Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

Moderator
Joined
16,213 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 PRAGUE

City : Prague, Czech Republic
Date : 14-20 September 2020
Prize Money : 25.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1. Tomas MACHAC (CZE)
2. Goncalo OLIVEIRA (POR)
3. SasiKumar MUKUND (IND)
4. Alex MOLCAN (SVK)
5. Lucas MIEDLER (AUT)
6. Javier BARRANCO COSANO (ESP)
7. Michael VRBENSKY (CZE)
8. Lukas KLEIN (SVK)
9. Markus ERIKSSON (SWE)
10. Vit KOPRIVA (CZE)
11. Vaclav SAFRANEK (CZE)
12. Christian LINDELL (SWE)
13. Jules OKALA (FRA)
14. Tim VAN RIJTHOVEN (NED)
15. Sebastian BAEZ (ARG)
16. Nikolas SANCHEZ IZQUIERDO (ESP)
17. Jan SATRAL (CZE)
18. Uladzimir IGNATIK (BLR)
19. Pedro CACHIN (ARG)
20. Raul BRANCACCIO (ITA)
21. Rio NOGUCHI (JPN)
22. (JE) Harold MAYOT (FRA)

23 (Q) Yshai OLIEL (ISR)
24 (Q) Miljan ZEKIC (SRB)
25 (Q) Petr NOUZA (CZE)
26 (Q) Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP)
27 (Q) Robin STANEK (CZE)
28 (Q) Pawel CIAS (POL)

29 (wc) Jonas FOREJTEK (CZE)
30 (wc) Jiri LEHECKA (CZE)
31 (wc) Matej VOCEL (CZE)
32 (wc) Toby KODAT (USA)
 

Moderator
Joined
16,213 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Yshai Oliel (ISR/1) d. Petr Michnev (CZE) 7-6(5) 6-1
Antonin Bolardt (CZE) d. Tomas Vanko (SVK/wc) 6-2 7-5
Tadeas Paroulek (CZE/wc) d. Lukas Krainer (AUT) 6-4 1-6 10-8
Jaroslav Pospisil (CZE) d. J眉rgen Zopp (EST/10) 7-6(3) 6-1

Artem Dubrivnyy (RUS/2) d. Jiri Jenicek (CZE) 6-1 6-1
Pawel Cias (POL) d. Tomas Krcma (CZE/wc) 6-1 6-0
Dominik Kellovsky (CZE) d. Daniel Paty (CZE) 6-4 6-3
Johan Nikles (SUI/7) d. Gaston Erhardt (ARG) 6-0 6-2

Andrew Paulson (CZE) d. Daniel Michalski (POL/3) 6-2 6-3
Wojciech Marek (POL) d. Daniel Siniakov (CZE/wc) 6-0 6-4
Jiri Barnat (CZE) d. Arnav Alok Goel (IND/Alt) 6-0 6-0
Petr Nouza (CZE/11) d. Tim Heger (GER) 4-6 6-2 10-7

Lucas Gerch (GER/4) d. Victor Sklenka (CZE/wc) 6-0 6-1
Adil Kalyanpur (IND) d. Kelsey Stevenson (CAN) 6-3 7-6(5)
Matic Spec (SLO) d. Timur Kiyamov (RUS) 6-3 6-2
Robin Stanek (CZE) d. Mick Veldheer (NED/8) 6-4 6-2

Tomas Liska (SVK) d. Marek Gengel (CZE/5) 6-3 3-6 10-8
Dalibor Svrcina (CZE/wc) d. Filip Duda (CZE) 6-2 6-1
Stepan Pecak (CZE) d. Janos Fekete (SVK) 6-2 6-4
Inigo Cervantes Huegun (ESP/12) d. Matyas Cerny (CZE) 6-3 6-1

David Poljak (CZE/6) d. Dominik Recek (CZE) 6-4 6-4
Martin Krumich (CZE) d. Milan Radojkovic (SRB) 6-2 6-2
Nikolas Lahky (SVK) d. Peter Samosi (SVK/wc) 6-1 6-2
Miljan Zekic (SRB/9) d. Tomas Jirousek (CZE) 6-2 6-4

Arnav Alok Goel (IND/Alt) replaces Patrik Rikl (CZE)

2nd Round

Yshai Oliel (ISR/1) d. Antonin Bolardt (CZE) 6-1 6-0
Jaroslav Pospisil (CZE) d. Tadeas Paroulek (CZE/wc) 6-3 5-7 10-2

Pawel Cias (POL) d. Artem Dubrivnyy (RUS/2) 7-5 6-3
Dominik Kellovsky (CZE) d. Johan Nikles (SUI/7) 6-4 6-3

Andrew Paulson (CZE) d. Wojciech Marek (POL) 6-2 3-6 10-7
Petr Nouza (CZE/11) d. Jiri Barnat (CZE) 6-4 6-3

Lucas Gerch (GER/4) d. Adil Kalyanpur (IND) 6-1 6-2
Robin Stanek (CZE) d. Matic Spec (SLO) 6-0 6-4

Dalibor Svrcina (CZE/wc) d. Tomas Liska (SVK) 6-1 6-4
Inigo Cervantes Huegun (ESP/12) d. Stepan Pecak (CZE) 6-4 6-0

David Poljak (CZE/6) d. Martin Krumich (CZE) 7-5 7-6(5)
Miljan Zekic (SRB/9) d. Nikolas Lahky (SVK) 6-2 6-3

Final Round

Yshai Oliel (ISR/1) d. Jaroslav Pospisil (CZE) 7-5 6-2
Pawel Cias (POL) d. Dominik Kellovsky (CZE) 6-1 6-2
Petr Nouza (CZE/11) d. Andrew Paulson (CZE) 6-3 6-3
Robin Stanek (CZE) d. Lucas Gerch (GER/4) 6-4 6-3
Inigo Cervantes Huegun (ESP/12) d. Dalibor Svrcina (CZE/wc) 2-6 7-6(3) 10-5
Miljan Zekic (SRB/9) d. David Poljak (CZE/6) 6-4 6-3
 

Moderator
Joined
16,213 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

T.Kodat / G.Oliveira (USA/POR/1) d. M.Krumich / M.Vocel (CZE/wc) 5-7 6-3 10-3
V.Kopriva / P.Nouza (CZE) d. J.Okala / N.Sanchez Izquierdo (FRA/ESP) 6-3 7-6(6)
S.Baez / P.Cachin (ARG) d. U.Ignatik / V.Safranek (BLR/CZE) 6-3 6-3
J.Barranco Cosano / A.Merino (ESP/PER) d. A.Dubrivnyy / M.Gengel (RUS/CZE/4) 6-3 6-3

I.Cervantes Huegun / O.Roca Batalla (ESP/3) d. R.Brancaccio / J.Nikles (ITA/SUI/Alt) 7-5 6-3
L.Klein / M.Vrbensky (SVK/CZE) d. F.Duda / A.Paulson (CZE/wc) 6-3 4-6 10-7
L.Gerch / R.Noguchi (GER/JPN) d. M.Eriksson / C.Lindell (SWE) 5-7 6-3 10-8
L.Miedler / J.Zielinski (AUT/POL/2) d. J.Barnat / J.Jenicek (CZE/wc) 1-6 6-0 12-10

R.Brancaccio / J.Nikles (ITA/SUI/Alt) replace J.Lehecka / T.Machac (CZE)

Quarterfinal

T.Kodat / G.Oliveira (USA/POR/1) d. V.Kopriva / P.Nouza (CZE) 4-6 7-6(2) 10-8
S.Baez / P.Cachin (ARG) d. J.Barranco Cosano / A.Merino (ESP/PER) 6-2 6-4
L.Klein / M.Vrbensky (SVK/CZE) d. I.Cervantes Huegun / O.Roca Batalla (ESP/3) 6-4 6-3
L.Miedler / J.Zielinski (AUT/POL/2) d. L.Gerch / R.Noguchi (GER/JPN) 4-6 7-6(0) 10-5

Semifinal

S.Baez / P.Cachin (ARG) d. T.Kodat / G.Oliveira (USA/POR/1) 6-4 6-2
L.Miedler / J.Zielinski (AUT/POL/2) d. L.Klein / M.Vrbensky (SVK/CZE) 7-6(4) 6-4

FINAL

S.Baez / P.Cachin (ARG) d. L.Miedler / J.Zielinski (AUT/POL/2) 7-6(4) 6-1
 

Moderator
Joined
16,213 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Tomas Machac (CZE/1) d. Markus Eriksson (SWE) 6-3 7-6(4)
Christian Lindell (SWE) d. Jan Satral (CZE) 3-6 7-6(1) 6-2
Miljan Zekic (SRB/Q) d. Pawel Cias (POL/Q) 6-3 6-4
Uladzimir Ignatik (BLR) d. Lukas Klein (SVK/8) 6-3 6-7(2) 7-6(4)

Toby Kodat (USA/wc) d. SasiKumar Mukund (IND/3) 6-1 6-3
Jiri Lehecka (CZE/wc) d. Petr Nouza (CZE/Q) 6-3 6-7(5) 6-4
Jules Okala (FRA) d. Matej Vocel (CZE/wc) 6-4 1-0 ret.
Lucas Miedler (AUT/5) d. Yshai Oliel (ISR/Q) 6-3 6-1

Tim Van Rijthoven (NED) d. Javier Barranco Cosano (ESP/6) 7-5 6-7(1) 6-4
Sebastian Baez (ARG) d. Rio Noguchi (JPN) 6-2 6-1
Pedro Cachin (ARG) d. Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP) 6-1 6-4
Vit Kopriva (CZE) d. Jaroslav Pospisil (CZE/L.L) 6-1 6-3

Jonas Forejtek (CZE/wc) d. Michael Vrbensky (CZE/7) 6-4 6-1
Raul Brancaccio (ITA) d. Harold Mayot (FRA) 6-4 6-3
Inigo Cervantes Huegun (ESP/Q) d. Vaclav Safranek (CZE) 6-1 6-7(3) 7-5
Robin Stanek (CZE/Q) d. Goncalo Oliveira (POR/2) 6-3 6-1

Jaroslav Pospisil (CZE/L.L) replaces Alex Molcan (SVK/4)

2nd Round

Christian Lindell (SWE) d. Tomas Machac (CZE/1) w.o
Miljan Zekic (SRB/Q) d. Uladzimir Ignatik (BLR) 6-7(5) 6-1 6-4
Jiri Lehecka (CZE/wc) d. Toby Kodat (USA/wc) 6-3 3-6 6-3
Lucas Miedler (AUT/5) d. Jules Okala (FRA) 6-3 7-5

Sebastian Baez (ARG) d. Tim Van Rijthoven (NED) 6-4 6-3
Pedro Cachin (ARG) d. Vit Kopriva (CZE) 6-4 6-1
Jonas Forejtek (CZE/wc) d. Raul Brancaccio (ITA) 6-3 6-4
Robin Stanek (CZE/Q) d. Inigo Cervantes Huegun (ESP/Q) 6-3 1-0 ret.

Quarterfinal

Christian Lindell (SWE) d. Miljan Zekic (SRB/Q) 6-4 6-3
Jiri Lehecka (CZE/wc) d. Lucas Miedler (AUT/5) 6-3 6-0
Sebastian Baez (ARG) d. Pedro Cachin (ARG) 6-4 5-7 6-1
Jonas Forejtek (CZE/wc) d. Robin Stanek (CZE/Q) 7-5 6-3

Semifinal

Jiri Lehecka (CZE/wc) d. Christian Lindell (SWE) 6-4 7-5
Sebastian Baez (ARG) d. Jonas Forejtek (CZE/wc) 6-3 3-6 6-4

FINAL

Jiri Lehecka (CZE/wc) d. Sebastian Baez (ARG) 3-6 6-3 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top