Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

Moderator
Joined
15,708 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 MONASTIR

City : Monastir, Tunisia
Date : 21-27 September 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1. Skander MANSOURI (TUN)
2. Bogdan BOBROV (RUS)
3. David PICHLER (AUT)
4. Alexander ERLER (AUT)
5. Laurynas GRIGELIS (LTU)
6. Simon CARR (IRL)
7. Fermin TENTI (ARG)
8. Alexander SHEVCHENKO (RUS)
9. Jean THIROUIN (FRA)
10. Matias Franco DESCOTTE (ARG)
11. Kelsey STEVENSON (CAN)
12. Kirill KIVATTSEV (RUS)
13. Boris POKOTILOV (RUS)
14. Ignacio MONZON (ARG)
15. Thiago Agustin TIRANTE (ARG)
16. Filip BERGEVI (SWE)
17. Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO)
18. Stuart PARKER (GBR)
19. Aziz OUAKAA (TUN)
20. Moez ECHARGUI (TUN)
21. Dominik PALAN (CZE)
22. (JE) Terence ATMANE (FRA)

23 (Q) Marius RUZGAS (SWE)
24 (Q) Yaraslav SHYLA (BLR)
25 (Q) Luca POTENZA (ITA)
26 (Q) Max ANDREWS (GBR)
27 (Q) Tom SCH脰NENBERG (GER)
28 (Q) C茅sar BOURGOIS (FRA)

29 (wc) Constantin BITTOUN KOUZMINE (FRA)
30 (wc) Alexander KOTZEN (USA)
31 (wc) Thijmen LOOF (NED)
32 (wc) -
 

Moderator
Joined
15,708 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Pierre Delage (FRA/1) vs. Bye
Tom Sch枚nenberg (GER) d. Andreja Petrovic (NOR) 6-1 2-6 10-4
Louis Allen (GBR) d. Elyes Marouani (TUN) 6-2 7-5
Bekkhan Atlangeriev (RUS/9) vs. Bye

Daniil Glinka (EST/2) vs. Bye
Jack Gibbens (GBR) d. Uladzislau Zhuk (BLR) 6-2 6-2
Mhamed Affes (TUN) d. Hamza Ben Yaacoub (TUN) 6-1 6-3
Max Andrews (GBR/12) d. Pietro Orlando Fellin (ITA) 4-6 6-0 10-0

Marius Ruzgas (SWE/3) vs. Bye
Adrian Oetzbach (GER) d. Rayane Stable (FRA) 6-2 6-4
Benedikt Henning (GER) d. Imran Sibille (FRA) 6-3 6-1
Lukas Hellum-Lilleengen (NOR/11) d. Caspar Schuetze (GER) 6-0 6-1

Yaraslav Shyla (BLR/4) vs. Bye
Sacha Modica (GBR) d. Samoil Lavric (ROU) 6-0 6-0
Lukas Mugevicius (LTU) d. Alexander Pustovit (RUS) 6-3 6-2
Aleksei Khomich (BLR/7) vs. Bye

Aliaksandr Liaonenka (BLR/5) vs. Bye
Cyril Vandermeersch (FRA) d. Amaury De Beer (MRI) 6-3 1-6 11-9
C茅sar Bourgois (FRA) d. Jack Hodges (GBR) 6-2 6-2
Petros Tsitsipas (GRE/8) vs. Bye

Luca Potenza (ITA/6) vs. Bye
Oscar Weightman (GBR) d. Skander Ben Fraj (TUN) 6-1 6-0
Karl Kiur Saar (EST) d. Mark Owen Endler (GER) 5-7 6-4 10-7
Aristotelis Thanos (GRE/10) d. Makary Adamek (POL) 6-2 6-4

2nd Round

Tom Sch枚nenberg (GER) d. Pierre Delage (FRA/1) 7-5 6-4
Bekkhan Atlangeriev (RUS/9) d. Louis Allen (GBR) 6-4 6-3

Daniil Glinka (EST/2) d. Jack Gibbens (GBR) 6-1 7-6(9)
Max Andrews (GBR/12) d. Mhamed Affes (TUN) 6-0 6-1

Marius Ruzgas (SWE/3) d. Adrian Oetzbach (GER) 2-6 6-3 10-7
Lukas Hellum-Lilleengen (NOR/11) d. Benedikt Henning (GER) 6-4 7-6(7)

Yaraslav Shyla (BLR/4) d. Sacha Modica (GBR) 5-7 7-6(4) 10-7
Lukas Mugevicius (LTU) d. Aleksei Khomich (BLR/7) 6-2 6-3

Cyril Vandermeersch (FRA) d. Aliaksandr Liaonenka (BLR/5) 6-1 1-6 10-4
C茅sar Bourgois (FRA) d. Petros Tsitsipas (GRE/8) 6-4 6-7(8) 10-2

Luca Potenza (ITA/6) d. Oscar Weightman (GBR) 4-6 6-3 10-8
Karl Kiur Saar (EST) d. Aristotelis Thanos (GRE/10) 7-6(4) 6-1

Final Round

Tom Sch枚nenberg (GER) d. Bekkhan Atlangeriev (RUS/9) 7-6(0) 6-3
Max Andrews (GBR/12) d. Daniil Glinka (EST/2) 6-4 6-1
Marius Ruzgas (SWE/3) d. Lukas Hellum-Lilleengen (NOR/11) 6-1 6-2
Yaraslav Shyla (BLR/4) d. Lukas Mugevicius (LTU) 6-4 6-3
C茅sar Bourgois (FRA) d. Cyril Vandermeersch (FRA) 7-6(8) 6-4
Luca Potenza (ITA/6) d. Karl Kiur Saar (EST) 6-1 6-3
 

Moderator
Joined
15,708 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

A.Erler / D.Pichler (AUT/1) d. L.Grigelis / L.Mugevicius (LTU/wc) 6-4 6-2
C.Bittoun Kouzmine / K.Stevenson (FRA/CAN) d. T.Kocevar-Desman / A.Pustovit (SLO/RUS/wc) 6-4 6-2
A.Thanos / P.Tsitsipas (GRE) d. S.Ben Fraj / H.Ben Yaacoub (TUN/wc) 6-1 6-2
I.Monzon / F.Tenti (ARG/4) d. A.Ghorbel / A.Ouakaa (TUN) 6-4 6-1

M.Descotte / T.Tirante (ARG/3) d. B.Atlangeriev / A.Shevchenko (RUS) 6-2 6-3
K.Kivattsev / L.Potenza (RUS/ITA) d. B.Pokotilov / Y.Shyla (RUS/BLR) 7-6(5) 2-6 10-5
F.Bergevi / M.Ruzgas (SWE) d. S.Carr / J.Thirouin (IRL/FRA) 6-4 7-5
M.Echargui / S.Mansouri (TUN/2) d. A.Khomich / A.Liaonenka (BLR) 6-2 6-0

Quarterfinal

A.Erler / D.Pichler (AUT/1) d. C.Bittoun Kouzmine / K.Stevenson (FRA/CAN) 6-2 7-6(4)
A.Thanos / P.Tsitsipas (GRE) d. I.Monzon / F.Tenti (ARG/4) 6-3 6-4
M.Descotte / T.Tirante (ARG/3) d. K.Kivattsev / L.Potenza (RUS/ITA) 7-6(8) 7-5
M.Echargui / S.Mansouri (TUN/2) d. F.Bergevi / M.Ruzgas (SWE) 6-4 6-3

Semifinal

A.Thanos / P.Tsitsipas (GRE) d. A.Erler / D.Pichler (AUT/1) 4-6 6-3 11-9
M.Descotte / T.Tirante (ARG/3) d. M.Echargui / S.Mansouri (TUN/2) 7-6(3) 3-6 11-9

FINAL

A.Thanos / P.Tsitsipas (GRE) d. M.Descotte / T.Tirante (ARG/3) 6-3 6-4
 

Moderator
Joined
15,708 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Max Andrews (GBR/Q) d. Skander Mansouri (TUN/1) 7-5 2-6 7-6(4)
Terence Atmane (FRA) d. Marius Ruzgas (SWE/Q) 6-4 6-4
Moez Echargui (TUN) d. Yaraslav Shyla (BLR/Q) 4-6 6-3 7-5
Alexander Shevchenko (RUS/8) d. Dominik Palan (CZE) 6-2 6-1

David Pichler (AUT/3) d. Filip Bergevi (SWE) 2-6 7-6(7) 7-6(7)
Matias Franco Descotte (ARG) d. Thiago Agustin Tirante (ARG) 6-4 7-6(4)
Stuart Parker (GBR) d. Thijmen Loof (NED/wc) 6-3 6-0
Simon Carr (IRL/6) d. Constantin Bittoun Kouzmine (FRA/wc) 6-1 7-5

Jean Thirouin (FRA) d. Fermin Tenti (ARG/7) 6-4 6-2
Boris Pokotilov (RUS) d. Cyril Vandermeersch (FRA/L.L) 6-1 6-7(4) 6-3
C茅sar Bourgois (FRA/Q) d. Aziz Ouakaa (TUN) 7-5 7-6(3)
Alexander Erler (AUT/4) d. Kelsey Stevenson (CAN) 6-1 6-2

Kirill Kivattsev (RUS) d. Laurynas Grigelis (LTU/5) 6-3 6-4
Tom Kocevar-Desman (SLO) d. Tom Sch枚nenberg (GER/Q) 6-1 6-2
Alexander Kotzen (USA/wc) d. Ignacio Monzon (ARG) 7-5 6-1
Luca Potenza (ITA/Q) d. Bekkhan Atlangeriev (RUS/L.L) 7-6(3) 6-4

Cyril Vandermeersch (FRA/L.L) replaces 4th wild-card
Bekkhan Atlangeriev (RUS/L.L) replaces Bogdan Bobrov (RUS/2)

2nd Round

Terence Atmane (FRA) d. Max Andrews (GBR/Q) 6-1 7-6(3)
Alexander Shevchenko (RUS/8) d. Moez Echargui (TUN) 6-3 4-6 6-3
Matias Franco Descotte (ARG) d. David Pichler (AUT/3) 3-6 6-2 6-3
Stuart Parker (GBR) d. Simon Carr (IRL/6) 6-3 6-3

Jean Thirouin (FRA) d. Boris Pokotilov (RUS) 6-3 7-6(5)
Alexander Erler (AUT/4) d. C茅sar Bourgois (FRA/Q) 6-2 6-2
Tom Kocevar-Desman (SLO) d. Kirill Kivattsev (RUS) 6-2 6-3
Luca Potenza (ITA/Q) d. Alexander Kotzen (USA/wc) 6-2 7-6(6)

Quarterfinal

Alexander Shevchenko (RUS/8) d. Terence Atmane (FRA) 6-4 7-5
Stuart Parker (GBR) d. Matias Franco Descotte (ARG) 6-4 6-3
Alexander Erler (AUT/4) d. Jean Thirouin (FRA) 6-4 6-4
Luca Potenza (ITA/Q) d. Tom Kocevar-Desman (SLO) 3-6 7-6(3) 6-4

Semifinal

Alexander Shevchenko (RUS/8) d. Stuart Parker (GBR) 6-4 7-6(1)
Luca Potenza (ITA/Q) d. Alexander Erler (AUT/4) 6-4 7-5

FINAL

Luca Potenza (ITA/Q) d. Alexander Shevchenko (RUS/8) 2-6 6-4 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top