Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
2019 SEASON

M15 ANTALYA

City : Antalya, Turkey
Date : 14-20 January 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Gianluigi Quinzi (ITA)

Entry List

1 Tom FAWCETT (USA)
2 Riccardo BELLOTTI (ITA)
3 Hiroyasu EHARA (JPN)
4 Pavel NEJEDLY (CZE)
5 Ergi KIRKIN (TUR)
6 Nicolae FRUNZA (ROU)
7 Antonio MASSARA (ITA)
8 Alexander RITSCHARD (USA)
9 Mathieu PERCHICOT (FRA)
10 Davide GALOPPINI (ITA)
11 Dejan KATIC (SRB)
12 Simone RONCALLI (ITA)
13 Maciej RAJSKI (POL)
14 Paul WOERNER (GER)
15 Samuel BROSSET (FRA)
16 Duje KEKEZ (CRO)
17 Omar GIACALONE (ITA)
18 Vladimir KOROLEV (RUS)
19 Alexander SHEVCHENKO (RUS)
20 Nikita MASHTAKOV (UKR)
21 Sarp AGABIGUN (TUR)
22 (JE) Timofei SKATOV (KAZ)

23 (Q) Matej SABANOV (CRO)
24 (Q) Razvan Marius CODESCU (ROU)
25 (Q) Gokberk ERGENEMAN (TUR)
26 (Q) Luis GOMAR MONIO (ESP)
27 (Q) Alexander OVCHAROV (RUS)
28 (Q) Matyas FUELE (HUN)

29 (wc) Sagadat AYAP (KAZ)
30 (wc) Moritz THIEM (AUT)
31 (wc) Mert ALKAYA (TUR)
32 (wc) Kaya ARINC (USA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: ✨ 2019 ✨ M15 Antalya [14-20 January]

Qualifying Draw

1st Round

Matej Sabanov (CRO/1) d. Daniil Gusev (RUS) 6-3 6-0
Dostanbek Tashbulatov (KAZ) d. Gianmarco Ferrari (ITA/7) 6-2 7-5

Ivan Sabanov (CRO/2) d. Juan Ignacio Alcalde (ARG) 6-1 6-4
Luis Gomar Monio (ESP/11) d. Burak Bilgin (TUR/wc) 6-2 2-0 ret.

Jaime Fermosell (ESP/3) d. Mihnea Lorin Stefan Turcu (ROU/wc) 6-1 6-2
Matyas Fuele (HUN) d. Bulat Galiev (RUS/10) 6-7(4) 6-3 10-7

Razvan Marius Codescu (ROU/4/wc) d. Dimitrios Choumis (GRE/wc) 6-2 6-3
Alexander Crnokrak (AUS/8) d. Michalis Sakellaridis (GRE) 7-5 6-1

Valentin Vanta (ROU/5) d. Mustafa Can Gunes (TUR) 6-0 6-1
Alexander Ovcharov (RUS/12) d. Klim Ivanov (KAZ) 6-0 6-2

Edoardo Bottino (ITA) d. Bingyu Yu (CHN/6) 6-3 7-5
Gokberk Ergeneman (TUR/9) d. Oliver Benneweis Pramming (DEN/wc) 6-3 7-5


Final Round

Matej Sabanov (CRO/1) d. Dostanbek Tashbulatov (KAZ) 6-1 6-3
Luis Gomar Monio (ESP/11) d. Ivan Sabanov (CRO/2) 6-2 6-4
Matyas Fuele (HUN) d. Jaime Fermosell (ESP/3) 6-3 6-1
Razvan Marius Codescu (ROU/4/wc) d. Alexander Crnokrak (AUS/8) 5-7 6-3 10-7
Alexander Ovcharov (RUS/12) d. Valentin Vanta (ROU/5) w.o
Gokberk Ergeneman (TUR/9) d. Edoardo Bottino (ITA) 6-4 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: ✨ 2019 ✨ M15 Antalya [14-20 January]

Doubles

1st Round

I.Sabanov / M.Sabanov (CRO/1) d. K.Ivanov / D.Katic (KAZ/SRB) 6-3 6-1
M.Rajski / P.Woerner (POL/GER) d. R.Codescu / M.Turcu (ROU/wc) 6-2 6-1
P.Nejedly / S.Roncalli (CZE/ITA) d. S.Brosset / M.Perchicot (FRA) 6-2 6-4
R.Bellotti / A.Shevchenko (ITA/RUS) d. D.Galoppini / A.Massara (ITA/3) 6-2 4-6 10-4

S.Agabigun / N.Frunza (TUR/ROU/4) d. V.Korolev / N.Mashtakov (RUS/UKR) 6-1 7-5
T.Skatov / D.Tashbulatov (KAZ) d. B.Bilgin / G.Ergeneman (TUR/wc) 3-6 7-6(2) 10-4
O.Giacalone / D.Kekez (ITA/CRO) d. T.Fawcett / A.Ritschard (USA) w.o
S.Ayap / H.Ehara (KAZ/JPN/2) d. G.Ferrari / L.Gomar Monio (ITA/ESP/wc) 6-2 4-6 10-2


Quarterfinal

I.Sabanov / M.Sabanov (CRO/1) d. M.Rajski / P.Woerner (POL/GER) w.o
R.Bellotti / A.Shevchenko (ITA/RUS) d. P.Nejedly / S.Roncalli (CZE/ITA) 6-4 6-4
S.Agabigun / N.Frunza (TUR/ROU/4) d. T.Skatov / D.Tashbulatov (KAZ) 6-4 6-3
O.Giacalone / D.Kekez (ITA/CRO) d. S.Ayap / H.Ehara (KAZ/JPN/2) 7-5 6-1


Semifinal

I.Sabanov / M.Sabanov (CRO/1) d. R.Bellotti / A.Shevchenko (ITA/RUS) 6-0 6-4
S.Agabigun / N.Frunza (TUR/ROU/4) d. O.Giacalone / D.Kekez (ITA/CRO) 6-2 6-2


FINAL

I.Sabanov / M.Sabanov (CRO/1) d. S.Agabigun / N.Frunza (TUR/ROU/4) 6-1 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: ✨ 2019 ✨ M15 Antalya [14-20 January]

Main Draw

1st Round

Tom Fawcett (USA/1) d. Gokberk Ergeneman (TUR/Q) 6-3 6-4
Davide Galoppini (ITA) d. Sagadat Ayap (KAZ/wc) 6-2 6-3
Timofei Skatov (KAZ) d. Nikita Mashtakov (UKR) 6-4 4-6 7-5
Nicolae Frunza (ROU/6) d. Mathieu Perchicot (FRA) 7-6(5) 6-1

Luis Gomar Monio (ESP/Q) d. Pavel Nejedly (CZE/4) 6-2 6-7(4) 6-4
Dejan Katic (SRB) d. Vladimir Korolev (RUS) 6-4 6-0
Maciej Rajski (POL) d. Kaya Arinc (USA/wc) 6-2 6-0
Antonio Massara (ITA/7) d. Simone Roncalli (ITA) 1-6 6-3 6-2

Ergi Kirkin (TUR/5) d. Matyas Fuele (HUN/Q) 7-6(3) 4-6 7-6(4)
Omar Giacalone (ITA) d. Samuel Brosset (FRA) 7-5 6-3
Alexander Shevchenko (RUS) d. Alexander Ovcharov (RUS/Q) 6-2 2-6 6-1
Hiroyasu Ehara (JPN/3) d. Matej Sabanov (CRO/Q) 6-4 6-7(7) 6-4

Alexander Ritschard (USA/8) d. Sarp Agabigun (TUR) 6-2 6-1
Paul Woerner (GER) d. Duje Kekez (CRO) 6-4 0-6 6-2
Razvan Marius Codescu (ROU/Q) d. Mert Alkaya (TUR/wc) 6-2 6-4
Riccardo Bellotti (ITA/2) d. Moritz Thiem (AUT/wc) 6-1 7-5


2nd Round

Davide Galoppini (ITA) d. Tom Fawcett (USA/1) 6-3 6-2
Nicolae Frunza (ROU/6) d. Timofei Skatov (KAZ) 6-3 6-1
Dejan Katic (SRB) d. Luis Gomar Monio (ESP/Q) 6-2 6-0
Maciej Rajski (POL) d. Antonio Massara (ITA/7) 2-6 6-2 6-3

Omar Giacalone (ITA) d. Ergi Kirkin (TUR/5) 6-2 6-2
Alexander Shevchenko (RUS) d. Hiroyasu Ehara (JPN/3) 6-3 6-1
Paul Woerner (GER) d. Alexander Ritschard (USA/8) 4-6 6-4 1-0 ret.
Riccardo Bellotti (ITA/2) d. Razvan Marius Codescu (ROU/Q) 6-3 6-0


Quarterfinal

Davide Galoppini (ITA) d. Nicolae Frunza (ROU/6) 6-7(5) 6-1 6-1
Dejan Katic (SRB) d. Maciej Rajski (POL) 6-4 6-2
Alexander Shevchenko (RUS) d. Omar Giacalone (ITA) 6-3 6-4
Riccardo Bellotti (ITA/2) d. Paul Woerner (GER) w.o


Semifinal

Davide Galoppini (ITA) d. Dejan Katic (SRB) 7-6(2) 6-4
Riccardo Bellotti (ITA/2) d. Alexander Shevchenko (RUS) 6-2 6-2


FINAL

Riccardo Bellotti (ITA/2) vs. Davide Galoppini (ITA) (→ canceled)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top