Mens Tennis Forums banner

1 - 17 of 17 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
Site Information :

Tournament Name :
Torneos Futures Nordelta
Address : Avenida de los fundadores 265, Buenos Aires, ARGENTINA
Telephone : +54 11 4871 2582 / 3 Fax : +54 11 4871 4001

Tournament Director : Martin Jaite
During Event Tel : +54 11 4871 2582 / 3

Tournament Referee :Alejo Russell
E-Mail : [email protected]
Before Event Tel : +54 11 479 053 23
During Event Tel : +54 11 4871 2582 / 3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #2
Entry List :

1 $ VILLAGRAN, Cristian ARG 274
2 PATRIARCA, Damian ARG 304
3 MOYANO, Diego ARG 310 1
4 REDONDI, Emiliano ARG 367 1
5 TARANTINO, Agustin ARG 374 1
6 GONZALEZ-KING, Ignacio ARG 416
7 NOVISKI, Lionel ARG 438
8 GONZALEZ, Maximo ARG 472 1
9 DECOUD, Sebastian ARG 480 1
10 ARANGUREN, Juan-Martin ARG 528 1
11 $ ALUND, Martin ARG 533 1
12 $ DARUICH, Rodolfo ARG 592 1
13 ZEBALLOS, Horacio ARG 625 1
14 O'NEILLE, Matias ARG 634 P 1
15 GONZALIA, Jonathan ARG 638 1
16 PASTORINO, Antonio ARG 656 1
17 CHA, Bo-Ram KOR 657 1
18 FABBRI, Alejandro ARG 691 1

Alternates :
19 AMADO, Juan-Pablo ARG 830= 1
20 HORMAZABAL, Guillermo CHI 869= 1
21 $ DELFINO, Mariano ARG 875
22 DESTEFANO, Juan-Ignacio ARG 896= 1
23 $ VERONELLI, Diego ARG 947=
24 $ MASSA, Emiliano ARG 957=
25 CRISTIN, Diego ARG 1046= 1
26 NIEMIZ, Matias ARG 1085=
27 $ MAYER, Leonardo ARG 1165= 1
28 $ LOYOLA, Alvaro CHI 1165= 1
 

·
Registered
Joined
·
4,456 Posts
Qualy

1st Round

Emiliano MASSA (ARG) defeated Maximiliano PICON (CHI) 63 62
Sebastian FONTANA (ARG) defeated Ezequiel KRIVULIN (ARG) 76(4) 36 76(7)
Hans PODLIPNIK (CHI) defeated German CEREZO (ARG) 36 60 63
Andres MOLTENI (ARG) defeated Francisco LANDO (ARG) 62 61
Diego CRISTIN (ARG) defeated Ignacio TREGLIA (ARG) 60 61
Damian Dario ITURRIAGA (ARG) defeated Gaston BRIANO (ARG) 61 62
Patricio REYNOSO (ARG) defeated Lucas BUCHHASS (ARG) 63 62
Julian MOROSI (ARG) defeated Juan-Pablo GANDARA (ARG) 26 61 75
Matias NIEMIZ (ARG) defeated Stefano LICATA (ARG) 60 61
Gaston-Arturo GRIMOLIZZI (ARG) defeated Federico CATALDI (ARG) 62 63
Marcos LONGONI (ARG) defeated Lucas MILLER (ARG) 76(4) 64
Pablo CERUTTI (ARG) defeated Federico CIARROCHI (ARG) 62 62
Luciano VITULLO (ARG) defeated Gustavo STERIN (ARG) 64 64
Juan-Pablo VILLAR (ARG) defeated Guillermo BUJNIEWICZ (ARG) 64 62
Francisco POZZI-ROMANAZZI (ARG) defeated Juan-Pablo BLARIZA (ARG) 63 61
Juan-Pablo YUNIS (ARG) defeated Raul NAHIM (ARG) 62 60
Alejandro KON (ARG) defeated Erasmo VAZQUEZ (MEX) 61 76(3)
Martin RIOS-BENITEZ (ARG) defeated Mauricio DORIA MEDINA (BOL) 75 62
Roman MARTIN (ARG) defeated Federico NOTRICA (ARG) 60 60
Carlos ALVAREZ (BOL) defeated Ariel-Martin LUCERO (ARG) 75 63
Sebastian URIARTE (ARG) defeated Thiago SILVA (BRA) 61 60
Patricio KONORTOFF (ARG) defeated Gustavo-Felipe ABAL-MORENO (ARG) 63 61
Juan-Pablo MOSTO (ARG) defeated Martin MONTALBETTI (ARG) 76(5) 75
Marcos CONOCENTE (ARG) defeated Eliseo D'ANDREA (ARG) 60 62
Damian LISTINGART (ARG) defeated Leandro VERALDI (ARG) 62 62
Daniel RICO-JUNYENT (ARG) defeated Mark GATTIKER (ARG) 62 62
Hector-Damian GUICHONET (ARG) defeated Eduardo-Roberto RAMIREZ (ARG) 64 64
Nicolas JARA-LOZANO (ARG) defeated Pablo CONCHELL (ARG) 60 36 60
Demian GSCHWEND (ARG) defeated Diego CORTES (ARG) 61 61
Cristian BENEDETTI (ARG) defeated Julian RODRIGUEZ (ARG) 61 61
Nicolas RODRIGUEZ (ARG) defeated Jonathan BERNAY (ARG) 61 36 63
Diego LOPEZ (ARG) defeated Juan-Manuel VALVERDE (ARG) 62 57 64

2nd Round

Emiliano MASSA (ARG) defeated Sebastian FONTANA (ARG) 76(3) 16 62
Andres MOLTENI (ARG) defeated Hans PODLIPNIK (CHI) 64 61
Diego CRISTIN (ARG) defeated Damian Dario ITURRIAGA (ARG) 62 62
Julian MOROSI (ARG) defeated Patricio REYNOSO (ARG) 62 61
Gaston-Arturo GRIMOLIZZI (ARG) defeated Matias NIEMIZ (ARG) 63 64
Marcos LONGONI (ARG) defeated Pablo CERUTTI (ARG) 63 36 75
Luciano VITULLO (ARG) defeated Juan-Pablo VILLAR (ARG) 61 61
Juan-Pablo YUNIS (ARG) defeated Francisco POZZI-ROMANAZZI (ARG) 75 46 64
Alejandro KON (ARG) defeated Martin RIOS-BENITEZ (ARG) 63 36 62
Carlos ALVAREZ (BOL) defeated Roman MARTIN (ARG) 61 62
Sebastian URIARTE (ARG) defeated Patricio KONORTOFF (ARG) 62 46 61
Marcos CONOCENTE (ARG) defeated Juan-Pablo MOSTO (ARG) 62 64
Daniel RICO-JUNYENT (ARG) defeated Damian LISTINGART (ARG) 60 61
Nicolas JARA-LOZANO (ARG) defeated Hector-Damian GUICHONET (ARG) 76(5) 62
Demian GSCHWEND (ARG) defeated Cristian BENEDETTI (ARG) 62 62
Diego LOPEZ (ARG) defeated Nicolas RODRIGUEZ (ARG) 64 62
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #7
Argentina F12
Nordelta, Argentina
September 19-25, 2005
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Juan Ignacio de Stefano - 896)
1. Cristian Villagran
2. Damian Patriarca
3. Diego Moyano
4. Emiliano Redondi
5. Agustin Tarantino
6. Ignacio Gonzalez-King
7. Lionel Noviski
8. Maximo Gonzalez

First Round
(1)Cristian Villagran (ARG) d. Matias O'Neille (ARG) 2-6 7-5 6-3
(q)Diego Cristin (ARG) vs (WC)Lucas Arnold (ARG)
(q)Emiliano Massa (ARG) vs (q)Gaston Grimolizzi (ARG)
(8)Maximo Gonzalez (ARG) vs Jonathan Gonzalia (ARG)
(4)Emiliano Redondi (ARG) vs Juan Pablo Amado (ARG)
Alejandro Fabbri (ARG) d. (WC)Guido Pella (ARG) 6-2 6-2
Juan Martin Aranguren (ARG) vs (WC)Juan Francisco Spina (ARG)
(7)Lionel Noviski (ARG) vs Antonio Pastorino (ARG)
(5)Agustin Tarantino (ARG) d. Rodolfo Daruich (ARG) 7-6(1) 7-5
(q)Luciano Vitullo (ARG) vs (q)Demian Gschwend (ARG)
Martin Alund (ARG) vs (q)Alejandro Kon (ARG)
(WC)Leonardo Mayer (ARG) d. (3)Diego Moyano (ARG) 5-4 ret.
(6)Ignacio Gonzalez-King (ARG) d. Guillermo Hormazabal (CHI) 6-3 6-1
Bo-Ram Cha (KOR) vs (q)Sebastian Uriarte (ARG)
Sebastian Decoud (ARG) vs (q)Nicolas Jara-Lozano (ARG)
(2)Damian Patriarca (ARG) vs Juan Ignacio de Stefano (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #8
Doubles
Seeds: (cut: Licata/Pella - 2781)
1. Lucas Arnold/Diego Cristin
2. Alejandro Fabbri/Cristian Villagran
3. Matias O'Neille/Emiliano Redondi
4. Martin Alund/Guillermo Hormazabal

First Round
(1)Lucas Arnold/Diego Cristin (ARG) vs Gaston Grimolizzi/Sebastian Uriarte (ARG)
Nicolas Jara-Lozano/Julian Morosi (ARG) vs (WC)German Cerezo/Francisco Pozzi (ARG)
(3)Matias O'Neille/Emiliano Redondi (ARG) vs Christian Benedetti/Eliseo D'Andrea (ARG)
Rodolfo Daruich/Lionel Noviski (ARG) vs Demian Gschwend/Andres Molteni (ARG)
Emiliano Massa/Leonardo Mayer (ARG) vs (WC)Pablo Cerutti/Ignacio Treglia (ARG)
(4)Martin Alund/Guillermo Hormazabal (ARG/CHI) vs (WC)Guillermo Bujniewicz/Juan Pablo Mosto (ARG)
Juan Pablo Amado/Luciano Vitullo (ARG) vs Stefano Licata/Guido Pella (ARG)
(2)Alejandro Fabbri/Cristian Villagran (ARG) vs Sebastian Decoud/Antonio Pastorino (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
4,456 Posts
First Round
(1)Cristian Villagran (ARG) d. Matias O'Neille (ARG) 26 75 63
(WC)Lucas Arnold (ARG) d. (q)Diego Cristin (ARG) 64 61
(q)Emiliano Massa (ARG) d. (q)Gaston Grimolizzi (ARG) 62 64
(8)Maximo Gonzalez (ARG) d. Jonathan Gonzalia (ARG) 61 63
Juan Pablo Amado (ARG) d. (4)Emiliano Redondi (ARG) 41 ret
Alejandro Fabbri (ARG) d. (WC)Guido Pella (ARG) 6-2 6-2
Juan Martin Aranguren (ARG) d. (WC)Juan Francisco Spina (ARG) 62 46 62
Antonio Pastorino (ARG) d. (7)Lionel Noviski (ARG) 61 20 ret
(5)Agustin Tarantino (ARG) d. Rodolfo Daruich (ARG) 7-6(1) 7-5
(q)Luciano Vitullo (ARG) d. (q)Demian Gschwend (ARG) 62 61
Martin Alund (ARG) d. (q)Alejandro Kon (ARG) 76 60
(WC)Leonardo Mayer (ARG) d. (3)Diego Moyano (ARG) 5-4 ret.
(6)Ignacio Gonzalez-King (ARG) d. Guillermo Hormazabal (CHI) 6-3 6-1
(q)Sebastian Uriarte (ARG) d. Bo-Ram Cha (KOR) 62 60
(q)Nicolas Jara-Lozano (ARG) d. Sebastian Decoud (ARG) 57 61 61
(2)Damian Patriarca (ARG) d. Juan Ignacio de Stefano (ARG) 67 63 60
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #10
Second Round
(5)Agustin Tarantino (ARG) d. (q)Luciano Vitullo (ARG) 6-1 3-6 6-3
(WC)Leonardo Mayer (ARG) d. Martin Alund (ARG) 6-3 6-2
(q)Sebastian Uriarte (ARG) d. (6)Ignacio Gonzalez-King (ARG) 5-7 6-3 6-0
(2)Damian Patriarca (ARG) d. (q)Nicolas Jara-Lozano (ARG) 6-1 6-1


To be played :
(1)Cristian Villagran (ARG) vs (WC)Lucas Arnold (ARG)
(8)Maximo Gonzalez (ARG) vs (q)Emiliano Massa (ARG)
Juan Pablo Amado (ARG) vs Alejandro Fabbri (ARG)
Antonio Pastorino (ARG) vs Juan Martin Aranguren (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #11
Doubles First Round
(1)Lucas Arnold/Diego Cristin (ARG) d. Gaston Grimolizzi/Sebastian Uriarte (ARG) 6-2 6-1
Nicolas Jara-Lozano/Julian Morosi (ARG) d. (WC)German Cerezo/Francisco Pozzi (ARG) 7-6(2) 2-6 6-4
(ALT)Daniel Rico/Juan Pablo Villar (ARG) d. Christian Benedetti/Eliseo D'Andrea (ARG) 6-2 7-6(2)
Demian Gschwend/Andres Molteni (ARG) d. Rodolfo Daruich/Lionel Noviski (ARG) w/o
Emiliano Massa/Leonardo Mayer (ARG) d. (WC)Pablo Cerutti/Ignacio Treglia (ARG) 6-4 6-2
(4)Martin Alund/Guillermo Hormazabal (ARG/CHI) d. (WC)Guillermo Bujniewicz/Juan Pablo Mosto (ARG) 7-5 6-3
Juan Pablo Amado/Luciano Vitullo (ARG) d. Stefano Licata/Guido Pella (ARG) 6-2 6-1
(2)Alejandro Fabbri/Cristian Villagran (ARG) d. Sebastian Decoud/Antonio Pastorino (ARG) 6-2 7-6(3)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #12
Second Round
(WC)Lucas Arnold (ARG) d. (1)Cristian Villagran (ARG) 5-7 7-6(4) 7-6(2)
(8)Maximo Gonzalez (ARG) d. (q)Emiliano Massa (ARG) 6-4 6-4
Juan Pablo Amado (ARG) d. Alejandro Fabbri (ARG) 6-4 7-6(2)
Juan Martin Aranguren (ARG) d. Antonio Pastorino (ARG) 6-4 6-4
(5)Agustin Tarantino (ARG) d. (q)Luciano Vitullo (ARG) 6-1 3-6 6-3
(WC)Leonardo Mayer (ARG) d. Martin Alund (ARG) 6-3 6-2
(q)Sebastian Uriarte (ARG) d. (6)Ignacio Gonzalez-King (ARG) 5-7 6-3 6-0
(2)Damian Patriarca (ARG) d. (q)Nicolas Jara-Lozano (ARG) 6-1 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #13
Quarterfinals
(8)Maximo Gonzalez (ARG) d. (WC)Lucas Arnold (ARG) 6-4 6-4
Juan Martin Aranguren (ARG) d. Juan Pablo Amado (ARG) 6-1 6-2
(5)Agustin Tarantino (ARG) d. (WC)Leonardo Mayer (ARG) 6-2 3-6 7-6(5)
(2)Damian Patriarca (ARG) d. (q)Sebastian Uriarte (ARG) 6-1 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #14
Quarterfinals
(1)Lucas Arnold/Diego Cristin (ARG) d. Nicolas Jara-Lozano/Julian Morosi (ARG) 6-2 7-6(5)
Demian Gschwend/Andres Molteni (ARG) d. (ALT)Daniel Rico/Juan Pablo Villar (ARG) 6-2 6-3
Emiliano Massa/Leonardo Mayer (ARG) d. (4)Martin Alund/Guillermo Hormazabal (ARG/CHI) 6-3 6-3
(2)Alejandro Fabbri/Cristian Villagran (ARG) d. Juan Pablo Amado/Luciano Vitullo (ARG) 6-3 6-2

Semifinals
(1)Lucas Arnold/Diego Cristin (ARG) d. Demian Gschwend/Andres Molteni (ARG) 7-6(10) 6-2
Emiliano Massa/Leonardo Mayer (ARG) d. (2)Alejandro Fabbri/Cristian Villagran (ARG) 3-6 7-6(4) 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #15
Semifinals
Juan Martin Aranguren (ARG) d. (8)Maximo Gonzalez (ARG) 6-4 4-6 6-1
(5)Agustin Tarantino (ARG) d. (2)Damian Patriarca (ARG) 6-7(4) 6-4 6-
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #17
Semifinals
(1)Lucas Arnold/Diego Cristin (ARG) d. Demian Gschwend/Andres Molteni (ARG) 7-6(10) 6-2
Emiliano Massa/Leonardo Mayer (ARG) d. (2)Alejandro Fabbri/Cristian Villagran (ARG) 3-6 7-6(4) 6-1

Finals
Emiliano Massa/Leonardo Mayer (ARG) d. (1)Lucas Arnold/Diego Cristin (ARG) 7-6(4) 6-3
 
1 - 17 of 17 Posts
Top