Mens Tennis Forums banner

1 - 5 of 5 Posts

Moderator
Joined
16,301 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
M25 PARDUBICE

City : Pardubice, Czech Republic
Date : 28 September - 04 October 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Manuel Guinard (FRA)

Entry List

1. Lucas MIEDLER (AUT)
2. Thomaz BELLUCCI (BRA)
3. Alex MOLCAN (SVK)
4. Michael VRBENSKY (CZE)
5. Lukas KLEIN (SVK)
6. Vit KOPRIVA (CZE)
7. Markus ERIKSSON (SWE)
8. Arthur DE GREEF (BEL)
9. Vaclav SAFRANEK (CZE)
10. Christian LINDELL (SWE)
11. Viktor DURASOVIC (NOR)
12. Jules OKALA (FRA)
13. Juan Martin CERUNDOLO (ARG)
14. Tim VAN RIJTHOVEN (NED)
15. Sebastian BAEZ (ARG)
16. Nikolas SANCHEZ IZQUIERDO (ESP)
17. Rayane ROUMANE (FRA)
18. Jan SATRAL (CZE)
19. Uladzimir IGNATIK (BLR)
20. Camilo UGO CARABELLI (ARG)
21. (SE) Agustin VELOTTI (ARG)
22. (JE) Toby KODAT (USA)

23 (Q) Jelle SELS (NED)
24 (Q) Pedro CACHIN (ARG)
25 (Q) Artem DUBRIVNYY (RUS)
26 (Q) David POLJAK (CZE)
27 (Q) Cristian RODRIGUEZ (COL)
28 (Q) Christian HARRISON (USA)

29 (wc) Jiri LEHECKA (CZE)
30 (wc) Petr NOUZA (CZE)
31 (wc) Andrew PAULSON (CZE)
32 (wc) Tomas VANKO (SVK)
 

Moderator
Joined
16,301 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Jelle Sels (NED/1) vs. Bye
Pol Martin Tiffon (ESP) d. Filip Duda (CZE) 6-2 6-4
Dominik Recek (CZE) d. Adrian Vorhemus (AUT) 6-1 6-1
Mick Veldheer (NED/11) d. Victor Sklenka (CZE) 6-1 6-2

Pedro Cachin (ARG/2) vs. Bye
Titouan Droguet (FRA) d. Ryan Nijboer (NED) 6-2 6-1
Jaroslav Pospisil (CZE) d. Juraj Maxa (SVK) 6-0 6-0
Matias Zukas (ARG) d. Martin Cuevas (URU/9) 6-4 6-2

Genaro Alberto Olivieri (ARG/3) vs. Bye
Buvaysar Gadamauri (BEL) d. Mikalai Haliak (BLR) 6-3 6-1
Daniel Paty (CZE) d. Tomas Krcma (CZE/wc) 6-2 6-1
Cristian Rodriguez (COL/8) vs. Bye

Rio Noguchi (JPN/4) vs. Bye
Christian Harrison (USA) d. Vojtech Vlkovsky (CZE) 6-1 6-2
Francisco Comesana (ARG) d. Stepan Pecak (CZE) 6-0 6-0
Zizou Bergs (BEL/12) d. Dominik Rys (CZE/wc) 6-7(4) 6-3 10-7

Yshai Oliel (ISR/5) vs. Bye
Alex Marti Pujolras (ESP) d. Tomas Jirousek (CZE) 6-2 7-6(2)
Sergo Sikharulidze (GEO) d. Nikolas Lahky (SVK) 6-4 1-6 12-10
David Poljak (CZE/7) vs. Bye

Artem Dubrivnyy (RUS/6) vs. Bye
Matic Spec (SLO) d. Daniel Siniakov (CZE/wc) 1-6 6-2 13-11
Petr Michnev (CZE) d. Arnav Alok Goel (IND) 6-1 6-2
Antonin Bolardt (CZE) d. Johan Nikles (SUI/10) 7-5 3-6 10-6

2nd Round

Jelle Sels (NED/1) d. Pol Martin Tiffon (ESP) 6-2 6-3
Mick Veldheer (NED/11) d. Dominik Recek (CZE) 4-6 6-3 14-12

Pedro Cachin (ARG/2) d. Titouan Droguet (FRA) 6-3 6-4
Jaroslav Pospisil (CZE) d. Matias Zukas (ARG) 6-1 6-2

Buvaysar Gadamauri (BEL) d. Genaro Alberto Olivieri (ARG/3) 6-1 6-3
Cristian Rodriguez (COL/8) d. Daniel Paty (CZE) 3-6 6-3 10-5

Christian Harrison (USA) d. Rio Noguchi (JPN/4) 7-5 6-2
Francisco Comesana (ARG) d. Zizou Bergs (BEL/12) 6-3 6-3

Alex Marti Pujolras (ESP) d. Yshai Oliel (ISR/5) 6-7(4) 7-5 10-8
David Poljak (CZE/7) d. Sergo Sikharulidze (GEO) 6-4 6-0

Artem Dubrivnyy (RUS/6) d. Matic Spec (SLO) 6-4 3-6 10-6
Petr Michnev (CZE) d. Antonin Bolardt (CZE) 6-3 0-6 10-6

Final Round

Jelle Sels (NED/1) d. Mick Veldheer (NED/11) 7-6(0) 6-1
Pedro Cachin (ARG/2) d. Jaroslav Pospisil (CZE) 6-3 6-4
Cristian Rodriguez (COL/8) d. Buvaysar Gadamauri (BEL) 7-5 6-2
Christian Harrison (USA) d. Francisco Comesana (ARG) 7-6(4) 6-4
David Poljak (CZE/7) d. Alex Marti Pujolras (ESP) 7-6(8) 4-6 10-8
Artem Dubrivnyy (RUS/6) d. Petr Michnev (CZE) 6-3 7-5
 

Moderator
Joined
16,301 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Doubles

1st Round

C.Harrison / T.Kodat (USA/1) d. V.Safranek / J.Satral (CZE) 6-2 6-4
U.Ignatik / R.Noguchi (BLR/JPN) d. S.Baez / Y.Oliel (ARG/ISR) w.o
F.Comesana / G.Olivieri (ARG) d. J.Okala / R.Roumane (FRA) w.o
A.Bolardt / A.Stepanek (CZE) d. C.Ugo Carabelli / M.Zukas (ARG/3) 3-6 6-4 10-8

M.Cuevas / A.Velotti (URU/ARG) d. V.Durasovic / D.Poljak (NOR/CZE/4) 3-6 6-3 10-7
M.Eriksson / C.Lindell (SWE) d. J.Jermar / D.Paty (CZE/wc) 7-6(2) 7-6(4)
P.Michnev / A.Paulson (CZE) d. F.Duda / P.Nouza (CZE) 7-6(6) 3-6 10-6
C.Rodriguez / M.Vrbensky (COL/CZE/2) d. V.Kopriva / J.Pospisil (CZE) 2-6 6-4 10-6

Quarterfinal

C.Harrison / T.Kodat (USA/1) d. U.Ignatik / R.Noguchi (BLR/JPN) 3-6 6-1 10-6
A.Bolardt / A.Stepanek (CZE) d. F.Comesana / G.Olivieri (ARG) 6-4 6-4
M.Cuevas / A.Velotti (URU/ARG) d. M.Eriksson / C.Lindell (SWE) 7-5 6-4
C.Rodriguez / M.Vrbensky (COL/CZE/2) d. P.Michnev / A.Paulson (CZE) 3-6 7-6(6) 12-10

Semifinal

C.Harrison / T.Kodat (USA/1) d. A.Bolardt / A.Stepanek (CZE) 6-3 6-2
M.Cuevas / A.Velotti (URU/ARG) d. C.Rodriguez / M.Vrbensky (COL/CZE/2) 6-4 6-4

FINAL

M.Cuevas / A.Velotti (URU/ARG) d. C.Harrison / T.Kodat (USA/1) 3-6 6-3 10-6
 

Moderator
Joined
16,301 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main Draw

1st Round

Lucas Miedler (AUT/1) d. Artem Dubrivnyy (RUS/Q) 6-4 6-3
Jiri Lehecka (CZE/wc) d. Tomas Vanko (SVK/wc) 6-1 6-2
Jan Satral (CZE) d. Camilo Ugo Carabelli (ARG) 4-6 6-4 10-2
Rayane Roumane (FRA) d. Markus Eriksson (SWE/6) 7-5 7-6(4)

Lukas Klein (SVK/4) d. Andrew Paulson (CZE/wc) 6-3 6-3
Viktor Durasovic (NOR) d. Christian Lindell (SWE) 6-0 6-2
Jelle Sels (NED/Q) d. Toby Kodat (USA) 6-2 6-1
Petr Nouza (CZE/wc) d. Arthur De Greef (BEL/7) 6-3 6-4

Vit Kopriva (CZE/5) d. David Poljak (CZE/Q) 7-6(3) 6-3
Juan Manuel Cerundolo (ARG) d. Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP) 5-7 6-1 10-3
Sebastian Baez (ARG) d. Jules Okala (FRA) 7-6(6) 6-2
Christian Harrison (USA/Q) d. Michael Vrbensky (CZE/3) 4-6 6-2 13-11

Uladzimir Ignatik (BLR) d. Vaclav Safranek (CZE/8) 6-3 6-2
Cristian Rodriguez (COL/Q) d. Buvaysar Gadamauri (BEL/L.L) 6-4 6-3
Agustin Velotti (ARG) d. Tim Van Rijthoven (NED) 6-3 6-7(2) 10-5
Pedro Cachin (ARG/Q) d. Thomaz Bellucci (BRA/2) 6-3 6-3

Buvaysar Gadamauri (BEL/L.L) replaces Alex Molcan (SVK)

2nd Round

Jiri Lehecka (CZE/wc) d. Lucas Miedler (AUT/1) 4-6 7-5 6-4
Jan Satral (CZE) d. Rayane Roumane (FRA) 6-1 6-1
Lukas Klein (SVK/4) d. Viktor Durasovic (NOR) 4-6 6-2 6-3
Petr Nouza (CZE/wc) d. Jelle Sels (NED/Q) 6-2 6-3

Vit Kopriva (CZE/5) d. Juan Manuel Cerundolo (ARG) 6-2 6-2
Sebastian Baez (ARG) d. Christian Harrison (USA/Q) 6-1 6-3
Uladzimir Ignatik (BLR) d. Cristian Rodriguez (COL/Q) 6-2 6-1
Agustin Velotti (ARG) d. Pedro Cachin (ARG/Q) 6-2 6-4

Quarterfinal

Jan Satral (CZE) d. Jiri Lehecka (CZE/wc) 6-2 6-3
Lukas Klein (SVK/4) d. Petr Nouza (CZE/wc) 6-3 6-0
Sebastian Baez (ARG) d. Vit Kopriva (CZE/5) 6-1 6-3
Uladzimir Ignatik (BLR) d. Agustin Velotti (ARG) 7-6(5) 2-6 6-3

Semifinal

Jan Satral (CZE) d. Lukas Klein (SVK/4) 7-6(4) 6-4
Uladzimir Ignatik (BLR) d. Sebastian Baez (ARG) 6-3 3-6 7-6(7)

FINAL

Uladzimir Ignatik (BLR) d. Jan Satral (CZE) 6-3 6-2
 
1 - 5 of 5 Posts
Top