Mens Tennis Forums banner
1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,733 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
M15 ANTALYA

City : Antalya, Turkey
Date : 06-12 January 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Javier BARRANCO COSANO (ESP)
2 Riccardo BONADIO (ITA)
3 Filip Cristian JIANU (ROU)
4 Fabrizio ORNAGO (ITA)
5 Johan NIKLES (SUI)
6 Marco BORTOLOTTI (ITA)
7 Luca GIACOMINI (ITA)
8 Andrey CHEPELEV (RUS)
9 Dragos Nicolae MADARAS (SWE)
10 Dan Alexandru TOMESCU (ROU)
11 Aryan GOVEAS (IND)
12 Gonzalo LAMA (CHI)
13 Yan SABANIN (RUS)
14 Sarp AGABIGUN (TUR)
15 Luca GELHARDT (GER)
16 Gianni MINA (FRA)
17 Albert ROGLAN (ESP)
18 Luigi SORRENTINO (ITA)
19 Milan WELTE (GER)
20 Nitin Kumar SINHA (IND)
21 Marlon VANKAN (GER)
22 (JE) Taiyo YAMANAKA (JPN)

23 (Q) Vasile ANTONESCU (ROU)
24 (Q) Vladislav IVANOV (RUS)
25 (Q) Bora SENGUL (TUR)
26 (Q) Anze ARH (SLO)
27 (Q) Michalis SAKELLARIDIS (GRE)
28 (Q) Johannes FLEISCHMANN (GER)

29 (wc) Mert ALKAYA (TUR)
30 (wc) Mert Naci TURKER (TUR)
31 (wc) Umut AKKOYUN (TUR)
32 (wc) Mert ARABACI (TUR)
 

·
Moderator
Joined
·
16,733 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Calin Manda (ROU/1) vs. Bye
Johannes Fleischmann (GER) d. Furkan Karabulut (TUR) 6-1 6-1
Daniil Gusev (RUS) d. Anton Yelshin (UKR) 6-0 6-1
Berk Ilkel (TUR/9) d. Timothy Lim (SGP) 6-1 6-3

Vasile Antonescu (ROU/2) vs. Bye
Goran Tufekcic (GER) d. Cedric Stanke (GER) 2-6 6-2 10-6
Xin Hu (CHN) d. Kaiwei Wang (CHN) 6-4 6-1
Moritz Pfaff (GER/8) vs. Bye

Valentin Vanta (ROU/3) vs. Bye
Denis Milchenko (UKR) d. Michael Strestian Stamati (MDA) 6-2 6-1
Andrea Amendola (ITA) d. Kaan Cepel (TUR) 6-3 6-4
Bora Sengul (TUR/10) d. Ilya Olkhovskiy (RUS) w.o

Vladislav Ivanov (RUS/4) vs. Bye
Osmancan Soyler (TUR) d. Moritz Stoeger (GER) 4-6 6-3 10-5
Dragos Petre Popeanga (ROU) d. Uladzislau Zhuk (BLR) 6-4 6-4
Lorenzo Vatteroni (ITA/11) d. Stefanos Sakellaridis (GRE) 6-0 6-0

Zakhar Trapeznikov (RUS/5) vs. Bye
Sotiris Skoupas (GRE) d. Vuk Djorojevic (MNE) 6-3 7-6(2)
Nils Igor Loechterfeld (GER) d. Umut Kaan Yenilmez (TUR) 6-1 6-2
Anze Arh (SLO/12) d. Mykyta Shurubura (UKR) 6-0 6-0

Simone Cacciapuoti (ITA/6) vs. Bye
Tim Riedel (GER) d. Pablo Carretero (ESP) 6-7(4) 7-5 10-8
Michalis Sakellaridis (GRE) d. Antonio Mazzeo (ITA) 7-6(8) 1-6 10-5
Sahil Gaware (IND/7) vs. Bye

2nd Round

Johannes Fleischmann (GER) d. Calin Manda (ROU/1) 6-2 0-1 ret.
Berk Ilkel (TUR/9) d. Daniil Gusev (RUS) 7-5 6-4

Vasile Antonescu (ROU/2) d. Goran Tufekcic (GER) 6-1 6-2
Moritz Pfaff (GER/8) d. Xin Hu (CHN) 7-6(2) 6-4

Valentin Vanta (ROU/3) d. Denis Milchenko (UKR) 6-2 6-1
Bora Sengul (TUR/10) d. Andrea Amendola (ITA) 6-4 6-1

Vladislav Ivanov (RUS/4) d. Osmancan Soyler (TUR) 6-1 6-2
Lorenzo Vatteroni (ITA/11) d. Dragos Petre Popeanga (ROU) 6-3 6-3

Zakhar Trapeznikov (RUS/5) d. Sotiris Skoupas (GRE) 6-0 6-0
Anze Arh (SLO/12) d. Nils Igor Loechterfeld (GER) 6-2 6-3

Tim Riedel (GER) d. Simone Cacciapuoti (ITA/6) 6-3 6-4
Michalis Sakellaridis (GRE) d. Sahil Gaware (IND/7) 5-7 6-2 10-3

Final Round

Johannes Fleischmann (GER) d. Berk Ilkel (TUR/9) 6-1 6-1
Vasile Antonescu (ROU/2) d. Moritz Pfaff (GER/8) 6-1 6-0
Bora Sengul (TUR/10) d. Valentin Vanta (ROU/3) 6-3 3-6 11-9
Vladislav Ivanov (RUS/4)
d. Lorenzo Vatteroni (ITA/11) 6-1 6-2
Anze Arh (SLO/12) d. Zakhar Trapeznikov (RUS/5) 6-4 6-3
Michalis Sakellaridis (GRE) d. Tim Riedel (GER) 7-5 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
16,733 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Doubles

1st Round

R.Bonadio / M.Bortolotti (ITA/1) d. F.Jianu / F.Ornago (ROU/ITA) 6-3 6-2
D.Madaras / C.Manda (SWE/ROU) d. L.Giacomini / L.Sorrentino (ITA) 6-1 6-2
X.Hu / Z.Trapeznikov (CHN/RUS) d. A.Chepelev / V.Ivanov (RUS) 6-1 6-7(3) 10-8
G.Mina / J.Nikles (FRA/SUI) d. L.Gelhardt / A.Goveas (GER/IND/3) 6-4 6-2

B.Ilkel / B.Sengul (TUR/wc) d. J.Barranco Cosano / A.Roglan (ESP/4) 3-6 7-6(2) 10-5
O.Soyler / M.Turker (TUR/wc) d. N.Sinha / V.Vanta (IND/ROU) 6-1 6-3
V.Antonescu / D.Tomescu (ROU) d. M.Arabaci / F.Karabulut (TUR/wc) 6-4 6-3
S.Agabigun / T.Altuna (TUR/2) d. U.Akkoyun / M.Alkaya (TUR) 6-1 6-0

Quarterfinal

R.Bonadio / M.Bortolotti (ITA/1) d. D.Madaras / C.Manda (SWE/ROU) 6-1 6-3
G.Mina / J.Nikles (FRA/SUI) d. X.Hu / Z.Trapeznikov (CHN/RUS) 6-1 7-5
O.Soyler / M.Turker (TUR/wc) d. B.Ilkel / B.Sengul (TUR/wc) 6-3 4-6 11-9
V.Antonescu / D.Tomescu (ROU) d. S.Agabigun / T.Altuna (TUR/2) w.o

Semifinal

R.Bonadio / M.Bortolotti (ITA/1) d. G.Mina / J.Nikles (FRA/SUI) 4-6 7-6(0) 10-7
V.Antonescu / D.Tomescu (ROU) d. O.Soyler / M.Turker (TUR/wc) 6-0 5-7 10-6

FINAL

R.Bonadio / M.Bortolotti (ITA/1)
d. V.Antonescu / D.Tomescu (ROU) 6-3 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
16,733 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main Draw

1st Round

Javier Barranco Cosano (ESP/1) d. Bora Sengul (TUR/Q) 6-2 6-1
Marlon Vankan (GER) d. Nitin Kumar Sinha (IND) 6-4 7-5
Johannes Fleischmann (GER/Q) d. Yan Sabanin (RUS) 6-4 3-6 6-2
Andrey Chepelev (RUS/8) d. Umut Akkoyun (TUR/wc) 6-4 7-5

Fabrizio Ornago (ITA/4) d. Luca Gelhardt (GER) 6-2 3-6 6-2
Dan Alexandru Tomescu (ROU) d. Milan Welte (GER) 6-2 6-2
Albert Roglan (ESP) d. Mert Arabaci (TUR/wc) 6-0 6-0
Gonzalo Lama (CHI) d. Luca Giacomini (ITA/7) 1-6 6-0 6-0

Johan Nikles (SUI/5) d. Michalis Sakellaridis (GRE/Q) 6-0 6-0
Dragos Nicolae Madaras (SWE) d. Aryan Goveas (IND) 6-3 6-0
Mert Alkaya (TUR/wc) d. Anze Arh (SLO/Q) 7-6(1) 6-3
Filip Cristian Jianu (ROU/3) d. Mert Naci Turker (TUR/wc) 6-2 6-3

Marco Bortolotti (ITA/6) d. Vladislav Ivanov (RUS/Q) 7-5 6-4
Taiyo Yamanaka (JPN) d. Luigi Sorrentino (ITA) 1-6 6-4 6-3
Gianni Mina (FRA) d. Sarp Agabigun (TUR) 6-3 1-1 ret.
Riccardo Bonadio (ITA/2) d. Vasile Antonescu (ROU/Q) 7-6(5) 7-6(5)

2nd Round

Javier Barranco Cosano (ESP/1) d. Marlon Vankan (GER) 6-2 6-0
Andrey Chepelev (RUS/8) d. Johannes Fleischmann (GER/Q) 6-2 6-0
Fabrizio Ornago (ITA/4) d. Dan Alexandru Tomescu (ROU) 6-2 6-4
Albert Roglan (ESP) d. Gonzalo Lama (CHI) 6-1 2-6 6-4

Dragos Nicolae Madaras (SWE) d. Johan Nikles (SUI/5) 4-6 7-6(7) 7-5
Filip Cristian Jianu (ROU/3) d. Mert Alkaya (TUR/wc) 6-2 6-2
Marco Bortolotti (ITA/6) d. Taiyo Yamanaka (JPN) 6-4 6-2
Gianni Mina (FRA) d. Riccardo Bonadio (ITA/2) 6-4 2-6 6-3

Quarterfinal

Javier Barranco Cosano (ESP/1) d. Andrey Chepelev (RUS/8) 6-3 6-2
Fabrizio Ornago (ITA/4) d. Albert Roglan (ESP) 1-0 ret.
Dragos Nicolae Madaras (SWE) d. Filip Cristian Jianu (ROU/3) 5-7 6-2 6-3
Marco Bortolotti (ITA/6) d. Gianni Mina (FRA) 6-3 6-2

Semifinal

Javier Barranco Cosano (ESP/1) d. Fabrizio Ornago (ITA/4) 4-6 6-3 6-4
Marco Bortolotti (ITA/6) d. Dragos Nicolae Madaras (SWE) 7-6(5) 6-3

FINAL

Javier Barranco Cosano (ESP/1)
d. Marco Bortolotti (ITA/6) 6-4 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top