Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 35 Posts

·
Registered
Joined
·
2,293 Posts
Discussion Starter #1
Qualify Main Draw / Result

1- Michail Elgin(RUS) d. Peter Handoyo (INA) 6-1 Ret
WC-Kirati Siributwong(THA) d. Shinji Inoue(JPN) 6-1,6-0 :)
Frank Moser(GER) d. Bhee Wittonpanich(THA) 6-2,6-1 :.(
Melle Van Gemerden(NED) d. 8-Dirk Sregmann(RSA) 6-3 Ret

2-Johan Du Randt(RSA) d. Grant Silcock(AUS) 6-7(2), 6-3,6-1
Young-Joon Kim(KOR) d. Sonchat Ratiwatana(THA) 6-7(4),6-3,6-3 :sad:
Yew Ming Si(MAS) d. Laurence Tieleman(ITA) 3-6,6-4 Ret
5-Dong-Hyun Kim(KOR) d. Anthony Ross(AUS) 4-6,6-4 Ret

3-Henrik Andersson(SWE) d. WC-Putporn Chantawanop(THA) 6-0,6-0 :sad:
Seong-Yoon Chung(KOR) d. Mustafa Ghouse(IND) 4-6,6-4,6-1
Vadim Davletshin(RUS) d. Bapiste Dupuy(FRA) 6-4,6-3
6-Satoshi Iwabuchi(JPN) d. WC-Natapong Pongkunsub(THA) 6-0,6-3 :sad:

4-Herbert Wiltschnig(AUT) d. Dimitri Mazur(UZB) 6-0,7-5
WC-Pracharadol Khamsaman(THA) d. Vijay Kannan(IND) 6-4,7-6(10) :)
Martin Slanar(AUT) d. Toshihide Matsui(JPN) 6-3,6-3
7-Kalle Flygt(SWE) d. Peter Wessels(NED) 6-1,6-0
 

·
Registered
Joined
·
2,293 Posts
Discussion Starter #3
Second round result

1- Michail Elgin(RUS) d. WC-Kirati Siributwong(THA) 6-4,6-0 :sad:
Frank Moser(GER) d. Melle Van Gemerden(NED) W/O
2-Johan Du Randt(RSA) d. Young-Joon Kim(KOR) 2-6,7-6(4),6-2
5-Dong-Hyun Kim(KOR) d. Yew Ming Si(MAS) 6-2,6-2

3-Henrik Andersson(SWE) d. Seong-Yoon Chung(KOR) 6-2,6-2
6-Satoshi Iwabuchi(JPN) d. Vadim Davletshin(RUS) 2-6,6-4,6-2
4-Herbert Wiltschnig(AUT) d. WC-Pracharadol Khamsaman(THA) 3-6,6-0,6-3 :sad:
Martin Slanar(AUT) d. 7-Kalle Flygt(SWE) 6-2,6-0
 

·
Registered
Joined
·
2,293 Posts
Discussion Starter #4
Main Draw

1-Hyung-Taik Lee(KOR) vs Rohan Bopanna(IND)
WC-Anuwat dalodom(THA) vs Q
Yen-Hsun Lu(TPE) vs Gilles Muller(LUX)
8-Vadim Kutsenko(UZB) vs Benjamin Cassaigne(FRA)

4-Werner Eschauer(AUT) vs Markus Hantschk(GER)
Daniel Andersson(SWE) vs Pavel Snobel(CZE)
Takahiro Terachi(JPN) vs Rik De Voest(RSA)
6-Dennis Van Scheppingen(NED) vs Q

7-Ivo Karlovic(CRO) vs Q
Danai Udomchoke(THA) vs Johan Settergren(SWE)
Rogier Wassen(NED) vs Marco Chiudinelli(SUI)
3-John Van Lottum(NED) vs Christian Vinck(GER)

5-Bjorn Rehnquist(SWE) vs Federico Browne(ARG)
Emin Agaev(AZE) vs WC-Sanchai Ratiwatana(THA)
Philipp Kohlschreiber(GER) vs Q
2-Mario Ancic(CRO) vs WC-Attapol Rithiwattanapong(THA)
 

·
Registered
Joined
·
2,293 Posts
Discussion Starter #8
Main Draw : Double

1-Anthony Ross/Grant Silcock(AUS/AUS) vs Hyung-Tiak Lee/Frank Moser(KOR/GER)
Pracharapol Khamsaman/Attapol Rithiwattapong(THA/THA) vs Yen-Hsun Lu/Danai Udomchoke(TPE/THA)

4-Rik De Voest/Dirk Stegmann(RSA/RSA) vs Benjamin Cassaigne/Johan Du Randt(FRA/RSA)
Ivo Karlovic/Pavel Snobel(CRO/CZE) vs Daniel Andersson/Kalle Flygt(SWE/SWE)

3-Michail Elgin/Vadim Kutsenko(RUS/UZB) vs Satoshi Iwabuchi/Takahiro Terachi(JPN/JPN)
Vijay Kannan/Rohan Bopanna(IND/IND) vs Werner Eschauer/Herbert Wiltschnig(AUT/AUT)

2-Federico Browne/Rogier Wassen(ARG/NED) vs Wittaya Samrej/Narathorn Srichaphan(THA/THA)
Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana(THA/THA) vs Marco Chiudinelli/Markus Hantschk(SUI/GER)
 

·
Registered
Joined
·
2,293 Posts
Discussion Starter #9 (Edited)
Final round qualify

I did not recieve the official score because today I did not go to the site. I called to the site for asking the score. So I know only who won.

Frank Moser(GER) d. 1- Michail Elgin(RUS) 2-6,6-3,6-2
5-Dong-Hyun Kim(KOR) d. 2-Johan Du Randt(RSA) 6-4,6-1
3-Henrik Andersson(SWE) d. 6-Satoshi Iwabuchi(JPN) 6-2,6-2
4-Herbert Wiltschnig(AUT) d. Martin Slanar(AUT) 3-6,6-4,6-4

I will post the official score as soon as I know.
 

·
Registered
Joined
·
5,938 Posts
Good luck to:

1-Hyung-Taik Lee(KOR)
Yen-Hsun Lu(TPE)
Gilles Muller(LUX)
8-Vadim Kutsenko(UZB)
4-Werner Eschauer(AUT)
Danai Udomchoke(THA)
Marco Chiudinelli(SUI)
3-John Van Lottum(NED)
and Federico Browne(ARG)!!!!!!
 

·
Registered
Joined
·
2,293 Posts
Discussion Starter #11
1st round result

Rohan Bopanna(IND) d. 1-Hyung-Taik Lee(KOR) 7-6(5),6-2
Q-Frank Moser(GER)WC-Anuwat dalodom(THA) 4-6,6-2,6-0
Gilles Muller(LUX) d. Yen-Hsun Lu(TPE) 7-6(6),6-7(17),6-3
8-Vadim Kutsenko(UZB) d. Benjamin Cassaigne(FRA) 6-4,6-2

4-Werner Eschauer(AUT) d. Markus Hantschk(GER) 6-3,6-4
Pavel Snobel(CZE) d. Daniel Andersson(SWE) 6-7(6),7-5,6-3
Rik De Voest(RSA) d. Takahiro Terachi(JPN) 7-5,6-2
Q-Herbert Wiltschnig(AUT) d. 6-Dennis Van Scheppingen(NED) 7-6(3),1-6,7-6(11)

Q-Henrik Andersson(SWE) d. 7-Ivo Karlovic(CRO) 2-6,6-4,6-4
Johan Settergren(SWE) d. Danai Udomchoke(THA) 7-6(8),6-2
Rogier Wassen(NED) d. Marco Chiudinelli(SUI) 6-3,6-0
3-John Van Lottum(NED) d. Christian Vinck(GER) 7-5,6-3

5-Bjorn Rehnquist(SWE) d. Federico Browne(ARG) 6-1,6-2
WC-Sanchai Ratiwatana(THA) d. Emin Agaev(AZE) 6-3,6-2
Q-Dong-Hyun Kim(KOR) d. Philipp Kohlschreiber(GER) 7-6(7) Ret
LL-Michail Elgin(RUS) d. WC-Attapol Rithiwattanapong(THA) 6-3,6-7(5),6-4
 

·
Registered
Joined
·
2,293 Posts
Discussion Starter #12
2nd round match up

Rohan Bopanna(IND) vs Q-Frank Moser(GER)
8-Vadim Kutsenko(UZB) vs Gilles Muller(LUX)
4-Werner Eschauer(AUT) vs Pavel Snobel(CZE)
Rik De Voest(RSA) vs Q-Herbert Wiltschnig(AUT)

Q-Henrik Andersson(SWE) vs Johan Settergren(SWE)
3-John Van Lottum(NED) vs Rogier Wassen(NED)
5-Bjorn Rehnquist(SWE) vs WC-Sanchai Ratiwatana(THA)
Q-Dong-Hyun Kim(KOR) vs LL-Michail Elgin(RUS)
 

·
Registered
Joined
·
2,293 Posts
Discussion Starter #13
1st round double result

1-Anthony Ross/Grant Silcock(AUS/AUS) vs Hyung-Tiak Lee/Frank Moser(KOR/GER)
Pracharapol Khamsaman/Attapol Rithiwattapong(THA/THA) vs Yen-Hsun Lu/Danai Udomchoke(TPE/THA)

4-Rik De Voest/Dirk Stegmann(RSA/RSA) vs Benjamin Cassaigne/Johan Du Randt(FRA/RSA)
Ivo Karlovic/Pavel Snobel(CRO/CZE) vs Daniel Andersson/Kalle Flygt(SWE/SWE)

Satoshi Iwabuchi/Takahiro Terachi(JPN/JPN) d. 3-Michail Elgin/Vadim Kutsenko(RUS/UZB) 7-6(6),6-4
Vijay Kannan/Rohan Bopanna(IND/IND) vs Werner Eschauer/Herbert Wiltschnig(AUT/AUT)

2-Federico Browne/Rogier Wassen(ARG/NED) d. Wittaya Samrej/Narathorn Srichaphan(THA/THA) 6-3,6-3
Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana(THA/THA) d. Marco Chiudinelli/Markus Hantschk(SUI/GER) 6-2,4-6,6-2
 

·
Registered
Joined
·
264 Posts
Incredible win by Rohan Bopanna. That is a 400+ ranked player upsetting the #86 ranked player. The first top-100 win by an Indian player since Leander Paes beat Federer almost three years back .. I believe it's also the biggest win by anybody other than LP (who beat even Sampras once) since Ramesh Krishnan retired some 9 years back ..

Go Rohan!

Jay
 

·
Registered
Joined
·
2,293 Posts
Discussion Starter #16
Hello Jay,
I watched a couple games of this match. Totally I would say Rohan Bopanna(IND) played great tennis yesterday. He served well and moved Lee from side to side. Lee did not play well, he just came from Yokohama and he called the trainer to see his right legs after he was down 6-7, 2-4.

Congrtas to Rohan Bopanna(IND).
 

·
Registered
Joined
·
2,293 Posts
Discussion Starter #17
Some 2nd round result

Rohan Bopanna(IND) vs Q-Frank Moser(GER)
8-Vadim Kutsenko(UZB) vs Gilles Muller(LUX)
Pavel Snobel(CZE) d. 4-Werner Eschauer(AUT) 7-5,3-0 Ret
Rik De Voest(RSA) d. Q-Herbert Wiltschnig(AUT) 6-2,6-7(5),6-0

Q-Henrik Andersson(SWE) vs Johan Settergren(SWE)
3-John Van Lottum(NED) vs Rogier Wassen(NED)
5-Bjorn Rehnquist(SWE) d. WC-Sanchai Ratiwatana(THA) 6-3,6-3 :sad: :sad:
Q-Dong-Hyun Kim(KOR) vs LL-Michail Elgin(RUS)
 

·
Registered
Joined
·
2,293 Posts
Discussion Starter #18 (Edited)
Double 1st round result

1-Anthony Ross/Grant Silcock(AUS/AUS) d. Hyung-Tiak Lee/Frank Moser(KOR/GER) 6-4,6-3
Yen-Hsun Lu/Danai Udomchoke(TPE/THA) d. Pracharapol Khamsaman/Attapol Rithiwattapong(THA/THA) 6-4,6-4

Benjamin Cassaigne/Johan Du Randt(FRA/RSA) d. 4-Rik De Voest/Dirk Stegmann(RSA/RSA) 6-7(4),7-6(3),7-6(2)
Ivo Karlovic/Pavel Snobel(CRO/CZE) d. Daniel Andersson/Kalle Flygt(SWE/SWE) 6-3,6-2

Satoshi Iwabuchi/Takahiro Terachi(JPN/JPN) d. 3-Michail Elgin/Vadim Kutsenko(RUS/UZB) 7-6(6),6-4
Werner Eschauer/Herbert Wiltschnig(AUT/AUT) d. Vijay Kannan/Rohan Bopanna(IND/IND) 3-6,6-3,7-6(4)

2-Federico Browne/Rogier Wassen(ARG/NED) d. Wittaya Samrej/Narathorn Srichaphan(THA/THA) 6-3,6-3
Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana(THA/THA) d. Marco Chiudinelli/Markus Hantschk(SUI/GER) 6-2,4-6,6-2
 

·
Registered
Joined
·
2,293 Posts
Discussion Starter #20 (Edited)
Double 2nd round result

1-Anthony Ross/Grant Silcock(AUS/AUS) d. Yen-Hsun Lu/Danai Udomchoke(TPE/THA) W/O
Benjamin Cassaigne/Johan Du Randt(FRA/RSA) vs Ivo Karlovic/Pavel Snobel(CRO/CZE)

Satoshi Iwabuchi/Takahiro Terachi(JPN/JPN) vs Werner Eschauer/Herbert Wiltschnig(AUT/AUT)
2-Federico Browne/Rogier Wassen(ARG/NED) d. Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana(THA/THA) 6-3,6-4 :sad: :sad:
 
1 - 20 of 35 Posts
Top