Mens Tennis Forums banner

1 - 15 of 15 Posts

·
Moderator
Joined
·
163,426 Posts
Discussion Starter #1
1 Tin CHEN (TPE) 115 4 1
2 Nikshep BALLEKERE RAVIKUMAR (IND) 307 1
3 Dhruv SUNISH (IND) 316 1
4 Yu Hsiou HSU (TPE) 331 1
5 Christian Alvin EDISON (INA) 361 5 1
6 Suphawit SAE-OUI (THA) 441 1
7 Kittirat KERDLAPHEE (THA) 460 1
8 Phongsapak KERDLAPHEE (THA) 478 1
9 Hao Sheng KOAY (MAS) 499 6 1
10 Yun Ruei WEN (TPE) 561 33 1
11 Muhammad Iqbal ANSHORI (INA) 622 2 1
12 Anirudh CHANDRASEKAR (IND) 685= 1
13 Shramay DHAWAN (IND) 715 1
14 Hendrawan SUSANTO (INA) 740 6 1
15 Steven Harianto POEDJI (INA) 764 21 1
16 Cheng-Chieh WANG (TPE) 766 34 1
17 Sirawit DAOSAENGSAWANG (THA) 779 1
18 Bang Shuo YIN (TPE) 843 28 1
19 Rindosa WIJAYA (INA) 847 9 1
20 Anggi Ervian KURNIA ADI (INA) 928= 8 1
21 Uisung PARK (KOR) 936 11 1
22 Raswant RAVI (IND) 987= 1
23 Ho Jun LEE (TPE) 1042= 16 1
24 Haekal RAMADHAN (INA) 1110= 13 1
25 Natthayut NITHITHANANONT (THA) 1132= 1
26 Iswandaru KUSUMO PUTRO (INA) 1150= 1
27 Ye Cong MO (CHN) 1195= 1
28 Ha PARK (KOR) 1195= 60 1
29 Muhammad ALTHAFD (INA) 1215= 16 1
30 Ali MOORAJ (PAK) 1279= 1
31 Stefano WIRAWAN (INA) 1316= 17 1
32 Zhe Han LOW (MAS) 1323= 56 1
33 Ryuya INOUE (JPN) 1419 2
34 D. Giritharan DEVENDIRAN (SIN) 1421= 9 1
35 Bo-Han LI (TPE) 1421= 37 1
36 Fitriadi M RIFQI (INA) 1501= 1
37 Kunj KOTAK (IND) 1551= 1
38 Keonho SHIN (KOR) 1579= 1
39 Fabian Ariesto SOEMARNO (INA) 1632= 50 1
40 Yu-Hsiang SU (TPE) 1632= 1
41 Quang NGUYEN MAU VINH (VIE) 1651= 1
42 Dac Tien NGUYEN (VIE) 1651= 1
43 Indra Wahyu ANSHARI (INA) 1852= 24 1
44 Alexander MAKATSARIA (USA) 1852= 1



QUALIFYING - last modified on 03 Jun 2015
Pos Player Ranking National ranking Priority Info
1 Yarynara SUHARYADI (INA) 20 1
2 Elfiando FIRMANSYAH (INA) 22 1
3 Dave WIRYAWAN (INA) 27 1
4 Irawan IRAWAN (INA) 28 1
5 Enrique GARCIA (INA) 32 1
6 Obert MULYADI (INA) 33 1
7 Erwan CAHYA PRATAMA (INA) 35 1
8 Bagus Laksono SETYADI (INA) 38 1
9 James Ricy SUDIBYO (INA) 39 1
10 Harrison SOEGIARTO (INA) 40 1
11 Amarif ABIMANYU (INA) 41 1
12 Valentinus Dias WIBAWA (INA) 45 1
13 Bryan Jeremy LEE (INA) 49 1
14 Muhammad ADHITYA (INA) 1
15 Giorgio Alessandro SOEMARNO (INA) 1
16 Rafidhiya MOHAMMAD (INA) 1
17 Andi ZULKIFLI (INA) 1
18 Odeda Muhammad ARAZZA (INA) 1
19 Daniel GUNAWAN (INA) 1
20 M Audi SAPRIAL (INA) 1
21 Rafli Feby Putra TRI PRASETYO (INA) 1
22 Ariel SEBASTIAN (INA) 1
23 Panji UNTUNG SETIAWAN (INA) 1
24 Zidan Harmy RAMADHAN (INA) 1
25 Deo Gustiranda PUTRA (INA) 1
26 Jeremy YASIN (INA) 1
27 Diego GARCIA (INA) 1
28 Rasendriya RAFI (INA) 1
29 Muhammad Kevindra Putra HARIMURTI (INA) 1
30 Eros Haidar NASHER (INA) 1
31 Dwi LISTIYANTORO (INA) 1
32 Emmanuel Patrick PURNOMO (INA) 1
33 Bakhtiar Pradana ERIANTO (INA) 1
34 Joshua GUNAWAN (INA) 1
35 Andi Muhammad SOLEH YUSUF (INA) 1
36 Athallah FIRDIANTO (INA) 1
37 Ifan CANDRA (INA) 1
38 M Rizki ANANDA (INA) 1
39 Chen CHANG (TPE) 29 1
40 Sarsarith YI (CAM) 1
41 Vannasak CHHEANG (CAM) 1
42 Andi HAMBALI ABDULLAH (BRU) 1
43 Harun HAMZAH (SIN) 27 1
44 Jaewoo PARK (KOR) 1
45 Gabriel , Jun Yong CHUM (SIN) 1
46 Dain LEE (KOR) 1
47 Yusuke TAMAKI (JPN) 1
48 Daiki YOSHIMURA (JPN) 2
49 Kairi INOUE (JPN) 1
50 Taiyo HIRANO (JPN) 1
51 Shotaro AOKI (JPN) 1
52 Danial AHMAD FARID (MAS) 15 1
53 Richard WOHLSTROM (FIN) 1
54 Hajime MASUTOMI (JPN) 2
55 Suyash GUPTA (IND) 124 1
56 Yi-Jie QIU (TPE) 1
 

·
Moderator
Joined
·
163,426 Posts
Discussion Starter #2
Q
Round 1
Tsung-Hao HUANG (TPE) [1] BYE
Kairi INOUE (JPN) 6-0 6-2 Bakhtiar Pradana ERIANTO (INA)
Drona WALIA (IND) 7-6(2) 6-4 Obert MULYADI (INA)
Bagus Laksono SETYADI (INA) BYE
Deo Gustiranda PUTRA (INA) BYE
Vannasak CHHEANG (CAM) 6-1 6-1 Dwi LISTIYANTORO (INA)
Daiki YOSHIMURA (JPN) 6-0 6-4 Ifan CANDRA (INA)
Muhammad ADHITYA (INA) BYE
Taiyo HIRANO (JPN) BYE
Harrison SOEGIARTO (INA) 6-1 6-3 Matteo SAVIO (AUS)
Youngha CHO (KOR) 6-4 6-0 Bryan Jeremy LEE (INA)
Arasy SAFIR (INA) BYE
Amarif ABIMANYU (INA) BYE
Richard WOHLSTROM (FIN) 6-2 6-3 Akbar HIDAYAT (INA)
Kuan Yu CHEN (TPE) 7-6(5) 7-5 M Audi SAPRIAL (INA)
Zidan Harmy RAMADHAN (INA) BYE
Eros Haidar NASHER (INA) BYE
Yusuke TAMAKI (JPN) 6-0 6-0 Emmanuel Patrick PURNOMO (INA)
Odeda Muhammad ARAZZA (INA) 7-5 7-6(6) Andi HAMBALI ABDULLAH (BRU)
Muhammad Wali PRATAMA (INA) BYE
Andi Muhammad SOLEH YUSUF (INA) BYE
Hajime MASUTOMI (JPN) 6-4 6-3 Ariel SEBASTIAN (INA)
Dain LEE (KOR) 6-7(2) 6-4 6-4 Joshua GUNAWAN (INA)
Kai-Hsun CHEN (TPE) 6-4 7-5 Diego GARCIA (INA)
Erwan CAHYA PRATAMA (INA) BYE
Rasendriya RAFI (INA) 4-6 6-3 7-6(2) Han-Rong YUE (TPE)
Jaewoo PARK (KOR) 6-1 6-1 M Rizki ANANDA (INA)
Sarsarith YI (CAM) 4-6 6-4 6-3 Daniel GUNAWAN (INA)
Shotaro AOKI (JPN) BYE
Kevin PATEL (IND) 6-0 6-0 Muhammad SURYA KRISNA (INA)
Gabriel , Jun Yong CHUM (SIN) 6-1 6-0 Muhammad Kevindra Putra HARIMURTI (INA)
Yi-Jie QIU (TPE) 6-1 6-3 Jeremy YASIN (INA)
 

·
Moderator
Joined
·
163,426 Posts
Discussion Starter #3
Q
Round 2
Tsung-Hao HUANG (TPE) [1] 7-6(1) 7-6(2) Kairi INOUE (JPN)
Drona WALIA (IND) 6-3 7-5 Bagus Laksono SETYADI (INA)
Deo Gustiranda PUTRA (INA) 6-1 6-0 Vannasak CHHEANG (CAM)
Daiki YOSHIMURA (JPN) 6-0 6-1 Muhammad ADHITYA (INA)
Taiyo HIRANO (JPN) 6-0 4-6 6-1 Harrison SOEGIARTO (INA)
Youngha CHO (KOR) 6-0 6-0 Arasy SAFIR (INA)
Richard WOHLSTROM (FIN) 5-7 6-3 6-0 Amarif ABIMANYU (INA)
Kuan Yu CHEN (TPE) 6-1 6-3 Zidan Harmy RAMADHAN (INA)
Yusuke TAMAKI (JPN) 7-5 3-6 6-0 Eros Haidar NASHER (INA)
Odeda Muhammad ARAZZA (INA) 6-1 6-0 Muhammad Wali PRATAMA (INA)
Hajime MASUTOMI (JPN) 6-0 6-1 Andi Muhammad SOLEH YUSUF (INA)
Kai-Hsun CHEN (TPE) 6-2 6-1 Dain LEE (KOR)
Erwan CAHYA PRATAMA (INA) 6-3 2-6 6-2 Rasendriya RAFI (INA)
Jaewoo PARK (KOR) 6-0 6-1 Sarsarith YI (CAM)
Kevin PATEL (IND) 6-0 6-1 Shotaro AOKI (JPN)
Gabriel , Jun Yong CHUM (SIN) 6-3 6-2 Yi-Jie QIU (TPE)
 

·
Moderator
Joined
·
163,426 Posts
Discussion Starter #4
Q
Round 3
Tsung-Hao HUANG (TPE) [1] 6-4 6-2 Drona WALIA (IND)
Daiki YOSHIMURA (JPN) 6-0 6-4 Deo Gustiranda PUTRA (INA)
Taiyo HIRANO (JPN) 6-1 7-6(2) Youngha CHO (KOR)
Richard WOHLSTROM (FIN) 6-0 6-0 Kuan Yu CHEN (TPE)
Yusuke TAMAKI (JPN) 3-6 6-2 6-2 Odeda Muhammad ARAZZA (INA)
Hajime MASUTOMI (JPN) 6-3 6-3 Kai-Hsun CHEN (TPE)
Jaewoo PARK (KOR) 6-2 6-1 Erwan CAHYA PRATAMA (INA)
Gabriel , Jun Yong CHUM (SIN) 6-4 4-6 6-1 Kevin PATEL (IND)
 

·
Moderator
Joined
·
163,426 Posts
Discussion Starter #5
MD - S
1st Round
Dac Tien NGUYEN (VIE) 6-1 6-3 James Ricy SUDIBYO (INA)
Anirudh CHANDRASEKAR (IND) [14] 6-0 6-4 Rafidhiya MOHAMMAD (INA)
Hao Sheng KOAY (MAS) [9] 6-1 6-0 Valentinus Dias WIBAWA (INA)
D. Giritharan DEVENDIRAN (SIN) 5-7 6-0 6-4 Rindosa WIJAYA (INA)
Raswant RAVI (IND) 6-1 7-5 Athallah FIRDIANTO (INA)
Nikshep BALLEKERE RAVIKUMAR (IND) [3] 6-2 6-4 Indra Wahyu ANSHARI (INA)
Panji UNTUNG SETIAWAN (INA) 6-4 7-6(0) Bo-Han LI (TPE)
Tsung-Hao HUANG (TPE) [12] 7-5 6-7(5) 6-4 Enrique GARCIA (INA)
Ali MOORAJ (PAK) 6-3 6-0 Stefano WIRAWAN (INA)
Christian Alvin EDISON (INA) [5] 6-2 6-1 Taiyo HIRANO (JPN)
Fabian Ariesto SOEMARNO (INA) 6-3 7-5 Alexander MAKATSARIA (USA)
Quang NGUYEN MAU VINH (VIE) 6-2 6-4 Giorgio Alessandro SOEMARNO (INA)
Justin BARKI (INA) 6-2 7-6(4) Ryuya INOUE (JPN)
Yu Hsiou HSU (TPE) [4] 6-3 7-5 Muhammad ALTHAFD (INA)
Iswandaru KUSUMO PUTRO (INA) 6-1 6-3 Gabriel , Jun Yong CHUM (SIN)
Yun Ruei WEN (TPE) [10] 6-2 7-5 Rafli Feby Putra TRI PRASETYO (INA)
 

·
Moderator
Joined
·
163,426 Posts
Discussion Starter #6
MD - S
2nd Round
Tin CHEN (TPE) [1] 6-3 6-2 Haekal RAMADHAN (INA)
Anirudh CHANDRASEKAR (IND) [14] 6-1 7-6(0) Dac Tien NGUYEN (VIE)
Hao Sheng KOAY (MAS) [9] 6-1 7-5 D. Giritharan DEVENDIRAN (SIN)
Kittirat KERDLAPHEE (THA) [7] 4-6 6-1 7-5 Raswant RAVI (IND)
Nikshep BALLEKERE RAVIKUMAR (IND) [3] 7-5 7-5 Panji UNTUNG SETIAWAN (INA)
Muhammad Iqbal ANSHORI (INA) [13] 4-6 6-3 6-1 Yusuke TAMAKI (JPN)
Tsung-Hao HUANG (TPE) [12] 2-6 6-1 6-4 Ali MOORAJ (PAK)
Phongsapak KERDLAPHEE (THA) [8] 2-6 6-3 6-3 Hendrawan SUSANTO (INA)
Christian Alvin EDISON (INA) [5] 6-7(1) 6-3 6-1 Yu-Hsiang SU (TPE)
Fabian Ariesto SOEMARNO (INA) 6-2 6-1 Dave WIRYAWAN (INA)
Sirawit DAOSAENGSAWANG (THA) [15] 6-0 6-0 Quang NGUYEN MAU VINH (VIE)
Yu Hsiou HSU (TPE) [4] 7-6(3) 6-4 Justin BARKI (INA)
Suphawit SAE-OUI (THA) [6] 6-2 6-1 Daiki YOSHIMURA (JPN)
Yun Ruei WEN (TPE) [10] 6-4 6-4 Iswandaru KUSUMO PUTRO (INA)
Cheng-Chieh WANG (TPE) [16] 6-1 4-6 4-4 Retired Anggi Ervian KURNIA ADI (INA)
Ye Cong MO (CHN) 3-6 6-3 6-3 Ha PARK (KOR)
 

·
Moderator
Joined
·
163,426 Posts
Discussion Starter #7
MD - S
3rd Round
Tin CHEN (TPE) [1] 6-1 6-1 Anirudh CHANDRASEKAR (IND) [14]
Kittirat KERDLAPHEE (THA) [7] 7-5 7-6(4) Hao Sheng KOAY (MAS) [9]
Nikshep BALLEKERE RAVIKUMAR (IND) [3] 6-1 6-2 Muhammad Iqbal ANSHORI (INA) [13]
Phongsapak KERDLAPHEE (THA) [8] 7-5 6-4 Tsung-Hao HUANG (TPE) [12]
Christian Alvin EDISON (INA) [5] 6-1 6-3 Fabian Ariesto SOEMARNO (INA)
Yu Hsiou HSU (TPE) [4] 6-2 6-2 Sirawit DAOSAENGSAWANG (THA) [15]
Suphawit SAE-OUI (THA) [6] 6-3 6-2 Yun Ruei WEN (TPE) [10]
Ye Cong MO (CHN) 6-2 6-1 Cheng-Chieh WANG (TPE) [16]
 

·
Moderator
Joined
·
163,426 Posts
Discussion Starter #8
MD - D
1st Round
Nikshep BALLEKERE RAVIKUMAR (IND) / Dhruv SUNISH (IND) [1] 6-4 4-6 [10-7] Yu-Hsiang SU (TPE) / Bang Shuo YIN (TPE)
Alexander MAKATSARIA (USA) / Ali MOORAJ (PAK) 6-7(5) 3-0 Retired Indra Wahyu ANSHARI (INA) / Fitriadi M RIFQI (INA)
Ye Cong MO (CHN) / Richard WOHLSTROM (FIN) 6-0 7-5 Deo Gustiranda PUTRA (INA) / Panji UNTUNG SETIAWAN (INA)
Uisung PARK (KOR) / Keonho SHIN (KOR) 6-3 6-4 Christian Alvin EDISON (INA) / Hendrawan SUSANTO (INA) [6]
Sirawit DAOSAENGSAWANG (THA) / Suphawit SAE-OUI (THA) [4] 6-4 6-1 D. Giritharan DEVENDIRAN (SIN) / Bo-Han LI (TPE)
Muhammad Iqbal ANSHORI (INA) / Fabian Ariesto SOEMARNO (INA) 6-3 6-2 Taiyo HIRANO (JPN) / Daiki YOSHIMURA (JPN)
Bagus Laksono SETYADI (INA) / Rindosa WIJAYA (INA) Walkover Enrique GARCIA (INA) / Yusuke TAMAKI (JPN)
Tsung-Hao HUANG (TPE) / Yun Ruei WEN (TPE) [5] 6-0 6-1 Zhe Han LOW (MAS) / Quang NGUYEN MAU VINH (VIE)
Yu Hsiou HSU (TPE) / Ho Jun LEE (TPE) [7] 6-1 4-6 [10-3] Haekal RAMADHAN (INA) / Yarynara SUHARYADI (INA)
Anirudh CHANDRASEKAR (IND) / Raswant RAVI (IND) 6-2 6-2 Rafidhiya MOHAMMAD (INA) / Dave WIRYAWAN (INA)
Kairi INOUE (JPN) / Natthayut NITHITHANANONT (THA) 6-3 6-4 James Ricy SUDIBYO (INA) / Rafli Feby Putra TRI PRASETYO (INA)
Dac Tien NGUYEN (VIE) / Steven Harianto POEDJI (INA) 6-0 6-0 Muhammad Wali PRATAMA (INA) / Arasy SAFIR (INA)
Hao Sheng KOAY (MAS) / Anggi Ervian KURNIA ADI (INA) [8] 6-2 6-4 Muhammad ALTHAFD (INA) / Iswandaru KUSUMO PUTRO (INA)
Athallah FIRDIANTO (INA) / Giorgio Alessandro SOEMARNO (INA) 3-6 6-2 [10-3] Shotaro AOKI (JPN) / Andi HAMBALI ABDULLAH (BRU)
Ryuya INOUE (JPN) / Hajime MASUTOMI (JPN) 6-2 6-3 Gabriel , Jun Yong CHUM (SIN) / Stefano WIRAWAN (INA)
Tin CHEN (TPE) / Cheng-Chieh WANG (TPE) [2] 6-2 6-4 Obert MULYADI (INA) / Valentinus Dias WIBAWA (INA)
 

·
Moderator
Joined
·
163,426 Posts
Discussion Starter #9
MD - D
2nd Round
Nikshep BALLEKERE RAVIKUMAR (IND) / Dhruv SUNISH (IND) [1] 1-6 6-1 [10-5] Alexander MAKATSARIA (USA) / Ali MOORAJ (PAK)
Ye Cong MO (CHN) / Richard WOHLSTROM (FIN) 0-6 7-6(5) [10-6] Uisung PARK (KOR) / Keonho SHIN (KOR)
Muhammad Iqbal ANSHORI (INA) / Fabian Ariesto SOEMARNO (INA) 6-7(3) 6-2 [10-8] Sirawit DAOSAENGSAWANG (THA) / Suphawit SAE-OUI (THA) [4]
Tsung-Hao HUANG (TPE) / Yun Ruei WEN (TPE) [5] 6-2 6-3 Bagus Laksono SETYADI (INA) / Rindosa WIJAYA (INA)
Yu Hsiou HSU (TPE) / Ho Jun LEE (TPE) [7] 6-4 6-2 Anirudh CHANDRASEKAR (IND) / Raswant RAVI (IND)
Kairi INOUE (JPN) / Natthayut NITHITHANANONT (THA) 2-6 6-4 [10-7] Dac Tien NGUYEN (VIE) / Steven Harianto POEDJI (INA)
Hao Sheng KOAY (MAS) / Anggi Ervian KURNIA ADI (INA) [8] 6-4 6-3 Athallah FIRDIANTO (INA) / Giorgio Alessandro SOEMARNO (INA)
Tin CHEN (TPE) / Cheng-Chieh WANG (TPE) [2] 6-2 6-0 Ryuya INOUE (JPN) / Hajime MASUTOMI (JPN)
 

·
Moderator
Joined
·
163,426 Posts
Discussion Starter #10
MD - S
Quarterfinal
Tin CHEN (TPE) [1] 6-3 6-1 Kittirat KERDLAPHEE (THA) [7]
Nikshep BALLEKERE RAVIKUMAR (IND) [3] 6-4 6-1 Phongsapak KERDLAPHEE (THA) [8]
Christian Alvin EDISON (INA) [5] 6-3 6-3 Yu Hsiou HSU (TPE) [4]
Ye Cong MO (CHN) 6-7(3) 6-2 6-1 Suphawit SAE-OUI (THA) [6]
 

·
Moderator
Joined
·
163,426 Posts
Discussion Starter #11
MD - D
Quarterfinal
Nikshep BALLEKERE RAVIKUMAR (IND) / Dhruv SUNISH (IND) [1] 6-3 6-2 Ye Cong MO (CHN) / Richard WOHLSTROM (FIN)
Muhammad Iqbal ANSHORI (INA) / Fabian Ariesto SOEMARNO (INA) 6-4 6-2 Tsung-Hao HUANG (TPE) / Yun Ruei WEN (TPE) [5]
Yu Hsiou HSU (TPE) / Ho Jun LEE (TPE) [7] 6-2 6-2 Kairi INOUE (JPN) / Natthayut NITHITHANANONT (THA)
Tin CHEN (TPE) / Cheng-Chieh WANG (TPE) [2] 7-5 3-6 [10-7] Hao Sheng KOAY (MAS) / Anggi Ervian KURNIA ADI (INA) [8]
 
1 - 15 of 15 Posts
Top