Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

Moderator
Joined
16,234 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M25 KLOSTERS-SERNEUS

City : Klosters-Serneus, Switzerland
Date : 14-20 September 2020
Prize Money : 25.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1. Andrea ARNABOLDI (ITA)
2. Dimitar KUZMANOV (BUL)
3. Alexander RITSCHARD (USA)
4. Corentin DENOLLY (FRA)
5. Jesper DE JONG (NED)
6. Camilo UGO CARABELLI (ARG)
7. Jelle SELS (NED)
8. Sandro EHRAT (SUI)
9. Genaro Alberto OLIVIERI (ARG)
10. Fabrizio ORNAGO (ITA)
11. Agustin VELOTTI (ARG)
12. Gonzalo LAMA (CHI)
13. Gijs BROUWER (NED)
14. Martin CUEVAS (URU)
15. Giovanni FONIO (ITA)
16. Davide GALOPPINI (ITA)
17. Jakub PAUL (SUI)
18. Bart STEVENS (NED)
19. Damien WENGER (SUI)
20. (JE) Holger RUNE (DEN)

21 (Q) Federico IANNACCONE (ITA)
22 (Q) Raphael BALTENSPERGER (SUI)
23 (Q) Federico ARNABOLDI (ITA)
24 (Q) Remy BERTOLA (SUI)
25 (Q) Mirko MARTINEZ (SUI)
26 (Q) Luca STAEHELI (SUI)
27 (Q) Yannik STEINEGGER (SUI)
28 (Q) Henry VON DER SCHULENBURG (SUI)

29 (wc) Jeffrey VON DER SCHULENBURG (SUI)
30 (wc) Leandro RIEDI (SUI)
31 (wc) Dominic Stephan STRICKER (SUI)
32 (wc) J茅r么me KYM (SUI)
 

Moderator
Joined
16,234 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Federico Iannaccone (ITA/1) vs. Bye
Laurin Aerne (SUI/13) d. Sven Brocker (SUI) 6-4 6-4

Raphael Baltensperger (SUI/2) vs. Bye
Gian Luca Tanner (SUI/12) d. Nicolas Affolter (SUI) 6-0 6-3

Federico Arnaboldi (ITA/3) vs. Bye
Ilias Zimmermann (SUI/16) d. Luc Hoeijmans (SUI) 6-2 7-5

Remy Bertola (SUI/4) vs. Bye
Mika Brunold (SUI) d. Maurus Malgiaritta (SUI/10) 6-3 6-7(1) 10-4

Mirko Martinez (SUI/5) vs. Bye
Adrien Burdet (SUI) d. Alexander Wolfschmidt (GER/15) 6-4 5-7 11-9

Luca Staeheli (SUI/6) d. Tobias Brutscher (GER) 6-2 6-0
Patrick Zahraj (GER/11) d. Vincent Knoess (GER) 6-0 6-0

Yannik Steinegger (SUI/7) d. Jasin Jakupi (SUI) 6-2 6-1
Alessandro Ceppellini (ITA/9) d. Mark Mitchell (GBR) 6-2 6-3

Henry Von Der Schulenburg (SUI) d. Neil Oberleitner (AUT/8) 6-4 6-1
Louroi Martinez (SUI/14) d. Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI) 6-0 6-2

Final Round

Federico Iannaccone (ITA/1) d. Laurin Aerne (SUI/13) 6-2 6-4
Raphael Baltensperger (SUI/2) d. Gian Luca Tanner (SUI/12) 7-6(3) 6-2
Federico Arnaboldi (ITA/3) d. Ilias Zimmermann (SUI/16) 6-3 6-2
Remy Bertola (SUI/4) d. Mika Brunold (SUI) 6-3 6-4
Mirko Martinez (SUI/5) d. Adrien Burdet (SUI) 6-0 6-0
Luca Staeheli (SUI/6) d. Patrick Zahraj (GER/11) 2-6 6-3 10-8
Yannik Steinegger (SUI/7) d. Alessandro Ceppellini (ITA/9) 6-4 4-6 10-6
Henry Von Der Schulenburg (SUI) d. Louroi Martinez (SUI/14) 6-3 6-3
 

Moderator
Joined
16,234 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

J.De Jong / B.Stevens (NED/1) vs. Bye
N.Oberleitner / P.Zahraj (AUT/GER) d. G.Lama / C.Saavedra-Corvalan (CHI) w.o
S.Ehrat / D.Stricker (SUI) d. M.Cuevas / A.Velotti (URU/ARG) 7-5 6-4
G.Brouwer / J.Sels (NED/3) d. G.Fonio / D.Galoppini (ITA) 7-5 6-3

J.Paul / D.Wenger (SUI/4) d. A.Ceppellini / F.Iannaccone (ITA) w.o
R.Baltensperger / J.Kym (SUI) d. R.Bertola / P.Pellanda (SUI) 6-4 6-3
L.Riedi / J.Von Der Schulenburg (SUI) d. D.Kuzmanov / F.Ornago (BUL/ITA) 6-3 6-3
G.Olivieri / C.Ugo Carabelli (ARG/2) vs. Bye

Quarterfinal

N.Oberleitner / P.Zahraj (AUT/GER) d. J.De Jong / B.Stevens (NED/1) 7-6(9) 6-0
G.Brouwer / J.Sels (NED/3) d. S.Ehrat / D.Stricker (SUI) 7-6(8) 7-6(5)
J.Paul / D.Wenger (SUI/4) d. R.Baltensperger / J.Kym (SUI) 7-6(7) 6-2
L.Riedi / J.Von Der Schulenburg (SUI) d. G.Olivieri / C.Ugo Carabelli (ARG/2) 6-1 7-5

Semifinal

N.Oberleitner / P.Zahraj (AUT/GER) d. G.Brouwer / J.Sels (NED/3) 1-6 6-4 10-3
J.Paul / D.Wenger (SUI/4) d. L.Riedi / J.Von Der Schulenburg (SUI) 6-4 6-3

FINAL

N.Oberleitner / P.Zahraj (AUT/GER) d. J.Paul / D.Wenger (SUI/4) 6-3 6-7(5) 10-6
 

Moderator
Joined
16,234 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Andrea Arnaboldi (ITA/1) d. J茅r么me Kym (SUI/wc) 7-6(2) 7-6(5)
Leandro Riedi (SUI/wc) d. Fabrizio Ornago (ITA) 6-3 6-3
Federico Arnaboldi (ITA/Q) d. Mirko Martinez (SUI/Q) 6-4 6-0
Jesper De Jong (NED/5) d. Agustin Velotti (ARG) 6-3 6-4

Corentin Denolly (FRA/4) d. Martin Cuevas (URU) 6-2 7-6(4)
Giovanni Fonio (ITA) d. Jeffrey von Der Schulenburg (SUI/wc) 6-3 6-0
Jakub Paul (SUI) d. Genaro Alberto Olivieri (ARG) 6-1 3-6 6-1
Jelle Sels (NED/7) d. Henry Von Der Schulenburg (SUI/Q) 6-4 6-3

Sandro Ehrat (SUI/8) d. Davide Galoppini (ITA) 6-4 7-6(6)
Remy Bertola (SUI/Q) d. Federico Iannaccone (ITA/Q) 6-0 ret.
Gonzalo Lama (CHI) d. Yannik Steinegger (SUI/Q) 6-3 6-7(7) 6-3
Alexander Ritschard (USA/3) d. Damien Wenger (SUI) 6-4 6-2

Camilo Ugo Carabelli (ARG/6) d. Gijs Brouwer (NED) 6-3 7-6(4)
Dominic Stephan Stricker (SUI/wc) d. Raphael Baltensperger (SUI/Q) 6-1 5-7 7-6(5)
Luca Staeheli (SUI/Q) d. Bart Stevens (NED) 6-2 6-1
Holger Rune (DEN) d. Dimitar Kuzmanov (BUL/2) 2-6 6-1 6-1

2nd Round

Leandro Riedi (SUI/wc) d. Andrea Arnaboldi (ITA/1) 6-2 3-0 ret.
Jesper De Jong (NED/5) d. Federico Arnaboldi (ITA/Q) 7-6(2) 6-3
Corentin Denolly (FRA/4) d. Giovanni Fonio (ITA) 7-6(4) 6-7(9) 6-2
Jelle Sels (NED/7) d. Jakub Paul (SUI) 6-4 6-4

Remy Bertola (SUI/Q) d. Sandro Ehrat (SUI/8) 7-5 6-4
Gonzalo Lama (CHI) d. Alexander Ritschard (USA/3) 4-6 6-4 6-4
Dominic Stephan Stricker (SUI/wc) d. Camilo Ugo Carabelli (ARG/6) 6-3 6-3
Holger Rune (DEN) d. Luca Staeheli (SUI/Q) 6-2 4-6 7-5

Quarterfinal

Jesper De Jong (NED/5) d. Leandro Riedi (SUI/wc) 7-5 6-4
Jelle Sels (NED/7) d. Corentin Denolly (FRA/4) 6-4 7-5
Gonzalo Lama (CHI) d. Remy Bertola (SUI/Q) 6-2 7-5
Holger Rune (DEN) d. Dominic Stephan Stricker (SUI/wc) 6-3 3-6 6-1

Semifinal

Jesper De Jong (NED/5) d. Jelle Sels (NED/7) 6-4 4-6 6-2
Holger Rune (DEN) d. Gonzalo Lama (CHI) 6-2 3-6 6-1

FINAL

Holger Rune (DEN) d. Jesper De Jong (NED/5) 6-4 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top