Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

Moderator
Joined
15,708 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 MONASTIR

City : Monastir, Tunisia
Date : 28 September - 04 October 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1. Baptiste CREPATTE (FRA)
2. Aziz DOUGAZ (TUN)
3. Skander MANSOURI (TUN)
4. Bogdan BOBROV (RUS)
5. Daniel MICHALSKI (POL)
6. Lucas CATARINA (MON)
7. Laurynas GRIGELIS (LTU)
8. Fermin TENTI (ARG)
9. Alexander SHEVCHENKO (RUS)
10. Jean THIROUIN (FRA)
11. Mats ROSENKRANZ (GER)
12. Matias Franco DESCOTTE (ARG)
13. Kelsey STEVENSON (CAN)
14. Antonio Cayetano MARCH (ECU)
15. Kirill KIVATTSEV (RUS)
16. Ignacio MONZON (ARG)
17. Thiago Agustin TIRANTE (ARG)
18. Kristjan TAMM (EST)
19. Filip BERGEVI (SWE)
20. Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO)
21. (SE) Luca POTENZA (ITA)
22. (JE) Martin DAMM (USA)

23 (Q) Marius RUZGAS (SWE)
24 (Q) Yaraslav SHYLA (BLR)
25 (Q) Petros TSITSIPAS (GRE)
26 (Q) Cyril VANDERMEERSCH (FRA)
27 (Q) Mathieu SCAGLIA (FRA)
28 (Q) Alexander KOTZEN (USA)

29 (wc) Aziz OUAKAA (TUN)
30 (wc) Moez ECHARGUI (TUN)
31 (wc) Alexander PUSTOVIT (RUS)
32 (wc) Amaury DE BEER (MRI)
 

Moderator
Joined
15,708 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Stuart Parker (GBR/1) vs. Bye
Constantin Bittoun Kouzmine (FRA) d. Skander Ben Fraj (TUN) 6-0 6-0
Imran Sibille (FRA) d. Andreja Petrovic (NOR) 7-6(4) 6-7(3) 10-8
Petros Tsitsipas (GRE/8) d. C茅sar Bourgois (FRA) 6-3 2-6 10-6

Pierre Delage (FRA/2) d. Lukas Mugevicius (LTU) 6-1 6-0
Vitalii Shcherba (UKR) d. Uladzislau Zhuk (BLR) 6-4 7-6(3)
Liam Schiemann (GER) d. Hamza Ben Yaacoub (TUN) 6-3 6-3
Cyril Vandermeersch (FRA/12) d. Stephanos Schinas (GRE) 6-2 6-0

Oscar Weightman (GBR) d. Daniil Glinka (EST/3) 7-6(5) 6-1
Mathieu Scaglia (FRA) d. Samoil Lavric (ROU) 6-0 6-0
Tom Sch枚nenberg (GER) d. Hugo Bron (FRA) 6-2 2-6 10-6
Lilian Breut (FRA/11) d. Mhamed Affes (TUN) 6-2 6-0

Marius Ruzgas (SWE/4) d. Adrian Oetzbach (GER) 6-4 7-5
Louis Allen (GBR) d. George Davies (GBR) 6-4 6-3
Rayane Stable (FRA) d. Firas Ben Chouikha (TUN) 6-2 6-0
Benedikt Henning (GER) d. Lukas Hellum-Lilleengen (NOR/10) 7-6(5) 6-2

Yaraslav Shyla (BLR/5) d. Pietro Orlando Fellin (ITA) 6-7(7) 6-2 10-7
Adam Bronka (AUS) d. Karl Kiur Saar (EST) 6-4 6-2
Anthony Genov (BUL) d. David Quayle (GBR) 6-3 6-1
Aristotelis Thanos (GRE/9) d. Thijmen Loof (NED) 7-6(5) 4-6 10-5

Elyes Marouani (TUN) d. Aliaksandr Liaonenka (BLR/6) 4-6 7-6(6) 10-7
Oscar Moraing (GER) d. Sacha Modica (GBR) 6-3 3-6 12-10
Alexander Kotzen (USA) d. Jack Hodges (GBR) 6-2 6-1
Jack Gibbens (GBR) d. Aleksei Khomich (BLR/7) 6-3 7-5

2nd Round

Stuart Parker (GBR/1) d. Constantin Bittoun Kouzmine (FRA) 6-1 6-2
Petros Tsitsipas (GRE/8) d. Imran Sibille (FRA) 6-4 6-3

Vitalii Shcherba (UKR) d. Pierre Delage (FRA/2) 6-3 3-6 10-7
Cyril Vandermeersch (FRA/12) d. Liam Schiemann (GER) 6-2 6-0

Mathieu Scaglia (FRA) d. Oscar Weightman (GBR) 6-1 6-1
Lilian Breut (FRA/11) d. Tom Sch枚nenberg (GER) 6-3 6-1

Marius Ruzgas (SWE/4) d. Louis Allen (GBR) 6-0 6-4
Benedikt Henning (GER) d. Rayane Stable (FRA) 6-1 6-1

Yaraslav Shyla (BLR/5) d. Adam Bronka (AUS) 6-1 6-0
Anthony Genov (BUL) d. Aristotelis Thanos (GRE/9) 7-5 7-6(5)

Oscar Moraing (GER) d. Elyes Marouani (TUN) 6-2 6-1
Alexander Kotzen (USA) d. Jack Gibbens (GBR) 6-1 6-4

Final Round

Petros Tsitsipas (GRE/8) d. Stuart Parker (GBR/1) 7-5 6-3
Cyril Vandermeersch (FRA/12)
d. Vitalii Shcherba (UKR) 2-6 6-4 11-9
Mathieu Scaglia (FRA) d. Lilian Breut (FRA/11) 6-4 6-4
Marius Ruzgas (SWE/4) d. Benedikt Henning (GER) 6-4 6-2
Yaraslav Shyla (BLR/5) d. Anthony Genov (BUL) 6-3 7-5
Alexander Kotzen (USA) d. Oscar Moraing (GER) 6-3 6-4
 

Moderator
Joined
15,708 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

A.Dougaz / S.Mansouri (TUN/1) d. C.Bittoun Kouzmine / K.Stevenson (FRA/CAN) 6-4 6-2
F.Bergevi / M.Ruzgas (SWE) d. A.Thanos / P.Tsitsipas (GRE) 6-4 7-6(0)
A.Ghorbel / A.Ouakaa (TUN) d. K.Kivattsev / L.Potenza (RUS/ITA) 2-6 6-2 12-10
M.Descotte / D.Michalski (ARG/POL/3) d. B.Bobrov / V.Shcherba (RUS/UKR) 6-4 6-4

I.Monzon / F.Tenti (ARG/4) d. A.Shevchenko / U.Zhuk (RUS/BLR/wc) 6-3 2-6 10-4
M.Rosenkranz / T.Sch枚nenberg (GER/wc) d. O.Moraing / K.Tamm (GER/EST) 6-3 6-2
P.Delage / C.Vandermeersch (FRA) d. A.Khomich / Y.Shyla (BLR) 6-3 6-4
M.Damm / T.Tirante (USA/ARG/2) d. L.Grigelis / L.Mugevicius (LTU/wc) 2-6 6-4 10-8

Quarterfinal

A.Dougaz / S.Mansouri (TUN/1) d. F.Bergevi / M.Ruzgas (SWE) 6-1 1-6 10-6
A.Ghorbel / A.Ouakaa (TUN) d. M.Descotte / D.Michalski (ARG/POL/3) 4-6 7-5 10-4
M.Rosenkranz / T.Sch枚nenberg (GER/wc) d. I.Monzon / F.Tenti (ARG/4) 6-2 7-6(4)
M.Damm / T.Tirante (USA/ARG/2) d. P.Delage / C.Vandermeersch (FRA) 6-3 6-3

Semifinal

A.Dougaz / S.Mansouri (TUN/1) d. A.Ghorbel / A.Ouakaa (TUN) 6-4 6-3
M.Rosenkranz / T.Sch枚nenberg (GER/wc) d. M.Damm / T.Tirante (USA/ARG/2) 6-2 6-4

FINAL

A.Dougaz / S.Mansouri (TUN/1)
d. M.Rosenkranz / T.Sch枚nenberg (GER/wc) 4-6 7-6(1) 10-5
 

Moderator
Joined
15,708 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Aziz Dougaz (TUN/1) d. Lilian Breut (FRA/L.L) 6-2 4-6 6-2
Stuart Parker (GBR/L.L) d. Yaraslav Shyla (BLR/Q) 7-6(5) 6-3
Tom Kocevar-Desman (SLO) d. Vitalii Shcherba (UKR/L.L) 6-1 1-6 6-3
Alexander Shevchenko (RUS/7) d. Martin Damm (USA) 7-5 6-2

Luca Potenza (ITA) d. Bogdan Bobrov (RUS/3) 7-6(5) 6-4
Petros Tsitsipas (GRE/Q) d. Kelsey Stevenson (CAN) 3-6 6-3 6-3
Cyril Vandermeersch (FRA/Q) d. Alexander Pustovit (RUS/wc) 6-3 6-1
Fermin Tenti (ARG/6) d. Ignacio Monzon (ARG) 5-7 7-6(5) 6-3

Marius Ruzgas (SWE/Q) d. Jean Thirouin (FRA/8) 6-4 6-4
Thiago Agustin Tirante (ARG) d. Kirill Kivattsev (RUS) 7-6(4) 6-4
Alexander Kotzen (USA/Q) d. Amaury De Beer (MRI/wc) 6-1 6-0
Matias Franco Descotte (ARG) d. Daniel Michalski (POL/4) 6-1 6-0

Laurynas Grigelis (LTU/5) d. Mats Rosenkranz (GER) 3-6 7-6(4) 7-6(4)
Aziz Ouakaa (TUN/wc) d. Kristjan Tamm (EST) 7-6(7) 2-6 6-2
Filip Bergevi (SWE) d. Mathieu Scaglia (FRA/Q) 6-2 7-6(0)
Oscar Moraing (GER/L.L) d. Skander Mansouri (TUN/2) 5-2 ret.

Lilian Breut (FRA/L.L) replaces Moez Echargui (TUN/wc)
Stuart Parker (GBR/L.L) replaces Baptiste Crepatte (FRA)
Vitalii Shcherba (UKR/L.L) replaces Antonio Cayetano March (ECU)
Oscar Moraing (GER/L.L) replaces Lucas Catarina (MON)

2nd Round

Stuart Parker (GBR/L.L) d. Aziz Dougaz (TUN/1) 6-4 6-4
Tom Kocevar-Desman (SLO) d. Alexander Shevchenko (RUS/7) 4-6 6-2 6-4
Luca Potenza (ITA) d. Petros Tsitsipas (GRE/Q) 7-6(5) 6-1
Cyril Vandermeersch (FRA/Q) d. Fermin Tenti (ARG/6) 6-3 7-5

Thiago Agustin Tirante (ARG) d. Marius Ruzgas (SWE/Q) 6-2 6-3
Matias Franco Descotte (ARG) d. Alexander Kotzen (USA/Q) 6-3 6-3
Laurynas Grigelis (LTU/5) d. Aziz Ouakaa (TUN/wc) 6-2 6-2
Filip Bergevi (SWE) d. Oscar Moraing (GER/L.L) 6-3 3-6 6-2

Quarterfinal

Tom Kocevar-Desman (SLO) d. Stuart Parker (GBR/L.L) 6-2 6-2
Luca Potenza (ITA) d. Cyril Vandermeersch (FRA/Q) 6-3 6-4
Thiago Agustin Tirante (ARG) d. Matias Franco Descotte (ARG) 7-6(9) 7-6(6)
Laurynas Grigelis (LTU/5) d. Filip Bergevi (SWE) 6-3 4-6 6-3

Semifinal

Tom Kocevar-Desman (SLO) d. Luca Potenza (ITA) 6-3 6-4
Laurynas Grigelis (LTU/5) d. Thiago Agustin Tirante (ARG) 6-4 7-5

FINAL

Laurynas Grigelis (LTU/5)
d. Tom Kocevar-Desman (SLO) 6-1 7-5
 
1 - 4 of 4 Posts
Top