Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

Moderator
Joined
15,899 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
馃嚬馃嚦 M15 MONASTIR 馃嚬馃嚦

City : Monastir, Tunisia
Date : 04-10 January 2021
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Lucas Catarina (MON)

Entry List

1. Kaichi UCHIDA (JPN)
2. Alessandro BEGA (ITA)
3. Calvin HEMERY (FRA)
4. David PICHLER (AUT)
5. Alexander ERLER (AUT)
6. Tom JOMBY (FRA)
7. Wojciech MAREK (POL)
8. Ronan JONCOUR (FRA)
9. Francesco VILARDO (ITA)
10. Kento TAKEUCHI (JPN)
11. Eric VANSHELBOIM (UKR)
12. Alexander COZBINOV (MDA)
13. Simon YITBAREK (SWE)
14. Alibek KACHMAZOV (RUS)
15. David PEREZ SANZ (ESP)
16. Louis TESSA (FRA)
17. Aziz OUAKAA (TUN)
18. Dominik PALAN (CZE)
19. Nathan SEATEUN (FRA)
20. Alexander KOTZEN (USA)
21. Alexander ZGIROVSKY (BLR)
22. (JE) Axel GARCIAN (FRA)

23 (Q) Cyril VANDERMEERSCH (FRA)
24 (Q) Thomas DESCHAMPS (FRA)
25 (Q) Paras DAHIYA (IND)
26 (Q) Hazem NAW (SYR)
27 (Q) Perry GREGG (USA)
28 (Q) Facundo YUNIS (GER)

29 (wc) Skander MANSOURI (TUN)
30 (wc) Bekkhan ATLANGERIEV (RUS)
31 (wc) Robin BERTRAND (FRA)
32 (wc) Brandon STRINGFELLOW (USA)
 

Moderator
Joined
15,899 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Jos茅 Pereira (BRA/1) vs. Bye
Perry Gregg (USA) d. Goran Tufekcic (GER) 6-1 6-2
Edouard Villoslada (FRA) d. Maik Moraing (GER) 7-5 6-1
Emmett Ward (USA/9) vs. Bye

Cyril Vandermeersch (FRA/2) vs. Bye
Joris Hoogland (NED) d. Ala Haouas (TUN) 6-3 6-4
Liam Schiemann (GER) d. Mehdi Haddad (TUN) 6-1 6-1
Luigi Castelletti (ITA/8) vs. Bye

Arvid Nordquist (SWE/3) vs. Bye
Youssef Labbene (TUN) d. Alex Ganchev (BUL) 6-4 6-1
Hazem Naw (SYR) d. Mohamed Amin Oueslati (TUN) 6-1 6-1
Preston Brown (USA/10) vs. Bye

Savva Polukhin (RUS/4) vs. Bye
Daiki Yoshimura (JPN) d. Rami Becheur (TUN) 6-0 6-2
Firas Ben Chouikha (TUN) d. Charlie Thursfield (GBR) 6-2 6-1
Paras Dahiya (IND/7) vs. Bye

Thomas Deschamps (FRA/5) vs. Bye
Quin Verstegen (NED) d. Rayen Hermassi (TUN) 6-2 6-4
Harry Thursfield (GBR) d. Louis Picaud (FRA) 6-2 7-5
Sabit Suntic (SRB/11) d. Paul Spencer (USA) 7-6(6) 6-7(4) 10-6

Mousa Alkotop (JOR/6) vs. Bye
Facundo Yunis (GER) d. Luca Moro Almeida (BRA) 6-1 6-1
Giovanni Agostinetto (ITA) d. Radhouane Kouni (TUN) 6-0 6-0
Th茅o Arribag茅 (FRA/12) d. Mohamed Selim Ben Ali (TUN) 6-1 6-0

2nd Round

Perry Gregg (USA) d. Jos茅 Pereira (BRA/1) 4-5 ret.
Edouard Villoslada (FRA) d. Emmett Ward (USA/9) 6-0 7-5

Cyril Vandermeersch (FRA/2) d. Joris Hoogland (NED) 6-3 6-1
Luigi Castelletti (ITA/8) d. Liam Schiemann (GER) 6-4 6-3

Arvid Nordquist (SWE/3) d. Youssef Labbene (TUN) 6-2 6-1
Hazem Naw (SYR) d. Preston Brown (USA/10) 6-3 7-5

Savva Polukhin (RUS/4) d. Daiki Yoshimura (JPN) 6-2 7-5
Paras Dahiya (IND/7) d. Firas Ben Chouikha (TUN) 6-0 6-4

Thomas Deschamps (FRA/5) d. Quin Verstegen (NED) 6-2 6-1
Harry Thursfield (GBR) d. Sabit Suntic (SRB/11) 6-1 6-1

Facundo Yunis (GER) d. Mousa Alkotop (JOR/6) 2-6 6-2 10-3
Giovanni Agostinetto (ITA) d. Th茅o Arribag茅 (FRA/12) 6-3 6-4

Final Round

Perry Gregg (USA) d. Edouard Villoslada (FRA) 3-6 7-6(4) 10-5
Cyril Vandermeersch (FRA/2) d. Luigi Castelletti (ITA/8) 6-3 6-2
Hazem Naw (SYR) d. Arvid Nordquist (SWE/3) 6-4 7-5
Paras Dahiya (IND/7) d. Savva Polukhin (RUS/4) 6-2 6-3
Thomas Deschamps (FRA/5) d. Harry Thursfield (GBR) 6-3 6-1
Facundo Yunis (GER) d. Giovanni Agostinetto (ITA) 4-6 7-5 10-4
 

Moderator
Joined
15,899 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

S.Mansouri / D.Pichler (TUN/AUT/1) d. B.Stringfellow / H.Thursfield (USA/GBR/wc) 6-1 6-2
Y.Labbene / M.Oueslati (TUN/wc) d. A.Ganchev / F.Yunis (BUL/GER/wc) 4-6 6-4 10-8
A.Kotzen / C.Vandermeersch (USA/FRA) d. T.Deschamps / N.Seateun (FRA) 6-3 7-5
A.Cozbinov / K.Takeuchi (MDA/JPN/3) d. P.Dahiya / S.Yitbarek (IND/SWE) 6-4 6-2

T.Jomby / R.Joncour (FRA) d. T.Arribag茅 / A.Ghorbel (FRA/TUN/4) 6-3 6-3
A.Kachmazov / A.Zgirovsky (RUS/BLR) d. L.Castelletti / Q.Verstegen (ITA/NED/Alt) 6-3 6-4
D.Palan / D.Perez Sanz (CZE/ESP) d. W.Marek / E.Vanshelboim (POL/UKR) 6-4 6-3
C.Hemery / L.Tessa (FRA) d. M.Alkotop / H.Naw (JOR/SYR/Alt) 6-3 6-3

L.Castelletti / Q.Verstegen (ITA/NED/Alt) replace B.Atlangeriev / A.Garcian (RUS/FRA)
M.Alkotop / H.Naw (JOR/SYR/Alt) replace A.Bega / F.Vilardo (ITA/2)

Quarterfinal

S.Mansouri / D.Pichler (TUN/AUT/1) d. Y.Labbene / M.Oueslati (TUN/wc) 6-2 6-2
A.Kotzen / C.Vandermeersch (USA/FRA) d. A.Cozbinov / K.Takeuchi (MDA/JPN/3) 7-5 7-5
T.Jomby / R.Joncour (FRA) d. A.Kachmazov / A.Zgirovsky (RUS/BLR) 7-6(7) 4-6 11-9
D.Palan / D.Perez Sanz (CZE/ESP) d. C.Hemery / L.Tessa (FRA) 6-4 6-1

Semifinal

S.Mansouri / D.Pichler (TUN/AUT/1) d. A.Kotzen / C.Vandermeersch (USA/FRA) 6-2 6-3
T.Jomby / R.Joncour (FRA) d. D.Palan / D.Perez Sanz (CZE/ESP) 4-6 7-6(5) 14-12

FINAL

T.Jomby / R.Joncour (FRA) d. S.Mansouri / D.Pichler (TUN/AUT/1) 6-7(6) 7-6(7) 10-7
 

Moderator
Joined
15,899 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Kaichi Uchida (JPN/1) d. Facundo Yunis (GER/Q) 6-0 6-3
Perry Gregg (USA/Q) d. Brandon Stringfellow (USA/wc) 6-1 6-4
Arvid Nordquist (SWE/L.L) d. Bekkhan Atlangeriev (RUS/wc) 6-1 6-1
David Pichler (AUT/5) d. Francesco Vilardo (ITA) 6-4 6-1

Skander Mansouri (TUN/3/wc) d. Louis Tessa (FRA) 6-3 6-2
Kento Takeuchi (JPN) d. Alexander Cozbinov (MDA) 6-1 4-6 7-5
Alexander Kotzen (USA) d. Nathan Seateun (FRA) 6-2 6-7(5) 6-3
Ronan Joncour (FRA/8) d. David Perez Sanz (ESP) 2-6 7-6(8) 6-3

Wojciech Marek (POL/7) d. Alexander Zgirovsky (BLR) 6-1 5-7 7-6(4)
Robin Bertrand (FRA/wc) d. Simon Yitbarek (SWE) 7-6(5) 6-1
Hazem Naw (SYR/Q) d. Alibek Kachmazov (RUS) 6-7(5) 6-3 6-4
Calvin Hemery (FRA/4) d. Thomas Deschamps (FRA/Q) 6-1 4-6 6-3

Luigi Castelletti (ITA/L.L) d. Tom Jomby (FRA/6) 6-4 4-6 6-4
Axel Garcian (FRA) d. Cyril Vandermeersch (FRA/Q) 7-5 6-2
Eric Vanshelboim (UKR) d. Dominik Palan (CZE) 6-3 0-6 6-1
Paras Dahiya (IND/Q) d. Alessandro Bega (ITA/2) 7-5 2-0 ret.

Arvid Nordquist (SWE/L.L) replaces Alexander Erler (AUT)
Luigi Castelletti (ITA/L.L) replaces Aziz Ouakaa (TUN)

2nd Round

Kaichi Uchida (JPN/1) d. Perry Gregg (USA/Q) 6-4 6-1
David Pichler (AUT/5) d. Arvid Nordquist (SWE/L.L) 6-2 6-2
Skander Mansouri (TUN/3/wc) d. Kento Takeuchi (JPN) 6-1 6-1
Ronan Joncour (FRA/8) d. Alexander Kotzen (USA) 5-7 7-5 6-2

Wojciech Marek (POL/7) d. Robin Bertrand (FRA/wc) 6-4 6-4
Calvin Hemery (FRA/4) d. Hazem Naw (SYR/Q) 6-2 2-6 6-3
Axel Garcian (FRA) d. Luigi Castelletti (ITA/L.L) 6-4 3-0 ret.
Eric Vanshelboim (UKR) d. Paras Dahiya (IND/Q) 6-4 2-6 6-0

Quarterfinal

Kaichi Uchida (JPN/1) d. David Pichler (AUT/5) 6-4 3-6 7-6(2)
Skander Mansouri (TUN/3/wc) d. Ronan Joncour (FRA/8) 7-5 6-3
Wojciech Marek (POL/7) d. Calvin Hemery (FRA/4) 6-4 2-1 ret.
Eric Vanshelboim (UKR) d. Axel Garcian (FRA) 3-6 6-4 6-0

Semifinal

Skander Mansouri (TUN/3/wc) d. Kaichi Uchida (JPN/1) 6-0 2-6 7-6(4)
Eric Vanshelboim (UKR) d. Wojciech Marek (POL/7) 6-4 5-7 7-6(4)

FINAL

Eric Vanshelboim (UKR) d. Skander Mansouri (TUN/3/wc) 3-6 6-4 6-3

360216
 
1 - 4 of 4 Posts
Top