Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 LOS ANGELES

City : Los Angeles, California, USA
Date : 06-12 January 2020
Prize Money : 25.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Brandon Holt (USA)

Entry List

1 Francisco CERUNDOLO (ARG)
2 Geoffrey BLANCANEAUX (FRA)
3 Sandro EHRAT (SUI)
4 Collin ALTAMIRANO (USA)
5 Christian LINDELL (SWE)
6 Alexander RITSCHARD (USA)
7 Alexander SARKISSIAN (USA)
8 Jordi ARCONADA (USA)
9 Cristian RODRIGUEZ (COL)
10 Gage BRYMER (USA)
11 Sebastian FANSELOW (GER)
12 Brandon HOLT (USA)
13 Facundo DIAZ ACOSTA (ARG)
14 Wilson LEITE (BRA)
15 Roy SMITH (USA)
16 Alex RYBAKOV (USA)
17 Govind NANDA (USA)
18 Dennis NOVIKOV (USA)
19 Raymond SARMIENTO (USA)
20 Felix CORWIN (USA)

21 (Q) Evan ZHU (USA)
22 (Q) Austin RAPP (USA)
23 (Q) Simon FREUND (SWE)
24 (Q) Hady HABIB (LBN)
25 (Q) Keegan SMITH (USA)
26 (Q) Florian LAKAT (FRA)
27 (Q) Lucas GOMEZ (MEX)
28 (Q) Karol DRZEWIECKI (POL)

29 (wc) Daniel CUKIERMAN (ISR)
30 (wc) Emilio NAVA (USA)
31 (wc) Ryder JACKSON (USA)
32 (wc) Riley SMITH (USA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Evan Zhu (USA/1) d. Bradley Frye (USA/wc) 6-3 4-6 10-2
Dostanbek Tashbulatov (KAZ/13) d. Matic Spec (SLO) 6-0 6-4

Dusty H. Boyer (USA/2) d. Luis Humberto Lopez (MEX) 6-2 6-4
Keegan Smith (USA/9) d. Matthew Mendez (USA) 6-3 6-4

Jake Sands (USA/wc) d. Jean Thirouin (FRA/3) 7-5 3-6 10-4
Florian Lakat (FRA/15) d. Zane Khan (USA) 2-6 6-2 10-7

Lucas Gomez (MEX) d. Vasil Kirkov (USA/4) 3-6 6-1 10-3
Logan Smith (USA/16) d. Quinn Vandecasteele (USA/wc) 6-4 6-2

Austin Rapp (USA/5) d. Courtney John Lock (ZIM) 6-2 6-3
Alexander Lebedev (USA/12) d. Maciej Smola (POL) 7-5 7-6(5)

Simon Freund (SWE/6) d. Errol Smith (USA) 6-4 6-7(14) 11-9
Tanner K. Smith (USA) d. Grigoriy Lomakin (KAZ/11) 6-4 6-3

Karol Drzewiecki (POL) d. Alec Adamson (USA/7) 6-1 7-6(4)
Isaiah Strode (USA/14) d. Ishaan Ravichander (USA/wc) 6-1 2-6 10-4

Hady Habib (LBN/8) d. Drew Baird (USA) 6-2 6-3
Stefan Dostanic (USA/wc) d. Eric Hadigian (USA/Alt) 6-1 6-4

Eric Hadigian (USA/Alt) replaces Brandon Walkin (AUS/10)

Final Round

Evan Zhu (USA/1) d. Dostanbek Tashbulatov (KAZ/13) 6-3 3-6 10-7
Keegan Smith (USA/9) d. Dusty H. Boyer (USA/2) 6-3 6-2
Florian Lakat (FRA/15) d. Jake Sands (USA/wc) 6-3 6-3
Lucas Gomez (MEX) d. Logan Smith (USA/16) 6-2 6-4
Austin Rapp (USA/5) d. Alexander Lebedev (USA/12) 6-1 3-6 10-7
Simon Freund (SWE/6) d. Tanner K. Smith (USA) 6-3 6-3
Karol Drzewiecki (POL) d. Isaiah Strode (USA/14) 6-4 6-3
Hady Habib (LBN/8) d. Stefan Dostanic (USA/wc) 7-5 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

H.Johnson / Y.Johnson (USA/1) d. C.Lock / C.Rodriguez (ZIM/COL) 2-6 6-1 13-11
Ed.Nava / E.Nava (USA/wc) d. B.Frye / A.Lebedev (USA/wc) 7-5 7-5
S.Ehrat / B.Holt (SUI/USA) d. J.Arconada / E.Zhu (USA) 6-3 6-4
I.Dempster / S.Freund (USA/SWE/4) d. A.Sarkissian / R.Sarmiento (USA) 1-6 7-6(9) 14-12

S.Fanselow / A.Rapp (GER/USA) d. B.Arias / T.K.Smith (BOL/USA/Alt) 6-3 6-7(12) 10-6
D.Cukierman / R.Smith (ISR/USA/wc) d. W.Leite / C.Lindell (BRA/SWE) 6-2 7-5
G.Nanda / D.Novikov (USA) d. K.Drzewiecki / M.Smola (POL) 6-3 4-6 11-9
G.Blancaneaux / F.Lakat (FRA/2) d. F.Cerundolo / F.Diaz Acosta (ARG) 4-6 7-5 12-10

B.Arias / T.K.Smith (BOL/USA/Alt) replace G.Lomakin / B.Walkin (KAZ/AUS/3)

Quarterfinal

Ed.Nava / E.Nava (USA/wc) d. H.Johnson / Y.Johnson (USA/1) 6-4 5-7 10-6
S.Ehrat / B.Holt (SUI/USA) d. I.Dempster / S.Freund (USA/SWE/4) 7-5 6-2
D.Cukierman / R.Smith (ISR/USA/wc) d. S.Fanselow / A.Rapp (GER/USA) 6-7(8) 6-3 10-8
G.Blancaneaux / F.Lakat (FRA/2) d. G.Nanda / D.Novikov (USA) 6-4 6-2

Semifinal

S.Ehrat / B.Holt (SUI/USA) d. Ed.Nava / E.Nava (USA/wc) 7-6(4) 2-6 10-4
D.Cukierman / R.Smith (ISR/USA/wc) d. G.Blancaneaux / F.Lakat (FRA/2) 6-3 6-4

FINAL

D.Cukierman / R.Smith (ISR/USA/wc) d. S.Ehrat / B.Holt (SUI/USA) 7-6(4) 7-6(5)
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Francisco Cerundolo (ARG/1) d. Cristian Rodriguez (COL) 2-6 6-2 6-4
Daniel Cukierman (ISR/wc) d. Gage Brymer (USA) 6-1 6-1
Simon Freund (SWE/Q) d. Keegan Smith (USA/Q) 6-7(5) 6-4 6-1
Christian Lindell (SWE/5) d. Evan Zhu (USA/Q) 6-4 6-2

Raymond Sarmiento (USA) d. Sandro Ehrat (SUI/3) 7-6(5) 6-7(4) 6-4
Facundo Diaz Acosta (ARG) d. Karol Drzewiecki (POL/Q) 6-3 6-3
Florian Lakat (FRA/Q) d. Riley Smith (USA/wc) 6-2 6-2
Emilio Nava (USA/wc) d. Jordi Arconada (USA/8) 6-4 6-4

Alexander Ritschard (USA/6) d. Sebastian Fanselow (GER) 6-3 6-0
Wilson Leite (BRA) d. Felix Corwin (USA) 2-6 6-2 6-3
Alex Rybakov (USA) d. Govind Nanda (USA) 6-4 6-4
Collin Altamirano (USA/4) d. Roy Smith (USA) 6-7(5) 6-1 6-4

Alexander Sarkissian (USA/7) d. Austin Rapp (USA/Q) 6-2 6-4
Brandon Holt (USA) d. Hady Habib (LBN/Q) 1-6 6-1 7-6(3)
Dennis Novikov (USA) d. Ryder Jackson (USA/wc) 6-2 6-3
Geoffrey Blancaneaux (FRA/2) d. Lucas Gomez (MEX/Q) 6-2 6-2

2nd Round

Francisco Cerundolo (ARG/1) d. Daniel Cukierman (ISR/wc) 6-4 6-2
Christian Lindell (SWE/5) d. Simon Freund (SWE/Q) 6-3 6-4
Raymond Sarmiento (USA) d. Facundo Diaz Acosta (ARG) 6-4 6-4
Emilio Nava (USA/wc) d. Florian Lakat (FRA/Q) 6-2 6-1

Alexander Ritschard (USA/6) d. Wilson Leite (BRA) 6-3 6-2
Collin Altamirano (USA/4) d. Alex Rybakov (USA) 3-6 6-3 6-4
Brandon Holt (USA) d. Alexander Sarkissian (USA/7) 6-4 5-2 ret.
Geoffrey Blancaneaux (FRA/2) d. Dennis Novikov (USA) 6-3 7-5

Quarterfinal

Francisco Cerundolo (ARG/1) d. Christian Lindell (SWE/5) 2-6 6-4 6-3
Emilio Nava (USA/wc) d. Raymond Sarmiento (USA) 4-6 6-3 6-4
Alexander Ritschard (USA/6) d. Collin Altamirano (USA/4) 6-1 3-6 6-3
Brandon Holt (USA) d. Geoffrey Blancaneaux (FRA/2) 2-6 7-6(4) 6-0

Semifinal

Francisco Cerundolo (ARG/1) d. Emilio Nava (USA/wc) 6-4 6-2
Alexander Ritschard (USA/6) d. Brandon Holt (USA) 6-4 5-7 7-6(3)

FINAL

Francisco Cerundolo (ARG/1)
d. Alexander Ritschard (USA/6) 6-3 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top