Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 20 Posts

·
Moderator
Joined
·
164,473 Posts
Discussion Starter #1
1 Antonio SABUGUEIRO (POR) 300 5 2
2 Salvador BANDEIRA (POR) 325 6 3
3 Christos ANTONOPOULOS (GRE) 529 1 1
4 Efstathios TSIRANIDIS (GRE) 612 2 1
5 Tolunay SUMER (TUR) 680 7 1
6 Jernej ZAPLOTNIK (SLO) 722 33 1
7 Lukasz KOZIELSKI (POL) 888 1
8 Jordan HASSON (ISR) 941 1
9 Cengiz AKSU (TUR) 964 73 1
10 Youssef MOKHTAR (EGY) 1118= 35 1
11 Amit STEIN (ISR) 1262= 1
12 Lornzo BOVERI (ITA) 1409= 73 1
13 Filip Jakob ZUPANCIC (SLO) 1409= 10 1
14 Alexandros SKORILAS (GRE) 1471= 12 1
15 Olivier PLAT (FRA) 1530= 1
16 Sergei POGOSIAN (RUS) 1641= 2
17 Aleksa DASKALOVIC (SRB) 1641= 13 1
18 Gennaro ORAZZO (ITA) 1641= 1
19 Bradley STONEHAM (GBR) 1793= 1
20 matic ZAPLOTNIK (SLO) 1793= 27 1
21 Elvedin PEPIC (MKD) 1966= 4 1
22 Omer KATZ (ISR) 1966= 22 1



QUALIFYING - last modified on 27 May 2015
Pos Player Ranking National ranking Priority Info
1 Neil OBERLEITNER (AUT) 1966= 8 1
2 Athanassios MANEKAS (GRE) 1966= 15 1
3 Andrej ANDREEVSKI (MKD) 1966= 14 1
4 Tomislav ANDREEVSKI (MKD) 1966= 21 1
5 Simon Anthony IVANOV (BUL) 1
6 Nicolas DAMS (BEL) 53 1
7 Daniel GORELIK (ISR) 27 1
8 Bogdan BAJIC (SRB) 60 1
9 Eitan DRAY (ISR) 1
10 Mario GESHTAKOVSKI (MKD) 9 1
11 Max LANG (AUT) 15 1
12 Vladislav IVANOV (RUS) 157 2
13 Rares MANDU (ROU) 71 2
14 Arthur REYMOND (FRA) 55 1
15 Genc SELITA (MNE) 1
16 Jacopo BERRETTINI (ITA) 72 1
17 Gilad TAMAR (ISR) 1
18 Kostadin MIHAJLOV (MKD) 10 1
19 Edris FETISLEAM (ROU) 1
20 Roy FLEISCHER (ISR) 1
21 Marko DUKOVSKI (MKD) 11 1
22 Jakub GRZEGORCZYK (POL) 1
23 Stefan PALOSI (ROU) 3
24 Bojan PLESKOV (MKD) 17 1
25 Andreas Anastasis LAVDAS (GRE) 2
26 Gjorgji POPOVSKI (MKD) 21 1
 

·
Moderator
Joined
·
164,473 Posts
Discussion Starter #2
Q
Round 1
Jacopo BERRETTINI (ITA) [1] BYE
George BARFOOT (GBR) 6-1 6-1 Mario GESHTAKOVSKI (MKD)
Rares MANDU (ROU) 6-0 6-0 Bojan PLESKOV (MKD)
Max LANG (AUT) BYE
Tomislav ANDREEVSKI (MKD) [2] BYE
Leonardo MANDRUZZATO (ITA) 6-4 1-6 6-3 Genc SELITA (MNE)
Giuliano BENEDETTI (ITA) 6-0 6-0 Art BARUTI (ITF)
Gilad TAMAR (ISR) BYE
Edris FETISLEAM (ROU) BYE
Jakub GRZEGORCZYK (POL) 6-0 6-0 Marko DUKOVSKI (MKD)
Federico BENEDETTI (ITA) 6-1 6-3 Meldin MUSTAFI (ITF)
Daniel GORELIK (ISR) 6-3 7-6(1) Stojan STOJANOVSKI (MKD)
Vittorio MANZONE (ITA) BYE
Eitan DRAY (ISR) 6-3 6-0 Kostadin MIHAJLOV (MKD)
BONACIA FRANCESCO (ITA) 6-0 6-0 Elio KALUSHI (ALB)
Arthur REYMOND (FRA) 6-2 6-2 Nicolas DAMS (BEL)
 

·
Moderator
Joined
·
164,473 Posts
Discussion Starter #3
Q
Round 2
Jacopo BERRETTINI (ITA) [1] 6-3 6-1 George BARFOOT (GBR)
Rares MANDU (ROU) 6-0 6-3 Max LANG (AUT)
Tomislav ANDREEVSKI (MKD) [2] 1-6 7-6(4) 6-1 Leonardo MANDRUZZATO (ITA)
Giuliano BENEDETTI (ITA) 6-0 6-1 Gilad TAMAR (ISR)
Jakub GRZEGORCZYK (POL) 1-6 6-1 6-4 Edris FETISLEAM (ROU)
Federico BENEDETTI (ITA) 6-1 6-0 Daniel GORELIK (ISR)
Vittorio MANZONE (ITA) 6-3 6-2 Eitan DRAY (ISR)
Arthur REYMOND (FRA) 6-2 6-0 BONACIA FRANCESCO (ITA)
 

·
Moderator
Joined
·
164,473 Posts
Discussion Starter #4
Q
Round 3
Jacopo BERRETTINI (ITA) [1] 6-2 6-3 Rares MANDU (ROU)
Giuliano BENEDETTI (ITA) 6-1 6-4 Tomislav ANDREEVSKI (MKD) [2]
Federico BENEDETTI (ITA) 7-6(5) 6-2 Jakub GRZEGORCZYK (POL)
Arthur REYMOND (FRA) 6-4 6-4 Vittorio MANZONE (ITA)
 

·
Moderator
Joined
·
164,473 Posts
Discussion Starter #5
MD - S
1st Round
Salvador BANDEIRA (POR) [1] 7-6(5) 6-2 Athanassios MANEKAS (GRE)
Jacopo BERRETTINI (ITA) 6-2 6-3 Elvedin PEPIC (MKD)
Federico BENEDETTI (ITA) 6-1 1-6 7-5 Sergei POGOSIAN (RUS)
Lukasz KOZIELSKI (POL) [6] 7-6(3) 6-0 Jordan HASSON (ISR)
Efstathios TSIRANIDIS (GRE) [3] 6-2 6-0 Erges MRRUKU (ALB)
Olivier PLAT (FRA) 6-3 6-1 Filip Jakob ZUPANCIC (SLO)
Lornzo BOVERI (ITA) 6-3 7-6(5) Bradley STONEHAM (GBR)
Cengiz AKSU (TUR) [7] 6-1 6-2 Gjorgji POPOVSKI (MKD)
Alexandros SKORILAS (GRE) [8] 5-7 6-3 6-0 Vittorio MANZONE (ITA)
Amit STEIN (ISR) 6-7(4) 6-2 6-1 Tomislav ANDREEVSKI (MKD)
Arthur REYMOND (FRA) 7-5 6-3 matic ZAPLOTNIK (SLO)
Tolunay SUMER (TUR) [4] 6-3 6-4 Gennaro ORAZZO (ITA)
Jernej ZAPLOTNIK (SLO) [5] 6-2 7-5 Mario ZILI (ALB)
Giuliano BENEDETTI (ITA) 6-0 7-5 Omer KATZ (ISR)
Mieszko KWASNIEWSKI (POL) 2-6 6-3 6-4 Neil OBERLEITNER (AUT)
Christos ANTONOPOULOS (GRE) [2] 6-1 6-0 Andrej ANDREEVSKI (MKD)
 

·
Moderator
Joined
·
164,473 Posts
Discussion Starter #6
MD - D
1st Round
Christos ANTONOPOULOS (GRE) / Efstathios TSIRANIDIS (GRE) [1] 6-0 4-6 [10-4] Andrej ANDREEVSKI (MKD) / Tomislav ANDREEVSKI (MKD)
Jernej ZAPLOTNIK (SLO) / matic ZAPLOTNIK (SLO) 6-2 4-6 [11-9] Lukasz KOZIELSKI (POL) / Mieszko KWASNIEWSKI (POL)
Jordan HASSON (ISR) / Amit STEIN (ISR) [4] 7-6(4) 6-4 Gennaro ORAZZO (ITA) / Bradley STONEHAM (GBR)
Olivier PLAT (FRA) / Arthur REYMOND (FRA) 6-1 6-2 Nicolas DAMS (BEL) / Sergei POGOSIAN (RUS)
Edris FETISLEAM (ROU) / Jakub GRZEGORCZYK (POL) 6-3 6-2 Daniel GORELIK (ISR) / Omer KATZ (ISR)
Salvador BANDEIRA (POR) / Filip Jakob ZUPANCIC (SLO) [3] 6-2 6-3 Giuliano BENEDETTI (ITA) / Jacopo BERRETTINI (ITA)
Athanassios MANEKAS (GRE) / Alexandros SKORILAS (GRE) 6-3 6-4 Max LANG (AUT) / Neil OBERLEITNER (AUT)
Cengiz AKSU (TUR) / Tolunay SUMER (TUR) [2] 6-4 1-6 [10-2] Elvedin PEPIC (MKD) / Gjorgji POPOVSKI (MKD)
 

·
Ace Loveforty
Joined
·
83,410 Posts
i´m tournament director in this :p
 

·
Moderator
Joined
·
164,473 Posts
Discussion Starter #9
MD - S
2nd Round
Jacopo BERRETTINI (ITA) 6-2 6-3 Salvador BANDEIRA (POR) [1]
Lukasz KOZIELSKI (POL) [6] 6-3 6-0 Federico BENEDETTI (ITA)
Efstathios TSIRANIDIS (GRE) [3] 7-5 4-6 6-3 Olivier PLAT (FRA)
Cengiz AKSU (TUR) [7] 6-1 6-2 Lornzo BOVERI (ITA)
Alexandros SKORILAS (GRE) [8] 6-7(3) 6-1 6-2 Amit STEIN (ISR)
Arthur REYMOND (FRA) 6-4 6-2 Tolunay SUMER (TUR) [4]
Giuliano BENEDETTI (ITA) 6-2 6-3 Jernej ZAPLOTNIK (SLO) [5]
Christos ANTONOPOULOS (GRE) [2] 3-6 6-3 6-3 Mieszko KWASNIEWSKI (POL)
 

·
Moderator
Joined
·
164,473 Posts
Discussion Starter #10
MD - S
Quarterfinal
Jacopo BERRETTINI (ITA) 6-1 6-4 Lukasz KOZIELSKI (POL) [6]
Cengiz AKSU (TUR) [7] 6-2 6-2 Efstathios TSIRANIDIS (GRE) [3]
Arthur REYMOND (FRA) 6-1 1-6 7-5 Alexandros SKORILAS (GRE) [8]
Christos ANTONOPOULOS (GRE) [2] 6-3 6-0 Giuliano BENEDETTI (ITA)
 

·
Moderator
Joined
·
164,473 Posts
Discussion Starter #11
MD - D
Quarterfinal
Christos ANTONOPOULOS (GRE) / Efstathios TSIRANIDIS (GRE) [1] 6-2 6-4 Jernej ZAPLOTNIK (SLO) / matic ZAPLOTNIK (SLO)
Olivier PLAT (FRA) / Arthur REYMOND (FRA) 6-2 6-3 Jordan HASSON (ISR) / Amit STEIN (ISR) [4]
Salvador BANDEIRA (POR) / Filip Jakob ZUPANCIC (SLO) [3] 6-2 7-5 Edris FETISLEAM (ROU) / Jakub GRZEGORCZYK (POL)
Cengiz AKSU (TUR) / Tolunay SUMER (TUR) [2] 3-6 7-5 [10-8] Athanassios MANEKAS (GRE) / Alexandros SKORILAS (GRE)
 

·
Moderator
Joined
·
164,473 Posts
Discussion Starter #12
MD - D
Semifinal
Christos ANTONOPOULOS (GRE) / Efstathios TSIRANIDIS (GRE) [1] 7-5 7-6(3) Olivier PLAT (FRA) / Arthur REYMOND (FRA)
Salvador BANDEIRA (POR) / Filip Jakob ZUPANCIC (SLO) [3] 7-5 3-6 [10-6] Cengiz AKSU (TUR) / Tolunay SUMER (TUR) [2]
 

·
Ace Loveforty
Joined
·
83,410 Posts
Antonopoulos - Berrettini final IMO

maybe Berrettini has a tougher match

the greeks should win the doubles comfortably
 

·
Ace Loveforty
Joined
·
83,410 Posts
lol, not many

i dont think anyone cares about junior tournaments anywhere in the world, let alone here
 

·
Ace Loveforty
Joined
·
83,410 Posts
good tipping ;)

Antonopoulos has more experience but Berrettini plays very well

i expect Anto to win a close match
 

·
Ace Loveforty
Joined
·
83,410 Posts
Antonopoulos 46 62 64
 
1 - 20 of 20 Posts
Top