Mens Tennis Forums banner

1 - 18 of 18 Posts

·
Registered
Joined
·
352 Posts
Discussion Starter #1
I don't want to steal job to Ertl93, but please let me help for this local tournament :)

Club: Centro Tennis Cassa di Risparmio
Address: Strada di Montecchio, 15, San Marino, 47890, San Marino
Surface: Outdoor clay
 

·
Registered
Joined
·
352 Posts
Discussion Starter #2
Acceptance list:

1 Marco DE ROSSI (SMR) 478 1
2 Federico BERTUCCIOLI (ITA) 496 64 1
3 Edoardo LAVAGNO (ITA) 655 47 1
4 Louis NEWMAN (GBR) 681 1
5 Alessandro COPPINI (ITA) 745 48 2
6 Jacopo BERRETTINI (ITA) 756 72 1
7 Yassine MHIRI (TUN) 758 1
8 Zvonimir ORESKOVIC (CRO) 803 27 1
9 Ondrej CTVERAK (CZE) 832= 29 1
10 DANIEL VELEK (CZE) 904 19 1
11 Filippo STRAMIGIOLI (ITA) 1103= 1
12 Andrea TRAPANI (ITA) 1181= 1
13 Davide CINTI (ITA) 1278= 1
14 Giordan KUNZ (SUI) 1282= 2
15 Nicolas GRANDJEAN (SUI) 1291 2
16 Lornzo BOVERI (ITA) 1306= 73 1
17 Martin BUGAJ (CZE) 1338= 40 1
18 Fran TONEJC (CRO) 1414= 5 1
19 Stefan PETROVIC (SWE) 1463= 1
20 Matteo CURCI (ITA) 1463= 71 1
21 Giuliano BENEDETTI (ITA) 1538= 1
22 Marcin MOL (POL) 1645= 1
 

·
Registered
Joined
·
352 Posts
Discussion Starter #3
Q

Round 1

Francesco LIUCCI (ITA) [1] 6-0 6-0 Thomas FORCELLINI (SMR)
Federico MANFREDI (ITA) 1-6 6-1 6-1 Marc PASCUAL TORRUELLA (ESP)
Dino BONETTA (CRO) 6-1 6-1 Riccardo CECCHI (ITA)
Lorenzo BOCCHI (ITA) 6-2 6-4 Amadej GORUCAN (SLO)
Marco MICELI (ITA) 6-4 6-1 Marcel HORNUNG (GER) [2]
Matthieu CIOCH (FRA) 6-4 3-6 6-2 Leonardo MANZINI (ITA)
Julian ROBINSON (GBR) 6-1 6-3 Paolo PASINI (ITA)
Alejandro SERRET AGELET DE SARACIBAR (ESP) 6-0 6-0 Alessandro PECCI (ITA)
Luca NARCISI (ITA) 6-3 6-0 Uladzislau ZHUK (BLR)
Edoardo CECERE (ITA) 7-6(2) 6-4 Nacho SANDOVAL (ESP)
Manuel MAZZA (ITA) 6-0 6-1 Tom THELWALL JONES (GBR)
Federico ARNABOLDI (ITA) 6-0 6-0 lorenzo GOBET (FRA)
Ying HOU (GBR) 6-1 2-6 6-3 Leandro MARIANI (ITA)
Blaz GVARDJANCIC (SLO) 6-4 6-0 Antoine GARCIA (FRA)
Francesco PASCHETTO (ITA) 6-2 6-0 Jose Luis SAVALL (ESP)
Giovanni NARCISI (ITA) 7-6(3) 6-4 Tom EISENZAPF (GER)

Round 2

Francesco LIUCCI (ITA) [1] 6-1 6-4 Federico MANFREDI (ITA)
Lorenzo BOCCHI (ITA) 7-6(0) 6-3 Dino BONETTA (CRO)
Marco MICELI (ITA) 6-2 7-5 Matthieu CIOCH (FRA)
Alejandro SERRET AGELET DE SARACIBAR (ESP) 7-5 6-4 Julian ROBINSON (GBR)
Luca NARCISI (ITA) 3-6 6-1 6-2 Edoardo CECERE (ITA)
Federico ARNABOLDI (ITA) 6-3 6-2 Manuel MAZZA (ITA)
Blaz GVARDJANCIC (SLO) 5-7 7-5 6-4 Ying HOU (GBR)
Giovanni NARCISI (ITA) 1-6 7-5 6-1 Francesco PASCHETTO (ITA)

Round 3

Lorenzo BOCCHI (ITA) 6-3 6-1 Francesco LIUCCI (ITA) [1]
Marco MICELI (ITA) 6-1 6-3 Alejandro SERRET AGELET DE SARACIBAR (ESP)
Luca NARCISI (ITA) 6-3 7-5 Federico ARNABOLDI (ITA)
Giovanni NARCISI (ITA) 6-2 6-1 Blaz GVARDJANCIC (SLO)
 

·
Registered
Joined
·
352 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
WC for MD:
Pietro GRASSI, Antoine BARBIERI (San Marino)
Michele Lorenzo IFTIMIE (ITA, but he trains at San Marino tennis academy)
Roberto BINAGHI (ITA, his name sounds familar :rolleyes:)

LL: Alejandro SERRET AGELET DE SARACIBAR, Francesco LIUCCI
 

·
Registered
Joined
·
352 Posts
Discussion Starter #5
Tuesday OOP

Main court will be #2, with all players from San Marino Tennis Academy (Grassi vs Dell'Ospedale, Bertuccioli, Barbieri, De Rossi vs Iftimie and Viviani in girls draw)
 

Attachments

·
Moderator
Joined
·
163,347 Posts
S
1st Round
Marco DE ROSSI (SMR) [1] 5-7 6-1 6-4 Michele Lorenzo IFTIMIE (ITA)
Matteo CURCI (ITA) 3-6 6-3 6-4 Stefan PETROVIC (SWE)
Martin BUGAJ (CZE) 6-1 6-2 Marcin MOL (POL)
Jacopo BERRETTINI (ITA) [5] 6-1 6-1 Luca NARCISI (ITA)
Alessandro COPPINI (ITA) [3] 6-1 6-3 Alejandro SERRET AGELET DE SARACIBAR (ESP)
Gennaro ORAZZO (ITA) 2-6 6-4 6-2 Loic RATSARATANY (FRA)
Davide CINTI (ITA) 6-4 6-1 Giordan KUNZ (SUI)
Yassine MHIRI (TUN) [6] 6-4 6-3 Roberto BINAGHI (ITA)
Giuliano BENEDETTI (ITA) [8] 6-1 6-1 Antoine BARBIERI (SMR)
Lorenzo BOCCHI (ITA) 6-4 5-7 6-4 Andrea TRAPANI (ITA)
Marco MICELI (ITA) 3-6 6-4 6-4 Filippo FRATINI (ITA)
Louis NEWMAN (GBR) [4] 7-6(4) 6-2 Lucas DUCRUC (FRA)
Zvonimir ORESKOVIC (CRO) [7] 6-3 6-1 Lornzo BOVERI (ITA)
Pietro GRASSI (SMR) 6-3 6-4 Leonardo DELL'OSPEDALE (ITA)
Giovanni NARCISI (ITA) 6-3 6-2 Francesco LIUCCI (ITA)
Ondrej CTVERAK (CZE) 6-2 6-4 Federico BERTUCCIOLI (ITA) [2]
 

·
Registered
Joined
·
352 Posts
Discussion Starter #9
OOP Wed 29th
 

Attachments

·
Registered
Joined
·
352 Posts
Discussion Starter #10
S
2nd Round
Davide CINTI (ITA) 6-1 6-2 Yassine MHIRI (TUN) [6]
Ondrej CTVERAK (CZE) 6-4 6-3 Giovanni NARCISI (ITA)
Marco DE ROSSI (SMR) [1] 6-4 5-7 6-4 Matteo CURCI (ITA)
Martin BUGAJ (CZE) 3-6 7-6(4) 6-4 Jacopo BERRETTINI (ITA) [5]
Alessandro COPPINI (ITA) [3] 6-1 6-3 Gennaro ORAZZO (ITA)
Davide CINTI (ITA) 6-1 6-2 Yassine MHIRI (TUN) [6]
Lorenzo BOCCHI (ITA) 7-5 6-4 Giuliano BENEDETTI (ITA) [8]
Marco MICELI (ITA) 7-6(4) 7-5 Louis NEWMAN (GBR) [4]
Zvonimir ORESKOVIC (CRO) [7] 6-0 6-1 Pietro GRASSI (SMR)
Ondrej CTVERAK (CZE) 6-4 6-3 Giovanni NARCISI (ITA)
 

·
Registered
Joined
·
352 Posts
Discussion Starter #11
D

1st Round

Federico BERTUCCIOLI (ITA) / Marco DE ROSSI (SMR) [1] 6-3 7-5 Jacopo BERRETTINI (ITA) / Leonardo DELL'OSPEDALE (ITA)
Giovanni NARCISI (ITA) / Luca NARCISI (ITA) 6-3 6-3 Antoine BARBIERI (SMR) / Federico MANFREDI (ITA)
Federico ARNABOLDI (ITA) / Francesco LIUCCI (ITA) 6-2 4-6 [10-5] Ondrej CTVERAK (CZE) / Zvonimir ORESKOVIC (CRO) [3]
Lucas DUCRUC (FRA) / Julian ROBINSON (GBR) 7-6(3) 7-6(4) Tom EISENZAPF (GER) / Stefan PETROVIC (SWE)
Alessio BULLETTI (ITA) / Filippo FRATINI (ITA) 6-1 6-3 Matthieu CIOCH (FRA) / Loic RATSARATANY (FRA)
Martin BUGAJ (CZE) / Louis NEWMAN (GBR) [4] 6-4 6-3 Giuliano BENEDETTI (ITA) / Lornzo BOVERI (ITA)
Pietro GRASSI (SMR) / Michele Lorenzo IFTIMIE (ITA) 6-4 6-3 Lorenzo BOCCHI (ITA) / Ying HOU (GBR)
Alessandro COPPINI (ITA) / Andrea TRAPANI (ITA) [2] 6-2 6-0 Giordan KUNZ (SUI) / Yassine MHIRI (TUN)
 

·
Registered
Joined
·
352 Posts
Discussion Starter #12
S

QF

Marco DE ROSSI (SMR) [1] 7-5 6-2 Martin BUGAJ (CZE)
Alessandro COPPINI (ITA) [3] 6-4 6-0 Davide CINTI (ITA)
Lorenzo BOCCHI (ITA) 6-4 6-3 Marco MICELI (ITA)
Ondrej CTVERAK (CZE) 2-1 Retired Zvonimir ORESKOVIC (CRO) [7]
 

·
Registered
Joined
·
352 Posts
Discussion Starter #13
D

QF

Federico BERTUCCIOLI (ITA) / Marco DE ROSSI (SMR) [1] 6-1 6-0 Giovanni NARCISI (ITA) / Luca NARCISI (ITA)
Federico ARNABOLDI (ITA) / Francesco LIUCCI (ITA) Walkover Lucas DUCRUC (FRA) / Julian ROBINSON (GBR)
Martin BUGAJ (CZE) / Louis NEWMAN (GBR) [4] 7-6(5) 6-4 Alessio BULLETTI (ITA) / Filippo FRATINI (ITA)
Alessandro COPPINI (ITA) / Andrea TRAPANI (ITA) [2] 6-1 Retired Pietro GRASSI (SMR) / Michele Lorenzo IFTIMIE (ITA)

SF are scheduled later in the afternoon
 

·
Registered
Joined
·
352 Posts
Discussion Starter #14
D

SF

Federico BERTUCCIOLI (ITA) / Marco DE ROSSI (SMR) [1] 2-6 6-4 [10-6] Federico ARNABOLDI (ITA) / Francesco LIUCCI (ITA)
Martin BUGAJ (CZE) / Louis NEWMAN (GBR) [4] 1-6 6-3 [10-2] Alessandro COPPINI (ITA) / Andrea TRAPANI (ITA) [2]
 

·
Registered
Joined
·
352 Posts
Discussion Starter #18
D
Final
Federico BERTUCCIOLI (ITA) / Marco DE ROSSI (SMR) [1] 6-2 7-6(6) Martin BUGAJ (CZE) / Louis NEWMAN (GBR) [4]
Award ceremony
 

Attachments

1 - 18 of 18 Posts
Top