Mens Tennis Forums banner
1 - 11 of 11 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Site Information :

Tournament Name :Tennis CLub Sidi Fredj
Address : Station Balneaire, Sidi Fredj, Algiers, ALGERIA
Telephone : +213 213 770 00 Fax : +231 213 769 09

Tournament Director : Mr. Moncef Ali Tatar
E-Mail : N/A
Before Event Tel : +213 213 770 00
During Event Tel : +213 70 92 98 98

Tournament Referee :Mr. Hany El Khafief E-Mail :
During Event Tel : +213 213 770 00
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Entry List :

1 SAOUDI, Slimane ALG 332 1
2 OUAHAB, Lamine ALG 390 1
3 PELLERIN, Ludwig FRA 574 1
4 $ ANAGNASTOPOL, Victor ROM 761 1
5 ALCAIDE-JUSTELL, Guillermo ESP 766 1
6 PHILLIPS, Morgan GBR 811= 1
7 $ JALLALI, Oualid TUN 867
8 LIVRAGHI, Mattia ITA 929= 1
9 LOPEZ-SANCHEZ, Roberto ESP 1061= 1
10 VILLANUEVA-PEREZ, David ESP 1067= 1
11 $ ESTRUCH, David ESP 1108= 2
12 $ IDMBAREK, Yassine MAR 1144= 1
13 GOMEZ-FERRE, Carlos ESP 1144= 1
14 $ MUGURUZA, Igor VEN 1278= 2
15 POLASEK, Filip SVK 1278= 2
16 $ GIMENEZ-GARCIA, Javier ESP 1502= 1
17 ROVETTA, Luca ITA 1502= 2
18 EL ALAOUI, Ali MAR 1502= 1

Alternates
19 $ KANDAKOU, Aliaksei BLR 1502= 1
20 $ MILED, Youssef TUN 1502=
21 $ BOUARICH, Badr MAR 1502= 1
22 $ VILLAR, Yoann BEL 1502= 1
23 STRONK, Benedikt GER 1502= 3
24 $ AFFES, Mohammed TUN 1502=
25 $ SEMJAN, Marek SVK 1502= 1
26 FORT, Frederico ITA 1502= 2
27 NATHAN, Kris USA 1502= 1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Algeria F3 qualifying
September 19-25, 2005

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Alexander Satschko
2. Francisco Malfitani
3. Daniel Ramentol-Atienza

First Round
(1)Alexander Satschko (GER) bye
Marc Canovas (ESP) bye
(2)Francisco Malfitani (ARG) bye
Pawel Kozak (AUT) bye
(3)Daniel Ramentol-Atienza (ARG) bye
Yacine Habbouche (ALG) bye
Hicham Kharoubi (ALG) bye
Adel Ourahmoune (ALG) bye
Christoph Lessiak (AUT) bye
Nazim Larbi (ALG) bye
Nicolas Grammare (FRA) bye
Hichem Yasri (ALG) bye
Ahmed Ouadane (ALG) bye
David Kvernadze (GEO) d. Mohamed Saber (MAR) 6-2 6-2
Abdelkrim Ben Osman (ALG) bye
Catalin Ciobanu (ROM) d. Ryad Benhabiles (ALG) 6-0 6-0

Qualifying Round
(1)Alexander Satschko (GER) d. Marc Canovas (ESP) 6-4 6-1
(2)Francisco Malfitani (ARG) d. Pawel Kozak (AUT) 6-4 6-4
(3)Daniel Ramentol-Atienza (ARG) d. Yacine Habbouche (ALG) 6-1 6-3
Adel Ourahmoune (ALG) d. Hicham Kharoubi (ALG) 6-2 6-3
Christoph Lessiak (AUT) d. Nazim Larbi (ALG) 6-3 6-3
Nicolas Grammare (FRA) d. Hichem Yasri (ALG) 6-0 6-0
David Kvernadze (GEO) d. Ahmed Ouadane (ALG) 6-4 6-0
Catalin Ciobanu (ROM) d. Abdelkrim Ben Osman (ALG) 6-4 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Algeria F3
Algiers, Algeria
September 19-25, 2005
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Slimane Saoudi
2. Lamine Ouahab
3. Alexander Satschko
4. Ludwig Pellerin
5. Victor Anagnastopol
6. Morgan Phillips
7. Oualid Jallali
8. Mattia Livraghi

First Round
(1)Slimane Saoudi (ALG) vs Javier Gimenez-Garcia (ESP)
Ali El Alaoui (MAR) vs Marek Semjan (SVK)
Abdel-Hak Hameurlaine (ALG) vs (q)Nicolas Grammare (FRA)
(8)Mattia Livraghi (ITA) vs Youssef Miled (TUN)
(3)(q)Alexander Satschko (GER) vs Filip Polasek (SVK)
(q)David Kvernadze (GEO) vs Mehdi Bouabbane (ALG)
Yassine Idmbarek (MAR) vs Roberto Lopez-Sanchez (ESP)
(6)Morgan Phillips (GBR) vs Sid-Ali Akkal (ALG)
(5)Victor Anagnastopol (ROM) vs (q)Daniel Ramentol-Atienza (ESP)
(q)Francisco Malfitani (ARG) vs (LL)Ahmed Ouadane (ALG)
Badr Bouarich (MAR) vs (q)Christoph Lessiak (AUT)
(4)Ludwig Pellerin (FRA) vs (q)Adel Ourahmoune (ALG)
(7)Oualid Jallali (TUN) vs David Estruch (ESP)
Mohammed Affes (TUN) vs Mohamed-Redha Ouahab (ALG)
Carlos Gomez-Ferre (ESP) vs (q)Catalin Ciobanu (ROM)
(2)Lamine Ouahab (ALG) vs Igor Muguruza (VEN)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Doubles
Seeds:
1. Oualid Jallali/Filip Polasek
2. Mattia Livraghi/Alexander Satschko

First Round
(1)Oualid Jallali/Filip Polasek (TUN/SVK) vs Carlos Gomez-Ferre/Roberto Lopez-Sanchez (ESP)
Pawel Kozak/David Kvernadze (AUT/GEO) vs Badr Bouarich/Mohamed Saber (MAR)
Lamine Ouahab/Mohamed-Redha Ouahab (ALG) vs David Estruch/Morgan Phillips (ESP/GBR)
Abdel-Hak Hameurlaine/Slimane Saoudi (ALG) vs Victor Anagnastopol/Marek Semjan (ROM/SVK)
Marc Canovas/Francisco Malfitani (ESP/ARG) vs Abdelkrim Ben Osman/Ahmed Ouadane (ALG)
Ali El Alaoui/Yassine Idmbarek (MAR) vs Mohammed Affes/Youssef Miled (TUN)
Nicolas Grammare/Ludwig Pellerin (FRA) vs Mehdi Bouabbane/Adel Ourahmoune (ALG)
(2)Mattia Livraghi/Alexander Satschko (ITA/GER) vs Yacine Habbouche/Hichem Yasri (ALG)
 

·
Registered
Joined
·
4,456 Posts
1st Round

Slimane SAOUDI (ALG) defeated Javier GIMENEZ-GARCIA (ESP) 60 61
Marek SEMJAN (SVK) defeated Ali EL ALAOUI (MAR) 62 64
Abdel-Hak HAMEURLAINE (ALG) defeated Nicolas GRAMMARE (FRA) 57 61 76(5)
Mattia LIVRAGHI (ITA) defeated Youssef MILED (TUN) 60 61
Alexander SATSCHKO (GER) defeated Filip POLASEK (SVK) 64 61
David KVERNADZE (GEO) defeated Mehdi BOUABBANE (ALG) 64 76(5)
Yassine IDMBAREK (MAR) defeated Roberto LOPEZ-SANCHEZ (ESP) 57 64 61
Morgan PHILLIPS (GBR) defeated Sid-Ali AKKAL (ALG) 60 60
Victor ANAGNASTOPOL (ROM) defeated Daniel RAMENTOL-GARCIA ATIENZA (ESP) 61 62
Francisco MALFITANI (ARG) defeated Ahmed OUADANE (ALG) 61 62
Christoph LESSIAK (AUT) defeated Badr BOUARICH (MAR) 63 76(5)
Ludwig PELLERIN (FRA) defeated Adel OURAHMOUNE (ALG) 61 60
Oualid JALLALI (TUN) defeated David ESTRUCH (ESP) 61 61
Mohamed-Redha OUAHAB (ALG) defeated Mohammed AFFES (TUN) 36 63 62
Carlos GOMEZ-FERRE (ESP) defeated Catalin CIOBANU (ROM) 60 31
Lamine OUAHAB (ALG) defeated Igor MUGURUZA (VEN) 63 62
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Second Round
(1)Slimane Saoudi (ALG) d. Marek Semjan (SVK) 6-1 6-4
(8)Mattia Livraghi (ITA) d. (WC)Abdel-Hak Hameurlaine (ALG) 1-6 6-3 6-4
(3)(q)Alexander Satschko (GER) d. (q)David Kvernadze (GEO) 6-4 6-3
(6)Morgan Phillips (GBR) d. Yassine Idmbarek (MAR) 2-6 7-5 6-2
(5)Victor Anagnastopol (ROM) d. (q)Francisco Malfitani (ARG) 6-2 6-3
(4)Ludwig Pellerin (FRA) d. (q)Christoph Lessiak (AUT) 6-2 3-2 ret.
(7)Oualid Jallali (TUN) d. (WC)Mohamed-Redha Ouahab (ALG) 7-5 6-4
(2)Lamine Ouahab (ALG) d. Carlos Gomez-Ferre (ESP) 6-1 6-0
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Quarterfinals
(1)Slimane Saoudi (ALG) d. (8)Mattia Livraghi (ITA) 6-2 6-3
(6)Morgan Phillips (GBR) d. (3)(q)Alexander Satschko (GER) 6-4 6-4
(4)Ludwig Pellerin (FRA) d. (5)Victor Anagnastopol (ROM) 6-3 6-4
(2)Lamine Ouahab (ALG) d. (7)Oualid Jallali (TUN) 6-1 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Semifinals
(1)Slimane Saoudi (ALG) d. (6)Morgan Phillips (GBR) 6-3 6-1
(2)Lamine Ouahab (ALG) d. (4)Ludwig Pellerin (FRA) 6-2 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Doubles
Seeds:
1. Oualid Jallali/Filip Polasek
2. Mattia Livraghi/Alexander Satschko

First Round
(1)Oualid Jallali/Filip Polasek (TUN/SVK) d. Carlos Gomez-Ferre/Roberto Lopez-Sanchez (ESP) 4-6 6-4 7-6(2)
Pawel Kozak/David Kvernadze (AUT/GEO) d. Badr Bouarich/Mohamed Saber (MAR) w/o
Lamine Ouahab/Mohamed-Redha Ouahab (ALG) d. David Estruch/Morgan Phillips (ESP/GBR) w/o
Abdel-Hak Hameurlaine/Slimane Saoudi (ALG) d. Victor Anagnastopol/Marek Semjan (ROM/SVK) 6-4 7-5
Marc Canovas/Francisco Malfitani (ESP/ARG) d. Abdelkrim Ben Osman/Ahmed Ouadane (ALG) 6-1 6-2
Mohammed Affes/Youssef Miled (TUN) d. Ali El Alaoui/Yassine Idmbarek (MAR) 3-6 6-2 6-4
Nicolas Grammare/Ludwig Pellerin (FRA) d. Mehdi Bouabbane/Adel Ourahmoune (ALG) 1-6 7-5 7-5
(2)Mattia Livraghi/Alexander Satschko (ITA/GER) d. Yacine Habbouche/Hichem Yasri (ALG) 6-0 6-4

Quarterfinals
(1)Oualid Jallali/Filip Polasek (TUN/SVK) d. Pawel Kozak/David Kvernadze (AUT/GEO) 6-1 6-1
Abdel-Hak Hameurlaine/Slimane Saoudi (ALG) d. Lamine Ouahab/Mohamed-Redha Ouahab (ALG) 6-3 6-3
Marc Canovas/Francisco Malfitani (ESP/ARG) d. Mohammed Affes/Youssef Miled (TUN) 6-2 6-1
(2)Mattia Livraghi/Alexander Satschko (ITA/GER) d. Nicolas Grammare/Ludwig Pellerin (FRA) 6-4 6-4

Semifinals
Abdel-Hak Hameurlaine/Slimane Saoudi (ALG) d. (1)Oualid Jallali/Filip Polasek (TUN/SVK) 6-3 6-7(4) 6-3
(2)Mattia Livraghi/Alexander Satschko (ITA/GER) d. Marc Canovas/Francisco Malfitani (ESP/ARG) 6-3 6-2

Finals
Abdel-Hak Hameurlaine/Slimane Saoudi (ALG) d. (2)Mattia Livraghi/Alexander Satschko (ITA/GER) 7-6(2) 2-6 6-2
 
1 - 11 of 11 Posts
Top