Mens Tennis Forums banner

1 - 15 of 15 Posts

·
Moderator
Joined
·
164,472 Posts
Discussion Starter #1
1 Brandon LAUBSER (RSA) 137 1
2 Calvin JORDAAN (RSA) 315 1
3 Timothy DOLLMAN (RSA) 382 1
4 Luke HAMMOND (GBR) 429 1
5 Joshua HOWARD-TRIPP (RSA) 440 1
6 Bertus KRUGER (RSA) 470 1
7 Mehluli Don Ayanda SIBANDA (ZIM) 518 1
8 Michael COPELAND (RSA) 620 1
9 Altus KARSTEN (RSA) 694 1
10 Itchya MEESOMMON (THA) 736 1
11 Muzingaye Dickson Andile SIBANDA (ZIM) 737 1
12 Ahmed Amine HERRESS (MAR) 863 9 1
13 Siphosothando MONTSI (RSA) 982 59 1
14 Jordan SAUER (RSA) 983= 1
15 Jack BURKILL (GBR) 992= 1
16 Marnich HATTINGH (RSA) 1033 1
17 Hubert BADENHORST (RSA) 1034= 1
18 Matthew JOHNSON (RSA) 1071= 1
19 Matthew ASTELL (RSA) 1103 1
20 Freddie VAN DER MERWE (RSA) 1140= 1
21 Mark CHIGAAZIRA (ZIM) 1147 1
22 Nick BROOKES (GBR) 1148= 1
23 Steele GREYLING (RSA) 1176= 1
24 James WEATHERHEAD (RSA) 1362= 1
25 Emanuel MALLYA (TAN) 1420= 1
26 Elliott THORNTON (USA) 1420= 2
27 Willie VAN ZYL (RSA) 1420= 1
28 Juan-Louis VAN ANTWERPEN (RSA) 1459= 1
29 Ntamba RADJABU (BDI) 1571= 1
30 Olivier KIGOTHO (KEN) 1571= 1
31 Aaron MARKS (RSA) 1653= 108 1
32 Leon OLIVIER (RSA) 1653= 1
33 Dylan WALTERS (RSA) 1705= 1
34 Philip HENNING (RSA) 1705= 1
 

·
Moderator
Joined
·
164,472 Posts
Discussion Starter #2
Q
Round 1
Talic JAMELA (RSA) [1] BYE
Lleyton CRONJE (RSA) 6-2 6-0 Kaelo MOETI (RSA)
Thembo MAKHANYA (RSA) 6-0 6-2 Sandil BHIKHA (RSA)
Kudzai TOTO (NAM) BYE
Raul STEVENS (RSA) [2] BYE
Christiaan WORST (RSA) 6-2 6-2 Jordan COUTINHO (RSA)
Daniel DU TOIT (RSA) 6-2 6-1 Shane FURROWS (RSA)
Pierre MALAN (RSA) BYE
Shabani KABURA (BDI) [3] BYE
Bongani MUTETWA (ZIM) 6-0 6-1 Austin BAGLEY (RSA)
Nguvitjita HINDA (NAM) 6-3 6-4 Emile BRAND (RSA)
Danrich KRUGER (RSA) BYE
Nicholas RAUBENHEIMER (RSA) [4] BYE
Charl MORGAN (RSA) 6-2 6-1 Matthew GILLMER (RSA)
Thando LONGWE-SMIT (RSA) 6-4 6-1 Kent JOUBERT (RSA)
Wesley BASSON (RSA) BYE
Paul Alfred SCHWIEGER (NAM) [5] BYE
Reece NEWMAN (RSA) 6-4 6-2 Corne BENEKE (RSA)
Da-niel KOTZE (RSA) 6-1 6-0 Joshua SEEGERS (RSA)
Sebastian FRIEDMAN (RSA) 6-1 6-4 Chriswell Msindo SIBANDA (ZIM)
Hugh MORGAN (RSA) BYE
Nyathi MOTLOJOA (LES) 6-3 6-3 Skylar ROSS (RSA)
Pascal Juraj WAGEMAKER (NED) 6-0 3-6 6-2 Jannik GEVERS (RSA)
Marno STANDER (RSA) 7-6(4) 6-0 Christopher LANE-MITCHELL (RSA)
 

·
Moderator
Joined
·
164,472 Posts
Discussion Starter #3
Q
Round 2
Lleyton CRONJE (RSA) 6-1 6-4 Talic JAMELA (RSA) [1]
Thembo MAKHANYA (RSA) 6-3 6-2 Kudzai TOTO (NAM)
Christiaan WORST (RSA) 7-5 6-3 Raul STEVENS (RSA) [2]
Daniel DU TOIT (RSA) 6-2 3-6 6-1 Pierre MALAN (RSA)
Shabani KABURA (BDI) [3] 7-6(0) 4-6 6-4 Bongani MUTETWA (ZIM)
Danrich KRUGER (RSA) 6-0 6-3 Nguvitjita HINDA (NAM)
Nicholas RAUBENHEIMER (RSA) [4] 7-5 6-3 Charl MORGAN (RSA)
Thando LONGWE-SMIT (RSA) 6-2 6-0 Wesley BASSON (RSA)
Reece NEWMAN (RSA) 6-3 6-1 Paul Alfred SCHWIEGER (NAM) [5]
Da-niel KOTZE (RSA) 6-2 6-0 Sebastian FRIEDMAN (RSA)
Nyathi MOTLOJOA (LES) 6-0 6-3 Hugh MORGAN (RSA)
Marno STANDER (RSA) 6-4 7-5 Pascal Juraj WAGEMAKER (NED)
 

·
Moderator
Joined
·
164,472 Posts
Discussion Starter #4
Q
Round 3
Thembo MAKHANYA (RSA) 7-5 2-6 6-3 Lleyton CRONJE (RSA)
Daniel DU TOIT (RSA) 6-2 7-5 Christiaan WORST (RSA)
Danrich KRUGER (RSA) 6-4 6-0 Shabani KABURA (BDI) [3]
Thando LONGWE-SMIT (RSA) 6-4 6-4 Nicholas RAUBENHEIMER (RSA) [4]
Da-niel KOTZE (RSA) 6-1 6-1 Reece NEWMAN (RSA)
Nyathi MOTLOJOA (LES) 6-3 1-6 6-4 Marno STANDER (RSA)
 

·
Moderator
Joined
·
164,472 Posts
Discussion Starter #5
S
1st Round
Calvin JORDAAN (RSA) [1] BYE
Nicholas RAUBENHEIMER (RSA) 6-2 0-6 6-0 Shabani KABURA (BDI)
Niccolo NAHMAN (RSA) 3-6 6-2 6-0 A J NORTJE (RSA)
Jack BURKILL (GBR) [14] BYE
Muzingaye Dickson Andile SIBANDA (ZIM) [9] BYE
Cameron PETERSEN (RSA) 6-4 6-2 George BOTHA (RSA)
Charles MORKEL (RSA) 6-1 6-4 Thando LONGWE-SMIT (RSA)
Altus KARSTEN (RSA) [8] BYE
Bertus KRUGER (RSA) [4] BYE
Juan-Louis VAN ANTWERPEN (RSA) 6-1 6-2 Aaron MARKS (RSA)
Julius Tafadzwa MUTETWA (ZIM) 7-6(4) 6-3 Filip ALEKSIC (RSA)
Matthew JOHNSON (RSA) [16] BYE
Siphosothando MONTSI (RSA) [12] BYE
Philip HENNING (RSA) 6-1 6-2 Thembo MAKHANYA (RSA)
Daniel DU TOIT (RSA) 6-2 6-3 Leon OLIVIER (RSA)
Luke HAMMOND (GBR) [6] BYE
Mehluli Don Ayanda SIBANDA (ZIM) [5] BYE
Christian VAN DER WATH (RSA) 6-0 6-1 James WEATHERHEAD (RSA)
Matthew ASTELL (RSA) 6-1 6-2 Lleyton CRONJE (RSA)
Ahmed Amine HERRESS (MAR) [10] BYE
Jordan SAUER (RSA) [13] BYE
Jonathan BULMER (RSA) 7-5 6-3 Dylan WALTERS (RSA)
Emanuel MALLYA (TAN) 7-5 7-5 Nyathi MOTLOJOA (LES)
Joshua HOWARD-TRIPP (RSA) [3] BYE
Michael COPELAND (RSA) [7] BYE
Da-niel KOTZE (RSA) 6-1 6-1 Olivier KIGOTHO (KEN)
Willie VAN ZYL (RSA) 7-6(4) 6-4 Danrich KRUGER (RSA)
Nick BROOKES (GBR) [11] BYE
Hubert BADENHORST (RSA) [15] BYE
Ntamba RADJABU (BDI) 6-3 7-5 Steele GREYLING (RSA)
Mark CHIGAAZIRA (ZIM) 6-4 6-4 Freddie VAN DER MERWE (RSA)
Timothy DOLLMAN (RSA) [2] BYE
 

·
Moderator
Joined
·
164,472 Posts
Discussion Starter #6
S
2nd Round
Calvin JORDAAN (RSA) [1] 6-1 4-6 6-3 Nicholas RAUBENHEIMER (RSA)
Jack BURKILL (GBR) [14] 6-1 6-0 Niccolo NAHMAN (RSA)
Cameron PETERSEN (RSA) 6-3 6-2 Muzingaye Dickson Andile SIBANDA (ZIM) [9]
Charles MORKEL (RSA) 4-6 6-2 6-3 Altus KARSTEN (RSA) [8]
Bertus KRUGER (RSA) [4] 6-2 6-1 Juan-Louis VAN ANTWERPEN (RSA)
Matthew JOHNSON (RSA) [16] 6-2 5-7 6-1 Julius Tafadzwa MUTETWA (ZIM)
Philip HENNING (RSA) 6-2 6-2 Siphosothando MONTSI (RSA) [12]
Luke HAMMOND (GBR) [6] 6-2 6-2 Daniel DU TOIT (RSA)
Christian VAN DER WATH (RSA) 6-2 6-3 Mehluli Don Ayanda SIBANDA (ZIM) [5]
Matthew ASTELL (RSA) 6-3 6-2 Ahmed Amine HERRESS (MAR) [10]
Jordan SAUER (RSA) [13] 7-5 7-5 Jonathan BULMER (RSA)
Joshua HOWARD-TRIPP (RSA) [3] 6-2 6-1 Emanuel MALLYA (TAN)
Michael COPELAND (RSA) [7] 6-0 6-3 Da-niel KOTZE (RSA)
Willie VAN ZYL (RSA) 7-6(5) 6-7(5) 6-3 Nick BROOKES (GBR) [11]
Hubert BADENHORST (RSA) [15] 7-5 1-6 6-1 Ntamba RADJABU (BDI)
Timothy DOLLMAN (RSA) [2] 6-1 7-5 Mark CHIGAAZIRA (ZIM)
 

·
Moderator
Joined
·
164,472 Posts
Discussion Starter #7
D
1st Round
Timothy DOLLMAN (RSA) / Calvin JORDAAN (RSA) [1] BYE
Charles MORKEL (RSA) / Freddie VAN DER MERWE (RSA) 6-3 6-7(5) [18-16] Shabani KABURA (BDI) / Muzingaye Dickson Andile SIBANDA (ZIM)
Mark CHIGAAZIRA (ZIM) / James WEATHERHEAD (RSA) 3-6 6-4 [10-8] Lleyton CRONJE (RSA) / Daniel DU TOIT (RSA)
Ahmed Amine HERRESS (MAR) / Ntamba RADJABU (BDI) [8] BYE
Jack BURKILL (GBR) / Luke HAMMOND (GBR) [3] BYE
Jordan SAUER (RSA) / Christiaan WORST (RSA) 6-2 6-0 Jonathan BULMER (RSA) / A J NORTJE (RSA)
Leon OLIVIER (RSA) / Christian VAN DER WATH (RSA) 7-6(7) 6-4 Cameron PETERSEN (RSA) / Dylan WALTERS (RSA)
Hubert BADENHORST (RSA) / Altus KARSTEN (RSA) [6] BYE
Philip HENNING (RSA) / Joshua HOWARD-TRIPP (RSA) [7] BYE
Nyathi MOTLOJOA (LES) / Kudzai TOTO (NAM) 6-1 7-5 Christopher LANE-MITCHELL (RSA) / Niccolo NAHMAN (RSA)
Steele GREYLING (RSA) / Willie VAN ZYL (RSA) 7-6(3) 6-1 Thembo MAKHANYA (RSA) / Julius Tafadzwa MUTETWA (ZIM)
Matthew ASTELL (RSA) / Bertus KRUGER (RSA) [4] BYE
Michael COPELAND (RSA) / Matthew JOHNSON (RSA) [5] BYE
Filip ALEKSIC (RSA) / Nicholas RAUBENHEIMER (RSA) 6-4 6-3 Olivier KIGOTHO (KEN) / Emanuel MALLYA (TAN)
George BOTHA (RSA) / Juan-Louis VAN ANTWERPEN (RSA) 5-7 6-4 [10-5] Nick BROOKES (GBR) / Aaron MARKS (RSA)
Siphosothando MONTSI (RSA) / Mehluli Don Ayanda SIBANDA (ZIM) [2] BYE
 

·
Moderator
Joined
·
164,472 Posts
Discussion Starter #8
D
2nd Round
Charles MORKEL (RSA) / Freddie VAN DER MERWE (RSA) 3-6 7-5 [10-7] Timothy DOLLMAN (RSA) / Calvin JORDAAN (RSA) [1]
Mark CHIGAAZIRA (ZIM) / James WEATHERHEAD (RSA) 1-6 6-0 [10-6] Ahmed Amine HERRESS (MAR) / Ntamba RADJABU (BDI) [8]
Jack BURKILL (GBR) / Luke HAMMOND (GBR) [3] 6-3 6-4 Jordan SAUER (RSA) / Christiaan WORST (RSA)
Leon OLIVIER (RSA) / Christian VAN DER WATH (RSA) 6-4 3-6 [10-8] Hubert BADENHORST (RSA) / Altus KARSTEN (RSA) [6]
Philip HENNING (RSA) / Joshua HOWARD-TRIPP (RSA) [7] 6-1 6-2 Nyathi MOTLOJOA (LES) / Kudzai TOTO (NAM)
Steele GREYLING (RSA) / Willie VAN ZYL (RSA) 4-6 6-2 [10-7] Matthew ASTELL (RSA) / Bertus KRUGER (RSA) [4]
Michael COPELAND (RSA) / Matthew JOHNSON (RSA) [5] 6-3 6-4 Filip ALEKSIC (RSA) / Nicholas RAUBENHEIMER (RSA)
George BOTHA (RSA) / Juan-Louis VAN ANTWERPEN (RSA) 6-4 4-6 [16-14] Siphosothando MONTSI (RSA) / Mehluli Don Ayanda SIBANDA (ZIM) [2]
 

·
Moderator
Joined
·
164,472 Posts
Discussion Starter #9
D
Quarterfinal
Mark CHIGAAZIRA (ZIM) / James WEATHERHEAD (RSA) 5-7 7-6(3) [10-3] Charles MORKEL (RSA) / Freddie VAN DER MERWE (RSA)
Jack BURKILL (GBR) / Luke HAMMOND (GBR) [3] 6-3 6-4 Leon OLIVIER (RSA) / Christian VAN DER WATH (RSA)
Philip HENNING (RSA) / Joshua HOWARD-TRIPP (RSA) [7] 7-6(7) 7-5 Steele GREYLING (RSA) / Willie VAN ZYL (RSA)
Michael COPELAND (RSA) / Matthew JOHNSON (RSA) [5] 4-6 6-2 [10-4] George BOTHA (RSA) / Juan-Louis VAN ANTWERPEN (RSA)
 

·
Moderator
Joined
·
164,472 Posts
Discussion Starter #12
S
3rd Round
Calvin JORDAAN (RSA) [1] 6-1 6-4 Jack BURKILL (GBR) [14]
Cameron PETERSEN (RSA) 6-2 6-3 Charles MORKEL (RSA)
Bertus KRUGER (RSA) [4] 6-1 1-6 6-0 Matthew JOHNSON (RSA) [16]
Luke HAMMOND (GBR) [6] 4-6 6-2 6-3 Philip HENNING (RSA)
Christian VAN DER WATH (RSA) 6-3 6-3 Matthew ASTELL (RSA)
Jordan SAUER (RSA) [13] 6-3 6-3 Joshua HOWARD-TRIPP (RSA) [3]
Michael COPELAND (RSA) [7] 6-3 7-6(3) Willie VAN ZYL (RSA)
Hubert BADENHORST (RSA) [15] 6-4 4-6 7-6(5) Timothy DOLLMAN (RSA) [2]
 

·
Moderator
Joined
·
164,472 Posts
Discussion Starter #13
S
Quarterfinal
Calvin JORDAAN (RSA) [1] 6-1 2-6 6-1 Cameron PETERSEN (RSA)
Luke HAMMOND (GBR) [6] 6-7(3) 6-3 6-1 Bertus KRUGER (RSA) [4]
Jordan SAUER (RSA) [13] 6-2 7-6(5) Christian VAN DER WATH (RSA)
Michael COPELAND (RSA) [7] 6-1 6-2 Hubert BADENHORST (RSA) [15]
 
1 - 15 of 15 Posts
Top