Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

Moderator
Joined
16,213 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 CASTELO BRANCO

City : Castelo Branco, Portugal
Date : 21-27 September 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Eduardo Struvay (COL)

Entry List

1. Stefan KOZLOV (USA)
2. Ryan PENISTON (GBR)
3. Patrik NIKLAS-SALMINEN (FIN)
4. Jacopo BERRETTINI (ITA)
5. Sebastian FANSELOW (GER)
6. Lucas CATARINA (MON)
7. Strong KIRCHHEIMER (USA)
8. Wilson LEITE (BRA)
9. Gonzalo LAMA (CHI)
10. Patrick KYPSON (USA)
11. Riccardo BALZERANI (ITA)
12. Tiago CACAO (POR)
13. Evan FURNESS (FRA)
14. Roy SMITH (USA)
15. Nicolas MORENO DE ALBORAN (USA)
16. Joao Lucas REIS DA SILVA (BRA)
17. Pedro VIVES MARCOS (ESP)
18. Arnaud BOVY (BEL)
19. Mark WHITEHOUSE (GBR)
20. (JE) Emilio NAVA (USA)
21. (JE) Natan RODRIGUES (BRA)
22. (JE) Dali BLANCH (USA)

23 (Q) Alexis MUSIALEK (FRA)
24 (Q) Mateus ALVES (BRA)
25 (Q) Otto VIRTANEN (FIN)
26 (Q) Daniel CUKIERMAN (ISR)
27 (Q) Alafia AYENI (USA)
28 (Q) Leopold ZIMA (GER)

29 (wc) Nicolas ALVAREZ VARONA (ESP)
30 (wc) Luis FARIA (POR)
31 (wc) Fabio COELHO (POR)
32 (wc) Pedro ARAUJO (POR)
 

Moderator
Joined
16,213 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Mischa Zverev (GER/1/wc) vs. Bye
Perry Gregg (USA) d. Valentin De Carvalho (POR) 6-0 6-1
Tiago Rodrigo Fernandes (POR) d. Dean Thurner (GER) 3-6 6-3 10-8
Alafia Ayeni (USA/8) vs. Bye

Alexis Musialek (FRA/2) vs. Bye
Edoardo Graziani (ITA) d. Victor Bini (BRA) 6-4 6-3
Noah Thurner (GER) d. Pedro Gabriel Rodrigues (BRA) 3-6 7-6(5) 10-5
Francisco Cabral (POR/11) vs. Bye

Mateus Alves (BRA/3) vs. Bye
Eduardo Nava (USA) d. Bernardo Teixeira (POR) 6-2 6-1
George Davies (GBR) d. Renan Perdigao (BRA) 6-1 6-0
Eero Vasa (FIN/10) vs. Bye

Gauthier Onclin (BEL/4) vs. Bye
Michel-Alexandre Fortin (CAN) d. Martim Marujo (POR/wc) 7-6(6) 6-2
Goncalo Falcao (POR) d. Nicolas Agustin Lema (ARG) 6-2 6-2
Daniel Cukierman (ISR/7) vs. Bye

Otto Virtanen (FIN/5) vs. Bye
Manuel Goncalves (POR) d. Bernardo Bueno (BRA) 6-2 6-2
Rafael Giotis (GER) d. Tennyson Whiting (USA) 6-4 6-2
Matheus Pucinelli De Almeida (BRA/9) vs. Bye

Igor Marcondes (BRA/6) vs. Bye
Leopold Zima (GER) d. Paulo Fernandes (POR) 6-3 6-1
Hugo Maia (POR) d. Patrick Foley (GBR) 7-5 6-7(1) 10-7
Afonso Salgado (POR/12) vs. Bye

2nd Round

Mischa Zverev (GER/1/wc) d. Perry Gregg (USA) 7-6(3) 7-6(9)
Alafia Ayeni (USA/8) d. Tiago Rodrigo Fernandes (POR) 4-6 7-6(5) 10-5

Alexis Musialek (FRA/2) d. Edoardo Graziani (ITA) 1-6 7-6(5) 10-6
Francisco Cabral (POR/11) d. Noah Thurner (GER) 6-3 6-4

Mateus Alves (BRA/3) d. Eduardo Nava (USA) 6-2 6-4
Eero Vasa (FIN/10) d. George Davies (GBR) 6-2 6-2

Gauthier Onclin (BEL/4) d. Michel-Alexandre Fortin (CAN) 6-0 6-0
Daniel Cukierman (ISR/7) d. Goncalo Falcao (POR) 1-6 6-0 11-9

Otto Virtanen (FIN/5) d. Manuel Goncalves (POR) 6-0 6-1
Matheus Pucinelli De Almeida (BRA/9) d. Rafael Giotis (GER) 6-3 6-1

Leopold Zima (GER) d. Igor Marcondes (BRA/6) 6-1 6-2
Hugo Maia (POR) d. Afonso Salgado (POR/12) 6-2 6-2

Final Round

Alafia Ayeni (USA/8) d. Mischa Zverev (GER/1/wc) 3-6 6-3 10-7
Alexis Musialek (FRA/2) d. Francisco Cabral (POR/11) 1-6 6-1 10-4
Mateus Alves (BRA/3) d. Eero Vasa (FIN/10) 6-3 6-0
Daniel Cukierman (ISR/7) d. Gauthier Onclin (BEL/4) 6-3 6-3
Otto Virtanen (FIN/5) d. Matheus Pucinelli De Almeida (BRA/9) 6-4 6-3
Leopold Zima (GER) d. Hugo Maia (POR) 6-1 6-2
 

Moderator
Joined
16,213 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

W.Leite / M.Pucinelli De Almeida (BRA) d. G.Falcao / P.Niklas-Salminen (POR/FIN/1) 1-6 7-6(11) 11-9
D.Cukierman / E.Leshem (ISR) d. V.Bini / V.De Carvalho (BRA/POR/wc) 6-3 6-2
E.Nava / E.Nava (USA) d. E.Vasa / O.Virtanen (FIN) 6-3 6-2
R.Balzerani / J.Berrettini (ITA/3) d. F.Cabral / L.Faria (POR) 6-4 6-4

R.Peniston / M.Whitehouse (GBR/4) d. P.Araujo / F.Coelho (POR) 6-0 4-6 10-5
M.Goncalves / H.Maia (POR/wc) d. T.Fernandes / B.Teixeira (POR/wc) 6-3 6-1
N.Hardt / N.Moreno De Alboran (DOM/USA) d. A.Ayeni / E.Furness (USA/FRA) 6-1 7-5
M.Alves / I.Marcondes (BRA/2) d. G.Lama / J.Reis Da Silva (CHI/BRA) 6-4 6-3

Quarterfinal

W.Leite / M.Pucinelli De Almeida (BRA) d. D.Cukierman / E.Leshem (ISR) w.o
E.Nava / E.Nava (USA) d. R.Balzerani / J.Berrettini (ITA/3) 7-6(1) 6-4
R.Peniston / M.Whitehouse (GBR/4) d. M.Goncalves / H.Maia (POR/wc) 6-3 6-2
M.Alves / I.Marcondes (BRA/2) d. N.Hardt / N.Moreno De Alboran (DOM/USA) 7-6(2) 6-2

Semifinal

E.Nava / E.Nava (USA) d. W.Leite / M.Pucinelli De Almeida (BRA) 6-1 6-2
M.Alves / I.Marcondes (BRA/2) d. R.Peniston / M.Whitehouse (GBR/4) 6-2 6-1

FINAL

M.Alves / I.Marcondes (BRA/2)
d. E.Nava / E.Nava (USA) 7-6(4) 5-7 10-8
 

Moderator
Joined
16,213 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Stefan Kozlov (USA/1) d. Alexis Musialek (FRA/Q) 7-5 6-0
Nicolas Moreno De Alboran (USA) d. Arnaud Bovy (BEL) 6-4 6-0
Riccardo Balzerani (ITA) d. Dali Blanch (USA) 4-6 6-4 7-6(3)
Sebastian Fanselow (GER/5) d. Patrick Kypson (USA) 6-2 6-3

Natan Rodrigues (BRA) d. Patrik Niklas-Salminen (FIN/3) 7-6(3) 6-1
Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) d. Otto Virtanen (FIN/Q) 7-5 6-3
Leopold Zima (GER/Q) d. Luis Faria (POR/wc) 3-6 6-4 7-5
Strong Kirchheimer (USA/7) d. Alafia Ayeni (USA/Q) 7-6(4) 6-2

Gonzalo Lama (CHI) d. Wilson Leite (BRA/8) 6-3 7-5
Tiago Cacao (POR) d. Pedro Araujo (POR/wc) 6-4 6-4
Nicolas Alvarez Varona (ESP/wc) d. Francisco Cabral (POR/L.L) 5-3 ret.
Mark Whitehouse (GBR) d. Jacopo Berrettini (ITA/4) 6-3 6-4

Lucas Catarina (MON/6) d. Evan Furness (FRA) 6-4 3-6 6-1
Mateus Alves (BRA/Q) d. Fabio Coelho (POR/wc) 2-6 6-3 6-4
Emilio Nava (USA) d. Daniel Cukierman (ISR/Q) 6-1 5-7 6-4
Ryan Peniston (GBR/2) d. Pedro Vives Marcos (ESP) 6-2 6-2

Francisco Cabral (POR/L.L) replaces Roy Smith (USA)

2nd Round

Nicolas Moreno De Alboran (USA) d. Stefan Kozlov (USA/1) 6-3 6-4
Riccardo Balzerani (ITA) d. Sebastian Fanselow (GER/5) 7-6(6) 2-6 6-4
Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) d. Natan Rodrigues (BRA) 6-2 7-5
Strong Kirchheimer (USA/7) d. Leopold Zima (GER/Q) 6-4 6-4

Tiago Cacao (POR) d. Gonzalo Lama (CHI) 6-3 6-7(5) 6-3
Nicolas Alvarez Varona (ESP/wc) d. Mark Whitehouse (GBR) 7-5 6-4
Lucas Catarina (MON/6) d. Mateus Alves (BRA/Q) 6-3 3-6 6-3
Emilio Nava (USA) d. Ryan Peniston (GBR/2) 5-7 6-2 6-3

Quarterfinal

Riccardo Balzerani (ITA) d. Nicolas Moreno De Alboran (USA) 7-6(2) 6-4
Strong Kirchheimer (USA/7) d. Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) 3-6 7-6(6) 6-2
Nicolas Alvarez Varona (ESP/wc) d. Tiago Cacao (POR) 6-1 6-4
Lucas Catarina (MON/6) d. Emilio Nava (USA) 7-6(5) 6-3

Semifinal

Strong Kirchheimer (USA/7) d. Riccardo Balzerani (ITA) 6-1 6-3
Lucas Catarina (MON/6) d. Nicolas Alvarez Varona (ESP/wc) 2-6 6-4 6-4

FINAL

Lucas Catarina (MON/6)
d. Strong Kirchheimer (USA/7) 6-3 2-6 7-6(11)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top