Mens Tennis Forums banner

1 - 10 of 10 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
Entry List :
1 REDONDI, Emiliano ARG 363 1
2 TARANTINO, Agustin ARG 371 1
3 PATRIARCA, Damian ARG 385 1
4 $ AGUILAR, Jorge CHI 405
5 GONZALEZ, Maximo ARG 471 1
6 DECOUD, Sebastian ARG 475 1
7 NOVISKI, Lionel ARG 487 1
8 ARANGUREN, Juan-Martin ARG 558 1
9 CUEVAS, Pablo URU 598 1
10 $ DARUICH, Rodolfo ARG 602 1
11 GONZALIA, Jonathan ARG 625 1
12 CHA, Bo-Ram KOR 645 1
13 ZEBALLOS, Horacio ARG 647 1
14 WENDLER, Daniel AUS 654 1
15 FABBRI, Alejandro ARG 673 1
16 MIGANI, Leandro ARG 813 1
17 AMADO, Juan-Pablo ARG 838 1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #2
Argentina F10 qualifying
September 5-11, 2005

Singles
Seeds: (cut: Jose Letelier - NatRank)
1. Antonio Pastorino
2. Matias Niemiz
3. Julian Dujmovic
4. Demian Gschwend
5. Damian Listingart
6. Andres Molteni
7. Juan Manuel Valverde
8. Nicolas Lara-Lozano
9. Matias O'Neille
10. Carlos Alvarez
11. Mauricio Doria-Medina
12. Luis Moreschi
13. Leonel Alberti
14. Federico Sansonetti
15. Ramiro Juan
16. Esteban Zanetti

First Round
(1)Antonio Pastorino (ARG) vs Matias Alberti (ARG)
Alejandro Kon (ARG) vs Matias Tomassini (ARG)
Martin Gamarci (ARG) vs Guillermo Duran (ARG)
(15)Ramiro Juan (ARG) vs (WC)Facundo Bagnis (ARG)
(2)Matias Niemiz (ARG) vs Lucas Sosa (ARG)
Diego Cortes (ARG) vs Carlos Dalpra (ARG)
Jonathan Bernay (ARG) vs Francisco Pozzi (ARG)
(12)Luis Moreschi (ARG) vs German Cerezo (ARG)
(3)Julian Dujmovic (ARG) vs Juan Manuel Romanazzi (ARG)
German Gaich (ARG) vs (WC)Pablo Conchell (ARG)
Sebastian Fontana (ARG) vs Ignacio Piskorz (ARG)
(16)Esteban Zanetti (ARG) vs Martin Rios (ARG)
(4)Demian Gschwend (ARG) vs (WC)Julian Mora (ARG)
Erasmo Vazquez (MEX) vs Cristian Lucero (ARG)
Pablo Cerutti (ARG) vs Santiago Grasso (ARG)
(13)Leonel Alberti (ARG) vs Ignacio Martire (ARG)
(5)Damian Listingart (ARG) vs Gustavo Sterin (ARG)
Federico Cataldi (ARG) vs Leandro Veraldi (ARG)
Felipe Abal-Moreno (ARG) vs Pablo Arcos (CHI)
(11)Mauricio Doria-Medina (BEL) vs Federico Notrica (ARG)
(6)Andres Molteni (ARG) vs Damian Guichonet (ARG)
Stefano Licata (ARG) vs (WC)Matias Saenz (ARG)
Ezequiel Krivulin (ARG) vs (WC)Gonzalo Ocano (ARG)
(14)Federico Sansonetti (URU) vs Matias Sosa (ARG)
(7)Juan Manuel Valverde (ARG) vs Juan Agasarkissian (ARG)
Federico Cavallero (ARG) vs (WC)Emilio Ferreira (ARG)
Juan Pablo Yunis (ARG) vs Damian Iturriaga (ARG)
(9)Matias O'Neille (ARG) vs Sebastian Casco (ARG)
(8)Nicolas Lara-Lozano (ARG) vs Marcos Longoni (ARG)
Guillermo Bujniewicz (ARG) vs (WC)Juan Ignacio Benitez-Elizeche (ARG)
Jose Letelier (CHI) vs (WC)David Veliz (CHI)
(10)Carlos Alvarez (BEL) vs Leandro Savelli (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #3
First Round
(1)Antonio Pastorino (ARG) d. Matias Alberti (ARG) 6-1 6-0
Alejandro Kon (ARG) d. Matias Tomassini (ARG) 6-2 6-3
Guillermo Duran (ARG) d. Martin Gamarci (ARG) 6-4 6-2
(15)Ramiro Juan (ARG) d. (WC)Facundo Bagnis (ARG) 6-2 6-0
(2)Matias Niemiz (ARG) d. Lucas Sosa (ARG) 6-1 6-1
Diego Cortes (ARG) d. Carlos Dalpra (ARG) 6-4 6-1
Francisco Pozzi (ARG) d. Jonathan Bernay (ARG) 6-1 6-4
German Cerezo (ARG) d. (12)Luis Moreschi (ARG) 7-6(5) 6-4
(3)Julian Dujmovic (ARG) d. Juan Manuel Romanazzi (ARG) 4-6 6-1 6-4
(WC)Pablo Conchell (ARG) d. German Gaich (ARG) 6-3 6-2
Sebastian Fontana (ARG) d. Ignacio Piskorz (ARG) 6-1 6-3
(16)Esteban Zanetti (ARG) d. Martin Rios (ARG) 3-6 6-3 6-0
(4)Demian Gschwend (ARG) d. (WC)Julian Mora (ARG) 6-1 6-3
Cristian Lucero (ARG) d. Erasmo Vazquez (MEX) 6-1 6-2
Pablo Cerutti (ARG) d. Santiago Grasso (ARG) 6-1 6-3
(13)Leonel Alberti (ARG) d. Ignacio Martire (ARG) 6-1 6-0
(5)Damian Listingart (ARG) d. Gustavo Sterin (ARG) 6-4 6-3
Federico Cataldi (ARG) d. Leandro Veraldi (ARG) 2-6 7-6(4) 6-0
Felipe Abal-Moreno (ARG) d. Pablo Arcos (CHI) 6-2 6-2
(11)Mauricio Doria-Medina (BOL) d. Federico Notrica (ARG) 6-1 6-1
Damian Guichonet (ARG) d. (6)Andres Molteni (ARG) 3-6 7-6(5) 7-6(6)
(WC)Matias Saenz (ARG) d. Stefano Licata (ARG) 6-2 6-3
Ezequiel Krivulin (ARG) d. (WC)Gonzalo Ocano (ARG) 6-7(3) 6-0 6-2
(14)Federico Sansonetti (URU) d. Matias Sosa (ARG) 6-4 6-3
(7)Juan Manuel Valverde (ARG) d. Juan Agasarkissian (ARG) 5-7 6-4 7-5
Federico Cavallero (ARG) d. (WC)Emilio Ferreira (ARG) 3-6 6-1 6-1
Damian Iturriaga (ARG) d. Juan Pablo Yunis (ARG) 2-6 7-5 7-6(6)
(9)Matias O'Neille (ARG) d. Sebastian Casco (ARG) 6-0 6-0
Marcos Longoni (ARG) d. (8)Nicolas Lara-Lozano (ARG) 7-6(3) 6-3
Guillermo Bujniewicz (ARG) d. (WC)Juan Ignacio Benitez-Elizeche (ARG) 7-5 6-3
(WC)David Veliz (CHI) d. Jose Letelier (CHI) 6-1 6-0
Leandro Savelli (ARG) d. (10)Carlos Alvarez (BOL) 7-5 6-4

Second Round
(1)Antonio Pastorino (ARG) d. Alejandro Kon (ARG) 6-4 6-1
Guillermo Duran (ARG) d. (15)Ramiro Juan (ARG) 7-5 7-5
(2)Matias Niemiz (ARG) d. Diego Cortes (ARG) 6-1 6-4
German Cerezo (ARG) d. Francisco Pozzi (ARG) 6-2 6-4
(3)Julian Dujmovic (ARG) d. (WC)Pablo Conchell (ARG) 6-2 6-0
(16)Esteban Zanetti (ARG) d. Sebastian Fontana (ARG) 6-1 6-2
Cristian Lucero (ARG) d. (4)Demian Gschwend (ARG) 6-4 7-6(3)
(13)Leonel Alberti (ARG) d. Pablo Cerutti (ARG) 6-2 6-2
(5)Damian Listingart (ARG) d. Federico Cataldi (ARG) 6-1 6-1
(11)Mauricio Doria-Medina (BOL) d. Felipe Abal-Moreno (ARG) 6-3 6-1
(WC)Matias Saenz (ARG) d. Damian Guichonet (ARG) 6-4 7-5
(14)Federico Sansonetti (URU) d. Ezequiel Krivulin (ARG) 6-3 6-2
(7)Juan Manuel Valverde (ARG) d. Federico Cavallero (ARG) 3-4 ret.
(9)Matias O'Neille (ARG) d. Damian Iturriaga (ARG) 6-1 6-0
Guillermo Bujniewicz (ARG) d. Marcos Longoni (ARG) 6-2 6-3
Leandro Savelli (ARG) d. (WC)David Veliz (CHI) 6-3 6-1

Qualifying Round
(1)Antonio Pastorino (ARG) d. Guillermo Duran (ARG) 6-4 6-1
(2)Matias Niemiz (ARG) d. German Cerezo (ARG) 6-4 4-6 7-6(3)
(3)Julian Dujmovic (ARG) d. (16)Esteban Zanetti (ARG) 6-3 6-3
(13)Leonel Alberti (ARG) d. Cristian Lucero (ARG) 7-5 6-0
(11)Mauricio Doria-Medina (BOL) d. (5)Damian Listingart (ARG) 7-5 6-3
(14)Federico Sansonetti (URU) d. (WC)Matias Saenz (ARG) 6-3 6-2
(9)Matias O'Neille (ARG) d. (7)Juan Manuel Valverde (ARG) 7-5 6-1
Guillermo Bujniewicz (ARG) d. Leandro Savelli (ARG) w/o
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #4
Argentina F10
Rosario, Argentina
September 5-11, 2005
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Cristian Kordasz - 1151)
1. Cristian Villagran
2. Damian Patriarca
3. Emiliano Redondi
4. Agustin Tarantino
5. Lionel Noviski
6. Maximo Gonzalez
7. Sebastian Decoud
8. Juan Martin Aranguren

First Round
Diego Cristin (ARG) d. (1)(WC)Cristian Villagran (ARG) 4-6 7-5 4-0 ret.
Daniel Wendler (AUS) d. Leandro Migani (ARG) 6-2 6-4
Alejandro Fabbri (ARG) d. Jonathan Gonzalia (ARG) 6-3 6-2
(5)Lionel Noviski (ARG) d. (q)Matias O'Neille (ARG) 6-2 3-6 6-1
Diego Veronelli (ARG) d. (3)Emiliano Redondi (ARG) 6-4 7-6(5)
Pablo Cuevas (URU) d. (q)Leonel Alberti (ARG) 6-3 6-2
(q)Julian Dujmovic (ARG) d. Juan Ignacio de Stefano (ARG) 6-3 6-0
Horacio Zeballos (ARG) d. (8)Juan Martin Aranguren (ARG) 4-6 6-0 7-6(4)
(6)Maximo Gonzalez (ARG) d. (q)Federico Sansonetti (URU) 7-5 6-3
Juan Pablo Amado (ARG) d. Bo-Ram Cha (KOR) 6-3 6-3
(WC)Lucas Arnold (ARG) d. (WC)Marcos Conocente (ARG) 6-3 6-0
(4)Agustin Tarantino (ARG) d. (WC)Mariano Delfino (ARG) 6-3 6-2
(7)Sebastian Decoud (ARG) d. (q)Mauricio Doria-Medina (BOL) 6-2 7-5
(q)Antonio Pastorino (ARG) d. Cristian Kordasz (ARG) 6-1 6-0
Rodolfo Daruich (ARG) d. (q)Matias Niemiz (ARG) 6-1 6-3
(2)Damian Patriarca (ARG) d. (q)Guillermo Bujniewicz (ARG) 6-2 6-0
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #5
Doubles
Seeds: (cut: Gschwend/Yunis - 3003)
1. Maximo Gonzalez/Damian Patriarca
2. Pablo Cuevas/Horacio Zeballos
3. Diego Cristin/Agustin Tarantino
4. Sebastian Decoud/Antonio Pastorino

First Round
(1)Maximo Gonzalez/Damian Patriarca (ARG) d. Alejandro Fabbri/Leandro Migani (ARG) 6-4 6-3
Matias O'Neille/Emiliano Redondi (ARG) d. Nicolas Jara-Lozano/Damian Listingart (ARG) 6-2 6-3
Julian Dujmovic/Jonathan Gonzalia (ARG) d. (4)Sebastian Decoud/Antonio Pastorino (ARG) 6-1 6-3
Demian Gschwend/Juan Pablo Yunis (ARG) d. (WC)Leonel Alberti/Matias Alberti (ARG) 6-4 6-4
Cristian Kordasz/Matias Niemiz (ARG) d. (WC)Federico Notrica/Guillermo Bujniewicz (ARG) 6-2 6-2
(3)Diego Cristin/Agustin Tarantino (ARG) d. (WC)Juan Ignacio Benitez-Elizeche/Matias Sosa (ARG) 6-1 6-2
Rodolfo Daruich/Lionel Noviski (ARG) d. Juan Pablo Amado/Bo-Ram Cha (ARG/KOR) 6-3 6-4
(2)Pablo Cuevas/Horacio Zeballos (URU/ARG) d. Mauricio Doria-Medina/Federico Sansonetti (BOL/URU) 6-3 7-5
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Second Round
Daniel Wendler (AUS) d. Diego Cristin (ARG) 2-6 7-6(3) 6-4
(5)Lionel Noviski (ARG) d. Alejandro Fabbri (ARG) 6-2 5-7 7-5
Pablo Cuevas (URU) d. Diego Veronelli (ARG) 5-7 5-1 ret.
Horacio Zeballos (ARG) d. (q)Julian Dujmovic (ARG) 6-4 7-5
(6)Maximo Gonzalez (ARG) d. Juan Pablo Amado (ARG) 6-4 6-0
(WC)Lucas Arnold (ARG) d. (4)Agustin Tarantino (ARG) 6-4 6-4
(q)Antonio Pastorino (ARG) d. (7)Sebastian Decoud (ARG) 6-1 6-2
(2)Damian Patriarca (ARG) d. Rodolfo Daruich (ARG) 6-3 6-7(6) 7-6(4)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #7
Quarterfinals :
(5)Lionel Noviski (ARG) vs Daniel Wendler (AUS)
Horacio Zeballos (ARG) vs Pablo Cuevas (URU)
(6)Maximo Gonzalez (ARG) vs (WC)Lucas Arnold (ARG)
(2)Damian Patriarca (ARG) vs (q)Antonio Pastorino (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #8
Quarterfinals
(5)Lionel Noviski (ARG) d. Daniel Wendler (AUS) 6-0 6-3
Pablo Cuevas (URU) d. Horacio Zeballos (ARG) 6-4 6-3
(6)Maximo Gonzalez (ARG) d. (WC)Lucas Arnold (ARG) 6-2 2-2 ret.
(q)Antonio Pastorino (ARG) d. (2)Damian Patriarca (ARG) 7-5 7-6(4)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #9
Quarterfinals Doubles :
(1)Maximo Gonzalez/Damian Patriarca (ARG) d. Matias O'Neille/Emiliano Redondi (ARG) 6-1 6-1
Julian Dujmovic/Jonathan Gonzalia (ARG) d. Demian Gschwend/Juan Pablo Yunis (ARG) 7-6(7) 7-6(2)
(3)Diego Cristin/Agustin Tarantino (ARG) d. Cristian Kordasz/Matias Niemiz (ARG) 7-6(2) 6-1
(2)Pablo Cuevas/Horacio Zeballos (URU/ARG) d. Rodolfo Daruich/Lionel Noviski (ARG) 6-2 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #10
Semifinals :
Pablo Cuevas (URU) d. (5)Lionel Noviski (ARG) 7-6(5) 6-1
(6)Maximo Gonzalez (ARG) d. (q)Antonio Pastorino (ARG) 7-5 7-5
 
1 - 10 of 10 Posts
Top