Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 51 Posts

·
Registered
Joined
·
14,490 Posts
Discussion Starter #1
Andrezieux challenger qualifying

First Round
(1)Alex Calatrava (ESP) vs Julien Maigret (FRA)
Thierry Ascione (FRA) vs Marcelo Amador (MEX)
Jerry Makowski (USA) vs Laurent Huet (FRA)
(5)Lionel Roux (FRA) vs Jonathan Erlich (ISR)
(2)Rafael Nadal-Parera (ESP) vs Sebastien Lami (FRA)
Thomas Dupre (FRA) vs Guillaume Canniccioni (FRA)
(WC)Jean-Baptiste Robin (FRA) vs (WC)Pierre-Guillaume Casse (FRA)
(6)Slimane Saoudi (FRA) vs Jean-Michel Pequery (FRA)
(3)Marc Gicquel (FRA) vs Marc Bauer (FRA)
Lukasz Kubot (POL) vs Alejandro Hernandez (MEX)
Frederic Jeanclaude (FRA) vs Nicolas Devilder (FRA)
(8)Regis Lavergne (FRA) vs Julien Maes (FRA)
(4)Olivier Patience (FRA) vs Jo-Wilfried Tsonga (FRA)
Julien Cuaz (FRA) vs Benjamin Dracos (FRA)
Cedric Lenoir (FRA) vs Luben Pampoulov (AUT)
(7)Jerome Hanquez (FRA) vs Mariusz Fyrstenberg (POL)
 

·
Registered
Joined
·
8,008 Posts
First Round
(1)Anthony Dupuis (FRA) vs (SE)Ivo Karlovic (CRO)
(WC)Rodolphe Cadart (FRA) vs (q)
George Bastl (SUI) vs (WC)Sebastien de Chaunac (FRA)
(7)Julian Knowle (AUT) vs (WC)Julien Benneteau (FRA)

(4)Arnaud di Pasquale (FRA) vs (q)
Tuomas Ketola (FIN) vs (q)
Robin Soderling (SWE) vs Tomas Behrend (GER)
(6)Kristof Vliegen (BEL) vs Nicolas Thomann (FRA)

(5)Marc Rosset (SUI) vs (WC)Nicolas Mahut (FRA)
Noam Okun (ISR) vs Tomas Zib (CZE)
Ivo Heuberger (SUI) vs Bjorn Rehnquist (SWE)
(3)Jurgen Melzer (AUT) vs Cyril Saulnier (FRA)

(8)Andreas Vinciguerra (SWE) vs Stefano Galvani (ITA)
Lovro Zovko (CRO) vs Victor Hanescu (ROM)
Igor Kunitcin (RUS) vs Vasilis Mazarakis (GRE)
(2)Karol Beck (SVK) vs (q)
 

·
Registered
Joined
·
14,490 Posts
Discussion Starter #8
First Round
(1)Alex Calatrava (ESP) d. Julien Maigret (FRA) 7-6(5) 6-0
Thierry Ascione (FRA) d. Marcelo Amador (MEX) 6-1 6-2
Jerry Makowski (USA) d. Laurent Huet (FRA) 6-1 6-2
(5)Lionel Roux (FRA) d. Jonathan Erlich (ISR) 6-2 2-6 6-2
Sebastien Lami (FRA) d. (2)Rafael Nadal-Parera (ESP) 4-6 6-2 6-4
Thomas Dupre (FRA) d. Guillaume Canniccioni (FRA) 6-4 6-4
(WC)Jean-Baptiste Robin (FRA) d. (WC)Pierre-Guillaume Casse (FRA) 6-4 6-4
(6)Slimane Saoudi (FRA) d. Jean-Michel Pequery (FRA) 6-3 6-2
(3)Marc Gicquel (FRA) d. Marc Bauer (FRA) 6-4 6-4
Lukasz Kubot (POL) d. Alejandro Hernandez (MEX) 6-4 2-6 7-6(5)
Nicolas Devilder (FRA) d. Frederic Jeanclaude (FRA) 2-6 6-1 6-3
(8)Regis Lavergne (FRA) d. Julien Maes (FRA) 6-1 6-2
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) d. (4)Olivier Patience (FRA) 6-2 6-4
Julien Cuaz (FRA) d. Benjamin Dracos (FRA) 6-2 6-4
Cedric Lenoir (FRA) d. Luben Pampoulov (AUT) 6-4 6-2
(7)Jerome Hanquez (FRA) d. Mariusz Fyrstenberg (POL) 6-3 6-4
 

·
Registered
Joined
·
12 Posts
by any chance, is there someone who knows the schedule for tomorrow??
I want to go, but I don't know who's playing, and the website is so bad...
Thanks
 

·
Registered
Joined
·
14,490 Posts
Discussion Starter #12
Second Round
Thierry Ascione (FRA) d. (1)Alex Calatrava (ESP) 6-4 7-6(1)
(5)Lionel Roux (FRA) d. Jerry Makowski (USA) 6-1 6-1
Thomas Dupre (FRA) d. Sebastien Lami (FRA) 6-2 6-4
(6)Slimane Saoudi (FRA) d. (WC)Jean-Baptiste Robin (FRA) 6-4 6-2
(3)Marc Gicquel (FRA) d. Lukasz Kubot (POL) 6-4 3-6 7-6(3) :sad:
Nicolas Devilder (FRA) d. (8)Regis Lavergne (FRA) 6-4 6-4
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) d. Julien Cuaz (FRA) 7-6(4) 6-3
Cedric Lenoir (FRA) d. (7)Jerome Hanquez (FRA) 7-6(8) 6-3

Qualifying Round
Thierry Ascione (FRA) d. (5)Lionel Roux (FRA) 6-3 7-6(4)
(6)Slimane Saoudi (FRA) d. Thomas Dupre (FRA) 6-1 1-6 6-3
(3)Marc Gicquel (FRA) d. Nicolas Devilder (FRA) 7-6(2) 6-2
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) d. Cedric Lenoir (FRA) 6-1 6-4
 

·
Registered
Joined
·
10,038 Posts
Order of Play for TUESDAY 18 February

Center Court -- Matches start at 11 am

Noam Okun (ISR) vs Tomas Zib (CZE)
Julien Benneteau (FRA) vs Julian Knowle (AUT)
Slimane Saoudi (FRA) vs Karol Beck (SVK)

Not before 4:30 pm
Thierry Ascione (FRA) vs Tuomas Ketola (FIN)

Not before 6:30 pm
Rodolphe Cadart (FRA) vs Jo-Wilfred Tsonga (FRA)
Arnaud DiPasquale (FRA) vs Marc Gicquel (FRA)


Court 1 -- Matches start at 2 pm

Igor Kunitsyn/Toma Zib (RUS/CZE) vs David Skoch/Lovro Zovko (CZE/CRO)
Nathan Healey/Jordan Kerr (AUS/AUS) vs Jerome Hanquez/Regis Lavergne (FRA/FRA)
Massimo Bertolini/Cristian Brandi (ITA/ITA) vs Julian Knowle/Jurgen Melzer (AUT/AUT)
 

·
Registered
Joined
·
10,038 Posts
Results for MONDAY 17 February

(WC) Sebastien De Chaunac (FRA) d. George Bastl (SUI) 6-4, 6-3
Robin Soderling (SWE) d. Tomas Behrend (GER) 6-3, 7-6
Ivo Hueberger (SUI) d. Bjorn Rehnquist (SWE) 6-3, Ret. (left leg)
(8) Andreas Vinceguerra (SWE) d. Stefanc Galvani (ITA) 6-4, 6-7, 6-1
Victor Hanescu (ROM) d. Lovro Zovko (CRO) 6-1, 6-3
Igor Kunitsyn (RUS) d. Vasilis Mazarakis (GRE) 7-5, 6-3

Rodolphe Cadart/Kristof Vliegen (FRA/BEL) d. Juan Ignacio Carrasco/Peter Nyborg (ESP/SWE) 6-3, 7-5
Alejandro Hernandez/Alex Lopez Moron (MEX/ESP) d. Anthony Dupuis/Nicolas Thomann (FRA/FRA) 6-4, 1-0 Ret. (Thomann -- right knee)
 

·
Registered
Joined
·
5,938 Posts
Congrats to Jo-Wilfred for qualifying! Rafael!:eek:

Good luck to George, Marc, Ivo, ANDREAS:D, Igor, and Jo-Wilfred in maindraw!:D
 
1 - 20 of 51 Posts
Top