Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 24 Posts

·
Moderator
Joined
·
163,506 Posts
Discussion Starter #1
Entry List

1 Marcelo Tomas BARRIOS VERA (CHI) 13 1
2 Casper RUUD (NOR) 16 2 1
3 Franco CAPALBO (ARG) 17 1
4 Manuel PENA LOPEZ (ARG) 20 1
5 Djurabeck KARIMOV (UZB) 21 12 1
6 Mate VALKUSZ (HUN) 24 1
7 Sumit NAGAL (IND) 29 1
8 Jake DELANEY (AUS) 48 1
9 Tim SANDKAULEN (GER) 54 1
10 Geronimo ESPIN BUSLEIMAN (ARG) 60 1
11 Louis WESSELS (GER) 61 1
12 Tung-lin WU (TPE) 74 1 1
13 Yibing WU (CHN) 75 1
14 Alexey ALESHCHEV (RUS) 76 1
15 Daniel NOLAN (AUS) 80 1
16 Eero VASA (FIN) 84 2 1
17 Hady HABIB (USA) 85 1
18 Catalin MATEAS (USA) 90 1
19 Vitalii SHCHERBA (UKR) 97 2 1
20 Alexander ERLER (AUT) 102 1
21 Jack Mingjie LIN (CAN) 110 1
22 Liang Yu Richard LIN (TPE) 114 1
23 Gorazd SRBLJAK (MKD) 117 1
24 Toru HORIE (JPN) 118 10 1
25 Benjamin SIGOUIN (CAN) 121 1
26 Hao WU (CHN) 125 1
27 Alexandar LAZAROV (BUL) 133 1
28 Alan Fernando RUBIO FIERROS (MEX) 134 1
29 Lev KAZAKOV (RUS) 135 1
30 Kacper ZUK (POL) 136 2
31 Felix AUGER ALIASSIME (CAN) 146 1
32 Corrado SUMMARIA (ITA) 157 4 1
33 Zeke CLARK (USA) 159 1
34 Gabriel DECAMPS (BRA) 166 1
35 Nicola KUHN (GER) 168 160 1
36 Ryan James STORRIE (GBR) 175 1
37 Mikalai HALIAK (BLR) 179 3 1
38 Tim RUEHL (GER) 180 1
39 Lukas VEJVARA (CZE) 187 6 1
40 Gianni ROSS (USA) 196 1
41 Juan Carlos Manuel AGUILAR (BOL) 201 2 1
42 Alexei POPYRIN (AUS) 204 1
43 Bruno BRITEZ (PAR) 217 14 1
44 Alexis GALARNEAU (CAN) 222 1
45 Luke OAKLEY (GBR) 228 1
46 Borna GOJO (CRO) 233 25 1


QUALIFYING - last modified on 29 May 2015
Pos Player Ranking National ranking Priority Info
1 Valentin GUENTHER (GER) 241 1
2 Nathan PERRONE (USA) 248 1
3 Jannik GIESSE (GER) 261 1
4 Marvin MOELLER (GER) 273 1
5 Elliot BENCHETRIT (FRA) 279 1
6 Rudolf MOLLEKER (GER) 294 2
7 Paramveer Singh BAJWA (IND) 346 1
8 Karlo BOLJAT (CRO) 407 10 1
9 Constantin FRANTZEN (GER) 437 1
10 Niklas SCHELL (GER) 443 1
11 Filip MALBASIC (SWE) 497 14 1
12 Alex DOMINGUEZ SOTO (ESP) 548 340 1
13 Max STEWART (GBR) 554 1
14 Christopher PATZANOVSKY (GER) 596 1
15 Jochen BERTSCH (GER) 606= 1
16 Edoardo SARDELLA (ITA) 737 1
17 Javier BARRANCO COSANO (ESP) 757 264 1
18 Luis ERLENBUSCH (GER) 768 1
19 Max RAUCH (GER) 769 1
20 Luca WIEDENMANN (GER) 805= 1
21 NIKOLAJ KATIC (DEN) 844= 9 2
22 Ioannis PAPOUNIDIS (GRE) 884 1
23 Nabil FOUAD (EGY) 918= 1
24 Nikita TATYANIN (RUS) 966 1
25 Benjamin LOCCISANO (GER) 1001= 1
26 Enrique PAYA GONZALEZ (ESP) 1030= 237 1
 

·
Moderator
Joined
·
163,506 Posts
Discussion Starter #2
Re: 9 June - 14 June - 23rd International Junior Tournament of Offenbach Grade 1

Q
Round 1
Paramveer Singh BAJWA (IND) [1] BYE
Jesper Tull FREIMUTH (GER) [12] 7-5 6-1 Cornelius KOLB (GER)
Karlo BOLJAT (CRO) [2] BYE
Luca WIEDENMANN (GER) [10] 6-1 6-0 Simon PORRO (GER)
Alex DOMINGUEZ SOTO (ESP) [3] BYE
Adrian OETZBACH (GER) [15] 6-1 6-3 Niklas KOCH (GER)
Jochen BERTSCH (GER) [4] 6-0 6-2 Max WISKANDT (GER)
Ioannis PAPOUNIDIS (GRE) [11] 6-3 6-4 Niklas ALBUSZIES (GER)
Max RAUCH (GER) [5] 7-5 4-6 6-1 Phillip SCHELLHORN (GER)
Javier BARRANCO COSANO (ESP) [9] 7-5 7-5 Royi LASOWSKI (GER)
Philip STOCKMAR (GER) 6-7(6) 6-1 6-2 NIKOLAJ KATIC (DEN) [6]
Nicolas MAYR (GER) [16] 7-5 3-6 6-2 Alexandru STOICA (ROU)
Max STEWART (GBR) [7] 6-4 6-3 Fabian KNUETTEL (GER)
Benjamin LOCCISANO (GER) [13] 6-0 6-1 Alen VATIC (BIH)
Luis ERLENBUSCH (GER) [8] 6-1 6-3 Tim FISCHER (GER)
Enrique PAYA GONZALEZ (ESP) [14] 6-2 6-4 Tom EL SAFADI (GER)
 

·
Moderator
Joined
·
163,506 Posts
Discussion Starter #5
Q
Round 2
Jesper Tull FREIMUTH (GER) [12] 6-1 6-2 Paramveer Singh BAJWA (IND) [1]
Karlo BOLJAT (CRO) [2] 6-4 6-4 Luca WIEDENMANN (GER) [10]
Adrian OETZBACH (GER) [15] 5-7 6-4 6-4 Alex DOMINGUEZ SOTO (ESP) [3]
Jochen BERTSCH (GER) [4] 6-1 6-2 Ioannis PAPOUNIDIS (GRE) [11]
Javier BARRANCO COSANO (ESP) [9] 6-0 6-1 Max RAUCH (GER) [5]
Philip STOCKMAR (GER) 7-6(5) 3-6 6-2 Nicolas MAYR (GER) [16]
Max STEWART (GBR) [7] 6-1 6-4 Benjamin LOCCISANO (GER) [13]
Luis ERLENBUSCH (GER) [8] 7-6(2) 6-2 Enrique PAYA GONZALEZ (ESP) [14]
 

·
Registered
Joined
·
839 Posts
Re: 9 June - 14 June - 23rd International Junior Tournament of Offenbach Grade 1

Molleker 14y 8m def. Barrios 5-7 6-4 6-1 :worship:
 

·
Moderator
Joined
·
163,506 Posts
Discussion Starter #8
MD - S
1st Round
Rudolf MOLLEKER (GER) 5-7 6-4 6-1 Marcelo Tomas BARRIOS VERA (CHI) [1]
Jochen BERTSCH (GER) 6-1 6-4 Alex DOMINGUEZ SOTO (ESP)
Gabriel DECAMPS (BRA) 4-6 6-2 6-1 Adrian OETZBACH (GER)
Eero VASA (FIN) [13] 7-6(8) 7-6(4) Zeke CLARK (USA)
Benjamin SIGOUIN (CAN) 7-6(6) 6-1 Louis WESSELS (GER) [9]
Borna GOJO (CRO) 6-0 6-1 Elliot BENCHETRIT (FRA)
Luke OAKLEY (GBR) 6-3 6-3 Juan Carlos Manuel AGUILAR (BOL)
Sumit NAGAL (IND) [5] 6-3 6-1 Jannik GIESSE (GER)
Franco CAPALBO (ARG) [4] 6-3 6-4 Robert STROMBACHS (GER)
Bruno BRITEZ (PAR) 6-3 6-4 Gianni ROSS (USA)
Nicola KUHN (GER) 6-2 6-3 Mikalai HALIAK (BLR)
Alexander ERLER (AUT) [16] 6-3 6-0 Hao WU (CHN)
Alexey ALESHCHEV (RUS) [11] 6-3 6-4 Maximilian TODOROV (GER)
Kacper ZUK (POL) 3-6 6-2 7-5 Jannik OPITZ (GER)
Corrado SUMMARIA (ITA) 7-5 6-3 Tim BÜTTNER (GER)
Jake DELANEY (AUS) [7] 6-3 7-6(4) Alexis GALARNEAU (CAN)
Felix AUGER ALIASSIME (CAN) 6-3 6-1 Tim SANDKAULEN (GER) [6]
Liang Yu Richard LIN (TPE) 7-6(3) 6-4 Lukas VEJVARA (CZE)
Jan Simon VRBSKY (GER) 7-5 5-7 6-4 Ryan James STORRIE (GBR)
Daniel NOLAN (AUS) [12] 6-2 6-1 Niklas SCHELL (GER)
Alexandar LAZAROV (BUL) [15] 6-3 6-0 Vitalii SHCHERBA (UKR)
Gorazd SRBLJAK (MKD) 6-4 Retired Valentin GUENTHER (GER)
Javier BARRANCO COSANO (ESP) 7-6(5) 6-4 Jesper Tull FREIMUTH (GER)
Mate VALKUSZ (HUN) [3] 6-1 6-2 Luis ERLENBUSCH (GER)
Geronimo ESPIN BUSLEIMAN (ARG) [8] 6-1 6-4 Karlo BOLJAT (CRO)
Tim RUEHL (GER) 7-5 6-3 Lev KAZAKOV (RUS)
Max STEWART (GBR) 6-4 6-3 Jan Soeren HAIN (GER)
Yibing WU (CHN) [10] 7-5 6-4 Philip STOCKMAR (GER)
Marvin MOELLER (GER) 6-4 6-1 Alan Fernando RUBIO FIERROS (MEX)
Alexei POPYRIN (AUS) 6-3 6-4 Toru HORIE (JPN)
Moritz GEIS (GER) 6-3 3-6 6-3 Max RAUCH (GER)
 

·
Moderator
Joined
·
163,506 Posts
Discussion Starter #9
MD - D
1st Round
Marcelo Tomas BARRIOS VERA (CHI) / Jake DELANEY (AUS) [1] BYE
Felix AUGER ALIASSIME (CAN) / Alexis GALARNEAU (CAN) 6-3 3-6 [10-7] Juan Carlos Manuel AGUILAR (BOL) / Bruno BRITEZ (PAR)
Phillip SCHELLHORN (GER) / Robert STROMBACHS (GER) Walkover Alex DOMINGUEZ SOTO (ESP) / Luca WIEDENMANN (GER)
Luke OAKLEY (GBR) / Ryan James STORRIE (GBR) 6-3 6-4 Corrado SUMMARIA (ITA) / Eero VASA (FIN) [8]
Alexandar LAZAROV (BUL) / Louis WESSELS (GER) [4] 6-1 3-6 [10-6] Javier BARRANCO COSANO (ESP) / Enrique PAYA GONZALEZ (ESP)
Jannik GIESSE (GER) / Marvin MOELLER (GER) 6-3 6-1 Gabriel DECAMPS (BRA) / Alan Fernando RUBIO FIERROS (MEX)
Borna GOJO (CRO) / Mikalai HALIAK (BLR) 6-3 4-6 [10-5] Karlo BOLJAT (CRO) / Toru HORIE (JPN)
Liang Yu Richard LIN (TPE) / Daniel NOLAN (AUS) [5] 6-1 4-6 [10-7] Max RAUCH (GER) / Philip STOCKMAR (GER)
Alexey ALESHCHEV (RUS) / Lev KAZAKOV (RUS) [7] 6-2 6-3 Jesper Tull FREIMUTH (GER) / Adrian OETZBACH (GER)
Jack Mingjie LIN (CAN) / Benjamin SIGOUIN (CAN) 6-4 6-2 Lukas VEJVARA (CZE) / Kacper ZUK (POL)
Tim BÜTTNER (GER) / Jan Simon VRBSKY (GER) 7-5 6-2 Alexander ERLER (AUT) / Tim RUEHL (GER)
Franco CAPALBO (ARG) / Geronimo ESPIN BUSLEIMAN (ARG) [3] 6-2 6-4 Hady HABIB (USA) / Gorazd SRBLJAK (MKD)
Hao WU (CHN) / Yibing WU (CHN) [6] 6-2 6-4 Jochen BERTSCH (GER) / Max STEWART (GBR)
Alexei POPYRIN (AUS) / Vitalii SHCHERBA (UKR) 6-2 6-1 Jannik OPITZ (GER) / Maximilian TODOROV (GER)
Rudolf MOLLEKER (GER) / Niklas SCHELL (GER) 7-5 7-6(5) Zeke CLARK (USA) / Gianni ROSS (USA)
Tim SANDKAULEN (GER) / Mate VALKUSZ (HUN) [2] BYE
 

·
Moderator
Joined
·
163,506 Posts
Discussion Starter #11 (Edited)
MD - S
2nd round
Jochen BERTSCH (GER) 6-4 7-5 Rudolf MOLLEKER (GER)
Eero VASA (FIN) [13] 6-4 7-5 Gabriel DECAMPS (BRA)
Benjamin SIGOUIN (CAN) 7-6(5) 6-2 Borna GOJO (CRO)
Sumit NAGAL (IND) [5] 6-2 5-7 6-3 Luke OAKLEY (GBR)
Franco CAPALBO (ARG) [4] 6-0 5-7 7-6(0) Bruno BRITEZ (PAR)
Nicola KUHN (GER) 7-6(6) 6-0 Alexander ERLER (AUT) [16]
Kacper ZUK (POL) 6-2 5-7 7-5 Alexey ALESHCHEV (RUS) [11]
Corrado SUMMARIA (ITA) 6-2 6-4 Jake DELANEY (AUS) [7]
Felix AUGER ALIASSIME (CAN) 6-2 6-2 Liang Yu Richard LIN (TPE)
Daniel NOLAN (AUS) [12] 6-3 6-1 Jan Simon VRBSKY (GER)
Gorazd SRBLJAK (MKD) 6-4 6-4 Alexandar LAZAROV (BUL) [15]
Mate VALKUSZ (HUN) [3] 2-6 6-2 6-1 Javier BARRANCO COSANO (ESP)
Tim RUEHL (GER) 1-6 7-5 6-4 Geronimo ESPIN BUSLEIMAN (ARG) [8]
Yibing WU (CHN) [10] 6-4 6-2 Max STEWART (GBR)
Marvin MOELLER (GER) 6-2 6-2 Jack Mingjie LIN (CAN)
Alexei POPYRIN (AUS) 6-1 6-2 Moritz GEIS (GER)
 

·
Moderator
Joined
·
163,506 Posts
Discussion Starter #12
MD - D
2nd Round
Marcelo Tomas BARRIOS VERA (CHI) / Jake DELANEY (AUS) [1] 6-1 6-0 Felix AUGER ALIASSIME (CAN) / Alexis GALARNEAU (CAN)
Luke OAKLEY (GBR) / Ryan James STORRIE (GBR) 4-6 6-1 [14-12] Phillip SCHELLHORN (GER) / Robert STROMBACHS (GER)
Alexandar LAZAROV (BUL) / Louis WESSELS (GER) [4] 7-5 6-1 Jannik GIESSE (GER) / Marvin MOELLER (GER)
Liang Yu Richard LIN (TPE) / Daniel NOLAN (AUS) [5] 6-7(6) 6-2 [10-2] Borna GOJO (CRO) / Mikalai HALIAK (BLR)
Jack Mingjie LIN (CAN) / Benjamin SIGOUIN (CAN) 6-2 6-2 Alexey ALESHCHEV (RUS) / Lev KAZAKOV (RUS) [7]
Franco CAPALBO (ARG) / Geronimo ESPIN BUSLEIMAN (ARG) [3] 6-1 7-5 Tim BÜTTNER (GER) / Jan Simon VRBSKY (GER)
Tim SANDKAULEN (GER) / Mate VALKUSZ (HUN) [2] 6-3 2-6 [10-8] Rudolf MOLLEKER (GER) / Niklas SCHELL (GER)
 

·
Moderator
Joined
·
163,506 Posts
Discussion Starter #13
MD - D
Quarterfinal
Marcelo Tomas BARRIOS VERA (CHI) / Jake DELANEY (AUS) [1] 6-4 6-3 Luke OAKLEY (GBR) / Ryan James STORRIE (GBR)
Alexandar LAZAROV (BUL) / Louis WESSELS (GER) [4] 6-4 5-7 [10-8] Liang Yu Richard LIN (TPE) / Daniel NOLAN (AUS) [5]
Franco CAPALBO (ARG) / Geronimo ESPIN BUSLEIMAN (ARG) [3] 6-1 6-3 Jack Mingjie LIN (CAN) / Benjamin SIGOUIN (CAN)
Tim SANDKAULEN (GER) / Mate VALKUSZ (HUN) [2] 7-5 6-3 Alexei POPYRIN (AUS) / Vitalii SHCHERBA (UKR)
 

·
Moderator
Joined
·
163,506 Posts
Discussion Starter #14
MD - S
Jochen BERTSCH (GER) 6-3 7-6(9) Eero VASA (FIN) [13]
Sumit NAGAL (IND) [5] 6-3 6-4 Benjamin SIGOUIN (CAN)
Nicola KUHN (GER) 4-6 7-6(5) 6-2 Franco CAPALBO (ARG) [4]
Corrado SUMMARIA (ITA) 7-5 6-2 Kacper ZUK (POL)
Felix AUGER ALIASSIME (CAN) 6-3 6-2 Daniel NOLAN (AUS) [12]
Mate VALKUSZ (HUN) [3] 6-3 7-6(4) Gorazd SRBLJAK (MKD)
Tim RUEHL (GER) 7-6(5) 6-3 Yibing WU (CHN) [10]
Marvin MOELLER (GER) 2-6 6-2 6-4 Alexei POPYRIN (AUS)
 

·
Registered
Joined
·
839 Posts
Well done Nicola Kuhn. First Semifinal at a G1 Tournament. :)
Good Tournament for the Germans. 4 in the Quarterfinals and 2 in the Semifinals. But i expect Nagal and Valkusz in the Final.
 

·
Moderator
Joined
·
163,506 Posts
Discussion Starter #18
MD - D
Semifinal
Marcelo Tomas BARRIOS VERA (CHI) / Jake DELANEY (AUS) [1] 7-6(4) 4-6 [11-9] Alexandar LAZAROV (BUL) / Louis WESSELS (GER) [4]
Tim SANDKAULEN (GER) / Mate VALKUSZ (HUN) [2] 6-4 6-2 Franco CAPALBO (ARG) / Geronimo ESPIN BUSLEIMAN (ARG) [3]
 
1 - 20 of 24 Posts
Top