Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

Moderator
Joined
15,688 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 POZNAN

City : Pozna艅, Poland
Date : 24-30 August 2020
Prize Money : 25.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Vaclav Safranek (CZE)

Entry List

1. Javier BARRANCO COSANO (ESP)
2. Nino SERDARUSIC (CRO)
3. Manuel GUINARD (FRA)
4. Kacper ZUK (POL)
5. Dimitar KUZMANOV (BUL)
6. Vit KOPRIVA (CZE)
7. Tim VAN RIJTHOVEN (NED)
8. Oriol ROCA BATALLA (ESP)
9. Felipe MELIGENI RODRIGUES ALVES (BRA)
10. Jelle SELS (NED)
11. Filip Cristian JIANU (ROU)
12. Daniel MICHALSKI (POL)
13. Martins PODZUS (LAT)
14. Mircea-Alexandru JECAN (ROU)
15. Cristian RODRIGUEZ (COL)
16. Gijs BROUWER (NED)
17. Antoine CORNUT-CHAUVINC (FRA)
18. Aidan MCHUGH (GBR)
19. Jaroslav POSPISIL (CZE)
20. Michal DEMBEK (POL)
21. Jan ZIELINSKI (POL)
22. (JE) Harold MAYOT (FRA)

23 (Q) Pawel CIAS (POL)
24 (Q) Maciej RAJSKI (POL)
25 (Q) Filip KOLASINSKI (POL)
26 (Q) Piotr GRYNKOWSKI (POL)
27 (Q) Adrian OETZBACH (GER)
28 (Q) Mikolaj LORENS (POL)

29 (wc) Yann WOJCIK (POL)
30 (wc) Piotr MATUSZEWSKI (POL)
31 (wc) Wojciech MAREK (POL)
32 (wc) Maks KASNIKOWSKI (POL)
 

Moderator
Joined
15,688 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Pawel Cias (POL/1) vs. Bye
Mikolaj Borkowski (POL) d. George Davies (GBR) 6-4 6-3
Thijmen Loof (NED) d. Alexander Wolfschmidt (GER) 6-2 7-6(5)
Igor Solomatin (UKR/8) vs. Bye

Maciej Rajski (POL/2) vs. Bye
Sandro Szic (POL) d. Alan Bojarski (POL) 2-6 7-5 10-1
Martyn Pawelski (POL) d. Fred Olivier Schommer (GER) 6-1 6-0
Dominik Recek (CZE/7) vs. Bye

Filip Kolasinski (POL/3) vs. Bye
Zdenek Derkas (CZE) d. Piotr Galus (POL) 6-4 6-4
Peter Samosi (SVK) d. Aleksander Zdzuj (POL) 6-7(3) 6-3 10-3
Nikolas Lahky (SVK) d. Mateusz Terczynski (POL/9) 6-4 2-6 10-6

Piotr Grynkowski (POL/4) vs. Bye
Bartlomiej Andrzejczak (POL) d. Lamin Lourenzo Da Silva (GER) 6-1 6-2
Leyton Rivera (NOR) d. Szymon Kielan (POL) 4-6 6-3 10-3
Gaston Erhardt (ARG/11) d. Louis Allen (GBR) 6-1 6-1

Michal Mikula (POL/5) vs. Bye
Sergo Sikharulidze (GEO) d. Younes El Aynaoui (MAR) 4-6 7-5 10-3
Makary Adamek (POL) d. Jarek Andrzejczak (POL) 6-0 6-1
Adrian Oetzbach (GER/12) d. Dawid Taczala (POL) 6-3 6-2

Hasan Ibrahim (GER/6) vs. Bye
Mikolaj Lorens (POL) d. Patryk Gewert (POL) 6-0 6-1
Oscar Weightman (GBR) d. Tomas Papik (CZE) 6-3 3-6 10-6
Jan Jermar (CZE) d. Rafael Giotis (GER/10) 6-3 3-6 10-6

2nd Round

Pawel Cias (POL/1) d. Mikolaj Borkowski (POL) 6-4 6-0
Igor Solomatin (UKR/8) d. Thijmen Loof (NED) 6-2 6-3

Maciej Rajski (POL/2) d. Sandro Szic (POL) 6-2 6-2
Dominik Recek (CZE/7) d. Martyn Pawelski (POL) 7-6(4) 6-0

Filip Kolasinski (POL/3) d. Zdenek Derkas (CZE) 6-0 6-0
Nikolas Lahky (SVK) d. Peter Samosi (SVK) 6-2 6-3

Piotr Grynkowski (POL/4) d. Bartlomiej Andrzejczak (POL) 6-4 3-6 10-5
Gaston Erhardt (ARG/11) d. Leyton Rivera (NOR) 7-5 6-4

Michal Mikula (POL/5) d. Sergo Sikharulidze (GEO) 6-3 4-6 10-3
Adrian Oetzbach (GER/12) d. Makary Adamek (POL) 6-0 6-2

Mikolaj Lorens (POL) d. Hasan Ibrahim (GER/6) 7-5 6-2
Oscar Weightman (GBR) d. Jan Jermar (CZE) 6-2 6-2

Final Round

Pawel Cias (POL/1) d. Igor Solomatin (UKR/8) 6-1 6-0
Maciej Rajski (POL/2) d. Dominik Recek (CZE/7) 6-0 6-1
Filip Kolasinski (POL/3) d. Nikolas Lahky (SVK) 6-4 6-3
Piotr Grynkowski (POL/4) d. Gaston Erhardt (ARG/11) 6-2 6-2
Adrian Oetzbach (GER/12)
d. Michal Mikula (POL/5) 7-5 6-1
Mikolaj Lorens (POL) d. Oscar Weightman (GBR) 7-6(2) 7-5
 

Moderator
Joined
15,688 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

F.Meligeni Rodrigues Alves / C.Rodriguez (BRA/COL/1) d. M-A.Jecan / F.Jianu (ROU) 6-3 6-4
S.Kielan / F.Kolasinski (POL/wc) d. L.Rivera / O.Weightman (NOR/GBR/wc) 6-0 1-6 10-5
M.Lorens / W.Marek (POL) d. M.Rajski / M.Terczynski (POL) 7-6(5) 6-4
K.Gajewski / D.Nazaruk (POL) d. J.Barranco-Cosano / O.Roca-Batalla (ESP/3) w.o

A.McHugh / D.Michalski (GBR/POL) d. M.Guinard / H.Mayot (FRA/4) 6-4 6-4
M.Dembek / Y.Wojcik (POL) d. G.Erhardt/ A.Zdzuj (ARG/POL/wc) 6-1 6-1
P.Matuszewski / M.Podzus (POL/LAT) d. L.Da Silva / I.Hasan (GER/Alt) 6-1 6-0
J.Zielinski / K.Zuk (POL/2) d. G.Brouwer / J.Sels (NED) 6-2 3-6 10-6

L.Da Silva / I.Hasan (GER/Alt) replace Z.Derkas / J.Jermar (CZE)

Quarterfinal

F.Meligeni Rodrigues Alves / C.Rodriguez (BRA/COL/1) d. S.Kielan / F.Kolasinski (POL/wc) 6-1 6-3
M.Lorens / W.Marek (POL) d. K.Gajewski / D.Nazaruk (POL) 7-6(9) 7-6(5)
M.Dembek / Y.Wojcik (POL) d. A.McHugh / D.Michalski (GBR/POL) 6-4 3-6 10-6
J.Zielinski / K.Zuk (POL/2) d. P.Matuszewski / M.Podzus (POL/LAT) 6-1 6-3

Semifinal

M.Lorens / W.Marek (POL) d. F.Meligeni Rodrigues Alves / C.Rodriguez (BRA/COL/1) w.o
J.Zielinski / K.Zuk (POL/2) d. M.Dembek / Y.Wojcik (POL) 7-5 6-3

FINAL

J.Zielinski / K.Zuk (POL/2)
d. M.Lorens / W.Marek (POL) 7-5 6-2
 

Moderator
Joined
15,688 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Harold Mayot (FRA) d. Javier Barranco-Cosano (ESP/1) 2-6 7-6(5) 6-1
Aidan McHugh (GBR) d. Martins Podzus (LAT) 6-1 6-3
Mircea-Alexandru Jecan (ROU) d. Filip Cristian Jianu (ROU) 6-4 6-1
Tim Van Rijthoven (NED/7) d. Antoine Cornut-Chauvinc (FRA) 7-5 2-6 6-4

Kacper Zuk (POL/4) d. Yann Wojcik (POL/wc) 6-1 6-1
Maciej Rajski (POL/Q) d. Piotr Matuszewski (POL/wc) 6-3 7-6(2)
Filip Kolasinski (POL/Q) d. Pawel Cias (POL/Q) 6-2 0-6 6-3
Vit Kopriva (CZE/6) d. Jan Zielinski (POL) 6-4 6-2

Oriol Roca-Batalla (ESP/8) d. Mikolaj Lorens (POL/Q) 7-6(2) 6-2
Jelle Sels (NED) d. Maks Kasnikowski (POL/wc) 3-6 6-4 6-2
Wojciech Marek (POL/wc) d. Adrian Oetzbach (GER/Q) 0-6 6-4 6-3
Manuel Guinard (FRA/3) d. Piotr Grynkowski (POL/Q) 6-2 6-2

Dimitar Kuzmanov (BUL/5) d. Cristian Rodriguez (COL) 6-2 6-4
Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) d. Michal Dembek (POL) 7-5 6-2
Gijs Brouwer (NED) d. Daniel Michalski (POL) 6-3 7-6(3)
Nino Serdarusic (CRO/2) d. Jaroslav Pospisil (CZE) 6-1 6-3

2nd Round

Aidan McHugh (GBR) d. Harold Mayot (FRA) 7-6(3) 2-6 6-3
Tim Van Rijthoven (NED/7) d. Mircea-Alexandru Jecan (ROU) 6-4 6-2
Kacper Zuk (POL/4) d. Maciej Rajski (POL/Q) 6-2 6-0
Vit Kopriva (CZE/6) d. Filip Kolasinski (POL/Q) 6-4 6-3

Jelle Sels (NED) d. Oriol Roca-Batalla (ESP/8) 6-3 6-2
Manuel Guinard (FRA/3) d. Wojciech Marek (POL/wc) 6-4 6-3
Dimitar Kuzmanov (BUL/5) d. Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) 7-5 6-4
Nino Serdarusic (CRO/2) d. Gijs Brouwer (NED) 5-7 6-3 6-3

Quarterfinal

Tim Van Rijthoven (NED/7) d. Aidan McHugh (GBR) 6-3 7-6(9)
Kacper Zuk (POL/4) d. Vit Kopriva (CZE/6) 6-2 6-4
Jelle Sels (NED) d. Manuel Guinard (FRA/3) 6-3 0-6 6-4
Dimitar Kuzmanov (BUL/5) d. Nino Serdarusic (CRO/2) 6-4 6-3

Semifinal

Kacper Zuk (POL/4) d. Tim Van Rijthoven (NED/7) 6-1 4-6 6-3
Dimitar Kuzmanov (BUL/5) d. Jelle Sels (NED) : 5-7 6-3 6-4

FINAL

Kacper Zuk (POL/4)
d. Dimitar Kuzmanov (BUL/5) 7-6(6) 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top