Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
2019 SEASON

M25 PALM COAST

City : Palm Coast, Florida, USA
Date : 21-27 January 2019
Prize Money : 25.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Tim Van Rijthoven (NED)

Entry List

1 Dmitry POPKO (KAZ)
2 Jared HILTZIK (USA)
3 Sekou BANGOURA (USA)
4 Martin REDLICKI (USA)
5 Harrison ADAMS (USA)
6 Alejandro GOMEZ (COL)
7 Pavel KRAINIK (CAN)
8 Pietro RONDONI (ITA)
9 Nicolas ALVAREZ (PER)
10 Luis PATINO (MEX)
11 Or RAM-HAREL (ISR)
12 Adrian ANDREEV (BUL)
13 Joao Lucas REIS DA SILVA (BRA)
14 Jumpei YAMASAKI (JPN)
15 Nick CHAPPELL (USA)
16 Evan ZHU (USA)
17 Paul C. OOSTERBAAN (USA)
18 Facundo MENA (ARG)
19 Christian LINDELL (SWE)
20 Justin BUTSCH (USA)
21 (IWTR) Alessandro PETRONE (ITA)
22 (IWTR) Strong KIRCHHEIMER (USA)

23 (Q) Jose OLIVARES (DOM)
24 (Q) Nicolas MEJIA (COL)
25 (Q) Matic SPEC (SLO)
26 (Q) Adrian OBERT (GER)
27 (Q) Baker NEWMAN (BAH)
28 (Q) Ritik SUNDARAM (USA)

29 (wc) Sebastian KORDA (USA)
30 (wc) Dragos Constantin IGNAT (ROU)
31 (wc) Aron HILTZIK (USA)
32 (wc) -
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: ✨ 2019 ✨ M25 Palm Coast [21-27 January]

Qualifying Draw

1st Round

Jose Olivares (DOM/1) d. James Vuille-Kowing (USA) 6-0 6-0
Lucas Renard (SWE/12) d. Gabriel Pipko (USA) 6-1 6-1

Nicolas Mejia (COL/2) d. Victor Castro (BRA) 6-2 6-3
Boris Arias (BOL/11) d. Sergey Belov (RUS) 6-4 6-7(7) 10-6

Nick Hardt (DOM/3) d. Spencer Newman (BAH) 6-0 6-0
Baker Newman (BAH) d. Julian Bradley (IRL/10) 6-4 6-3

Alessandro Ceppellini (ITA/4) d. Kyle Johnson (USA) 6-0 7-6(3)
Adrian Obert (GER/9) d. Mitchell Nel (CAN) 6-0 6-0

Matic Spec (SLO/5) d. Matere Alban (USA) 6-1 6-0
Alan Kohen (ARG/8) d. Dominik Barton (CZE/wc) 6-7(5) 7-6(5) 10-8

Logan Zapp (USA/wc) d. Naoki Nakagawa (JPN/6) 6-3 6-1
Ritik Sundaram (USA) d. Fernando Yamacita (BRA/7) 6-3 2-6 10-8


Final Round

Jose Olivares (DOM/1) d. Lucas Renard (SWE/12) 6-4 6-2
Nicolas Mejia (COL/2) d. Boris Arias (BOL/11) 6-2 6-1
Baker Newman (BAH) d. Nick Hardt (DOM/3) 6-3 2-6 10-7
Adrian Obert (GER/9) d. Alessandro Ceppellini (ITA/4) 6-3 4-6 10-5
Matic Spec (SLO/5) d. Alan Kohen (ARG/8) 6-2 6-3
Ritik Sundaram (USA) d. Logan Zapp (USA/wc) 7-6(6) 2-6 11-9
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: ✨ 2019 ✨ M25 Palm Coast [21-27 January]

Doubles

1st Round

H.Johnson / Y.Johnson (USA/1) d. A.Hiltzik / A.Reed (USA/wc) 7-5 6-3
N.Alvarez / L.Patino (PER/MEX) d. J.Bradley / N.Chappell (IRL/USA) 7-6(4) 1-6 10-5
A.Ceppellini / M.Spec (ITA/SLO) d. P.Krainik / O.Ram-Harel (CAN/ISR) 6-4 6-2
S.Bangoura / P.Oosterbaan (USA/4) d. S.Deshmukh / J.Nunez (IND/MEX/wc) 6-4 6-3

B.Arias / R.Kelly (BOL/USA/3) d. D.Barton / L.Nani (CZE/ARG/wc) 6-2 6-4
M.Redlicki / E.Zhu (USA) d. H.Adams / F.Mena (USA/ARG) 7-6(5) 7-6(6)
A.Petrone / P.Rondoni (ITA) d. J.Reis Da Silva / F.Yamacita (BRA) 6-1 4-6 10-6
A.Gomez / J.Ore (COL/USA/2) d. J.Butsch / K.Lovett (USA) 6-4 7-5


Quarterfinal

N.Alvarez / L.Patino (PER/MEX) d. H.Johnson / Y.Johnson (USA/1) 6-3 6-3
A.Ceppellini / M.Spec (ITA/SLO) d. S.Bangoura / P.Oosterbaan (USA/4) 6-1 6-4
B.Arias / R.Kelly (BOL/USA/3) d. M.Redlicki / E.Zhu (USA) 7-6(8) 6-2
A.Gomez / J.Ore (COL/USA/2) d. A.Petrone / P.Rondoni (ITA) 6-4 7-6(3)


Semifinal

N.Alvarez / L.Patino (PER/MEX) d. A.Ceppellini / M.Spec (ITA/SLO) 6-3 6-3
A.Gomez / J.Ore (COL/USA/2) d. B.Arias / R.Kelly (BOL/USA/3) 2-6 6-3 10-7


FINAL

A.Gomez / J.Ore (COL/USA/2) d. N.Alvarez / L.Patino (PER/MEX) 7-6(2) 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: ✨ 2019 ✨ M25 Palm Coast [21-27 January]

Main Draw

1st Round

Dmitry Popko (KAZ/1) d. Adrian Andreev (BUL) 6-2 7-6(3)
Nicolas Alvarez (PER) d. Evan Zhu (USA) 6-3 6-1
Nicolas Mejia (COL/Q) d. Aron Hiltzik (USA/wc) 6-2 6-2
Pietro Rondoni (ITA/8) d. Boris Arias (BOL/L.L) 7-5 6-3

Baker Newman (BAH/Q) d. Martin Redlicki (USA/4) 7-5 6-1
Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) d. Luis Patino (MEX) 6-4 5-7 6-4
Alessandro Petrone (ITA) d. Christian Lindell (SWE) 6-1 6-4
Pavel Krainik (CAN/7) d. Ritik Sundaram (USA/Q) 6-1 6-7(3) 6-2

Harrison Adams (USA/5) d. Strong Kirchheimer (USA) 2-6 7-5 6-4
Adrian Obert (GER/Q) d. Nick Chappell (USA) 6-4 4-6 6-4
Jose Olivares (DOM/Q) d. Justin Butsch (USA) 6-2 6-1
Sekou Bangoura (USA/3) d. Facundo Mena (ARG) 4-1 ret.

Paul C. Oosterbaan (USA) d. Alejandro Gomez (COL/6) 6-4 6-1
Matic Spec (SLO/Q) d. Jumpei Yamasaki (JPN) 6-3 7-6(2)
Or Ram-Harel (ISR) d. Dragos Constantin Ignat (ROU/wc) 4-6 7-5 7-6(7)
Jared Hiltzik (USA/2) d. Sebastian Korda (USA/wc) 6-1 7-5

Boris Arias (BOL/L.L) replaces 4th wild card


2nd Round

Nicolas Alvarez (PER) d. Dmitry Popko (KAZ/1) 6-1 6-4
Pietro Rondoni (ITA/8) d. Nicolas Mejia (COL/Q) 3-6 6-0 7-6(4)
Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) d. Baker Newman (BAH/Q) 6-4 6-2
Alessandro Petrone (ITA) d. Pavel Krainik (CAN/7) 7-5 6-7(4) 6-3

Harrison Adams (USA/5) d. Adrian Obert (GER/Q) 6-2 6-1
Sekou Bangoura (USA/3) d. Jose Olivares (DOM/Q) 6-2 6-3
Paul C. Oosterbaan (USA) d. Matic Spec (SLO/Q) 6-2 6-4
Or Ram-Harel (ISR) d. Jared Hiltzik (USA/2) 6-3 6-3


Quarterfinal

Nicolas Alvarez (PER) d. Pietro Rondoni (ITA/8) 6-1 6-3
Alessandro Petrone (ITA) d. Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) 6-1 7-5
Sekou Bangoura (USA/3) d. Harrison Adams (USA/5) 6-1 3-0 ret.
Or Ram-Harel (ISR) d. Paul C. Oosterbaan (USA) 6-2 6-1


Semifinal

Nicolas Alvarez (PER) d. Alessandro Petrone (ITA) 6-1 6-4
Sekou Bangoura (USA/3) d. Or Ram-Harel (ISR) 6-7(2) 6-1 7-5


FINAL

Nicolas Alvarez (PER) d. Sekou Bangoura (USA/3) 7-6(5) 1-6 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top