Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 25 Posts

·
Banned
Joined
·
7,145 Posts
Discussion Starter #1
Superface: Clay

Web : www.abiertojuvenilmexicano.com


Boys singles - Qualifying draw:

1st Round

Naoki NAKAGAWA (JPN) (1) defeated Oliverio ORTEGA LORANDI (MEX) 6-0 6-3
Gabriel ALVAREZ RODRIGUEZ (MEX) defeated Jordi PASCUAL GUZMAN (ESP) 6-1 6-1
Andre GORANSSON (SWE) defeated Diego Alfonso ANZURES ALCALA BOJORQUEZ (MEX) 6-0 6-0
Josh Hagar HAGAR (USA) (9) defeated Diego Omar NUNEZ FELIX (MEX) 6-0 6-2
Adrian OBERT (GER) (2) defeated Jose Antonio RODRIGUEZ RODRIGUEZ (MEX) 6-2 6-3
Sebastian SANCHEZ (COL) defeated Sebastian NAVA (MEX) 6-1 6-1
Nicholas Alexander REYES (USA) defeated Jorge Andres FORSECK PLAUCHU (MEX) 6-0 6-3
Hugo Cesar DOJAS (BRA) (11) defeated Gustavo GONZALEZ CASILLAS (MEX) 6-1 6-2
Simeon ROSSIER (SUI) (3) defeated Jesus Omar CORDOBA (MEX) 1-6 6-4 7-5
Daniel KERZNERMAN (USA) defeated Nicklas QUIROS (MEX) 6-4 6-1
Fernando CORNEJO PACHECO (PER) defeated Anders Francisco WILHELMSEN VALTIERRA (MEX) 6-0 6-2
Gabriel Inaki ESPINDOLA MANCERA (MEX) defeated Jose Pablo GIL (CRC) (10) 6-3 6-2
Luca CORINTELI (USA) (4) defeated Alejandro ALVAREZ (MEX) 6-0 6-0
Franco MORAL (CHI) defeated Eduardo BRINGOLD (MEX) 6-0 6-3
Thomas Adriano TENREIRO (VEN) defeated Rodrigo TICO (MEX) 6-3 6-1
Daniel CERON (COL) (12) defeated Alvaro DE LA FUENTE (MEX) 6-2 6-0
Julian ZLOBINSKY (USA) (5) defeated Juan Pablo GONZALEZ (MEX) 6-1 6-4
Oscar ALVAREZ (PER) defeated Omar ESPINOSA DE LOS MONTEROS CASTANEDA (MEX) 4-6 7-6(5) 6-3
Farzin Danny AMIRI (USA) defeated Marco RAZO TORRES (MEX) 6-2 6-2
Gian ISSA (SUR) (15) defeated Omar SANTIAGONUNEZ AHUMADA (MEX) 6-0 6-0
Felipe ESCOBAR (COL) (6) defeated Francisco ALVAREZ HERNANDEZ (MEX) 6-0 6-0
Rafael Antonio COUTINHO (VEN) defeated Santiago PINTO (MEX) 6-1 6-3
Nikko MADREGALLEJO (USA) defeated Juan Pablo MANCILLA ORTEGA (MEX) 6-0 6-0
Erik JOHNSSON (SWE) (13) defeated Carlos RAMIREZ UTERMANN (MEX) 6-4 6-4
Nikolas PAPIC (CHI) (7) defeated Hector Yamil SERUR DE LA TORRE (MEX) 6-3 6-3
Rene TORAL (MEX) defeated Santiago MARESCA (URU) 6-1 6-4
Hans LINDENBERG STENTOFT (DEN) defeated Rene TORTI (MEX) 6-1 6-2
Spencer PAPA (USA) (16) defeated Claudio Gabriel GONZALEZ GOLLAZ (MEX) 6-3 6-2
Mateus BRISOT SILVA (BRA) (8) defeated Santiago SIERRA (MEX) 6-0 6-0
Felipe ROJAS (COL) defeated Eddie Fernando GUTIERREZ AQUINO (MEX) 6-1 6-2
Jonas MEINZER (GER) defeated Juan Manuel CANALES (MEX) 6-1 7-6(4)
Martin REDLICKI (USA) (14) defeated Hector RUIZ (MEX) 6-0 6-2
 

·
Banned
Joined
·
7,145 Posts
Discussion Starter #2
2nd Round

Naoki NAKAGAWA (JPN) (1) defeated Gabriel ALVAREZ RODRIGUEZ (MEX) 6-0 6-1
Andre GORANSSON (SWE) defeated Josh Hagar HAGAR (USA) (9) 7-6(4) 6-4
Adrian OBERT (GER) (2) defeated Sebastian SANCHEZ (COL) 6-3 6-1
Hugo Cesar DOJAS (BRA) (11) defeated Nicholas Alexander REYES (USA) 6-4 6-4
Daniel KERZNERMAN (USA) defeated Simeon ROSSIER (SUI) (3) 6-4 1-6 6-2
Fernando CORNEJO PACHECO (PER) defeated Gabriel Inaki ESPINDOLA MANCERA (MEX) 0-6 6-3 6-4
Luca CORINTELI (USA) (4) defeated Franco MORAL (CHI) 6-3 6-2
Thomas Adriano TENREIRO (VEN) defeated Daniel CERON (COL) (12) 7-5 6-1
Julian ZLOBINSKY (USA) (5) defeated Oscar ALVAREZ (PER) 6-3 6-2
Farzin Danny AMIRI (USA) defeated Gian ISSA (SUR) (15) 6-2 5-7 6-3
Felipe ESCOBAR (COL) (6) defeated Rafael Antonio COUTINHO (VEN) 6-1 2-6 6-2
Nikko MADREGALLEJO (USA) defeated Erik JOHNSSON (SWE) (13) 6-1 6-2
Nikolas PAPIC (CHI) (7) defeated Rene TORAL (MEX) 6-1 6-3
Spencer PAPA (USA) (16) defeated Hans LINDENBERG STENTOFT (DEN) 6-2 6-3
Mateus BRISOT SILVA (BRA) (8) defeated Felipe ROJAS (COL) 6-3 6-3
Martin REDLICKI (USA) (14) defeated Jonas MEINZER (GER) 6-1 6-4

3rd Round

Naoki NAKAGAWA (JPN) (1) defeated Andre GORANSSON (SWE) 6-1 5-7 7-5
Adrian OBERT (GER) (2) defeated Hugo Cesar DOJAS (BRA) (11) 2-6 6-2 6-3
Daniel KERZNERMAN (USA) defeated Fernando CORNEJO PACHECO (PER) 6-2 6-2
Luca CORINTELI (USA) (4) defeated Thomas Adriano TENREIRO (VEN) 6-1 6-7(9) 6-3
Julian ZLOBINSKY (USA) (5) defeated Farzin Danny AMIRI (USA) 2-6 6-0 6-0
Nikko MADREGALLEJO (USA) defeated Felipe ESCOBAR (COL) (6) 1-6 6-2 7-5
Nikolas PAPIC (CHI) (7) defeated Spencer PAPA (USA) (16) 7-5 7-5
Martin REDLICKI (USA) (14) defeated Mateus BRISOT SILVA (BRA) (8) 6-2 7-6(4)
 

·
Banned
Joined
·
7,145 Posts
Discussion Starter #3
Boys singles - Main draw:

1st Round

Nikola MILOJEVIC (SRB) (1) defeated Patricio BETANCOURT GONZALEZ (MEX) 6-2 6-4
Adrian OBERT (GER) defeated Rodrigo ENCINAS (CHI) 4-6 6-1 6-1
Gabriel FRIEDRICH (BRA) defeated Rafael BELMAR (MEX) 6-2 6-0
Jordi ARCONADA (ARG) defeated Jordan ANGUS (GBR) (15) 6-4 6-4
Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) defeated Tendai TAPFUMA (ZIM) (12) 3-6 7-5 6-3
Filip BERGEVI (SWE) defeated Nikko MADREGALLEJO (USA) 6-3 7-5
Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) defeated Nikolas PAPIC (CHI) 3-6 6-4 6-4
Bar Tzuf BOTZER (ISR) (8) defeated Max DE VROOME (NED) 7-6(4) 7-6(5)
Frederico Ferreira SILVA (POR) (3) defeated Jordan Tucker DAIGLE (USA) 6-4 5-7 7-6(3)
Luca CORINTELI (USA) defeated Romain BARBOSA (BEL) 5-7 7-5 6-1
Santiago MUNOZ QUIROGA (MEX) defeated Franz SYDOW (NED) 5-7 6-4 6-0
Diego PEDRAZA (COL) defeated Anton DESYATNIK (RUS) (16) 6-3 7-6(3)
Mikael TORPEGAARD (DEN) (11) defeated Daniel KERZNERMAN (USA) 6-0 7-5
Maximilian MARTERER (GER) defeated Gianluca FORNO (CHI) 6-3 6-4
Tom HILL (GBR) defeated Diego LOYA (MEX) 6-2 6-0
Matteo DONATI (ITA) defeated Daniel SANTOS (PER) (7) 6-7(6) 6-2 6-3
Connor FARREN (USA) (5) defeated Guillermo NUNEZ (CHI) 6-3 6-2
Myles ORTON (GBR) defeated Luis PILATUNA (MEX) 6-0 7-6(4)
Joseph VAN DOOREN (BEL) defeated Julian ZLOBINSKY (USA) 6-3 5-7 7-5
Andres ZEPEDA (MEX) defeated Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) (9) 7-6(6) 2-6 6-2
Thien NGUYEN HOANG (VIE) (13) defeated Cem ILKEL (TUR) 6-4 6-3
Juan Ignacio GALARZA (ARG) defeated Joshua PAGE (GBR) 6-0 6-4
Martin REDLICKI (USA) defeated Alan NUNEZ AGUILERA (MEX) 6-4 6-7(3) 6-4
Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) (4) defeated Guilherme HADLICH (BRA) 6-4 6-1
Trey STROBEL (USA) defeated Moos SPORKEN (NED) (6) 5-7 7-5 7-5
Lucas GOMEZ (MEX) defeated Vicente BRONSTEIN (CHI) 6-3 6-3
Hannes WAGNER (GER) defeated Farzin Danny AMIRI (USA) 6-3 6-1
Stefano NAPOLITANO (ITA) (10) defeated Igor SMILANSKY (ISR) 6-4 1-6 6-3
Naoki NAKAGAWA (JPN) defeated Sam HUTT (GBR) (14) 6-1 6-4
Ricky MEDINILLA (MEX) defeated Tuki JACOBS (NAM) 6-2 6-1
Fred SIMONSSON (SWE) defeated Fedor ANDRIENKO (RUS) 4-6 6-3 6-4
Yoshihito NISHIOKA (JPN) (2) defeated Artur COMPLETO (POR) 6-3 7-5
 

·
Banned
Joined
·
7,145 Posts
Discussion Starter #4
2nd Round

Nikola MILOJEVIC (SRB) (1) defeated Adrian OBERT (GER) 6-3 6-3
Gabriel FRIEDRICH (BRA) defeated Jordi ARCONADA (ARG) 6-1 7-5
Filip BERGEVI (SWE) defeated Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) 5-7 6-2 6-2
Bar Tzuf BOTZER (ISR) (8) defeated Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) 4-6 6-2 6-4
Frederico Ferreira SILVA (POR) (3) defeated Luca CORINTELI (USA) 5-7 6-2 7-6(4)
Diego PEDRAZA (COL) defeated Santiago MUNOZ QUIROGA (MEX) 7-6(3) 2-6 6-4
Mikael TORPEGAARD (DEN) (11) defeated Maximilian MARTERER (GER) 6-2 7-5
Matteo DONATI (ITA) defeated Tom HILL (GBR) 6-0 6-1
Connor FARREN (USA) (5) defeated Myles ORTON (GBR) 6-2 6-4
Andres ZEPEDA (MEX) defeated Joseph VAN DOOREN (BEL) 6-3 6-2
Juan Ignacio GALARZA (ARG) defeated Thien NGUYEN HOANG (VIE) (13) 4-6 6-3 6-1
Martin REDLICKI (USA) defeated Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) (4) 6-7(3) 6-2 6-3
Lucas GOMEZ (MEX) defeated Trey STROBEL (USA) 6-2 6-4
Stefano NAPOLITANO (ITA) (10) defeated Hannes WAGNER (GER) 6-3 6-4
Ricky MEDINILLA (MEX) defeated Naoki NAKAGAWA (JPN) 6-4 6-1
Yoshihito NISHIOKA (JPN) (2) defeated Fred SIMONSSON (SWE) 2-6 6-0 6-2
 

·
Banned
Joined
·
7,145 Posts
Discussion Starter #5
3rd Round

Nikola MILOJEVIC (SRB) (1) Vs Gabriel FRIEDRICH (BRA)
Filip BERGEVI (SWE) Vs Bar Tzuf BOTZER (ISR) (8)
Frederico Ferreira SILVA (POR) (3) Vs Diego PEDRAZA (COL)
Mikael TORPEGAARD (DEN) (11) Vs Matteo DONATI (ITA)
Connor FARREN (USA) (5) Vs Andres ZEPEDA (MEX)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) Vs Martin REDLICKI (USA)
Lucas GOMEZ (MEX) Vs Stefano NAPOLITANO (ITA) (10)
Ricky MEDINILLA (MEX) Vs Yoshihito NISHIOKA (JPN) (2)
 

·
Banned
Joined
·
7,145 Posts
Discussion Starter #6
Boys doubles - Main Draw:

1st Round

FARREN (USA) / SILVA (POR) (1) defeated BRONSTEIN (CHI) / FORNO (CHI) 6-4 4-6 [10-3]
GOMEZ (MEX) / MEDINILLA (MEX) defeated GALARZA (ARG) / HILL (GBR) 6-1 6-3
AMIRI (USA) / ILKEL (TUR) defeated DAIGLE (USA) / STROBEL (USA) 6-4 6-7(2) [10-6]
ANDRIENKO (RUS) / DESYATNIK (RUS) (8) defeated ARCONADA (ARG) / KERZNERMAN (USA) 6-4 6-3
MILOJEVIC (SRB) / VAN DOOREN (BEL) (4) defeated CORINTELI (USA) / KWIATKOWSKI (USA) 7-5 3-6 [10-5]
NAKAGAWA (JPN) / NISHIOKA (JPN) defeated ALVAREZ (MEX) / GUTIERREZ AQUINO (MEX) 6-1 6-1
HUTT (GBR) / ORTON (GBR) defeated NUNEZ (CHI) / PEDRAZA (COL) 6-4 6-0
ARAMBURU CONTRERAS (MEX) / MUNOZ QUIROGA (MEX) defeated BOTZER (ISR) / SMILANSKY (ISR) (5) 6-2 4-6 [10-6]
FORSECK PLAUCHU (MEX) / PILATUNA (MEX) defeated DE VROOME (NED) / SPORKEN (NED) (6) 1-6 6-3 [10-4]
ANGUS (GBR) / PAGE (GBR) defeated ESCOBAR (COL) / PAPIC (CHI) 6-4 3-6 [10-6]
BERGEVI (SWE) / SIMONSSON (SWE) defeated MADREGALLEJO (USA) / NGUYEN HOANG (VIE) 7-6(3) 4-6 [10-6]
PANTA HERREROS (PER) / SANTOS (PER) (3) defeated FRIEDRICH (BRA) / HADLICH (BRA) 6-1 7-5
DONATI (ITA) / NAPOLITANO (ITA) (7) defeated OBERT (GER) / TORPEGAARD (DEN) 6-4 7-6(7)
BETANCOURT GONZALEZ (MEX) / PINTO (MEX) defeated ENCINAS (CHI) / SYDOW (NED) 6-7(4) 6-3 [10-6]
MARTERER (GER) / WAGNER (GER) defeated REDLICKI (USA) / ZLOBINSKY (USA) 6-3 6-3
NDAYISHIMIYE (BDI) / TAPFUMA (ZIM) (2) defeated BARBOSA (BEL) / COMPLETO (POR) 7-5 6-7(4) [10-8]

2nd Round

FARREN (USA) / SILVA (POR) (1) defeated GOMEZ (MEX) / MEDINILLA (MEX) 6-3 7-5
ANDRIENKO (RUS) / DESYATNIK (RUS) (8) defeated AMIRI (USA) / ILKEL (TUR) 6-1 6-2
MILOJEVIC (SRB) / VAN DOOREN (BEL) (4) defeated NAKAGAWA (JPN) / NISHIOKA (JPN) 7-6(2) 6-2
HUTT (GBR) / ORTON (GBR) defeated ARAMBURU CONTRERAS (MEX) / MUNOZ QUIROGA (MEX) 6-1 6-3
FORSECK PLAUCHU (MEX) / PILATUNA (MEX) defeated ANGUS (GBR) / PAGE (GBR) 6-2 4-6 [12-10]
BERGEVI (SWE) / SIMONSSON (SWE) defeated PANTA HERREROS (PER) / SANTOS (PER) (3) 7-6(6) 2-6 [10-4]
DONATI (ITA) / NAPOLITANO (ITA) (7) defeated BETANCOURT GONZALEZ (MEX) / PINTO (MEX) 6-3 6-1
NDAYISHIMIYE (BDI) / TAPFUMA (ZIM) (2) defeated MARTERER (GER) / WAGNER (GER) 7-6(6) 6-3

Quarterfinal

FARREN (USA) / SILVA (POR) (1) Vs ANDRIENKO (RUS) / DESYATNIK (RUS) (8)
MILOJEVIC (SRB) / VAN DOOREN (BEL) (4) Vs HUTT (GBR) / ORTON (GBR)
FORSECK PLAUCHU (MEX) / PILATUNA (MEX) Vs BERGEVI (SWE) / SIMONSSON (SWE)
DONATI (ITA) / NAPOLITANO (ITA) (7) Vs NDAYISHIMIYE (BDI) / TAPFUMA (ZIM) (2)
 

·
Registered
Joined
·
11,827 Posts
Frederico Silva def. Diego Pedraza 5-7, 6-2, 6-2!!! NICE! Is in QF!
 

·
Banned
Joined
·
7,145 Posts
Discussion Starter #11
3rd Round Single Results

Nikola MILOJEVIC (SRB) (1) defeated Gabriel FRIEDRICH (BRA) 6-4 6-4
Bar Tzuf BOTZER (ISR) (8) defeated Filip BERGEVI (SWE) 2-6 6-3 6-4
Frederico Ferreira SILVA (POR) (3) defeated Diego PEDRAZA (COL) 5-7 6-2 6-2
Matteo DONATI (ITA) defeated Mikael TORPEGAARD (DEN) (11) 5-7 7-5 6-2
Connor FARREN (USA) (5) defeated Andres ZEPEDA (MEX) 6-1 6-2
Juan Ignacio GALARZA (ARG) defeated Martin REDLICKI (USA) 6-3 6-3
Stefano NAPOLITANO (ITA) (10) defeated Lucas GOMEZ (MEX) 6-1 7-5
Ricky MEDINILLA (MEX) defeated Yoshihito NISHIOKA (JPN) (2) 6-2 6-2

Quarterfinal Singles

Nikola MILOJEVIC (SRB) (1) Vs Bar Tzuf BOTZER (ISR) (8)
Frederico Ferreira SILVA (POR) (3) Vs Matteo DONATI (ITA)
Connor FARREN (USA) (5) Vs Juan Ignacio GALARZA (ARG)
Stefano NAPOLITANO (ITA) (10) Vs Ricky MEDINILLA (MEX)
 

·
Banned
Joined
·
7,145 Posts
Discussion Starter #12
Quarterfinal Doubles

FARREN (USA) / SILVA (POR) (1) defeated ANDRIENKO (RUS) / DESYATNIK (RUS) (8) 6-4 4-6 [10-7]
HUTT (GBR) / ORTON (GBR) defeated MILOJEVIC (SRB) / VAN DOOREN (BEL) (4) 6-2 6-0
BERGEVI (SWE) / SIMONSSON (SWE) defeated FORSECK PLAUCHU (MEX) / PILATUNA (MEX) 6-2 6-2
DONATI (ITA) / NAPOLITANO (ITA) (7) defeated NDAYISHIMIYE (BDI) / TAPFUMA (ZIM) (2) 6-3 6-4

Semifinal Doubles

FARREN (USA) / SILVA (POR) (1) Vs HUTT (GBR) / ORTON (GBR)
BERGEVI (SWE) / SIMONSSON (SWE) Vs DONATI (ITA) / NAPOLITANO (ITA) (7)
 

·
Registered
Joined
·
11,827 Posts
If Frederico Silva wins the tournament, I think he will be seeded to AO! :worship:
 

·
Registered
Joined
·
11,827 Posts
Doesn't need to win it. SF is enough, I guess.
Silva d Donati 6-3 6-4

Botzer d Milojevic 6-2 6-3

Galarza d Farren 6-2 6-3

Napolitano d Medinilla 6-3 6-4
I guess he just did that, then!!!:worship:

What a impressive week by him, also he is in the doubles final.

And the main favourite to win singles, too, cause the number one seed is out!
 

·
Banned
Joined
·
7,145 Posts
Discussion Starter #17
Quarterfinal Singles

Bar Tzuf BOTZER (ISR) (8) defeated Nikola MILOJEVIC (SRB) (1) 6-2 6-3
Frederico Ferreira SILVA (POR) (3) defeated Matteo DONATI (ITA) 6-3 6-4
Juan Ignacio GALARZA (ARG) defeated Connor FARREN (USA) (5) 6-2 6-3
Stefano NAPOLITANO (ITA) (10) defeated Ricky MEDINILLA (MEX) 6-3 6-4

Semifinal Singles

Bar Tzuf BOTZER (ISR) (8) Vs Frederico Ferreira SILVA (POR) (3)
Juan Ignacio GALARZA (ARG) Vs Stefano NAPOLITANO (ITA) (10)
 

·
Banned
Joined
·
7,145 Posts
Discussion Starter #18
Semifinal Doubles

FARREN (USA) / SILVA (POR) (1) defeated HUTT (GBR) / ORTON (GBR) 7-6(4) 3-6 [10-8]
DONATI (ITA) / NAPOLITANO (ITA) (7) defeated BERGEVI (SWE) / SIMONSSON (SWE) 6-0 6-3

Final Doubles

FARREN (USA) / SILVA (POR) (1) Vs DONATI (ITA) / NAPOLITANO (ITA) (7)
 

·
Banned
Joined
·
7,145 Posts
Discussion Starter #20
Final Doubles

FARREN (USA) / SILVA (POR) (1) defeated DONATI (ITA) / NAPOLITANO (ITA) (7) 4-6 6-4 [10-4]

Semifinal Singles
Frederico Ferreira SILVA (POR) (3) defeated Bar Tzuf BOTZER (ISR) (8) 6-4 7-5
Stefano NAPOLITANO (ITA) (10) defeated Juan Ignacio GALARZA (ARG) 6-4 0-6 6-4

Final Singles

Frederico Ferreira SILVA (POR) (3) Vs Stefano NAPOLITANO (ITA) (10)
 
1 - 20 of 25 Posts
Top