Mens Tennis Forums banner

1 - 15 of 15 Posts

·
Moderator
Joined
·
163,567 Posts
Discussion Starter #1
Pos Player Ranking National ranking Priority Info
1 yunosuke TANAKA (JPN) 220 17 1
2 Tom Floris MOONEN (NED) 331 1
3 Alexey ZAKHAROV (RUS) 332 1
4 Nathanael CONSALVO (AUS) 347 1
5 Maxence BROVILLE (FRA) 355 1
6 Michiel DE KROM (NED) 440 1
7 Hugo GASTON (FRA) 448 1
8 Clement TABUR (FRA) 467 2
9 Kyle FRANKEL (ARU) 558 1
10 Efekan BULBUL (TUR) 577 3 1
11 Kristjan TAMM (EST) 578 5 1
12 Yuta SHIMIZU (JPN) 595= 31 1
13 Naoki TAJIMA (JPN) 599 1
14 Yankel ZEMEL (ISR) 666 1
15 NIKOLAJ KATIC (DEN) 682 9 1
16 Carlos KELAIDIS (SUI) 748 1
17 Dmitry SHATALIN (RUS) 762= 1
18 Cem ERTURK (TUR) 775 39 1
19 Maksymilian RAUPUK (POL) 790= 1
20 Jaimee Floyd ANGEL (FRA) 801 2
21 Siem FENNE (NED) 805 1
22 Chun Hsin TSENG (TPE) 851 23 1
23 Joao Lucas REIS DA SILVA (BRA) 940 1
24 Jacopo BERRETTINI (ITA) 943= 72 3
25 Ajeet RAI (NZL) 957 9 1
26 Maximilian GATEV (SUI) 1006= 3
27 Kasper ELSVAD (DEN) 1021= 10 1
28 Finn REYNOLDS (NZL) 1021= 4 1
29 Daniel SOYFER (USA) 1096= 1
30 Ruben KONINGS (NED) 1108= 1
31 Daniel DE JONGE (NED) 1108= 1
32 Lance-Pierre DU TOIT (RSA) 1119= 1
33 Kobe VANDELANOTTE (BEL) 1126= 1
34 Tibo COLSON (BEL) 1138= 46 1
 

·
Moderator
Joined
·
163,567 Posts
Discussion Starter #2
Q
Round 1
Guy STOKMAN (NED) [1] BYE
Thomas BREES (BEL) 7-5 6-3 Tan ACAR (TUR)
Teis VISSER (NED) 5-7 6-2 6-2 Patricio HERNANDEZ-PONS (MEX)
Christian SCANDROGLIO (ITA) BYE
Igor GIMENEZ (BRA) [2] BYE
Pierre DELAGE (FRA) 6-2 7-5 Alexander Maarten JONG (NED)
Michal CZECH (POL) 6-3 1-6 7-5 Julian LARDINOIS (NED)
Jesper DE JONG (NED) BYE
Frederic JACOBS (BEL) [3] BYE
Juan ERRO (ESP) 6-7(2) 6-2 6-0 Oskar HAEDICKE (GER)
Allan DESCHAMPS (FRA) 6-1 6-3 Jing Long WENG (NED)
Pascal Juraj WAGEMAKER (NED) BYE
Boris BEUMER (NED) [4] BYE
Sven DEN EXTER (NED) 6-2 6-3 Siim TROOST (EST)
Mattia MERLI (ITA) 6-3 6-1 Lee SADLER (CAN)
Johnny HU (BEL) 6-0 7-6(5) Alexey KOLCHEDANTSEV (RUS)
Stijn SLUMP (NED) [5] BYE
Loick BRUANDET (FRA) 6-0 6-0 Matthew RABI (ISR)
Mathys ERHARD (FRA) 6-3 3-6 6-4 Nicolo CRESPI (ITA)
Ingimar TOMASSON (GBR) 6-3 6-4 Sebastiaan STAAL (NED)
Bas MULLER (NED) [6] BYE
Jasper BAGGERMAN (NED) 6-4 7-5 Nick MICHIELSSEN (BEL)
Zachary EISINGA (NED) 6-0 6-1 Javier ESTEBAN (ESP)
Bruno PESSOA (BRA) [7] BYE
 

·
Moderator
Joined
·
163,567 Posts
Discussion Starter #3
Q
Round 2
Guy STOKMAN (NED) [1] 6-2 6-2 Thomas BREES (BEL)
Christian SCANDROGLIO (ITA) 6-1 4-6 6-4 Teis VISSER (NED)
Igor GIMENEZ (BRA) [2] 7-6(5) 7-5 Pierre DELAGE (FRA)
Jesper DE JONG (NED) 6-1 6-0 Michal CZECH (POL)
Juan ERRO (ESP) 6-4 6-3 Frederic JACOBS (BEL) [3]
Allan DESCHAMPS (FRA) 6-3 6-1 Pascal Juraj WAGEMAKER (NED)
Sven DEN EXTER (NED) 3-6 7-5 6-3 Boris BEUMER (NED) [4]
Johnny HU (BEL) 6-3 6-1 Mattia MERLI (ITA)
Stijn SLUMP (NED) [5] 7-5 2-6 6-4 Loick BRUANDET (FRA)
Mathys ERHARD (FRA) 1-6 6-0 6-1 Ingimar TOMASSON (GBR)
Bas MULLER (NED) [6] 6-2 7-5 Jasper BAGGERMAN (NED)
Bruno PESSOA (BRA) [7] 6-3 6-1 Zachary EISINGA (NED)
 

·
Moderator
Joined
·
163,567 Posts
Discussion Starter #4
Q
Round 3
Guy STOKMAN (NED) [1] 6-4 6-2 Christian SCANDROGLIO (ITA)
Jesper DE JONG (NED) 6-3 6-3 Igor GIMENEZ (BRA) [2]
Allan DESCHAMPS (FRA) 7-5 2-6 6-2 Juan ERRO (ESP)
Sven DEN EXTER (NED) 6-2 6-0 Johnny HU (BEL)
Stijn SLUMP (NED) [5] 6-2 6-3 Mathys ERHARD (FRA)
Bas MULLER (NED) [6] 6-3 7-6(5) Bruno PESSOA (BRA) [7]
 

·
Moderator
Joined
·
163,567 Posts
Discussion Starter #5
D
1st Round
Yuta SHIMIZU (JPN) / yunosuke TANAKA (JPN) [1] BYE
Brian DE VRIND (NED) / Stijn SLUMP (NED) 3-6 6-2 [10-3] Daniel DE JONGE (NED) / Maksymilian RAUPUK (POL)
Boris BEUMER (NED) / Yannick VERWATER (NED) 6-0 6-4 Lance-Pierre DU TOIT (RSA) / Guy STOKMAN (NED)
Maxence BROVILLE (FRA) / Arthur REYMOND (FRA) [8] BYE
Nathanael CONSALVO (AUS) / Cem ERTURK (TUR) [3] BYE
Jesper DE JONG (NED) / Teis VISSER (NED) 7-6(4) 6-4 Kasper ELSVAD (DEN) / NIKOLAJ KATIC (DEN)
Allan DESCHAMPS (FRA) / Clement TABUR (FRA) 6-2 6-7(3) [10-7] Carlos KELAIDIS (SUI) / Olivier PLAT (FRA)
Michiel DE KROM (NED) / Siem FENNE (NED) [7] BYE
Chun Hsin TSENG (TPE) / Alexey ZAKHAROV (RUS) [6] BYE
Kristjan TAMM (EST) / Siim TROOST (EST) 7-6(6) 6-4 Ajeet RAI (NZL) / Finn REYNOLDS (NZL)
Igor GIMENEZ (BRA) / Joao Lucas REIS DA SILVA (BRA) 6-4 6-4 Sven DEN EXTER (NED) / Bas MULLER (NED)
Jaimee Floyd ANGEL (FRA) / Hugo GASTON (FRA) [4] BYE
Kyle FRANKEL (ARU) / Naoki TAJIMA (JPN) [5] BYE
Wisse JONKER (NED) / Ilco VAN BUUREN (NED) 6-2 6-1 Aleksandr OVECHKIN (RUS) / Lee SADLER (CAN)
Thorsten SOLLIE (NED) / Ronetto VAN TILBURG (NED) 6-2 6-2 Bruno PESSOA (BRA) / Kobe VANDELANOTTE (BEL)
Tom Floris MOONEN (NED) / Dmitry SHATALIN (RUS) [2] BYE
 

·
Moderator
Joined
·
163,567 Posts
Discussion Starter #6
S
1st Round
yunosuke TANAKA (JPN) [1] BYE
Wisse JONKER (NED) 3-6 7-5 7-5 Maximilian GATEV (SUI)
Igor GIMENEZ (BRA) 6-2 7-5 Ronetto VAN TILBURG (NED)
NIKOLAJ KATIC (DEN) [14] BYE
Dmitry SHATALIN (RUS) [10] BYE
Tibo COLSON (BEL) 7-6(5) 4-6 6-2 Sven DEN EXTER (NED)
Ajeet RAI (NZL) 4-6 7-6(1) 6-1 Ilco VAN BUUREN (NED)
Clement TABUR (FRA) [8] BYE
Maxence BROVILLE (FRA) [4] BYE
Jesper DE JONG (NED) 6-2 6-2 Bruno PESSOA (BRA)
Ruben KONINGS (NED) 6-2 6-2 Lance-Pierre DU TOIT (RSA)
Naoki TAJIMA (JPN) [13] BYE
Kristjan TAMM (EST) [11] BYE
Chun Hsin TSENG (TPE) 6-2 5-7 6-1 Yannick VERWATER (NED)
Jacopo BERRETTINI (ITA) 6-3 6-4 Allan DESCHAMPS (FRA)
Michiel DE KROM (NED) [6] BYE
Tom Floris MOONEN (NED) [5] BYE
Arthur REYMOND (FRA) 6-1 6-2 Aleksandr OVECHKIN (RUS)
Kasper ELSVAD (DEN) 6-2 3-6 6-4 Brian DE VRIND (NED)
Kyle FRANKEL (ARU) [9] BYE
Jaimee Floyd ANGEL (FRA) [15] BYE
Daniel DE JONGE (NED) 2-6 6-4 6-4 Maksymilian RAUPUK (POL)
Guy STOKMAN (NED) 7-5 4-6 6-3 Finn REYNOLDS (NZL)
Nathanael CONSALVO (AUS) [3] BYE
Hugo GASTON (FRA) [7] BYE
Cem ERTURK (TUR) 6-0 6-2 Bas MULLER (NED)
Joao Lucas REIS DA SILVA (BRA) 6-3 6-2 Thorsten SOLLIE (NED)
Yuta SHIMIZU (JPN) [12] BYE
Carlos KELAIDIS (SUI) [16] BYE
Stijn SLUMP (NED) 6-2 6-0 Kobe VANDELANOTTE (BEL)
Olivier PLAT (FRA) 4-6 6-3 6-2 Siem FENNE (NED)
Alexey ZAKHAROV (RUS) [2] BYE
 

·
Moderator
Joined
·
163,567 Posts
Discussion Starter #7
S
2nd Round
yunosuke TANAKA (JPN) [1] 6-0 7-6(4) Wisse JONKER (NED)
NIKOLAJ KATIC (DEN) [14] 7-6(2) 3-6 6-4 Igor GIMENEZ (BRA)
Dmitry SHATALIN (RUS) [10] 6-2 6-1 Tibo COLSON (BEL)
Clement TABUR (FRA) [8] 3-6 6-3 6-4 Ajeet RAI (NZL)
Maxence BROVILLE (FRA) [4] 6-3 6-1 Jesper DE JONG (NED)
Naoki TAJIMA (JPN) [13] 6-4 6-3 Ruben KONINGS (NED)
Chun Hsin TSENG (TPE) 6-3 6-3 Kristjan TAMM (EST) [11]
Michiel DE KROM (NED) [6] 6-2 3-6 6-3 Jacopo BERRETTINI (ITA)
Tom Floris MOONEN (NED) [5] 6-3 6-2 Arthur REYMOND (FRA)
Kasper ELSVAD (DEN) 6-4 7-6(4) Kyle FRANKEL (ARU) [9]
Daniel DE JONGE (NED) 6-2 6-4 Jaimee Floyd ANGEL (FRA) [15]
Guy STOKMAN (NED) 7-6(4) 6-1 Nathanael CONSALVO (AUS) [3]
Cem ERTURK (TUR) 7-5 7-5 Hugo GASTON (FRA) [7]
Yuta SHIMIZU (JPN) [12] 3-6 7-6(9) 6-1 Joao Lucas REIS DA SILVA (BRA)
Stijn SLUMP (NED) 7-6(5) 6-3 Carlos KELAIDIS (SUI) [16]
Alexey ZAKHAROV (RUS) [2] 6-1 6-3 Olivier PLAT (FRA)
 

·
Moderator
Joined
·
163,567 Posts
Discussion Starter #8
D
2nd Round
Yuta SHIMIZU (JPN) / yunosuke TANAKA (JPN) [1] 7-5 6-1 Brian DE VRIND (NED) / Stijn SLUMP (NED)
Boris BEUMER (NED) / Yannick VERWATER (NED) 6-2 7-6(2) Maxence BROVILLE (FRA) / Arthur REYMOND (FRA) [8]
Nathanael CONSALVO (AUS) / Cem ERTURK (TUR) [3] 6-3 2-6 [10-6] Jesper DE JONG (NED) / Teis VISSER (NED)
Allan DESCHAMPS (FRA) / Clement TABUR (FRA) 7-5 6-4 Michiel DE KROM (NED) / Siem FENNE (NED) [7]
Kristjan TAMM (EST) / Siim TROOST (EST) 7-6(6) 4-6 [10-7] Chun Hsin TSENG (TPE) / Alexey ZAKHAROV (RUS) [6]
Igor GIMENEZ (BRA) / Joao Lucas REIS DA SILVA (BRA) 7-5 6-3 Jaimee Floyd ANGEL (FRA) / Hugo GASTON (FRA) [4]
Kyle FRANKEL (ARU) / Naoki TAJIMA (JPN) [5] 6-7(3) 6-1 [10-8] Wisse JONKER (NED) / Ilco VAN BUUREN (NED)
Tom Floris MOONEN (NED) / Dmitry SHATALIN (RUS) [2] 6-3 7-5 Thorsten SOLLIE (NED) / Ronetto VAN TILBURG (NED)
 

·
Moderator
Joined
·
163,567 Posts
Discussion Starter #9
D
Quarterfinal
Yuta SHIMIZU (JPN) / yunosuke TANAKA (JPN) [1] 6-4 6-3 Boris BEUMER (NED) / Yannick VERWATER (NED)
Nathanael CONSALVO (AUS) / Cem ERTURK (TUR) [3] 0-6 7-6(4) [18-16] Allan DESCHAMPS (FRA) / Clement TABUR (FRA)
Igor GIMENEZ (BRA) / Joao Lucas REIS DA SILVA (BRA) 6-3 6-3 Kristjan TAMM (EST) / Siim TROOST (EST)
Kyle FRANKEL (ARU) / Naoki TAJIMA (JPN) [5] 7-6(6) 6-4 Tom Floris MOONEN (NED) / Dmitry SHATALIN (RUS) [2]
 

·
Moderator
Joined
·
163,567 Posts
Discussion Starter #11
S
3rd Round
yunosuke TANAKA (JPN) [1] 6-2 6-4 NIKOLAJ KATIC (DEN) [14]
Dmitry SHATALIN (RUS) [10] 1-6 6-3 6-4 Clement TABUR (FRA) [8]
Maxence BROVILLE (FRA) [4] 6-3 6-2 Naoki TAJIMA (JPN) [13]
Michiel DE KROM (NED) [6] 6-4 4-6 6-1 Chun Hsin TSENG (TPE)
Tom Floris MOONEN (NED) [5] 6-3 6-1 Kasper ELSVAD (DEN)
Guy STOKMAN (NED) 6-4 6-3 Daniel DE JONGE (NED)
Yuta SHIMIZU (JPN) [12] 6-3 6-4 Cem ERTURK (TUR)
Stijn SLUMP (NED) 6-0 6-1 Alexey ZAKHAROV (RUS) [2]
 

·
Moderator
Joined
·
163,567 Posts
Discussion Starter #12
S
Quarterfinal
yunosuke TANAKA (JPN) [1] 6-3 6-4 Dmitry SHATALIN (RUS) [10]
Maxence BROVILLE (FRA) [4] 6-4 3-6 6-4 Michiel DE KROM (NED) [6]
Guy STOKMAN (NED) 1-6 6-1 6-4 Tom Floris MOONEN (NED) [5]
Yuta SHIMIZU (JPN) [12] 6-4 7-5 Stijn SLUMP (NED)
 
1 - 15 of 15 Posts
Top