Mens Tennis Forums banner

1 - 16 of 16 Posts

·
Administrator
Joined
·
14,824 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
I'm going to try this again this year. I know it died off mid-summer but with the change at the futures level it might be a bit easier.

Canadians in Action Week 1:

Active this week (Rankings as of 12/31)
#18 Milos Raonic (Brisbane - Lost in QF)
#108 Felix Auger-Aliassime (Pune Qualifying - Qualified, Lost in R1)
#119 Peter Polansky (Brisbane Qualifying - Lost in QR1)
#172 Brayden Schnurr (Pune Qualifying - Lost in QR1)
#243 Filip Peliwo (Orlando Challenger - Lost in R2)
#495 Pavel Krainik (M25 Los Angeles - Lost in R1)

ATP World Tour:
2019 Brisbane International:
Qualifying Draw:
1st Round:
Thanasi Kokkinakis (AUS) d. [6]Peter Polansky 6-3 6-4

Main Draw:
1st Round:
[5]Milos Raonic d. Aljaz Bedene (SLO) 6-0 6-3

2nd Round:
[5]Milos Raonic d. [Q]Miomir Kecmanovic (SRB) 6-3 7-6(2)

Quarterfinal:
[4]Daniil Medvedev (RUS) d. [5]Milos Raonic 6-7(2) 6-3 6-4

2019 Maharashtra Open:
Qualifying Draw:
1st Round:
[1]Felix Auger-Aliassime d. Marcelo Arevalo (ELS) 6-7(2) 6-1 3-2(r)
[5]Simone Bolelli (ITA) d. Brayden Schnurr 6-3 7-6(5)

Final Qualifying Round:
[1]Felix Auger-Aliassime d. [7]Gianluigi Quinzi (ITA) 7-5 6-3

Main Draw:
1st Round:
Ivo Karlovic (CRO) d. [Q]Felix Auger-Aliassime 6-4 7-5

ATP Challenger Tour:
Orlando Challenger:
Main Draw:
1st Round:
[4]Filip Peliwo -> Bye

2nd Round:
[WC]Sam Riffice (USA) d. [4]Filip Peliwo 1-6 6-2 6-0

ITF World Tennis Tour:
M25 Los Angeles:
Main Draw:
1st Round:
[Q]Alexander Lebedev (USA) d. [8]Pavel Krainik 6-4 6-2


ITF Junior Tour:
3CPayment ITF Junior 2019 (G5):
Qualifying Draw:
1st Round:
Alex Gomez Goyette d. Martin Fabre (FRA) 6-3 6-3

2nd Round:
Alexander Blockx (BEL) d. Alex Gomez Goyette 6-0 6-1
 

·
Administrator
Joined
·
14,824 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Canadians in Action Week 2:

Active this week (Rankings as of 01/07)
#27 Denis Shapovalov (Auckland - Lost in R1)
#106 (+2) Felix Auger-Aliassime (Australian Open Qualifying - Lost in QR2)
#118 (+1) Peter Polansky (Australian Open Qualifying - Lost in QR3)
#197 (-25) Brayden Schnur (Australian Open Qualifying - Lost in QR1)
#244 (-1) Filip Peliwo (Columbus Challenger - Lost in R3)
ITF #516 (-1) Pavel Krainik (M25 Tucson - Lost in R1)
ITF #3439 (+18) Kooros Ghasemi (M25 Tucson Qualifying - Lost in QR1)


2019 Australian Open
Qualifying Draw:
1st Round:
[2]Felix Auger-Aliassime d. Arthur De Greef (BEL) 6-2 7-6(1)
[10]Peter Polansky d. Ernesto Escobedo (USA) 6-4 3-6 6-4
Kamil Majchrzak (POL) d. Brayden Schnur 6-4 6-3

2nd Round:
Christopher Eubanks (USA) d. [2]Felix Auger-Aliassime 7-6(4) 6-3
[10]Peter Polansky d. Blaz Rola (SLO) 6-2 6-7(6) 6-3

Final Qualifying Round:
[32]Thanasi Kokkinakis (AUS) d. [10]Peter Polansky 6-4 6-4

ATP Tour:
2019 ASB Classic:
Qualifying Draw:
Main Draw:
1st Round:
Joao Sousa (POR) d. [7]Denis Shapovalov 4-6 6-4 6-4

ATP Challenger Tour:
Columbus Challenger:
Main Draw:
1st Round:
[2]Filip Peliwo -> Bye

2nd Round:
[2]Filip Peliwo d. Ricardo Ojeda Lara (ESP) 5-7 6-3 6-3

3rd Round:
[WC]Jeffrey John Wolf (USA) d. [2]Filip Peliwo 6-0 6-0

ITF World Tennis Tour:
M25 Tucson:
Qualifying Draw:
1st Round:
[6]Errol Smith (USA) d. Kooros Ghasemi 6-4 6-2

Main Draw:
1st Round:
[Q]Lucas Poullain (FRA) d. [7]Pavel Krainik 7-5 6-4


ITF Junior Tour:
Bozicni Turnir 2019 (G4):
Main Draw:
1st Round:
[1]Luka Vukovic d. [WC]Luka Jovanovic (SRB) 6-7(4) 6-3 4-1(r)

2nd Round:
[1]Luka Vukovic d. [Q]Csongor Hejjas (HUN) 4-6 6-3 6-4

Quarterfinal:
[Q]Vanja Dobrnjac (SRB) d. [1]Luka Vukovic 6-4 6-4

11th UAE - Fujairah ITF Junior Championships (G4):
Qualifying Draw:
1st Round:
Elias Anwar (FRA) d. Ramez Atassi 6-1 6-0

Eintracht ITF Weltranglistenturnier (G5):
Qualifying Draw:
1st Round:
[5]Alex Gomez Goyette d. [WC]Julien Penzlin (GER) 7-5 4-6 6-2

2nd Round:
[1]Alexandr Kolijev (CZE) d. [5]Alex Gomez Goyette 6-4 6-3

2019 AGL Loy Yang Traralgon Junior International (G1):
Main Draw:
1st Round:
[15]Liam Draxl d. Christian Lerby (NED) 6-4 7-6(4)

2nd Round:
[15]Liam Draxl d. Admir Kalender (CRO) 6-2 6-4

3rd Round:
[15]Liam Draxl d. [1]Lorenzo Musetti (ITA) 6-3 6-0

Quarterfinal:
[15]Liam Draxl d. [Q]Lilian Marmousez (FRA) 6-1 3-6 6-2

Semifinal:
Zane Khan (USA) d. [15]Liam Draxl 7-6(1) 6-7(6) 6-2
 

·
Administrator
Joined
·
14,824 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Canadians in Action Week 3:

Active this week (Rankings as of 01/14)
#17 Milos Raonic (Australian Open)
#27 Denis Shapovalov (Australian Open - Lost in R3)

2019 Australian Open:
Main Draw:
1st Round:
[25]Denis Shapovalov d. Pablo Andujar (ESP) 6-2 6-3 7-6(3)
[16]Milos Raonic d. Nick Kyrgios (AUS) 6-4 7-6(5) 6-4

2nd Round:
[25]Denis Shapovalov d. Taro Daniel (JPN) 6-3 7-6(2) 6-3
[16]Milos Raonic d. Stan Wawrinka (SUI) 6-7(4) 7-6(6) 7-6(11) 7-6(5)

3rd Round:
[1]Novak Djokovic (SRB) d. [25]Denis Shapovalov 6-3 6-4 4-6 6-0
[16]Milos Raonic d. Pierre-Hughes Hebert 6-4 6-4 7-6(6)

4th Round:
[16]Milos Raonic d. [4]Alexander Zverev (GER) 6-1 6-1 7-6(5)

ITF Junior Tour:
55th Coffee Bowl 2019 (Copa Del Cafe) (G1):
Main Draw:
1st Round:
Alexandre Leblanc d. Alexander Kiefer (USA) 6-2 7-5
[WC]Cezar Rata (USA) d. Marko Stakusic 6-2 6-1

2nd Round:
Alan Magadan (MEX) d. Alexandre Leblanc 6-2 6-2
 

·
Administrator
Joined
·
14,824 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Canadians in Action Week 4:

Active this week (Rankings as of 01/14)
#17 Milos Raonic (Australian Open - Lost in QF)
#106 Felix Auger-Aliassime (Rennes Challenger - Lost in R2)
#118 Peter Polansky (Newport Beach Challenger - Lost in R2)
#196 (+1) Brayden Schnur (Newport Beach Challenger - Lost in Finals)
#240 (+4) Filip Peliwo (Newport Beach Challenger - Lost in R3)
#417 (-1) Steven Diez (Burnie Challenger - Won Title)
ITF #518 (-1) Pavel Krainik (M25 Palm Coast, FL - Lost in R2)
UNR Mitchell Nel (M25 Palm Coast, FL Qualifying - Lost QR1)

2019 Australian Open - 2nd Week:
Main Draw:
4th Round:
[16]Milos Raonic d. [4]Alexander Zverev (GER) 6-1 6-1 7-6(5)

Quarterfinal:
[16]Milos Raonic 7-6(4) 6-3 6-7(2) 6-4

ATP Challenger Tour:
2019 Oracle Challenger Series – Newport Beach:
Main Draw:
1st Round:
Filip Peliwo d. Roberto Cid Subervi (DOM) 2-6 6-3 7-6(2)
[5]Peter Polansky -> Bye
[16]Brayden Schnur -> Bye

2nd Round:
Filip Peliwo d. [4]Paolo Lorenzo (ITA) 6-4 3-6 6-4
Kaichi Uchida (JPN) d. [5]Peter Polansky 0-6 6-3 7-6(5)
[16]Brayden Schnur d. [Q]Maxime Cressy (USA) 6-2 7-5

3rd Round:
Enzo Couacaud (FRA) d. Filip Peliwo 3-6 6-4 6-3
[16]Brayden Schnur d. [3]Michael McDonald 6-2 6-4

Quarterfinals:
[16]Brayden Schnur d. [6]Jason Jung (TPE) 6-2 6-1

Semifinals:
[16]Brayden Schnur d. Donald Young (USA) 6-2 3-6 7-6(6)

Finals:
[1][WC]Taylor Fritz (USA) d. [16]Brayden Schnur 7-6(7) 6-4

2019 Open de Rennes:
Main Draw:
1st Round:
[3]Felix Auger-Aliassime -> Bye

2nd Round:
[ALT]Aslan Karatsev (RUS) d. [3]Felix Auger-Aliassime 6-4 6-4

2019 Burnie International:
Main Draw:
1st Round:
[ITF]Steven Diez d. [PR]Daniel Altmaier (GER) 1-6 6-3 6-1

2nd Round:
[ITF]Steven Diez d. [11]Federico Gaio (ITA) 3-6 6-1 6-4

3rd Round:
[ITF]Steven Diez d. [8]Mohamed Safwat (EGY) 6-1 6-3

Quarterfinals:
[ITF]Steven Diez d. [WC]Harry Bourchier (AUS) 6-2 6-2

Semifinals:
[ITF]Steven Diez d. [16]Jay Clarke (GBR) 6-4 6-4

Finals:
[ITF]Steven Diez d. Maverick Banes (AUS) 7-5 6-1

ITF World Tennis Tour:
M25 Palm Beach, FL:
Qualifying Draw:
1st Round:
[9]Adrian Obert (GER) d. Mitchell Nel 6-0 6-0

Main Draw:
1st Round:
[7]Pavel Krainik d. [Q]Ritik Sundaram (USA) 6-1 6-7(3) 6-2

2nd Round:
Alessandro Petrone (ITA) d. [7]Pavel Krainik 7-5 6-7(4) 6-3

ITF Junior Tour:
2019 Australian Open (GA):
Main Draw:
1st Round:
[15]Liam Draxl d. Nicholas David Ionel (ROU) 6-3 6-4

2nd Round:
[15]Liam Draxl d. Mateua Alves (BRA) 7-5 6-4

3rd Round:
[1]Lorenzo Musetti (ITA) d. [15]Liam Draxl 6-4 7-5

Copa Barranquilla (G1):
Qualifying Draw:
1st Round:
Lucas Gonzalez Ramirez (COL) d. [16]Christopher Heck 7-6(8) 4-4(r)
[7] Marko Stakusic -> Bye

2nd Round:
[7] Marko Stakusic d. Felipe Rincon (COL) 6-3 6-0

Final Qualifying Round:
[7] Marko Stakusic d. Milledge Cossu (USA) 6-2 6-4

Main Draw:
1st Round:
William Grant (USA) d. [Q] Marko Stakusic 6-2 7-5
[11]Alexander Lee (USA) d. Alexandre Leblanc 6-0 6-1

ITF East African 18 & Under Junior Circuit 2019 (G4):
Main Draw:
1st Round:
Andrej Jovanovic (SRB) d. Ghouse Faisal 6-7(1) 6-4 6-2

Heiveld Junior Indoor Open (G5):
Qualifying Draw:
1st Round:
[6]Thomas Sorensen d. Brecht Hermans (BEL) 6-0 6-3

2nd Round:
[WC]Benedict Reymen (BEL) d. [6]Thomas Sorensen 7-5 6-2
 

·
Administrator
Joined
·
14,824 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)
Canadians in Action Week 5:

Active this week (Rankings as of 01/28)
#25 (+2) Denis Shapovalov (Davis Cup)
#106 Felix Auger-Aliassime (Davis Cup)
#121 (-3) Peter Polansky (Davis Cup)
#164 (+32) Brayden Schnur (Cleveland Challenger - Lost in QF)
#238 (+2) Filip Peliwo (Cleveland Challenger - Lost in R3)
#307 (+110) Steven Diez (Launceston Challenger - Lost in R1)
#329 (-4) Frank Dancevic (Davis Cup)
ITF #513 (+8) Pavel Krainik (M25 Weston, FL, Lost in R2)
ITF #1089 (+9) Samuel Philp (M15 Monastir Qualifying - Qualified, Lost in R1)
UNR Justin Boulais (Cleveland Challenger Qualifying - Lost in Qualifying Round)


Davis Cup:
Team Canada vs. Team Slovakia
Day 1:
Denis Shapovalov d. Filip Horansky 7-5 6-4
Martin Klizan d. Felix Auger-Aliassime 7-5 6-3

Day 2:
Martin Klizan and Filip Polasek d. Denis Shapovalov and Felix Auger-Aliassime 3-6 7-5 6-3
Denis Shapovalov d. Martin Klizan 7-6(4) 6-4
Felix Auger-Aliassime d. Norbert Gombos 6-3 6-4

Denis Shapovalov
Felix Auger-Aliassime
Peter Polansky
Frank Dancevic

Martin Klizan
Filip Horansky
Norbert Gombos
Igor Zelenay
Filip Polasek

ATP Challenger Tour:
2019 Cleveland Challenger:

Qualifying Draw:
Final Qualifying Round:
[1][Alt]Jared Hiltzik (USA) d. [WC]Justin Boulais 6-3 7-5(7)

Main Draw:
1st Round:
[13]Filip Peliwo -> Bye
[8]Brayden Schnur -> Bye

2nd Round:
[13]Filip Peliwo d. Mario Vilella Martinez (ESP) 6-2 6-4
[8]Brayden Schnur d. Stefan Kozlov (USA) 7-6(5) 6-4

3rd Round:
Borna Gojo (CRO) d. [13]Filip Peliwo 6-1 6-3
[8]Brayden Schnur d. [10]Dustin Brown (GER) 7-5 6-4

Quarterfinals:
Mikael Torpegaard (DEN) d. [8]Brayden Schnur 7-5 6-3

2019 Launceston Tennis International
Main Draw:
1st Round:
Max Purcell (AUS) d. [ITF]Steven Diez 6-3 6-3


ITF World Tennis Tour:
M25 Weston, FL:
Main Draw:
1st Round:
[8]Pavel Krainik d. Or Ram-Harel (ISR) 6-4 6-3

2nd Round:
Alejandro Tabilo (CHI) d. [8]Pavel Krainik 6-1 6-4

M15 Monastir:
Qualifying Draw:
1st Round:
[12]Samuel Philp d. Brian Bencic (SUI) 4-6 6-2 [10-6]

Final Qualifying Round:
[12]Samuel Philp d. Buvaysar Gadamauri (BEL) 6-3 6-2

Main Draw:
1st Round:
Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) d. [Q]Samuel Philp 5-7 6-1 7-5

ITF Junior Tour:
J1 Cuenca (G1):
Qualifying Draw:
1st Round:
[4]Christopher Heck -> Bye

2nd Round:
[4]Christopher Heck d. Alejandro Vera Roca (ECU) 6-4 6-3

Final Qualifying Round:
[7]Joaquim De Almeida (BRA) d. [4]Christopher Heck 6-7(4) 6-4 6-0

J4 Nairobi (G4):
Main Draw:
1st Round:
[Q]Gianni Biagianti (ITA) d. Ghouse Faisal 6-4 6-4

J4 Szczecin (G4):
Qualifying Draw:
1st Round:
Kacper Gorecki (POL) d. Frederick McRae 6-3 6-0
[4]Wojtek Szczesny (POL) d. Thomas Sorensen 6-3 7-5
 

·
Administrator
Joined
·
14,824 Posts
Discussion Starter #6 (Edited)
Canadians in Action Week 6:

Active this week (Rankings as of 02/04)
#25 Denis Shapovalov (Montpellier - Lost in QF)
#158 (+6) Brayden Schnur (Dallas Challenger - Lost in QF)
#235 (+3) Filip Peliwo (Dallas Challenger - Lost in R2)
#312 (-5) Steven Diez (Budapest Challenger Qualifying - Qualified, Lost in R2)
ITF #498 (+15) Pavel Krainik (M15 Claremont, CA - Lost in R1)
ITF #1084 (+5) Samuel Philp (M15 Monastir Qualifying - Lost in FQR)
ITF #1175 (-1) Justin Boulais (M15 Claremont, CA Qualifying - Lost in QR1)

ATP Tour:
2019 Open Sud de France:
Main Draw:
1st Round:
[3][WC]Denis Shapovalov -> Bye

2nd Round:
[3][WC]Denis Shapovalov d. Marcel Granollers (ESP) 6-4 7-6(1)

Quarterfinal:
[7]Pierre Hughes-Herbert (FRA) d. [3][WC]Denis Shapovalov 7-5 7-6(4)

ATP Challenger Tour:
2019 RBC Tennis Championships of Dallas:
Qualifying Draw:
Main Draw:
1st Round:
[10]Brayden Schnur -> Bye
Filip Peliwo d. [ITF]Matias Franco Descotte (ARG) 5-7 7-6(4) 6-3

2nd Round:
[10]Brayden Schnur d. Michael Redlicki (USA) 7-6(4) 6-4
[6]Bjorn Frantangelo (USA) d. Filip Peliwo 6-2 7-6(4)

3rd Round:
[10]Brayden Schnur d. [LL]Martin Redlicki (USA) 6-4 6-4

Quarterfinal:
[1]Michael McDonald (USA) d. [10]Brayden Schnur 6-2 6-2

2019 Hungarian Challenger Open
Qualifying Round:
[1][ITF]Steven Diez d. [ITF] Andreas Artunedo Martinavarro (ESP) 6-4 6-3

Main Draw:
1st Round:
[Q]Steven Diez d. [ITF]Riccardo Bonadio (ITA) 6-4 6-2

2nd Round:
[8]Alexander Bublik (KAZ) d. [Q]Steven Diez 6-1 7-5


ITF World Tennis Tour:
M15 Monastir:
Qualifying Draw:
1st Round:
[11]Samuel Philp d. [WC]Aliaksandr Prudnikau (BLR) 6-3 6-3

Final Qualifying Round:
[4]Ivan Marrero Curbelo (ESP) d. [12]Samuel Philp 6-3 6-3

M15 Claremont, CA:
Qualifying Draw:
1st Round:
[2]Michael Shabaz (USA) d. Justin Boulais 5-7 6-4 [10-6]

Main Draw:
1st Round:
Isaiah Strode (USA) d. [2]Pavel Krainik 3-6 7-6(3) 6-4

ITF Junior Tour:
J1 Lambare:
Main Draw:
1st Round:
[7]Taha Baadi -> Bye
[WC]Christopher Heck d. Carl Emil Overbeck (DEN) 6-3 7-6(4)
Nicolas Ocana Lavoie d. Carl Gustafsson (SWE) 2-6 7-5 7-5

2nd Round:
[7]Taha Baadi d. Blaise Bicknell (USA) 6-0 6-3
[14]Sebastian Gima (ROU) d. [WC]Christopher Heck 6-4 6-1
Nicolas Ocana Lavoie d. [10]Roman Andres Burruchaga (ARG) 6-1 6-3

3rd Round:
[7]Taha Baadi d. [9]Juan Bautista Torres (ARG) 5-7 6-3 6-4
[6]Shunsuke Mitsui (JPN) d. Nicolas Ocana Lavoie 6-4 6-4

Quarterfinal:
[7]Taha Baadi d. [1]Keisuke Saitoh (JPN) 7-6(6) 6-3

Semifinal:
[3]Luciano Tacchi (ARG) d. [7]Taha Baadi 6-3 7-6(2)

J4 Queretaro:
Qualifying Draw:
1st Round:
Santiago Arredondo Delgado (MEX) d. [1]Andy Zhu 6-3 3-6 6-3
[4]Stefan Simeunovic d. [WC]Oswaldo Alfonso Rodriguez Garcia (MEX) 6-1 6-1

2nd Round:
[4]Stefan Simeunovic d. Santiago Marin Suarez (MEX) 6-1 6-1

Final Qualifying Round:
[4]Stefan Simeunovic d. Esteban Estrada Arreola (MEX) 6-3 6-3

Main Draw:
1st Round:
[WC]Emilio Vila (MEX) d. Jaden Weekes 2-6 6-2 6-1
Stefano Liokossis d. [WC]Armando Sotelo (MEX) 6-1 6-2
[9]Maxime St-Hilaire -> Bye
[Q]Stefan Simeunovic d. [LL]Eduardo Hernandez (MEX) 6-1 6-1
Michael Younan d. Wulrano Martinez Mora Esdras (MEX) 6-3 6-3
[15]Samuel Paquette -> Bye

2nd Round:
[12]Manuel Antonio Alonso (MEX) d. Stefano Liokossis 2-6 6-4 6-3
Francisco Allard Lopez (MEX) d. [9]Maxime St-Hilaire 6-2 6-1
[5]Samuel Sanchez (MEX) d. [Q]Stefan Simeunovic 3-6 6-2 6-1
[4]Jackson Ross (USA) d. Michael Younan 6-2 6-2
Rodrigo Mendoza Valverde (MEX) d. [15]Samuel Paquette 3-6 7-6(4) 7-6(5)

J5 Nairobi:
Main Draw:
1st Round:
[9]Ghouse Faisal -> Bye

2nd Round:
[9]Ghouse Faisal d. Karthigeyan Ravikumar (IND) 6-1 6-0

3rd Round:
[8]Derick Ominde (KEN) d. [9]Ghouse Faisal 6-2 6-1

J5 Warsaw:
Qualifying Draw:
1st Round:
Dariusz Kuczynski (POL) d. Frederick McRae 6-3 6-2
Thomas Sorensen d. Grzegorz Rudnicki (POL) 6-3 6-2

2nd Round:
[WC]Patryk Stokowski (POL) d. Thomas Sorensen 6-3 6-2
 

·
Administrator
Joined
·
14,824 Posts
Discussion Starter #7 (Edited)
Canadians in Action Week 7:

Active this week (Rankings as of 02/11)
#14 Milos Raonic (Rotterdam - Lost in R2)
#25 Denis Shapovalov (Rotterdam - Lost in QF)
#103 (+4) Felix Auger-Aliassime (Buenos Aires - Lost in R1)
#118 (+2) Peter Polansky (New York - Lost in R1)
#154 (+4) Brayden Schnur (New York Qualifying - Qualified - Lost in Final)
UNR Jack Mingjie Lin (New York - Lost in R1)
ITF #496 (+2) Pavel Krainik (M15 Tucson, AZ - Lost in R1)
ITF #1167 (+3) Liam Draxl (M15 Tucson, AZ - Lost in QF)

ATP Tour:
2019 ABN AMRO World Tennis Tournament:
Main Draw:
1st Round:
[4]Milos Raonic d. Philipp Kohlschreiber (GER) 7-6(8) 7-5
[10]Denis Shapovalov d. [Q]Franko Skugor (CRO) 7-5 6-3

2nd Round:
[WC]Stan Wawrinka (SUI) d. [4]Milos Raonic 6-4 7-6(4)
[10]Denis Shapovalov d. [WC]Tomas Berdych (CZE) 6-4 6-3

Quarterfinals:
[WC]Stan Wawrinka (SUI) d. [10]Denis Shapovalov 6-4 7-6(4)

2019 New York Open:
Qualifying Draw:
1st Round:
[5]Brayden Schnur d. [WC]Cannon Kingsley (USA) 7-6(3) 6-3

Final Qualifying Round:
[5]Brayden Schnur d. [2]Alexei Popyrin (AUS) 6-4 7-6(8)

Main Draw:
1st Round:
Ryan Harrison (USA) d. Peter Polansky 6-3 6-4
[Q]Brayden Schnur d. [WC]Jack Mingjie Lin 6-1 6-3

2nd Round:
[Q]Brayden Schnur d. [3]Steve Johnson (USA) 6-4 4-6 7-6(4)

Quarterfinals:
[Q]Brayden Schnur d. Paolo Lorenzi (ITA) 6-7(7) 7-6(5) 7-5

Semifinals:
[Q]Brayden Schnur d. [6]Sam Querrey (USA) 7-6(7) 4-6 6-3

Finals:
Reilly Opelka (USA) d. [Q]Brayden Schnur 6-1 6-7(7) 7-6(7)

2019 Argentina Open:
Main Draw:
1st Round:
Christian Garin (CHI) d. [WC]Felix Auger-Aliassime 3-6 7-5 6-3

ITF World Tennis Tour:
M15 Tucson, AZ:
Main Draw:
1st Round:
[JR]Liam Draxl d. [8]William Griffith (USA) 6-3 6-2
[Q]Gage Brymer (USA) d. [4]Pavel Krainik 7-5 6-2

2nd Round:
[JR]Liam Draxl d. Strong Kirchheimer (USA) 6-3 7-5

Quarterfinal:
[WC]Isaiah Strode (USA) d. [JR]Liam Draxl 7-5 6-3

ITF Junior Tour:
J1 Criciúma:
Qualifying Draw:
1st Round:
[7]Nicolas Ocana Lavoie d. Lucas Zancheta (BRA) 3-6 6-1 6-4

2nd Round:
Nicolas Ocana Lavoie d. Oscar Tejera Ecenarro (ESP) 6-3 6-1

Final Qualifying Round:
Nicolas Ocana Lavoie d. [5]Anthony Genov (BUL) 4-6 6-3 6-3

Main Draw:
1st Round:
[14]Taha Baadi -> Bye
[Q]Nicolas Ocana Lavoie d. [WC]Nicolas Zanellato (BRA) 6-2 6-2

2nd Round:
Pedro Boscardin Dias (BRA) d. [14]Taha Baadi 7-6(3) 6-3
[6]Tyler Zink (USA) d. [Q]Nicolas Ocana Lavoie 6-3 6-3

J4 Jalisco:
Qualifying Draw:
Main Draw:
1st Round:
Ramiro Ramirez (MEX) d. [14]Maxime St-Hilaire 6-3 6-1
Francisco Allard Lopez (MEX) d. Michael Younan 6-2 6-3
Stefan Simeunovic d. Jose Pablo Davila Garza (MEX) 6-2 7-5
[8]Christopher Heck d. [Q]Luciano Alcocer (MEX) 6-3 6-1
[15]Alan Kam (MEX) d. Jaden Weekes 6-4 7-5
Samuel Paquette d. Miguel Angel Alonoso (MEX) 6-3 6-4

2nd Round:
[5]Victorio Marquiselli (ARG) d. Stefan Simeunovic 6-1 6-1
[8]Christopher Heck d. Riley Odell (USA) 1-6 7-6(5) 6-3
Samuel Paquette d. [2]Rafael Alfonso De Alba Valdes (MEX) 4-6 6-3 6-3

3rd Round:
Mario Alberto Duron Garza (MEX) d. [8]Christopher Heck 6-2 6-3
[16]Marcus McDaniel (USA) d. Samuel Paquette 6-3 6-2

J4 Frederiksberg:
Qualifying Draw:
1st Round:
Thomas Sorensen d. Linus Videhult (SWE) 4-6 6-3 6-1

2nd Round:
[7]Mils Andersson (SWE) d. Thomas Sorensen 4-6 6-4 7-5

Main Draw:
1st Round:
Sasha Trkulja d. [7]Matas Vasiliauskas (LTU) 1-6 6-4 7-5

2nd Round:
Sasha Trkulja d. Erik Eliasson (SWE) 6-3 6-1

Quarterfinal:
[Q][1]Eric Vanshelboim (UKR) d. Sasha Trkulja 6-2 6-1
 

·
Administrator
Joined
·
14,824 Posts
Discussion Starter #8 (Edited)
Canadians in Action Week 8:

Active this week (Rankings as of 02/18)
#25 Denis Shapovalov (Marseille - Lost in R2)
#104 (-1) Felix Auger-Aliassime (Rio de Janeiro - Lost in F)
#107 (+47) Brayden Schnur (Delray Beach - Lost in R1)
#122 (-4) Peter Polansky (Delray Beach - Lost in R1)
#311 (-1) Steven Diez (Cuernavaca Challenger - Lost in SF)

ATP Tour:
2019 Rio Open:
Main Draw:
1st Round:
[WC]Felix Auger-Aliassime d. [2]Fabio Fognini (ITA) 6-2 6-3

2nd Round:
[WC]Felix Auger-Aliassime d. Christian Garin (CHI) 7-5 6-4

Quarterfinal:
[WC]Felix Auger-Aliassime d. Jaume Munar (ESP) 6-4 6-3

Semifinals:
[WC]Felix Auger-Aliassime d. Pablo Cuevas (URU) 6-3 3-6 6-3

Finals:
Laslo Djere (SRB) d. [WC]Felix Auger-Aliassime 6-3 7-5

2019 Open 13:
Main Draw:
1st Round:
[4]Denis Shapovalov -> Bye

2nd Round:
Mikhail Kukushkin (KAZ) d. [4]Denis Shapovalov 6-4 7-6(4)

2019 Delray Beach Open:
Main Draw:
1st Round:
[8]Adrian Mannarino (FRA) d. [SE]Brayden Schnur 6-2 6-2
[2][WC]John Isner (USA) d. Peter Polansky 6-3 7-6(4)


ATP Challenger Tour:
Cuernavaca Challenger:
Main Draw:
1st Round:
Steven Diez d. Victor Estrella Burgos (DOM) 7-5 6-0

2nd Round:
Steven Diez d. [12]Ante Pavic (CRO) 6-4 2-0(r)

3rd Round:
Steven Diez d. [7]Santiago Giraldo (COL) 3-6 6-1 6-1

Quarterfinals:
Steven Diez d. [2]Roberto Quiroz (ECU) 7-6(3) 6-0

Semifinals:
Gonzalo Escobar (COL) d. Steven Diez 6-2 6-1

ITF Junior Tour:
JA Porto Alegre:
Main Draw:
1st Round:
[11]Taha Baadi d. [WC]Rafael Marques Da Silva (BRA) 6-4 6-3
Nicolas Ocana Lavoie d. Alexander Kiefer (USA) 6-1 7-5

2nd Round:
[11]Taha Baadi d. Blaise Bicknell (USA) 4-6 6-4 6-2
[2]Keisuke Saitoh (JPN) d. Nicolas Ocana Lavoie 6-3 6-2

3rd Round:
[11]Taha Baadi d. [7]Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) 2-6 6-4 7-6(2)

Quarterfinals:
[13]Toby Alex Kodat (USA) d. [11]Taha Baadi 6-1 7-6(4)

J4 Guatemala:
Qualifying Draw:
1st Round:
[8]Jaden Weekes d. Ivan Gabriel Ovalle (GUA) 6-1 6-3
Stefan Simeunovic d. Oscar Pineda (GUA) 6-0 6-0

2nd Round:
[8]Jaden Weekes d. Santiago Padilla (GUA) 2-6 7-5 6-1
[5]Alexander Petrov (USA) d. Stefan Simeunovic 6-4 6-3

Final Qualifying Round:
[1]Ty Spitzer (USA) d. [8]Jaden Weekes 6-3 2-6 6-2

Main Draw:
1st Round:
[3]Alexandre Leblanc d. Felipe Cruz (CRC) 7-5 6-3
Jake Krug (USA) d. Maxime St-Hilaire 7-6(4) 6-1
[2]Alexander Bernard (USA) d. Michael Younan 6-2 6-1

2nd Round:
[3]Alexandre Leblanc d. [Q]Alexander Petrov (USA) 7-5 3-6 6-4

Quarterfinals:
[5]Juan Sebastian Dominguez Collado (GUA) d. [3]Alexandre Leblanc 6-2 3-6 6-2

J5 Algiers:
Qualifying Draw:
1st Round:
Mohamed Amin Oueslati (TUN) d. [8]William Binnie 4-6 6-4 6-2
 

·
Administrator
Joined
·
14,824 Posts
Discussion Starter #10 (Edited)
Canadians in Action Week 9:

Active this week (Rankings as of 02/25)
#14 Milos Raonic (Dubai - Lost in R1)
#60 (+44) Felix Auger-Aliassime (Sao Paulo - Lost in QF)
#123 (-1) Peter Polansky (Indian Wells Challenger - Lost in R3)
#241 (-3) Filip Peliwo (Yokohama Challenger - Lost in R3)

ATP Tour:
2019 Dubai Tennis Championships:
Main Draw:
1st Round:
Jan-Lennard Struff (GER) d. [7]Milos Raonic 6-4 5-7 6-4

2019 Brasil Open Open:
Main Draw:
1st Round:
Felix Auger-Aliassime d. [5][WC]Pablo Cuevas (URU) 5-7 6-3 6-3

2nd Round:
Felix Auger-Aliassime d. Albert Ramos Vinolas (ESP) 7-6(2) 7-6(5)

Quarterfinal:
Laslo Djere (CRO) d. Felix Auger-Aliassime 6-2 3-6 6-3

ATP Challenger Tour:
Indian Wells Challenger:
Main Draw:
1st Round:
[11]Peter Polansky -> Bye

2nd Round:
[11]Peter Polansky d. Christian Harrison 6-4 3-6 7-6(4)

3rd Round:
[7]Andrey Rublev (RUS) d. [11]Peter Polansky 6-2 7-5

Yokohama Challenger:
Main Draw:
1st Round:
[14]Filip Peliwo -> Bye

2nd Round:
[14]Filip Peliwo d. [ITF]Ivan Gakhov (RUS) 6-2 6-4

3rd Round:
[3]Yuichi Sugita (JPN) d. [14]Filip Peliwo 6-4 6-2

ITF Junior Tour:
J4 La Libertad:
Qualifying Draw:
1st Round:
[12]Andy Zhu -> Bye
[WC]Tymofiy Khrystyuk d. [WC]Adrian Enrique Fuentes Zepeda (ESA) 6-0 6-0

2nd Round:
[12]Andy Zhu d. Alessandro Nicolas Bizzarri (USA) 6-2 6-2
[WC]Tymofiy Khrystyuk d. [4]William Kasten (USA) 6-3 0-6 6-4

Final Qualifying Round:
[2]Oscar Tejera Ecenarro (ESP) d. [12]Andy Zhu 6-3 6-2
Benjamin Ignacio Torres Fernandez (CHI) d. [WC]Tymofiy Khrystyuk 6-1 7-6(5)

Main Draw:
1st Round:
[15]Alvin Nicholas Tudorica -> Bye
[3]Alexandre Leblanc -> Bye
Gabriel Diallo d. [WC]Fernando Flores (ESA) 6-1 6-2

2nd Round:
[15]Alvin Nicholas Tudorica d. [Q]Dean Cooper Kirby (GBR) 6-4 6-4
[3]Alexandre Leblanc d. Jonathan De La O Velasco (ESA) 7-5 6-1
Gabriel Diallo d. [14]Samuel Sanchez (MEX) 6-4 3-6 6-4

3rd Round:
[4]Benjamin Kittay (USA) d. [15]Alvin Nicholas Tudorica 6-4 6-1
[3]Alexandre Leblanc d. [13]Emiliano Gonzalez (MEX) 6-0 6-3
[2]Alexander Bernard (USA) d. Gabriel Diallo 6-3 6-3

Quarterfinal:
[3]Alexandre Leblanc d. [7]Lorenzo Claverie (VEN) 7-5 6-7(4) 6-4

Semifinal:
[3]Alexandre Leblanc d. [2]Alexander Bernard (USA) 4-6 6-4 6-4

Final:
[9]Juan Sebastian Zabala Vargas (ECU) d. [3]Alexandre Leblanc 3-6 7-5 7-5
 

·
Administrator
Joined
·
14,824 Posts
Discussion Starter #11 (Edited)
Canadians in Action Week 10:

Active this week (Rankings as of 03/04)
#14 Milos Raonic (Indian Wells)
#25 (-1) Denis Shapovalov (Indian Wells)
#58 (+2) Felix Auger-Aliassime (Indian Wells - Lost in R3)
#106 (+1) Brayden Schnur (Zhuhai Challenger - Lost in R2)
#127 (-4) Peter Polansky (Indian Wells Qualifying - Lost in QR1)
#233 (+8) Filip Peliwo (Zhuhai Challenger - Lost in R1)
ITF #2653 (+3) Francis Pare (M15 Doha Qualifying - Lost in QR1)

ATP Tour:
2019 BNP Paribas Open:
Qualifying Draw:
1st Round:
Lukas Lacko (SVK) d. [22]Peter Polansky 6-4 6-7(5) 7-6(3)

Main Draw:
1st Round:
[13]Milos Raonic -> Bye
[WC]Felix Auger-Aliassime d. Cameron Norrie (GBR) 6-3 6-2
[24]Denis Shapovalov -> Bye

2nd Round:
[13]Milos Raonic d. Sam Querrey (USA) 7-6(1) 6-4
[WC]Felix Auger-Aliassime d. [9]Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4 6-2
[24]Denis Shapovalov d. Steve Johnson (USA) 6-3 6-4

3rd Round:
[13]Milos Raonic d. [Q]Marcos Giron (USA) 4-6 6-4 6-4
Yoshihito Nishioka (JPN) d. [WC]Felix Auger-Aliassime 6-7(2) 6-4 7-6(5)
[24]Denis Shapovalov d. [10]Marin Cilic 6-4 6-2

ATP Challenger Tour:
Indian Wells Challenger:
Zhuhai Challenger:
Main Draw:
1st Round:
[1]Brayden Schnur -> Bye
Uladzimir Ignatik (BLR) d. Filip Peliwo 6-3 6-0

2nd Round:
Max Purcell (AUS) d. [1]Brayden Schnur 6-1 3-6 7-6(7)

ITF World Tennis Tour:
M15 Doha:
Qualifying Draw:
1st Round:
[5]Alexandru Vasile Manole (ROU) d. Francis Pare 6-2 6-3

ITF Junior Tour:
J1 Casablanca:
Qualifying Draw:
1st Round:
[7]Ziad Aboufirassi -> Bye

2nd Round:
[WC]Pablo Salar (ESP) d. [7]Ziad Aboufirassi 6-4 7-6(4)

Main Draw:
1st Round:
Joshua Lapadat d. [WC]Mouad Naoui (MAR) 6-3 6-1

2nd Round:
[14]Jeffrey Von Der Schulenburg (SUI) d. Joshua Lapadat 6-1 6-4

J3 San Jose:
Qualifying Draw:
1st Round:
Sebastien Collard d. [WC]Luca Lo Nardo (CRC) 6-4 6-1
Gabriel Diallo d. Daniel Cordero (CRC) 6-2 6-0
Victor Lilov (USA) d. Christopher Heck 6-4 6-3
[8]Martin Maldonado (ECU) d. Michael Younan 6-3 6-2
Antoine Marleau d. [WC]Oscar Rozados (CRC) 6-4 6-0

2nd Round:
[1]Daniel Milavsky (USA) d. Sebastien Collard 6-3 2-6 6-2
Gabriel Diallo d. [6]Joaquin Caballer (ESP) 6-3 6-4
Antoine Marleau d. [4]Samuel Sanchez (MEX) 6-3 6-1

Final Qualifying Round:
Gabriel Diallo d. [1]Daniel Milavsky (USA) 6-0 6-1
[5]Bruno Kuzuhara (USA) d. Antoine Marleau 6-4 3-6 6-1

Main Draw:
1st Round:
Maxwell McKennon (USA) d. Marko Stakusic 6-3 3-6 6-3
[Q]Gabriel Diallo d. Benjamin Kittay (USA) 2-6 6-2 6-3
[2]Andres Martin (USA) d. [LL]Antoine Marleau 6-4 6-2

2nd Round:
[4]Ronan Jachuck (USA) d. [Q]Gabriel Diallo 6-3 6-4
 

·
Administrator
Joined
·
14,824 Posts
Discussion Starter #12 (Edited)
Canadians in Action Week 11:

Active this week (Rankings as of 03/04)
#14 Milos Raonic (Indian Wells - Lost in SF)
#25 (-1) Denis Shapovalov (Indian Wells - Lost in R4)
#58 (+2) Felix Auger-Aliassime (Indian Wells - Lost in R3)
#106 (+1) Brayden Schnur (Shenzhen Challenger - Lost in SF)
#127 (-4) Peter Polansky (Arizona Challenger - Lost in R2)
#233 (+8) Filip Peliwo (Shenzhen Challenger - Lost in R1)
#293 (+1) Steven Diez (Drummondville Challenger - Lost in R1)
#494 (+3) Pavel Krainik (Drummondville Challenger - Lost in R1)
ITF #1225 Rian Du Toit (M15 Cancun Qualifying - Lost in QR1)
ITF #3393 Kooros Ghasemi (M25 Bakersfield, CA Qualifying - Lost in QR1)
UNR Taha Baadi (Drummondville Challenger - Lost in R1)
UNR Justin Boulais (Drummondville Challenger Qualifying - Lost in QR)
UNR Liam Draxl (Drummondville Challenger - Lost in R2)
UNR Joshua Peck (Drummondville Challenger - Lost in R1)
UNR Sebastian Zapata (M25 Bakersfield, CA Qualifying - Lost in QR1)

ATP Tour:
2019 BNP Paribas Open - 2nd Week:
Main Draw:
3rd Round:
[13]Milos Raonic d. [Q]Marcos Giron (USA) 4-6 6-4 6-4
Yoshihito Nishioka (JPN) d. [WC]Felix Auger-Aliassime 6-7(2) 6-4 7-6(5)
[24]Denis Shapovalov d. [10]Marin Cilic 6-4 6-2

4th Round:
[13]Milos Raonic d. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4 6-3
Hubert Hurkacz (POL) d. [24]Denis Shapovalov 7-6(3) 2-6 6-3

Quarterfinal:
[13]Milos Raonic d. [LL]Miomir Kecmanovic (SRB) 6-3 6-4

Semifinal:
[7]Dominic Thiem (AUT) d. [13]Milos Raonic 7-6(3) 6-7(3) 6-4

ATP Challenger Tour:
Arizona Challenger:
Main Draw:
1st Round:
Peter Polansky d. [Q]Frederik Nielson 7-6(7) 6-3

2nd Round:
[11]Nicolas Jarry (CHI) d. Peter Polansky 6-1 5-7 6-4

Drummondville Challenger:
Qualifying Draw:
[1][ITF]Manuel Guinard (FRA) d. [WC]Justin Boulais 7-6(3) 6-1

Main Draw:
1st Round:
[Q]Skander Mansouri (TUN) d. [WC]Pavel Krainik 7-6(6) 6-3
Vincent Millot d. [WC]Joshua Peck 6-3 6-3
Renzo Olivo (ARG) d. [WC]Taha Baadi 6-4 6-4
[WC]Liam Draxl d. Yusuke Takahashi 6-3 6-2
Borna Gojo (CRO) d. Steven Diez 7-5 6-3

2nd Round:
[8][WC]John-Patrick Smith (AUS) d. [WC]Liam Draxl 6-7(2) 7-5 7-6(3)

Shenzhen Challenger:
Main Draw:
1st Round:
[1]Brayden Schnur -> Bye
Mathias Bourgue (FRA) d. Filip Peliwo 6-1 6-3

2nd Round:
[1]Brayden Schnur d. Jose Hernandez-Fernandez (DOM) 3-6 6-0 6-4

3rd Round:
[1]Brayden Schnur d. [13]Lorenzo Giustino 4-6 7-5 6-2

Quarterfinals:
[1]Brayden Schnur d. Lee Duck-hee (KOR) 6-4 4-6 7-5

Semifinals:
Stefano Napolitano (ITA) d. [1]Brayden Schnur 6-3 6-4

ITF World Tennis Tour:
M25 Bakersfield, CA:
Qualifying Draw:
1st Round:
[3]Ryan Peniston (GBR) d. Sebastian Zapata 6-2 6-0
[7]Danny Thomas (USA) d. Kooros Ghasemi 6-1 6-3

M15 Cancun:
Qualifying Draw:
1st Round:
Hillel Rousseau (HAI) d. Rian Du Toit 6-3 7-5(4)

ITF Junior Tour:
J2 Vinaros:
Main Draw:
1st Round:
[8]Sebastian Gima (ROU) d. Joshua Lapadat 5-7 6-3 7-5

J4 Llanos de Curundu:
Qualifying Draw:
1st Round:
Oliver Fiallo (DOM) d. Tymofiy Khrystyuk 6-4 6-4
[6]Kevin Kovacs d. Juan Pablo Zambrano (COL) 6-4 6-2
[3]Erik Kovacs -> Bye
Andy Zhu d. Daniel Enrique Brandt Giorgianni (VEN) 6-1 6-0

2nd Round:
[6]Kevin Kovacs d. Diego Rodriguez Tobar (PAN) 6-0 6-1
Gonzalo Bueno (PER) d. [3]Erik Kovacs 4-6 7-6(1) 6-4
[4]Noah Becker (USA) d. Andy Zhu 2-6 6-2 6-4

Final Qualifying Round:
[2]Matias Olivero (CHI) d. [6]Kevin Kovacs 6-2 7-6(8)

Main Draw:
1st Round:
[1]Andrew Dale (USA) d. Sebastien Collard 6-1 6-1
[5]Marko Stakusic d. Fnu Nidunjianzan (CHN) 6-4 2-6 7-6(5)
[4]Daniel Milavsky (USA) d. [WC]Benjamin Lortie 7-5 6-3
Martin Maldonado (ECU) d. Michael Younan 3-6 7-6(8) 7-6(2)
Gabriel Diallo d. [6]Emilio Bowen (ECU) 6-3 6-3
Lucas Britez Risso (PAR) d. Maxime Mareschal-Hay 6-4 6-1
[Q]Noah Becker (USA) d. [WC]Antoine Marleau 6-3 6-0

2nd Round:
[5]Marko Stakusic d. [LL]Thomas Navarro (USA) 2-6 7-6(4) 6-2
Gabriel Diallo d. Ty Switzer (USA) 6-3 6-0

Quarterfinals:
[1]Andrew Dale (USA) d. [5]Marko Stakusic 6-3 6-4
[3]Stefan Leustian (USA) d. Gabriel Diallo 6-4 6-7(1) 6-3

J4 Hamburg:
Qualifying Draw:
1st Round:
Andre Frid d. Laurin-Joel Mekaj (GER) 6-2 6-0

2nd Round:
[4]Noah Malige (FRA) d. Andre Frid 6-1 6-0

J5 Bulawayo:
Main Draw:
1st Round:
Ghouse Ali Faisal d. [WC]Taona Mhwandagara (ZIM) 6-3 6-3

2nd Round:
Ghouse Ali Faisal d. Anesu Kwirirai (ZIM) 6-7(2) 6-0 6-2

Quarterfinal:
[7]Tatenda Mutetwa (RSA) d. Ghouse Ali Faisal 6-0 6-2
 

·
Administrator
Joined
·
14,824 Posts
Discussion Starter #13 (Edited)
Canadians in Action Week 12:

Active this week (Rankings as of 03/18)
#14 Milos Raonic (Miami - Lost in R3)
#23 (+2) Denis Shapovalov (Miami)
#57 (+1) Felix Auger-Aliassime (Miami Qualifying - Qualified)
#109 (-3) Brayden Schnur (Zhangjiagang Challenger - Lost in R2)
#138 (-11) Peter Polansky (Miami Qualifying - Lost in QR1)
#239 (-6) Filip Peliwo (Zhangjiagang Challenger - Lost in R3)
ITF #503 (+1) Pavel Krainik (M15 Cancun - Lost in R1)
ITF #3179 (+39) Michel-Alexandre Fortin (M15 Cancun - Lost in R1)
UNR Masood Eisa-Beygi (M15 Sharm El Sheikh Qualifying - Lost in QR1)

ATP Tour:
2019 Miami Open:
Qualifying Draw:
1st Round:
[2]Felix Auger-Aliassime d. Luca Vanni (ITA) 4-6 6-4 6-1
[4]Mackenzie McDonald (USA) d. Peter Polansky 7-6(4) 7-5

Final Qualifying Round:
[2]Felix Auger-Aliassime d. [17]Paolo Lorenzi (ITA) 7-6(1) 6-2

Main Draw:
1st Round:
[12]Milos Raonic -> Bye
[Q]Felix Auger-Aliassime d. [Q]Casper Rudd (NOR) 3-6 6-1 6-2
[20]Denis Shapovalov -> Bye

2nd Round:
[12]Milos Raonic d. Maximilian Marter (GER) w/o
[Q]Felix Auger-Aliassime d. Martin Fucsovics (HUN) 6-4 4-6 6-0
[20]Denis Shapovalov d. [LL]Daniel Evans (GBR) 4-6 6-1 6-3

3rd Round:
[19]Kyle Edmund (GBR) d. [12]Milos Raonic 6-4 6-4
[Q]Felix Auger-Aliassime d. Hubert Hurkacz (POL) 7-6(5) 6-4
[20]Denis Shapovalov vs. [Q]Amdrey Rublev (RUS)

ATP Challenger Tour:
Zhangjiagang Challenger:
Main Draw:
1st Round:
[1]Brayden Schnur -> Bye
[14]Filip Peliwo -> Bye

2nd Round:
Andrew Harris (AUS) d. [1]Brayden Schnur 6-4 6-7(2) 7-6(8)
[14]Filip Peliwo d. Evgeny Karlovskiy (RUS) 6-1 6-4

3rd Round:
[3]Soon-woo Kwon (KOR) d. [14]Filip Peliwo 6-4 6-2

ITF World Tennis Tour:
M15 Sharm El Sheikh:
Qualifying Draw:
1st Round:
[10]S D Prajwal Dev (IND) d. [WC]Masood Eisa-Beygi 6-0 6-0

M15 Cancun:
Main Draw:
1st Round:
[Q]Maksim Tikhomirov (USA) d. [5]Pavel Krainik 7-6(9) 5-3(r)
[6]Benjamin Lock (ZIM) d. Michel-Alexandre Fortin 6-4 6-4

ITF Junior Tour:
J2 Benicarlo:
Qualifying Draw:
1st Round:
Carles Hernandez (ESP) d. [8]Nick Lagaev 6-4 6-2
[4]Joshua Lapadat d. [WC]Miguel Ang Castan Albiol (ESP) 6-2 6-0

2nd Round:
[4]Joshua Lapadat d. Derrick Chen (GBR) 6-0 2-6 6-2

Final Qualifying Round:
[WC]Inaki Montes-De La Torre d. [4]Joshua Lapadat 3-0(r)

J3 Casablanca:
Qualifying Draw:
1st Round:
Mouad Naoui (MAR) d. Ziad Aboufirassi 6-2 6-2

J4 Bayamón:
Qualifying Draw:
1st Round:
[4]Alex Gomez Goyete -> Bye
[5]Andy Zhu -> Bye

2nd Round:
[4]Alex Gomez Goyete d. Peyton Gatti (USA) 6-4 2-6 6-4
Reilly Wilson (USA) d. [5]Andy Zhu 6-0 7-5

Final Qualifying Round:
James Johnson (USA) d. [4]Alex Gomez Goyete 6-0 7-5

Main Draw:
1st Round:
[1][WC]Stefan Leustian (USA) d. Benjamin Lortie 6-2 6-2
Kevin Kocas d. Noah Becker (USA) 6-3 6-3
[14]Samuel Paquette d. Mark Dancuart (PER) 6-1 6-4
[Q]Boyeni Keenan (USA) d. Michael Younan 6-2 1-6 6-1
[5]Cezar Rata (USA) d. Matis De Sousa Lecorre 6-2 7-5
Eric Kovas d. [Q]Paolo Flores (USA) 6-2 6-0

2nd Round:
[8]Rafael Abdul Salam (VEN) d. Kevin Kocas 6-3 6-3
[14]Samuel Paquette d. [Q]Adolfo Daniel Vallejo (PAR) 6-1 7-6(5)
[WC]Gonzalo Bueno (PER) d. Eric Kovas

3rd Round:
[14]Samuel Paquette d. Juan Pablo Roldan Jacobson (MEX) 6-1 6-0

Quarterfinals:
Nicolas Rodriguez Guerra (ECU) d. [14]Samuel Paquette 6-4 6-3

J4 Irvine:
Qualifying Draw:
1st Round:
[WC]Marcus Sebastian (USA) d. [3]Alexander Asenov 6-4 6-7(5) 6-3
[8]Thomas Sorensen d. Salight Choi (USA) 6-1 6-1

2nd Round:
Renaud Lefevre (USA) d. [8]Thomas Sorensen 6-3 6-4

Main Draw:
1st Round:
[13]Alvin Nicholas Tudorica d. [Q]Eugenio Gonzalez Fitzmaurice (USA) 7-6(5) 3-6 7-5

2nd Round:
Cash Hanzlik (USA) d. [13]Alvin Nicholas Tudorica 6-2 6-3

J5 Colomiers:
Main Draw:
1st Round:
Vincent Thiel (FRA) d. Pierre Djaroueh 6-0 6-0
 

·
Administrator
Joined
·
14,824 Posts
Discussion Starter #14
Canadians in Action Week 13:

Active this week (Rankings as of 03/18)
#14 Milos Raonic (Miami - Lost in R3)
#23 (+2) Denis Shapovalov (Miami)
#57 (+1) Felix Auger-Aliassime (Miami Qualifying - Qualified)
#292 (+1) Steven Diez (Marbella Challenger Qualifying - Qualified - Lost in R3)
ITF #505 (-2) Pavel Krainik (M15 Cancun - Lost in R2)
ITF #1154 (-5) Justin Boulais (M15 Antalya Qualifying - Lost in R1)
UNR Masood Eisa-Beygi (M15 Sharm El Sheikh Qualifying - Lost in QR1)

ATP Tour:
2019 Miami Open - 2nd Week:
Main Draw:
3rd Round:
[19]Kyle Edmund (GBR) d. [12]Milos Raonic 6-4 6-4
[Q]Felix Auger-Aliassime d. Hubert Hurkacz (POL) 7-6(5) 6-4
[20]Denis Shapovalov d. [Q]Andrey Rublev (RUS) 6-3 7-6(5)

4th Round:
[Q]Felix Auger-Aliassime d. [17]Nikoloz Basilashvili (GEO) 7-6(4) 6-4
[20]Denis Shapovalov d. [8]Stefanos Tsitsipas (GRE) 4-6 6-3 7-6(3)

Quarterfinal:
[Q]Felix Auger-Aliassime d. [11]Borna Coric (CRO) 7-6(3) 6-2
[20]Denis Shapovalov d. [28]Frances Tiafoe (USA) 6-7(5) 6-4 6-2

Semifinal:
[7] John Isner (USA) vs. [Q]Felix Auger-Aliassime
[4]Roger Federer (SUI) vs. [20]Denis Shapovalov

ATP Challenger Tour:
Marbella Challenger:
Qualifying Round:
[1][ITF]Steven Diez d. [WC]Gerard Granollers (ESP) 7-5 6-1

Main Draw:
1st Round:
[Q]Steven Diez d. [ITF]Oriol Roca Batalla (ESP) 6-2 6-1

2nd Round:
[Q]Steven Diez d. [16]Kimmer Coppejans (BEL) 6-2 6-3

3rd Round:
[1]Benoit Paire (FRA) d. [Q]Steven Diez 6-1 6-6(r)

ITF World Tennis Tour:
M15 Sharm El Sheikh Qualifying:
1st Round:
[4]Adil Kalyanpur (IND) d. [WC]Masood Eisa-Beygi 6-0 6-0

M15 Cancun:
1st Round:
[7]Pavel Krainik d. [Q]Jean Thirouin (FRA) 6-2 2-6 6-3

2nd Round:
[Q]Matic Spec (SLO) d. [7]Pavel Krainik 4-6 6-3 6-4

M15 Antalya:
Qualifying Draw:
1st Round:
[12]Justin Boulais d. [WC]Mustafa Erdogan (TUR) 6-2 6-1

Final Qualifying Round:
[3]Yan Sabanin (RUS) d. [12]Justin Boulais 6-3 6-1

Main Draw:
1st Round:
Grigoriy Lomakin (KAZ) d. [LL]Justin Boulais 7-6(5) 6-1

ITF Junior Tour:
J1 Villena:
Qualifying Draw:
1st Round:
[3]Nick Lagaev d. [WC]Miguel Ang Castan Albiol (ESP) 6-0 6-2

2nd Round:
[3]Nick Lagaev d. Oscar Traviesa Mola (ESP) 6-3 6-4

Final Qualifying Round:
[3]Nick Lagaev d. [10]Derrick Chen (GBR) 3-6 6-4 6-2

Main Draw:
1st Round:
Joshua Lapadat d. Nikita Kashirin (RUS) 4-6 6-4 6-4
[Q]Nick Lagaev d. [WC]Alejandro Turriziani Alvarez (ESP) 6-3 2-6 6-3

2nd Round:
[1]Nicolas Alvarez Varona (ESP) d. Joshua Lapadat 6-4 6-1
[4]Arthur Cazaux (FRA) d. [Q]Nick Lagaev 6-3 6-3

J3 Mohammedia:
Qualifying Draw:
1st Round:
Mohames Alami (MAR) d. [WC]Ziad Aboufirassi 6-3 0-6 7-5

J4 Antalya :
Main Draw:
1st Round:
[2]Luka Vukovic d. Nestor Lopushynskyi (UKR) 6-1 4-6 6-0

2nd Round:
[2]Luka Vukovic d. [Q]Federico Ruggeri (ITA) 7-6(4) 6-4

3rd Round:
[2]Luka Vukovic d. [14]Dominik Buzonics (HUN) 7-6(6) 6-0

Quarterfinal:
[Q]Viacheslav Bielinksyi (UKR) vs. [2]Luka Vukovic

J5 Bayamon:
Qualifying Draw:
1st Round:
Andreas Petsalis d. Sebastian Feliciano (PUR) 6-0 6-0
[3]Alex Gomez Goyette -> Bye
[4]Andy Zhu -> Bye
[8]Charles Courteau -> Bye

2nd Round:
Ryoma Mishiro (JPN) d. Andreas Petsalis 6-2 6-0
Reilly Wilson (USA) d. [3]Alex Gomez Goyette 6-1 6-2
Boyeni Keenan (USA) d. [4]Andy Zhu 6-3 7-5
Alejandro Hernandez (MEX) d. [8]Charles Courteau 6-2 6-3

Main Draw:
1st Round:
[15]Michael Younan -> Bye
Matis De Sousa Lecorre d. Jose Pablo Davila Garza (MEX) 6-2 6-4

2nd Round:
[LL]Martin Antonio Vergara Del Puerto (PUR) d. [15]Michael Younan 6-4 6-3
[3]Martin Maldonado (ECU) d. Matis De Sousa Lecorre 6-3 6-1
 

·
Registered
Joined
·
428 Posts
Important suggestion. Shouldn't "Team Canada" now be at the top instead of the bottom of the players forums now that Canada dominates the tennis world. It's hard on my index finger doing all that scrolling down to the bottom.
 
1 - 16 of 16 Posts
Top