Mens Tennis Forums banner

1 - 2 of 2 Posts

Β·
Moderator
Joined
Β·
15,913 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
🎾 Pro Tennis Series Newport Beach Men’s $25K 🎾
Qualifying Draw

Karl LEE (USA) d. Jean-Baptiste BADON (USA/Alt) : 6-1 6-0
Luke CASPER (USA) d. Donald HALL (USA) : 6-4 6-2
Miles JONES (USA) d. Hudson RIVERA (USA) : 6-3 6-4
Robert SHELTON (USA) d. Ishaan RAVICHANDER (USA) : 6-3 6-1

Jean-Baptiste BADON (USA/Alt) replaces Alex MICHELSEN (USA)


MAIN DRAW

Group A : Alexander SARKISSIAN (USA) / Alafia AYENI (USA) / Jenson BROOKSBY (USA) / Miles JONES (USA/Q)
Group B : Daniel DE JONGE (NED) / Brandon HOLT (USA) / Kris VAN WYK (RSA) / Timothy SAH (USA)
Group C : Dusty H. BOYER (USA) / Joshua ORTLIP (USA) / Wally THAYNE (USA) / Mesa MEI (USA)
Group D : Martin REDLICKI (USA) / Govind NANDA (USA) / Keenan MAYO (USA) / Sebastian GORZNY (USA) / Ishaan RAVICHANDER (USA/Alt)
Group E : Gage BRYMER (USA) / Luis Humberto LOPEZ (MEX) / Mousheg HOVHANNISYAN (USA) / Karl LEE (USA/Q)
Group F : Alec ADAMSON (USA) / Tristan BOYER (USA) / Eric HADIGIAN (USA) / Spencer JOHNSON (USA)
Group G : Lucas GOMEZ (MEX) / Reese STALDER (USA) / Ryan SEGGERMAN (USA) / Robert SHELTON (USA/Q)
Group H : Nicolas BARRIENTOS (COL) / Aidan MAYO (USA) / Ethan QUINN (USA) / Luke CASPER (USA/Q)

Day 1

Jenson BROOKSBY (USA) d. Alexander SARKISSIAN (USA) : 6-0 6-3
Alafia AYENI (USA) d. Miles JONES (USA/Q) : 7-5 6-1

Daniel DE JONGE (NED) d. Kris VAN WYK (RSA) : 7-6(1) 6-3
Brandon HOLT (USA) d. Timothy SAH (USA) : 6-4 6-1

Dusty H. BOYER (USA) d. Joshua ORTLIP (USA) : 3-6 7-6(3) 6-2
Wally THAYNE (USA) d. Mesa MEI (USA) : 6-3 6-4

Govind NANDA (USA) d. Martin REDLICKI (USA) : 7-6(8) 6-2
Keenan MAYO (USA) d. Sebastian GORZNY (USA) : 6-1 6-1

Mousheg HOVHANNISYAN (USA) d. Gage BRYMER (USA) : 6-1 6-1
Karl LEE (USA/Q) d. Luis Humberto LOPEZ (MEX) : 6-4 6-1

Spencer JOHNSON (USA) d. Alec ADAMSON (USA) : 6-3 7-5
Tristan BOYER (USA) d. Eric HADIGIAN (USA) : 6-2 6-4

Reese STALDER (USA) d. Lucas GOMEZ (MEX) 6-2 6-2
Ryan SEGGERMAN (USA) d. Robert SHELTON (USA/Q) : 7-6(5) 4-6 6-2

Nicolas BARRIENTOS (COL) d. Aidan MAYO (USA) : 6-2 6-4
Luke CASPER (USA/Q) d. Ethan QUINN (USA) : 5-7 6-4 6-2

Day 2

Alafia AYENI (USA) d. Alexander SARKISSIAN (USA) : 7-6(4) 6-3
Jenson BROOKSBY (USA) d. Miles JONES (USA/Q) : 6-1 6-2

Daniel DE JONGE (NED) d. Timothy SAH (USA) : 6-1 7-6(1)
Brandon HOLT (USA) d. Kris VAN WYK (RSA) : 6-3 6-3

Mesa MEI (USA) d. Dusty H. BOYER (USA) : 7-6(6) 6-3
Joshua ORTLIP (USA) d. Wally THAYNE (USA) : 6-2 6-3

Govind NANDA (USA) d. Sebastian GORZNY (USA) : 6-2 6-0
Keenan MAYO (USA) d. Martin REDLICKI (USA) : 6-3 6-3

Karl LEE (USA/Q) d. Gage BRYMER (USA) : 6-3 0-6 6-3
Mousheg HOVHANNISYAN (USA) d. Luis Humberto LOPEZ (MEX) : 6-2 6-0

Eric HADIGIAN (USA) d. Alec ADAMSON (USA) : 6-2 6-1
Tristan BOYER (USA) d. Spencer JOHNSON (USA) : 6-4 6-2

Lucas GOMEZ (MEX) d. Robert SHELTON (USA/Q) : 3-6 6-2 6-0
Reese STALDER (USA) d. Ryan SEGGERMAN (USA) : 6-3 7-6(13)

Nicolas BARRIENTOS (COL) d. Luke CASPER (USA/Q) : 3-0 ret.
Aidan MAYO (USA) d. Ethan QUINN (USA) : 7-6(8) 6-3

Day 3

Miles JONES (USA/Q) d. Alexander SARKISSIAN (USA) : 6-2 5-7 6-2
Jenson BROOKSBY (USA) d. Alafia AYENI (USA) : 6-2 7-5

Brandon HOLT (USA) d. Daniel DE JONGE (NED) : 6-2 7-6(4)
Timothy SAH (USA) d. Kris VAN WYK (RSA) : 6-4 6-4

Dusty H. BOYER (USA) d. Wally THAYNE (USA) : 5-7 6-3 6-2
Joshua ORTLIP (USA) d. Mesa MEI (USA) : 4-6 6-1 6-3

Govind NANDA (USA) d. Keenan MAYO (USA) : 6-3 4-6 6-1
Sebastian GORZNY (USA) d. Ishaan RAVICHANDER (USA/Alt)* : 7-6(3) 7-6(3)
*(Ishaan RAVICHANDER (USA/Alt) replaces Martin REDLICKI (USA))

Gage BRYMER (USA) d. Luis Humberto LOPEZ (MEX) : 6-2 6-3
Karl LEE (USA/Q) d. Mousheg HOVHANNISYAN (USA) : 6-7(2) 6-1 6-3

Tristan BOYER (USA) d. Alec ADAMSON (USA) : 6-2 6-1
Eric HADIGIAN (USA) d. Spencer JOHNSON (USA) : 6-4 6-2

Lucas GOMEZ (MEX) d. Ryan SEGGERMAN (USA) : 1-6 6-4 6-3
Reese STALDER (USA) d. Robert SHELTON (USA/Q) : 7-5 6-2

Nicolas BARRIENTOS (COL) d. Ethan QUINN (USA) : 6-2 7-5
Aidan MAYO (USA) d. Luke CASPER (USA/Q) : w.o

β†’ Qualifiers for the quarterfinals : Jenson BROOKSBY (USA) / Brandon HOLT (USA) / Dusty H. BOYER (USA) / Govind NANDA (USA) / Karl LEE (USA/Q) / Tristan BOYER (USA) / Reese STALDER (USA) / Nicolas BARRIENTOS (COL)

●●●●●●●●
Quarterfinal

Jenson BROOKSBY (USA) d. Dusty H. BOYER (USA) : 6-2 6-3
Tristan BOYER (USA) d. Reese STALDER (USA) : 6-4 6-2
Govind NANDA (USA) d. Nicolas BARRIENTOS (COL) : 6-2 6-3
Brandon HOLT (USA) d. Karl LEE (USA/Q) : 6-2 6-0

Semifinal

Jenson BROOKSBY (USA) d. Tristan BOYER (USA) : 6-1 6-1
Brandon HOLT (USA) d. Govind NANDA (USA) : 2-6 7-5 6-1

πŸ† FINALπŸ†

Jenson BROOKSBY (USA) d. Brandon HOLT (USA) : 6-1 6-3

●●●●●●●●

2nd place play-off

Joshua ORTLIP (USA) d. Lucas GOMEZ (MEX) : 4-6 7-6(1) 6-2
Mousheg HOVHANNISYAN (USA) d. Aidan MAYO (USA) : 6-2 5-7 7-6(6)
Daniel DE JONGE (NED) d. Alafia AYENI (USA) : 6-1 6-3
Eric HADIGIAN (USA) d. Keenan MAYO (USA) : 6-4 6-2

Semifinal

Joshua ORTLIP (USA) d. Mousheg HOVHANNISYAN (USA) : 7-5 7-5
Eric HADIGIAN (USA) d. Daniel DE JONGE (NED) : 6-4 6-1

FINAL

Joshua ORTLIP (USA) d. Eric HADIGIAN (USA) : 6-7(4) 6-4 6-3

●●●●●●●●

3rd place play-off

Gage BRYMER (USA) d. Spencer JOHNSON (USA) : 6-1 5-7 7-6(7)
Miles JONES (USA/Q) d. Wally THAYNE (USA) : 6-4 7-5
Robert SHELTON (USA/Q) d. Sebastian GORZNY (USA) : 6-3 7-6(0)
Timothy SAH (USA) d. Luke CASPER (USA/Q) : w.o

Semifinal

Miles JONES (USA/Q) d. Gage BRYMER (USA) : 6-3 6-3
Timothy SAH (USA) d. Robert SHELTON (USA/Q) : w.o

FINAL

Timothy SAH (USA) d. Miles JONES (USA/Q) : 6-3 6-0

360163
 

Β·
Registered
Joined
Β·
2,357 Posts
Mostly all no names but they all have ATP level games. Just need to win more ATP matches and obtain the points to up their rankings. Good luck to the event, hope fans support this minor league level pro tennis.
 
  • Like
Reactions: MissChaChaCha
1 - 2 of 2 Posts
Top