Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
✨ 2019 ✨ M25 Nussloch [21-27 January] Winner : Botic Van de Zandschulp (NED)

2019 SEASON

M25 NUSSLOCH

City : Nussloch, Germany
Date : 21-27 January 2019
Prize Money : 25.000$
Surface : Carpet (Indoor)
Defending champion : Sadio Doumbia (FRA)

Entry List

1 Lucas MIEDLER (AUT)
2 Liam BROADY (GBR)
3 Antoine ESCOFFIER (FRA)
4 Marc-Andrea HUESLER (SUI)
5 Arjun KADHE (IND)
6 Tim VAN RIJTHOVEN (NED)
7 Tobias SIMON (GER)
8 Marvin NETUSCHIL (GER)
9 Takanyi GARANGANGA (ZIM)
10 Robin KERN (GER)
11 Peter TOREBKO (GER)
12 Jules OKALA (FRA)
13 Lucas GERCH (GER)
14 Botic VAN DE ZANDSCHULP (NED)
15 Michal PRZYSIEZNY (POL)
16 Lorenzo FRIGERIO (ITA)
17 Danylo KALENICHENKO (UKR)
18 (IWTR) Peter HELLER (GER)
19 (IWTR) Elmar EJUPOVIC (GER)
20 (IWTR) Alexander ERLER (AUT)
21 (IWTR) Dominik BOEHLER (GER)
22 (IWTR) Christoph NEGRITU (GER)

23 (Q) Lenny HAMPEL (AUT)
24 (Q) Andrew WATSON (GBR)
25 (Q) Ryan PENISTON (GBR)
26 (Q) Szymon WALKOW (POL)
27 (Q) Robin LANG (GER)
28 (Q) Torben STEINORTH (GER)

29 (wc) Benjamin HASSAN (GER)
30 (wc) Christian HIRSCHMUELLER (GER)
31 (wc) Tim HEGER (GER)
32 (wc) Osman TORSKI (GER)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: ✨ 2019 ✨ M25 Nussloch [21-27 January]

Qualifying Draw

1st Round

Lenny Hampel (AUT/1) d. Nino Ehrenschneider (GER/wc) 7-6(2) 6-2
David Novotny (GER) d. Jakob Aichhorn (AUT/12) 7-6(5) 7-6(3)

Andrew Watson (GBR/2) d. Patrik Hartmeier (SUI) 6-2 6-1
Tillmann Erdbories (GER) d. Niklas Schell (GER/10) 7-6(4) 7-5

Pascal Meis (GER/3) d. Varun Venkat (USA/wc) 6-2 6-0
Torben Steinorth (GER/wc) d. Marek Jaloviec (CZE/9) 7-6(4) 6-4

Ryan Peniston (GBR/4) d. Hendrik Jebens (GER) 7-6(5) 6-2
Karol Drzewiecki (POL/8) d. Davide Pozzi (ITA) 6-1 6-2

Kai Wehnelt (GER/5) d. Niklas Albuszies (GER) 6-1 6-2
Robin Lang (GER/wc) d. Patrick Mayer (GER/11) 5-7 7-5 10-7

Marek Gengel (CZE/6) d. Maik Steiner (GER) 7-5 6-2
Szymon Walkow (POL/7) d. Karlo Cubelic (GER) 7-6(5) 3-6 10-8


Final Round

Lenny Hampel (AUT/1) d. David Novotny (GER) 6-1 3-6 10-6
Andrew Watson (GBR/2) d. Tillmann Erdbories (GER) 7-6(4) 7-6(2)
Torben Steinorth (GER/wc) d. Pascal Meis (GER/3) 5-7 6-3 10-4
Ryan Peniston (GBR/4) d. Karol Drzewiecki (POL/8) 7-6(4) 6-3
Robin Lang (GER/wc) d. Kai Wehnelt (GER/5) 6-2 6-1
Szymon Walkow (POL/7) d. Marek Gengel (CZE/6) 4-6 7-6(5) 10-6
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: ✨ 2019 ✨ M25 Nussloch [21-27 January]

Doubles

1st Round

L.Broady / A.Kadhe (GBR/IND/1) d. N.Albuszies / R.Lang (GER) 6-1 6-3
A.Erler / L.Hampel (AUT) d. D.Boehler / P.Mayer (GER) 6-1 1-6 10-5
P.Heller / K.Wehnelt (GER) d. A.Escoffier / J.Okala (FRA) 3-6 6-4 10-4
M.Gengel / D.Kalenichenko (CZE/UKR/4) d. R.Kern / S.Reinwein (GER) 6-2 6-1

K.Cubelic / M.Netuschil (GER) d. M-A.Huesler / L.Miedler (SUI/AUT/3) w.o
R.Peniston / A.Watson (GBR) d. L.Frigerio / D.Pozzi (ITA) 6-1 7-5
T.Heger / P.Torebko (GER) d. L.Gerch / N.Schell (GER) 6-4 6-4
K.Drzewiecki / S.Walkow (POL/2) d. G.Smits / B.Van de Zandschulp (NED) 3-6 6-4 11-9


Quarterfinal

L.Broady / A.Kadhe (GBR/IND/1) d. A.Erler / L.Hampel (AUT) 7-6(2) 6-4
M.Gengel / D.Kalenichenko (CZE/UKR/4) d. P.Heller / K.Wehnelt (GER) 6-0 6-4
K.Cubelic / M.Netuschil (GER) d. R.Peniston / A.Watson (GBR) 7-5 1-6 10-7
K.Drzewiecki / S.Walkow (POL/2) d. T.Heger / P.Torebko (GER) 6-3 6-3


Semifinal

M.Gengel / D.Kalenichenko (CZE/UKR/4) d. L.Broady / A.Kadhe (GBR/IND/1) 6-7(5) 6-3 10-6
K.Drzewiecki / S.Walkow (POL/2) d. K.Cubelic / M.Netuschil (GER) 6-3 7-6(4)


FINAL

K.Drzewiecki / S.Walkow (POL/2) d. M.Gengel / D.Kalenichenko (CZE/UKR/4) 7-5 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: ✨ 2019 ✨ M25 Nussloch [21-27 January]

Main Draw

1st Round

Jules Okala (FRA) d. Lucas Miedler (AUT/1) 6-7(5) 7-5 7-6(5)
Takanyi Garanganga (ZIM) d. Robin Kern (GER) 4-6 6-4 6-4
Lucas Gerch (GER) d. Lenny Hampel (AUT/Q) 6-1 6-3
Tim Van Rijthoven (NED/7) d. Robin Lang (GER/Q) 6-1 6-2

Danylo Kalenichenko (UKR) d. Antoine Escoffier (FRA/3) 6-3 3-6 7-6(4)
Peter Torebko (GER) d. Szymon Walkow (POL/Q) 6-4 7-6(5)
Peter Heller (GER) d. Andrew Watson (GBR/Q) 6-3 6-2
Kai Wehnelt (GER/L.L) d. Arjun Kadhe (IND/6) 7-6(3) 7-6(6)

Tobias Simon (GER/8) d. Tim Heger (GER/wc) 6-3 6-4
Ryan Peniston (GBR/Q) d. Osman Torski (GER/wc) 6-0 6-1
Alexander Erler (AUT) d. Michal Przysiezny (POL) 7-6(2) ret.
Marc-Andrea Huesler (SUI/4) d. Christoph Negritu (GER) 6-2 6-4

Benjamin Hassan (GER/5/wc) d. Elmar Ejupovic (GER) 4-6 6-3 6-2
Dominik Boehler (GER) d. Marvin Netuschil (GER) 6-4 6-3
Lorenzo Frigerio (ITA) d. Christian Hirschmueller (GER/wc) 6-7(3) 6-2 3-0 ret.
Botic Van de Zandschulp (NED) d. Liam Broady (GBR/2) 6-1 6-2

Kai Wehnelt (GER/L.L) replaces Torben Steinorth (GER/Q)


2nd Round

Takanyi Garanganga (ZIM) d. Jules Okala (FRA) 4-6 6-3 7-6(4)
Tim Van Rijthoven (NED/7) d. Lucas Gerch (GER) 7-6(5) 6-4
Peter Torebko (GER) d. Danylo Kalenichenko (UKR) 6-2 6-3
Peter Heller (GER) d. Kai Wehnelt (GER/L.L) 6-4 6-1

Tobias Simon (GER/8) d. Ryan Peniston (GBR/Q) 7-6(4) 6-4
Alexander Erler (AUT) d. Marc-Andrea Huesler (SUI/4) 5-7 6-4 6-4
Benjamin Hassan (GER/5/wc) d. Dominik Boehler (GER) 2-6 6-3 6-4
Botic Van de Zandschulp (NED) d. Lorenzo Frigerio (ITA) 6-2 6-3


Quarterfinal

Tim Van Rijthoven (NED/7) d. Takanyi Garanganga (ZIM) 6-4 7-6(5)
Peter Heller (GER) d. Peter Torebko (GER) 7-6(5) 6-4
Alexander Erler (AUT) d. Tobias Simon (GER/8) 6-4 7-6(4)
Botic Van de Zandschulp (NED) d. Benjamin Hassan (GER/5/wc) 6-3 6-4


Semifinal

Peter Heller (GER) d. Tim Van Rijthoven (NED/7) 6-4 3-6 7-6(5)
Botic Van de Zandschulp (NED) d. Alexander Erler (AUT) 6-3 6-3


FINAL

Botic Van de Zandschulp (NED) d. Peter Heller (GER) 6-2 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top