Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 20 Posts

·
Registered
Joined
·
352 Posts
Boys Nominations: http://www.tenniseurope.org/file.aspx?id=642008&dl=1

Don't sure if it's definitive but:
(#, surname, name, d.o.b., nationality, itf ranking, atp ranking)

1 DENOLLY Corentin 06 Jun 1997 FRA 3 797
2 YMER Mikael 09 Sep 1998 SWE 12 776
3 RUUD Casper 22 Dec 1998 NOR 14
4 TSITSIPAS Stefanos 12 Aug 1998 GRE 15 1030
5 VALKUSZ Mate 13 Aug 1998 HUN 16
6 LOPEZ SAN MARTIN Alvaro 02 Jun 1997 ESP 20 910
7 BUBLIK Alexander 17 Jun 1997 RUS 29 890
8 MOLCAN Alex 01 Dec 1997 SVK 30
9 HURKACZ Hubert 11 Feb 1997 POL 35 1077
(withdraw) 10 NIKLAS-SALMINEN Patrik 05/03/1997 FIN 36 1592
11 SANDKAULEN Tim 29 Dec 1997 GER 39
12 NIKLES Johan 23 Mar 1997 SUI 41 1080
13 CUNHA SILVA Felipe 31 Mar 1997 POR 43 2119
14 BLANCANEAUX Geoffrey 08 Aug 1998 FRA 47 1592
15 KLEIN Lukas 22 Mar 1998 SVK 50
16 BORGES Nuno 19 Feb 1997 POR 51 1751
17 RAISMA Kenneth 03 Apr 1998 EST 53
18 WESSELS Louis 27 Aug 1998 GER 58
19 SIIMAR Mattias 03 Feb 1998 EST 61 1867
20 OSMAKCIC Marko 10 Aug 1998 SUI 63 1118
21 HANNESTAD Benjamin 14 Feb 1997 DEN 72 1751
22 DEMBEK Michal 07 Aug 1997 POL 73 1617
23 KOPRIVA Vit 15 Jun 1997 CZE 80
24 LAZAROV Alexandar 06 Nov 1997 BUL 82
25 VASA Eero 01 Feb 1997 FIN 84 1592
26 BILJESKO Domagoj 28 Jun 1997 CRO 90 2178
27 ERLER Alexander 27 Oct 1997 AUT 93
28 BORZA Bogdan 05 Apr 1997 ROU 94 2119
29 HUMBERT Ugo 26 Jun 1998 FRA 95
30 SUMMARIA Corrado 08 Feb 1998 ITA 96
31 CLARKE Jay 27 Jul 1998 GBR 100
32 SHCHERBA Vitalii 24 Mar 1997 UKR 102 1617
33 KOTOV Pavel 18 Nov 1998 RUS 112
34 SRBLJAK Gorazd 24 Aug 1997 MKD 123
35 LESHEM Edan 19 Mar 1997 ISR 124 778
36 STORRIE Ryan James 28 Feb 1998 GBR 133
37 INGILDSEN Johannes 01 Jul 1997 DEN 140 1867
38 FRUNZA Nicolae 15 Nov 1997 ROU 145 1651
(withdraw) 39 BALTENSPERGER Raphael 18 Dec 1997 SUI 160 1350
40 FONIO Giovanni 07 May 1998 ITA 163
41 MUNAR Jaume 05 May 1997 ESP 176 683
42 CHUMAK Vladyslav 11 Jan 1998 UKR 197
43 SZINTAI David 09 Jun 1997 HUN 217
44 MARTINEZ Mirko 03 Apr 1998 SUI 242
45 MEDNIS Rudolfs 19 Jan 1998 LAT 246
46 MILICEVIC Stefan 26 Apr 1997 SRB 254 1693
47 VERBOVEN Laurens 18 Apr 1997 BEL 269
48 VOCEL Matej 20 May 1997 CZE 279 1567
49 DE ROSSI Marco 27 Jun 1997 SMR 296
50 SOKE Cagatay Sami 13 Jul 1998 TUR 311 1440
51 PATAEL Ben 02 Jun 1997 ISR 343 837
52 HAIM Matthias 11 Jan 1998 AUT 381 1691
53 CHRISTOFOROU Costantinos 24 Apr 1998 CYP 398
54 GRBIC Filip 30 Jun 1997 SRB 443 2119
55 JUSZCZAK Loic 21 Feb 1997 BEL 450
56 STEVENS Bart 29 Jan 1998 NED 474
57 MALBASIC Filip 22 May 1998 SWE 480
58 TSIRANIDIS Efstathios 03 May 1998 GRE 496
59 HELGO Johannes 15 Aug 1998 NOR 509
60 TYBAR Maxim 01 Jun 1998 BLR 512 1684
61 KAPLJA Aljaz Jakob 13 Jun 1997 SLO 547
62 ROGIC HADZALIC Alen 21 Apr 1997 CRO 582
63 DEN HEIJER Guy 30 Mar 1997 NED 647
(withdraw) 64 MATVIEVICI Egor 14/02/1997 MDA 677
65 ZUKIC Sanin 20 May 1998 BIH 696
66 AKSU Cengiz 30 Jul 1998 TUR 731
67 LUKSTINS Gustavs 15 Dec 1998 LAT 750
68 KNAFF Alex 26 Nov 1997 LUX 878
(withdraw) 69 OKORN Miha 12 Aug 1997 SLO 1021
70 LEUCH Vital Flurin 11 May 1997 LIE 1216
71 KORENETS Pavel 19 Apr 1997 BLR 1453
72 VALCHEV Kaloyan 21 Feb 1998 BUL 1520
73 MOREL Sebastien Fred 25 Aug 1997 LUX 1553
74 YEDIGARYAN David 19 Jan 1998 ARM 1592
75 KHACHATRYAN Mikayel 18 Jul 1997 ARM 1592
76 KONSTANTINOU Giorgos 28 Jul 1998 CYP 1902
77 PEPIC Elvedin 18 Feb 1998 MKD 2033
78 GRASSI Pietro 01 Mar 1998 SMR 2033
79 CRETU Cezar 14 Sep 1998 MDA
80 AHMIC Nedim 09 Dec 1997 BIH

Changes:
Pollanen Aaro 04 Apr 1998 FIN
Gvidas Motuzas 27 Apr 1998 LTU
Tomas Vaise 21 Jan 1998 LTU
Calmic Mario 16 Apr 1998 MDA
Sven Lah 11 Oct 1998 SLO
Keist Luca 21 Apr 1998 SUI
 

·
Moderator
Joined
·
163,566 Posts
Discussion Starter #4
D
1st Round
Geoffrey BLANCANEAUX (FRA) / Corentin DENOLLY (FRA) [1] BYE
Cengiz AKSU (TUR) / Cagatay Sami SOKE (TUR) 3-6 6-4 [10-6] Ben PATAEL (ISR) / Yankel ZEMEL (ISR)
Alexandar LAZAROV (BUL) / Kaloyan VALCHEV (BUL) BYE
Vladyslav CHUMAK (UKR) / Vitalii SHCHERBA (UKR) [15] BYE
Giovanni FONIO (ITA) / Corrado SUMMARIA (ITA) [11] BYE
Gvidas MOTUZAS (LTU) / Tomas VAISE (LTU) 7-6(3) 6-4 Gustavs LUKSTINS (LAT) / Rudolfs MEDNIS (LAT)
Costantinos CHRISTOFOROU (CYP) / Giorgos KONSTANTINOU (CYP) 6-2 6-1 Nedim AHMIC (BIH) / Sanin ZUKIC (BIH)
Benjamin HANNESTAD (DEN) / Johannes INGILDSEN (DEN) [8] BYE
Michal DEMBEK (POL) / Hubert HURKACZ (POL) [4] BYE
Filip MALBASIC (SWE) / Mikael YMER (SWE) 6-4 6-4 Elvedin PEPIC (MKD) / Gorazd SRBLJAK (MKD)
Luca KEIST (SUI) / Marko OSMAKCIC (SUI) BYE
Aaro POLLANEN (FIN) / Eero VASA (FIN) [13] BYE
David SZINTAI (HUN) / Mate VALKUSZ (HUN) [10] BYE
Pavel KORENETS (BLR) / Maxim TYBAR (BLR) BYE
Alexander ERLER (AUT) / Matthias HAIM (AUT) 6-3 6-4 Ugo HUMBERT (FRA) / Vital Flurin LEUCH (LIE)
Alexander BUBLIK (RUS) / Pavel KOTOV (RUS) [6] BYE
Kenneth RAISMA (EST) / Mattias SIIMAR (EST) [7] BYE
Karlo BOLJAT (CRO) / Alen ROGIC HADZALIC (CRO) 6-3 6-7(4) [11-9] Marco DE ROSSI (SMR) / Pietro GRASSI (SMR)
Guy DEN HEIJER (NED) / Bart STEVENS (NED) BYE
Jay CLARKE (GBR) / Ryan James STORRIE (GBR) [9] BYE
Vit KOPRIVA (CZE) / Matej VOCEL (CZE) [16] BYE
Aljaz Jakob KAPLJA (SLO) / Sven LAH (SLO) BYE
Mikayel KHACHATRYAN (ARM) / David YEDIGARYAN (ARM) Walkover Alex KNAFF (LUX) / Sebastien Fred MOREL (LUX)
Tim SANDKAULEN (GER) / Louis WESSELS (GER) [3] BYE
Lukas KLEIN (SVK) / Patrik NEMA (SVK) [5] BYE
Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP) / Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 6-3 3-6 [10-6] Filip GRBIC (SRB) / Stefan MILICEVIC (SRB)
Johannes HELGO (NOR) / Casper RUUD (NOR) BYE
Mirko MARTINEZ (SUI) / Johan NIKLES (SUI) [12] BYE
Bogdan BORZA (ROU) / Nicolae FRUNZA (ROU) [14] BYE
Loic JUSZCZAK (BEL) / Laurens VERBOVEN (BEL) BYE
Efstathios TSIRANIDIS (GRE) / Stefanos TSITSIPAS (GRE) 6-1 6-3 Mario CALMIC (MDA) / Cezar CRETU (MDA)
Nuno BORGES (POR) / Felipe CUNHA SILVA (POR) [2] BYE
 

·
Moderator
Joined
·
163,566 Posts
Discussion Starter #5
D
2nd Round
Alexandar LAZAROV (BUL) / Kaloyan VALCHEV (BUL) 6-1 3-6 [10-8] Vladyslav CHUMAK (UKR) / Vitalii SHCHERBA (UKR) [15]
Benjamin HANNESTAD (DEN) / Johannes INGILDSEN (DEN) [8] 6-7(5) 6-3 [10-0] Costantinos CHRISTOFOROU (CYP) / Giorgos KONSTANTINOU (CYP)
Michal DEMBEK (POL) / Hubert HURKACZ (POL) [4] 4-6 6-2 [11-9] Filip MALBASIC (SWE) / Mikael YMER (SWE)
Aaro POLLANEN (FIN) / Eero VASA (FIN) [13] 6-4 6-4 Luca KEIST (SUI) / Marko OSMAKCIC (SUI)
David SZINTAI (HUN) / Mate VALKUSZ (HUN) [10] 5-7 6-3 [10-5] Pavel KORENETS (BLR) / Maxim TYBAR (BLR)
Alexander ERLER (AUT) / Matthias HAIM (AUT) 6-3 3-6 [10-3] Alexander BUBLIK (RUS) / Pavel KOTOV (RUS) [6]
Kenneth RAISMA (EST) / Mattias SIIMAR (EST) [7] Walkover Karlo BOLJAT (CRO) / Alen ROGIC HADZALIC (CRO)
Jay CLARKE (GBR) / Ryan James STORRIE (GBR) [9] 7-6(2) 2-6 [10-7] Guy DEN HEIJER (NED) / Bart STEVENS (NED)
Tim SANDKAULEN (GER) / Louis WESSELS (GER) [3] 6-1 6-0 Mikayel KHACHATRYAN (ARM) / David YEDIGARYAN (ARM)
Bogdan BORZA (ROU) / Nicolae FRUNZA (ROU) [14] 6-2 6-2 Loic JUSZCZAK (BEL) / Laurens VERBOVEN (BEL)
 

·
Moderator
Joined
·
163,566 Posts
Discussion Starter #6
S
1st Round
Corentin DENOLLY (FRA) [1] BYE
Mattias SIIMAR (EST) 6-3 6-7(5) 6-1 Cengiz AKSU (TUR)
Mikayel KHACHATRYAN (ARM) BYE
Pietro GRASSI (SMR) BYE
Corrado SUMMARIA (ITA) BYE
Sven LAH (SLO) 7-6(2) 7-5 Vit KOPRIVA (CZE)
Stefan MILICEVIC (SRB) 6-2 6-2 Mario CALMIC (MDA)
Lukas KLEIN (SVK) [13] BYE
Nuno BORGES (POR) [12] BYE
Ben PATAEL (ISR) 6-4 6-3 Laurens VERBOVEN (BEL)
Luca KEIST (SUI) BYE
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) BYE
Matthias HAIM (AUT) BYE
David SZINTAI (HUN) BYE
Filip MALBASIC (SWE) 5-7 7-5 6-2 Karlo BOLJAT (CRO)
Hubert HURKACZ (POL) [8] BYE
Casper RUUD (NOR) [3] BYE
Alex KNAFF (LUX) 3-6 6-4 6-1 Vital Flurin LEUCH (LIE)
Benjamin HANNESTAD (DEN) BYE
Gorazd SRBLJAK (MKD) BYE
Rudolfs MEDNIS (LAT) BYE
Vladyslav CHUMAK (UKR) BYE
Bogdan BORZA (ROU) 7-6(5) 6-1 Jay CLARKE (GBR)
Louis WESSELS (GER) [15] BYE
Johan NIKLES (SUI) [10] BYE
Guy DEN HEIJER (NED) 6-2 6-4 Costantinos CHRISTOFOROU (CYP)
Pavel KOTOV (RUS) BYE
Kaloyan VALCHEV (BUL) BYE
Pavel KORENETS (BLR) BYE
Nedim AHMIC (BIH) BYE
Eero VASA (FIN) 6-1 6-2 Gvidas MOTUZAS (LTU)
Stefanos TSITSIPAS (GRE) [5] BYE
Alexander BUBLIK (RUS) [7] BYE
Nicolae FRUNZA (ROU) 6-0 6-0 David YEDIGARYAN (ARM)
Efstathios TSIRANIDIS (GRE) BYE
Cagatay Sami SOKE (TUR) BYE
Loic JUSZCZAK (BEL) BYE
Elvedin PEPIC (MKD) BYE
Alen ROGIC HADZALIC (CRO) 6-1 6-3 Cezar CRETU (MDA)
Felipe CUNHA SILVA (POR) [11] BYE
Geoffrey BLANCANEAUX (FRA) [14] BYE
Giovanni FONIO (ITA) 6-2 6-1 Marco DE ROSSI (SMR)
Bart STEVENS (NED) BYE
Aljaz Jakob KAPLJA (SLO) BYE
Maxim TYBAR (BLR) BYE
Tomas VAISE (LTU) BYE
Mirko MARTINEZ (SUI) 6-3 6-1 Michal DEMBEK (POL)
Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP) [4] BYE
Mate VALKUSZ (HUN) [6] BYE
Kenneth RAISMA (EST) 6-2 6-1 Johannes HELGO (NOR)
Alexandar LAZAROV (BUL) BYE
Sebastien Fred MOREL (LUX) BYE
Vitalii SHCHERBA (UKR) BYE
Sanin ZUKIC (BIH) BYE
Ugo HUMBERT (FRA) 6-4 6-2 Alexander ERLER (AUT)
Tim SANDKAULEN (GER) [9] BYE
Marko OSMAKCIC (SUI) [16] BYE
Patrik NEMA (SVK) 6-3 6-2 Gustavs LUKSTINS (LAT)
Aaro POLLANEN (FIN) 6-4 4-6 6-1 Yankel ZEMEL (ISR)
Johannes INGILDSEN (DEN) BYE
Matej VOCEL (CZE) BYE
Giorgos KONSTANTINOU (CYP) BYE
Ryan James STORRIE (GBR) 4-6 6-3 6-4 Filip GRBIC (SRB)
Mikael YMER (SWE) [2] BYE
 

·
Moderator
Joined
·
163,566 Posts
Discussion Starter #7
S
2nd Round
Corentin DENOLLY (FRA) [1] 4-6 6-3 6-2 Mattias SIIMAR (EST)
Mikayel KHACHATRYAN (ARM) 6-2 6-4 Pietro GRASSI (SMR)
Sven LAH (SLO) 6-4 6-2 Corrado SUMMARIA (ITA)
Lukas KLEIN (SVK) [13] 6-2 5-7 7-5 Stefan MILICEVIC (SRB)
Nuno BORGES (POR) [12] 6-3 6-1 Ben PATAEL (ISR)
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 7-5 7-6(3) Luca KEIST (SUI)
David SZINTAI (HUN) 4-6 6-2 7-6(4) Matthias HAIM (AUT)
Hubert HURKACZ (POL) [8] 6-1 7-5 Filip MALBASIC (SWE)
Casper RUUD (NOR) [3] 6-3 7-5 Alex KNAFF (LUX)
Benjamin HANNESTAD (DEN) 7-5 6-0 Gorazd SRBLJAK (MKD)
Vladyslav CHUMAK (UKR) 2-6 6-3 6-2 Rudolfs MEDNIS (LAT)
Bogdan BORZA (ROU) 6-4 6-1 Louis WESSELS (GER) [15]
Johan NIKLES (SUI) [10] 6-2 7-6(4) Guy DEN HEIJER (NED)
Pavel KOTOV (RUS) 6-3 2-6 6-2 Kaloyan VALCHEV (BUL)
Pavel KORENETS (BLR) 6-2 6-1 Nedim AHMIC (BIH)
Stefanos TSITSIPAS (GRE) [5] 7-6(4) 7-5 Eero VASA (FIN)
Nicolae FRUNZA (ROU) 6-4 6-4 Alexander BUBLIK (RUS) [7]
Cagatay Sami SOKE (TUR) 6-4 7-6(8) Efstathios TSIRANIDIS (GRE)
Loic JUSZCZAK (BEL) 6-2 6-2 Elvedin PEPIC (MKD)
Alen ROGIC HADZALIC (CRO) 4-6 6-3 6-4 Felipe CUNHA SILVA (POR) [11]
Geoffrey BLANCANEAUX (FRA) [14] 3-6 6-3 6-4 Giovanni FONIO (ITA)
Bart STEVENS (NED) 6-4 6-2 Aljaz Jakob KAPLJA (SLO)
Maxim TYBAR (BLR) 7-5 6-1 Tomas VAISE (LTU)
Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP) [4] 6-2 6-0 Mirko MARTINEZ (SUI)
Mate VALKUSZ (HUN) [6] 6-2 6-1 Kenneth RAISMA (EST)
Alexandar LAZAROV (BUL) 6-1 1-0 Retired Sebastien Fred MOREL (LUX)
Vitalii SHCHERBA (UKR) 6-4 4-6 7-6(3) Sanin ZUKIC (BIH)
Ugo HUMBERT (FRA) 6-7(2) 6-2 6-3 Tim SANDKAULEN (GER) [9]
Patrik NEMA (SVK) 3-6 6-4 7-5 Marko OSMAKCIC (SUI) [16]
Aaro POLLANEN (FIN) 7-6(5) 6-3 Johannes INGILDSEN (DEN)
Matej VOCEL (CZE) 6-0 6-0 Giorgos KONSTANTINOU (CYP)
Mikael YMER (SWE) [2] 3-6 6-3 6-3 Ryan James STORRIE (GBR)
 

·
Registered
Joined
·
352 Posts
Disappointment for my local players (SMR)
De Rossi can't recover yet after his injury in spring. At the end of 2014 season he was ranked #20 among italian juniors and Fonio #61, now lose 6-2 6-1.
Grassi won in Davis against a 1996 Armenian player 6-0 6-1 and now lose to his reserve.
What a pity for the double match. Wish they can perform better in hometown G5 next week
 

·
Registered
Joined
·
520 Posts
Eero Vasa / Aaro Pollanen (FIN) def. Hubert Hurkacz / Michal Dembek (POL)

6-7, 6-4, 12-10 :clap2:

Hurkacz Australian Open(doubles) F
Dembek Milano GA (doubles) W
 

·
Registered
Joined
·
7,361 Posts
Antonopoulos should've played instead of Tsiranidis, we would've done way better in doubles with him :(

Tsitsipas in QF :D
 

·
Moderator
Joined
·
163,566 Posts
Discussion Starter #11
D
2nd Round
Geoffrey BLANCANEAUX (FRA) / Corentin DENOLLY (FRA) [1] 5-7 6-4 [10-6] Cengiz AKSU (TUR) / Cagatay Sami SOKE (TUR)
Alexandar LAZAROV (BUL) / Kaloyan VALCHEV (BUL) 6-1 3-6 [10-8] Vladyslav CHUMAK (UKR) / Vitalii SHCHERBA (UKR) [15]
Giovanni FONIO (ITA) / Corrado SUMMARIA (ITA) [11] 4-6 6-1 [10-8] Gvidas MOTUZAS (LTU) / Tomas VAISE (LTU)
Benjamin HANNESTAD (DEN) / Johannes INGILDSEN (DEN) [8] 6-7(5) 6-3 [10-0] Costantinos CHRISTOFOROU (CYP) / Giorgos KONSTANTINOU (CYP)
Michal DEMBEK (POL) / Hubert HURKACZ (POL) [4] 4-6 6-2 [11-9] Filip MALBASIC (SWE) / Mikael YMER (SWE)
Aaro POLLANEN (FIN) / Eero VASA (FIN) [13] 6-4 6-4 Luca KEIST (SUI) / Marko OSMAKCIC (SUI)
David SZINTAI (HUN) / Mate VALKUSZ (HUN) [10] 5-7 6-3 [10-5] Pavel KORENETS (BLR) / Maxim TYBAR (BLR)
Alexander ERLER (AUT) / Matthias HAIM (AUT) 6-3 3-6 [10-3] Alexander BUBLIK (RUS) / Pavel KOTOV (RUS) [6]
Kenneth RAISMA (EST) / Mattias SIIMAR (EST) [7] Walkover Karlo BOLJAT (CRO) / Alen ROGIC HADZALIC (CRO)
Jay CLARKE (GBR) / Ryan James STORRIE (GBR) [9] 7-6(2) 2-6 [10-7] Guy DEN HEIJER (NED) / Bart STEVENS (NED)
Aljaz Jakob KAPLJA (SLO) / Sven LAH (SLO) 6-3 7-6(4) Vit KOPRIVA (CZE) / Matej VOCEL (CZE) [16]
Tim SANDKAULEN (GER) / Louis WESSELS (GER) [3] 6-1 6-0 Mikayel KHACHATRYAN (ARM) / David YEDIGARYAN (ARM)
Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP) / Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 7-6(4) 6-3 Lukas KLEIN (SVK) / Patrik NEMA (SVK) [5]
Mirko MARTINEZ (SUI) / Johan NIKLES (SUI) [12] 4-6 6-4 [13-11] Johannes HELGO (NOR) / Casper RUUD (NOR)
Bogdan BORZA (ROU) / Nicolae FRUNZA (ROU) [14] 6-2 6-2 Loic JUSZCZAK (BEL) / Laurens VERBOVEN (BEL)
Nuno BORGES (POR) / Felipe CUNHA SILVA (POR) [2] 6-7(12) 6-4 [10-3] Efstathios TSIRANIDIS (GRE) / Stefanos TSITSIPAS
 

·
Moderator
Joined
·
163,566 Posts
Discussion Starter #12
D
3rd Round
Geoffrey BLANCANEAUX (FRA) / Corentin DENOLLY (FRA) [1] 6-3 6-4 Alexandar LAZAROV (BUL) / Kaloyan VALCHEV (BUL)
Benjamin HANNESTAD (DEN) / Johannes INGILDSEN (DEN) [8] 6-2 7-6(6) Giovanni FONIO (ITA) / Corrado SUMMARIA (ITA) [11]
Aaro POLLANEN (FIN) / Eero VASA (FIN) [13] 6-7(2) 6-4 [12-10] Michal DEMBEK (POL) / Hubert HURKACZ (POL) [4]
Alexander ERLER (AUT) / Matthias HAIM (AUT) 6-2 6-4 David SZINTAI (HUN) / Mate VALKUSZ (HUN) [10]
Kenneth RAISMA (EST) / Mattias SIIMAR (EST) [7] 6-2 6-2 Jay CLARKE (GBR) / Ryan James STORRIE (GBR) [9]
Tim SANDKAULEN (GER) / Louis WESSELS (GER) [3] 7-6(2) 7-5 Aljaz Jakob KAPLJA (SLO) / Sven LAH (SLO)
Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP) / Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 1-6 6-3 [17-15] Mirko MARTINEZ (SUI) / Johan NIKLES (SUI) [12]
Bogdan BORZA (ROU) / Nicolae FRUNZA (ROU) [14] 6-4 6-4 Nuno BORGES (POR) / Felipe CUNHA SILVA (POR) [2]
 

·
Moderator
Joined
·
163,566 Posts
Discussion Starter #13
D
Quarterfinal
Geoffrey BLANCANEAUX (FRA) / Corentin DENOLLY (FRA) [1] 6-3 5-7 [10-5] Benjamin HANNESTAD (DEN) / Johannes INGILDSEN (DEN) [8]
Alexander ERLER (AUT) / Matthias HAIM (AUT) 6-1 6-3 Aaro POLLANEN (FIN) / Eero VASA (FIN) [13]
Tim SANDKAULEN (GER) / Louis WESSELS (GER) [3] 6-3 7-6(4) Kenneth RAISMA (EST) / Mattias SIIMAR (EST) [7]
Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP) / Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 6-3 6-7(4) [12-10] Bogdan BORZA (ROU) / Nicolae FRUNZA (ROU) [14]
 

·
Moderator
Joined
·
163,566 Posts
Discussion Starter #16
S
3rd Round
Corentin DENOLLY (FRA) [1] 6-2 6-1 Mikayel KHACHATRYAN (ARM)
Sven LAH (SLO) 6-7(4) 6-4 6-4 Lukas KLEIN (SVK) [13]
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 6-2 6-4 Nuno BORGES (POR) [12]
Hubert HURKACZ (POL) [8] 6-4 6-4 David SZINTAI (HUN)
Benjamin HANNESTAD (DEN) 6-4 6-3 Casper RUUD (NOR) [3]
Bogdan BORZA (ROU) 6-4 6-7(4) 7-5 Vladyslav CHUMAK (UKR)
Pavel KOTOV (RUS) 7-6(4) 6-1 Johan NIKLES (SUI) [10]
Stefanos TSITSIPAS (GRE) [5] 6-4 6-3 Pavel KORENETS (BLR)
Nicolae FRUNZA (ROU) 6-3 6-4 Cagatay Sami SOKE (TUR)
Alen ROGIC HADZALIC (CRO) 6-4 6-7(5) 6-4 Loic JUSZCZAK (BEL)
Geoffrey BLANCANEAUX (FRA) [14] 3-6 6-1 6-2 Bart STEVENS (NED)
Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP) [4] 6-3 7-5 Maxim TYBAR (BLR)
Mate VALKUSZ (HUN) [6] 7-6(4) 6-4 Alexandar LAZAROV (BUL)
Ugo HUMBERT (FRA) 6-1 6-0 Vitalii SHCHERBA (UKR)
Patrik NEMA (SVK) 6-4 3-6 6-1 Aaro POLLANEN (FIN)
Mikael YMER (SWE) [2] 3-6 6-4 6-3 Matej VOCEL (CZE)
 

·
Moderator
Joined
·
163,566 Posts
Discussion Starter #17
S
4th Round
Corentin DENOLLY (FRA) [1] 7-5 6-3 Sven LAH (SLO)
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 2-6 6-4 6-3 Hubert HURKACZ (POL) [8]
Benjamin HANNESTAD (DEN) 6-3 6-0 Bogdan BORZA (ROU)
Stefanos TSITSIPAS (GRE) [5] 6-4 6-0 Pavel KOTOV (RUS)
Nicolae FRUNZA (ROU) 3-6 6-1 6-0 Alen ROGIC HADZALIC (CRO)
Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP) [4] 6-4 3-6 6-1 Geoffrey BLANCANEAUX (FRA) [14]
Mate VALKUSZ (HUN) [6] 7-5 6-0 Ugo HUMBERT (FRA)
Mikael YMER (SWE) [2] 6-2 6-2 Patrik NEMA (SVK)
 

·
Moderator
Joined
·
163,566 Posts
Discussion Starter #18
S
Quarterfinal
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 6-3 1-6 6-4 Corentin DENOLLY (FRA) [1]
Stefanos TSITSIPAS (GRE) [5] 6-4 7-5 Benjamin HANNESTAD (DEN)
Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP) [4] 7-6(5) 6-2 Nicolae FRUNZA (ROU)
Mikael YMER (SWE) [2] 6-3 6-3 Mate VALKUSZ (HUN) [6]
 
1 - 20 of 20 Posts
Top