Mens Tennis Forums banner

1 - 15 of 15 Posts

·
Moderator
Joined
·
164,434 Posts
Discussion Starter #1
1 Tin CHEN (TPE) 113 4 1
2 Nikshep BALLEKERE RAVIKUMAR (IND) 304 1
3 Yu Hsiou HSU (TPE) 326 1
4 Dhruv SUNISH (IND) 335 1
5 Christian Alvin EDISON (INA) 357 5 1
6 Suphawit SAE-OUI (THA) 438 1
7 Phongsapak KERDLAPHEE (THA) 472 1
8 Kittirat KERDLAPHEE (THA) 508 1
9 Muhammad Iqbal ANSHORI (INA) 623 2 1
10 Yun Ruei WEN (TPE) 670 33 1
11 Hendrawan SUSANTO (INA) 672 6 1
12 Anirudh CHANDRASEKAR (IND) 684= 1
13 Shramay DHAWAN (IND) 714 1
14 Steven Harianto POEDJI (INA) 762 21 1
15 Cheng-Chieh WANG (TPE) 764 34 1
16 Sirawit DAOSAENGSAWANG (THA) 779 1
17 Tsung-Hao HUANG (TPE) 827= 1
18 Bang Shuo YIN (TPE) 842 28 1
19 Rindosa WIJAYA (INA) 846 9 1
20 Sheikh Ameer Abdullah SHIKH AHMAD ALIAS (MAS) 921 1 1
21 Anggi Ervian KURNIA ADI (INA) 924= 8 1
22 Uisung PARK (KOR) 932 11 1
23 Sri Aakash REDDIYAR (MAS) 965= 2 1
24 Raswant RAVI (IND) 981= 1
25 Ho Jun LEE (TPE) 1039= 16 1
26 Natthayut NITHITHANANONT (THA) 1125= 1
27 Iswandaru KUSUMO PUTRO (INA) 1143= 1
28 Ha PARK (KOR) 1186= 60 1
29 Jerome ROMUALDEZ (PHI) 1197= 16 1
30 Muhammad ALTHAFD (INA) 1204= 16 1
31 Alvin Wee Jie TENG (MAS) 1267= 4 1
32 Zhe Han LOW (MAS) 1313= 56 1
33 Azrul Ekhsan AZMAN (MAS) 1333= 9 1
34 Ryuya INOUE (JPN) 1407 2
35 Bo-Han LI (TPE) 1409= 37 1
36 D. Giritharan DEVENDIRAN (SIN) 1409= 9 1
37 Fitriadi M RIFQI (INA) 1492= 1
38 Kunj KOTAK (IND) 1546= 1
39 Keonho SHIN (KOR) 1573= 1
40 Yu-Hsiang SU (TPE) 1623= 1
41 Fabian Ariesto SOEMARNO (INA) 1623= 50 1
42 Dac Tien NGUYEN (VIE) 1641= 1
43 Indra Wahyu ANSHARI (INA) 1842= 24 1
44 Yarynara SUHARYADI (INA) 20 1
45 Elfiando FIRMANSYAH (INA) 22 1
46 Dave WIRYAWAN (INA) 27 1



QUALIFYING - last modified on 27 May 2015
Pos Player Ranking National ranking Priority Info
1 Enrique GARCIA (INA) 32 1
2 Obert MULYADI (INA) 33 1
3 Erwan CAHYA PRATAMA (INA) 35 1
4 Bagus Laksono SETYADI (INA) 38 1
5 James Ricy SUDIBYO (INA) 39 1
6 Muhammad Khairil Anas ABDUL RAHIM (MAS) 5 1
7 Daiki YOSHIMURA (JPN) 2
8 Chen CHANG (TPE) 29 1
9 Harrison SOEGIARTO (INA) 40 1
10 Amarif ABIMANYU (INA) 41 1
11 Valentinus Dias WIBAWA (INA) 45 1
12 Bryan Jeremy LEE (INA) 49 1
13 M Reza FAKHRIADI (INA) 1
14 Bakhtiar Pradana ERIANTO (INA) 1
15 Andi ZULKIFLI (INA) 1
16 Jeremy YASIN (INA) 1
17 M Rizki ANANDA (INA) 1
18 Wilson SOEGIJANTO (INA) 1
19 Deo Gustiranda PUTRA (INA) 1
20 Eros Haidar NASHER (INA) 1
21 Odeda Muhammad ARAZZA (INA) 1
22 Justin BARKI (INA) 1
23 Pinasatria YOGA (INA) 1
24 Diego GARCIA (INA) 1
25 Andi Muhammad SOLEH YUSUF (INA) 1
26 Rafli Feby Putra TRI PRASETYO (INA) 1
27 Muhammad ADHITYA (INA) 1
28 Joshua GUNAWAN (INA) 1
29 Giorgio Alessandro SOEMARNO (INA) 1
30 Rasendriya RAFI (INA) 1
31 Amos Fishel ANDOKO (INA) 1
32 Ariel SEBASTIAN (INA) 1
33 Daniel GUNAWAN (INA) 1
34 Ifan CANDRA (INA) 1
35 Athallah FIRDIANTO (INA) 1
36 Rafidhiya MOHAMMAD (INA) 1
37 Kazuki NAKAMURA (SIN) 16 1
38 Harun HAMZAH (SIN) 27 1
39 Yugantaarshwar GANESAN (MAS) 15 1
40 Hao Ci KOAY (MAS) 15 1
41 Suyash GUPTA (IND) 124 1
42 Yen Tong CHIN (MAS) 28 1
43 Dain LEE (KOR) 1
44 Jaewoo PARK (KOR) 1
45 Kairi INOUE (JPN) 1
46 Richard WOHLSTROM (FIN) 1
47 Gabriel , Jun Yong CHUM (SIN) 1
48 Han-Rong YUE (TPE) 1
49 Kevin PATEL (IND) 1
50 Taiyo HIRANO (JPN) 1
51 Hajime MASUTOMI (JPN) 2
52 Kuan Yu CHEN (TPE) 1
53 Ming-jun KAO (TPE) 1
54 Shotaro AOKI (JPN) 1
55 Ting-Yu CHEN (TPE) 1
56 Vishwamitra VEDAM (IND) 1
 

·
Moderator
Joined
·
164,434 Posts
Discussion Starter #2
Q
Round 1
Julian DAYRIT (PHI) [1] BYE
Muhammad Khairil Anas ABDUL RAHIM (MAS) 7-5 6-0 Ariel SEBASTIAN (INA)
Fauzy Ihza PURWANTOKO (INA) BYE
Rasendriya RAFI (INA) BYE
Diego GARCIA (INA) BYE
Kairi INOUE (JPN) 6-3 6-4 Amarif ABIMANYU (INA)
Yi-Jie QIU (TPE) BYE
Arasy SAFIR (INA) BYE
Muhamad Asyraff MOHD SAFIAN (MAS) BYE
Drona WALIA (IND) 6-1 6-2 Andi Muhammad SOLEH YUSUF (INA)
Yusuke TAMAKI (JPN) 6-2 6-1 Joshua GUNAWAN (INA)
Daniel GUNAWAN (INA) BYE
Deo Gustiranda PUTRA (INA) BYE
Han-Rong YUE (TPE) 6-1 6-0 Muhammad Wali PRATAMA (INA)
Daiki YOSHIMURA (JPN) 6-1 6-4 Valentinus Dias WIBAWA (INA)
Jaewoo PARK (KOR) BYE
Erwan CAHYA PRATAMA (INA) BYE
Taiyo HIRANO (JPN) 7-5 6-4 James Ricy SUDIBYO (INA)
Dain LEE (KOR) 6-0 6-1 Wilson SOEGIJANTO (INA)
Amos Fishel ANDOKO (INA) BYE
Kuan Yu CHEN (TPE) BYE
Hajime MASUTOMI (JPN) 3-6 6-0 6-3 M Reza FAKHRIADI (INA)
Hao Ci KOAY (MAS) 7-6(2) 6-3 Harrison SOEGIARTO (INA)
Ifan CANDRA (INA) BYE
Bryan Jeremy LEE (INA) BYE
Yugantaarshwar GANESAN (MAS) 6-4 6-3 Muhammad ADHITYA (INA)
Shotaro AOKI (JPN) 6-3 6-2 Bakhtiar Pradana ERIANTO (INA)
Youngha CHO (KOR) BYE
Akbar HIDAYAT (INA) BYE
Kai-Hsun CHEN (TPE) 4-6 6-1 1-1 Retired Eros Haidar NASHER (INA)
Richard WOHLSTROM (FIN) 6-0 6-2 Jeremy YASIN (INA)
Kevin PATEL (IND) BYE
 

·
Moderator
Joined
·
164,434 Posts
Discussion Starter #3
Q
Round 2
Muhammad Khairil Anas ABDUL RAHIM (MAS) 3-6 6-4 6-4 Julian DAYRIT (PHI) [1]
Rasendriya RAFI (INA) 6-4 6-4 Fauzy Ihza PURWANTOKO (INA)
Kairi INOUE (JPN) 6-3 6-2 Diego GARCIA (INA)
Yi-Jie QIU (TPE) 6-1 6-0 Arasy SAFIR (INA)
Muhamad Asyraff MOHD SAFIAN (MAS) 6-2 6-4 Drona WALIA (IND)
Yusuke TAMAKI (JPN) 6-1 6-1 Daniel GUNAWAN (INA)
Han-Rong YUE (TPE) 6-4 6-3 Deo Gustiranda PUTRA (INA)
Jaewoo PARK (KOR) 6-2 6-4 Daiki YOSHIMURA (JPN)
Taiyo HIRANO (JPN) 6-1 6-4 Erwan CAHYA PRATAMA (INA)
Dain LEE (KOR) 6-0 6-0 Amos Fishel ANDOKO (INA)
Hajime MASUTOMI (JPN) 6-4 6-2 Kuan Yu CHEN (TPE)
Hao Ci KOAY (MAS) 6-4 6-4 Ifan CANDRA (INA)
Yugantaarshwar GANESAN (MAS) 6-2 6-4 Bryan Jeremy LEE (INA)
Shotaro AOKI (JPN) 6-0 6-4 Youngha CHO (KOR)
Kai-Hsun CHEN (TPE) 6-2 6-1 Akbar HIDAYAT (INA)
Richard WOHLSTROM (FIN) 6-2 6-2 Kevin PATEL (IND)
 

·
Moderator
Joined
·
164,434 Posts
Discussion Starter #4
Q
Round 3
Muhammad Khairil Anas ABDUL RAHIM (MAS) 6-1 6-3 Rasendriya RAFI (INA)
Kairi INOUE (JPN) 6-4 6-1 Yi-Jie QIU (TPE)
Muhamad Asyraff MOHD SAFIAN (MAS) 6-3 6-2 Yusuke TAMAKI (JPN)
Jaewoo PARK (KOR) 6-3 6-0 Han-Rong YUE (TPE)
Taiyo HIRANO (JPN) 6-2 6-1 Dain LEE (KOR)
Hajime MASUTOMI (JPN) 6-2 7-5 Hao Ci KOAY (MAS)
Shotaro AOKI (JPN) 6-3 2-6 6-4 Yugantaarshwar GANESAN (MAS)
Kai-Hsun CHEN (TPE) 6-4 6-2 Richard WOHLSTROM (FIN)
 

·
Moderator
Joined
·
164,434 Posts
Discussion Starter #5
MD - S
1st Round
Tin CHEN (TPE) [1] 6-2 6-0 Keonho SHIN (KOR)
Zhe Han LOW (MAS) 6-1 6-3 Yarynara SUHARYADI (INA)
Odeda Muhammad ARAZZA (INA) 6-0 6-4 Shotaro AOKI (JPN)
Dac Tien NGUYEN (VIE) 6-4 7-6(4) Sirawit DAOSAENGSAWANG (THA) [14]
Sri Aakash REDDIYAR (MAS) 6-2 6-0 Shramay DHAWAN (IND) [10]
Justin BARKI (INA) 6-2 6-7(6) 7-5 Bo-Han LI (TPE)
Fitriadi M RIFQI (INA) 6-2 6-0 Jerome ROMUALDEZ (PHI)
Uisung PARK (KOR) 6-7(5) 6-2 6-4 Christian Alvin EDISON (INA) [5]
Nikshep BALLEKERE RAVIKUMAR (IND) [3] 6-1 6-0 Enrique GARCIA (INA)
Kairi INOUE (JPN) 6-1 6-0 Kai-Hsun CHEN (TPE)
Fabian Ariesto SOEMARNO (INA) 6-2 6-2 Andi HAMBALI ABDULLAH (BRU)
Steven Harianto POEDJI (INA) [16] 6-3 7-6(6) Muhammad Khairil Anas ABDUL RAHIM (MAS)
Yun Ruei WEN (TPE) [9] 4-6 6-4 6-4 Hajime MASUTOMI (JPN)
Muhamad Asyraff MOHD SAFIAN (MAS) 7-5 6-2 Rafli Feby Putra TRI PRASETYO (INA)
Yu-Hsiang SU (TPE) 6-3 6-4 Obert MULYADI (INA)
Kittirat KERDLAPHEE (THA) [7] 6-2 6-4 Dave WIRYAWAN (INA)
Suphawit SAE-OUI (THA) [6] 6-3 4-6 6-3 Raswant RAVI (IND)
Ho Jun LEE (TPE) 6-3 6-1 Indra Wahyu ANSHARI (INA)
D. Giritharan DEVENDIRAN (SIN) 6-4 7-5 Giorgio Alessandro SOEMARNO (INA)
Muhammad Iqbal ANSHORI (INA) [12] 6-2 6-2 Alvin Wee Jie TENG (MAS)
Anirudh CHANDRASEKAR (IND) [13] 6-1 6-2 Anggi Ervian KURNIA ADI (INA)
Haekal RAMADHAN (INA) 1-6 7-5 6-1 Ryuya INOUE (JPN)
Jaewoo PARK (KOR) 6-0 6-0 Bagus Laksono SETYADI (INA)
Yu Hsiou HSU (TPE) [4] 6-2 6-0 Azrul Ekhsan AZMAN (MAS)
Phongsapak KERDLAPHEE (THA) [8] 6-3 6-1 Athallah FIRDIANTO (INA)
Rindosa WIJAYA (INA) 6-2 7-5 Yusuke TAMAKI (JPN)
Iswandaru KUSUMO PUTRO (INA) 6-7(3) 6-3 6-4 Kunj KOTAK (IND)
Tsung-Hao HUANG (TPE) [11] 6-4 6-3 Sheikh Ameer Abdullah SHIKH AHMAD ALIAS (MAS)
Hendrawan SUSANTO (INA) 6-4 6-4 Cheng-Chieh WANG (TPE) [15]
Taiyo HIRANO (JPN) 2-6 6-4 6-2 Ha PARK (KOR)
Muhammad ALTHAFD (INA) 2-6 6-3 6-1 Natthayut NITHITHANANONT (THA)
Dhruv SUNISH (IND) [2] 6-0 7-5 Bang Shuo YIN (TPE)
 

·
Moderator
Joined
·
164,434 Posts
Discussion Starter #6
MD - S
2nd Round
Tin CHEN (TPE) [1] 6-3 6-4 Zhe Han LOW (MAS)
Dac Tien NGUYEN (VIE) 6-2 6-2 Odeda Muhammad ARAZZA (INA)
Justin BARKI (INA) 7-5 6-1 Sri Aakash REDDIYAR (MAS)
Uisung PARK (KOR) 6-2 6-3 Fitriadi M RIFQI (INA)
Nikshep BALLEKERE RAVIKUMAR (IND) [3] 6-1 6-3 Kairi INOUE (JPN)
Steven Harianto POEDJI (INA) [16] 7-5 6-3 Fabian Ariesto SOEMARNO (INA)
Yun Ruei WEN (TPE) [9] 7-5 6-3 Muhamad Asyraff MOHD SAFIAN (MAS)
Kittirat KERDLAPHEE (THA) [7] 6-4 6-1 Yu-Hsiang SU (TPE)
Suphawit SAE-OUI (THA) [6] 6-2 6-3 Ho Jun LEE (TPE)
Muhammad Iqbal ANSHORI (INA) [12] 5-7 7-5 6-2 D. Giritharan DEVENDIRAN (SIN)
Anirudh CHANDRASEKAR (IND) [13] 6-2 7-6(3) Haekal RAMADHAN (INA)
Yu Hsiou HSU (TPE) [4] 7-6(3) 6-0 Jaewoo PARK (KOR)
Phongsapak KERDLAPHEE (THA) [8] 6-0 6-2 Rindosa WIJAYA (INA)
Tsung-Hao HUANG (TPE) [11] 5-7 6-1 6-2 Iswandaru KUSUMO PUTRO (INA)
Hendrawan SUSANTO (INA) 4-6 6-1 6-1 Taiyo HIRANO (JPN)
Dhruv SUNISH (IND) [2] 6-3 6-2 Muhammad ALTHAFD (INA)
 

·
Moderator
Joined
·
164,434 Posts
Discussion Starter #7
MD - D
1st Round
Nikshep BALLEKERE RAVIKUMAR (IND) / Yun Ruei WEN (TPE) [1] 6-2 6-2 Bo-Han LI (TPE) / Natthayut NITHITHANANONT (THA)
Uisung PARK (KOR) / Keonho SHIN (KOR) 7-6(5) 6-3 Kunj KOTAK (IND) / Dhruv SUNISH (IND)
Kairi INOUE (JPN) / Dave WIRYAWAN (INA) 6-2 6-2 Rasendriya RAFI (INA) / Bagus Laksono SETYADI (INA)
Christian Alvin EDISON (INA) / Hendrawan SUSANTO (INA) [6] 6-1 7-6(1) Yu-Hsiang SU (TPE) / Bang Shuo YIN (TPE)
Indra Wahyu ANSHARI (INA) / Fitriadi M RIFQI (INA) 6-3 6-2 Kittirat KERDLAPHEE (THA) / Phongsapak KERDLAPHEE (THA) [3]
Muhammad ALTHAFD (INA) / Steven Harianto POEDJI (INA) 6-3 6-2 Sri Aakash REDDIYAR (MAS) / Sheikh Ameer Abdullah SHIKH AHMAD ALIAS (MAS)
Athallah FIRDIANTO (INA) / Giorgio Alessandro SOEMARNO (INA) 1-6 7-6(4) [12-10] D. Giritharan DEVENDIRAN (SIN) / Enrique GARCIA (INA)
Yu Hsiou HSU (TPE) / Ho Jun LEE (TPE) [7] 6-2 6-2 Taiyo HIRANO (JPN) / Yusuke TAMAKI (JPN)
Shramay DHAWAN (IND) / Tsung-Hao HUANG (TPE) [5] 6-4 3-6 [10-4] Haekal RAMADHAN (INA) / Yarynara SUHARYADI (INA)
Muhammad Iqbal ANSHORI (INA) / Fabian Ariesto SOEMARNO (INA) 6-2 7-6(3) Kai-Hsun CHEN (TPE) / Zhe Han LOW (MAS)
Anggi Ervian KURNIA ADI (INA) / Iswandaru KUSUMO PUTRO (INA) 6-2 6-4 Muhammad Khairil Anas ABDUL RAHIM (MAS) / Muhamad Asyraff MOHD SAFIAN (MAS)
Sirawit DAOSAENGSAWANG (THA) / Suphawit SAE-OUI (THA) [4] 6-0 6-0 Odeda Muhammad ARAZZA (INA) / Harrison SOEGIARTO (INA)
Anirudh CHANDRASEKAR (IND) / Raswant RAVI (IND) [8] 6-3 6-2 Obert MULYADI (INA) / Valentinus Dias WIBAWA (INA)
Rafli Feby Putra TRI PRASETYO (INA) / Rindosa WIJAYA (INA) 6-1 6-2 Azrul Ekhsan AZMAN (MAS) / Alvin Wee Jie TENG (MAS)
Dac Tien NGUYEN (VIE) / Jerome ROMUALDEZ (PHI) 6-4 6-2 Ryuya INOUE (JPN) / Hajime MASUTOMI (JPN)
Tin CHEN (TPE) / Cheng-Chieh WANG (TPE) [2] 6-4 6-1 Ha PARK (KOR) / Jaewoo PARK (KOR)
 

·
Moderator
Joined
·
164,434 Posts
Discussion Starter #8
MD - S
3rd Round
Tin CHEN (TPE) [1] 6-0 6-2 Dac Tien NGUYEN (VIE)
Uisung PARK (KOR) 7-6(6) 5-7 6-2 Justin BARKI (INA)
Nikshep BALLEKERE RAVIKUMAR (IND) [3] 6-2 6-2 Steven Harianto POEDJI (INA) [16]
Kittirat KERDLAPHEE (THA) [7] 6-1 6-3 Yun Ruei WEN (TPE) [9]
Suphawit SAE-OUI (THA) [6] 6-3 6-3 Muhammad Iqbal ANSHORI (INA) [12]
Yu Hsiou HSU (TPE) [4] 6-3 6-4 Anirudh CHANDRASEKAR (IND) [13]
Tsung-Hao HUANG (TPE) [11] 6-2 7-6(3) Phongsapak KERDLAPHEE (THA) [8]
Hendrawan SUSANTO (INA) 4-6 6-1 Retired Dhruv SUNISH (IND) [2]
 

·
Moderator
Joined
·
164,434 Posts
Discussion Starter #9
MD - D
2nd Round
Uisung PARK (KOR) / Keonho SHIN (KOR) 7-5 6-4 Nikshep BALLEKERE RAVIKUMAR (IND) / Yun Ruei WEN (TPE) [1]
Christian Alvin EDISON (INA) / Hendrawan SUSANTO (INA) [6] 6-2 6-3 Kairi INOUE (JPN) / Dave WIRYAWAN (INA)
Indra Wahyu ANSHARI (INA) / Fitriadi M RIFQI (INA) 3-6 6-2 [10-3] Muhammad ALTHAFD (INA) / Steven Harianto POEDJI (INA)
Yu Hsiou HSU (TPE) / Ho Jun LEE (TPE) [7] 6-2 6-2 Athallah FIRDIANTO (INA) / Giorgio Alessandro SOEMARNO (INA)
Shramay DHAWAN (IND) / Tsung-Hao HUANG (TPE) [5] 6-3 6-4 Muhammad Iqbal ANSHORI (INA) / Fabian Ariesto SOEMARNO (INA)
Sirawit DAOSAENGSAWANG (THA) / Suphawit SAE-OUI (THA) [4] 5-7 6-3 [10-8] Anggi Ervian KURNIA ADI (INA) / Iswandaru KUSUMO PUTRO (INA)
Rafli Feby Putra TRI PRASETYO (INA) / Rindosa WIJAYA (INA) 2-6 6-4 [10-8] Anirudh CHANDRASEKAR (IND) / Raswant RAVI (IND) [8]
Tin CHEN (TPE) / Cheng-Chieh WANG (TPE) [2] 6-2 6-1 Dac Tien NGUYEN (VIE) / Jerome ROMUALDEZ (PHI)
 

·
Moderator
Joined
·
164,434 Posts
Discussion Starter #10
MD - S
Quarterfinal
Tin CHEN (TPE) [1] 6-4 6-2 Uisung PARK (KOR)
Kittirat KERDLAPHEE (THA) [7] 7-5 6-2 Nikshep BALLEKERE RAVIKUMAR (IND) [3]
Yu Hsiou HSU (TPE) [4] 6-3 6-2 Suphawit SAE-OUI (THA) [6]
Tsung-Hao HUANG (TPE) [11] 7-6(5) 7-6(5) Hendrawan SUSANTO (INA)
 

·
Moderator
Joined
·
164,434 Posts
Discussion Starter #11
MD - D
Quarterfinal
Christian Alvin EDISON (INA) / Hendrawan SUSANTO (INA) [6] 7-6(2) 6-2 Uisung PARK (KOR) / Keonho SHIN (KOR)
Yu Hsiou HSU (TPE) / Ho Jun LEE (TPE) [7] 6-4 6-1 Indra Wahyu ANSHARI (INA) / Fitriadi M RIFQI (INA)
Sirawit DAOSAENGSAWANG (THA) / Suphawit SAE-OUI (THA) [4] 6-1 6-1 Shramay DHAWAN (IND) / Tsung-Hao HUANG (TPE) [5]
Tin CHEN (TPE) / Cheng-Chieh WANG (TPE) [2] 6-1 6-3 Rafli Feby Putra TRI PRASETYO (INA) / Rindosa WIJAYA (INA)
 
1 - 15 of 15 Posts
Top