Juniors [Archive] - Page 3 - MensTennisForums.com

Juniors

Pages : 1 2 [3] 4 5

  1. Beaulieu-sur-Mer |France| G1 |22 April 13| Winner: Alexander ZVEREV (GER)
  2. Asian Closed Jr Tennis Chmps | India | GB1 |15 Apri 13 | Winner: Duck Hee LEE (KOR)
  3. Trofeo Juan Carlos Ferrerro | Spain | G1 | 09 April13 | Winner: Maxime HAMOU (FRA)
  4. Easter Bowl Championship (Closed) | USA| GB1 | 08 April 13 |Winner: Gage BRYMER (USA)
  5. USTA International Spring Chmps | USA |G1 | 01 April 13 | Winner: Stefan KOZLOV (USA)
  6. Sudamericano (Closed) | Bolivia | GB1 | 26 March 13 | Winner: Nicolas JARRY (CHI)
  7. 29th Perin Memorial | Croatia | G1 | 19 March - 24 March 2013
  8. 24th Mitsubishi-Lancer | Philippines | G1 |March 13 | Winner: Cameron NORRIE (NZL)
  9. 30th Copa Gerdau | Brazil | GA | 18 March 2013 | Winner: Gianluigi QUINZI (ITA)
  10. 21st Sarawak Chief Minister's Cup | Malaysia | G1 |12 Mar| Winner: Borna CORIC (CRO)
  11. 43rd Banana Bowl | Brazil | G1 | 11 March 13 | Winner: Johan Sebastien TATLOT (FRA)
  12. 33rd Asuncion Bowl | Paraguay | G1 | 04 March 13|Winner: Johan Sebastien TATLOT (FRA)
  13. Chang LTAT ITF Junior | Thailand | G1| 04 March 13 | Winner: Omar JASIKA (AUS)
  14. Les Petits As | France | U14 | 19 Jan | Winner: Samuele RAMAZZOTTI (ITA)
  15. Copa Barranquilla | Colombia | G1 | 14 Jan 2013 | Winner: Diego PEDRAZA (COL)
  16. Aegon Junior Int'l Teen Tennis | Great Britain | U14 | Winner: Corentin MOUTET (FRA)
  17. Australian Open Junior | Australia | GA | 19 Jan | Winner: Nick KYRGIOS (AUS)
  18. 25th Czech Int'l | Czech Republic | G1 | 14 Jan 2013 | Winner: Roman SAFIULLIN (RUS)
  19. AGL Loy Yang Traralgon Int'l | Australia | G1 | 12 Jan | Winner: Nick KYRGIOS (AUS)
  20. Copa Gatorade 2013 | Venezuela | G1 | 07 Jan | Winner:Jorge B. PANTA HERREROS (PER)
  21. Copa Del Cafe 2013 | Costa Rica | G1 | 31 Dec 2013 | Winner: Nikola MILOJEVIC (SRB)
  22. Abierto Juvenil Mexicano | Mexico | GA | 23 Dec | Winner: Nikola MILOJEVIC (SRB)
  23. Junior Orange Bowl 51st Intl. | USA | 12&U 14&U | December 17-23, 2012
  24. Nike Junior International Masters 2012 | USA | 12U & 14U | 6-12 December 2012
  25. 2012 Top Juniors on Tour
  26. Orange Bowl International | USA | GA | 03 Dec | Winner: Laslo DJERE (SRB)
  27. Eddie Herr International | USA | G1 | 26 Nov | Winner: Christian GARIN (CHI)
  28. XXVI Yucatan Cup | Mexico | G1 | 19 Nov 2012 | Winner: Filippo BALDI (ITA)
  29. Asian/Oceania Closed | Korea, Rep. | GB1 | Nov 12 | Winner: Seong Chan HONG (KOR)
  30. Osaka Mayor's Cup | Japan | GA | 22 Oct 2012 | Winner: Nick KYRGIOS (AUS)
  31. Pan American ITF Championships | USA | Grade B1 | 08 Oct 12 | Winner: Noah RUBIN
  32. Boy's Junior Davis Cup
  33. US Open Junior Tennis Championships | USA | GA | 02 Sept 2012 | Winner: Filip PELIWO
  34. Canadian Open Junior Championships | Canada | G1 | 26 Aug 2012 | Winner: Nick KYRGIOS
  35. 2012 World Junior Tennis (14&U) | Czech Republic | 13 - 18 August | Winner: USA
  36. EUROPEAN SUMMER CUPS B18 & B16 | 6 Aug - 8 Aug 2012
  37. Potential Future Spanish Star: Idol is Federer; likes Tomic
  38. 2012 European Jr Chmpship | Switzerland | GB1 | 23 July | Winner: Kimmer COPPEJANS
  39. ITF Junior Open Linz | Austria | G1| 17 July 2012 | Winner: Kevin KACZYNSKI
  40. Allianz Kundler German Juniors | Germany | G1 | 10 July | Winner: Maximilian MARTERER
  41. Mediterranee Avenir | Morocco | G1 | 09 July 2012 | Winner: Clement GEENS
  42. The Junior Championships, Wimbledon | GBR | Grade A |30 June | Winner: Filip PELIWO
  43. AEGON Jr Int'l Roehampton | Great Britain | G1 | 24 June | Winner: Kimmer COPPEJANS
  44. 2012 Junior Davis Cup Qualifying: African Junior Team Chmps | 13 - 17 June | Algeria
  45. Weekly Junior ITF Rankings - 2013 rankings out!
  46. 20th Int'l Jr Tourn. of Offenbach | Germany | G1 | 12 - 17 June | Winner: Hyeon CHUNG
  47. Roland Garros Jr Championships | France |GA |03 -10 June 12| Winner: Kimmer COPPEJANS
  48. Astrid Bowl Charleroi | Belgium | G1 | 28 May - 02 June 2012| Winner: Julien CAGNINA
  49. 53 Trofeo Bonfiglio | Italy | GA | 21 May - 27 May 2012 | Winner: Gianluigi QUINZI
  50. 34 Torneo Int 'l Sabatini | Italy |G1 | May 14| Winner: Laurent LOKOLI
  51. Top 2011 Juniors
  52. 2012 Junior Davis Cup [U16]: South America Qualifying |April 30 - May 5| Venezuela
  53. Who is your favorite junior from your country?
  54. 2012 Junior Davis Cup [U16]: North/Central America& Caribbean FQ |April 26-28| Mexico
  55. 2012 Junior Davis Cup [U16]: Asia/Oceania Final Qualifying | April 24 -29 | Australia
  56. 17ème Open Internat'l Jr de Beaulieu-sur-Mer | France | G1 | Winner:Kimmer COPPEJANS
  57. Easter Bowl Championship (Closed) - Grade B1 - USA - Winner: Mackenzie MCDONALD
  58. Asian Closed Junior Tennis Championships - Grade B1 - India - Winner: Jae Hwan KIM
  59. International Spring Championship - Grade 1 - USA - Winner: Mitchell KRUEGER
  60. Torneo Sudamericano Individual - Clay - Outdoor , Grade B1, Winner: Gabriel FRIEDRICH
  61. 29th Copa Gerdau de Tenis - Grade A - Clay Outdoor - Winner: Mathias BOURGUE
  62. ATP Rankings: Post-Junior generation (1994)
  63. ATP Rankings - U18 (1995 and younger)
  64. Copa Del Cafe G1 Juniors
  65. Abierto Juvenil Mexico 2012 GA Junior
  66. U18: Eddie Herr
  67. college tennis vid
  68. Biggest talents and biggest prospects born after 1995
  69. Tournoi International Junior de la Ville (June 22 - Clay, G3) Winner: Borna Ćorić
  70. The Juniors Championships, Wimbledon 2011
  71. 52nd Trofeo Bonfiglio 2011 (May 16 - Clay, GA) Entry List
  72. Panaceo ITF Junior Cup 2011 (May 10 - Clay, G2) Main Draw
  73. 33rd Torneo "Citta' Di Santa Croce" Mauro Sabatini (May 9 - Clay, G1) Main Draw
  74. 19th Int'l Junior Tourn. Citta' Di Prato (May 3 - Clay, G2) Winner: Kaichi Uchida
  75. 28th Int'l Tournament of Salsomaggiore (Apr 25 - Clay, G2) Winner: Amerigo Contini
  76. Mostar Open 18&U 2011 (April 20 - Clay, G4) Winner: Borna Ćorić
  77. 36th City of Florence Int'l Tournament (April 20 - Clay, G2) Winner: LukᚠVrňák
  78. Cto Int'l Junior de Tenis (April 19 - Clay, G2) Winner: Eduard Esteve Lobato
  79. 33rd PROFSTAV Slovakia Cup (April 19 - Clay, G2) Winner: Filip Horanský
  80. Open Int'l Juniors de Beaulieu sur Mer (April 18 - Clay, G1) Winner: Liam Broady
  81. Open d'Istres Ouest Provence 2011 (April 11 - Clay, G2) Winner: Miki Janković
  82. IX Open ITF Junior Pilar De La Horadada (April 12 - Hard, G2) Winner: Andrés Artuñedo
  83. Cap D'ail ITF Junior Open 2011 (Apr 4 - Clay, G2) Winner : Laurent Lokoli
  84. USTA International Spring Championships (Apr 4-Hard, G1) Winner: Marcos Giron
  85. Copa Gerdau 2011 (Mar 21 - Clay, GA) Winner: Thiago Moura Monteiro
  86. Usta
  87. 17th Sarawak Chief Minister's Cup 2011 (Mar 15 - Hard, G1) Winner: Andrew Whittington
  88. Banana Bowl 2011 (Mar 14 - Clay, G1) Winner: Mathias Bourgue
  89. Chang LTAT ITF Junior Championships 2011 (Mar 7 - Hard, G1) Winner: Sean Berman
  90. 31st Asuncion Bowl 2011 (Mar 7 - Clay, G1) Winner: Thiago Moura Monteiro
  91. Uruguay Bowl 2011 (Feb 28 - Clay, G2) Winner: Gianluigi Quinzi
  92. Riaan Venter Junior ITF 2011 (Feb 28 - Hard, G2) Winner: Filip Horanský
  93. Aivaras Balzekas Memorial Cup 2011 (Feb 22 - Carpet, G2) Winner: Yaraslau Shyla
  94. Argentina Cup 2011 (Feb 21 - Clay, G2) Winner: João Pedro Sorgi
  95. AJC Tournament in Egypt cancelled
  96. Copa Milo - Chile Deportes 2011 (Feb 14 - Clay, G2) Winner: Matías Sborowitz
  97. Condor de Plata Tournament 2011 (Feb 7 - Clay, G2) Winner: Hugo Dellien
  98. Inka Bowl 2011 (Jan 31 - Clay, G2) Winner: Daniel Santos
  99. Nicolas Machivello "Copa Graiman" 2011 (Jan 24 - Clay, G2) Winner: Hugo Dellien
  100. Australian Open Junior Championships 2011 (Jan 23 - Hard, GA) Winner: Jiří Veselý
  101. Belgrade Junior Open 2011 (jan 3 - Clay, Indoor, G5) Winner: Dario Račić (BiH)
  102. SteveG's Young Guns
  103. 23rd Czech Int'l Indoor Championships 2011 (Jan 17 - Carpet, G1) Winner: Marek Routa
  104. Copa Barranquilla 2011 (Jan 17 - Clay, G1) Winner: João Pedro Sorgi
  105. Loy Yang Traralgon Int'l 2011 (Jan 14 - Hard, G1) Winner: Andrés Artuñedo Martinavarr
  106. Copa Gatorade 2011 (Jan 10 - Hard, G1) Winner: Hugo Dellien
  107. 18th Slovak Junior Indoor Tournament 2011 (Jan 10 - Carpet,G2) Winner: Marek Jaloviec
  108. 47th Coffee Bowl (Copa del Cafe) 2011 (Jan 3 - Hard, G1) Winner: Hugo Dellien
  109. 33rd International Casablanca Cup 2011 (Dec 27 - Hard, GA) Winner: Bruno Sant'Anna
  110. Dunlop Orange Bowl 2010 (Dec 6 - Hard, GA) Winner: George Morgan
  111. Who are these 4 juniors in video?
  112. Eddie Herr International Junior Tennis Championships 2010
  113. XXIV Yucatan World Cup 2010
  114. my new youtube vids
  115. Osaka Mayor's Cup (October 18 - hard, GA) Winner: Yasutaka Uchiyama
  116. 12th Serbia Junior Open Novi Sad (Sep 13 - Clay, G2) Winner: Roberto Carballés Baena
  117. US Open Junior Tennis Championships 2010 (Sep 05 - Hard, GA) WINNER: Jack Sock
  118. Canadian Open Junior Championships 2010 (Aug 29 - Hard, G1) WINNER: Damir Džumhur
  119. U18 title holders (2001- )
  120. Youth Olympic Games 2010 - Singapore (15-21 August) G: Gomez S: Bhambri B: Dzumhur
  121. European Junior Championships (Jul 19 - Clay,B1) Winner: Damir Džumhur
  122. ITF Junior Open 2010 (Jul 13 - Clay, G1) Winner: Alessandro Colella
  123. Canadian Mid-West ITF U18 (July 19th-Hard-G5) WINNIPEG's FIRST ITF!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  124. The Junior Championships, Wimbledon (Jun 26 - Grass, GA) Winner: Márton Fucsovics
  125. 11th Gerry Weber Junior Open 2010 (June 15 - Grass, G2) Winner: Kevin Krawietz
  126. Mediterranee Avenir 2010 (June 8 - Clay, G1) Winner: Joris De Loore
  127. AEGON Junior International - Roehampton (June 20 - Grass, G1) Winner: James Marsalek
  128. 18th Junior Tournament of Offenbach/Main (June 8 - Clay, G1) Winner: Damir Džumhur
  129. RG Juniors Quarters: Duckworth (AUS) d. Mina (FRA) (3) 6-3 6-4
  130. Junnior's RG 1/4: (9) Beretta def Pavic 6:2, 6:7 (2), 8:6
  131. ALERT:RG, 2nd round Pavic def (2) Kubler 6:4, 6:1!!!
  132. RG Juniors R1: Junior A. Ore def. [1] Daniel Berta 2-6, 6-1, 6-4
  133. Roland Garros Junior Championships (May 30 - Clay, GA) Winner: Agustín Velotti
  134. Websites for Junior Tournaments
  135. 46th Astrid Bowl Charleroi (May 24 - Clay, G1) Winner: Jason Kubler
  136. 51st Trofeo Bonfiglio 2010 (May 17 - Clay, GA) Winner: Mikhail Biryukov
  137. 32nd Torneo Internazionale "Citta' Di Santa Croce" Winner: Dominic Thiem
  138. 27th Tournament of Salsomaggiore 2010 (Apr 26 - Clay, G2) Winner: Alessandro Colella
  139. 32nd Interspa Slovakia Cup 2010 (Apr 20 - Clay, G2) Winner: Giammarco Micolani
  140. IX Campeonatos de la Comunidad Valenciana 2010 - Winner: Alexander Rumyantsev
  141. Open de Beaulieu sur Mer 2010 (Apr 19 - Clay,G1) Winner: Carlos Boluda-Purkiss
  142. USTA International Spring Championships (Apr 5 - Hard, G1) Winner: Daniel Kosakowski
  143. Cap D'ail ITF Junior Open 2010 (Apr 5 - Clay, G2) Winner: Alessandro Colella
  144. 35th City of Florence 2010 (Mar 31 - Clay, G2) Winner: Damir Džumhur
  145. AJC Warm Up 2010 (Mar 30 - Hard, G2) Winner: Karim Hossam
  146. Dunlop Japan Open 2010 (Mar 30 - Carpet, G1) Winner: Rikuto Furuta
  147. 21st Mitsubishi-Lancer 2010 (Mar 23 - Hard, G1) Winner: James Duckworth
  148. Uruguay Bowl 2010 (Mar 22 - Clay, G2) Winner: Karuê Sell
  149. 27th Copa Gerdau 2010 (Mar 15 - Clay, GA) Winner: Mathias Bourgue
  150. 15th Sarawak Chief Minister's Cup (Mar 16 - Hard,G1) Winner: James Duckworth
  151. South Africa 2 - SATA JNR ITF 2010 (Mar 15 - Hard, G2) Winner: Mate Pavić
  152. ATP Race points 2011 for juniors (1993 and younger)
  153. Post-junior generation (1992) : ATP Race points 2011 and career best rankings
  154. South Africa 1 - RVTA NWU JUNIOR ITF (Mar 8 - Hard, G2) Winner: Mate Pavić
  155. ITF/LTAT Junior Championships 2010 (Mar 8 - Hard, G1) Winner: Benjamin Mitchell
  156. 40th Banana Bowl 2010 (Mar 8 - Clay, G1) Winner: Juan Sebastián Gómez
  157. Luxembourg Indoor Junior Open 2010 (Mar 2 - Hard, G2) Winner: Grégoire Barrère
  158. 30th Asuncion Bowl 2010 (Mar 1 - Clay, G1) Winner: Renzo Olivo
  159. 31st Argentina Cup 2010 (Feb 22 - Clay, G2) Winner: Facundo Argüello
  160. Copa Milo - Chile Deportes 2010 (Feb 15 - Clay, G2) Winner: Facundo Mena
  161. 9th Monastir ITF Junior Tournament 2010 (Feb 8 - Hard, G2) Winner: Jiří Veselý
  162. Condor de Plata Tournament 2010 (Feb 8 - Clay, G2) Winner: Hugo Dellien
  163. 8th SFAX ITF Junior Tournament 2010 (Feb 2 - Hard, G2) Winner: Mate Zsiga
  164. Inka Bowl 2010 (Feb 1 - Clay, G2) Winner: Dominic Thiem
  165. Les Petits As Tarbes 2010 (Jan, 25 - Hard, U14) Winner: Quentin Halys(FRA)
  166. Nicolas Machivello "Copa Graiman" 2010 (Jan 25 - Clay, G2) Winner: Ricardo Rodriguez
  167. Australian Open Junior Championships 2010 (Jan 24 - Hard, GA) Winner: Tiago Fernandes
  168. 22nd Czech Junior Championships 2010 (Jan 18-Carpet, G1) Winner: Denys Mylokostov
  169. Country Club Barranquilla Open 2010 (Jan 18 - Clay, G1) Winner: Dominic Thiem
  170. Loy Yang Traralgon International 2010 (Jan 15 - Hard, G1) Winner: Justin Eleveld
  171. Copa Gatorade 2010 (Jan 11 - Hard, G1) Winner: Mate Zsiga
  172. Copa Internacional Casablanca (Mex/GA)
  173. PHINMA Juniors , Manila Philippines
  174. Dunlop Orange Bowl - Winner: Gianni Mina
  175. Eddie Herr International Junior Tennis Championships - Winner: Denis Kudla
  176. XXII Yucatan World Cup 2009 (Nov 23 - Hard, G1) - Winner: Mitchell Frank (USA)
  177. Junior grand slams in the 70s-80s - Noah 1977
  178. Tennis Europe Junior Masters 2009
  179. Perin memorijal (CRO, Umag, Sept. 21, G1)
  180. Pancevo Int (September 7, G2)
  181. US Open Junior Championships 2009 - Winner Bernard Tomic
  182. Canadian Open, (August 30, G1)
  183. German Junior Serie 2009 (U-16)
  184. Open RCT Barcelona 1899 – Sarajevo 2009 (U-16)
  185. Mercedes Jugend Cup, U-14, U-16
  186. ITF Corfu Cup Juniors
  187. The Championships, Wimbledon 2009 [Winner: Andrey Kuznetsov]
  188. Roehampton 2009 (June 21 - Grass, G1)
  189. Offenbach G1 9-14 June
  190. Roland Garros Junior Championships 2009-Winner: Daniel Berta (SWE)
  191. RUC Tennis Junior Open, G-3, Morocco
  192. 45th Astrid Bowl Charleroi (May 25 - Clay, G1) Winner: Agustin VELOTTI (ARG)
  193. 50th Trofeo Bonfiglio 2009 (May 18 - Clay, GA) Winner: Facundo ARGUELLO (ARG)
  194. Zenica open 2009, U16, BiH (May 11 - clay, G3)
  195. Open International Juniors de Beaulieu sur Mer 2009, France (20 April - clay, G1)
  196. Mostar Open 2009 ITF 18&under, BiH (April 20 - Clay, G5)
  197. 34th City of Florence International Tournament, Italy (April 6 – clay, G2)
  198. Copa Vendimia 2009 (April 01 - Clay, Grade 5) Winner: Diego SCHWARTZMAN (ARG)
  199. 20th Mitsubishi-Lancer International Juniors Championships 2009 (March 23 - Hard, G1)
  200. ITF Sarawak Malaysia G1
  201. Gerdau Cup 2009 (March 21 - Clay, Grade A)
  202. 29th Asuncion Bowl 2009 (March 09 - Clay, Grade 1)
  203. ITF/LTAT Junior Championships 2009 (March 09 - Hard, G1)Winner: Liang-Chi HUANG (TPE)
  204. 39th Brunei ITF Junior Circuit 2009 (March 09 - Hard, Grade 4)
  205. Panama Bowl 2009 (March 09 - Clay, G4)Winner: Micke KONTINEN (FIN)
  206. ITF Kramfors Junior Challenge 2009 (March 09 - Clay, G4)Winner: Tobias BLOMGREN (SWE)
  207. Malacca ITF International Junior Championship 2009 (March 11 - Hard, Grade 4)
  208. Latvian Open 2009 (March 03 - Clay, G4)Winner: Vladyslav MANAFOV (UKR)
  209. Luxembourg Junior Open 09 (March 03 - Hard, G2)Winner: Pierre-Hugues HERBERT (FRA)
  210. 10th Black Gold of Udmurtia 2009 (March 03 - Hard, G3)Winner: Richard MUZAEV (RUS)
  211. Indonesia Junior Championships 09 (March 03 - Hard, G2)Winner: Liang-Chi HUANG (TPE)
  212. Uruguay Bowl 2009 (March 03 - Clay, G2)Winner: Guilherme CLEZAR (BRA)
  213. High Coast Junior Tournament 2009 (March 02 - Hard, G3)Winner: Tobias BLOMGREN (SWE)
  214. Costa Rica Bowl 2009 (March 02 - Hard, G3)Winner: Tigre HANK (MEX)
  215. Banana Bowl 2009 (March 16 - Clay, Grade 1)
  216. 30th Argentina Cup 2009 (February 23 - Clay, G2)Winner: Andrea COLLARINI (ARG)
  217. Championships of Sri Lanka (February 23 - Clay, G5)Winner: Guyanga WEERASEKERA (SRI)
  218. Bavarian Junior Open 2009 (February 25 - Clay, G4)Winner: Yann RENAULT (FRA)
  219. ITF Oslo Indoor 2009 (February 23 - Hard, G4)Winner: Leandro TOLEDO (GER)
  220. La Libertad Junior Open 09 (February 23 - Hard, G4)Winner: Gabriel FLORES RUIZ (PUR)
  221. Aivaras Balzekas Memorial Cup (February 24 - Carpet, G3)Winner: Dovydas SAKINIS (LTU)
  222. Trofeul D Sturdza 2009 (February 17 - Carpet, G3)Winner: Stanislav POPLAVSKYY (UKR)
  223. Copa Milo - Chile Deportes 2009 (February 16 - Clay, G2)Winner: Renzo OLIVO (ARG)
  224. Oulu eden Open 2009 (February 16 - Hard, G4)Winner: Jeffrey MIRA SVENSSON (SWE)
  225. Jalisco Junior Cup 2009 (February 16 - Clay, G4)Winner: Alfredo MORENO (MEX)
  226. Bangladesh Junior Championship 2009 (February 15 - Hard, G3)Winner: Chuhan WANG (CHN)
  227. ITF 4 Ultimum Almere 2009 (February 17 - Hard, G4)Winner: Jannick LUPESCU (NED)
  228. Monastir ITF Junior Tournament (February 10 - Hard, G2)Winner: Andrey KUZNETSOV (RUS)
  229. ITF Junior Cup Copenhagen Indoor (February 09 - Hard, G4)Winner: Richard GABB (GBR)
  230. International Junior Open Mexico (February 09 - Hard, G4)Winner: Alexis CARLOS (MEX)
  231. Qatar ITF Junior Open 2009 (February 09 - Hard, G5)Winner: Seif EL SHERBINI (EGY)
  232. Kenya Junior Championship (February 09 - Hard, G5)Winner: Karim HOSSAM (EGY)
  233. Condor de Plata Tournament (February 09 - Clay, G2)Winner: Bruno MAZZIOTTI (ARG)
  234. Wellington Summer Championships (February 09 - Hard, G4)Winner: Ben WAGLAND (AUS)
  235. Rajshahi Junior Championships (February 08 - Hard, G3)Winner: David THOMSON (GBR)
  236. SFAX ITF Junior Tournament (February 03 - Hard, Grade 3) Winner: Sandro EHRAT (SUI)
  237. Zdrevilisce Radenci 2009 (February 04 - Carpet, Grade 4) Winner: Antun PEHAR (CRO)
  238. Oman Open 2009 (February 02 - Hard, Grade 5) Winner: Lucian GHEORGHE (ROU)
  239. Inka Bowl 2009 (February 02 - Clay, Grade 2) Winner: Andrea COLLARINI (ARG)
  240. Auckland ITF Summer Championships (February 02 - Grade 4) Winner: Rik MCLACHLAN (NZL)
  241. BKSP Junior Championships (February 02 - Hard, Grade 4) Winner: Chuhan WANG (CHN)
  242. Indian Yuki Bhambri wins 2009 Australian Open
  243. Nicolas Machivello "Copa Graiman" 2009 ( W: Facundo Argüello )
  244. Australian Open Junior Championships 2009, GA(25 Jan)
  245. Nottinghill International, G1
  246. Barranquilla ITF 2009, G1, Winner: Andrea COLLARINI
  247. Copa Gatorade - Cosat 09 // Winner: David Souto
  248. Traralgon International, Grade 1, Australia
  249. 45th Coffee Bowl 2009, G1, Winner: David SOUTO
  250. 31st International Casablanca Junior Cup, GA *Winner: Julen Uriguen*