Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

Moderator
Joined
16,301 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
M25 JABLONEC NAD NISOU

City : Jablonec nad Nisou, Czech Republic
Date : 21-27 September 2020
Prize Money : 25.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Patrik Rikl (CZE)

Entry List

1. Goncalo OLIVEIRA (POR)
2. Javier BARRANCO COSANO (ESP)
3. Lukas KLEIN (SVK)
4. Markus ERIKSSON (SWE)
5. Vaclav SAFRANEK (CZE)
6. Christian LINDELL (SWE)
7. Sebastian BAEZ (ARG)
8. Jelle SELS (NED)
9. Jan SATRAL (CZE)
10. Uladzimir IGNATIK (BLR)
11. Jesper DE JONG (NED)
12. Camilo UGO CARABELLI (ARG)
13. Pedro CACHIN (ARG)
14. Genaro Alberto OLIVIERI (ARG)
15. Rio NOGUCHI (JPN)
16. Yshai OLIEL (ISR)
17. Jonas FOREJTEK (CZE)
18. Agustin VELOTTI (ARG)
19. Gianluigi QUINZI (ITA)
20. (SE) Jiri LEHECKA (CZE)
21. (SE) Franco AGAMENONE (ITA)
22. (JE) Toby KODAT (USA)

23 (Q) Martin CUEVAS (URU)
24 (Q) Matias ZUKAS (ARG)
25 (Q) Patrik RIKL (CZE)
26 (Q) Francisco COMESANA (ARG)
27 (Q) Pawel CIAS (POL)
28 (Q) Matic SPEC (SLO)

29 (wc) Petr NOUZA (CZE)
30 (wc) Andrew PAULSON (CZE)
31 (wc) Dalibor SVRCINA (CZE)
32 (wc) Martin KRUMICH (CZE)
 

Moderator
Joined
16,301 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Lucas Gerch (GER/1) vs. Bye
Pawel Cias (POL) d. Adil Kalyanpur (IND) 6-4 6-2
Dominik Recek (CZE) d. Tomas Krcma (CZE) 6-0 6-1
Zizou Bergs (BEL/7) vs. Bye

Cristian Rodriguez (COL/2) vs. Bye
Piotr Matuszewski (POL) d. Peter Samosi (SVK) 6-0 6-0
Jan Pleva (CZE/wc) d. Radek Cyprich (CZE/wc) 6-1 6-1
Francisco Comesana (ARG/12) d. Tomas Jirousek (CZE) 4-6 6-2 10-1

Gijs Brouwer (NED/3) vs. Bye
Daniel Paty (CZE) d. Domagoj Biljesko (CRO) 6-0 7-6(4)
Nikolas Lahky (SVK) d. Lucas Cyprich (CZE/wc) 6-2 6-2
Matic Spec (SLO) d. Robin Stanek (CZE/9) 0-2 ret.

Martin Cuevas (URU/4) vs. Bye
Petr Michnev (CZE) d. Sebastian Prechtel (GER) 4-6 6-1 11-9
Dominik Kellovsky (CZE) d. Jiri Barnat (CZE) 7-5 6-3
Ryan Nijboer (NED/11) d. Gaston Erhardt (ARG) 6-1 6-1

Johan Nikles (SUI/5) vs. Bye
Filip Duda (CZE) d. Alexander Wolfschmidt (GER) 6-1 6-3
Stepan Pecak (CZE) d. Buvaysar Gadamauri (BEL) w.o
Matias Zukas (ARG/8) d. Tobias Brutscher (GER) 6-2 6-1

Mick Veldheer (NED/6) vs. Bye
Tomas Papik (CZE) d. Milan Radojkovic (SRB) 6-3 6-2
Arnav Alok Goel (IND) d. Pit Malaszszak (GER) w.o
Patrik Rikl (CZE/10) d. Jan Jermar (CZE) w.o

2nd Round

Pawel Cias (POL) d. Lucas Gerch (GER/1) 7-5 6-4
Dominik Recek (CZE) d. Zizou Bergs (BEL/7) 7-6(7) 1-6 10-6

Piotr Matuszewski (POL) d. Cristian Rodriguez (COL/2) 7-6(5) 6-2
Francisco Comesana (ARG/12) d. Jan Pleva (CZE/wc) 6-1 7-6(0)

Daniel Paty (CZE) d. Gijs Brouwer (NED/3) 6-4 7-5
Matic Spec (SLO) d. Nikolas Lahky (SVK) 6-1 6-2

Martin Cuevas (URU/4) d. Petr Michnev (CZE) 7-5 3-6 10-6
Ryan Nijboer (NED/11) d. Dominik Kellovsky (CZE) 7-5 6-7(5) 10-6

Johan Nikles (SUI/5) d. Filip Duda (CZE) 4-6 6-2 10-6
Matias Zukas (ARG/8) d. Stepan Pecak (CZE) 7-6(3) 6-3

Tomas Papik (CZE) d. Mick Veldheer (NED/6) 3-6 7-5 10-8
Patrik Rikl (CZE/10) d. Arnav Alok Goel (IND) 6-2 6-2

Final Round

Pawel Cias (POL) d. Dominik Recek (CZE) 6-7(4) 7-5 10-5
Francisco Comesana (ARG/12) d. Piotr Matuszewski (POL) 6-3 6-3
Matic Spec (SLO) d. Daniel Paty (CZE) 7-6(7) 7-6(2)
Martin Cuevas (URU/4) d. Ryan Nijboer (NED/11) 7-5 4-6 11-9
Matias Zukas (ARG/8) d. Johan Nikles (SUI/5) 7-6(5) 5-7 10-4
Patrik Rikl (CZE/10) d. Tomas Papik (CZE) 6-4 7-6(5)
 

Moderator
Joined
16,301 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Doubles

1st Round

M.Gengel / T.Kodat (CZE/USA/1) d. G.Oliveira / M.Radojkovic (POR/SRB) 6-1 4-6 12-10
S.Baez / P.Cachin (ARG) d. M.Krumich / D.Svrcina (CZE/wc) 6-2 6-3
F.Duda / P.Nouza (CZE/wc) d. C.Ugo Carabelli / M.Zukas (ARG) 6-1 6-2
J.De Jong / M.Veldheer (NED) d. J.Barranco Cosano / A.Merino (ESP/PER/3) 3-6 6-4 10-5

P.Matuszewski / R.Noguchi (POL/JPN) d. S.Galdos / G.Olivieri (PER/ARG/4) 6-3 6-0
M.Eriksson / C.Lindell (SWE) d. A.Bolardt / A.Paulson (CZE/wc) 7-5 6-7(5) 14-12
U.Ignatik / L.Klein (BLR/SVK) d. F.Agamenone / Y.Oliel (ITA/ISR) 6-3 6-7(2) 13-11
N.Barrientos / C.Rodriguez (COL/2) d. M.Cuevas / A.Velotti (URU/ARG) 3-6 7-6(2) 10-5

Quarterfinal

S.Baez / P.Cachin (ARG) d. M.Gengel / T.Kodat (CZE/USA/1) 7-6(4) 6-2
F.Duda / P.Nouza (CZE/wc) d. J.De Jong / M.Veldheer (NED) 6-2 6-2
M.Eriksson / C.Lindell (SWE) d. P.Matuszewski / R.Noguchi (POL/JPN) 6-1 7-6(4)
U.Ignatik / L.Klein (BLR/SVK) d. N.Barrientos / C.Rodriguez (COL/2) 3-6 6-3 10-4

Semifinal

F.Duda / P.Nouza (CZE/wc) d. S.Baez / P.Cachin (ARG) 6-1 6-3
U.Ignatik / L.Klein (BLR/SVK) d. M.Eriksson / C.Lindell (SWE) 3-6 6-1 10-4

FINAL

U.Ignatik / L.Klein (BLR/SVK) d. F.Duda / P.Nouza (CZE/wc) 6-3 7-6(4)
 

Moderator
Joined
16,301 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main Draw

1st Round

Jesper De Jong (NED) d. Goncalo Oliveira (POR/1) 6-2 7-6(6)
Martin Cuevas (URU/Q) d. Ryan Nijboer (NED/L.L) 6-2 5-7 6-1
Gianluigi Quinzi (ITA) d. Jiri Lehecka (CZE) 6-3 6-3
Christian Lindell (SWE/6) d. Jan Satral (CZE) 7-6(5) 5-7 6-2

Yshai Oliel (ISR) d. Markus Eriksson (SWE/4) 6-2 6-0
Andrew Paulson (CZE/wc) d. Pedro Cachin (ARG) 6-3 6-4
Uladzimir Ignatik (BLR) d. Petr Nouza (CZE/wc) 6-2 6-2
Genaro Alberto Olivieri (ARG) d. Vaclav Safranek (CZE/5) 6-2 4-6 6-3

Jelle Sels (NED/8) d. Franco Agamenone (ITA) 6-1 6-4
Agustin Velotti (ARG) d. Rio Noguchi (JPN) 6-2 6-1
Patrik Rikl (CZE/Q) d. Matias Zukas (ARG/Q) 6-7(4) 6-3 6-2
Lukas Klein (SVK/3) d. Matic Spec (SLO/Q) 6-0 6-4

Sebastian Baez (ARG/7) d. Martin Krumich (CZE/wc) 6-2 6-4
Dalibor Svrcina (CZE/wc) d. Francisco Comesana (ARG/Q) 7-6(5) 3-6 6-4
Pawel Cias (POL/Q) d. Toby Kodat (USA) 6-4 6-4
Camilo Ugo Carabelli (ARG) d. Javier Barranco Cosano (ESP/2) 2-6 6-3 6-3

Ryan Nijboer (NED/L.L) replaces Jonas Forejtek (CZE)

2nd Round

Martin Cuevas (URU/Q) d. Jesper De Jong (NED) 6-4 3-6 6-3
Gianluigi Quinzi (ITA) d. Christian Lindell (SWE/6) 6-4 6-2
Yshai Oliel (ISR) d. Andrew Paulson (CZE/wc) 7-6(2) 6-1
Uladzimir Ignatik (BLR) d. Genaro Alberto Olivieri (ARG) 7-6(6) 6-1

Agustin Velotti (ARG) d. Jelle Sels (NED/8) 6-7(4) 6-0 6-3
Patrik Rikl (CZE/Q) d. Lukas Klein (SVK/3) 2-6 7-5 6-3
Sebastian Baez (ARG/7) d. Dalibor Svrcina (CZE/wc) 6-3 6-3
Camilo Ugo Carabelli (ARG) d. Pawel Cias (POL/Q) 7-5 6-4

Quarterfinal

Gianluigi Quinzi (ITA) d. Martin Cuevas (URU/Q) 6-2 6-4
Uladzimir Ignatik (BLR) d. Yshai Oliel (ISR) 6-2 6-1
Agustin Velotti (ARG) d. Patrik Rikl (CZE/Q) 6-1 6-1
Sebastian Baez (ARG/7) d. Camilo Ugo Carabelli (ARG) 6-1 6-7(2) 6-3

Semifinal

Gianluigi Quinzi (ITA) d. Uladzimir Ignatik (BLR) 7-6(9) 6-4
Agustin Velotti (ARG) d. Sebastian Baez (ARG/7) 6-4 6-2

FINAL

Agustin Velotti (ARG) d. Gianluigi Quinzi (ITA) 6-2 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top