Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
2019 SEASON

M25 KAZAN

City : Kazan, Russia
Date : 21-27 January 2019
Prize Money : 25.000$
Surface : Hard (Indoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Sergey BETOV (BLR)
2 Teymuraz GABASHVILI (RUS)
3 Khumoyun SULTANOV (UZB)
4 Ivan GAKHOV (RUS)
5 Konstantin KRAVCHUK (RUS)
6 Ben PATAEL (ISR)
7 Evgenii TIURNEV (RUS)
8 Sergey FOMIN (UZB)
9 Sanjar FAYZIEV (UZB)
10 Mikhail FUFYGIN (RUS)
11 Markos KALOVELONIS (RUS)
12 Alexander IGOSHIN (RUS)
13 Maxim RATNIUK (RUS)
14 Vadym URSU (UKR)
15 Matvey MININ (RUS)
16 Ivan LIUTAREVICH (BLR)
17 Denis MATSUKEVITCH (RUS)
18 (IWTR) Kristian LOZAN (RUS)
19 (IWTR) Shalva DZHANASHIYA (RUS)
20 (IWTR) Richard MUZAEV (RUS)
21 (IWTR) Alexander VASILENKO (RUS)
22 (IWTR) Vladimir IVANOV (EST)

23 (Q) Boris BUTULIJA (SRB)
24 (Q) Martin BORISIOUK (BLR)
25 (Q) Alexandros SKORILAS (GRE)
26 (Q) Alexander PAVLIOUTCHENKOV (RUS)
27 (Q) Artur SHAKHNUBARYAN (RUS)
28 (Q) Philipp KLIMOV (RUS)

29 (wc) Timur KIYAMOV (RUS)
30 (wc) Savriyan DANILOV (RUS)
31 (wc) Sergey BOLOTOV (RUS)
32 (wc) Alibek KACHMAZOV (RUS)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: ✨ 2019 ✨ M25 Kazan [21-27 January]

Qualifying Draw

1st Round

Bye vs. Bye
Alexandros Skorilas (GRE/9) d. Egor Noskin (RUS/wc) 6-4 5-7 10-7

Yan Sabanin (RUS/2) vs. Bye
Philipp Klimov (RUS) d. Alexey Aleshchev (RUS/8) 6-3 6-3

Grigoriy Lomakin (KAZ/3) vs. Bye
Alexander Pavlioutchenkov (RUS/10) d. Ruzel Fathullin (RUS/wc) 6-3 6-3

Boris Butulija (SRB/4) vs. Bye
Aliaksandr Liaonenka (BLR/12) d. Dmitry Myagkov (RUS) 3-6 6-0 12-10

Simon Yitbarek (SWE/5) vs. Bye
Martin Borisiouk (BLR/7) d. Ivan Mikhaylyuk (RUS/wc) 7-6(7) 4-6 10-7

Andrey Uvarov (RUS) d. Ioannis Stergiou (GRE/6) 6-4 6-2
Artur Shakhnubaryan (RUS/11) d. Salikh Gilmutdinov (RUS) 6-0 6-0

Bye replaces Denis Matsukevitch (RUS/1) (→ Main Draw)


Final Round

Alexandros Skorilas (GRE/9) vs. Bye
Philipp Klimov (RUS) d. Yan Sabanin (RUS/2) 6-4 6-1
Alexander Pavlioutchenkov (RUS/10) d. Grigoriy Lomakin (KAZ/3) 6-4 7-6(3)
Boris Butulija (SRB/4) d. Aliaksandr Liaonenka (BLR/12) 6-1 6-1
Martin Borisiouk (BLR/7) d. Simon Yitbarek (SWE/5) 6-3 7-5
Artur Shakhnubaryan (RUS/11) d. Andrey Uvarov (RUS) 6-3 5-7 10-8
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: ✨ 2019 ✨ M25 Kazan [21-27 January]

Doubles

1st Round

I.Gakhov / A.Pavlioutchenkov (RUS/1) d. M.Kalovelonis / G.Lomakin (RUS/KAZ) 6-3 6-4
S.Danilov / E.Noskin (RUS/wc) d. A.Igoshin / E.Tiurnev (RUS) 7-5 4-6 10-3
M.Fufygin / D.Matsukevitch (RUS) d. R.Muzaev / A.Muzati (RUS/wc) 6-4 6-3
S.Betov / T.Gabashvili (BLR/RUS/3) d. I.Liutarevich / V.Ursu (BLR/UKR) 6-7(5) 6-2 10-5

K.Sultanov / A.Vasilenko (UZB/RUS/4) d. P.Klimov / K.Lozan (RUS) 6-2 6-1
T.Kiyamov / K.Kravchuk (RUS) d. V.Ivanov / M.Ratniuk (EST/RUS) 6-2 7-5
S.Dzhanashiya / Y.Sabanin (RUS) d. S.Bolotov / I.Mikhaylyuk (RUS) 6-2 6-4
S.Fayziev / S.Fomin (UZB/2) d. R.Fathullin / A.Uvarov (RUS/wc) 6-3 6-1


Quarterfinal

S.Danilov / E.Noskin (RUS/wc) d. I.Gakhov / A.Pavlioutchenkov (RUS/1) 2-6 7-5 13-11
M.Fufygin / D.Matsukevitch (RUS) d. S.Betov / T.Gabashvili (BLR/RUS/3) 7-6(4) 2-6 11-9
K.Sultanov / A.Vasilenko (UZB/RUS/4) d. T.Kiyamov / K.Kravchuk (RUS) 6-3 6-4
S.Fayziev / S.Fomin (UZB/2) d. S.Dzhanashiya / Y.Sabanin (RUS) 6-3 6-4


Semifinal

M.Fufygin / D.Matsukevitch (RUS) d. S.Danilov / E.Noskin (RUS/wc) 6-1 6-2
K.Sultanov / A.Vasilenko (UZB/RUS/4) d. S.Fayziev / S.Fomin (UZB/2) 6-0 4-6 10-6


FINAL

M.Fufygin / D.Matsukevitch (RUS) d. K.Sultanov / A.Vasilenko (UZB/RUS/4) 6-4 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: ✨ 2019 ✨ M25 Kazan [21-27 January]

Main Draw

1st Round

Sergey Betov (BLR/1) d. Vladimir Ivanov (EST) 6-3 6-0
Markos Kalovelonis (RUS) d. Sergey Bolotov (RUS/wc) 6-2 3-6 6-1
Denis Matsukevitch (RUS) d. Artur Shakhnubaryan (RUS/Q) 6-3 6-4
Evgenii Tiurnev (RUS/7) d. Kristian Lozan (RUS) 6-1 6-2

Khumoyun Sultanov (UZB/3) d. Boris Butulija (SRB/Q) 7-6(4) 6-2
Alexander Vasilenko (RUS) d. Alexandros Skorilas (GRE/Q) 6-4 6-1
Sanjar Fayziev (UZB) d. Alexander Igoshin (RUS) 6-0 6-3
Sergey Fomin (UZB/8) d. Alibek Kachmazov (RUS/wc) 6-3 2-6 6-4

Konstantin Kravchuk (RUS/5) d. Timur Kiyamov (RUS/wc) 6-3 6-4
Vadym Ursu (UKR) d. Philipp Klimov (RUS/Q) 6-3 6-3
Martin Borisiouk (BLR/Q) d. Mikhail Fufygin (RUS) 6-4 6-4
Richard Muzaev (RUS) d. Ivan Gakhov (RUS/4) 6-3 3-6 6-2

Maxim Ratniuk (RUS) d. Ben Patael (ISR/6) 6-1 6-3
Matvey Minin (RUS) d. Shalva Dzhanashiya (RUS) 6-3 6-2
Savriyan Danilov (RUS/wc) d. Ivan Liutarevich (BLR) 6-3 6-4
Teymuraz Gabashvili (RUS/2) d. Alexander Pavlioutchenkov (RUS/Q) 6-3 6-2


2nd Round

Sergey Betov (BLR/1) d. Markos Kalovelonis (RUS) 6-2 6-3
Evgenii Tiurnev (RUS/7) d. Denis Matsukevitch (RUS) 6-1 6-4
Alexander Vasilenko (RUS) d. Khumoyun Sultanov (UZB/3) 6-4 6-0
Sanjar Fayziev (UZB) d. Sergey Fomin (UZB/8) 6-2 7-6(2)

Konstantin Kravchuk (RUS/5) d. Vadym Ursu (UKR) 6-1 6-3
Richard Muzaev (RUS) d. Martin Borisiouk (BLR/Q) 7-6(4) 6-2
Maxim Ratniuk (RUS) d. Matvey Minin (RUS) 6-3 2-6 7-6(2)
Teymuraz Gabashvili (RUS/2) d. Savriyan Danilov (RUS/wc) 6-2 4-6 6-3


Quarterfinal

Evgenii Tiurnev (RUS/7) d. Sergey Betov (BLR/1) 6-3 6-1
Sanjar Fayziev (UZB) d. Alexander Vasilenko (RUS) 3-6 6-4 6-2
Konstantin Kravchuk (RUS/5) d. Richard Muzaev (RUS) 6-2 6-2
Teymuraz Gabashvili (RUS/2) d. Maxim Ratniuk (RUS) 6-4 6-3


Semifinal

Sanjar Fayziev (UZB) d. Evgenii Tiurnev (RUS/7) 6-3 6-7(4) 7-6(5)
Teymuraz Gabashvili (RUS/2) d. Konstantin Kravchuk (RUS/5) 7-5 4-6 6-1


FINAL

Sanjar Fayziev (UZB) d. Teymuraz Gabashvili (RUS/2) 6-3 7-5
 
1 - 4 of 4 Posts
Top