Mens Tennis Forums banner

1 - 5 of 5 Posts

Moderator
Joined
16,079 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 SINTRA

City : Sintra, Portugal
Date : 07-13 September 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Lucas Poullain (FRA)

Entry List

1. Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP)
2. Aziz DOUGAZ (TUN)
3. Stefan KOZLOV (USA)
4. Ryan PENISTON (GBR)
5. Benjamin LOCK (ZIM)
6. Ricardo OJEDA LARA (ESP)
7. Sebastian FANSELOW (GER)
8. Lucas CATARINA (MON)
9. Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP)
10. Nick HARDT (DOM)
11. Lucas POULLAIN (FRA)
12. Antoine BELLIER (SUI)
13. Tiago CACAO (POR)
14. Alexis GAUTIER (FRA)
15. Savriyan DANILOV (RUS)
16. Gauthier ONCLIN (BEL)
17. Roy SMITH (USA)
18. Fermin TENTI (ARG)
19. Carlos GIMENO VALERO (ESP)
20. (JE) Natan RODRIGUES (BRA)
21. (JE) Rapha毛l COLLIGNON (BEL)
22. (JE) Romain FAUCON (BEL)

23 (Q) Joao Lucas REIS DA SILVA (BRA)
24 (Q) Maximilian NEUCHRIST (AUT)
25 (Q) Nicolas ALVAREZ VARONA (ESP)
26 (Q) Mateus ALVES (BRA)
27 (Q) Robert STROMBACHS (GER)
28 (Q) Benjamin PIETRI (FRA)

29 (wc) Gastao ELIAS (POR)
30 (wc) Nuno BORGES (POR)
31 (wc) Joao MONTEIRO (POR)
32 (wc) Leonardo CIVITA-TELLES (BRA)
 

Moderator
Joined
16,079 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Nicolas Moreno De Alboran (USA/1) d. Max Basing (GBR) 6-1 7-6(1)
Tomas Luis (POR) d. Afonso Salgado (POR) 6-1 6-0
Luis Faria (POR) d. Martin Van Der Meerschen (BEL) 6-4 6-4
Robert Strombachs (GER/11) d. Bernardo Bueno (BRA/wc) 6-2 6-3

Joao Lucas Reis Da Silva (BRA/2) d. Maik Steiner (GER) 6-2 7-6(2)
Issei Okamura (JPN) d. Tennyson Whiting (USA) 6-4 6-4
Pedro Araujo (POR) d. Adrian Oetzbach (GER) 6-2 6-4
Pablo Llamas Ruiz (ESP/9) d. Michel-Alexandre Fortin (CAN) 6-3 6-2

Tiago Torres (POR) d. Pedro Vives Marcos (ESP/3) 7-6(6) 6-3
Dominik Palan (CZE) d. Angel Guerrero Melgar (ESP/wc) 6-1 6-1
Fabio Coelho (POR) d. Juan Pablo Canas Garcia (ESP) 6-4 6-4
Nicolas Alvarez Varona (ESP/7) d. Terence Das (IND) 6-4 7-6(3)

Arnaud Bovy (BEL/4) d. Goncalo Falcao (POR) 6-1 6-0
Benjamin Winter Lopez (ESP) d. Igor Marcondes (BRA) 7-5 6-3
Diego Augusto Barreto Sanchez (ESP) d. Matheus Pucinelli De Almeida (BRA) 6-4 6-3
Mateus Alves (BRA/8) d. Pol Amoros Ramos (ESP) 6-0 4-0 ret.

Benjamin Pietri (FRA) d. Tak Khunn Wang (FRA/5) 6-7(5) 6-4 11-9
Hugo Maia (POR) d. Alberto Barroso-Campos (ESP) 3-6 6-4 10-7
Illia Stoliar (POR) d. Jamie Vance (USA/wc) 6-0 6-2
Kenny De Schepper (FRA/12) d. Ignacio Monzon (ARG) 6-3 6-3

Maximilian Neuchrist (AUT/6) d. Perry Gregg (USA/wc) 6-4 7-6(5)
Patrick Foley (GBR) d. Inaki Cabrera Bello (ESP) 6-3 3-6 10-7
Filipe Brandao (BRA) d. Valentin De Carvalho (POR/wc) 6-2 6-2
Matias Franco Descotte (ARG/10) d. Bernardo Teixeira (POR/wc) 6-1 6-0

2nd Round

Nicolas Moreno De Alboran (USA/1) d. Tomas Luis (POR) 6-2 6-2
Robert Strombachs (GER/11) d. Luis Faria (POR) 6-3 6-4

Joao Lucas Reis Da Silva (BRA/2) d. Issei Okamura (JPN) 7-5 7-6(3)
Pedro Araujo (POR) d. Pablo Llamas Ruiz (ESP/9) 6-1 6-1

Tiago Torres (POR) d. Dominik Palan (CZE) 6-3 5-7 11-9
Nicolas Alvarez Varona (ESP/7) d. Fabio Coelho (POR) 2-6 6-4 10-7

Arnaud Bovy (BEL/4) d. Benjamin Winter Lopez (ESP) 6-3 6-2
Mateus Alves (BRA/8) d. Diego Augusto Barreto Sanchez (ESP) 6-3 6-1

Benjamin Pietri (FRA) d. Hugo Maia (POR) 6-1 6-1
Kenny De Schepper (FRA/12) d. Illia Stoliar (POR) 6-4 6-2

Maximilian Neuchrist (AUT/6) d. Patrick Foley (GBR) 6-1 6-4
Matias Franco Descotte (ARG/10) d. Filipe Brandao (BRA) 6-3 6-0

Final Round

Robert Strombachs (GER/11) d. Nicolas Moreno De Alboran (USA/1) 6-3 1-6 14-12
Joao Lucas Reis Da Silva (BRA/2) d. Pedro Araujo (POR) 7-5 6-2
Nicolas Alvarez Varona (ESP/7) d. Tiago Torres (POR) 6-7(6) 6-1 10-4
Mateus Alves (BRA/8) d. Arnaud Bovy (BEL/4) 7-5 6-2
Benjamin Pietri (FRA) d. Kenny De Schepper (FRA/12) 7-6(2) 7-5
Maximilian Neuchrist (AUT/6) d. Matias Franco Descotte (ARG/10) 7-6(4) 6-7(3) 10-6
 

Moderator
Joined
16,079 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

C.Boluda-Purkiss / R.Ortega-Olmedo (ESP) d. A.Dougaz / B.Lock (TUN/ZIM/1) 6-4 6-2
M.Alves / I.Marcondes (BRA) d. T.Cacao / J.Monteiro (POR/wc) 6-4 6-4
A.Bellier / L.Poullain (SUI/FRA) d. C.Alberto / I.Cabrera Bello (ESP/wc) 6-2 6-1
S.Danilov / N.Hardt (RUS/DOM) d. I.Monzon / F.Tenti (ARG/4) 6-4 7-5

A.Barroso-Campos / B.Winter Lopez (ESP/3) d. L.Catarina / R.Strombachs (MON/GER) 3-6 7-6(1) 10-7
S.Fanselow / R.Peniston (GER/GBR) d. N.Borges / F.Cabral (POR) 7-6(0) 7-5
F.Fallert / N.Moreno De Alboran (GER/USA) d. M.Neuchrist / T.Wang (AUT/FRA) 6-3 7-6(4)
M.Descotte / G.Falcao (ARG/POR/2) d. L.Faria / A.Salgado (POR/wc) 6-2 6-1

Quarterfinal

C.Boluda-Purkiss / R.Ortega-Olmedo (ESP) d. M.Alves / I.Marcondes (BRA) 6-3 7-6(5)
S.Danilov / N.Hardt (RUS/DOM) d. A.Bellier / L.Poullain (SUI/FRA) 7-6(2) 4-6 10-4
S.Fanselow / R.Peniston (GER/GBR) d. A.Barroso-Campos / B.Winter Lopez (ESP/3) 4-6 6-1 10-8
F.Fallert / N.Moreno De Alboran (GER/USA) d. M.Descotte / G.Falcao (ARG/POR/2) 6-1 6-4

Semifinal

S.Danilov / N.Hardt (RUS/DOM) d. C.Boluda-Purkiss / R.Ortega-Olmedo (ESP) 6-3 7-6(8)
F.Fallert / N.Moreno De Alboran (GER/USA) d. S.Fanselow / R.Peniston (GER/GBR) 7-6(4) 6-3

FINAL

F.Fallert / N.Moreno De Alboran (GER/USA) d. S.Danilov / N.Hardt (RUS/DOM) 7-6(4) 6-4
 

Moderator
Joined
16,079 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Roberto Ortega-Olmedo (ESP/1) d. Lucas Poullain (FRA) 6-7(4) 7-6(4) 6-3
Nicolas Alvarez Varona (ESP/Q) d. Carlos Gimeno Valero (ESP) 3-6 6-4 7-5
Joao Monteiro (POR/wc) d. Fermin Tenti (ARG) 6-3 6-7(7) 6-2
Ricardo Ojeda Lara (ESP/6) d. Rapha毛l Collignon (BEL) 6-4 6-1

Nuno Borges (POR/wc) d. Ryan Peniston (GBR/4) 6-4 4-6 6-3
Mateus Alves (BRA/Q) d. Maximilian Neuchrist (AUT/Q) 6-4 6-3
Benjamin Pietri (FRA/Q) d. Tiago Cacao (POR) 6-3 6-2
Sebastian Fanselow (GER/7) d. Nick Hardt (DOM) 6-0 6-3

Leonardo Civita-Telles (BRA/wc) d. Benjamin Lock (ZIM/5) 6-3 6-7(6) 6-2
Alexis Gautier (FRA) d. Savriyan Danilov (RUS) 7-6(4) 6-3
Gastao Elias (POR/wc) d. Antoine Bellier (SUI) 6-2 6-2
Robert Strombachs (GER/Q) d. Stefan Kozlov (USA/3) 6-4 6-2

Lucas Catarina (MON/8) d. Carlos Boluda-Purkiss (ESP) 6-3 7-6(5)
Gauthier Onclin (BEL) d. Natan Rodrigues (BRA) 6-2 6-3
Joao Lucas Reis Da Silva (BRA/Q) d. Romain Faucon (BEL) 6-2 6-0
Aziz Dougaz (TUN/2) d. Roy Smith (USA) 6-2 6-1

2nd Round

Nicolas Alvarez Varona (ESP/Q) d. Roberto Ortega-Olmedo (ESP/1) 6-2 6-4
Joao Monteiro (POR/wc) d. Ricardo Ojeda Lara (ESP/6) 6-4 4-6 6-4
Nuno Borges (POR/wc) d. Mateus Alves (BRA/Q) 6-2 7-5
Sebastian Fanselow (GER/7) d. Benjamin Pietri (FRA/Q) 6-2 6-2

Leonardo Civita-Telles (BRA/wc) d. Alexis Gautier (FRA) 3-6 7-5 6-4
Gastao Elias (POR/wc) d. Robert Strombachs (GER/Q) 6-1 6-2
Lucas Catarina (MON/8) d. Gauthier Onclin (BEL) 6-3 7-5
Aziz Dougaz (TUN/2) d. Joao Lucas Reis Da Silva (BRA/Q) 6-4 6-4

Quarterfinal

Nicolas Alvarez Varona (ESP/Q) d. Joao Monteiro (POR/wc) 6-3 4-1 ret.
Nuno Borges (POR/wc) d. Sebastian Fanselow (GER/7) 7-5 6-4
Gastao Elias (POR/wc) d. Leonardo Civita-Telles (BRA/wc) 6-4 6-4
Lucas Catarina (MON/8) d. Aziz Dougaz (TUN/2) 6-0 6-3

Semifinal

Nuno Borges (POR/wc) d. Nicolas Alvarez Varona (ESP/Q) 6-3 6-4
Gastao Elias (POR/wc) d. Lucas Catarina (MON/8) 6-2 6-1

FINAL

Nuno Borges (POR/wc) d. Gastao Elias (POR/wc) 6-2 6-2
 
1 - 5 of 5 Posts
Top