Mens Tennis Forums banner

1 - 18 of 18 Posts

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location : Chaco
Prize : 10k
Surface : Clay - Outdoor

Main Draw

1 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) 413 1
2 Martin CUEVAS (URU) 420 1
3 Juan Pablo PAZ (ARG) 541 1
4 Felipe MANTILLA (COL) 661 1
5 Eduardo Agustin TORRE (ARG) 666 1
6 Matias SBOROWITZ (CHI) 669 1
7 Ryusei MAKIGUCHI (JPN) 680 1
8 Valentin FLOREZ (ARG) 687 1
9 Rodrigo SANCHEZ (PER) 761 1
10 Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) 770 1
11 Juan Ignacio GALARZA (ARG) 773 1
12 Sebastian Exequiel PINI (ARG) 838 1
13 Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) 867 1
14 Marcos Vinicius da Silva DIAS (BRA) 941 1
15 Leandro PORTMANN (ARG) 976 1
16 Gonzalo VILLANUEVA (ARG) 983 1
17 Rodrigo SENATTORE (URU) 998 1
18 Osni JUNIOR (BRA) 1001 1

Qualifying

1 Mateo Facundo CRESSA (ARG) 1062 1
2 Gaston PAZ (ARG) 1070 1
3 Juan Ignacio AMEAL (ARG) 1082 1
4 Juan Manuel MATUTE (ARG) 1165 1
5 Juan Pablo FICOVICH (ARG) 1272= 1
6 Facundo MANZANARES (ARG) 1298 1
7 Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) 1346= 2
8 Andres CEPPO (ARG) 1353= 1
9 Luciano DORIA (ARG) 1410= 1
10 Rodrigo ARUS (URU) 1416= 1
11 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) 1459= 1
12 Gustavo VELLBACH (ARG) 1459= 1
13 Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) 1482= 1
14 Martin RONDINA (ARG) 1662= 1
15 Nicolas CAVALHEIRO (BRA) 1681= 1
16 Julian BUSCH (ARG) 1949= 2
17 Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) 2197= 1
18 Patricio ESPINOSA (ARG) 106 1
19 Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 107 1
20 Federico GARNIER (ARG) 112 1
21 Esteban Adrian CONTRERAS (ARG) 113 1
22 Felipe D'ANNUNZIO (ARG) 114 1
23 Luis Federico NANI (ARG) 124 1
24 Lucas ESCOBAR (PAR) 6 1
25 Rodrigo BANZER (BOL) 9 1
26 Fernando Agustin ORDONEZ (ARG) 127 1
27 Patricio MERCURI (ARG) 128 1
28 Agustin AIME (ARG) 130 1
29 Leonardo CIVITA-TELLES (BRA) 83 1
30 Matias CALLARAMI (ARG) 133 1
31 Mauricio VELASCO (ARG) 136 1
32 Manuel VAMPA (ARG) 137 1
33 Victor GRASSANI (BRA) 86 1
34 Gaston TABORDA (ARG) 139 1
35 Oscar Gabriel ORTIZ (ARG) 145 1
36 Cristian Luciano PASTORE (ARG) 148 1
37 Agustin NAVES (ARG) 148 1
38 Agustin SACCO (ARG) 151 1
39 Ramon MEZA (PAR) 13 1
40 Lucas GUALLAR (ARG) 161 1
41 Thomas DA SILVA RAMOS (BRA) 93 1
42 Justiniano RICHARD (ARG) 176 1
43 Juan Ignacio CARDINI (ARG) 178 1
44 Nicolas FERRANDO (ARG) 178 1
45 Felipe MARTINEZ SARRASAGUE (ARG) 186 1
46 Franco Emanuel EGEA (ARG) 186 1
47 Leonardo ALBERTALLI (ARG) 197 1
48 Ignacio CALDERON (ARG) 211 1
49 Gabriel Pascotto TUMASONIS (BRA) 106 1
50 Amancio SANCHEZ (ARG) 231 1
51 Alejo MICHAUX (ARG) 237 2
52 Bruno PAIBER (ARG) 240 1
53 Tomas DEPIAGGIO (ARG) 242 1
54 Joaquin GONZALEZ GOYTIA (ARG) 250 1
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Argentina F11 [21 July/Chaco/Clay]

Qualifying Draw

Round 1

Gustavo VELLBACH (ARG) [1] BYE
Juan Ignacio CARDINI (ARG) 6-7(5) 6-4 6-3 Federico GARNIER (ARG)
Fernando Agustin ORDONEZ (ARG) 6-1 6-4 Enzo VARRONE (ARG)
Oscar Gabriel ORTIZ (ARG) 7-5 7-5 Justiniano RICHARD (ARG)
Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) [2] BYE
Amancio SANCHEZ (ARG) 1-6 6-1 6-2 Marcos FACUNDO-OLIVEIRA (BRA)
Patricio ESPINOSA (ARG) 6-3 6-1 Joaquin MORAL (ARG)
Mauricio VELASCO (ARG) 6-4 6-1 Ramon MEZA (PAR)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [3] BYE
Mariano REY ALLOI (ARG) 6-0 6-1 Juan Ignacio LEDESMA (ARG)
Thomas DA SILVA RAMOS (BRA) 6-1 6-1 Joaquin GONZALEZ GOYTIA (ARG)
Matias CALLARAMI (ARG) 6-3 6-3 Felipe MARTINEZ SARRASAGUE (ARG)
Andres CEPPO (ARG) [4] BYE
Agustin AIME (ARG) 6-2 7-6(6) Lucas GUALLAR (ARG)
Lucas ESCOBAR (PAR) 6-3 6-0 Cristian Luciano PASTORE (ARG)
Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 6-7(4) 6-3 7-5 Gabriel Pascotto TUMASONIS (BRA)
Luciano DORIA (ARG) [5] BYE
Maycon SANTOS DIAS (BRA) 6-4 5-7 7-6(6) Tomas DEPIAGGIO (ARG)
Bruno PAIBER (ARG) 6-4 6-4 Augusto Joaquin RODRIGUEZ (ARG)
Nicolas CAVALHEIRO (BRA) [10] BYE
Rodrigo ARUS (URU) [6] BYE
Luis Federico NANI (ARG) 6-3 6-7(5) 6-1 Gaston TABORDA (ARG)
Patricio MERCURI (ARG) 2-6 6-4 6-2 Agustin NAVES (ARG)
Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) [12] BYE
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) [7] BYE
Rodrigo BANZER (BOL) 6-1 6-0 Oscar Francisco DOTTI (ARG)
Leonardo CIVITA-TELLES (BRA) 6-4 6-2 Agustin SACCO (ARG)
Juan Ignacio ILIEV (ARG) [11] BYE
Julian BUSCH (ARG) [8] BYE
Federico CIARROCHI (ARG) 7-6(8) 6-4 Felipe D'ANNUNZIO (ARG)
Manuel VAMPA (ARG) 6-1 6-1 Gaston CIUCCIO (ARG)
Martin RONDINA (ARG) [9] BYE

Round 2

Gustavo VELLBACH (ARG) [1] 6-2 6-1 Juan Ignacio CARDINI (ARG)
Oscar Gabriel ORTIZ (ARG) 2-6 6-4 6-0 Fernando Agustin ORDONEZ (ARG)
Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) [2] 6-1 6-1 Amancio SANCHEZ (ARG)
Patricio ESPINOSA (ARG) 6-3 6-2 Mauricio VELASCO (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [3] 6-1 6-1 Mariano REY ALLOI (ARG)
Matias CALLARAMI (ARG) 6-0 7-6(7) Thomas DA SILVA RAMOS (BRA)
Andres CEPPO (ARG) [4] 6-4 6-2 Agustin AIME (ARG)
Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 6-2 6-3 Lucas ESCOBAR (PAR)
Luciano DORIA (ARG) [5] 6-2 6-0 Maycon SANTOS DIAS (BRA)
Nicolas CAVALHEIRO (BRA) [10] 6-2 7-6(2) Bruno PAIBER (ARG)
Rodrigo ARUS (URU) [6] 6-3 6-1 Luis Federico NANI (ARG)
Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) [12] 6-3 3-6 6-3 Patricio MERCURI (ARG)
Rodrigo BANZER (BOL) 6-3 6-1 Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) [7]
Leonardo CIVITA-TELLES (BRA) 6-2 6-0 Juan Ignacio ILIEV (ARG) [11]
Julian BUSCH (ARG) [8] 6-4 6-3 Federico CIARROCHI (ARG)
Martin RONDINA (ARG) [9] 6-1 6-1 Manuel VAMPA (ARG)

Round 3

Gustavo VELLBACH (ARG) [1] 6-0 6-2 Oscar Gabriel ORTIZ (ARG)
Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) [2] 4-6 6-3 6-0 Patricio ESPINOSA (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [3] 6-0 7-5 Matias CALLARAMI (ARG)
Andres CEPPO (ARG) [4] 6-2 6-2 Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG)
Luciano DORIA (ARG) [5] 6-3 6-7(2) 7-6(7) Nicolas CAVALHEIRO (BRA) [10]
Rodrigo ARUS (URU) [6] 6-2 6-4 Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) [12]
Rodrigo BANZER (BOL) 6-4 7-5 Leonardo CIVITA-TELLES (BRA)
Julian BUSCH (ARG) [8] 3-6 6-2 7-5 Martin RONDINA (ARG) [9]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Argentina F11 [21 July/Chaco/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [1] 6-4 6-2 Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) 6-3 6-4 Osni JUNIOR (BRA)
Gustavo VELLBACH (ARG) 4-6 6-2 6-2 Marcos Vinicius da Silva DIAS (BRA)
Eduardo Agustin TORRE (ARG) [5] 6-3 6-4 Andres CEPPO (ARG)
Facundo MANZANARES (ARG) 5-7 7-5 6-0 Matias SBOROWITZ (CHI) [3]
Rodrigo ARUS (URU) 6-3 7-5 Juan Manuel MATUTE (ARG)
Rodrigo BANZER (BOL) 4-6 6-3 6-2 Rodrigo SENATTORE (URU)
Valentin FLOREZ (ARG) [7] 6-3 5-7 6-2 Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
Felipe MANTILLA (COL) [6] 6-4 6-1 Gaston PAZ (ARG)
Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) 6-0 6-2 Juan Cruz MONCADA (ARG)
Sebastian Exequiel PINI (ARG) 6-4 6-2 Juan Pablo FICOVICH (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [4] 6-2 6-2 Julian BUSCH (ARG)
Rodrigo SANCHEZ (PER) [8] 1-6 6-3 6-1 Leandro PORTMANN (ARG)
Luciano DORIA (ARG) 6-1 7-5 Ignacio MONZON (ARG)
Mateo Facundo CRESSA (ARG) 7-5 7-6(5) Juan Cruz ESTEVARENA (ARG)
Matias ZUKAS (ARG) 6-3 6-4 Martin CUEVAS (URU) [2]

2nd Round

Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [1] 6-4 0-6 7-5 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
Eduardo Agustin TORRE (ARG) [5] 6-2 Retired Gustavo VELLBACH (ARG)
Rodrigo ARUS (URU) 6-2 6-4 Facundo MANZANARES (ARG)
Valentin FLOREZ (ARG) [7] 7-5 6-4 Rodrigo BANZER (BOL)
Felipe MANTILLA (COL) [6] 6-1 5-7 6-2 Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG)
Sebastian Exequiel PINI (ARG) 5-7 7-5 7-6(8) Juan Ignacio GALARZA (ARG) [4]
Rodrigo SANCHEZ (PER) [8] 6-0 6-1 Luciano DORIA (ARG)
Matias ZUKAS (ARG) 6-3 6-0 Mateo Facundo CRESSA (ARG)

Quarterfinal

Eduardo Agustin TORRE (ARG) [5] 5-7 6-3 6-1 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [1]
Valentin FLOREZ (ARG) [7] 6-2 6-2 Rodrigo ARUS (URU)
Felipe MANTILLA (COL) [6] 6-1 6-4 Sebastian Exequiel PINI (ARG)
Rodrigo SANCHEZ (PER) [8] 6-3 6-2 Matias ZUKAS (ARG)

Semifinal

Valentin FLOREZ (ARG) [7] 4-6 7-6(5) 7-5 Eduardo Agustin TORRE (ARG) [5]
Felipe MANTILLA (COL) [6] 6-3 6-4 Rodrigo SANCHEZ (PER) [8]

Final

Valentin FLOREZ (ARG) [7] 6-1 3-6 6-2 Felipe MANTILLA (COL) [6]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Argentina F11 [21 July/Chaco/Clay]

DOUBLES

1st Round

Valentin FLOREZ (ARG) / Leandro PORTMANN (ARG) [1] 6-0 6-4 Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL) / Matias ZUKAS (ARG)
Mateo Facundo CRESSA (ARG) / Facundo MANZANARES (ARG) 6-4 3-6 [12-10] Juan Manuel MATUTE (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG)
Martin CUEVAS (URU) / Rodrigo SENATTORE (URU) [4] 7-5 3-6 [10-6] Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) / Luciano DORIA (ARG)
Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) / Gaston PAZ (ARG) 6-4 6-3 Rodrigo ARUS (URU) / Osni JUNIOR (BRA)
Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) / Luis Federico NANI (ARG) 6-4 6-4 Matias CASTRO (ARG) / Andres CEPPO (ARG)
Felipe MANTILLA (COL) / Rodrigo SANCHEZ (PER) [3] 6-4 6-2 Juan Ignacio ILIEV (ARG) / Fernando Agustin ORDONEZ (ARG)
Marcos Vinicius da Silva DIAS (BRA) / Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) 7-5 2-6 [10-7] Juan Pablo FICOVICH (ARG) / Juan Ignacio GALARZA (ARG)
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) [2] 6-2 6-1 Gaston CIUCCIO (ARG) / Mariano REY ALLOI (ARG)

Quarterfinal

Valentin FLOREZ (ARG) / Leandro PORTMANN (ARG) [1] 6-4 6-4 Mateo Facundo CRESSA (ARG) / Facundo MANZANARES (ARG)
Martin CUEVAS (URU) / Rodrigo SENATTORE (URU) [4] 5-7 6-2 [11-9] Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) / Gaston PAZ (ARG)
Felipe MANTILLA (COL) / Rodrigo SANCHEZ (PER) [3] 6-0 6-2 Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) / Luis Federico NANI (ARG)
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) [2] 6-1 6-3 Marcos Vinicius da Silva DIAS (BRA) / Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)

Semifinal

Valentin FLOREZ (ARG) / Leandro PORTMANN (ARG) [1] 6-2 6-3 Martin CUEVAS (URU) / Rodrigo SENATTORE (URU) [4]
Felipe MANTILLA (COL) / Rodrigo SANCHEZ (PER) [3] 7-6(4) 6-4 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) [2]

Final

Felipe MANTILLA (COL) / Rodrigo SANCHEZ (PER) [3] 6-3 6-4 Valentin FLOREZ (ARG) / Leandro PORTMANN (ARG) [1]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #5
Re: Argentina F11 [21 July/Chaco/Clay]

Qualy

Round 1

Gustavo VELLBACH (ARG) [1] BYE
Juan Ignacio CARDINI (ARG) 6-7(5) 6-4 6-3 Federico GARNIER (ARG)
Fernando Agustin ORDONEZ (ARG) 6-1 6-4 Enzo VARRONE (ARG)
Oscar Gabriel ORTIZ (ARG) 7-5 7-5 Justiniano RICHARD (ARG)
Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) [2] BYE
Amancio SANCHEZ (ARG) 1-6 6-1 6-2 Marcos FACUNDO-OLIVEIRA (BRA)
Patricio ESPINOSA (ARG) 6-3 6-1 Joaquin MORAL (ARG)
Mauricio VELASCO (ARG) 6-4 6-1 Ramon MEZA (PAR)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [3] BYE
Mariano REY ALLOI (ARG) 6-0 6-1 Juan Ignacio LEDESMA (ARG)
Thomas DA SILVA RAMOS (BRA) 6-1 6-1 Joaquin GONZALEZ GOYTIA (ARG)
Matias CALLARAMI (ARG) 6-3 6-3 Felipe MARTINEZ SARRASAGUE (ARG)
Andres CEPPO (ARG) [4] BYE
Agustin AIME (ARG) 6-2 7-6(6) Lucas GUALLAR (ARG)
Lucas ESCOBAR (PAR) 6-3 6-0 Cristian Luciano PASTORE (ARG)
Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 6-7(4) 6-3 7-5 Gabriel Pascotto TUMASONIS (BRA)
Luciano DORIA (ARG) [5] BYE
Maycon SANTOS DIAS (BRA) 6-4 5-7 7-6(6) Tomas DEPIAGGIO (ARG)
Bruno PAIBER (ARG) 6-4 6-4 Augusto Joaquin RODRIGUEZ (ARG)
Nicolas CAVALHEIRO (BRA) [10] BYE
Rodrigo ARUS (URU) [6] BYE
Luis Federico NANI (ARG) 6-3 6-7(5) 6-1 Gaston TABORDA (ARG)
Patricio MERCURI (ARG) 2-6 6-4 6-2 Agustin NAVES (ARG)
Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) [12] BYE
Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) [7] BYE
Rodrigo BANZER (BOL) 6-1 6-0 Oscar Francisco DOTTI (ARG)
Leonardo CIVITA-TELLES (BRA) 6-4 6-2 Agustin SACCO (ARG)
Juan Ignacio ILIEV (ARG) [11] BYE
Julian BUSCH (ARG) [8] BYE
Federico CIARROCHI (ARG) 7-6(8) 6-4 Felipe D'ANNUNZIO (ARG)
Manuel VAMPA (ARG) 6-1 6-1 Gaston CIUCCIO (ARG)
Martin RONDINA (ARG) [9] BYE

Round 2

Gustavo VELLBACH (ARG) [1] 6-2 6-1 Juan Ignacio CARDINI (ARG)
Oscar Gabriel ORTIZ (ARG) 2-6 6-4 6-0 Fernando Agustin ORDONEZ (ARG)
Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) [2] 6-1 6-1 Amancio SANCHEZ (ARG)
Patricio ESPINOSA (ARG) 6-3 6-2 Mauricio VELASCO (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [3] 6-1 6-1 Mariano REY ALLOI (ARG)
Matias CALLARAMI (ARG) 6-0 7-6(7) Thomas DA SILVA RAMOS (BRA)
Andres CEPPO (ARG) [4] 6-4 6-2 Agustin AIME (ARG)
Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG) 6-2 6-3 Lucas ESCOBAR (PAR)
Luciano DORIA (ARG) [5] 6-2 6-0 Maycon SANTOS DIAS (BRA)
Nicolas CAVALHEIRO (BRA) [10] 6-2 7-6(2) Bruno PAIBER (ARG)
Rodrigo ARUS (URU) [6] 6-3 6-1 Luis Federico NANI (ARG)
Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) [12] 6-3 3-6 6-3 Patricio MERCURI (ARG)
Rodrigo BANZER (BOL) 6-3 6-1 Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) [7]
Leonardo CIVITA-TELLES (BRA) 6-2 6-0 Juan Ignacio ILIEV (ARG) [11]
Julian BUSCH (ARG) [8] 6-4 6-3 Federico CIARROCHI (ARG)
Martin RONDINA (ARG) [9] 6-1 6-1 Manuel VAMPA (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #6
Re: Argentina F11 [21 July/Chaco/Clay]

Qualy

Round 3

Gustavo VELLBACH (ARG) [1] 6-0 6-2 Oscar Gabriel ORTIZ (ARG)
Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) [2] 4-6 6-3 6-0 Patricio ESPINOSA (ARG)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) [3] 6-0 7-5 Matias CALLARAMI (ARG)
Andres CEPPO (ARG) [4] 6-2 6-2 Agustin SUAREZ GONZALEZ (ARG)
Luciano DORIA (ARG) [5] 6-3 6-7(2) 7-6(7) Nicolas CAVALHEIRO (BRA) [10]
Rodrigo ARUS (URU) [6] 6-2 6-4 Nicolas Alejandro DE GREGORIO (ARG) [12]
Rodrigo BANZER (BOL) 6-4 7-5 Leonardo CIVITA-TELLES (BRA)
Julian BUSCH (ARG) [8] 3-6 6-2 7-5 Martin RONDINA (ARG) [9]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #7
Re: Argentina F11 [21 July/Chaco/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Valentin FLOREZ (ARG) [7] 6-3 5-7 6-2 Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
Felipe MANTILLA (COL) [6] 6-4 6-1 Gaston PAZ (ARG)
Sebastian Exequiel PINI (ARG) 6-4 6-2 Juan Pablo FICOVICH (ARG)
Rodrigo SANCHEZ (PER) [8] 1-6 6-3 6-1 Leandro PORTMANN (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #8
Re: Argentina F11 [21 July/Chaco/Clay]

DOUBLES

1st Round

Mateo Facundo CRESSA (ARG) / Facundo MANZANARES (ARG) 6-4 3-6 [12-10] Juan Manuel MATUTE (ARG) / Gustavo VELLBACH (ARG)
Martin CUEVAS (URU) / Rodrigo SENATTORE (URU) [4] 7-5 3-6 [10-6] Matias Rodolfo BUCHHASS (ARG) / Luciano DORIA (ARG)
Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) / Gaston PAZ (ARG) 6-4 6-3 Rodrigo ARUS (URU) / Osni JUNIOR (BRA)
Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) / Luis Federico NANI (ARG) 6-4 6-4 Matias CASTRO (ARG) / Andres CEPPO (ARG)
Felipe MANTILLA (COL) / Rodrigo SANCHEZ (PER) [3] 6-4 6-2 Juan Ignacio ILIEV (ARG) / Fernando Agustin ORDONEZ (ARG)
Marcos Vinicius da Silva DIAS (BRA) / Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) 7-5 2-6 [10-7] Juan Pablo FICOVICH (ARG) / Juan Ignacio GALARZA (ARG)
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) [2] 6-2 6-1 Gaston CIUCCIO (ARG) / Mariano REY ALLOI (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #9
Re: Argentina F11 [21 July/Chaco/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [1] 6-4 6-2 Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) 6-3 6-4 Osni JUNIOR (BRA)
Gustavo VELLBACH (ARG) 4-6 6-2 6-2 Marcos Vinicius da Silva DIAS (BRA)
Eduardo Agustin TORRE (ARG) [5] 6-3 6-4 Andres CEPPO (ARG)
Facundo MANZANARES (ARG) 5-7 7-5 6-0 Matias SBOROWITZ (CHI) [3]
Rodrigo ARUS (URU) 6-3 7-5 Juan Manuel MATUTE (ARG)
Valentin FLOREZ (ARG) [7] 6-3 5-7 6-2 Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
Felipe MANTILLA (COL) [6] 6-4 6-1 Gaston PAZ (ARG)
Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) 6-0 6-2 Juan Cruz MONCADA (ARG)
Sebastian Exequiel PINI (ARG) 6-4 6-2 Juan Pablo FICOVICH (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [4] 6-2 6-2 Julian BUSCH (ARG)
Rodrigo SANCHEZ (PER) [8] 1-6 6-3 6-1 Leandro PORTMANN (ARG)
Luciano DORIA (ARG) 6-1 7-5 Ignacio MONZON (ARG)
Matias ZUKAS (ARG) 6-3 6-4 Martin CUEVAS (URU) [2]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #10
Re: Argentina F11 [21 July/Chaco/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [1] 6-4 6-2 Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) 6-3 6-4 Osni JUNIOR (BRA)
Gustavo VELLBACH (ARG) 4-6 6-2 6-2 Marcos Vinicius da Silva DIAS (BRA)
Eduardo Agustin TORRE (ARG) [5] 6-3 6-4 Andres CEPPO (ARG)
Facundo MANZANARES (ARG) 5-7 7-5 6-0 Matias SBOROWITZ (CHI) [3]
Rodrigo ARUS (URU) 6-3 7-5 Juan Manuel MATUTE (ARG)
Valentin FLOREZ (ARG) [7] 6-3 5-7 6-2 Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
Felipe MANTILLA (COL) [6] 6-4 6-1 Gaston PAZ (ARG)
Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) 6-0 6-2 Juan Cruz MONCADA (ARG)
Sebastian Exequiel PINI (ARG) 6-4 6-2 Juan Pablo FICOVICH (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [4] 6-2 6-2 Julian BUSCH (ARG)
Rodrigo SANCHEZ (PER) [8] 1-6 6-3 6-1 Leandro PORTMANN (ARG)
Luciano DORIA (ARG) 6-1 7-5 Ignacio MONZON (ARG)
Matias ZUKAS (ARG) 6-3 6-4 Martin CUEVAS (URU) [2]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #11
Re: Argentina F11 [21 July/Chaco/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [1] 6-4 6-2 Juan Manuel BENITEZ CHAVARRIAGA (COL)
Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) 6-3 6-4 Osni JUNIOR (BRA)
Gustavo VELLBACH (ARG) 4-6 6-2 6-2 Marcos Vinicius da Silva DIAS (BRA)
Eduardo Agustin TORRE (ARG) [5] 6-3 6-4 Andres CEPPO (ARG)
Facundo MANZANARES (ARG) 5-7 7-5 6-0 Matias SBOROWITZ (CHI) [3]
Rodrigo ARUS (URU) 6-3 7-5 Juan Manuel MATUTE (ARG)
Rodrigo BANZER (BOL) 4-6 6-3 6-2 Rodrigo SENATTORE (URU)
Valentin FLOREZ (ARG) [7] 6-3 5-7 6-2 Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
Felipe MANTILLA (COL) [6] 6-4 6-1 Gaston PAZ (ARG)
Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) 6-0 6-2 Juan Cruz MONCADA (ARG)
Sebastian Exequiel PINI (ARG) 6-4 6-2 Juan Pablo FICOVICH (ARG)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) [4] 6-2 6-2 Julian BUSCH (ARG)
Rodrigo SANCHEZ (PER) [8] 1-6 6-3 6-1 Leandro PORTMANN (ARG)
Luciano DORIA (ARG) 6-1 7-5 Ignacio MONZON (ARG)
Mateo Facundo CRESSA (ARG) 7-5 7-6(5) Juan Cruz ESTEVARENA (ARG)
Matias ZUKAS (ARG) 6-3 6-4 Martin CUEVAS (URU) [2]

2nd Round

Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [1] 6-4 0-6 7-5 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
Eduardo Agustin TORRE (ARG) [5] 6-2 Retired Gustavo VELLBACH (ARG)
Rodrigo ARUS (URU) 6-2 6-4 Facundo MANZANARES (ARG)
Valentin FLOREZ (ARG) [7] 7-5 6-4 Rodrigo BANZER (BOL)
Felipe MANTILLA (COL) [6] 6-1 5-7 6-2 Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG)
Sebastian Exequiel PINI (ARG) 5-7 7-5 7-6(8) Juan Ignacio GALARZA (ARG) [4]
Rodrigo SANCHEZ (PER) [8] 6-0 6-1 Luciano DORIA (ARG)
Matias ZUKAS (ARG) 6-3 6-0 Mateo Facundo CRESSA (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #12
Re: Argentina F11 [21 July/Chaco/Clay]

DOUBLES

Quarterfinal

Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) [2] 6-1 6-3 Marcos Vinicius da Silva DIAS (BRA) / Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #13
Re: Argentina F11 [21 July/Chaco/Clay]

MAIN DRAW

Quarterfinal

Eduardo Agustin TORRE (ARG) [5] 5-7 6-3 6-1 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) [1]
Valentin FLOREZ (ARG) [7] 6-2 6-2 Rodrigo ARUS (URU)
Felipe MANTILLA (COL) [6] 6-1 6-4 Sebastian Exequiel PINI (ARG)
Rodrigo SANCHEZ (PER) [8] 6-3 6-2 Matias ZUKAS (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #14
Re: Argentina F11 [21 July/Chaco/Clay]

DOUBLES

Quarterfinal

Valentin FLOREZ (ARG) / Leandro PORTMANN (ARG) [1] 6-4 6-4 Mateo Facundo CRESSA (ARG) / Facundo MANZANARES (ARG)
Martin CUEVAS (URU) / Rodrigo SENATTORE (URU) [4] 5-7 6-2 [11-9] Joaquin-Jesus MONTEFERRARIO (ARG) / Gaston PAZ (ARG)
Felipe MANTILLA (COL) / Rodrigo SANCHEZ (PER) [3] 6-0 6-2 Juan Cruz ESTEVARENA (ARG) / Luis Federico NANI (ARG)
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) [2] 6-1 6-3 Marcos Vinicius da Silva DIAS (BRA) / Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #15
Re: Argentina F11 [21 July/Chaco/Clay]

MAIN DRAW

Semifinal

Valentin FLOREZ (ARG) [7] 4-6 7-6(5) 7-5 Eduardo Agustin TORRE (ARG) [5]
Felipe MANTILLA (COL) [6] 6-3 6-4 Rodrigo SANCHEZ (PER) [8]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #16
Re: Argentina F11 [21 July/Chaco/Clay]

DOUBLES

Semifinal

Valentin FLOREZ (ARG) / Leandro PORTMANN (ARG) [1] 6-2 6-3 Martin CUEVAS (URU) / Rodrigo SENATTORE (URU) [4]
Felipe MANTILLA (COL) / Rodrigo SANCHEZ (PER) [3] 7-6(4) 6-4 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) / Eduardo Agustin TORRE (ARG) [2]
 

·
Registered
Joined
·
19,499 Posts
Re: Argentina F11 [21 July/Chaco/Clay]

MAIN DRAW

Final

Valentin FLOREZ (ARG) [7] 6-1 3-6 6-2 Felipe MANTILLA (COL) [6]

DOUBLES

Final

Felipe MANTILLA (COL) / Rodrigo SANCHEZ (PER) [3] 6-3 6-4 Valentin FLOREZ (ARG) / Leandro PORTMANN (ARG) [1]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #18
unexpected result in the final imo
 
1 - 18 of 18 Posts
Top