Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,301 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
M15 TE ANAU

City : Te Anau, New Zealand
Date : 30 December 2019 - 05 January 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Elliot BENCHETRIT (FRA)
2 Shuichi SEKIGUCHI (JPN)
3 Luke SAVILLE (AUS)
4 Lorenzo MUSETTI (ITA)
5 Andrea VAVASSORI (ITA)
6 Eric VANSHELBOIM (UKR)
7 Stéphane ROBERT (FRA)
8 Finn TEARNEY (NZL)
9 Calum PUTTERGILL (AUS)
10 Rhett PURCELL (NZL)
11 Ajeet RAI (NZL)
12 Jesse DELANEY (AUS)
13 Alexander KLINTCHAROV (NZL)
14 Chanchai SOOKTON-ENG (THA)
15 Jake DELANEY (AUS)
16 James IBRAHIM (AUS)
17 Kiranpal PANNU (NZL)
18 Ken ONISHI (JPN)
19 Moerani BOUZIGE (AUS)
20 Sam RYAN ZIEGANN (AUS)

21 (Q) Luca MARGAROLI (SUI)
22 (Q) Rob REYNOLDS (NZL)
23 (Q) Blazo N. DJUROVIC (AUS)
24 (Q) Cade BIRRELL (AUS)
25 (Q) George STOUPE (NZL)
26 (Q) Alexey SHTENGELOV (AUS)
27 (Q) William HATZIS (AUS)
28 (Q) Anton SHEPP (NZL)

29 (wc) Isaac BECROFT (NZL)
30 (wc) Reece FALCK (NZL)
31 (wc) Corban CROWTHER (NZL)
32 (wc) Matthew STUBBINGS (PNG)
 

·
Moderator
Joined
·
16,301 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Qualifying Draw

Final Round

Luca Margaroli (SUI/1) vs. Bye
Cade Birrell (AUS) d. Takahiro Kubo (JPN/2) 6-1 6-1
Rob Reynolds (NZL/3) d. Sam Trevor Baldwin (RSA) 6-3 6-1
George Stoupe (NZL) d. Massimo O'Hanlon (AUS) 6-0 6-0
Alexey Shtengelov (AUS) d. Timothy Willans (NZL/wc) 7-6(2) 6-2
Anton Shepp (NZL) d. Max Korkh (CAN) 6-2 7-6(3)
William Hatzis (AUS) d. Zac Osborne (AUS) 6-7(4) 6-4 11-9
Blazo N. Djurovic (AUS) d. Chris Zhang (NZL) 6-3 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
16,301 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Doubles

1st Round

L.Margaroli / A.Vavassori (SUI/ITA/1) d. W.Hatzis / T.Willans (AUS/NZL) 6-2 6-1
Z.Osborne / S.Ryan Ziegann (AUS) d. M.Korkh / A.Shtengelov (CAN/AUS) w.o
B.Djurovic / J.Ibrahim (AUS) d. M.O'Hanlon / M.Stubbings (AUS/PNG) w.o
Jk.Delaney / L.Saville (AUS/3) d. R.Reynolds / G.Stoupe (NZL) 6-3 6-4

K.Onishi / S.Sekiguchi (JPN/4) d. A.Klintcharov / C.Sookton-Eng (NZL/THA) 6-4 2-6 10-8
J.Delaney / E.Vanshelboim (AUS/UKR) d. C.Crowther / R.Falck (NZL) w.o
K.Pannu / A.Rai (NZL) d. I.Becroft / F.Tearney (NZL) w.o
R.Purcell / C.Puttergill (NZL/AUS/2) d. A.Shepp / C.Zhang (NZL) 6-4 6-2

Quarterfinal

L.Margaroli / A.Vavassori (SUI/ITA/1) d. Z.Osborne / S.Ryan Ziegann (AUS) 6-1 6-4
Jk.Delaney / L.Saville (AUS/3) d. B.Djurovic / J.Ibrahim (AUS) w.o
K.Onishi / S.Sekiguchi (JPN/4) d. J.Delaney / E.Vanshelboim (AUS/UKR) 6-4 7-5
R.Purcell / C.Puttergill (NZL/AUS/2) d. K.Pannu / A.Rai (NZL) 6-2 6-2

Semifinal

L.Margaroli / A.Vavassori (SUI/ITA/1) d. Jk.Delaney / L.Saville (AUS/3) 6-4 6-3
R.Purcell / C.Puttergill (NZL/AUS/2) d. K.Onishi / S.Sekiguchi (JPN/4) 6-4 6-4

FINAL

L.Margaroli / A.Vavassori (SUI/ITA/1)
d. R.Purcell / C.Puttergill (NZL/AUS/2) 7-5 6-7(2) 10-8
 

·
Moderator
Joined
·
16,301 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main Draw

1st Round

Elliot Benchetrit (FRA/1) d. Ken Onishi (JPN) 7-5 6-1
Kiranpal Pannu (NZL) d. Jake Delaney (AUS) 6-4 3-6 7-5
Blazo N. Djurovic (AUS/Q) d. Matthew Stubbings (PNG/wc) 6-2 6-4
Stéphane Robert (FRA/7) d. Cade Birrell (AUS/Q) 6-1 6-4

Lorenzo Musetti (ITA/4) d. James Ibrahim (AUS) 7-6(2) 6-0
Ajeet Rai (NZL) d. William Hatzis (AUS/Q) 6-3 6-2
Rhett Purcell (NZL) d. Moerani Bouzige (AUS) 6-3 6-3
Andrea Vavassori (ITA/5) d. Corban Crowther (NZL/wc) 6-2 2-6 7-6(3)

Jesse Delaney (AUS) d. Eric Vanshelboim (UKR/6) 6-4 6-0
Reece Falck (NZL/wc) d. Luca Margaroli (SUI/Q) 6-4 4-6 6-2
Alexander Klintcharov (NZL) d. Rob Reynolds (NZL/Q) 6-1 6-1
Luke Saville (AUS/3) d. Alexey Shtengelov (AUS/Q) 6-4 6-0

Finn Tearney (NZL/8) d. Anton Shepp (NZL/Q) 6-2 6-4
George Stoupe (NZL/Q) d. Chanchai Sookton-Eng (THA) 7-6(4) 7-5
Calum Puttergill (AUS) d. Isaac Becroft (NZL/wc) 6-4 6-2
Shuichi Sekiguchi (JPN/2) d. Sam Ryan Ziegann (AUS) 6-2 6-3

2nd Round

Kiranpal Pannu (NZL) d. Elliot Benchetrit (FRA/1) w.o
Stéphane Robert (FRA/7) d. Blazo N. Djurovic (AUS/Q) 6-4 6-2
Ajeet Rai (NZL) d. Lorenzo Musetti (ITA/4) 6-1 3-6 7-6(4)
Andrea Vavassori (ITA/5) d. Rhett Purcell (NZL) 7-6(4) 6-3

Jesse Delaney (AUS) d. Reece Falck (NZL/wc) 6-4 7-5
Luke Saville (AUS/3) d. Alexander Klintcharov (NZL) 6-2 6-4
George Stoupe (NZL/Q) d. Finn Tearney (NZL/8) w.o
Shuichi Sekiguchi (JPN/2) d. Calum Puttergill (AUS) 2-6 6-2 6-2

Quarterfinal

Stéphane Robert (FRA/7) d. Kiranpal Pannu (NZL) 6-4 7-5
Andrea Vavassori (ITA/5) d. Ajeet Rai (NZL) 6-2 7-5
Luke Saville (AUS/3) d. Jesse Delaney (AUS) 6-2 6-3
Shuichi Sekiguchi (JPN/2) d. George Stoupe (NZL/Q) 6-3 6-1

Semifinal

Andrea Vavassori (ITA/5) d. Stéphane Robert (FRA/7) 6-4 6-4
Luke Saville (AUS/3) d. Shuichi Sekiguchi (JPN/2) 6-3 6-3

FINAL

Luke Saville (AUS/3)
d. Andrea Vavassori (ITA/5) 6-3 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top