6-4 Andreas Ignacio PASUTTI (ARG) [16]
Luciano DORIA (ARG) [3] 6-4 3-6 6-4 Martin Facundo CARRIZO (ARG)
Federico MORENO (ARG) [10] 6-2 6-3 Bernardo BARZOLA (ARG)
Facundo JOFRE (ARG) 6-3 6-3 Nicolas BIANCHI (ARG)
Tomas RECHE (ARG) 6-2 6-2 Rodrigo ARUS (URU) [12]
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [5] 6-0 6-2 Santiago MARESCA (URU)
Agustin SAVARINO (ARG) 7-5 7-5 Emiliano Franco VECCHIA (ARG) [13]
Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 6-0 6-3 Michel VERNIER (CHI) [6]
Franco Emanuel EGEA (ARG) [15] 6-2 6-3 Asdrubal GOBERNATE (BRA)
Gonzalo LAVASELLI (ARG) 6-3 6-4 Tomas GERINI (ARG)
German GAICH (ARG) 7-6(4) 6-3 Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [9]
Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG) 6-4 6-4 Mateo JULIO (ARG)
Santiago VILLARRUEL (ARG) 6-2 6-7(6) 6-4 Gerardo IRARRAZABAL (CHI)

Round 3

Francisco BAHAMONDE (ARG) [1] 6-1 6-0 Eduardo LACALLE (CHI) [11]
Tomas RENGEL SIERRA (ARG) 6-2 6-2 Mauricio VELASCO (ARG)
Luciano DORIA (ARG) [3] 7-6(4) 6-1 Federico MORENO (ARG) [10]
Tomas RECHE (ARG) 6-3 1-6 7-5 Facundo JOFRE (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [5] 6-2 7-5 Agustin SAVARINO (ARG)
Franco Emanuel EGEA (ARG) [15] 6-2 6-3 Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG)
German GAICH (ARG) 6-2 7-6(3) Gonzalo LAVASELLI (ARG)
Santiago VILLARRUEL (ARG) 6-1 3-6 7-6(5) Wenceslao ALBIN MARTIN (ARG)
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #10
Re: Argentina F4 [4 May/Villa Maria/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Federico CORIA (ARG) [1] 6-1 2-6 6-4 Santiago Fa RODRIGUEZ TAVERNA (ARG)
Francisco BAHAMONDE (ARG) 3-6 6-4 6-2 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
Franco Emanuel EGEA (ARG) 5-7 6-4 6-1 Valentino Raul CARATINI (ARG)
Luciano DORIA (ARG) 6-3 6-1 Juan Ignacio AMEAL (ARG) [5]
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [3] 1-6 7-5 6-2 Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
Mariano KESTELBOIM (ARG) 6-2 2-6 6-2 Andres CEPPO (ARG)
Franco AGAMENONE (ARG) 6-1 6-4 Tomas RENGEL SIERRA (ARG)
Eduardo Agustin TORRE (ARG) [8] 6-3 6-1 Santiago VILLARRUEL (ARG)
Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) [7] 6-0 6-1 Agustin VISOKOLSKIS (ARG)
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 6-3 6-0 Franco FEITT (ARG)
Gustavo VELLBACH (ARG) 7-6(2) 6-2 German GAICH (ARG)
Juan Pablo PAZ (ARG) [4] 6-4 6-3 Sebastian Exequiel PINI (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) [6] 6-4 6-2 Matias ZUKAS (ARG)
Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) 5-7 6-3 6-2 Dante GENNARO (ARG)
Eduardo SCHWANK (ARG) 6-4 6-0 Tomas RECHE (ARG)
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [2] 4-6 6-3 6-4 Alan KOHEN (ARG)

dale fede =D
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #11
Re: Argentina F4 [4 May/Villa Maria/Clay]

DOUBLES

1st Round

Federico CORIA (ARG) / Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [1] 6-0 6-2 Luciano DORIA (ARG) / Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
Gaston BAZZONI (ARG) / Franco Emanuel EGEA (ARG) 6-4 6-4 Julian BUSCH (ARG) / Juan Manuel MATUTE (ARG)
Alan KOHEN (ARG) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) [4] 6-4 7-5 Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) / Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
Franco FEITT (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG) 5-7 7-5 [10-5] Valentino Raul CARATINI (ARG) / Santiago Fa RODRIGUEZ TAVERNA (ARG)
Franco AGAMENONE (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) 6-7(5) 7-5 [11-9] Juan Ignacio AMEAL (ARG) / Rodrigo ARUS (URU)
Juan Pablo PAZ (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [3] 7-5 6-2 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) / Rodrigo SENATTORE (URU)
Andres CEPPO (ARG) / Dante GENNARO (ARG) 6-4 6-4 Francisco BAHAMONDE (ARG) / Sebastian Exequiel PINI (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) / Juan Ignacio GALARZA (ARG) [2] 6-2 5-7 [10-5] Mariano KESTELBOIM (ARG) / Matias ZUKAS (ARG)
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #12
Re: Argentina F4 [4 May/Villa Maria/Clay]

yeah schwank won a match in singles :unsure:
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #13
Re: Argentina F4 [4 May/Villa Maria/Clay]

MAIN DRAW
2nd Round

Francisco BAHAMONDE (ARG) 6-7(4) 6-4 7-6(5) Federico CORIA (ARG) [1]
Franco Emanuel EGEA (ARG) 7-5 2-6 7-5 Luciano DORIA (ARG)
Mariano KESTELBOIM (ARG) 6-2 4-6 6-4 Juan Ignacio GALARZA (ARG) [3]
Franco AGAMENONE (ARG) 6-4 6-1 Eduardo Agustin TORRE (ARG) [8]
Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 6-4 6-3 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) [7]
Juan Pablo PAZ (ARG) [4] 6-3 4-6 6-4 Gustavo VELLBACH (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) [6] 6-2 6-0 Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG)
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [2] 7-5 6-2 Eduardo SCHWANK (ARG)

Quarterfinal

Francisco BAHAMONDE (ARG) 6-4 6-2 Franco Emanuel EGEA (ARG)
Franco AGAMENONE (ARG) 6-2 6-3 Mariano KESTELBOIM (ARG)
Juan Pablo PAZ (ARG) [4] 6-4 6-1 Ricardo URZUA-RIVERA (CHI)
Hernan CASANOVA (ARG) [6] 4-6 7-5 6-0 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [2]

fede :eek:
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #14
Re: Argentina F4 [4 May/Villa Maria/Clay]

DOUBLES

Quarterfinal

Gaston BAZZONI (ARG) / Franco Emanuel EGEA (ARG) 7-6(9) 7-5 Federico CORIA (ARG) / Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [1]
Alan KOHEN (ARG) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) [4] 6-3 6-3 Franco FEITT (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) / Juan Ignacio GALARZA (ARG) [2] 3-6 7-6(1) [10-8] Andres CEPPO (ARG) / Dante GENNARO (ARG)
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #15
Re: Argentina F4 [4 May/Villa Maria/Clay]

MAIN DRAW

Quarterfinal

Francisco BAHAMONDE (ARG) 6-4 6-2 Franco Emanuel EGEA (ARG)
Franco AGAMENONE (ARG) 6-2 6-3 Mariano KESTELBOIM (ARG)
Juan Pablo PAZ (ARG) [4] 6-4 6-1 Ricardo URZUA-RIVERA (CHI)
Hernan CASANOVA (ARG) [6] 4-6 7-5 6-0 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [2]

Semifinal

Franco AGAMENONE (ARG) 6-4 7-5 Francisco BAHAMONDE (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) [6] 6-3 7-6(5) Juan Pablo PAZ (ARG) [4]
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #16
Re: Argentina F4 [4 May/Villa Maria/Clay]

DOUBLES

Quarterfinal

Gaston BAZZONI (ARG) / Franco Emanuel EGEA (ARG) 7-6(9) 7-5 Federico CORIA (ARG) / Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [1]
Alan KOHEN (ARG) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) [4] 6-3 6-3 Franco FEITT (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG)
Juan Pablo PAZ (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [3] 7-5 7-5 Franco AGAMENONE (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) / Juan Ignacio GALARZA (ARG) [2] 3-6 7-6(1) [10-8] Andres CEPPO (ARG) / Dante GENNARO (ARG)

Semifinal

Alan KOHEN (ARG) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) [4] 6-1 6-2 Gaston BAZZONI (ARG) / Franco Emanuel EGEA (ARG)
Hernan CASANOVA (ARG) / Juan Ignacio GALARZA (ARG) [2] 6-3 6-0 Juan Pablo PAZ (ARG) / Mauricio PEREZ MOTA (ARG) [3]
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #17
Re: Argentina F4 [4 May/Villa Maria/Clay]

MAIN DRAW

Final

Franco AGAMENONE (ARG) 6-3 7-6(4) Hernan CASANOVA (ARG) [6]
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #18
DOUBLES

Final

Alan KOHEN (ARG) / Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) [4] 7-6(5) 6-1 Hernan CASANOVA (ARG) / Juan Ignacio GALARZA (ARG) [2]
 
1 - 18 of 18 Posts
Top