Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 HONG KONG

City : Hong Kong, China
Date : 06-12 January 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Evan Furness (FRA)

Entry List

1 Goncalo OLIVEIRA (POR)
2 Arthur DE GREEF (BEL)
3 Yuta SHIMIZU (JPN)
4 Makoto OCHI (JPN)
5 Jumpei YAMASAKI (JPN)
6 Yu Hsiou HSU (TPE)
7 Adam EL MIHDAWY (USA)
8 Luca CASTELNUOVO (SUI)
9 Ryota TANUMA (JPN)
10 Wishaya TRONGCHAROENCHAIKUL (THA)
11 Naoki TAJIMA (JPN)
12 Runhao HUA (CHN)
13 Eric VANSHELBOIM (UKR)
14 Naoki NAKAGAWA (JPN)
15 Hiroyasu EHARA (JPN)
16 Takashi SAITO (JPN)
17 Ray HO (TPE)
18 Tsung-Hao HUANG (TPE)
19 (JE) Sebastian NOTHHAFT (HKG)
20 (JE) Wai Yu KAI (HKG)

21 (Q) Issei OKAMURA (JPN)
22 (Q) Kasidit SAMREJ (THA)
23 (Q) Wei-De LIN (TPE)
24 (Q) Cing-Yang MENG (TPE)
25 (Q) Hanyi LIU (CHN)
26 (Q) Ken ONISHI (JPN)
27 (Q) Thanapet CHANTA (THA)
28 (Q) Ching LAM (HKG)

29 (wc) Hong Kit WONG (HKG)
30 (wc) Pak Long YEUNG (HKG)
31 (wc) Ching Ho Sunny YUE (HKG)
32 (wc) Coleman WONG (HKG)
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

**** Lescure (FRA/1) d. Chattarin Wareesri (THA) 6-3 6-0
Hanyi Liu (CHN/11) d. Zhou Mingzhou (CHN) 6-3 7-5

Issei Okamura (JPN/2) d. Douglas Geiwald (SWE) 6-2 6-1
Chayanon Kaewsuto (THA/12) d. Siu-Fai Kelvin Lam (HKG/wc) 3-6 7-6(5) 10-6

Kasidit Samrej (THA/3) d. Liang Yu Richard Lin (TPE) 6-2 6-2
Qun Gao (CHN/15) d. Marvin Mang Hin Lee (HKG/wc) 6-1 6-3

Wei-De Lin (TPE/4) d. Natthasith Kunsuwan (THA) 6-1 3-6 10-6
Pol Wattanakul (THA/9) d. Yuttana Charoenphon (THA) 6-1 6-2

Cing-Yang Meng (TPE/5) d. Chun-Ming Yam (HKG/wc) 6-1 6-0
Palaphoom Kovapitukted (THA/10) d. Ching Wah Wai (HKG) 6-2 6-0

Eero Vasa (FIN/6) d. Marcus Kallioniemi (SWE) 6-0 6-1
Thanapet Chanta (THA/14) d. Alester Magalit (HKG) 6-2 6-0

Congsup Congcar (THA/7) d. Shisanuphong Pokinsagethasiri (THA) 6-4 6-3
Ching Lam (HKG/wc) d. Hao Yuan Ng (SGP/16) 6-4 7-5

Kosuke Ogura (JPN/8) d. Zheng Qi Jonathan Zhang (HKG) 2-6 6-1 10-8
Ken Onishi (JPN/13) d. Shohei Chikami (JPN) 6-4 6-1

Final Round

Hanyi Liu (CHN/11) d. **** Lescure (FRA/1) 7-6(3) 2-6 10-8
Issei Okamura (JPN/2) d. Chayanon Kaewsuto (THA/12) 6-0 6-0
Kasidit Samrej (THA/3)
d. Qun Gao (CHN/15) 6-3 7-5
Wei-De Lin (TPE/4) d. Pol Wattanakul (THA/9) 4-6 7-5 10-8
Cing-Yang Meng (TPE/5) d. Palaphoom Kovapitukted (THA/10) 6-3 6-2
Thanapet Chanta (THA/14) d. Eero Vasa (FIN/6) 3-6 6-4 10-6
Ching Lam (HKG/wc) d. Congsup Congcar (THA/7) 6-4 6-7(6) 10-7
Ken Onishi (JPN/13) d. Kosuke Ogura (JPN/8) 7-5 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

M.Lescure / G.Oliveira (FRA/POR/1) d. C.Congcar / N.Nakagawa (THA/JPN) 4-6 6-1 10-3
M.Ochi / J.Yamasaki (JPN) d. C.Yue / Z.Zhang (HKG/wc) 6-2 6-4
W-D.Lin / W.Trongcharoenchaikul (TPE/THA) d. I.Okamura / J.Taylor (JPN/AUS) 6-3 7-6(5)
H.Wong / P.Yeung (HKG) d. R.Ho / N.Tajima (TPE/JPN/3) 1-6 7-6(5) 10-3

H.Ehara / Y.Shimizu (JPN/4) d. T.Saito / R.Tanuma (JPN) 7-5 6-2
A.El Mihdawy / P.Kovapitukted (USA/THA) d. S.Nothhaft / C.Wong (HKG/wc) 6-1 3-6 10-8
V.Orlov / E.Vanshelboim (UKR) d. C.Lam / S-F.Lam (HKG/wc) 6-3 7-6(3)
L.Castelnuovo / Y.Hsu (SUI/TPE/2) d. T-H.Huang / C-Y.Meng (TPE) 6-1 6-3

Quarterfinal

M.Lescure / G.Oliveira (FRA/POR/1) d. M.Ochi / J.Yamasaki (JPN) 6-3 6-4
W-D.Lin / W.Trongcharoenchaikul (TPE/THA) d. H.Wong / P.Yeung (HKG) 7-6(2) 6-3
H.Ehara / Y.Shimizu (JPN/4) d. A.El Mihdawy / P.Kovapitukted (USA/THA) 6-3 7-5
L.Castelnuovo / Y.Hsu (SUI/TPE/2) d. V.Orlov / E.Vanshelboim (UKR) 6-2 6-3

Semifinal

W-D.Lin / W.Trongcharoenchaikul (TPE/THA) d. M.Lescure / G.Oliveira (FRA/POR/1) 6-2 6-2
L.Castelnuovo / Y.Hsu (SUI/TPE/2) d. H.Ehara / Y.Shimizu (JPN/4) 6-1 6-4

FINAL

L.Castelnuovo / Y.Hsu (SUI/TPE/2)
d. W-D.Lin / W.Trongcharoenchaikul (TPE/THA) 5-7 6-3 11-9
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Takashi Saito (JPN) d. Goncalo Oliveira (POR/1) 7-6(2) 7-6(3)
Naoki Nakagawa (JPN) d. Ching Ho Sunny Yue (HKG/wc) 6-4 6-1
Cing-Yang Meng (TPE/Q) d. Naoki Tajima (JPN) 7-5 1-6 6-2
Luca Castelnuovo (SUI/8) d. Ray Ho (TPE) 7-6(5) 6-3

Makoto Ochi (JPN/4) d. Ken Onishi (JPN/Q) 7-6(4) 6-2
Ryota Tanuma (JPN) d. Hanyi Liu (CHN/Q) 6-2 6-3
Runhao Hua (CHN) d. Sebastian Nothhaft (HKG) 6-4 6-4
Yu Hsiou Hsu (TPE/6) d. Pak Long Yeung (HKG/wc) 6-4 6-3

Jumpei Yamasaki (JPN/5) d. Wai Yu Kai (HKG) 6-2 6-1
Kasidit Samrej (THA/Q) d. Eric Vanshelboim (UKR) 7-6(6) 6-2
Thanapet Chanta (THA/Q) d. Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) 6-3 4-6 6-4
Yuta Shimizu (JPN/3) d. Ching Lam (HKG/Q) 6-2 6-1

Adam El Mihdawy (USA/7) d. Issei Okamura (JPN/Q) 4-6 6-2 6-3
Hong Kit Wong (HKG/wc) d. Wei-De Lin (TPE/Q) 6-4 4-6 7-5
Coleman Wong (HKG/wc) d. Tsung-Hao Huang (TPE) 6-4 6-1
Arthur De Greef (BEL/2) d. Hiroyasu Ehara (JPN) 6-2 6-2

2nd Round

Naoki Nakagawa (JPN) d. Takashi Saito (JPN) 6-7(7) 6-4 6-4
Cing-Yang Meng (TPE/Q) d. Luca Castelnuovo (SUI/8) 7-6(2) 6-4
Makoto Ochi (JPN/4) d. Ryota Tanuma (JPN) 6-4 6-4
Yu Hsiou Hsu (TPE/6) d. Runhao Hua (CHN) 6-2 6-2

Kasidit Samrej (THA/Q) d. Jumpei Yamasaki (JPN/5) 6-3 6-4
Yuta Shimizu (JPN/3) d. Thanapet Chanta (THA/Q) 6-2 6-2
Adam El Mihdawy (USA/7) d. Hong Kit Wong (HKG/wc) 6-4 7-5
Arthur De Greef (BEL/2) d. Coleman Wong (HKG/wc) 6-3 6-4

Quarterfinal

Naoki Nakagawa (JPN) d. Cing-Yang Meng (TPE/Q) 3-1 ret.
Yu Hsiou Hsu (TPE/6) d. Makoto Ochi (JPN/4) 6-3 6-0
Yuta Shimizu (JPN/3) d. Kasidit Samrej (THA/Q) 6-4 6-4
Arthur De Greef (BEL/2) d. Adam El Mihdawy (USA/7) 1-6 7-6(4) 4-1 ret.

Semifinal

Yu Hsiou Hsu (TPE/6) d. Naoki Nakagawa (JPN) 6-3 6-1
Yuta Shimizu (JPN/3) d. Arthur De Greef (BEL/2) 6-1 6-2

FINAL

Yuta Shimizu (JPN/3)
d. Yu Hsiou Hsu (TPE/6) 5-7 7-6(7) 7-6(5)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top