Mens Tennis Forums banner

1 - 15 of 15 Posts

·
Moderator
Joined
·
163,397 Posts
Discussion Starter #1
1 William TUTECKY (CAN) 227 1
2 Andres ANDRADE (ECU) 254 1
3 Jose Fernando CARVAJAL TORRES (COL) 288 1
4 Franz LUNA LAVIDALIE (GUA) 381 1
5 Jorge ORTEGON (MEX) 408 1
6 Sebastian MERMERSKY (USA) 433 1
7 Brian SHI (USA) 445 2
8 Xavier OSHINOWO (USA) 451 1
9 Patrick SYDOW (ARU) 462 1
10 Camilo PONCE (ECU) 507 62 1
11 Carlos Alejandro MACIAS TORRES (ECU) 522 29 1
12 Christopher VLEEMING ORTIZ (GUA) 527 1
13 Kyle FRANKEL (ARU) 570 1
14 Francesco Alejandro CORI GAMERO (PER) 623 28 1
15 Ignacio MONZON (ARG) 668 1
16 Chase BURTON (USA) 671 1
17 Atilio Jose FLORES (ESA) 687 1
18 Leonardo BARBOSA DE MENEZES (BRA) 760= 1
19 Juan Ignacio BATALLA DIEZ (MEX) 859 1
20 Zaharije-Zak TALIC (AUS) 861 1
21 Francisco VITTAR (ARG) 941 1
22 Sebastian QUIROS (ESA) 984 1
23 Sebastián PINOS (ECU) 985= 1
24 Ernesto TELLES SCHMIDT (ESA) 1046= 1
25 Lukas STIERLING (CHI) 1068 1
26 Enzo KOHN (BRA) 1069= 1
27 Sergio Alberto ZAPATA SEPULVEDA (CHI) 1101= 1
28 Chih Chi HUANG (CAN) 1121= 1
29 Julian Nicolas BACA GUZMAN (ECU) 1125= 1
30 Zachary GARNER (USA) 1164= 1
31 Ian Isaac AMAYA LOPEZ (GUA) 1195= 1
32 Santiago MONTUFAR (ECU) 1235= 61 1
33 Juan Diego TELLES (ESA) 1250= 1
34 Pedro Daniel GUTIERREZ ARREAGA (GUA) 1279= 1


QUALIFYING - last modified on 03 Jun 2015
Pos Player Ranking National ranking Priority Info
1 Franco RIBERO (ARG) 1379 1
2 Lucas PORTO (BRA) 1421= 1
3 Nikolai STORCH (USA) 1482= 321 1
4 Galileo CABRALES (ESA) 1579= 1
5 Andres BLANCAS (MEX) 1579= 1
6 Thiago SEYBOTH WILD (BRA) 1651= 1
7 Francisco BENDANA (NCA) 1755= 1
8 Manoel Felipe DE ALENCAR (BRA) 1803= 1
9 Igor Regis KROENLEIN CANTANHEDE (BRA) 1803= 75 1
10 Kevin Leonel HERNANDEZ MARIONA (GUA) 1852= 1
11 Matthew RODRIGUEZ (USA) 1852= 35 1
12 Alfredo Daniel MACIAS TORRES (ECU) 1852= 1
13 Jackson KOKE (CAN) 1852= 1
14 Salvador Andres BOLANOS (ESA) 3 1
15 Rafael Eduardo GONZALEZ RETANA (ESA) 4 1
16 Javier FLORES (ESA) 6 1
17 Jose Eduardo BOLANOS BARRIENTOS (ESA) 10 1
18 Nicolas MORENO (ESA) 14 1
19 Oscar Javier RAMIREZ BOLANOS (ESA) 1
20 Rodrigo Daniel LOPEZ BARAHONA (ESA) 1
21 Alejandro QUIROS (ESA) 1
22 Juan ORTIZ (NCA) 1
23 Christopher HERRERA (GUA) 1
24 Rafael E. GROVAS (PUR) 1
25 Alvaro Tomas LOGRONO (DOM) 1
26 Gabriel FALLAS (CRC) 8 1
27 Kris Alessandro HERNANDEZ MARIONA (GUA) 1
28 Jose Andres CAMACHO (CRC) 16 1
29 Carlos GALLARDO (HON) 1
30 Carlos NEGRIN (DOM) 1
31 Samuel GUARIN (COL) 20 1
32 Michael THALER (MEX) 1
33 Armando Tlacaelel LOPEZ CHAVEZ (MEX) 1
34 Raimundo RIOJAS (GUA) 1
35 Mauricio OROZCO (MEX) 1
36 Julio PASTOR (PAN) 1
37 Fabian TARACENA (GUA) 1
38 Jorge FIGUEROA (GUA) 1
39 Pablo GONZALEZ HERNANDEZ (MEX) 1
 

·
Moderator
Joined
·
163,397 Posts
Discussion Starter #2
Q1
Round 1
Lucas PORTO (BRA) [1] BYE
Aleksandar PETROVIC (CAN) 6-1 6-2 Kris Alessandro HERNANDEZ MARIONA (GUA)
Michael THALER (MEX) 6-2 6-2 Rodrigo Daniel LOPEZ BARAHONA (ESA)
Mauricio OROZCO (MEX) 6-2 6-3 Alex MILLER MEJIA (GUA)
Nikolai STORCH (USA) [2] BYE
Arthur DE SOUZA FONSECA (BRA) 6-3 6-2 Raimundo RIOJAS (GUA)
Stefan STORCH (CAN) 6-0 6-1 Jorge FIGUEROA (GUA)
Jose GOCHEZ (GUA) 6-2 5-7 6-1 Oscar Javier RAMIREZ BOLANOS (ESA)
Andres BLANCAS (MEX) [3] BYE
Juan ORTIZ (NCA) Walkover Justin BLOSS (USA)
Christopher HERRERA (GUA) 6-2 6-2 Guilherme BARBOSA (BRA)
Alvaro Tomas LOGRONO (DOM) 6-1 6-2 Carlos GALLARDO (HON)
Thiago SEYBOTH WILD (BRA) [4] BYE
Alex-Antoine MARQUIS (CAN) 7-5 6-4 Carlos NEGRIN (DOM)
Armando Tlacaelel LOPEZ CHAVEZ (MEX) 3-6 6-4 6-4 Andrew Patrick MUELLER (GUA)
Matthew RODRIGUEZ (USA) [8] 6-2 6-2 Kevin Leonel HERNANDEZ MARIONA (GUA)
Francisco BENDANA (NCA) [5] 4-6 6-3 6-4 Alejandro QUIROS (ESA)
Rodrigo Antonio MERE QUAN (GUA) 4-6 7-6(4) 6-3 Samuel GUARIN (COL)
Luis Alejandro APOSTOLO AREVALO (ESA) 6-2 4-6 7-5 Josue DOMINGUEZ (GUA)
Igor Regis KROENLEIN CANTANHEDE (BRA) [7] 6-4 6-2 George DAVIS (GBR)
Manoel Felipe DE ALENCAR (BRA) [6] 6-1 6-2 Robert LAZAR (USA)
Adam NEFF (USA) 6-3 6-1 Jose Daniel DOMINGUEZ COLLADO (GUA)
Pablo GONZALEZ HERNANDEZ (MEX) 7-5 7-6(12) Gabriel FALLAS (CRC)
Jackson KOKE (CAN) [9] 6-2 6-0 Fabian TARACENA (GUA)
 

·
Moderator
Joined
·
163,397 Posts
Discussion Starter #3
Q
Round 2
Aleksandar PETROVIC (CAN) 6-4 6-2 Lucas PORTO (BRA) [1]
Mauricio OROZCO (MEX) 6-0 6-1 Michael THALER (MEX)
Nikolai STORCH (USA) [2] 6-1 6-3 Arthur DE SOUZA FONSECA (BRA)
Stefan STORCH (CAN) 6-4 7-6(4) Jose GOCHEZ (GUA)
Andres BLANCAS (MEX) [3] 6-1 6-3 Juan ORTIZ (NCA)
Alvaro Tomas LOGRONO (DOM) 3-6 6-1 6-3 Christopher HERRERA (GUA)
Thiago SEYBOTH WILD (BRA) [4] 1-6 6-3 6-3 Alex-Antoine MARQUIS (CAN)
Matthew RODRIGUEZ (USA) [8] 6-1 6-1 Armando Tlacaelel LOPEZ CHAVEZ (MEX)
Francisco BENDANA (NCA) [5] 6-4 6-3 Rodrigo Antonio MERE QUAN (GUA)
Igor Regis KROENLEIN CANTANHEDE (BRA) [7] 6-1 6-1 Luis Alejandro APOSTOLO AREVALO (ESA)
Adam NEFF (USA) 7-6(6) 6-3 Manoel Felipe DE ALENCAR (BRA) [6]
Jackson KOKE (CAN) [9] 6-4 6-1 Pablo GONZALEZ HERNANDEZ (MEX)
 

·
Moderator
Joined
·
163,397 Posts
Discussion Starter #4
Q
Round 3
Aleksandar PETROVIC (CAN) 3-6 7-6(5) 6-3 Mauricio OROZCO (MEX)
Nikolai STORCH (USA) [2] 4-6 6-3 6-3 Stefan STORCH (CAN)
Andres BLANCAS (MEX) [3] 7-5 7-5 Alvaro Tomas LOGRONO (DOM)
Thiago SEYBOTH WILD (BRA) [4] 6-3 6-2 Matthew RODRIGUEZ (USA) [8]
Francisco BENDANA (NCA) [5] 4-6 6-2 6-2 Igor Regis KROENLEIN CANTANHEDE (BRA) [7]
Adam NEFF (USA) 6-3 6-2 Jackson KOKE (CAN) [9]
 

·
Moderator
Joined
·
163,397 Posts
Discussion Starter #5
MD - S
1st Round
William TUTECKY (CAN) [1] BYE
Francisco BENDANA (NCA) 7-5 6-3 Lukas STIERLING (CHI)
Francesco Alejandro CORI GAMERO (PER) [14] BYE
Christopher VLEEMING ORTIZ (GUA) [12] BYE
Alfredo Daniel MACIAS TORRES (ECU) 6-0 6-1 Juan Diego TELLES (ESA)
Sebastian MERMERSKY (USA) [6] BYE
Jose Fernando CARVAJAL TORRES (COL) [3] BYE
Santiago MONTUFAR (ECU) 1-6 6-3 6-0 Galileo CABRALES (ESA)
Chih Chi HUANG (CAN) 6-2 6-1 Andres BLANCAS (MEX)
Chase BURTON (USA) [16] BYE
Camilo PONCE (ECU) [10] BYE
Pedro Daniel GUTIERREZ ARREAGA (GUA) 4-6 6-1 6-0 Rafael Eduardo GONZALEZ RETANA (ESA)
Patrick SYDOW (ARU) [8] BYE
Xavier OSHINOWO (USA) [7] BYE
Juan Ignacio BATALLA DIEZ (MEX) 6-2 6-4 Nicolas MORENO (ESA)
Zaharije-Zak TALIC (AUS) 6-2 6-2 Salvador Andres BOLANOS (ESA)
Carlos Alejandro MACIAS TORRES (ECU) [11] BYE
Ignacio MONZON (ARG) [15] BYE
Sebastián PINOS (ECU) 6-4 6-1 Zachary GARNER (USA)
Franz LUNA LAVIDALIE (GUA) [4] BYE
Jorge ORTEGON (MEX) [5] BYE
Julian Nicolas BACA GUZMAN (ECU) 6-1 6-1 Ernesto TELLES SCHMIDT (ESA)
Brian SHI (USA) [9] BYE
Kyle FRANKEL (ARU) [13] BYE
Atilio Jose FLORES (ESA) 6-3 6-1 Ian Isaac AMAYA LOPEZ (GUA)
Andres ANDRADE (ECU) [2] BYE
 

·
Moderator
Joined
·
163,397 Posts
Discussion Starter #6
MD - S
2nd Round
Francisco BENDANA (NCA) 7-6(5) 3-6 6-0 William TUTECKY (CAN) [1]
Nikolai STORCH (USA) 6-1 7-6(0) Francesco Alejandro CORI GAMERO (PER) [14]
Christopher VLEEMING ORTIZ (GUA) [12] 6-3 6-3 Alfredo Daniel MACIAS TORRES (ECU)
Francisco VITTAR (ARG) 6-1 4-6 6-0 Sebastian MERMERSKY (USA) [6]
Jose Fernando CARVAJAL TORRES (COL) [3] 6-3 6-1 Santiago MONTUFAR (ECU)
Chase BURTON (USA) [16] 6-1 6-3 Chih Chi HUANG (CAN)
Camilo PONCE (ECU) [10] 6-2 2-6 6-2 Enzo KOHN (BRA)
Patrick SYDOW (ARU) [8] 6-3 6-4 Pedro Daniel GUTIERREZ ARREAGA (GUA)
Xavier OSHINOWO (USA) [7] 6-1 6-2 Juan Ignacio BATALLA DIEZ (MEX)
Zaharije-Zak TALIC (AUS) 4-1 Retired Carlos Alejandro MACIAS TORRES (ECU) [11]
Ignacio MONZON (ARG) [15] 6-2 7-6(1) Sebastián PINOS (ECU)
Thiago SEYBOTH WILD (BRA) 7-6(5) 6-4 Franz LUNA LAVIDALIE (GUA) [4]
Jorge ORTEGON (MEX) [5] 6-2 6-4 Julian Nicolas BACA GUZMAN (ECU)
Brian SHI (USA) [9] 4-6 6-3 6-3 Leonardo BARBOSA DE MENEZES (BRA)
Kyle FRANKEL (ARU) [13] 6-3 6-3 Atilio Jose FLORES (ESA)
Adam NEFF (USA) 4-6 6-1 6-4 Andres ANDRADE (ECU) [2]
 

·
Moderator
Joined
·
163,397 Posts
Discussion Starter #7
MD - D
1st Round
Andres ANDRADE (ECU) / William TUTECKY (CAN) [1] BYE
Julian Nicolas BACA GUZMAN (ECU) / Ignacio MONZON (ARG) 7-5 7-5 Alejandro QUIROS (ESA) / Sebastian QUIROS (ESA)
Zachary GARNER (USA) / Santiago MONTUFAR (ECU) 7-6(3) 6-2 Lucas PORTO (BRA) / Nikolai STORCH (USA)
Leonardo BARBOSA DE MENEZES (BRA) / Francesco Alejandro CORI GAMERO (PER) [8] BYE
Franz LUNA LAVIDALIE (GUA) / Christopher VLEEMING ORTIZ (GUA) [4] BYE
Sebastián PINOS (ECU) / Lukas STIERLING (CHI) 6-3 6-2 Juan Diego TELLES (ESA) / Ernesto TELLES SCHMIDT (ESA)
Franco RIBERO (ARG) / Francisco VITTAR (ARG) 7-6(5) 6-7(4) [10-8] Francisco BENDANA (NCA) / Chih Chi HUANG (CAN)
Carlos Alejandro MACIAS TORRES (ECU) / Xavier OSHINOWO (USA) [5] BYE
Kyle FRANKEL (ARU) / Patrick SYDOW (ARU) [6] BYE
Adam NEFF (USA) / Aleksandar PETROVIC (CAN) 6-1 6-1 Luis Alejandro APOSTOLO AREVALO (ESA) / Javier FLORES (ESA)
Juan Ignacio BATALLA DIEZ (MEX) / Alfredo Daniel MACIAS TORRES (ECU) 6-2 6-3 Ian Isaac AMAYA LOPEZ (GUA) / Galileo CABRALES (ESA)
Jorge ORTEGON (MEX) / Brian SHI (USA) [3] BYE
Chase BURTON (USA) / Sebastian MERMERSKY (USA) [7] BYE
Enzo KOHN (BRA) / Thiago SEYBOTH WILD (BRA) 6-2 6-3 Andres BLANCAS (MEX) / Salvador Andres BOLANOS (ESA)
Atilio Jose FLORES (ESA) / Zaharije-Zak TALIC (AUS) 6-3 6-1 Jose Eduardo BOLANOS BARRIENTOS (ESA) / Rafael Eduardo GONZALEZ RETANA (ESA)
Jose Fernando CARVAJAL TORRES (COL) / Camilo PONCE (ECU) [2] BYE
 

·
Moderator
Joined
·
163,397 Posts
Discussion Starter #8
MD - S
3rd Round
Nikolai STORCH (USA) 4-6 6-3 6-4 Francisco BENDANA (NCA)
Francisco VITTAR (ARG) 6-3 6-4 Christopher VLEEMING ORTIZ (GUA) [12]
Jose Fernando CARVAJAL TORRES (COL) [3] 6-1 4-6 6-2 Chase BURTON (USA) [16]
Camilo PONCE (ECU) [10] 6-1 2-6 6-3 Patrick SYDOW (ARU) [8]
Zaharije-Zak TALIC (AUS) 7-6(6) 4-6 6-4 Xavier OSHINOWO (USA) [7]
Thiago SEYBOTH WILD (BRA) 6-3 6-4 Ignacio MONZON (ARG) [15]
Brian SHI (USA) [9] 6-4 6-1 Jorge ORTEGON (MEX) [5]
Adam NEFF (USA) 6-3 6-2 Kyle FRANKEL (ARU) [13]3rd Round
Nikolai STORCH (USA) 4-6 6-3 6-4 Francisco BENDANA (NCA)
Francisco VITTAR (ARG) 6-3 6-4 Christopher VLEEMING ORTIZ (GUA) [12]
Jose Fernando CARVAJAL TORRES (COL) [3] 6-1 4-6 6-2 Chase BURTON (USA) [16]
Camilo PONCE (ECU) [10] 6-1 2-6 6-3 Patrick SYDOW (ARU) [8]
Zaharije-Zak TALIC (AUS) 7-6(6) 4-6 6-4 Xavier OSHINOWO (USA) [7]
Thiago SEYBOTH WILD (BRA) 6-3 6-4 Ignacio MONZON (ARG) [15]
Brian SHI (USA) [9] 6-4 6-1 Jorge ORTEGON (MEX) [5]
Adam NEFF (USA) 6-3 6-2 Kyle FRANKEL (ARU) [13]
 

·
Moderator
Joined
·
163,397 Posts
Discussion Starter #9
MD - D
2nd Round
Andres ANDRADE (ECU) / William TUTECKY (CAN) [1] 7-6(5) 7-6(6) Julian Nicolas BACA GUZMAN (ECU) / Ignacio MONZON (ARG)
Leonardo BARBOSA DE MENEZES (BRA) / Francesco Alejandro CORI GAMERO (PER) [8] 6-7(5) 6-4 [10-6] Zachary GARNER (USA) / Santiago MONTUFAR (ECU)
Sebastián PINOS (ECU) / Lukas STIERLING (CHI) 6-2 6-3 Franz LUNA LAVIDALIE (GUA) / Christopher VLEEMING ORTIZ (GUA) [4]
Franco RIBERO (ARG) / Francisco VITTAR (ARG) 6-1 3-6 [10-8] Carlos Alejandro MACIAS TORRES (ECU) / Xavier OSHINOWO (USA) [5]
Adam NEFF (USA) / Aleksandar PETROVIC (CAN) 6-4 6-7(4) [10-6] Kyle FRANKEL (ARU) / Patrick SYDOW (ARU) [6]
Jorge ORTEGON (MEX) / Brian SHI (USA) [3] 4-6 6-4 [11-9] Juan Ignacio BATALLA DIEZ (MEX) / Alfredo Daniel MACIAS TORRES (ECU)
Chase BURTON (USA) / Sebastian MERMERSKY (USA) [7] 6-4 3-6 [10-5] Enzo KOHN (BRA) / Thiago SEYBOTH WILD (BRA)
Jose Fernando CARVAJAL TORRES (COL) / Camilo PONCE (ECU) [2] 6-3 6-2 Atilio Jose FLORES (ESA) / Zaharije-Zak TALIC (AUS)
 

·
Moderator
Joined
·
163,397 Posts
Discussion Starter #10
MD - S
Quarterfinal
Francisco VITTAR (ARG) 3-6 6-3 6-4 Nikolai STORCH (USA)
Jose Fernando CARVAJAL TORRES (COL) [3] 6-3 6-4 Camilo PONCE (ECU) [10]
Zaharije-Zak TALIC (AUS) 4-6 6-4 6-1 Thiago SEYBOTH WILD (BRA)
Brian SHI (USA) [9] 6-1 6-4 Adam NEFF (USA)
 

·
Moderator
Joined
·
163,397 Posts
Discussion Starter #11
MD - D
Quarterfinal
Leonardo BARBOSA DE MENEZES (BRA) / Francesco Alejandro CORI GAMERO (PER) [8] 6-4 1-6 [10-6] Andres ANDRADE (ECU) / William TUTECKY (CAN) [1]
Franco RIBERO (ARG) / Francisco VITTAR (ARG) 4-6 6-3 [10-6] Sebastián PINOS (ECU) / Lukas STIERLING (CHI)
Adam NEFF (USA) / Aleksandar PETROVIC (CAN) 6-3 6-2 Jorge ORTEGON (MEX) / Brian SHI (USA) [3]
Chase BURTON (USA) / Sebastian MERMERSKY (USA) [7] 6-2 7-6(3) Jose Fernando CARVAJAL TORRES (COL) / Camilo PONCE (ECU) [2]
 

·
Moderator
Joined
·
163,397 Posts
Discussion Starter #14
MD - D
Semifinal
Franco RIBERO (ARG) / Francisco VITTAR (ARG) 6-7(5) 6-3 [12-10] Leonardo BARBOSA DE MENEZES (BRA) / Francesco Alejandro CORI GAMERO (PER) [8]
Chase BURTON (USA) / Sebastian MERMERSKY (USA) [7] 6-4 6-4 Adam NEFF (USA) / Aleksandar PETROVIC (CAN)
 
1 - 15 of 15 Posts
Top