Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 23 Posts

·
Moderator
Joined
·
164,530 Posts
Discussion Starter #1
1 Taylor FRITZ (USA) 3 1
2 Seong Chan HONG (KOR) 4 4 1
3 Corentin DENOLLY (FRA) 6 1
4 Michael MMOH (USA) 7 1
5 Akira SANTILLAN (JPN) 8 1
6 Yunseong CHUNG (KOR) 9 1 1
7 William BLUMBERG (USA) 10 1
8 Marcelo Tomas BARRIOS VERA (CHI) 11 1
9 Nam Hoang LY (VIE) 12 1
10 Duck Hee LEE (KOR) 13 1
11 Casper RUUD (NOR) 15 2 1
12 Stefanos TSITSIPAS (GRE) 16 21 1
13 Franco CAPALBO (ARG) 17 1
14 Mate VALKUSZ (HUN) 19 1
15 Manuel PENA LOPEZ (ARG) 20 1
16 Djurabeck KARIMOV (UZB) 21 12 1
17 Miomir KECMANOVIC (SRB) 22 1
18 Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP) 24 81 1
19 Nathan PONWITH (USA) 25 1
20 Alexander BUBLIK (RUS) 26 1
21 Chan-Yeong OH (KOR) 27 15 1
22 Andrea PELLEGRINO (ITA) 28 1 1
23 Sora FUKUDA (JPN) 29 1
24 Alex MOLCAN (SVK) 30 1
25 Reilly OPELKA (USA) 31 1
26 Sumit NAGAL (IND) 32 1
27 Ulises BLANCH (USA) 33 1
28 Hubert HURKACZ (POL) 34 1
29 Patrik NIKLAS-SALMINEN (FIN) 35 3 1
30 Johan NIKLES (SUI) 37 1
31 Marc POLMANS (AUS) 38 1
32 Yusuke TAKAHASHI (JPN) 40 4 1
33 Alejandro TABILO (CAN) 42 1
34 Jake DELANEY (AUS) 43 1
35 Federico BONACIA (ITA) 44 15 1
36 Jumpei YAMASAKI (JPN) 45 7 1
37 Geoffrey BLANCANEAUX (FRA) 47 1
38 Yosuke WATANUKI (JPN) 48 9 1
39 Lukas KLEIN (SVK) 49 1
40 Nuno BORGES (POR) 50 1 1
41 Juan Jose ROSAS (PER) 51 1
42 Felipe CUNHA SILVA (POR) 52 2 1
43 Aziz DOUGAZ (TUN) 69 1
44 Viktor DURASOVIC (NOR) 134 1 1
45 Tommy PAUL (USA) 139 1
46 Juan Pablo FICOVICH (ARG) 661 1



QUALIFYING - last modified on 23 Jun 2015
Pos Player Ranking National ranking Priority Info
1 Michal DEMBEK (POL) 53 1
2 Kenneth RAISMA (EST) 54 1 1
3 Tim SANDKAULEN (GER) 55 1
4 Marko OSMAKCIC (SUI) 61 1
5 Louis WESSELS (GER) 63 1
6 Tung-lin WU (TPE) 65 1 1
7 Marco MOSCIATTI (ITA) 66 2 1
8 Emil REINBERG (USA) 68 1
9 Alex DE MINAUR (AUS) 70 1
10 Benjamin HANNESTAD (DEN) 72 3 1
11 Yuya ITO (JPN) 73 230 1
12 Alberto LIM (PHI) 74 1 1
13 Yibing WU (CHN) 76 1
14 Patrik NEMA (SVK) 77 1
15 Alexey ALESHCHEV (RUS) 80 1
16 Chien Hsun LO (TPE) 82 2 1
17 Eero VASA (FIN) 85 2 1
18 Alexandar LAZAROV (BUL) 89 1
19 Yshai OLIEL (ISR) 90 1
20 Alexander ERLER (AUT) 91 1
21 Denis SHAPOVALOV (CAN) 92 1
22 Mattias SIIMAR (EST) 95 2 1
23 Catalin MATEAS (USA) 97 1
24 Vitalii SHCHERBA (UKR) 99 2 1
25 Corentin MOUTET (FRA) 155 1
26 Miguel SEMMLER (ESP) 48 1
 

·
Moderator
Joined
·
164,530 Posts
Discussion Starter #2
Q
Round 1
Benjamin HANNESTAD (DEN) [1] 6-7(2) 6-4 12-10 Catalin MATEAS (USA)
Daniel NOLAN (AUS) [9] 6-4 6-2 Marcus WALTERS (GBR)
Miguel SEMMLER (ESP) 6-4 6-7(3) 6-4 Mattias SIIMAR (EST) [2]
Jonathan GRAY (GBR) 6-4 6-4 Yibing WU (CHN) [11]
Tung-lin WU (TPE) [3] 6-2 6-2 Lawrence PERRIN (GBR)
Denis SHAPOVALOV (CAN) 7-6(2) 7-6(5) Eero VASA (FIN) [15]
Marco MOSCIATTI (ITA) [4] 3-6 6-4 7-5 Liam CARUANA (USA)
Yshai OLIEL (ISR) [16] 6-4 7-5 Vincent GILLESPIE (GBR)
Emil REINBERG (USA) [5] 6-1 6-2 Jack MACFARLANE (GBR)
Alexandar LAZAROV (BUL) [13] 5-7 6-2 6-4 Alexander ERLER (AUT)
Johannes INGILDSEN (DEN) 6-4 7-6(1) Patrik NEMA (SVK) [6]
Charles BROOM (GBR) 6-4 6-2 Chien Hsun LO (TPE) [14]
Alex DE MINAUR (AUS) [7] 6-0 6-3 Max STEWART (GBR)
Alexey ALESHCHEV (RUS) [12] 6-1 7-5 Vitalii SHCHERBA (UKR)
Yuya ITO (JPN) [8] 6-1 6-4 Luke OAKLEY (GBR)
Alberto LIM (PHI) [10] 6-4 6-7(5) 6-1 Nicolas MORENO DE ALBORAN (ESP)
 

·
Moderator
Joined
·
164,530 Posts
Discussion Starter #5
Q
Round 2
Benjamin HANNESTAD (DEN) [1] 6-4 3-6 8-6 Daniel NOLAN (AUS) [9]
Jonathan GRAY (GBR) 6-4 6-2 Miguel SEMMLER (ESP)
Denis SHAPOVALOV (CAN) 7-6(6) 6-2 Tung-lin WU (TPE) [3]
Marco MOSCIATTI (ITA) [4] 6-3 6-4 Yshai OLIEL (ISR) [16]
Emil REINBERG (USA) [5] 2-6 6-4 8-6 Alexandar LAZAROV (BUL) [13]
Charles BROOM (GBR) 5-1 Retired Johannes INGILDSEN (DEN)
Alex DE MINAUR (AUS) [7] 6-2 6-2 Alexey ALESHCHEV (RUS) [12]
Alberto LIM (PHI) [10] 1-6 7-6(3) 13-11 Yuya ITO (JPN) [8]
 

·
Moderator
Joined
·
164,530 Posts
Discussion Starter #9
S
1st Round
Sora FUKUDA (JPN) 2-6 6-3 6-4 Tim SANDKAULEN (GER)
Stefanos TSITSIPAS (GRE) [15] 6-3 6-7(0) 6-3 Alexander BUBLIK (RUS)
Yunseong CHUNG (KOR) [11] 7-5 6-3 Marko OSMAKCIC (SUI)
Corentin DENOLLY (FRA) [3] 6-3 6-4 Kenneth RAISMA (EST)
Yosuke WATANUKI (JPN) 7-6(3) 7-5 Alexis CANTER (GBR)
Mate VALKUSZ (HUN) [16] 6-2 6-2 Felipe CUNHA SILVA (POR)
Nathan PONWITH (USA) 4-6 7-6(5) 8-6 Yusuke TAKAHASHI (JPN)
Mikael YMER (SWE) [12] 6-4 6-3 Chan-Yeong OH (KOR)
Casper RUUD (NOR) [14] 7-6(2) 6-7(2) 6-3 Jumpei YAMASAKI (JPN)
Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP) 7-6(2) 6-1 Aziz DOUGAZ (TUN)
Nuno BORGES (POR) 1-6 6-3 9-7 Ryan James STORRIE (GBR)
Juan Jose ROSAS (PER) 6-3 6-2 Michal DEMBEK (POL)
Johan NIKLES (SUI) 6-4 6-0 Andrea PELLEGRINO (ITA)
Akira SANTILLAN (JPN) [9] 6-1 6-4 Manuel PENA LOPEZ (ARG)
Patrik NIKLAS-SALMINEN (FIN) 6-3 6-4 Nam Hoang LY (VIE) [13]
Miomir KECMANOVIC (SRB) 3-6 6-3 6-1 Finn BASS (GBR)
 

·
Moderator
Joined
·
164,530 Posts
Discussion Starter #10
S
1st Round
Taylor FRITZ (USA) [1] 6-3 6-2 Jay CLARKE (GBR)
Sora FUKUDA (JPN) 2-6 6-3 6-4 Tim SANDKAULEN (GER)
Franco CAPALBO (ARG) 6-3 6-4 Jake DELANEY (AUS)
Stefanos TSITSIPAS (GRE) [15] 6-3 6-7(0) 6-3 Alexander BUBLIK (RUS)
Yunseong CHUNG (KOR) [11] 7-5 6-3 Marko OSMAKCIC (SUI)
Ulises BLANCH (USA) 6-1 6-1 Charles BROOM (GBR)
Lukas KLEIN (SVK) 6-1 6-3 Marco MOSCIATTI (ITA)
Viktor DURASOVIC (NOR) [8] 6-2 6-2 Hubert HURKACZ (POL)
Corentin DENOLLY (FRA) [3] 6-3 6-4 Kenneth RAISMA (EST)
Reilly OPELKA (USA) 4-6 6-3 13-11 Alex DE MINAUR (AUS)
Yosuke WATANUKI (JPN) 7-6(3) 7-5 Alexis CANTER (GBR)
Mate VALKUSZ (HUN) [16] 6-2 6-2 Felipe CUNHA SILVA (POR)
William BLUMBERG (USA) [10] 6-7(5) 6-4 6-4 Djurabeck KARIMOV (UZB)
Alberto LIM (PHI) 7-6(4) 7-6(11) Jonathan GRAY (GBR)
Emil REINBERG (USA) 6-4 5-7 8-6 Federico BONACIA (ITA)
Denis SHAPOVALOV (CAN) 7-5 4-6 6-3 Seong Chan HONG (KOR) [5]
Marcelo Tomas BARRIOS VERA (CHI) [6] 7-6(2) 6-3 Ewan MOORE (GBR)
Juan Pablo FICOVICH (ARG) 5-7 6-2 6-4 Sumit NAGAL (IND)
Nathan PONWITH (USA) 4-6 7-6(5) 8-6 Yusuke TAKAHASHI (JPN)
Mikael YMER (SWE) [12] 6-4 6-3 Chan-Yeong OH (KOR)
Casper RUUD (NOR) [14] 7-6(2) 6-7(2) 6-3 Jumpei YAMASAKI (JPN)
Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP) 7-6(2) 6-1 Aziz DOUGAZ (TUN)
Nuno BORGES (POR) 1-6 6-3 9-7 Ryan James STORRIE (GBR)
Michael MMOH (USA) [4] 6-3 6-7(3) 7-5 Geoffrey BLANCANEAUX (FRA)
Tommy PAUL (USA) [7] 6-1 6-1 Benjamin HANNESTAD (DEN)
Juan Jose ROSAS (PER) 6-3 6-2 Michal DEMBEK (POL)
Johan NIKLES (SUI) 6-4 6-0 Andrea PELLEGRINO (ITA)
Akira SANTILLAN (JPN) [9] 6-1 6-4 Manuel PENA LOPEZ (ARG)
Patrik NIKLAS-SALMINEN (FIN) 6-3 6-4 Nam Hoang LY (VIE) [13]
Miomir KECMANOVIC (SRB) 3-6 6-3 6-1 Finn BASS (GBR)
Marc POLMANS (AUS) 7-5 6-1 Alejandro TABILO (CAN)
Duck Hee LEE (KOR) [2] 6-1 7-6(6) Alex MOLCAN (SVK)
 

·
Moderator
Joined
·
164,530 Posts
Discussion Starter #11
D
1st Round
Geoffrey BLANCANEAUX (FRA) / Aziz DOUGAZ (TUN) 7-5 7-6(5) Federico BONACIA (ITA) / Andrea PELLEGRINO (ITA)
Felipe CUNHA SILVA (POR) / Alejandro TABILO (CAN) 6-3 6-2 Djurabeck KARIMOV (UZB) / Manuel PENA LOPEZ (ARG) [6]
Nuno BORGES (POR) / Michal DEMBEK (POL) 6-4 6-3 Jay CLARKE (GBR) / Lukas KLEIN (SVK)
Nam Hoang LY (VIE) / Sumit NAGAL (IND) [8] 6-4 7-5 Alex DE MINAUR (AUS) / Yosuke WATANUKI (JPN)
Jonathan GRAY (GBR) / Ewan MOORE (GBR) 6-2 1-6 6-4 Kenneth RAISMA (EST) / Denis SHAPOVALOV (CAN)
 

·
Moderator
Joined
·
164,530 Posts
Discussion Starter #12
S
2nd Round
Taylor FRITZ (USA) [1] 6-1 6-2 Sora FUKUDA (JPN)
Franco CAPALBO (ARG) 6-3 7-6(3) Stefanos TSITSIPAS (GRE) [15]
Yunseong CHUNG (KOR) [11] 6-7(6) 7-5 6-2 Ulises BLANCH (USA)
Viktor DURASOVIC (NOR) [8] 3-6 6-3 6-3 Lukas KLEIN (SVK)
Reilly OPELKA (USA) 6-4 4-6 6-4 Corentin DENOLLY (FRA) [3]
Yosuke WATANUKI (JPN) 6-4 6-3 Mate VALKUSZ (HUN) [16]
William BLUMBERG (USA) [10] 6-4 6-1 Alberto LIM (PHI)
Denis SHAPOVALOV (CAN) 6-2 6-3 Emil REINBERG (USA)
Marcelo Tomas BARRIOS VERA (CHI) [6] 6-4 6-4 Juan Pablo FICOVICH (ARG)
Mikael YMER (SWE) [12] 6-3 6-1 Nathan PONWITH (USA)
Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP) 7-6(5) 6-3 Casper RUUD (NOR) [14]
Michael MMOH (USA) [4] 6-1 6-2 Nuno BORGES (POR)
Tommy PAUL (USA) [7] 6-4 3-6 6-2 Juan Jose ROSAS (PER)
Johan NIKLES (SUI) 7-6(7) 6-4 Akira SANTILLAN (JPN) [9]
Patrik NIKLAS-SALMINEN (FIN) 6-3 6-3 Miomir KECMANOVIC (SRB)
Duck Hee LEE (KOR) [2] 6-7(6) 7-6(3) 9-7 Marc POLMANS (AUS)
 

·
Moderator
Joined
·
164,530 Posts
Discussion Starter #14
D
1st Round
Taylor FRITZ (USA) / Michael MMOH (USA) [1] 7-5 1-6 6-4 Hubert HURKACZ (POL) / Alex MOLCAN (SVK)
Tim SANDKAULEN (GER) / Mate VALKUSZ (HUN) 6-4 7-5 Alberto LIM (PHI) / Tung-lin WU (TPE)
Geoffrey BLANCANEAUX (FRA) / Aziz DOUGAZ (TUN) 7-5 7-6(5) Federico BONACIA (ITA) / Andrea PELLEGRINO (ITA)
Felipe CUNHA SILVA (POR) / Alejandro TABILO (CAN) 6-3 6-2 Djurabeck KARIMOV (UZB) / Manuel PENA LOPEZ (ARG) [6]
Reilly OPELKA (USA) / Akira SANTILLAN (JPN) [4] 6-3 6-2 Corentin DENOLLY (FRA) / Johan NIKLES (SUI)
Finn BASS (GBR) / Alexis CANTER (GBR) 6-4 7-6(4) Emil REINBERG (USA) / Stefanos TSITSIPAS (GRE)
Viktor DURASOVIC (NOR) / Patrik NIKLAS-SALMINEN (FIN) 6-1 6-2 Sora FUKUDA (JPN) / Chan-Yeong OH (KOR)
Yshai OLIEL (ISR) / Yibing WU (CHN) 6-4 4-6 7-5 Franco CAPALBO (ARG) / Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP) [7]
Miomir KECMANOVIC (SRB) / Casper RUUD (NOR) [5] 6-3 6-1 Luke OAKLEY (GBR) / Ryan James STORRIE (GBR)
Benjamin HANNESTAD (DEN) / Mikael YMER (SWE) 7-6(5) 6-3 Ulises BLANCH (USA) / Juan Pablo FICOVICH (ARG)
Nuno BORGES (POR) / Michal DEMBEK (POL) 6-4 6-3 Jay CLARKE (GBR) / Lukas KLEIN (SVK)
William BLUMBERG (USA) / Tommy PAUL (USA) [3] 7-6(3) 1-6 6-3 Jake DELANEY (AUS) / Marc POLMANS (AUS)
Nam Hoang LY (VIE) / Sumit NAGAL (IND) [8] 6-4 7-5 Alex DE MINAUR (AUS) / Yosuke WATANUKI (JPN)
Jonathan GRAY (GBR) / Ewan MOORE (GBR) 6-2 1-6 6-4 Kenneth RAISMA (EST) / Denis SHAPOVALOV (CAN)
Marco MOSCIATTI (ITA) / Marko OSMAKCIC (SUI) 6-3 6-3 Marcelo Tomas BARRIOS VERA (CHI) / Juan Jose ROSAS (PER)
Yusuke TAKAHASHI (JPN) / Jumpei YAMASAKI (JPN) 7-6(3) 2-6 6-3 Yunseong CHUNG (KOR) / Seong Chan HONG (KOR) [2]
 

·
Moderator
Joined
·
164,530 Posts
Discussion Starter #15
D
2nd Round
Taylor FRITZ (USA) / Michael MMOH (USA) [1] 6-3 6-7(6) 9-7 Tim SANDKAULEN (GER) / Mate VALKUSZ (HUN)
Geoffrey BLANCANEAUX (FRA) / Aziz DOUGAZ (TUN) 6-4 7-6(8) Felipe CUNHA SILVA (POR) / Alejandro TABILO (CAN)
Reilly OPELKA (USA) / Akira SANTILLAN (JPN) [4] 6-1 7-5 Finn BASS (GBR) / Alexis CANTER (GBR)
Viktor DURASOVIC (NOR) / Patrik NIKLAS-SALMINEN (FIN) 7-6(3) 6-7(4) 6-2 Yshai OLIEL (ISR) / Yibing WU (CHN)
Miomir KECMANOVIC (SRB) / Casper RUUD (NOR) [5] 6-3 6-3 Benjamin HANNESTAD (DEN) / Mikael YMER (SWE)
William BLUMBERG (USA) / Tommy PAUL (USA) [3] 6-2 6-3 Nuno BORGES (POR) / Michal DEMBEK (POL)
Nam Hoang LY (VIE) / Sumit NAGAL (IND) [8] 3-6 6-4 6-4 Jonathan GRAY (GBR) / Ewan MOORE (GBR)
Yusuke TAKAHASHI (JPN) / Jumpei YAMASAKI (JPN) 5-7 6-2 6-3 Marco MOSCIATTI (ITA) / Marko OSMAKCIC (SUI)
 

·
Moderator
Joined
·
164,530 Posts
Discussion Starter #16
S
3rd Round
Taylor FRITZ (USA) [1] 6-2 6-2 Franco CAPALBO (ARG)
Yunseong CHUNG (KOR) [11] 4-6 7-6(2) 6-2 Viktor DURASOVIC (NOR) [8]
Reilly OPELKA (USA) 7-6(4) 6-3 Yosuke WATANUKI (JPN)
William BLUMBERG (USA) [10] 6-4 6-2 Denis SHAPOVALOV (CAN)
Mikael YMER (SWE) [12] 6-3 6-2 Marcelo Tomas BARRIOS VERA (CHI) [6]
Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP) 6-3 7-6(5) Michael MMOH (USA) [4]
Tommy PAUL (USA) [7] 6-3 6-1 Johan NIKLES (SUI)
Patrik NIKLAS-SALMINEN (FIN) 6-4 6-0 Duck Hee LEE (KOR) [2]
 

·
Moderator
Joined
·
164,530 Posts
Discussion Starter #17
S
Quarterfinal
Taylor FRITZ (USA) [1] 6-2 4-6 6-0 Yunseong CHUNG (KOR) [11]
Reilly OPELKA (USA) 6-3 6-3 William BLUMBERG (USA) [10]
Mikael YMER (SWE) [12] 7-5 7-6(3) Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP)
Patrik NIKLAS-SALMINEN (FIN) 6-4 1-6 6-4 Tommy PAUL (USA) [7]
 

·
Moderator
Joined
·
164,530 Posts
Discussion Starter #18
D
Quarterfinal
Taylor FRITZ (USA) / Michael MMOH (USA) [1] 6-2 3-6 6-3 Geoffrey BLANCANEAUX (FRA) / Aziz DOUGAZ (TUN)
Reilly OPELKA (USA) / Akira SANTILLAN (JPN) [4] 4-6 7-6(7) 6-2 Viktor DURASOVIC (NOR) / Patrik NIKLAS-SALMINEN (FIN)
Miomir KECMANOVIC (SRB) / Casper RUUD (NOR) [5] 4-6 6-3 9-7 William BLUMBERG (USA) / Tommy PAUL (USA) [3]
Nam Hoang LY (VIE) / Sumit NAGAL (IND) [8] 6-2 6-3 Yusuke TAKAHASHI (JPN) / Jumpei YAMASAKI (JPN)
 

·
Moderator
Joined
·
164,530 Posts
Discussion Starter #20
S
Quarterfinal
Taylor FRITZ (USA) [1] 6-2 4-6 6-0 Yunseong CHUNG (KOR) [11]
Reilly OPELKA (USA) 6-3 6-3 William BLUMBERG (USA) [10]
Mikael YMER (SWE) [12] 7-5 7-6(3) Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP)
Patrik NIKLAS-SALMINEN (FIN) 6-4 1-6 6-4 Tommy PAUL (USA) [7]
 
1 - 20 of 23 Posts
Top