Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
✨ 2019 ✨ M25 Weston [28 January - 03 February] Winner : Dmitry Popko (KAZ)

2019 SEASON

M25 WESTON

City : Weston, Florida, USA
Date : 28 January - 03 February 2019
Prize Money : 25.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI)

Entry List

1 Dmitry POPKO (KAZ)
2 Pedro SAKAMOTO (BRA)
3 Sekou BANGOURA (USA)
4 Joao SOUZA (BRA)
5 Martin REDLICKI (USA)
6 Harrison ADAMS (USA)
7 Patrick KYPSON (USA)
8 Pavel KRAINIK (CAN)
9 Pietro RONDONI (ITA)
10 Gerardo LOPEZ VILLASENOR (MEX)
11 Sebastian KORDA (USA)
12 Nicolas ALVAREZ (PER)
13 Nicolas MEJIA (COL)
14 Luis PATINO (MEX)
15 Or RAM-HAREL (ISR)
16 Joao Lucas REIS DA SILVA (BRA)
17 Jumpei YAMASAKI (JPN)
18 (IWTR) Alessandro PETRONE (ITA)
19 (IWTR) Strong KIRCHHEIMER (USA)
20 (IWTR) Jordi ARCONADA (USA)
21 (IWTR) Ricardo RODRIGUEZ (VEN)
22 (IWTR) Alejandro TABILO (CHI)

23 (Q) Paul C. OOSTERBAAN (USA)
24 (Q) Christian LINDELL (SWE)
25 (Q) Jose OLIVARES (DOM)
26 (Q) Nick HARDT (DOM)
27 (Q) Junior Alexander ORE (USA)
28 (Q) Adrian OBERT (GER)

29 (wc) Nick CHAPPELL (USA)
30 (wc) Evan ZHU (USA)
31 (wc) Yeudy VILLAR (DOM)
32 (wc) Keshav CHOPRA (USA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: ✨ 2019 ✨ M25 Weston [28 January - 03 February]

Qualifying Draw

1st Round

Joao Pedro Sorgi (BRA/1) d. Dragos Constantin Ignat (ROU) 7-5 5-0 def.
Junior Alexander Ore (USA/7) d. Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX) 7-6(5) 6-2

Paul C. Oosterbaan (USA/2) d. Boris Arias (BOL) 6-2 6-4
Lucas Renard (SWE) d. Alessandro Ceppellini (ITA/8) 7-6(1) 6-3

Christian Lindell (SWE/3) d. Aron Hiltzik (USA) 1-6 6-2 10-8
Matic Spec (SLO/9) d. Tyler Mercier (USA) 6-2 6-1

Jose Olivares (DOM/4) d. JanMagnus Johnson (USA/wc) 6-2 6-3
Alan Kohen (ARG/12) d. Blaise Bicknell (USA/wc) 7-6(5) 6-4

Nick Hardt (DOM/5) d. Neel Rajesh (USA/wc) 6-2 6-2
Naoki Nakagawa (JPN/10) d. Rowland Phillips (JAM) 6-1 6-3

Adrian Obert (GER) d. Jacob Dunbar (USA/6) 6-4 6-2
Preston Brown (USA/wc) d. Fernando Yamacita (BRA/11) 7-6(6) 2-6 10-6


Final Round

Junior Alexander Ore (USA/7) d. Joao Pedro Sorgi (BRA/1) 6-4 1-6 11-9
Paul C. Oosterbaan (USA/2) d. Lucas Renard (SWE) 4-6 6-1 10-4
Christian Lindell (SWE/3) d. Matic Spec (SLO/9) 6-4 3-6 10-3
Jose Olivares (DOM/4) d. Alan Kohen (ARG/12) 6-4 7-5
Nick Hardt (DOM/5) d. Naoki Nakagawa (JPN/10) 6-1 4-6 10-5
Adrian Obert (GER) d. Preston Brown (USA/wc) 3-6 6-4 10-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: ✨ 2019 ✨ M25 Weston [28 January - 03 February]

Doubles

1st Round

H.Johnson / Y.Johnson (USA/1) d. J.Johnson / N.Rajesh (USA/wc) 6-4 6-3
J.Reis Da Silva / P.Sakamoto (BRA) d. D.Popko / J.Souza (KAZ/BRA) 6-2 6-2
J.Grollman / J.Ignatowich (USA/wc) d. J.Tavarez Pichardo / Y.Villar (DOM/wc) 6-7(4) 6-3 10-8
H.Adams / J.Arconada (USA) d. A.Gomez / J.Ore (COL/USA/3) 7-6(3) 4-6 10-8

B.Arias / J.Butsch (BOL/USA/4) d. J.Sorgi / A.Tabilo (BRA/CHI) 7-6(7) 6-4
N.Alvarez / L.Patino (PER/MEX) d. G.Lopez Villasenor / O.Ram-Harel (MEX/ISR) 6-7(4) 6-1 10-7
M.Redlicki / E.Zhu (USA) d. S.Bangoura / P.Oosterbaan (USA) 7-6(5) 6-4
S.Korda / N.Mejia (USA/COL/2) d. S.Kirchheimer / P.Kypson (USA) 6-3 6-1


Quarterfinal

J.Reis Da Silva / P.Sakamoto (BRA) d. H.Johnson / Y.Johnson (USA/1) 6-4 3-6 10-5
H.Adams / J.Arconada (USA) d. J.Grollman / J.Ignatowich (USA/wc) 6-2 6-1
B.Arias / J.Butsch (BOL/USA/4) d. N.Alvarez / L.Patino (PER/MEX) w.o
S.Korda / N.Mejia (USA/COL/2) d. M.Redlicki / E.Zhu (USA) 7-6(2) 7-6(4)


Semifinal

H.Adams / J.Arconada (USA) d. J.Reis Da Silva / P.Sakamoto (BRA) 3-6 6-3 10-3
S.Korda / N.Mejia (USA/COL/2) d. B.Arias / J.Butsch (BOL/USA/4) 6-3 6-2


FINAL

S.Korda / N.Mejia (USA/COL/2) d. H.Adams / J.Arconada (USA) 6-3 3-6 11-9
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: ✨ 2019 ✨ M25 Weston [28 January - 03 February]

Main Draw

1st Round

Dmitry Popko (KAZ/1) d. Alessandro Petrone (ITA) 6-2 1-6 6-2
Paul C. Oosterbaan (USA/Q) d. Adrian Obert (GER/Q) 6-4 6-4
Pietro Rondoni (ITA) d. Nick Hardt (DOM/Q) 2-6 6-1 7-6(6)
Martin Redlicki (USA/5) d. Luis Patino (MEX) 6-3 6-4

Joao Souza (BRA/4) d. Jose Olivares (DOM/Q) 6-4 6-3
Ricardo Rodriguez (VEN) d. Nick Chappell (USA/wc) 6-4 6-0
Yeudy Villar (DOM/wc) d. Keshav Chopra (USA/wc) 6-1 6-2
Patrick Kypson (USA/7) d. Jumpei Yamasaki (JPN) 6-2 6-3

Evan Zhu (USA/wc) d. Harrison Adams (USA/6) 6-2 6-3
Christian Lindell (SWE/Q) d. Junior Alexander Ore (USA/Q) 7-5 7-5
Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) d. Sebastian Korda (USA) 6-4 6-3
Strong Kirchheimer (USA) d. Sekou Bangoura (USA/3) 6-4 6-3

Pavel Krainik (CAN/8) d. Or Ram-Harel (ISR) 6-4 6-3
Alejandro Tabilo (CHI) d. Jordi Arconada (USA) 6-3 6-3
Nicolas Mejia (COL) d. Gerardo Lopez Villasenor (MEX) 6-1 3-6 6-1
Nicolas Alvarez (PER) d. Pedro Sakamoto (BRA/2) 6-2 6-1


2nd Round

Dmitry Popko (KAZ/1) d. Paul C. Oosterbaan (USA/Q) 6-2 6-2
Pietro Rondoni (ITA) d. Martin Redlicki (USA/5) 6-1 6-4
Joao Souza (BRA/4) d. Ricardo Rodriguez (VEN) 3-1 ret.
Patrick Kypson (USA/7) d. Yeudy Villar (DOM/wc) 6-1 6-4

Christian Lindell (SWE/Q) d. Evan Zhu (USA/wc) 7-6(3) 6-4
Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) d. Strong Kirchheimer (USA) 6-4 7-5
Alejandro Tabilo (CHI) d. Pavel Krainik (CAN/8) 6-1 6-4
Nicolas Mejia (COL) d. Nicolas Alvarez (PER) 2-0 ret.


Quarterfinal

Dmitry Popko (KAZ/1) d. Pietro Rondoni (ITA) 4-6 6-4 6-2
Joao Souza (BRA/4) d. Patrick Kypson (USA/7) w.o
Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) d. Christian Lindell (SWE/Q) 6-4 6-3
Alejandro Tabilo (CHI) d. Nicolas Mejia (COL) 4-6 7-5 6-4


Semifinal

Dmitry Popko (KAZ/1) d. Joao Souza (BRA/4) 7-6(1) 6-2
Alejandro Tabilo (CHI) d. Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) 6-2 3-6 6-0


FINAL

Dmitry Popko (KAZ/1) d. Alejandro Tabilo (CHI) 6-2 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top