Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

Moderator
Joined
15,688 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 PORTO

City : Porto, Portugal
Date : 28 September - 04 October 2020
Prize Money : 25.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Pablo Vivero Gonzalez (ESP)

Entry List

1. Hiroki MORIYA (JPN)
2. Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP)
3. Mischa ZVEREV (GER)
4. Shuichi SEKIGUCHI (JPN)
5. Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP)
6. JC ARAGONE (USA)
7. Dayne KELLY (AUS)
8. Johannes HAERTEIS (GER)
9. Tsung-Hua YANG (TPE)
10. Edan LESHEM (ISR)
11. Alessandro BEGA (ITA)
12. Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP)
13. Sadio DOUMBIA (FRA)
14. Dan ADDED (FRA)
15. Oscar Jos茅 GUTIERREZ (BRA)
16. Stefan KOZLOV (USA)
17. Christopher HEYMAN (BEL)
18. Ryan PENISTON (GBR)
19. Matteo MARTINEAU (FRA)
20. Patrik NIKLAS-SALMINEN (FIN)
21. Michail PERVOLARAKIS (GRE)
22. (JE) Emilio NAVA (USA)

23 (Q) Wilson LEITE (BRA)
24 (Q) Giovanni FONIO (ITA)
25 (Q) Andrea BASSO (ITA)
26 (Q) Patrick KYPSON (USA)
27 (Q) Naoki NAKAGAWA (JPN)
28 (Q) Matheus PUCINELLI DE ALMEIDA (BRA)

29 (wc) Gastao ELIAS (POR)
30 (wc) Tiago CACAO (POR)
31 (wc) Nuno BORGES (POR)
32 (wc) Joao MONTEIRO (POR)
 

Moderator
Joined
15,688 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Francesco Forti (ITA/1) d. Illia Stoliar (POR/wc) 6-4 6-7(4) 10-4
Davide Galoppini (ITA) d. Francisco Faria (POR/wc) 6-0 4-1 ret.
Taiyo Yamanaka (JPN) d. Hugo Maia (POR) 6-2 7-5
Giovanni Fonio (ITA/9) d. Filipe Brandao (BRA) 6-3 6-4

Lucas Gerch (GER/2) d. George Loffhagen (GBR) 6-3 6-0
Pedro Araujo (POR) d. Diogo Alves (POR/wc) 6-2 6-1
Patrick Kypson (USA) d. Goncalo Falcao (POR) 6-2 6-1
Daniel Cukierman (ISR) d. Aidan McHugh (GBR/7) 6-2 6-4

Jacopo Berrettini (ITA/3) d. Mathys Erhard (FRA) 6-3 1-6 11-9
Mateus Alves (BRA) d. Manuel Goncalves (POR/wc) 3-6 6-4 10-7
Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) d. Francisco Cabral (POR) 7-6(5) 6-3
Evan Furness (FRA/8) d. Tiago Rodrigo Fernandes (POR/wc) 6-1 6-2

Wilson Leite (BRA/4) d. Bernardo Teixeira (POR/wc) 6-1 6-0
Patrick Foley (GBR) d. Paulo Fernandes (POR) 6-4 7-5
Igor Marcondes (BRA) d. Gonzalo Lama (CHI) 6-2 6-3
Joao Lucas Reis Da Silva (BRA/11) d. Tom Hands (GBR) 6-3 6-4

Riccardo Balzerani (ITA/5) d. Maximilian Neuchrist (AUT) 6-3 3-6 10-7
Naoki Nakagawa (JPN) d. Eero Vasa (FIN) 3-6 6-1 10-6
Leopold Zima (GER) d. Igor Smilansky (ISR) 2-6 7-6(5) 10-8
Luis Faria (POR) d. Mark Whitehouse (GBR/12) 6-3 6-7(5) 13-11

Luke Johnson (GBR) d. Nick Hardt (DOM/6) 6-2 4-1 ret.
Eduardo Nava (USA) d. Afonso Salgado (POR) 6-4 6-3
Fabio Coelho (POR) d. Pedro Gabriel Rodrigues (BRA) 6-1 6-1
Andrea Basso (ITA/10) d. Afonso Portugal (POR/wc) 6-1 6-1

2nd Round

Francesco Forti (ITA/1) d. Davide Galoppini (ITA) 6-3 6-4
Giovanni Fonio (ITA/9) d. Taiyo Yamanaka (JPN) 6-4 6-7(2) 10-8

Lucas Gerch (GER/2) d. Pedro Araujo (POR) 6-0 4-6 10-6
Patrick Kypson (USA) d. Daniel Cukierman (ISR) 1-6 6-0 10-3

Mateus Alves (BRA) d. Jacopo Berrettini (ITA/3) 6-3 6-7(4) 10-7
Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) d. Evan Furness (FRA/8) 6-7(5) 6-3 12-10

Wilson Leite (BRA/4) d. Patrick Foley (GBR) 6-1 6-0
Igor Marcondes (BRA) d. Joao Lucas Reis Da Silva (BRA/11) 2-6 6-3 10-6

Naoki Nakagawa (JPN) d. Riccardo Balzerani (ITA/5) 6-3 1-6 10-5
Leopold Zima (GER) d. Luis Faria (POR) 7-5 6-4

Eduardo Nava (USA) d. Luke Johnson (GBR) 6-1 6-2
Andrea Basso (ITA/10) d. Fabio Coelho (POR) 6-4 7-5

Final Round

Giovanni Fonio (ITA/9) d. Francesco Forti (ITA/1) 6-4 6-0
Patrick Kypson (USA) d. Lucas Gerch (GER/2) 6-4 6-4
Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) d. Mateus Alves (BRA) 6-2 7-6(4)
Wilson Leite (BRA/4) d. Igor Marcondes (BRA) 6-2 6-3
Naoki Nakagawa (JPN) d. Leopold Zima (GER) 6-2 6-3
Andrea Basso (ITA/10) d. Eduardo Nava (USA) 3-6 7-6(2) 11-9
 

Moderator
Joined
15,688 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round


D.Added / S.Doumbia (FRA/1) d. A.Bega / J.Berrettini (ITA) 6-3 6-4
N.Borges / F.Cabral (POR) d. S.Kozlov / E.Leshem (USA/ISR) 6-1 1-6 10-8
M.Goncalves / H.Maia (POR/wc) d. G.Falcao / M.Pervolarakis (POR/GRE) 6-3 7-5
R.Ortega Olmedo / P.Vivero Gonzalez (ESP/3) d. R.Peniston / M.Whitehouse (GBR) 6-4 6-3

M.Neuchrist / T-H.Yang (AUT/TPE/4) d. L.Faria / J.Monteiro (POR/wc) 6-2 6-4
F.Fallert / J.Haerteis (GER) d. F.Coelho / A.Salgado (POR/wc) 6-1 6-2
D.Kelly / P.Niklas-Salminen (AUS/FIN) d. L.Gerch / W.Leite (GER/BRA) 7-5 6-3
O.Gutierrez / J.Reis Da Silva (BRA) d. L.Johnson / M.Martineau (GBR/FRA/2) 6-7(4) 7-5 10-3

Quarterfinal

D.Added / S.Doumbia (FRA/1) d. N.Borges / F.Cabral (POR) 6-2 7-5
M.Goncalves / H.Maia (POR/wc) d. R.Ortega Olmedo / P.Vivero Gonzalez (ESP/3) w.o
F.Fallert / J.Haerteis (GER) d. M.Neuchrist / T-H.Yang (AUT/TPE/4) 6-1 6-7(5) 10-7
D.Kelly / P.Niklas-Salminen (AUS/FIN) d. O.Gutierrez / J.Reis Da Silva (BRA) 6-4 6-2

Semifinal

D.Added / S.Doumbia (FRA/1) d. M.Goncalves / H.Maia (POR/wc) 6-2 6-3
F.Fallert / J.Haerteis (GER) d. D.Kelly / P.Niklas-Salminen (AUS/FIN) 4-6 6-2 10-4

FINAL

F.Fallert / J.Haerteis (GER) d. D.Added / S.Doumbia (FRA/1) 6-3 7-6(5)
 

Moderator
Joined
15,688 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Hiroki Moriya (JPN/1) d. Wilson Leite (BRA/Q) 6-2 6-1
Giovanni Fonio (ITA/Q) d. Oscar Jose Gutierrez (BRA) 6-4 6-1
Alessandro Bega (ITA) d. Naoki Nakagawa (JPN/Q) 6-3 6-3
Johannes Haerteis (GER/8) d. Emilio Nava (USA) 1-6 6-4 6-2

Shuichi Sekiguchi (JPN/4) d. Sadio Doumbia (FRA) 6-4 7-6(6)
Patrik Niklas-Salminen (FIN) d. Ryan Peniston (GBR) 6-4 6-2
Gastao Elias (POR/wc) d. Matheus Pucinelli De Almeida (BRA/Q) 6-2 3-6 6-2
Christopher Heyman (BEL) d. Roberto Ortega Olmedo (ESP/5) 5-7 6-1 7-6(3)

Dan Added (FRA) d. JC Aragone (USA/6) 6-4 6-2
Tiago Cacao (POR/wc) d. Joao Monteiro (POR/wc) 6-7(5) 6-2 6-0
Nuno Borges (POR/wc) d. Patrick Kypson (USA/Q) 5-7 7-5 6-1
Mischa Zverev (GER/3) d. Pablo Vivero Gonzalez (ESP) 6-4 6-1

Dayne Kelly (AUS/7) d. Andrea Basso (ITA/Q) 6-4 7-5
Matteo Martineau (FRA) d. Tsung-Hua Yang (TPE) 6-1 6-3
Stefan Kozlov (USA) d. Michail Pervolarakis (GRE) 6-1 6-4
Adrian Menendez-Maceiras (ESP/2) d. Edan Leshem (ISR) 7-6(2) 7-6(4)

2nd Round

Giovanni Fonio (ITA/Q) d. Hiroki Moriya (JPN/1) 6-0 6-3
Alessandro Bega (ITA) d. Johannes Haerteis (GER/8) 6-4 0-6 7-5
Shuichi Sekiguchi (JPN/4) d. Patrik Niklas-Salminen (FIN) 3-6 6-2 6-3
Gastao Elias (POR/wc) d. Christopher Heyman (BEL) 7-6(7) 6-0

Tiago Cacao (POR/wc) d. Dan Added (FRA) 7-6(5) 7-6(3)
Nuno Borges (POR/wc) d. Mischa Zverev (GER/3) 6-3 3-1 ret.
Dayne Kelly (AUS/7) d. Matteo Martineau (FRA) 6-3 6-1
Stefan Kozlov (USA) d. Adrian Menendez-Maceiras (ESP/2) 7-5 6-3

Quarterfinal

Giovanni Fonio (ITA/Q) d. Alessandro Bega (ITA) 3-6 6-4 6-3
Gastao Elias (POR/wc) d. Shuichi Sekiguchi (JPN/4) 6-2 6-3
Nuno Borges (POR/wc) d. Tiago Cacao (POR/wc) 6-4 6-7(11) 6-0
Stefan Kozlov (USA) d. Dayne Kelly (AUS/7) 6-2 6-2

Semifinal

Gastao Elias (POR/wc) d. Giovanni Fonio (ITA/Q) 6-4 6-3
Nuno Borges (POR/wc) d. Stefan Kozlov (USA) 6-3 7-5

FINAL

Gastao Elias (POR/wc) d. Nuno Borges (POR/wc) 6-3 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top