Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

Moderator
Joined
15,688 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 BUCHAREST

City : Bucharest, Romania
Date : 07-13 September 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1. Manuel GUINARD (FRA)
2. Thomaz BELLUCCI (BRA)
3. Tomas Martin ETCHEVERRY (ARG)
4. Jules OKALA (FRA)
5. Juan Martin CERUNDOLO (ARG)
6. Maxime HAMOU (FRA)
7. Dan ADDED (FRA)
8. Filip Cristian JIANU (ROU)
9. Matteo MARTINEAU (FRA)
10. Mathieu PERCHICOT (FRA)
11. Mircea-Alexandru JECAN (ROU)
12. Duje AJDUKOVIC (CRO)
13. Nicholas David IONEL (ROU)
14. Timofei SKATOV (KAZ)
15. Kyrian JACQUET (FRA)
16. Georgii KRAVCHENKO (UKR)
17. Cl茅ment TABUR (FRA)
18. Michal DEMBEK (POL)
19. Carlos LOPEZ MONTAGUD (ESP)
20. Dragos Nicolae MADARAS (SWE)
21. (JE) Martin DAMM (USA)
22. (JE) Sebastian GIMA (ROU)

23 (Q) Antoine CORNUT-CHAUVINC (FRA)
24 (Q) Dragos DIMA (ROU)
25 (Q) Franco AGAMENONE (ITA)
26 (Q) Victor Vlad CORNEA (ROU)
27 (Q) Titouan DROGUET (FRA)
28 (Q) Petru-Alexandru LUNCANU (ROU)

29 (wc) Nicolae FRUNZA (ROU)
30 (wc) Stefan PALOSI (ROU)
31 (wc) Radu Mihai PAPOE (ROU)
32 (wc) Matei Adrian GEORGESCU (ROU)
 

Moderator
Joined
15,688 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Antoine Cornut-Chauvinc (FRA/1/wc) vs. Bye
Gabi Adrian Boitan (ROU) d. Ioan Alexandru Chirita (ROU) 2-6 7-5 10-3
Cosmin Ontica (ROU) d. Tudor Vlad Vasilache (ROU) 6-3 6-1
Cezar Cretu (ROU/9) vs. Bye

Dragos Dima (ROU/2) vs. Bye
Alex Cosmin Pavel (ROU) d. Svyatoslav Ilnytskyy (UKR) 0-6 6-4 10-8
Edris Fetisleam (ROU) d. Adrian Mateo Bejenaru (ROU) 7-5 4-2 ret.
Vasile Antonescu (ROU/8) vs. Bye

Franco Agamenone (ITA/3) vs. Bye
Bogdan Pavel (ROU) d. Egor Matvievici (MDA) 6-4 6-1
Mihai Razvan Marinescu (ROU) d. Egill Sigurdsson (ISL) 6-2 6-4
Bogdan Borza (ROU/12) d. Andrei Cristian Butnaru (ROU) 6-1 6-4

Calin Manda (ROU/4) vs. Bye
Stefan Andrei (ROU) d. Ilie Babinciuc (MDA) 7-6(3) 2-6 10-7
Victor Crivoi (ROU) d. Vincentiu Andrei Niculescu (ROU) 6-3 7-5
Titouan Droguet (FRA/7) vs. Bye

Victor Vlad Cornea (ROU/5) vs. Bye
Vlad Stoica (ROU) d. Louis Allen (GBR) 6-4 5-7 11-9
Vlad Andrei Dumitru (ROU) d. Juan Ignacio Alcalde (ARG) 6-4 2-6 10-4
Valentin Vanta (ROU/11) d. Dan Martin (CAN) 6-4 6-1

George Loffhagen (GBR/6) vs. Bye
Vladimir Filip (ROU) d. Alexandru Vasile Manole (ROU) 2-6 6-2 11-9
Max Westphal (FRA) d. Kyle Stocker (GBR) 6-2 6-3
Petru-Alexandru Luncanu (ROU/10) d. Dan Radu Munteanu (ROU) 6-3 6-1

2nd Round

Antoine Cornut-Chauvinc (FRA/1/wc) d. Gabi Adrian Boitan (ROU) 7-6(6) 6-3
Cezar Cretu (ROU/9) d. Cosmin Ontica (ROU) 4-6 7-6(3) 10-4

Dragos Dima (ROU/2) d. Alex Cosmin Pavel (ROU) 6-0 7-5
Edris Fetisleam (ROU) d. Vasile Antonescu (ROU/8) 1-6 6-4 10-8

Franco Agamenone (ITA/3) d. Bogdan Pavel (ROU) 1-6 6-0 13-11
Bogdan Borza (ROU/12) d. Mihai Razvan Marinescu (ROU) 3-6 6-4 10-8

Calin Manda (ROU/4) d. Stefan Andrei (ROU) 6-0 6-1
Titouan Droguet (FRA/7) d. Victor Crivoi (ROU) 6-3 6-1

Victor Vlad Cornea (ROU/5) d. Vlad Stoica (ROU) 6-1 6-2
Valentin Vanta (ROU/11) d. Vlad Andrei Dumitru (ROU) 6-1 6-1

Vladimir Filip (ROU) d. George Loffhagen (GBR/6) 6-2 6-2
Petru-Alexandru Luncanu (ROU/10) d. Max Westphal (FRA) 1-6 6-3 10-8

Final Round

Antoine Cornut-Chauvinc (FRA/1/wc) d. Cezar Cretu (ROU/9) 6-4 6-4
Dragos Dima (ROU/2) d. Edris Fetisleam (ROU) 6-1 6-2
Franco Agamenone (ITA/3) d. Bogdan Borza (ROU/12) 6-0 6-0
Titouan Droguet (FRA/7) d. Calin Manda (ROU/4) 6-2 7-6(2)
Victor Vlad Cornea (ROU/5) d. Valentin Vanta (ROU/11) 7-5 2-6 10-8
Petru-Alexandru Luncanu (ROU/10) d. Vladimir Filip (ROU) 7-5 6-1
 

Moderator
Joined
15,688 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

F.Agamenone / M.Guinard (ITA/FRA/1) d. L.Allen / K.Stocker (GBR/wc) 6-2 6-1
M.Dembek / G.Kravchenko (POL/UKR) d. A.Cornut-Chauvinc / T.Droguet (FRA) 3-6 6-1 10-8
V.Crivoi / N.Ionel (ROU) d. D.Dima / V.Filip (ROU) 7-6(3) 3-6 10-6
M.Copil / N.Frunza (ROU/3/wc) d. A.Manole / B.Pavel (ROU) 6-3 6-2

A.Barbu / S.Palosi (ROU/4) d. B.Borza / C.Manda (ROU) 6-4 6-2
C.Lopez Montagud / T.Skatov (ESP/KAZ) d. V.Antonescu / D.Madaras (ROU/SWE) 4-6 6-2 10-6
M.Georgescu / M.Marinescu (ROU/wc) d. P.Grigoriu / C.Paval (ROU) 6-3 1-6 10-8
V.Cornea / M-A.Jecan (ROU/2) d. P-A.Luncanu / V.Stoica (ROU/Alt) 6-2 6-2

P-A.Luncanu / V.Stoica (ROU/Alt) replace D.Added / G.Loffhagen (FRA/GBR)

Quarterfinal

M.Dembek / G.Kravchenko (POL/UKR) d. F.Agamenone / M.Guinard (ITA/FRA/1) 6-2 6-1
M.Copil / N.Frunza (ROU/3/wc) d. V.Crivoi / N.Ionel (ROU) 7-6(8) 6-3
A.Barbu / S.Palosi (ROU/4) d. C.Lopez Montagud / T.Skatov (ESP/KAZ) 7-6(3) 6-2
V.Cornea / M-A.Jecan (ROU/2) d. M.Georgescu / M.Marinescu (ROU/wc) 7-5 6-4

Semifinal

M.Dembek / G.Kravchenko (POL/UKR) d. M.Copil / N.Frunza (ROU/3/wc) 7-5 3-6 10-6
A.Barbu / S.Palosi (ROU/4) d. V.Cornea / M-A.Jecan (ROU/2) 6-7(0) 6-3 10-7

FINAL

A.Barbu / S.Palosi (ROU/4)
d. M.Dembek / G.Kravchenko (POL/UKR) 6-4 6-2
 

Moderator
Joined
15,688 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Manuel Guinard (FRA/1) d. Kyrian Jacquet (FRA) 1-6 6-3 6-0
Timofei Skatov (KAZ) d. Matei Adrian Georgescu (ROU/wc) 6-0 6-2
Dragos Dima (ROU/Q) d. Carlos Lopez Montagud (ESP) 6-3 6-2
Stefan Palosi (ROU/wc) d. Mircea-Alexandru Jecan (ROU/8) 6-1 6-7(5) 6-3

Maxime Hamou (FRA/3) d. Georgii Kravchenko (UKR) 6-4 7-6(1)
Antoine Cornut-Chauvinc (FRA/Q) d. Cl茅ment Tabur (FRA) 6-7(8) 7-6(2) 6-4
Calin Manda (ROU/L.L) d. Bogdan Borza (ROU/L.L) 7-6(4) 6-3
Duje Ajdukovic (CRO) d. Mathieu Perchicot (FRA/7) 6-2 6-2

Filip Cristian Jianu (ROU/5) d. Dragos Nicolae Madaras (SWE) 6-4 6-1
Radu Mihai Papoe (ROU/wc) d. Sebastian Gima (ROU) 1-6 6-2 7-6(4)
Michal Dembek (POL) d. Nicolae Frunza (ROU/wc) 6-0 7-6(3)
Dan Added (FRA/4) d. Victor Vlad Cornea (ROU/Q) 6-3 6-3

Titouan Droguet (FRA/Q) d. Matteo Martineau (FRA/6) 6-2 6-3
Nicholas David Ionel (ROU) d. Petru-Alexandru Luncanu (ROU/Q) 7-5 6-4
Valentin Vanta (ROU/L.L) d. Martin Damm (USA) 6-2 7-5
Franco Agamenone (ITA/Q) d. Thomaz Bellucci (BRA/2) 6-4 6-2

Calin Manda (ROU/L.L) replaces Tomas Martin Etcheverry (ARG)
Bogdan Borza (ROU/L.L) replaces Jules Okala (FRA)
Valentin Vanta (ROU/L.L) replaces Juan Martin Cerundolo (ARG)

2nd Round

Timofei Skatov (KAZ) d. Manuel Guinard (FRA/1) 6-4 7-6(4)
Dragos Dima (ROU/Q) d. Stefan Palosi (ROU/wc) 2-6 6-4 7-5
Antoine Cornut-Chauvinc (FRA/Q) d. Maxime Hamou (FRA/3) 6-3 6-2
Duje Ajdukovic (CRO) d. Calin Manda (ROU/L.L) 6-0 2-0 ret.

Filip Cristian Jianu (ROU/5) d. Radu Mihai Papoe (ROU/wc) 6-4 6-4
Dan Added (FRA/4) d. Michal Dembek (POL) 6-4 6-4
Titouan Droguet (FRA/Q) d. Nicholas David Ionel (ROU) 6-2 6-2
Franco Agamenone (ITA/Q) d. Valentin Vanta (ROU/L.L) 6-1 6-2

Quarterfinal

Timofei Skatov (KAZ) d. Dragos Dima (ROU/Q) 6-2 6-2
Antoine Cornut-Chauvinc (FRA/Q) d. Duje Ajdukovic (CRO) 6-2 6-3
Filip Cristian Jianu (ROU/5) d. Dan Added (FRA/4) 6-3 6-4
Franco Agamenone (ITA/Q) d. Titouan Droguet (FRA/Q) 6-0 4-6 7-5

Semifinal

Timofei Skatov (KAZ) d. Antoine Cornut-Chauvinc (FRA/Q) 6-4 2-6 6-4
Franco Agamenone (ITA/Q) d. Filip Cristian Jianu (ROU/5) 6-4 6-1

FINAL

Timofei Skatov (KAZ) d. Franco Agamenone (ITA/Q) 6-4 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top