Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

Moderator
Joined
15,899 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
馃嚜馃嚞 M15 CAIRO 馃嚜馃嚞

City : Cairo, Egypt
Date : 04-10 January 2021
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1. Fabrizio ORNAGO (ITA)
2. Mathieu PERCHICOT (FRA)
3. Ivan GAKHOV (RUS)
4. Nicholas David IONEL (ROU)
5. Adam EL MIHDAWY (USA)
6. Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP)
7. Dimitriy VORONIN (RUS)
8. Carlos SANCHEZ JOVER (ESP)
9. Quentin FOLLIOT (FRA)
10. Andrey CHEPELEV (RUS)
11. Simone RONCALLI (ITA)
12. Lorenzo BOCCHI (ITA)
13. Grigoriy LOMAKIN (KAZ)
14. Alejo Lorenzo LINGUA LAVALLEN (ARG)
15. Yurii DZHAVAKIAN (UKR)
16. Aryan GOVEAS (IND)
17. Marco BRUGNEROTTO (ITA)
18. (JE) Mikolaj LORENS (POL)
19. (JE) Romain FAUCON (BEL)
20. (JE) Nikita KASHIRIN (RUS)

21 (Q) Sergi PEREZ CONTRI (ESP)
22 (Q) Dhruv SUNISH (IND)
23 (Q) Edoardo LAVAGNO (ITA)
24 (Q) Piotr GRYNKOWSKI (POL)
25 (Q) Milan DRINIC (SRB)
26 (Q) Maxence BEAUGE (FRA)
27 (Q) Piotr MATUSZEWSKI (POL)
28 (Q) Mikel ARANZABAL (ESP)

29 (wc) Faisal QAMAR (IND)
30 (wc) Zakai STONE (USA)
31 (wc) Adham GABER (EGY)
32 (wc) Elbert BARR (GBR)
 

Moderator
Joined
15,899 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Sergi Perez Contri (ESP/1) vs. Bye
Charles Tzicas (BEL) d. Ahmed Amer (EGY) 6-0 6-0
Leonardo Catani (ITA) d. Anwar Elkamony (EGY) 6-1 6-1
Ivan Denisov (RUS) d. Paul Valsecchi (FRA/13) 2-6 7-5 10-2

Simon Beaupain (BEL/2) vs. Bye
Tushar Madan (IND) d. Youssef Elshatbi (EGY) 6-1 6-2
Marco Di Prima (ITA) d. Eduardo Lobo Da Rosa De Almeida (BRA) 6-3 3-6 10-3
Maxence Beaug茅 (FRA/14) d. Santiago De la Fuente (ARG) 7-5 6-3

Francesco Passaro (ITA/3) vs. Bye
Riccardo Chessari (ITA) d. Aly El Rafie (EGY) 6-1 6-3
Omar Loutfy (EGY) d. Yehia Yasser (EGY) 6-3 7-5
Piotr Matuszewski (POL/15) d. Yash Chaurasia (IND) 6-3 5-7 10-8

Dhruv Sunish (IND/4) vs. Bye
Adam Ibrahim (EGY) d. Gabriel Sanchez (MEX) 6-1 7-5
Abdalla Genidy (EGY) d. Youssef El Sayyad (EGY) 6-0 6-0
Alec Beckley (RSA) d. Dylan Salton (RSA/12) 6-0 3-6 10-2

Oleg Khotkov (UKR/5) vs. Bye
Karim El Feky (EGY) d. Ashraf El Sayed (EGY) 7-6(2) 6-3
Ali Mounir (EGY) d. Adham Hesham Gaber (EGY) 6-2 6-0
Mikel Aranzabal (ESP) d. Jaime Caldes (ESP/11) 6-3 6-3

Edoardo Lavagno (ITA/6) vs. Bye
Uros Delic (SRB) d. Lucas Wood (GBR) 6-0 6-0
Omar El-Moslemany (EGY) d. Federico Spinetta (ITA) 6-3 6-2
Constantin Bittoun Kouzmine (FRA/10) d. Yahia El Sheikh (EGY) 6-0 6-0

Piotr Grynkowski (POL/7) vs. Bye
Stevan Popovic (GER) d. Antonio Calderara (ITA) 6-2 6-3
Youssef Sadek (EGY) d. Eric David Verdes (ROU) 5-7 6-4 10-8
Muthu Aadhitiya Senthilkumar (IND/9) d. Ismail El Shafei (EGY) 6-1 6-4

Milan Drinic (SRB/8) d. Ahmed Abdelaziz (EGY) 6-1 6-0
Waleed Elsaraf (EGY) d. Danila Perkovskiy (ITA) 6-3 6-1
Alexander Grekul (UKR) d. Ahmed Abdelaal (EGY) 6-0 6-1
Taha Kapadia (IND/16) d. Rawi Yosef (EGY) 6-1 4-6 10-5

2nd Round

Sergi Perez Contri (ESP/1) d. Charles Tzicas (BEL) 6-3 6-1
Leonardo Catani (ITA) d. Ivan Denisov (RUS) 5-7 6-2 10-6

Simon Beaupain (BEL/2) d. Tushar Madan (IND) 6-1 7-6(2)
Maxence Beaug茅 (FRA/14) d. Marco Di Prima (ITA) 6-1 6-1

Francesco Passaro (ITA/3) d. Riccardo Chessari (ITA) w.o
Piotr Matuszewski (POL/15) d. Omar Loutfy (EGY) 6-1 6-1

Dhruv Sunish (IND/4) d. Adam Ibrahim (EGY) 6-2 6-1
Alec Beckley (RSA) d. Abdalla Genidy (EGY) 6-2 6-2

Karim El Feky (EGY) d. Oleg Khotkov (UKR/5) 5-7 6-3 11-9
Mikel Aranzabal (ESP) d. Ali Mounir (EGY) 6-2 6-2

Edoardo Lavagno (ITA/6) d. Uros Delic (SRB) 6-1 6-2
Constantin Bittoun Kouzmine (FRA/10) d. Omar El-Moslemany (EGY) 6-1 6-0

Piotr Grynkowski (POL/7) d. Stevan Popovic (GER) 6-1 6-0
Muthu Aadhitiya Senthilkumar (IND/9) d. Youssef Sadek (EGY) 6-3 6-2

Milan Drinic (SRB/8) d. Waleed Elsaraf (EGY) 6-1 6-0
Alexander Grekul (UKR) d. Taha Kapadia (IND/16) 6-4 6-3

Final Round

Sergi Perez Contri (ESP/1) d. Leonardo Catani (ITA) 6-2 6-2
Maxence Beaug茅 (FRA/14) d. Simon Beaupain (BEL/2) 3-6 6-4 12-10
Piotr Matuszewski (POL/15) d. Francesco Passaro (ITA/3) 7-6(4) 5-7 10-6
Dhruv Sunish (IND/4) d. Alec Beckley (RSA) 6-4 6-4
Mikel Aranzabal (ESP) d. Karim El Feky (EGY) 6-3 6-0
Edoardo Lavagno (ITA/6) d. Constantin Bittoun Kouzmine (FRA/10) 6-4 4-6 10-6
Piotr Grynkowski (POL/7) d. Muthu Aadhitiya Senthilkumar (IND/9) 6-3 6-1
Milan Drinic (SRB/8) d. Alexander Grekul (UKR) 6-0 6-3
 

Moderator
Joined
15,899 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

Y.Dzhavakian / P.Grynkowski (UKR/POL) d. G.Lomakin / P.Matuszewski (KAZ/POL/1) 6-3 6-4
Q.Folliot / N.Ionel (FRA/ROU) d. A.Chepelev / S.Perez Contri (RUS/ESP) 5-7 6-1 10-7
J.Caldes / J.Vidal Azorin (ESP) d. A.El Mihdawy / A.Gaber (USA/EGY) 6-4 6-3
L.Bocchi / F.Ornago (ITA/3) d. S.Beaupain / C.Bittoun Kouzmine (BEL/FRA/wc) 7-6(3) 6-3

A.Lingua Lavallen / C.Sanchez Jover (ARG/ESP/4) d. R.Faucon / N.Kashirin (BEL/RUS/wc) 6-2 6-0
M.Beaug茅 / M.Perchicot (FRA) d. A.Goveas / D.Sunish (IND) 6-3 6-4
E.Lavagno / F.Passaro (ITA) d. E.Barr / S.De La Fuente (GBR/ARG/wc) 6-2 6-2
I.Gakhov / O.Khotkov (RUS/UKR/2) d. M.Brugnerotto / S.Roncalli (ITA) 6-4 2-6 10-7

Quarterfinal

Y.Dzhavakian / P.Grynkowski (UKR/POL) d. Q.Folliot / N.Ionel (FRA/ROU) 6-3 1-6 11-9
L.Bocchi / F.Ornago (ITA/3) d. J.Caldes / J.Vidal Azorin (ESP) 7-6(10) 7-6(5)
A.Lingua Lavallen / C.Sanchez Jover (ARG/ESP/4) d. M.Beaug茅 / M.Perchicot (FRA) 6-4 6-0
E.Lavagno / F.Passaro (ITA) d. I.Gakhov / O.Khotkov (RUS/UKR/2) 6-3 6-7(5) 10-8

Semifinal

L.Bocchi / F.Ornago (ITA/3) d. Y.Dzhavakian / P.Grynkowski (UKR/POL) 6-4 6-4
A.Lingua Lavallen / C.Sanchez Jover (ARG/ESP/4) d. E.Lavagno / F.Passaro (ITA) 6-4 4-6 10-1

FINAL

A.Lingua Lavallen / C.Sanchez Jover (ARG/ESP/4)
d. L.Bocchi / F.Ornago (ITA/3) 6-1 7-6(2)
 

Moderator
Joined
15,899 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Fabrizio Ornago (ITA/1) d. Elbert Barr (GBR/wc) 6-1 6-1
Milan Drinic (SRB/Q) d. Marco Brugnerotto (ITA) 6-4 6-3
Sergi Perez Contri (ESP/Q) d. Adham Gaber (EGY/wc) 6-1 6-1
Edoardo Lavagno (ITA/Q) d. Carlos Sanchez Jover (ESP/8) 4-6 6-1 6-2

Nicholas David Ionel (ROU/4) d. Piotr Matuszewski (POL/Q) 6-4 6-4
Simone Roncalli (ITA) d. Yurii Dzhavakian (UKR) 6-4 6-3
Mikolaj Lorens (POL) d. Nikita Kashirin (RUS) 1-6 7-6(6) 6-3
Mikel Aranzabal (ESP/Q) d. Adam El Mihdawy (USA/5) 6-4 6-7(4) 6-0

Faisal Qamar (IND/wc) d. Dimitriy Voronin (RUS/7) 6-4 5-7 7-5
Maxence Beaug茅 (FRA/Q) d. Zakai Stone (USA/wc) 6-1 6-2
Piotr Grynkowski (POL/Q) d. Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) 4-6 7-5 7-5
Lorenzo Bocchi (ITA) d. Ivan Gakhov (RUS/3) 6-3 1-6 7-6(0)

Jose Fco. Vidal Azorin (ESP/6) d. Dhruv Sunish (IND/Q) 6-1 6-2
Grigoriy Lomakin (KAZ) d. Aryan Goveas (IND) 7-6(3) 6-4
Andrey Chepelev (RUS) d. Quentin Folliot (FRA) 3-6 6-2 6-2
Mathieu Perchicot (FRA/2) d. Romain Faucon (BEL) 6-1 6-2

2nd Round

Fabrizio Ornago (ITA/1) d. Milan Drinic (SRB/Q) 6-4 6-2
Edoardo Lavagno (ITA/Q) d. Sergi Perez Contri (ESP/Q) 1-6 7-6(3) 7-5
Simone Roncalli (ITA) d. Nicholas David Ionel (ROU/4) 6-1 6-0
Mikolaj Lorens (POL) d. Mikel Aranzabal (ESP/Q) 7-6(3) 7-5

Maxence Beaug茅 (FRA/Q) d. Faisal Qamar (IND/wc) 6-7(5) 6-2 6-2
Piotr Grynkowski (POL/Q) d. Lorenzo Bocchi (ITA) 1-6 6-4 6-3
Jose Fco. Vidal Azorin (ESP/6) d. Grigoriy Lomakin (KAZ) 6-1 6-1
Mathieu Perchicot (FRA/2) d. Andrey Chepelev (RUS) 7-6(5) 6-4

Quarterfinal

Fabrizio Ornago (ITA/1) d. Edoardo Lavagno (ITA/Q) 6-2 1-0 ret.
Simone Roncalli (ITA) d. Mikolaj Lorens (POL) 6-2 6-2
Maxence Beaug茅 (FRA/Q) d. Piotr Grynkowski (POL/Q) 6-3 1-6 6-1
Jose Fco. Vidal Azorin (ESP/6) d. Mathieu Perchicot (FRA/2) 7-6(5) 6-3

Semifinal

Fabrizio Ornago (ITA/1) d. Simone Roncalli (ITA) 6-7(4) 6-0 6-4
Jose Fco. Vidal Azorin (ESP/6) d. Maxence Beaug茅 (FRA/Q) 3-6 6-0 7-6(2)

FINAL

Fabrizio Ornago (ITA/1)
d. Jose Fco. Vidal Azorin (ESP/6) 7-6(5) 2-6 6-4

360218
 
1 - 4 of 4 Posts
Top